انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی نه کیفر که پاداش است.با فرصت عظیمی که برای رشد یافتن دیدن دانستن درک کردن و بودن به تو ارزانی داشته اند تو را پاداش داده اند.من زندگی را روحانی میخوانم.در حقیقت از دید من زندگی و خدا مترادف یکدیگرند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 18 قدم1  (دفعات بازدید: 2267 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 18 قدم1
« : 02 اوت 2012، 10:44:40 am »

در چه صورت میتوانیم بگوییم که قسمت اول قدم یک را در رابطه با مواد مخدر برداشته اید؟ :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
سوال 18 قدم 1
« پاسخ #1 : 04 اوت 2012، 08:15:59 pm »

18-در چه صورت میتوانیم بگوئیم که قسمت اول قدم 1 را در رابطه بامواد مخدر برداشتم؟ :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 18 قدم 1
« پاسخ #2 : 08 اوت 2012، 08:30:37 pm »

اقرار به داشتن بیماری اعتیاد و  پذیرفتن ان
تسلیم اصول برنامه بودن
جنگ نکردن و پذیرفتن خود
به عواقب اولین بار مصرف فکر کردن
و
دوری از هرچیزی که حال و احساس من را بالا و پائین کند :rose:
« آخرين ويرايش: 09 اوت 2012، 10:24:14 pm توسط افق »
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
After a good mood
« پاسخ #3 : 29 آوریل 2016، 09:03:17 pm »

people are really strange at times. This week I had a stomach trouble, and I'm not feeling well! The pain suffered when there is no good mood, my heart is the invasion of anxiety, irritability, depression, grief and loneliness.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; think of young age, despite the poor material food deficit less wear, but then that kind of mood is blue, I am free to stretch, easily excited, happy to build a own a beautiful dream, looking forward to the arrival of a moment of happiness. Think of adults own, sometimes feeling like scarlet, because a successful career. Sometimes the mood was pale,hogan sito ufficiale, because unlucky in love. Sometimes the mood is so dark as charcoal,chaussure air jordan pas cher, because to attend the funeral of relatives and friends.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; spirit of much better today and go to the Commodity Inspection Bureau office and see the blue sky, the sky was pale and look at the earth, Shanqingshuixiu. I feel there are intangible things in mind clamor,hogan sito ufficiale, fine fine presumably only to find that the original is a kind of mood, which makes me think of a lot...
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; forget the eyes of the honor and joy and sorrow, give yourself a good mood,air max 95 france, is not easy to do, that is his many years, personality,goyard paris, character, talent forge >
      in my life there are many unsatisfactory, it directly affects my mood. But I have always been able to find their different feelings, to master their own changes in the mood, in a timely manner to adjust the mood, laugh at life.
      yesterday, eventful. I think of my childhood, I also think of the youth. Because of my father's devotion to the cause of national defense,basket tn requin, and make my young parents get along with two long,hogan sito ufficiale, away from the family, separated by numerous hills and streams. There was also unhappy with its accompanying,hogan outlet online, at that time my mood is sad, but when the cry cry, when laughing, in solitude learned tenacious fly. May happiness always accompany me, that kind of mood is golden, make me grow sturdily in the hope of a better.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; my life is riding the boat of your own destiny, to a mysterious and full of temptation, the light of hope place navigation process, and in the journey of life again and again struggling to draw slurry float to the surface layers of ripples, is my own mood.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; think of himself often in the critical moment of the turning point in life, once lost Xiangruyimo partner, had suffered from emotional damage. Once the business failed and home walls coated, once lost to raise me for fourteen years and lost grandmother. I think of their twisted heart pain, I will put the broken heart and life to re organize a time, only in the heart of silence to shout: let all the misfortunes come! Let all the misfortunes go!
Related Articles:

In early s

Funny lol

I want to write something.

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Light years away shallow twist
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 10:52:20 pm »

< p > silent years, Cui Cui Nian,air max 95 soldes, but dense with the breath of life, in the long grass Orioles season, facing the sea, with spring. Life is a long journey, and the line and treasure, and realize and smile.
 [
] as the heart of life< p > today is very quiet, quiet, only to hear the flying fingers on the keyboard percussion sound and the air conditioning running voice and phone playing songs by subtle emotional, quietly listening to the voice seemed to come from the sounds of nature, heart,hogan outlet, suddenly from the elegant,nike tn pas cher, like poetry, and like a gentle breeze and bright moon.
< p > is rare, I can pack up the mood Fuzao, sit quietly, what do not want to, just quietly, quietly listening to music, writing mood; those worries in life,air jordan pas cher, work pressure, learning the urgent utter abandon of the cloud nine, only a wisp of calm and Tian light, fog rising, enveloped my entire Xinhai.
 be so wonderful? Is it because there is only one person? A person enjoys a rare clean! Because put a grudge? Put down the grudge, then all Fengqing clear! Is it because there is love in the heart? Love in the heart, the day will not be bitter.
 [to be a strong woman]
< p > has experienced a lot of things, only to find, the heart is so experienced vicissitudes of life, injury,goyard pas cher, betrayal, deception, humiliation, can gradually learn to strong, can fly, can have >
< p > maybe what is not, just because in my silent too much soul behind, suddenly see a glimmer of hope, the shine,hogan sito ufficiale, ushered me to move forward, even if there are ups and downs, but that doesn't matter, because I see the front, pure and beautiful flowers, applause, on the eyes, it all, like a beacon illuminating my personal way.
How could
 this is a good afternoon, good to let me fear this is only a flash in the pan, beautiful to let the weather can not be a haze of my heart, beautiful as a blue sea waves.
< p > exquisite ceramic cup wafting Qing Yu coffee aroma, let a person enchanted, rubbed my soreness eyes, watching from the cup rising from the wisps of mist, relaxed mood. I like coffee, mellow, like my life, has experienced too much hardship and frustration, they produced indifferent state of mind, only in the face of their loved ones, there will be ups and downs.
< p > for many years ago, I was a what chores did not do not do young woman, beautiful hair such as silk, enjoying from his care,goyard soldes, sweet dip full of life, heart those thin, soft, warm mood, in the romantic, and romance into the flowers in full bloom.
< p > for many, many years later, I began to learn to take care of yourself, laundry, cooking, mopping the floor. Learn to be synchronized to please another man; learn tolerance and addiction, learn their low until a low to the dust; learn to cater to his liking; learn to bear the hurt to him; but I have finally did not understand me these "learn", in the end, is not worth,yeezy 350 pas cher, or will eventually be attributed to flue gas?
Related Articles:

