انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بي وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتواني از من جزميتي بنا نهي. اگر بخواهي چنين کني، فقط خود را ديوانه کرده اي! ارثيه واقعا وحشتناکي براي محققان بجا گذاشته ام! از حرفهاي من چيزي نخواهند فهميد!! همين خوب است که کسي نميتواند آئين يا کيش خاصي از من بسازد. نه! اين ناممکن است... واژه هايم تو را مي سوزانند، ولي نميتواني هيچ گونه الهيات يا جزميتي از آنها بسازي. ميتواني راهي براي زندگي بيابي ولي نه جزميتي تا با تکيه به آنها موعظه کني. ميتواني شراب شورش را از اين جام بنوشي ولي نميتواني درونمايه اي انقلابي را با تار و پود آنها ببافي. واژه هايم تنها آتش بپا نمي کنند! اينجا و آنجا باروت را نيز چاشني آنها کرده ام تا براي قرنها انفجار ايجاد کنند! بيش از آن که لازم است باروت ريخته ام تا انفجار محتوم باشد! آنکس که ميخواهد از من کيش خاصي بيافريند، کمابيش با هر جمله اي به دردسر خواهد افتاد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 16 قدم1  (دفعات بازدید: 2401 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 16 قدم1
« : 02 اوت 2012، 10:42:09 am »

ایا تنها لازمه عضویت در این برنامه که تمایل به قطع مصرف است برای پاک نگهداشتن شما کافی است؟ :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 16 قدم1
« پاسخ #1 : 04 اوت 2012، 04:29:04 pm »

تمایل شرط هرکاریست
اما
کافی نیست.
در کنارش من باید قدم کار کنم"راهنما بگیرم"جلسه برم "خدمت داشته باشم"شکر گذاری کنم....
اصول این برنامه تاریخ مصرف نداره مادامیکه این کله با من بیماریم هم فعال پس روزانه طبق اصول باید
پاکیمو حفظ کنم من همیشه یه تازه واردم و باید مثل روز اول تسلیم باشم :nome:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 16 قدم1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 08:09:52 pm »

لازم است ولی کافی نیست
شناخت بیماری کار کرد قدم و به اجرا در اوردن ان در زندگی
تغییر کردن یک اصل مهم برای پاکی من است
تغییر کنم قضاوت نکنم خسارت نزنم
گرفتن راهنما رفتن جلسه کارکرد و به اجرا در اوردن قدمها هم کمک بزرگی میکند :rose:
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
expansion pressure to restrict the rebound in space
« پاسخ #3 : 27 آوریل 2016، 12:55:49 pm »

expansion pressure to restrict the rebound in space
 listing Corporation executives to reduce the heat with the temperature rising. Statistics show that in the first four months of this year, executives of listed companies reduced to net respectively 2.2 billion yuan, 5 billion yuan, 7.3 billion yuan, 6.8 billion yuan, the first week in May alone, the listed companies become net holdings, amounting to 1.9 billion yuan, but executives is to speed up the reduction, the net reduction to amount to 3.2 billion yuan, from the plate, the small board and gem is still main holdings,golden goose saldi, reducing the number of housekeeping 22, total reduction of executives of housekeeping number ratio was 70.97%. Securities market red week
 market is weak, the stock index fluctuated, at this point, the stock index down space is small. Recent significant Jiancang funds, social security funds but the start of the opening, while Goldman Sachs recently sing A shares of speech worthy of note, these are not at the bottom of the market characteristics. If not broken
 before May, A share market blood amount has been as high as 338 billion yuan. Among them, IPO raise funds amounted to 132 billion 900 million yuan, 182 billion 400 million yuan to raise additional funds, financing 22 billion 600 million yuan. In IPO, for example, this year,golden goose outlet, the number of listing Corporation starting home has reached a record 135, which in May the first half of IPO number has reached 24,scarpe hogan outlet, more than 23 in April,louboutin soldes, the amount of funds raised a total of 12 billion 900 million yuan.
 gem, small plates are investors called to build China's Nasdaq, the regular army". "Sunrise industry" across the ocean surf while Qihoo 360, Renren and other high-tech, Internet, recently, under the banner of "growth" brand of the SME board, the gem a number of "non brand army" such as: get together are listed on the jujube, foot bath, driving,scarpe hogan outlet, poker and other to the. Before has been listed on the mustard shares, seed stocks, fans shares,hogan sito ufficiale, A-share market seems to open the door to door "motley crew" listed.
Before May A shares were blood 338 billion IPO+ executives reduction can not afford to hurt"
< p > nearly two weeks, the trend of a shares fluctuated frequently, the Shanghai composite index mainly around 2850 rangebound, at present straddle both sides showed more cautious, money attitude and not reversed,hogan scarpe outlet, the main funding and continue to begins to flow, market weakness pattern in the near future to immediately change the possibility is not high,hogan outlet, the stock market outlook will continue to adjust.
Although the
 such an expansion in the background, the market is not yet have a strong short-term conditions. On the one hand, the enormous pressure of inflation, management to improve the deposit reserve ratio, monetary policy tightening trend strongly. On the other hand, recently the issue of new shares, issue price is still high, break into the tide, the parties are to "secondary market" blood, tired of the market.
 observation
 market
5 has yet to peak expansion at low tide, the international board of the new round of blood was coming up. Recently, the China Securities Regulatory Commission Office, deputy director Wang Jianjun said: "the introduction of the international board of the conditions is about to mature.
Related Articles:

Last year, the domestic capital market, the amount of 446 billion 600 million yuan of financing

Before Aug

auction is divided into 6 special

Then a reporter asked his secret to get along with his predecessor, Jiang Xin said: we are two of our own good friends, get along with the feeling is not suitable to separate, so still friends." She also said that dealing with the relationship between the former does not require special wisdom, or personality issues, look at their own.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
In March 500 million run investment mining board b
« پاسخ #4 : 14 مه 2016، 05:10:09 pm »

< p > in addition, there are senior practitioners in the background such as Hector Ying Bin, former Vancouver, Canada mineral processing process engineer and director of Canadian spahr resource, President; China Gold International Co., Ltd. is currently the independent directors, Canada Sanjiang Investment Limited company director, President,,< p > analysts said Zhongrun investment director will exchange transfusion may be for the company from turned real estate mining Kaidao, do not rule out in order to attract funds or mineral resources into, accelerate the company's layout in this area. The betting company later or more capital movements.
 company in November 13th and November 16th were announced,hogan rebel outlet, Liu Chengkun, Zheng Qiang, director of the Zhang Peng Sun Zhaohui "adjustment",air max 95 soldes, resigned as the company director. From yesterday's announcement, the directors of the board of directors to resign, is to pave the way for blood transfusion.
.< p > yesterday, run investment suspended for a week after the announcement that run investment intends to Shandong Zhongrun investment and Co.,hogan sito ufficiale, Ltd. (run investment 100% holding) jointly invested 5 million yuan set up to run in Mining Development Co., Ltd., the mining investment, the stock in the secondary market to the word "resume trading limit, sealing single amazing.
 reporter Li Chunlian
 company said the move is in order to achieve the company's established investment real estate and resource class project dual main strategic layout,sac goyard pas cher, increase the new profit growth point. As of press time reporter, run investment securities on behalf of He Ming's cell phone has been no answer.
< p > "background" of the most abundant is Choi deok moon, served as director of the Heilongjiang Province Bureau of gold, deputy general manager of China Gold Corporation,bottes ugg pas cher, deputy director of the State Bureau of gold, gold leading group of the State Council members, Armed Police Gold command deputy director, retired,golden goose scarpe donna, chairman of the China Gold Association chairman, vice president of the China Gold Association, the China Mining Association vice president, Shandong Gold Mining Co., Ltd. of independent directors.
 in the success of the investment will be such as the market rumors about a gold story, becoming the next gold shares are sought after, the Securities Daily will continue to focus on
< p > yesterday director announcement said that in order to meet the requirements of business development, strengthen professional and scientific decision to make the process of selection of mineral resources investment, Choi deok moon by election, He Yingbin, Shi Yuchen, Peng Ruilin for the seventh session of the board of directors of candidates.
 it is worth noting that the director candidates have mining regulatory officials or senior practitioners background.
 previously, run investment had open recruitment management center of mineral resources executives,golden goose saldi, and that years of development and management of mineral resources.
< p > have similar backgrounds and Shi Yuchen,hogan sito ufficiale, former Bureau of Geology and mineral resources of Shandong Province Science and technology department engineer, Shandong Provincial Bureau of Geology and mineral resources mineral exploration director, deputy general manager of Shandong mining company, geology and mineral resources of Shandong Province Gemstone Testing Center Director, director of Shandong Huadi mining consulting Co., Ltd. long; incumbent Shandong Mining Investment Co., Ltd. the company chairman of the board of directors.
In March 500 million run investment mining board big shake was turned way
Related Articls:

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
85% of users believe that the net Qin is not being wronged
« پاسخ #5 : 26 مه 2016، 05:08:14 pm »

