انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تنهایی آدم ها به عمق دره ای است . اما برای پر کردن آن یک لیوان آب کافیه

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال17 قدم 1  (دفعات بازدید: 2270 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال17 قدم 1
« : 02 اوت 2012، 10:43:08 am »

اقرار کردن با پذیرش چه فرقی دارد؟ :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال17 قدم 1
« پاسخ #1 : 04 اوت 2012، 04:44:48 pm »

اقرار کردن یعنی پذیرش ظاهری و زبونی
اما پذیرش یعنی پذیرفتن قلبی
پذیرش از اقرار کردن شروع میشه
اقرار:گفتن وباور کردن اینکه من یه معتادم
پذیرش:پذیرفتن اینکه مشکلات و خسارتهایی که تو زندگیم هست
بخاطر اعتیاد من. :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال17 قدم 1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 08:13:24 pm »

:pray:
اقرار یعنی شکستن دیوار انکار و سم زدایی روح
 :-[
پذیرفتن یعنی قبول کردن بی چونه و چرا واقعیت
 :hurrah:
اقرار زبانی است و حرفی که فقط از طریق زبان گفته میشود
پذیرش درونی است و باید از صمیم قلب باشد :rose:
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Who will stay for whom
« پاسخ #3 : 23 آوریل 2016، 04:32:08 am »

&nbsp,hogan outlet;              ; &nbs>;;  ;;;;
 I originally thought that love is the most pure thing in the world, until you say goodbye to me because of just seven, one hundred thousand years of emotional value in the end how much money? Love really can be the price tag? My sky is falling,air max pas cher, I did not cry to retain, but turned to leave, let the tears in no one's place alone. Who can tell me all this is why?
 why is he always gone? Have how many people want to go to catch his skirt, let him to just stay for a second, he always mercilessly throw your hands, he will tell you: "if there is a next life, you will be able to do to remedy the situation the pursuit." And he knew he had given the hope that it was a desperate.
< p > I have carefully search, I also once for a very long time waiting, I also worked for the impatient and difficult to upright, the switch to just brush with you. We had years ago sometime, somewhere at a meet in, because the moment of fireworks let me tearful heart, let me believe that you will be my hero. Can song said that all the happiness is very simple, simple to time a red on the light. So that the stream slowly flows away starlight and heat. That feeling I can only deeply buried, should be I have not know where you are now, what is called.
 spring every year, I will tell myself silently: the ring of my life and painted a circle, I grew up a year old. But how I don't want to grow up, don't want to experience the noise and dust of the world. Just hope to be able to protect this feeling quietly,scarpe hogan outlet, but you are so cruel, broke my last glimmer of hope.
Show
< p > you once said: "when I have the ability to give you happiness, I will come to you, when the time comes, we will be able to hold the hand, and son Xielao." I have witnessed many times the flowers bloom, vegetation kurong. You let me wait too long, that I have forgotten what you feel,bottes ugg france, as if you had disappeared from my world. Just, every time this cold season, you leave the season, I will be light, light of the thought of you......
< p > when time ring once again return to the origin,stylo mont blanc pas cher, in the face of the meteor, just want to quietly xu my wish,hogan outlet online, if there is an afterlife, my heart will still engraved with your love, and I will still in front of the truth waiting for you, just ask for meeting you accompanied by the forever and ever...... />   

may only look at those The students surpass the teacher. person in front of you. Because no one can stop the passage of time,hogan outlet, he will not be for any one person to stay.
 from 90 to 00 after 10,hogan sito ufficiale, maybe you can also be proud to say your age in front of others, but now
Related Articles:

Years of quiet good. With a beautiful youth

read books written about

Since Qins

Our social thought and not to earn their own proud but with the rich, an official for Rong, regardless of your money from what ways, regardless of your officer is obtained by what kind of way. If our educators, parents and teachers, in itself is such a concept, our society, but also the concept of college students learned, it can only be such a concept.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Search for dreams
« پاسخ #4 : 08 مه 2016، 06:34:11 pm »

