انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

قلب هرگز پرسشي ندارد؛ با اين وجود پاسخ را دريافت ميكند! ذهن هزار و يك سوال دارد با اين حال هرگز پاسخي در يافت نمیکند! زيرا نميداند چطور دريافت كند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 12 قدم 1  (دفعات بازدید: 2259 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 12 قدم 1
« : 30 ژوئیه 2012، 10:38:16 am »

12-ایا فکر میکنید که با افراد عادی تفاوت دارید؟ توضیح دهید :rose:
خارج شده است

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....
پاسخ : سوال 12 قدم 1
« پاسخ #1 : 31 ژوئیه 2012، 05:58:32 pm »

سلام,آره تفاوت دارم من 2تا دشمن  قسم خورده دارم.فکر و زهن,این 2تا دایم میخوان منو از مسله ی به سمت سوژه ای ببرن و نزارن که آروم زندگی کنم,حتی وقتی همه چی خوبه بازم اون گرایش به سمت رکود هست که من بهش میگم بیماری اعتیاد.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
« پاسخ #2 : 02 اوت 2012، 10:24:34 am »

بله
ادم عادی اول فکر میکند بعد کاری انجام میدهد ولی من اول کار را انجام میدم بعد فکر میکنم
ادم عادی هر وقت هر کجایی که میخاهد میرود ولی من امروزه که پاک هستم هر جایی نمیتوانم بروم
ادم عادی شاید بتونه هر از گاهی موادی مصرف کنه ولی من حتی نباید یک کدیین هم مصرف کنم چون من عاجز هستم :rose: :hurrah:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
« پاسخ #3 : 04 اوت 2012، 03:33:30 pm »

متاسفانه آره فرق دارم
آدم عادیا با تمام آشفتگی تو زندگیشون باز تعادل دارن
  ولی من ....
تو هیچیز تعادل ندارم:تصمیم گیری .وابستگی.شادی.خشم....
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
If to see
« پاسخ #4 : 20 آوریل 2016، 11:18:46 pm »

life is so good,hogan olympia outlet, but I still hope. But then the luxury expectations have changed back to those Passers-A days,golden goose scarpe donna, for not to drink wine in the years. Youth time I can't stop from dissipate the quicksand fingers, perhaps the youth is a dream,hogan sito ufficiale, even if is a dream for me, he is always a dream. But there will always be a day I open my eyes.  two years is a flower flower,sca goyard pas cher, its color is come from? I was from those days to come. Once again I have to sit down and tired to listen to a song if such as first,bottes ugg france, enjoy the kind of light to the bones of the quiet. But gradually this feeling is not so love on the The imprint is engraved on my heart.,sac goyard pas cher, Xu Song concert with the crowd sought after day and a scene of debauchery, Baidi weeping willows several times abruptly changed the broken bridge silent language,air max tn pas cher, I am confused, I spent a year to develop the three go but only half a rooted in a belief it will die soon die. Always thought that Xu Song would be many times better than Jay Chou,tn pas cher, the Luzhou moonlight in the heart of the United States is energy-saving elusive. But the new record again, is still a familiar voice, but I also did not go in. Don't blame VAE blame we are mortal.  recently on Feng Qi love flowers, no reason is that love.  I have been in the dream on the road running.  if the dream is more and more far away from me.
The HTML template to see if
Related Articles:

A warm embrace

No way, where

In the sam

Thousands of miles of snow back and forth, decades of wishful thinking pursuit and longing, together with the sun Sihuo like hot tenderness, in a few words suddenly solidified into the romantic season. If time could turn the clock back, we can not so stubborn, no longer so get yourself scars, but also not to have an enthusiastic yes.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Dream city of Shangri-La
« پاسخ #5 : 16 مه 2016، 04:56:58 pm »