Phoenix Technology News
85% of users believe that the net Qin is not being wronged
,tn homme pas cher
< p > in a muddy water why do air concept stocks problems, about 87% of the netizens think concept stocks itself a lot of problems,scarpe hogan outlet, and 7% of the netizens think muddy type of malicious for concept stocks,hogan outlet, there are 6% of users choose says to not be clear about.
 news October 31st,chaussure louboutin pas cher, in Phoenix launched netqin was muddy water short? In the survey,hogan outlet, in view of the problem that you think net Qin is being wronged, there are about 85% of users said it was not being wronged, about 6% of users said it was wrong,goyard pas cher, and another about 9% of users said it was not clear.
 up to now, this survey a total of 1665 users to participate.
 third questions how do you view the short? Answer,hogan outlet online, 74% of users said it is necessary to control the capital market mechanism, 16% of users believe that this is the reason why the capital market is not stable,hogan outlet online, and another 10% of users said it is not clear.
Related Articls:

MSN friend

QQ product team to respond to

Whether the legitimacy of their rights, to explain the lack of relief system is necessary, so that the depth is inescapably involved. Whether it is the lifting of the heart of the tangle, or the reality of the interests of the problem, its expression should not be ignored, and its legitimate rights should be respected.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Japan said the Chinese and Japanese people have no
« پاسخ #6 : 12 ژوئن 2016، 09:47:13 am »

Japan said that there is no personal right to claim the right to claim the right to claim the Nanjing massacre of the right to claim the rights of Chinese workers
< p > [global network reporter Wang Huan] on February 25, the Standing Committee of the National People's Congress announced, in the form of legislation determine the victory of the Chinese people's Anti Japanese War Memorial Day, and the establishment of the victims of the Nanjing Massacre Memorial Day National. 26, "World War II" was the kidnapping of Japanese China workers and survivors of the first prosecution of Japanese companies in the domestic. For a series of measures in China, Japan's chief cabinet secretary, 26,hogan outlet, said in response, "between China and Japan don't have right to claim personal problems", "around the Nanjing Massacre still exist various arguments, but the Japanese side believes that cannot deny that the Japanese were in entered the city exists killing non combat personnel behavior".
< p > but in fact,scarpe golden goose, long comments that Japan, "China in the" Sino Japanese joint statement "has to give up, to claim is untenable,scarpe golden goose, the Chinese government in the" Sino Japanese joint statement "announced to give up on Japan's war reparations, is looking to the friendly relations between the people to make a political decision. However, the state to give up on the state of the war compensation, is not equal to the people of the victims to give up the right to recover compensation for the individual.
 as early as March 1992,hogan outlet, a spokesman for the Chinese Ministry of foreign affairs has indicated that the attitude of the "World War II" in the "civil victims can directly claim the Japanese compensation for losses". However disregard of the Japanese to China's repeated solemn representations,guess soldes, but on one of the terms of the arbitrary are illegal and invalid interpretation, the practice of China to Japan expressed strong opposition.
< p > Japan's Kyodo News Agency February 26 daily Tao said, Japan's Chief Cabinet Secretary Mr Wei 26 morning held a press conference, "World War II" captivity Chinese workers and survivors in Beijing prosecution of Japanese companies for compensation matter stressed: "between Japan and China claim, including individuals,hogan outlet, and because of the" Sino Japanese joint statement "no longer exist.
< p > suga on this basis also said: "in any case, the Japanese government included in the history of World War II, position did not change, Japan as a peaceful country walking posture also in the international community won the high evaluation.
< p > about China's National People's Congress plan in the form of legislation determine the victory of the Chinese people's Anti Japanese War Memorial Day, establishment of the victims of the Nanjing Massacre Memorial Day national issue,tn pas cher, Mr Wei said: "for China, why in the end of the war, 69 years after now the establishment of memorial day, can not say that there is no doubt. But I think this is basically a domestic issue in China,air max femme pas cher, and the Japanese government declined to comment."
< p > about the Nanjing Massacre, suga said "we know about the facts of the existence of a variety of arguments based on that Japanese government views said:" we think, it cannot be denied that the Japanese in entered Nanjing killing non combatants or predatory behavior. "
 (original title: Japan does not deny the Japanese entered Nanjing after killing non combatants)
 (Editor: SN054)
Related Articls:

Beijing 15

Xishuangbanna Yunnan people's Hospital accused of

Xiamen She

I look forward to meeting with President Obama in Hague, Holland in two days, and welcoming him to Beijing in November to attend the APEC informal leadership meeting. I believe that with the joint efforts of both sides, China and the United States will continue to develop towards the goal of building a new type of relationship between major powers.
خارج شده است

این صفحه در 0.098 ثانیه 27 نمایش داده شد.