انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدا :
آن حس زیبایی است که در تاریکی صحرا ،
زمانی که هراس مرگ می دزدد
سکوتت را یکی  مثل نسیم دشت می گوید :
کنارت هستم ای تنها ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 11 قدم 1  (دفعات بازدید: 1997 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 11 قدم 1
« : 30 ژوئیه 2012، 10:28:43 am »

11- ایا پس از لغزشهایتان فکر میکردید که اینبار با دفعات دیگر تفاوت خواهد داشت؟ :rose:
« آخرين ويرايش: 30 ژوئیه 2012، 10:29:54 am توسط فردین فراری »
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 11 قدم 1
« پاسخ #1 : 02 اوت 2012، 10:21:04 am »

بله :(
من هر وقت که ترک میکردم میگفتم اینبار با دفعات گذشته فرق میکند
من میتوانم کنترل شده مصرف کنم یا موادم را عوض کنم جا جایگذین کنم
ولی
به خاطر نداشتن تعادل هیچ کنترلی نداشتم و افرات و لذت جویی من را به خانه اول میرساند :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 11 قدم 1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 03:06:23 am »

بله من فکر میکردم همین یکبار است و بعد ازین لغزش دیگر سراغ مواد نمیروم
یا با تغییر مواد مصرفی و کنترل شده مصرف کردن
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
Damn eyeful memories
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 11:24:38 pm »

I don't think he is in what situations the phrase "because you are my woman".

he said girls not good to drink do not drink,louboutin soldes.

so I learn to control their emotions, no longer to look for him,hogan sito ufficiale, he laughed when I accompany him to laugh,air max pas cher, he sad when I than his cry too fierce. I own the passions buried deep in the ground, do not have the courage to dig out.
    I instant tears,hogan sito ufficiale, adjust the mood after replied: you busy. Forget that I was supposed to want to ~ I really could not bear.

also used the wave number, the mood is very good.
    he said ok,tn pas cher.

he humphed,stylo mont blanc pas cher, looking for an excuse to end the conversation. He put down the
     < br / > actually I want to say is that I miss you ah, like every day, if you can always beside you good.

< br / > I'll toss about in the middle of the night when turn chatting record,golden goose scarpe, foolishly looking at smile, smiled and laughed and cried. When we chat

I is how false false ah,hogan sito ufficiale, happy, play cute.

he is not seen, or not. "

Time: 2012-07-10 12:01 source: network editor: click on the network reproduced:
Related Articles:

You go to my head

Ten young teachers Award

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
more than 80 million clubs to grab any air?
« پاسخ #4 : 09 مه 2016، 11:32:09 pm »

Ren hang
< p > on Monday, Suning has just taken over sainty club, the main energy definitely transfers at the club a series of affairs. It is possible that the air current, the Super League clubs sainty international was a lot of panic buying rumors. Among them, most of the rumors is that Ren hang, first said he would exchange with Yu Hanchao, the results of Yu Hanchao directly on micro-blog's "sick" response. Now, rumors Guangzhou Hengda, Shanghai on the port, Hebei, China and many other clubs are eyeing a number of airlines, but also worth has been fried to an amazing 80 million yuan - far more than 66 million yuan worth of sun.
 Suning senior: Ren Hang is not for sale!
 rumors came out, it must be clarified. On international navigation tasks may transfer the topic,hogan outlet, related to the leadership of Suning yesterday responded: "Su Ning took over Jiangsu football after, must be people are more important than money! At present, the club's attitude is certainly not to sell, we are talking about a new contract with the."
 familiar with the flight of the fans are aware that he was born in 1989, 26 years old, when a player's golden age. Ren Hang is the debut from Liaoning, Changsha Kim,air max 95 france, at the end of 2010 and Liu Jianye joined Jiangsu sainty. It is said that at that time two people have signed a contract for 5 years,goyard prix, but Liu Jianye has now signed a contract, only the hang.
 because before sainty has made it clear to the transfer,tn requin pas cher, so any aircraft contract has not officially started. About his previous contract period, there are two kinds of claims: one is the end of the year, the two is the end of next year's super league. In any case, the renewal of any air, Suning must face the things.
 took over Suning sainty, has many commitments to Jiangsu football, including left renhang, international. Moreover, the new Jiangsu Suning team next year, facing the AFC Champions League Super League, the FA Cup three line of battle, players have surplus, more.
< br / > now,nike tn soldes, sainty become Suning, Ren hang also from the year of Maotou kid,hogan outlet, super warrior, and from the beginning of May 2014, became a member of the Perrin was in charge of the national team. It should be said,hogan roma online, he was able to play at full back, but also to play in Jiangsu, Zhongwei is very needed players, and even in the Sun Ke was the right to health after the signing, was once the team captain.
Suning talk about a new contract: absolutely not to sell what to so many rumors? _ Phoenix Sports
 more than 80 million clubs to grab any air?
 football world has an immutable law: when a player with the strength of the contract is about to expire, there must be a lot of rumors around him. Team Jiangsu international navigation tasks now is this encounter, about his transfer rumors indeed everywhere: for a while, and Yu Hanchao exchange,hogan outlet, while they were Guangzhou Evergrande, Shanghai port, Hebei Huaxia happiness, a club at, worth more than $80 million yuan. In this regard, the attitude of Su Ning is very clear: firmly do not sell, ongoing renewal negotiations.
Related Articls:

Tan Sunji

Lippi locker room angrily Aishen not calm roar we're trapped!

