انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

کسی که برای دیگران خواستار روشنایی است ، روشنایی به او ارزانی خواهد شد .
(اوستا ، اشتاودگاه ، هات 43)

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال4 قدم 1  (دفعات بازدید: 2029 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال4 قدم 1
« : 29 ژوئیه 2012، 11:55:54 am »

4-در مورد موسوسه فکری پس از ترک که منجر به شروع مجدد شده است 5 مثال زنده بزنید :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال4 قدم 1
« پاسخ #1 : 29 ژوئیه 2012، 04:59:34 pm »

دست اویز و پلهای بر گشت به مصرف را وسوسه فکری گویند
ترکهای شرطی
نپذیرفتن شرایط موجود خود
توقع داشتن از دیگران
فکر میکردم میتوانم کنترل شده مصرف کنم
خود مهور یو خود خواهی های پس از ترک
و............ :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
پاسخ : سوال4 قدم 1
« پاسخ #2 : 04 اوت 2012، 02:20:39 am »

ترس از آینده
نداشتن شهامت زندگی
ترس ازینکه ازم انتقام بگیرن
پذیرش کنترل کردن های خانواده و سخت گیری هاشون
تموم شدن کلوپ بازی /ترک وابستگی/لذت طلبی
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
School administration logistics work plan
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 08:47:55 pm »

,hogan outlet online
2, strict implementation of security management system,air jordan pas cher, to do a good job to car registration, foreign vehicles not permission are not allowed to enter, to further improve the guard personnel responsibility, do civilization on duty, polite, the guard into the window of our spiritual civilization, set a good image of our school; learn brother schools and the school the lessons of the past,nike tn pas cher, insured the Pacific Insurance Company property insurance, nip in the bud.
 school administrative logistics work plan
< p > in the continuous development, our school has also been a great development, which is we have been continuous efforts and constant progress of the best proof. The school has been a great progress in teaching, our school's reputation has gradually expanded in the surrounding area. Although the school administration logistics department is not directly involved in the school teaching, but the logistics department has its existence. Our administrative logistics department staff are ready, in the 2012-2013 school year for the development of the school to make the biggest contribution, the specific work is:
 two, specific work
6, according to the needs of education, teaching and the life of teachers and students
1, increase the intensity of the canteen management, is strictly prohibited expired metamorphism food in the sales window, ensure food safety and health of students; to carry on the scientific management to the school canteen, ensure the kitchen staff strict operation rules, Seiko fine to do, do health food, diversity, economical and practical, the standard, for some parents to solve the worries.
4, use the summer to maintain the school, the student desks and chairs, teachers, office table of simple maintenance, to paint the teaching building, South Tower,mont blanc pas cher, wooden doors,hogan sito ufficiale, to ensure the smooth progress of teaching work in autumn. < br / > 5,air max 95 france, the organization of various forms of learning and education support staff to to school needs responsibility, love their jobs, do the self-esteem, self-respect,golden goose sneakers, self-improvement, wholeheartedly service for teachers and students; seriously study the advanced technical skills, the initial grasp of the operation and use of the computer, so that each of the logistics personnel can keep up with the times the pace and improve the quality of service and education. Actively promote the reform of the personnel system, the logistics of "more pay for more work, excellent merit reward" aspects, and fully mobilize the logistics staff's enthusiasm,
3,nike tn pas cher, cooperate with the school to improve the teaching work activities of this semester, and temporary emergency work; continue to well founded the 100th anniversary celebration of the preparatory work, assisting union improve teaching staff welfare work.
 according to the school 2012-2013 school year in the first semester of the school main work plan and the actual work of the Department, in this semester plan to do the following work.
 first, the guiding ideology of
< p > in the new semester, continue to hold high the banner of Deng Xiaoping Theory great banner, carry out in the round "XXXX" speech spirit, adhere to the party's basic line, principles and policies to, to implement the quality education for the purpose, to impart knowledge and educate people as the center, to improve service to provide protection as the goal, do a good job in service education work actively effectively with school do well the teaching work and activities.
Related Articles:

Dandelion sorrow

The first half of 2012 under

Give him a care

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
HSBC will pass or next March issued A shares
« پاسخ #4 : 25 آوریل 2016، 10:37:13 pm »

reported that HSBC listing plan is like a raging fire, and has commissioned CITIC and gold as its advisers. It is reported that Goldman Sachs is also in contact. Reported that HSBC capital is abundant,goyard soldes, the theory is not obliged to through the listing to raise funds,hogan sito ufficiale, however, in the mainland market has helped increase the mainland retail investors on the cognitive.
HSBC will pass or next March issued A shares
< p > HSBC China page data show that currently has more than 92 outlets,hogan outlet online, for the mainland's largest foreign banks; HSBC executive director Peter Wong said,tn pas cher, expected by the end of the year before the mainland outlets number increased to 100,scarpe hogan outlet, actively expand rural banks. In
 Information Times news,hogan outlet, according to reports,air max femme pas cher, HSBC Holdings is expected to be the fastest in March next year in Shanghai international board listing, became the first international companies listed in Shanghai,golden goose, raising the amount of up to 5 billion pounds (about 62 billion 500 million yuan).
Related Articles:

Ken

click on t

Users with sunglasses BigBang member of the calculation of the s

Although the reality has not yet appeared, but the deep mind Ye Liangchen's domineering existing netizens. So, Ye Liangchen will say what, netizens early on guess to the:  "quick, please delete this post. If you do not delete, I Liangchen a hundred ways to allow you to withdraw from the microblogging community, and you feel helpless. But I never talk. I don't love to say nonsense, if you feel the strength of my mind never play with you.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Many of the life, many (bit depth)
« پاسخ #5 : 09 مه 2016، 10:11:24 pm »

life's many charms, not in perfect, but in the aftertaste of regret.
 masters often "blank", too full too crowded easily lose the imagination.

< p > they to distant mountain folk songs, people beat back the group dubbed the "years of suffering", has subsequently held the festival called "Xanadu".

life of many grades, not in the external packaging, but in the intrinsic quality.
Many
 a lot of wisdom in life, not in the observation, but in the resolution.
 joy of life, not in your situation, but you look at the circumstances of.
 not all the flowers are suitable for the fertile soil,goyard paris. The desert is a cactus,tn homme pas cher.
 he found that students actively ask questions in class,hogan outlet, than the students seriously listen to the students, after walking on the community has a stronger ability to adapt.
 life of many brilliant, not to give vent to the enthusiasm, but in a calm manner.

is not life, but in the distance between the numerous hills and streams.
 many of the success or failure of life, not to the merits of the environment, but rather you choose the location of their own.

If

doesn't live in the western Elysian Fields, he lived in the hearts of each of us, as the Buddha worship their own.
 fresh fish did not hang paste fried, the real good soup never put MSG,hogan outlet, but slowly boil into the original.
For many
 one of the fishermen told me:

many realms of life,hogan sito ufficiale, not to follow, but in self exploration.

ran aground capsized boat overturned the boat than by Hurricane to. Many key
 he was very happy, because he can talk with the birds dialogue with flowers, with white clouds floating in the grassland.
 cast steel has an important working procedure called &quot,bottes ugg france;quenching"&quot,tn femme pas cher;. The hot cold water in the rapid cooling of ingot,scarpe hogan outlet.
 beautiful red mushroom often poisonous, bitter wild herbs often relieve inflammation.

many of the emptiness of life, not in the lonely, but in the heart of loneliness.

Related Articles:

Junior hig

On the bac

Female Graduate School of Entrepreneurship why not

But when I found a hundred flowers contend in beauty, my misfortune - I is far inferior to the others. Like holding the moon, the leaves of flowers. A debate class, the students are There were many discussions. I was a member of the opposition, while the argument was thrown into the high, I want to have a try. Confident I held my hands up, get the right to speak.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Keep half as useless Levante Barcelona 16 minutes
« پاسخ #6 : 15 مه 2016، 04:29:45 am »

< p > in the second half of the opening stages is a lot of teams will produce emotional neglect for a period of time. After all players need after a period of time to adapt completely into the game, the more backward drag, to defend the team confidence is bigger and bigger. Vilanova also understand this point,air max homme pas cher, it is caught start the second half, Barcelona lay one victory. In less than 2 minutes, Messi received Iniesta's direct plug into the network.
Keep half as useless Levante Barcelona 16 minutes 4 ball rout _ sports channel _ ifeng.com
< p > Beijing time on November 26, 04:002012/13 season the Spanish Football League 13th round a focus of the war in Valencia Municipal Stadium in battle, Barcelona away 4-0 win against Levante, half the game let a person drowsy, Levante in the face of the metal matrix, Barcelona attack; there is no way, 0-0 seem to reflect the Barcelona game difficult. The second half, drastic changes in the game, Barcelona show themselves to destroy Dracula rot like attack ability, 16 minutes,louboutin soldes, Messi, Iniesta,hogan sito ufficiale, Fabregas mad it into 4 balls, Barcelona moment rout the match end game of suspense, also let Levante, 45 minutes waited to become useless.
< p > if to think Levante La Liga is a absolute underdog. That would be a big mistake, last season, Levante would be regarded as a the biggest dark horse in La Liga, this season is still a strong performance, before the current round of ranked 4th. Mourinho and Real Madrid for three years, two times before the road are losing to the humble team. It is no wonder that Vilanova pre stressed that this is not an easy learning course.
< p > this season started confirms the prediction before the game,scarpe hogan outlet, Barcelona into the predicament, Levante surmount the defense let Barcelona almost no way, Alves also because of injury end. But there's no hurry, they need to do is see. A lot of teams in the face of Barcelona to choose to defend is still a big score defeat,hogan outlet online, which in a certain extent also reflects the football match of a signal, to 90 minutes to ensure the defensive attention degree is not easy,golden goose saldi, especially against teams like Barcelona.
 just >
< p > because of losing the current round of Real Madrid, Barcelona once again to win, they can will be the leading points of Real Madrid expanded to 11 points, this is a let person sip tongue leading scores. After all, the league has just completed the 13 rounds. Vilanova knows this, the game he the opportunity not to 5 days ago 3-0 Spartak Moscow Varsity do too much adjustment, but Puyol rotation Javier Mascherano.
47 minutes to throw a ball, it is not a good choice of the backward signal, after all Levante after the death of little significance. In Barcelona, powerful attack force defeated opponents only a short time. Give up all the defensive play back in Levante,hogan sito ufficiale, Barca accentuates the infinite search space. Fifty-second minutes, Iniesta once again to create a Messi goal, fifty-seventh minutes,scarpe hogan uomo, Iniesta himself shot into a ball, sixty-third minutes, Fabregas also break the opponent's goal.
Related Articls:

