انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

پذیرش
پذیرش جوابی است برای تمام مشکلات امروز من.
وقتی که من آزرده می شوم ، زمانی است که کسی ، چیزی و موقعیتی برای من قابل پذیرش نیست
و من نمی توانم آرامش پیدا کنم ، تا آن شخص ، محل چیز و موقعیت آنطوری که دقیقا باید باشد در آن زمان نیست.
هیچ چیز ، بطور حتم ، هیچ چیز در دنیای خداوند به اشتباه به وجود نیامده است و من هوشیار و بیدار نخواهم بود تا زمانی که الکلی بودنم را بپذیرم.
و من نمی توانم شادباشم تا زمانی که تمرکز پیدا کنم ، خودم و خلق و و خویم را تغییر دهم یعنی اینکه دنیاراتغییر دهم
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 19 قدم1  (دفعات بازدید: 2205 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 19 قدم1
« : 04 اوت 2012، 08:20:28 pm »

19-چرا در قدم اول از فعل گذشته عاجز بودیم استفاده شده است؟ :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 19 قدم1
« پاسخ #1 : 08 اوت 2012، 08:39:54 pm »

من در گذشته مواد مواد مخدر مصرف میکردم و هیچ شناختی از بیماری خود نداشتم
و در گذشته به عجز و ناتوانی رسیدم و باید از گذشته خود درس بگیرم
وما از تجربه گذشتگانماه استفاده میکنیم :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 19 قدم1
« پاسخ #2 : 09 اوت 2012، 03:14:00 pm »

چون برمیگرده به گذشته" زمان مصرف. اون موقع من اجبار به مصرف بودم اما
امروز این طور نیس .من زندگی میکنم بدون مواد مخدر. :bravo: :rose:
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
The man and woman who write
« پاسخ #3 : 02 آوریل 2016، 06:37:44 am »

men and women writing text, in fact, is a kind of life, mood, thinking of the record, through the text to leave real traces. Each and every one of us, the mood is changing every day, and
 by chance in the forum to see two articles, one is "like to write the man", one is "the woman who likes to write". Carefully read, there are some sense of feeling, but also not without reason, although all the answers are thousands of thousands of people, different positioning, can be thousands of answers, who can say that there is not so much the same or similar?
 some people say that love writing man is passionate, is good at sad. Actually in my opinion, no matter men and women, when we are destined to be a person, in fact, is because of a special emotion and a rich variety of people. Each person due to emotional existence,golden goose outlet, and the passions,golden goose saldi, doomed to sorrow. In the eyes of the world, men should not sentimental, and sentimental as if should belong to women. In fact, this understanding is not accurate. Just too much, the embodiment of man's emotions may have no woman directly with nature, but in another way to hide and perfunctory tube bale.
 writing, sometimes is a kind of emotional appeal, it needs a quiet mind, it can make our impetuous heart become quiet, can also let us in the text become wise. A man thinking becomes mature in the text, in the text become elegant beautiful woman. Men and women writing intentions of their own text, in fact, is a financial thoughts, understanding, interpretation, and taste, content, quality,golden goose outlet, when we through the text and reading materials, at least we can perception text written in an instant clear inner expression and thought. Every man and woman,goyard pas cher, when their own writing. It is not possible to every word is fabricated or making a fuss, although the lettering can be embellished with a modified, but who can not easily deny embodied in the text of the author of the text of another hidden thing -- thought, knowledge, ideas, personality.
 write, we all will, so the person who writes is not strict of men and women, not a man can write, but also not only a woman can write. Network or, reality worth mentioning, too many men and women office is just a personal hobby,hogan outlet online, a self life, mood, change idea of true record, when they can not be defined as a professional writer, nor the text as a means to earn a living, the writing purpose of writing actually is to entertain,air jordan pas cher, through the text record of his journey, or the mood change color fills.
 writing, is a flash of inspiration and impulse, and when men, women writing the text, in fact, is a kind of thinking, finishing, harvest time. Faced with the intention of writing every word, regardless of the color of the text is sad, simple, fun, at least on behalf of this person was the most real, the most natural mood symbol. But this kind of mood symbol only represents at that time that short time, we actually do not because of writing the character the man or woman some one section of text color and easy to locate its person.
Related Articles:

The injure

Sansheng stone river

Summer, leave you

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Jane Zhang 24 hours fishing gold 8 digit challenge
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 02:28:02 pm »

