انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

يك روز زندگي روشن است و روز ديگر تاريك ، از روزهاي روشن آنقدر نور بگيريم كه در روزهاي تاريك روشن بمانيم.
؛حجازي؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 7قدم1  (دفعات بازدید: 2311 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 7قدم1
« : 29 ژوئیه 2012، 12:04:01 pm »

7-چرا نمیتوانیم از تجربه درد اورترکهای قبلی برای خودداری از شروع مجددخودداری کرد؟ :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 7قدم1
« پاسخ #1 : 30 ژوئیه 2012، 10:26:48 am »

من زمتنی بود که شرطی ترک میکردم
یا جایگذین میکردم ولی لذت جویی و افرات من با کمک فراموشی و بی کنترولی به سراغ من میامد
و چون بیماری خود را نمیشناختم و ابزاری برای روبه رویی با ان را نداشتم به مصرف مجدد میکشید
با ورود به انجمن و کار کرد قدم به این نتیجه رسیدم که
باید تغییر کنم و صبر در مقابل مشکلاتم داشته باشم و من فهمیذم
که حتی نمیتوانم یک قرص کدئین بخورم و توپ بازی یار بازی و زمین بازی را باید ترک کنم :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال 7قدم1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 02:44:41 am »

فراموش کاری /خود محوری /نداشتن صداقت /خودخواهی.
من به راحتی مثل یه هنرپیشه نقش بازی میکنم و انقدر دروغ میگم تا خودمم باورم میشه
فراموش میکنم از چه روزایی اومدم  و به واسطه بیماریه اعتیاد خودخواه میشم و عدم صداقت<اول با خودم> بعد هم خود محوری.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Still no sleep
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 12:20:21 pm »

still sleepless. I complained that my sleep quality was so bad. You can't sleep for 40 hours without any difficulty. Obviously, this is to take their own lives. When the oil is dry. I am a boy who is dead, dead, dead is dead late. Anyway, it is a dead, why care in the end how to die? At the very least, I know a little more about the world than the average person. Because of my insomnia. Some people say that this is a manifestation of depression, it is strange, the appearance of a strong and optimistic that I actually hidden in the depths of a pessimistic world and little self-esteem. Yes, I feel inferior. Time flies, it is a year later. Now recall three years ago that love with vigour and vitality, and found himself really wrong. Do a wrong thing at a right time to choose. Life, always take pity for yourself, isn't it? Perhaps their own ignorance, perhaps himself from the child age left to the kind of inertia, or too virginity, anyway I is me, and not because of the passage of time, wrinkles increase and change. And a guy married, bid farewell to the single,hogan interactive outlet, when I was a child, that the wedding should be romantic and solemn, unfortunately, I also so confused romantic is not serious time. Ghost know at that time is how to think of, or is too lazy to deal with these things, or is the original as a game,hogan outlet, or I early put themselves into the insulator,mont blanc pas cher, and the society, and the Chinese inherent plot early detachment. I'm not me at that time. From the fashion group E I hate marriage,hogan outlet online, as I always think, and love is the need to separate, is a physiological need, and love is spiritual. Have a good female friend told me that the man was going to please a woman, is in order to go to bed,louboutin soldes, the bed is to please a woman, is to continue to go to bed. Perhaps, the human instinct is to love on a bed. A classic advertisement: love on a bed, fell in love with a home. What is the love of the bed,scarpe hogan outlet, and fell in love with the man on the bed? God is not fair, while a man of God, in my mind is blank. The woman pay for the house is because pregnant in October, and the man just because of the short 3 seconds. From this point, a man worthy of respect. With the hand flying on the keyboard, and no theme. There will not be what theme. Just want to think things out in my mind, digging, and eventually dies may not be reduced to fragments. Perhaps, I need to be more alcohol anesthesia and to the ups and downs of the brain for a long time. Perhaps,scarpe hogan outlet, other parts of the body already in the protest, why the brain does not want to have a rest we must also accompany cannot rest? Zengjingcanghai hard water, Suzhou - Shanghai - Jinan - Nanjing - Qingdao - Changshu,chaussure jordan pas cher, a station stopping point as the screening of the film generally passing quickly. After passing, there is a station of the people, full of big head. After going out, life has gone through 20 years, in the world I live long enough. One day, we will get old one day, we will leave it alone. A naked.
Still no sleep
Related Articls:

delta text

Learn to refuse to give up

Those things of stone street

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The stove before aunt
« پاسخ #4 : 17 آوریل 2016، 10:13:46 am »

posted on the glass door alone lean figure. Remember, aunt figure is always inseparable and stove.
 was completely bedridden. That is the old habit of intervertebral disc protrusion again. My mother and I settled home things, go to see aunt is three days after the. I thought I would see a groan and moan lying in bed, even tears. Heave great sighs, aunt.
 last century eighty time metaphase, cousin cousin who want to go to school, aunt and uncle in the field, to dig out hope. For generations living by fishing nets uncle, hands are getting empty. Forced livelihoods, aunt had opened a small restaurant in town. Rent a facade,hogan outlet, built a new aunt please cement stove, put on table two. The restaurant near the car temporarily stops every day, People are hurrying to and fro. was also busy. Aunt never worshipped the division,sac goyard pas cher, learned without teacher. In the morning the first cock ring over the town again, aunt fire, and will I get up, face, chop stuffing, steamed buns Steamed Buns. Another wave of breakfast guests left, aunt also started to prepare meals at noon. Buy food,tn requin pas cher, Zecai vegetables, fry cook, Yi Niang to treat each of the dishes are inclined as the heart, treat his work as an artist that attention, careful. Aunt has a good restaurant craft, natural Business Flourishes, The house is full of guests. Busy noon, then dinner. Aunt all day like a gyroscope, busy feet do not stick to the dark. It does not mean the end, after a short break, aunt ushered in the beginning of the next busy.
 a door, aunt meishiren busy in the kitchen. I went to greet her body,goyard soldes, she said casually, it does not matter, old problems. "Don't worry" is the aunt's pet phrase, sounds a reassuring response. On the back of her hands sporadic decorated with several blue eye, face bloated, bags under the eyes drooping, like hanging with two white bag. I took my arm and said to help you? "You go to play outside!" She, rebuke, hurriedly pushed me away like an invader. Here is her territory,golden goose outlet, including me, uncle, cousin cousin all seem to stand aside. A tall luxurious glass door kitchen and living room One divides into two. We hand rubbed mahjong, enjoying the warm air, and at the foot of the stove temperature, and my cousin cousin said good-bye to each other in length.
Aunt
The HTML template stove before aunt
Aunt
< p > a wife, a mother,scarpe hogan outlet, the Yi Niang still can not be separated from the stove - she always to a hope to live, hope in the stove before for the home station nourishing rich day. The stove like.
< p > the decades of time, aunt stood a lot of hearth, from rural pot stoves to cement stove at a restaurant, and finally to the town of fuel gas stoves. When the aunt was a little girl home, aunt grandmother began to learn cooking station. Then Aunt brandish the knife blade, Qingyang small spoon,louboutin pas cher, deep a message of hope - hope you can fry tasty meals will marry a good husband. The woman who was born in that time, in a way,tn pas cher, did a good meal better than having a pretty face.
Related Articles:

Use the ti

Name phase Fan Zhongan

Good night Xinyu 140121 you c

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Inspirational phrases about wisdom
« پاسخ #5 : 26 آوریل 2016، 10:07:22 pm »

