انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

فراموش کن چه کاری برای دیگران انجام داده ای ، بیاد بیاور که مردم با تو چه کرده اند.
    فراموش کن که دنیا به تو مدیون است ، بیاد بیاور که تو مدیون دنیا هستی.
    فراموش کن گذشته ات را . به یاد بیاور که وظایفت را در آینده انجام دهی.
.
دوستانت را ببین که مثل تو واقعی هستند و سعی کن به جای صورت آنها قلب آنها را ببینی و بدان آنها هم تشنه شادی و شعف هستند.
فقط داشتن اینها دلیلی برای زندگی نیست ، تو چه می توانی برای زندگی انجام دهی.
کتاب شکایتت را ببند ، از دست خداوند دنیا شکوه نکن و به آنها بیاندیش که بتوانی تخم شادی را در زمین بکاری و حتی یک روز هم شده این کار را انجام بده ،
.
- تا بتوانی متعادل و هوشیاری ات را بدست آوری
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 9 قدم 1  (دفعات بازدید: 2366 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 9 قدم 1
« : 29 ژوئیه 2012، 12:10:57 pm »

9-در موردتوجیح و بهانه های لغزش خود 5 مثال زنده بزنید :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 9 قدم 1
« پاسخ #1 : 02 اوت 2012، 10:13:53 am »

توجیح و بهانه یعنی
دلائل غیر واقعی برای کارهای واقعی
درست کردندست اویز شروع توجیح و بهانه میشود
شرطی ترک کردن
نپذیرفتن شرایط موجود و واقعیتهای خودم
فکر اینکه میتوانم کنترلی مصرف کنم
و.......... :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 9 قدم 1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 02:49:56 am »

نداشتن اعتماد به نفس 
ترس ترس ترس از آینده از خودم و زندگیم
حفظ کردن دست آویزها
لذت طلبی و باری به هر جهت زندگی کردن
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Jiang shuichangliu, writing more than
« پاسخ #3 : 08 آوریل 2016، 07:28:51 am »

HTML template Jiang shuichangliu, writing more than< br / > always wanted to write a preface to the Jiang Xi conversation by writing ", but always inadequate,hogan olympia outlet, from the fallen soul bridge to the grass along the pool,tn requin pas cher, the ups and downs of the time,scarpe hogan outlet, the dull sentimental text outline of a life of true vignetting. The grass withered yellow, spit green, both suppressed in what kind of sentence is still the beauty of youth. I miss the Jianyang landscape, touch the nerve of memories and singing alone a support boat pond grass time, impression of Jiang Xi River from far flung branch Dong Shan leisurely, light to, leaving the series so I am familiar with and unfamiliar names Wu Miao Yucheng, Hui Long, grass pool plum breathe sweet,golden goose saldi, Jiang Xi shallow, 2014 Jianyang very cold, 2014 Jiang Xi no snow, with a conversation by writing the word to Jiang Xi continued tail has the frost of terraced rice paddies, Juanniao habitat late in the evening. A person, a bulb, a cavity no pretext of thoughts, in the icy keyboard silently good penmanship, tired of Jiuyanqiao feasting,goyard pas cher, no longer young a heart from Chengdu and farther, more and more strange. Energy-saving, lonely like a knife, then deep sentence also can not afford to pick up those wasted years. Once upon a dream in the city of lights sense of swing, think of Grass Pond River egrets, read some familiar names, Wushirenfei few words the vicissitudes of life too many memories. A person drink a belongs to own loneliness, cannot play only and strange talk ambiguous. Only by putting a cavity sincere annihilation in broken words,stylo mont blanc pas cher, Wu Changyou is still Wu Changyou, Jiang Xi River is still Jiang River, write a few lines of irrelevant words, Chengdu is ultimately would have I forgotten, like I used to forget the past that a love. Listen to the night of the crow like dogs, have not see Jiang Xi on both sides of the reed catkins flying, the distance between the urban and rural make people breathe, a wisp, youth scene I again missed his face like a peach, 2014 plot without facing the sea of spring flowers. City has been uneven, all the memory about the life of the stall, are written in the end of the year 2014, some people become a passenger, things become a memory. Always thought that this life is not going to Renshou, after all, in the name of the field is called, there is always no familiar figure. Ten years life and death two boundless, once the joy and pain have become a thing of the past, I am not good at telling people, too much news negative tired in mind is not solid,tn homme pas cher, Jiu Li Geng can see Wulong Dan Jing rays towards the crossroads,golden goose saldi, but through life long. Unmanly to tears, sometimes could not help but also sour nose, strong shell cover not inner fragile, a cup of tea, a pen and some text calm, some text impetuous, some text understatement. An elegant man, prose writing in general chapter, once a decade of Renshou road already gloomy, only the indefatigable Jiang River quietly flowing, the wind that shakes the Bacillus subtilis, dressed in a wind and frost, when the vows of eternal love those everyone has disappeared, those things has become the story, can be forgotten, can also recall. The spring and autumn youth geometry, a few degrees, Speechless asked god. For fear of youth from the brow]Related Articles:

Rain in Ma

To a Dutch meet

Do you have any involvement in it? If not, it doesn't matter, now, let's take a look at our creative videos! To carry out the first four practice at the same time, class a great God of technology and art God painstaking creation, sleepless nights made environmental creative original animation. The idea of animation comes from a brainstorming session.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
personal technology elegant staged a pick N magic show
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 11:13:20 pm »

< p > Barcelona system is to let Iniesta have perfect play, Barcelona in the new season to irresistible force of the potential in La Liga ahead, white as low-key Mr. work team. < strong > Europe Cup performance is white for the golden ball award is the largest weight, this summer, Iniesta outstanding performance, in the three games won the the title of best player,nike tn pas cher, and become the player of the tournament,hogan outlet online, although the data is only 1 assists, but undeniable is he is the most one of the best players in the team performance. From the point of view of the team,hogan outlet, Iniesta is representative of the European Championship, he in the 2012 European Cup led the Spanish team win, if he can win the Ballon d'Or, tantamount to the biggest compliment the Spanish football.
2012 Golden Globe Iniesta: defending the European Cup perfect performance won MVP
< p > Phoenix sports news Andres - Iniesta never and Lionel Messi,tn homme pas cher, c Luo comparable data, 2012, white total representative of Spain and Barcelona had scored eight goals, but assists on the 23 times, although the goal are not many,air max pas cher, but the elegant white is Barcelona and Spain's most indispensable players. No Lionel Messi and c Luo so dazzling brilliance, but white led the Spanish team won the most important component of the annual European Cup, and won the European Cup best player and UEFA to host selection UEFA player of the season, which is the embodiment of his true value.
 is very low-key, but Iniesta is still behind Messi and C Ronaldo,hogan outlet, valued at world's third player. < strong > European Cup final 4-0 victory over Italy's game, big brother Harvey sent two assists, but white still beat all achievement award, the same was also awarded European Cup best player award. >
 worth the world's first three two MVP trophy
 team led Mr. perfect defending European Cup
 personal technology elegant staged a pick N magic show
Although
The
< p > by fans affectionately known as white's Andres Iniesta has superb sense of speed and sense of direction and strong reading competition ability, the person ball synthetic technology unrivaled in the world, whether it is in the central midfielder, attacking midfielder or winger position, he has to rely on the comprehensive ability and excellent professional quality show their ability. Whether such leaders as Real Madrid legend Alfredo Di Stefano is Zidane, Riquelme,nike tn pas cher, appreciate Iniesta, from the point of view of personal technology, white fiery innocent,hogan outlet online, like Zidane, game we often see him playing rivals in the applause, elegant dribbling make people difficult to tackles. In the face of European Cup group match in the Italian team competition, white 1v5 still do a job with skill and ease the ball, he singled out five picture frames to the classic in the history of football. Against Croatia, Iniesta suffered 6 campaigns, thus he was most afraid of the opponent.
Related Articls:

avant-garde: Modric (spurs)  Chelsea this summer ho hit 40 million pounds have failed to sign him, spurs keep him, Modric this season has

Diet Resur

Fans banner to Wenger class p

At the same time, the energy and dedication of Chen Xiaoqi "is also infected with yourself, make yourself more efforts to give the audience a better film. it is reported that "ah PI Secretary" tells the story of stories in the 1970s and 1980s, reproduces the chenpixian in Hubei served as secretary during the period of time.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
In this paper some strong emotion nd log
« پاسخ #5 : 17 مه 2016، 08:55:35 pm »

< p > at any time of life are not afraid to start again, each a seemingly low starting point are the path to the peak.
 let oneself more peaceful and a little, a little more open-minded, to the side of the fault, let oneself more tolerant a little. Everyone has his own difficulties, why insist on people.
 can forgive, can not care, can give up, can forget, but can not do not love themselves, to be proud of life.
 at any time do not deliberately explain themselves, even if it is a misunderstanding. To understand their own line,air max 95 pas cher, there is no need to let the people understand their own.
 betrayed me, I will not blame him, maybe he really has a bitter, also won't listen to his explanation, we went to the next stop.
 can not keep the people I will let go, I can not give him the happiness, at least to make his pursuit.
 sad sad, a person is quiet, not in front of anyone shed tears, I can not forgive my weakness.
 in front of the person who likes him, I will be good to him. Because everyone's pay should be rewarded.
 fall no one to help, I climb up, sad no one to comfort, I told myself to be strong, crying no pain, I wipe tears myself.
 I am a girl, I have my appearance, have no life, no air power. I'm just an ordinary woman who lives in the world.
 I want to learn a person to face the cruel world,goyard pas cher, to be strong.
 a little luxury, the smile left to everyone, even behind the sad.
 do not deliberately decorate their own, it is for others to see, and really care about my people will not care about these.
 I can work for a person to pay,goyard pas cher, but will not change. If you really care about me,nike tn femme pas cher, he will forgive me.
 in the face of the people who hurt him, give him a smile and then turned to leave, do not hate,goyard prix, too tired, do not love, he is not worth.
 abandoned me and went back to the people,hogan sito ufficiale, I will ignore him. Because I can't give a complete heart.
 can be allowed to fall for a while, but not from the sink, I still have a dream,nike tn pas cher, always come tomorrow.
 likes a person does not have to say, cares about him to care about him to love him to be enough.
< p > as a girl, the first to fight for economic independence, then have qualified to talk about the fight for what, 15 to 25 years of age, for reading and travel opportunities, 25 to 35, work hard, active learning, family organization to start saving, you must active music >
 there has, not deliberately pursue something, return to me, and always come back.
 no matter what you do,hogan sito ufficiale, remember to do it for yourself, then there is no complaint.
 in the face of difficulties, do not be pessimistic and worldweary.
Related Articles:

golden goose mid star

Form a goo

rustic cha

I hear, the curved moonlight, in microwave beating heart; I saw, that Wang Bay autumn and moon across the empty eye contact, like a lover each other heart to heart affectionate look. That fresh and graceful like crescent moon, Xiumei Mimosa, and like she lovingly, autumn moon on the sky, worried about youthful bud, stream, ocean waves, the noble color.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870

"now most teachers will not participate in graduation dinner,air max soldes, even in can do is to show the face." Yesterday, the Beijing NO.4 middle school students Li Yixin told reporters, "say a teacher in everyone put not to open,hogan rebel outlet, embarrassed to eat and drink,nike tn, also can't disorderly joking, or the students together to eat a farewell dinner more comfortable."
< p > in front of the middle school affiliated to the National People's Congress, several students were told reporters said not special dinner for the teacher, "put a table for dinner to ask the teacher to eat, that is tyrant ability." One student said, "why do you have to ask the teacher to eat dinner? A thank you, send a greeting card or a small gift, can express gratitude to the teacher."
 event class Teacher Appreciation Banquet half of the students do not participate in the
 in the end, Pan Xiaoming in the hotel booked a multimedia room,hogan sito ufficiale, both meals and can be free to sing, a total of 5 tables, 500 yuan per table meal standard." However, when he asked the students in advance the cost of 100 yuan per person, but there are more than 20 students to participate in. So many students suddenly "strike", so that Pan Xiaoming is very difficult to accept, so he made a micro-blog tucao.
Beijing teacher appreciation banquet dinner as cool parents gifts | graduation dinner | farewell dinner
< p > however "Legal Evening News" reporter recently visited found, at present the majority of Beijing restaurants all has not received the Teacher Appreciation Banquet orders and instead is between the students "graduation disband dinner".
< p > yesterday, the reporter interviewed a dozen students parents, of which about 90 percent of parents said not Daban Teacher Appreciation Banquet, "if children do well in the exam, may please celebrate with friends and relatives, but not specifically ask the teacher." One parent said.
 not only Pan Xiaoming's classmates, There are plenty of people who are not interested in teacher appreciation banquet. Reporter random interviews with 10 bit high school students found,sac guess pas cher, this year, students generally the Teacher Appreciation Banquet into "San Huofan", the teacher become graduation party "a supporting role.
 parents: please eat as a gift to send
< p > on the other side a parents said, now even appealing Teacher Appreciation Banquet teacher is not willing to take,hogan outlet, "if any media saw the teacher to do the parents of High Teacher Appreciation Banquet,hogan outlet online, give what exposure, teacher can't do. >
< p > in front of the Affiliated High School of Peking University, a parent to the reporter said "now the era, and specifically do Teacher Appreciation Banquet, as well send some gifts come affordable, teacher do not lack the meal eat."
< p > Pan Xiaoming is the monitor of a middle school high school classes in Beijing, from the beginning of this year in April, he preparatory class Teacher Appreciation Banquet, "this month in addition to prepare for college entrance examination review, other times I find hotel, talk about the price."
 Pan Xiaoming's classmates also comment on micro-blog have not resigned to playing second fiddle,tn requin pas cher, behind. Reporters noted that in addition to have the students think, the high cost of 100 yuan per capita, most of the students think to eat the meal meal completely unnecessary, "now this time also organized Teacher Appreciation Banquet, too old-fashioned."
 interrupted student: Teacher Appreciation Banquet as the farewell dinner
Related Articls:

Guangxi he

Xi Jinping meets with Uzbekis

3 cadres f

This is like the relationship between people, on the one hand to play a fist hit, on the one hand, it is not possible to dialogue. First of all to show good faith, sincerity, so that the two sides can discuss some of the issues. However, the Japanese side is currently a variety of behavior, the Chinese side is difficult to consider arrangements for the meeting between the two leaders.
خارج شده است

این صفحه در 0.092 ثانیه 27 نمایش داده شد.