< p > it is reported that Jane Zhang will be in the evening of 31, first of all take part in the Hunan Satellite TV held in Guangzhou New Year Eve,hogan outlet online, then rushed to Shenzhen, in the New Year Eve finale link debut. The second day of new year's day early in the morning, she will take an early flight to Shanghai to participate in the evening, the Oriental TV's new year party. The singer is concerned, to participate in the New Year party fair, intention is to challenge the limits of personal strength and strength. But to the audience,scarpe hogan outlet, if Jane Zhang each party to sing "I believe",hogan sito ufficiale, it is very likely to be aesthetic fatigue. In this regard, Jane Zhang said the three new year party will have different styling and performance. Hunan Satellite TV will be based on "hot",scarpe hogan olympia, to Zhang "I believe" World Tour concluded; Shenzhen satellite TV reflected "lively", validation Zhang "I believe" album sung degree and influence; the Oriental TV highlights "warm", Jane's performance will be with the world cup,nike tn pas cher, such as the Expo attracted worldwide attention to related.
< p > although tracks to avoid duplication,hogan outlet, but within 24 hours to hasten to the fair in Guangzhou, Shenzhen, Shanghai, the three cities, the singer's physical strength is a major challenge. Zhang Liangying is humor, said, the busy this year "I believe" world tour, super load arrangement let themselves into the "Iron Man", physically better than before. And usually insist on fitness, so do not worry about the journey tired of his performance.
 Jane Zhang
 the ratings of the New Year party tonight will see the true war chapter,golden goose, in order to fight this ratings war, a charismatic singer has become a popular major TV for. The day before yesterday, Zhang Liang Ying (left) confirmed himself in Hunan Satellite TV,hogan outlet, Shenzhen TV cross year party and Oriental satellite TV New Year's party in singing. The three party all adopt synchronous live the way, because Jane Zhang in the turn of the new year in 24 hours, with the speed of seckill across Guangzhou, Shenzhen, Shanghai city three. As for the reward, insider revealed that more than the usual price up 3 times. Usually Jane Zhang's play the price at 400 thousand, up 3 times as high as 1 million 200 thousand, 24 hours on the suction Gold 3 million 600 thousand, really super suction gold "awesome".
Jane Zhang 24 hours fishing gold 8 digit challenge 3 New Year party worth over 3 times
Related Articls:

Luo Dayou: has received a summons and did not sign

Charlie Ye

Jin wing h

First, every day I have a different state reflected, secondly I think media reports out of things with their views and perspectives, at best, is the media in the eyes of Wu Xiubo, so with my little relationship. Many times you think of Wu Xiubo's literary or profound or act or that is your point of view.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Read identify the life of the Big Dipper have a se
« پاسخ #5 : 13 مه 2016، 10:42:06 pm »

Read "the Big Dipper" identify life feeling
< p > this few days, I read the identify life of the Big Dipper, "a book, the book said a lot about" Eight Honors and Eight Disgraces "stories, such as: Patriotic articles in" let green and fresh forever ", for the people in the small ideas spread the truth",goyard pas cher, review of the science of "knowledge of the hero Wang Xuan"... However, what I appreciate most is honest in "for the father debt",air max homme pas cher, this article is Mr. Hu's father before his death to a friend borrowed more than a million, mostly without leave IOUs, after the death of his father, son is still the paying back the money. Read this story, let me know the personhood to worthy Yang in the day, overlooking the worthy and,chaussure air jordan soldes, my heart will always be bristling a root benchmark of good faith, no matter whether people know what we are doing, to open and aboveboard, Tanzania.
< p > we know,air max pas cher, honesty is the valuable spiritual wealth of the Chinese nation, we in good faith is to tell the truth,adidas yeezy pas cher, seeking truth and reality, which requires us to in the pursuit of the ideal of the roads of life steadfastly, one step a footprint. In daily life, honest and self disciplined. Faith is like a signpost, it will a person's character cultivation, introduced the holy land of purity; integrity as a single never withered flowers, will it beauty and fragrance sprinkled all over the world. In fact, honesty is reflected in many things around us. He said that last semester! At that time,ugg pas cher, I borrowed a book from my classmates,golden goose sneakers, because I didn't have time to read it, I put it aside. After a long time,chaussure louboutin pas cher, I found that the book has not returned to the students. At this time, the students seem to have forgotten this matter, in the end I should not give it back to her? If you go back to her, she will not scold me so late, and not to give me? If you don't give it back to her, then my heart will be disturbed! "Ah! In the end should not have it?" Some students may say: "since she has forgotten, she is hiding!" I really can't make up my mind. Can be a man to speak good faith! Finally, I decided to go back to her. If I don't go back to her, even if she does not blame me, I will blame you! When I return the book to the scalp, but also to do the preparation scolded, her attitude but contrary to my expectation, she only said: "in the future, don't forget." Don't scold me, maybe my honesty impressed her!

this thing that I need to know: integrity in our daily interactions in. Students, let us keep the integrity of the position, laugh at the integrity of the blooming flowers everywhere!
Related Articles:

Blue memories

Starry dots

Leave 700

For fear of the dog scared away birds, immediately expelled ten feet outside. A sieve with Valley busy, breath pull string. The birds were round, lift the screen to catch birds birds escape. You overtake the foot, but its wings are flying. Today, although no harvest, I am waiting for the moment the most happy.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Deep green
« پاسخ #6 : 15 مه 2016، 03:51:21 am »