spirit is like milk can be raised, wisdom is a breast. -- Hugo
 good man is good because he is wise, the bad guys are bad because people are stupid. -- Platon
 good life is guided by action and wisdom. -- Russell
 also lies in the fact that a person can reflect his intellectual skills on the cause of the work of the material results of the selfless love of the cause and the experience of the comrades to impart to the comrades of the volunteer.
 can gain property by wisdom, but no man can have property in exchange for wisdom. - Bei &middot; Taylor
 the wise man is the one who considers his own good; the wise man is the one who takes the interests of others. -- Shelley
Inspirational phrases about wisdom
The noble moral significance of
 decides the issue,air max 95 pas cher, requires wisdom,bottes ugg france, and patience is needed to carry out. Homer
 labor is the folk education have the magic of the school, to we opened a new source of educational wisdom. This source is not known to the book education theory. We are convinced that only through sweat,tn femme pas cher, horny and fatigue of human labor, people's hearts will become gentle and sensitive. Through labor, people have the ability to use the mind to understand the world around.
 science is not only the highest achievement of human intelligence, but also the most promising source of material welfare. -- Bernard
 love gives wisdom, and it is often supported by wisdom. PEISs - koal
 caution is the eldest son of wisdom,tn requin pas cher. -- Hugo
< p > opportunities to forehead hair give you catch you don't catch,hogan roma outlet, the bald give you catch; or at least it should first bottle handles to get you, if you don't take it, it will the rounding of the bottle body to you, and that is difficult to catch. Make good use of time at the beginning.
 labor is the basis and means of human existence. It is the source of human's physical and moral perfection. -- Ushinski
 - sohomlinsky
 it is an honest thing, it depends on many people's labor and wisdom accumulated. -- Li Siguang
 science is not only the best training for wisdom,goyard prix, but also the same as the preferred training. -- Spencer
 - sohomlinsky
 ideal books,hogan outlet, is the key to wisdom. -- Tolstoy
 all the past is the wisdom of the mirror. - G &middot; Rossetti
 wine can drown the wisdom of the people. Pu Linney -
< p > scientists is not dependent on personal thoughts,tn homme pas cher, but a combination of the wisdom of thousands of people, all the people think about a problem, and make it part of the work of each added to is established great knowledge building. Rutherford -
Related Articles:

Why don't

Business l

To the far

Don't know, what is love, do not know, what is love, do not know how, on the hand, do not know how, love your arms, has been quietly holding, Tianhuangdilao haikushilan. Love your arms, very warm, love your arms, faint smell of tobacco, love your arms, favored the moment the most stupid stupid, happiness. If you can hold your hand, I hope that we will always never abandon.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Conca won the Brazil League Award
« پاسخ #6 : 11 مه 2016، 12:51:20 pm »

< p > ceremony night has hundred years history of the city of Rio de Janeiro theatre,goyard pas cher, Brazilian journalists in the selection of the other awards also announced one by one,tn requin pas cher, the 37 year old veteran Robert & middot; Carlos was elected the best defenders in the League help Cruzeiro League runner up Fabio has become the best goalkeeper in the League.
< p > in 5, the last round of League,scarpe hogan outlet, Eph Lu meters tender plug team 1-0 victory over Guarani, to 20 wins and 11 draws seven negative,nike tn pas cher, product record 71 points to win the Champions League. As the heart and soul of the team,nike tn pas cher, midfielder Conca in the team this season, all 38 games competition,scarpe hogan outlet, the Argentine's excellent performance in the league as he won the 692112 votes.
 in the League top scorer with 23 goals ranked first in Gremio striker Jonas won the silver ball award. Santos's 19 year old talented players won the Best Newcomer Award,hogan outlet, ney,louboutin pas cher soldes, he was also elected as the best striker in the league.
Conca won the Brazil League Award
< p > Xinhua Rio de Janeiro December 6th sports news (reporter Liu) help Eph Lu meters tender plug team this season, the Brazilian Serie A champions of the Argentine midfielder & middot; Conca 6 elected Brazilian league's best player of 2010 obtained Golden Globes.
Related Articls:

Lida optic

Shoot a few 17-10! Valen insurance burst Barcelona two reasons for the red blue

Gome to save themselves or stock to sell 20% equit

Datang Telecom said the company intends to introduce the development of the strength of the joint development of Tianjin Industrial Park, in order to ensure the smooth completion of the development of the industrial park by means of equity transfer. If successful transfer, the company is expected to bring a certain investment income.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
I learned to play table tennis.
« پاسخ #7 : 27 مه 2016، 10:19:37 am »