Dream city of Shangri-La
< p > it seems a long time not see white sky, the blue like infiltrated the bones as and have so many times brushed past with the soul, inputs, clean only a single clarity yearning! The car driving on the road, winding winding, wear intestine by detachment. < br / > < br / > to just is Gesang Hua open is colourful, just under the rain, the sanctity of petals was like the white clouds in the sky, one not careful through the windows cast a thin yarn, in the contemplation of the people deeper and deeper. Last night, a single white clouds floated across the sky,scarpe hogan outlet, wake up,louboutin pas cher soldes, just saw it through the window to the Gesang Hua, under the rain a little bit of decoration, depressed for a long time the mood at that moment become so quiet,tn pas cher, so quiet. < br / > < br / > if Tibet is the life worship of heaven, then Shangri La is the world holy and beautiful but could not bear to the desecration of the holy land. Here's the sky clean only Piaofei the clouds and you are white and flawless mood, vast meadows only for running, your heart's desire has also been clear and transparent returns, standing on the edge of heaven and earth, quietly lying on the boundless prairie, let birds unprovoked disturb the your eyes. < br / > < br / > Shangri La of the weather is very cold, even in Jiangnan scorching heat of August,tn requin pas cher, the air here will be brimming with cold touch seems to the cold always to remind you. Do not forget into here, and heaven and earth quietly crooning to action. The power of walking is so important, gently stride you deposit for a long time in mind, forget the earthly vexed vexed to. < br / > < br / > much snow, in you pull up the curtain of the moment, washing the night you sink, fundus aside the burden, a to the urge to fly far away,scarpe hogan outlet, or is metamorphosed into Eagle to fly, fly, nesting, guardian & middot; & middot; & middot; & middot; & middot; & middot; < br / > < br / > don't know British writer James & middot; Hilton is used to unveil her, is lost in the beauty of the horizon finally grabbing it? And this beauty is so meaningful, eternal hope, love is eternal,tn requin pas cher, sometimes a bowl of the heart according to it than feelings more dependable, concentrate on to love, to chase the hearts of the holy land. < br / > < br / > Tibet distant unattainable, and here the snowy mountains than white lotus also considerable, close to dissolve into the hallowed that sincere eyes without anything outside the bother. Go quietly listen to the Chongsheng who face faith kowtow, low Xu under several Vita earthly desire, or repentance is past the causal. Marching pace, to a pious eyes stay in pine forest temple,scarpe hogan outlet, the holy look in,scarpe hogan outlet, follow the pedestrian to rotate together through the tube, then in front of the full point SuYouDeng Buddha, quietly staring at. Mani Dui in the wind thorough cool changes the preexistence of the earthly mundane, Ma Feng wakes sleeping one red shadow.Related Articles:

Together with you, the heart - grazing contemporary writing essence network order volume second

Come on, forget it.

My family has female early to grow up

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
Yu Minhong Q3 closed 22 teaching centers to lay of
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 02:26:14 am »

Yu Minhong continue to say: "the core of the harvest market strategy is to improve operational efficiency and profitability. We implement a strict top-down strategy to control the learning center, and in some cities close some poor performance of the learning center. New Oriental closed 22 teaching centers in the quarter, and 11 new learning centers in the rapidly growing market. In the quarter, the company laid off 1200 employees. "Harvest market" strategy and additional operational discipline ensures the operating profit in the third quarter rate of increase,occhiali da sole ray ban outlet, we expect over the next few quarters will be through to upgrade existing facilities utilization rate to continue to improve the operational efficiency. Although we slow down the pace of expansion,tn requin pas cher, but considering the huge potential to the Chinese market,hogan sito ufficiale, our strong performance in the primary market and long-term brand advantage, we are confident to continue to maintain a healthy and rapid growth. "
 (I U.S. stocks Sherry)
< p > New Oriental board chairman and CEO Mr Yu said: "we are very pleased to third - quarter earnings growth 28.6%, far higher than the company expected growth of 22% -- 27% of the guidance range; the same operating profit increased 35.9%, profit increased by 25%. This quarter, we made significant progress in a number of important areas: first, the company's two largest campus in Beijing, Shanghai, there have been encouraging improvements. As a result of the effective restructuring of the past few months, the two schools revenue totaled an increase of 17%, net profit of the total increase of 9%. Secondly, the company's overall operating profit margin was improved over the past five quarters due to the rapid expansion of the teaching center, the company's profit margins continue to pressure. The reporting period, the company continued to "harvest market" strategic transformation, the third quarter GAAP operating profit rate of 10.8%, compared to 10.2%.
 (I U.S. stocks News) Beijing time on April 24th news, New Oriental Wednesday before the disk announced the 2013 fiscal year ended February 28,scarpe hogan outlet, 2013 third quarter earnings.
< p > xiedong fireflies said: "stop report, to the best of our knowledge of bird flu in China on admission and revenue has not yet brought negative effects. We hope that H7N9 will not have a massive outbreak, nor does it find evidence that the Chinese government will close educational institutions and prohibit large gatherings."
< p > New Oriental president and CFO xiedong fireflies said: "in the past two quarter we closed about 30 poor performance learning center, also in 2013 the lunar new year on February 10, 2012 is on January 23, which means that most public school winter delayed for 10 days. Of course, this change makes some of the registration delay to the spring semester,hogan sito ufficiale, that is,louboutin soldes, from February to March, partly reflected in the fourth quarter results. Based on the performance of the first six weeks of the fourth quarter,hogan outlet online, we increased the amount of students to 14%,hogan outlet online, cash or pre receivables revenue increased by 34%."
Yu Minhong: Q3 closed 22 teaching centers to lay off 1200 people
Related Articls:

Public to

YY the United States listed Lei Jun investment of

P2P platform Po investment bu

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 148
    • nop560
imitation cartier jewelry sealed plastic bag
« پاسخ #7 : 07 ژانویه 2018، 10:28:38 pm »

خارج شده است

این صفحه در 0.132 ثانیه 27 نمایش داده شد.