Deep green< br / > spring, green earth,scarpe hogan outlet, the trees in front of my house on the green clothes, our school green belt and the green grass,hogan outlet, in the deep green of spring, laughter everywhere! Mom and Dad took advantage of the Sunday times, and I went to the Shanghai botanical garden, where to come. First, I went to see the bonsai, there is a flower, a room. The first is graceful daffodils, mother said: "the beauty of Narcissus is a beautiful, quiet beauty,tn requin pas cher, is a kind of simple and unadorned beauty." Yeah! Narcissus does have a can not express the beauty. We saw the white pine, etc. some potted clivia. We came to the "green grass", I watched from the upstairs, look like flowers, a riot of colours in the clouds, falling in the green grass, very beautiful! Yo! On the hill,scarpe hogan uomo, "" take the yellowish scattered on the green grass, like the one just plunging to the ground the baby,tn requin pas cher, look at the East, fine look, wink looked at this magical world. Well, here is how the green trees? One after another, there are pine, cypress, and a row of unknown trees. You see, the pine tree has a trunk, like an umbrella pine, is the correct stand there! The cypress drive branches curl, creeping,scarpe hogan outlet, like a beautiful veil, thousands of meters. Hey, how about now is the green? Oh, spring is coming,scarpe hogan outlet, the earth revived, and everywhere was covered with a piece of green, green and thick feeling, very comfortable! Listen,hogan outlet online, heard a laughter!Related Articles:

The feeling of Chinese New Ye

Maritime M

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Who, know my Bei injury
« پاسخ #7 : 26 مه 2016، 07:06:29 pm »

Listen to the wind,air max 95 france, gently blowing over the cheek, is so gentle! Deeply afraid of accidentally hurt you. Close your eyes,golden goose saldi, quietly listening, you will find that the wind will have the passions! Just like it can understand the sadness in your heart.
 ... Shadows under the lights,adidas yeezy 350 pas cher, then a lonely shadow!

alone,nmd runner pas cher, can not talk to people, only hold the doll automatic speaking. They always say: you foolish! Hehe ~ maybe it is really silly,scarpe hogan outlet, perhaps is really lonely!< br / > in the bus, I like sitting in the seat by the window, when looked at from the window through the people, watching her (him),tn requin pas cher, you will be feeling,golden goose sneakers, she (he) just hurried passing from strangers, are just passing through. Perhaps some people have to stay in your life,nike air max pas cher, and finally left. Is it! Who is who stay true. Never said that before the separation of people, already scattered on the horizon.
Related Articles:

Fierce competition

About happ

The establishment of project records to experience the joy of success

As you know, information plays an important role in our modern society. Someone ~ys that ours is a society of information. I agree with him. In fact, the information is expanding at an increasing rate. As a member of modern society, I am fully aware of the significance of information to my life. It affects nearly every aspect of my life. Then how to obtain and deal with information seems to be of utmost importance.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Guangzhou migrant workers accumulated points to 85
« پاسخ #8 : 11 ژوئن 2016، 02:19:32 pm »

Guangzhou migrant workers accumulated points to 85 points can apply for home
New network in Guangzhou,occhiali ray ban outlet,, November 4 power (Wang Huasui) 4,hogan outlet, Guangzhou municipal government announced the implementation of migrant workers and non resident household registration system, a total of 85 points to apply for Guangzhou city accounts.
< p > points home of delineation of the five "high-voltage lines": violation of family planning policy,scarpe hogan outlet, criminal records,hogan sito ufficiale, did not apply for Guangdong Province residence permit,hogan sito ufficiale, no pay society insurance and did not sign labor contract for a year and above, the five kinds of situations where a, are not integral to the home of the qualification.
 according to the pilot approach, the work of migrant workers, migrant workers and two cities in Zengcheng,tn pas cher, Conghua,hogan roma outlet, Guangzhou, the ten city of the household registration staff, policy quantitative points to reach 85 points, can be put into the home application. The integral calculation includes three kinds of basic points, guiding points and additional points, a total of 12 indicators. Specific approval to the applicant to sort and the annual total amount of the year to determine the amount of households to determine the index.
 Guangzhou Municipal Development and Reform Commission said that every year in March 31st the total number of households through the government website integration index; every year in July 31st and November 30, two batch of publicity the applicant sort. The applicant must provide a valid proof materials as integral to the calculation of the certificate, in the location of employment of home integration system the admissibility of the window to submit materials, preliminary examination within 7 working days after the completion of the will return receipt issued to the applicant, materials will be progressively submittals,hogan outlet online, sorting; failed to through the trial materials returned.
Related Articles:

Beijing to the affected areas returned students ho

China's high-speed railway mi

Ice conditions in Bohai, Laizhou, Shandong, expand

Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

این صفحه در 0.135 ثانیه 27 نمایش داده شد.