< p &gt,yeezy 350 pas cher; by learning table tennis, I know, learn a skill not easily,golden goose deluxe brand, to begin, the brain, but also hard thinking inside the trick.
 I learned how to play table tennis
I learned to play table tennis.
&lt,scarpe golden goose; p > I came to a ping-pong table, holding a table tennis racket is I do not know how to start. At this time, the coach came to, said: "you don't want the racket too tightly, appropriate to relax, tiger's mouth to slash the racket on both sides of the alignment and serve the ball close to the racket. In the ball, you should pay attention to the ball position, different position, your racket to follow the ball,hogan rebel outlet, to know when to use the forehand, when with a backhand stroke,golden goose mid star. "
 I started to practice as I listened to the coach,hogan outlet. The coach serves, while correcting some of my irregular movements. At the beginning, I did not serve well, always send not the past, so I was frustrated. Coach to see me like this, the heart very anxious,hogan sito ufficiale, hands-on way to teach me action, teaching while explain some technical essentials, enlighten me to love this sport. Finally, I learn to serve,hogan scarpe, coach and then and I rally, rally in trainer teach me how to jump quickly and rapidly observe the position of the ball. After so many exercises, I have been basically skilled, the coach encouraged me to say: "as long as your heart, you will learn very well."
 this afternoon, I went to the new court culture room in the best of spirits, I want to learn to play ping-pong.
Related Articles:

My bag _111

I admire a

I love sma

They often hide in a crevice, the grass and I catch fish; sister often treat me as a jumping bed, alive and kicking. Play tired, rest, I often give them tickle them itch I do not know where to hide. Each year, is the shore of the winter jasmine sister first tell me spring to the good news; is the beauty of the peach blossom girl first to dress me; beauty of willow sister, often in front of me to her beautiful long hair grooming.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Poor student grants application template _0
« پاسخ #8 : 12 ژوئن 2016، 03:12:05 am »

applicant:
 thank you for a chance to apply social and school, let me see hope for the family burden. So, I to the organization for help,scarpe hogan outlet, please consider. For their own future studies, in order to these years haven't been easy for parents, in order to thousands of thousands of miles away from home, if the organization reach out a helping hand, I will always remember in heart, study hard, to serve the community, to make more of their own contributions to the prosperity and development of the motherland. Please organize the review and consideration!
 distinguished leaders and teachers:

< p > my hometown is a mountainous area, less land and barren, crop yield is not high, but also dependent on the weather, so the income on the low side. This summer, Chongqing suffered a severe drought,hogan outlet online, crop production of more than seventy percent, for my family,hogan sito ufficiale, it is even worse. These years my parents for my tuition and living expenses, in order to grandfather and grandmother's medical expenses to run around and owed tens of millions of loans. Me as a member of the family,air max homme pas cher, adhere to the the thrift of good moral character,hogan sito ufficiale, more hope for the old parents, for poor families bear a responsibility, try my best to study hard, to reduce the burden on parents heavy. In the past,tn requin pas cher, I have not forgotten this point in life, only once achieved good results.
 poor student grants application template
,zapatillas new balance mujer,
Poor student grants application template
 salute!
 you good! My name is XX, now studying at the XX university political and administrative institute XX class politics and administration. I come from XXXXXX, the family economic situation is not good, the main source of income is farming parents.
 my family has five people at present. Parents are perennial junior middle school education, unemployed at home, in order to maintain the family farm operation. My grandfather is a veteran, nearly eight years late, because of old age and physical condition has been very poor, labor ability is weak, and perennial suffering from hypertension, rheumatism, scapulohumeral periarthritis and other diseases, often need drug treatment, not only lead to unstable income and medical costs are higher. Grandma has seventy, physical weakness, patient, cannot be engaged in agricultural production,hogan sito ufficiale, so all the pressure in the home of her parents and shoulders four acres of ground.
Related Articles:

The Secretary of the secretarial work

Dish names

Memory of revolutionary predecessors speech

Along with the school transferred the management of the Ministry of education, and the establishment of composed of countries Power Grid Corporation, China Southern Power Grid Company and each Power Group Corporation of the Council, and the Ministry of education, has brought new opportunities and challenges to the development and construction of the school.
خارج شده است

این صفحه در 0.132 ثانیه 27 نمایش داده شد.