Batik art paper

If you don't come, I won't be old.

Autumn of Thanksgiving

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The Kuomintang president surrendered after only a longtime chairman who is
« پاسخ #5 : 01 ژوئن 2016، 03:44:18 am »

returned to China after returning to Chinese nationality
1920, baoerhan began working in the government of Xinjiang province. In 1929, he in the line of duty to Germany,pandora outlet online, later entered Berlin University Department of economics and politics learning, systematic self-study on Marxist Leninist theory. In 1933, baoerhan in under the influence of the Soviet Communist Party, began to take part in the revolutionary work, back to Xinjiang after,chaussure air jordan soldes, and with the Communist Party of China in Xinjiang work of Yu Xiusong (a pseudonym Wang Shoucheng, had any people in Xinjiang anti imperialist Association) to establish contact. Since then, Bourhane's public identity, is still the government of Xinjiang has the progressive tendency of officials, but in fact has been engaged in the revolutionary work.
 led the government of Xinjiang Province Electric uprising
 in Bourhane, was born in Russia Kazan province iron County, a remote village. Bourhane wrote in his autobiography: I was born in a poor family in overseas Chinese in 1894. Yiliekecun Xinjiang is the ancestral home of Akesu county. To baoerhan growth era,hogan outlet, from the ancestors moved to Russia has more than 100 years. In 1912,hogan sito ufficiale, Bourhane was returned to the motherland in Dihua (now Urumqi) work in the Russian company. In 1914,tn femme pas cher, he applied to the Ministry of internal affairs of the Republic of China to resume the Chinese nationality.
1944 years, Sheng Shicai was forced to leave Xinjiang,occhiali da sole ray ban, Chiang Kai Shek appointed Xinjiang Provincial Government Chairman Wu Zhongxin to pacify people's minds, the release of the arrested some Sheng non Communist Party members who have prestige, baoerhan also can be released. In June 1946, he served as vice chairman of the Xinjiang coalition government of the Kuomintang government and the three District revolutionary peace talks.
The Kuomintang president surrendered after only a longtime chairman who is
< p > Sheng Shicai under the public security management office director and two Soviet jurors to baoerhan placement of the imperialist lackeys,nike tn pas cher, who maintain illicit relations with foreign countries, rely on German and Japanese forces in Xinjiang make independent Muslim countries and other charges. Bourhane not only suffer from severe punishment, he was forced to stand 21 days continuous hands. In hot, dark and humid, baoerhan matchstick dipped in ink on paper wrote a piece of Uighur poetry "tribute dedicated to Mao Zedong". In prison, baoerhan also compiled the "Han Russian Dictionary". After the liberation, Premier Zhou Enlai assigned to find the lost of the Uygur and Chinese Russian Dictionary manuscript, and in 1953 by the national press publishing, this is tool book of China in modern times, the first Benhanwei language exchange.
1937, Bourhane was sent to the Xinjiang border supervision when the Soviet consul Sheng Shicai. In 1938, baoerhan pursuit of progress of the move by Sheng Shicai apprehensions, baoerhan home is Sheng ordered the arrest and imprisoned in the di.
 Xinjiang provincial government chairman Bourhane
 compilation "and&quot,hogan olympia outlet; prison Russian Dictionary
1947 years >
< p > in the Republic of China's first province chairman, to get away from the Kuomintang camp, still do, chairman, only Taiwanese in Hunan and Xinjiang baoerhan. Chen Mingren is the nature of the transition, but after the liberation of Xinjiang in baoerhan years still served as chairman of the province.
Related Articles:

A woman killed in the eyes of the woman in the eyes of the Suning shooting - Suning shooting

On the isl

The cultural revolution of foreigners in Beijing University Students Secret figh

Music through 2016 and 2017 the annual and year 2018 to achieve a net profit amount (net profit amount deducting non recurring gains and losses after belonging to all shareholders of the parent company net profit for quasi) were not less than 36 million yuan, 46.8 million yuan and 58.5 million yuan, according to the results of commitment.
خارج شده است

این صفحه در 0.416 ثانیه 29 نمایش داده شد.