According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
State Copyright Bureau 360 comprehensive search gr
« پاسخ #5 : 06 ژوئن 2016، 02:00:22 am »

< p > safe harbor principles refers to in copyright infringement cases occur, when ISP (Internet service provider) only provide service space, does not make web content,sac goyard, if the infringement was told that the ISP,hogan sito ufficiale, removed the obligation, otherwise,nmd runner femme pas cher, it will be deemed an infringement. If the infringement is not stored on the ISP server, but also did not know what content should be deleted, then ISP does not assume tort liability.
 it is worth noting that,hogan sito ufficiale, in this briefing, Sina network and Baidu video is accused of failing to implement the video site deployment. Among them, and the relevant working group in July 2012 interviews with Baidu, required in accordance with the notice of the meeting request submitted to the authorized information table and the authorization material, and Baidu said it only provides search service, itself does not store the TV drama,hogan outlet, the difficult to jump search web sites claim to authority file >
State Copyright Bureau: 360 comprehensive search grab Baidu content must be authorized
< p > for around in Baidu and Qihoo 360 between search disputes, the State Copyright Bureau recently on the first position, said the 360 search to grab Baidu content need authorized access to Baidu, baidu snapshot provides a safe harbor rule does not apply to.
< p > for copyright management department interviewed 360 and Baidu issue, yesterday 360 to reporters said in interviews, National Copyright Bureau recommended Baidu should first take into account their advantage in the market, not the formation of the so-called monopoly or limited competition situation.
< p > in August this year in the war 3b, 360 search in a week after the on-line quickly take domestic 10% of the search market share and become the second largest search engine, but it was the search function is mainly polymerization Baidu, Google and other independent search engine search results,hogan outlet, and was soon from Baidu's counter, that is, the user through 360 comprehensive search access Baidu know service, will be forced to jump to Baidu home page. Subsequently, 360 in the counterattack will be all from Baidu related services to the search results forced to jump to the page snapshot page. But not too long, 360 has gradually changed to provide a snapshot of Baidu's Web page.
< p > the above statement is briefing on December 28, by the State Copyright Bureau,air max pas cher, Ministry of public security, the Ministry of industry and trade,scarpe hogan online, the state Internet information office four departments jointly held a Jian Wang action work news briefing.
< p > bulletin, December 21, the copyright management department interviewed 360 and Baidu responsible person, listened to the baidu about 360 integrated searches provide page Baidu snapshot complaints and 360 arguments, pointed out 360 comprehensive search page Baidu snapshot does not apply to safe harbor principles.
 State Copyright Bureau also stressed that the government departments to regulate the order of the network copyright, the ultimate goal is to be conducive to the spread of the works in an orderly manner, neither to encourage unauthorized dissemination, nor to encourage the dissemination of the work.
 informed that the current 360 are in accordance with the requirements of the rectification, the rectification will be regarded as 360 of the situation and then take further management measures, but the copyright bureau also suggested that the Baidu Inc to strengthen cooperation with 360.
Related Articls:

Where to network CEO select Baidu more attention t

Tens of mi

One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
The reward and punishment system of graduation grade students
« پاسخ #6 : 08 ژوئن 2016، 09:40:18 pm »

1, abide by the school discipline school, maintenance of school interests.
 two, punishment system:
4, actively participate in school or social welfare activities.
 (a) critical education
2, students each time with more obvious bad behavior of the criticism and education, by the teacher in charge agreed to record in the log and student files "criticism and punishment" column. And by the students to write a review, the impact of the larger in the class or grade will
2,hogan sito ufficiale, selfless, helpfulness, zunlaoaiyou, Shijinbumei.
 awards, prizes
< p > (5),hogan outlet online, for school channels to obtain the race honors, Linzhou City (including Linzhou city level or above in the school in Item (3) of the provisions on the basis of the rewards of personal conduct integral 2, 4, 8, 12 points; for non school channels to obtain the honor, will depend on the specific incentive people conduct integral 1, 2, 4, 8, 16 points; for the media at all levels: works, will depend on the specific incentive personal conduct integral 1, 2, 4, 8, 12 points.
 who actively participate in the school competition, good grades, the school should be given awards and prizes reward. To receive this award, can obtain personal conduct score 2-4.
5,scarpe hogan outlet, there are other advanced actors.
1,hogan interactive outlet, who found that didn't respect the teacher, does not comply with the formulation of the school school code of conduct and other school discipline should be timely give criticism and education.
 one, reward system:
 where the failure to achieve notification of the advanced performance or exemplary behavior, or schools in the know,sac goyard pas cher, should be verbal praise.
The reward and punishment system of graduation grade students
 to define the award-winning behavior through the raffle (including 1-10 ten Zhang Caiquan) in the form of bonus points,goyard paris. Where all the awards are filled in the student's personal files.
 graduation grade students reward and punishment system
< p > any violation of "primary code", "primary day-to-day code of conduct", in violation of school discipline, school regulations regarded the seriousness of the case to give the necessary disciplinary action.
< p > (4) van der, intellectual, physical, aesthetics and labor all-round development, performance significantly, schools should grant "Miyoshi students",nike tn pas cher, "outstanding young pioneers" the activists such as the glorious title or report to the higher authorities to give praise. To receive this award, can obtain personal conduct score 4-6.
 (a) verbal praise:
3,hogan outlet online, actively organize or participate in the study, the subject of interest groups and other useful activities of the community (to have a clear arrangement of activities, there are activities effect).
 where in accordance with the following conditions, the school should be notified of the award:
For the
 (two) notification praise
< p > won the award, depending on the circumstances to obtain personal conduct integral of 1-3. Among them, helping others, returning lost money and to participate in social welfare activities more prominent up 10 points of personal conduct integral.
 (three)
Related Articles:

Graduation message the best wishes for a better tomorrow

The gradua

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

این صفحه در 0.125 ثانیه 27 نمایش داده شد.