last night, the more cool dip.
 for a long time not to find the dream, the dream woke up, he was around, a floating heart. No matter what kind of trouble, please do not turn around, turn around,hogan outlet, is separated by the end of the world.
 this life is the most terrible, is his heart, nowhere to place!
A rain of autumn season
What is
< p > do not want to again set foot on looking for, do not want to enter the earthly troubles, but life continues, life is in walking, some things even aimless unable to fit in, but also can calm if so calm in the face. When I look back, I do not know what the rain can not pass through; do not know what frustrations can calmly.
 spent all night looking for, not is to find a way to find shoes.
< p > a day chat, know your heart knot, in my can suddenly forget what,goyard prix, to you,golden goose outlet, but slowly condenses into node of node, you say reason that they do not give up, is the source of your kindness, I don't believe it, because, I believe, in life intersect with each other, make you reluctant to not give up something, let you can't let go. Then, we agreed it agreed with a day died, I won't wait for you in the athletic,goyard paris, Mengpo soup we have to drink, life hold with, for you, is helpless, if there is an afterlife, let you go, go to your favorite feast.
< p > life death is the end,scarpe hogan outlet, but in between life and death,golden goose saldi, like two scrolls of canvas, scenery and the contents of each are not identical, and no matter how apply, regardless of whether the smear of color is gorgeous, the end is my life.
< p > back to looking for the lost shoes, relying on memory to lose the find, but could not go to that place, hurry but themselves in the crowd is not a group of their own circle of life, thanks to the guidance intersection, to find the road.
 suddenly a bow, found two different colors and styles of shoes is their clothes, heart is very fear.
 may be calm and comfortable life do not want to lose, but things are always changing,scarpe hogan online, emotion is also.
 with the window of the rain, sleep.
's home? Is a place where people rest assured.
 dream, climb a tall building, crawling,nike tn pas cher, lost a shoe, eager to walk, just put on a side of the shoes.
 xinyouqianqian knot, looking at in the world.
The
Related Articles:

It's a story.

Bless you very good very good

I used to pretend to be strong, accustomed to a pe

In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Music network Liu Hong Youku listed on behalf of t
« پاسخ #5 : 28 مه 2016، 08:42:02 pm »

: to the commissioning editor cream
Music network Liu Hong: Youku listed on behalf of the success of the video sharing model
< p > Liu Hong said, first, the listing will make Youku to speed up the process of genuine; second,sac guess pas cher, Youku recently launched a service charge, the successful listing also means "toll free" mode in China.
 music network COO Liu Hong said in an interview, Youku listed on behalf of the video site in the middle of the video field,air max femme pas cher, that is,air max 95 pas cher, the success of video sharing model.
  it is understood that Youku network distribution range of $9 to $11,hogan outlet, the issue price of $12.80 per share, the issue of shares, according to the issue price of $12.8, the amount of funding for the u.s.. Youku total share capital of ADS,hogan outlet, calculated in accordance with the issue price of $12.8, the total market value of Youku will reach $1 billion 300 million. (end)
 Liu Hong said Youku listed on behalf of the success of the video sharing model, and to a certain extent, to change the status quo Youku loss.
DoNews December 8th news,air max baratas mujer, as the network COO Liu Hong said in an interview,hogan interactive outlet, Youku listed on behalf of the video site in the short video field, that is,hogan sito ufficiale, the success of video sharing model.
Related Articls:

Sino US internet forum Zuckerberg show in Chinese,

ITunes account or credit card black hole

Twitter management restructuring caused by shares

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
2013 corporate leadership New Year speech draft
« پاسخ #6 : 31 مه 2016، 11:22:02 pm »

law gradually back Chunhui,scarpe hogan outlet, Vientiane before updating. We bid farewell to the brilliant achievements of 2012, ushered in the full of hope in 2013, on the occasion of the Spring Festival is approaching, I wish to extend, on behalf of group board of directors, to the staff of the enterprise and hard work, investors given the company sincere trust, Chinese and foreign customers enthusiastic support to extend my deep gratitude! Wish you all, Cheung harmony, good health and family in the new year and good luck!
2012, under the joint efforts of all levels of management team and all the staff, the company has made the * * company joint venture,hogan outlet, won the right to development and * *, * * industry, the development of plate set sail and exciting breakthrough into the; of various economic indicators than in previous years have bigger growth... These gratifying and exciting results show that: * * company's strategy is clear, positioning is accurate,golden goose sneakers, the decision is correct; through these results, we see a full of vigor and vitality of the new * * *.
< p > and the opportunity and challenge coexist, the glory and dream of coexistence! & times; & times; after the management change, backed by excellent corporate culture, through the implementation of the development strategy of diversification and internationalization will usher in a more brilliant tomorrow!,
 finally, I wish you a happy new year, good health, >
 integrity to create great cause! In the face of the group's 12 years of good operating conditions, &times; &times; people should have a clear understanding and a more ambitious goal. At present, the ecological economic system of our country is undergoing profound changes, China's economy and the world economy has entered a virtuous interaction, the new economic policy,tn femme pas cher, WTO in the third year of the new competitive environment, a new round of reform of state-owned enterprises curtain...... ,hogan outlet, although the international financial tsunami affects the global economy, but &times; &times; is facing the unprecedented opportunity and the challenge! In 2012, & times; & times; the "create a world-class brand, the construction of China's top 100 enterprises" in the process, in the industrial development and capital operation in the last section forward, interpretation of the splendid chapter, and leaving will be all & times; & times; a man full of business intelligence and hardworking footprints...
 innovative achievements in the future! Innovation,veste barbour pas cher, unity is &times; &times; a path to the future. In the reform and innovation is to perfect the corporate governance structure, establish and improve the level of clarity, a clear responsibility of the three levels of management system, increase incentive intensity,hogan sito ufficiale, implementation of business process reengineering and process innovation, management style and efforts to achieve a breakthrough; unity is aimed at different levels, in the management of the strict requirements, operating in a prudent and realistic, in the technology grasp the core, truly reasonable strategy, efficient organization, perfecting the system,tn pas cher, smooth flow, capable staff.
 here, thanks to this great era! Thank you for one year to all &times; &times; people's unremitting efforts!
Related Articles:

Summary ou

2014 hotel staff year-end personal work summary

Survey and

In the process of recruiting departments strictly according to the school students will internal regulations, careful examination, focusing on the selection of, for students to bring the fresh blood. The successful completion of the work to become the future work of the smooth development of the original power. At the same time, it also produced a new session of the student union cadres through democratic elections.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Modern distance education and training in rural pr
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 02:39:49 am »

implementation of the modern distance education project in rural primary and secondary schools is to improve the quality of education and teaching in rural primary and secondary schools, in order to promote the development of basic education in the major strategic initiatives. To really effective implement of the rural areas of Yunnan Province in the modern primary and middle school distance education project acceptance management approach "notice to the spirit and the distance education in Pu'er City Interim Measures for the administration of the spirit,hogan outlet, combined with our actual, adhere to the principle of" training first, and do a good job of school teaching and training work, to maximize the play the role of modern distance education resources. Let every teacher actively, skilled application of distance education to provide high quality education resources, let students in our school can charge sharing is better, better educational resources,spaccio golden goose, the greater improvement of the teaching quality of our school,pandora sito ufficiale, this plan is formulated.
2, master the basic knowledge of word processing, can use word to deal with text,scarpe hogan outlet, edit the examination paper;
4, master the basic knowledge of courseware making, can use the PowerPoint,hogan outlet, frontpage courseware, courseware download network and distance education resources utilization, through his own perfect, the use of courseware, improve the quality of classroom teaching;,
 three, the purpose of training
 my school has 106 full-time teachers, more than 1300 students, a total of 28 classes. Computer classrooms, according to the configuration mode of the modern distance education computer network classrooms, multimedia classrooms, teaching resources and viewing room a, and is equipped with a certain amount of conventional audio-visual equipment.
< p > adhere to Deng Xiaoping Theory and "Three Represents" important thought and the spirit of the 17th CPC National Congress as a guide, conscientiously implement the "the State Council on Further Strengthening the work of rural education decision" spirit, according to the school work plan, school-based training mainly, do the research and promotion of the effective application of distance education resources. Create a routine teaching situation and the use of multimedia aided teaching go hand in hand of distance education resources, so as to promote the overall modernization of our school teaching work, effectively improve the quality of education and teaching in our school.
5,hogan sito ufficiale, study the management system of distance education in the province and the city, and make clear its far-reaching significance. A series of equipment and correct use of various teaching software for the correct operation of remote education.
3, master the basic knowledge of the network, can be familiar with the Internet browsing, search, download the required resources, exchange of information;
 first, the basic situation of
 four,hogan outlet online, training mode
 school-based training, please expert guidance, inspection and other training methods, supplemented by stages,hogan outlet online, in batches of training methods. Through staff training, the backbone of the training, special training and related issues of the research methods combined to carry out the lessons, quality class, electronic lesson plans and other activities of the assessment. The >
 modern distance education and training program for rural primary and secondary schools
Modern distance education and training in rural primary and secondary schools
 two, guiding ideology
1, master the basic knowledge of information technology, understanding of the modernization of education and teaching;
Related Articles:

Hotel open

The construction of secretary

Left behind children on behalf of the draft

Along with the school transferred the management of the Ministry of education, and the establishment of composed of countries Power Grid Corporation, China Southern Power Grid Company and each Power Group Corporation of the Council, and the Ministry of education, has brought new opportunities and challenges to the development and construction of the school.
خارج شده است

این صفحه در 0.088 ثانیه 27 نمایش داده شد.