Greentown

and Lippi

more and more

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
A good description of plant words
« پاسخ #7 : 22 مه 2016، 02:37:51 am »

A good description of plant words
 < br / > huagongliulu & nbsp; color, charming & nbsp; intoxicating fragrance & nbsp; nines & nbsp; & nbsp flourishing; flowers in full bloom & nbsp; flowers are blooming & nbsp; colorful & nbsp; & nbsp green grass; greenish thousand in

< br / > weeds & nbsp; vibrant & nbsp; verdant & nbsp; lush & nbsp; beautiful and colourful & nbsp; verdant & nbsp; orchard fragrance & nbsp; fruit & nbsp; full of fruit & nbsp,hogan outlet; Xiangshan Red Leaf & nbsp;

< br / > harsh penal codes in great numbers &amp,hogan outlet online; nbsp; shuaicao torn & nbsp,tn homme pas cher; cenglinjinran & nbsp; lush & nbsp; Tan Kwai fragrance & nbsp; colorful & nbsp; leaves swirling & nbsp; Pinnacle gilding & nbsp; a bumper grain harvest & nbsp; fruitful & nbsp,golden goose mid star;

< br / > fruit fragrance & nbsp; Pinnacle range upon range of hills & nbsp; tears of Pride & nbsp; tree lined & nbsp; Pink & nbsp,golden goose; wild flowers fragrance &amp,tn requin pas cher; nbsp; flowers in full bloom & nbsp; aroma Xiren & nbsp; fragrant & nbsp; Shuying fragrance

< br / > lush & nbsp; weeds & nbsp; verdant green & nbsp; catkin Piaofei & nbsp; lush & nbsp; cenglinjinran & nbsp; lingering & nbsp; Vista & nbsp; strong stem weak branches & nbsp; towering into the sky & nbsp;

< br / > wooded & nbsp; Kumufengchun & nbsp; succinct & nbsp; foliage & nbsp,scarpe hogan outlet; philandering & nbsp; every tree and Bush & nbsp; depend on others & nbsp; panic &amp,scarpe hogan uomo; nbsp; prostitute

< br / >, lotus] my backyard has a small pond, covered with lotus, I like in the evening when a person enjoy alone. Flowers were blossoming is really out of the sludge without dye, some white as snow, and some powder seems to glow, some just show a few lotus leaves, and some just playing Guduo. In the sun, a pearl like drops of water, into the pond disappeared without a trace. A piece of green stems, above is family of the world the most beautiful flower of brothers and sisters, plus a piece of rounded dark green leaves, let you feel like into the continuous scroll, which is really "man in the middle reaches of the painting".

/>2
Related Articles:

Harry Porter 1000

A sentence

About love, in English and Chinese classic emotion

Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Nursing profession
« پاسخ #8 : 10 ژوئن 2016، 09:39:37 am »

at work, the Department Director and head nurse's leadership, I can do it do not go to work late, do not leave early. The correct implementation of the doctor's advice and the nursing technical operation procedures, do basic nursing. Strict implementation of aseptic operation and three check seven pairs of systems,hogan outlet online. Find the problem, solve the problem in time. In the work of the theory with practice, do not understand the problem can be timely to provide the latest original free essay,golden goose sneakers! To the head of the nurse and the senior teacher consult, and strive to improve their business level. Treat the patient to be able to be polite and courteous service, be able to behave, manner is kind, urgent patient place is urgent, want a patient to want. In addition to the completion of the general basis of care, but also a skilled master of the specialized knowledge and the various nursing operations, often communicate with patients in the ward, and timely understanding of their dynamic psychology, and do a good job in health education.
< p > in life, to develop good habits, live life to the fullest and organized, the rigorous attitude towards life and good life attitude and life style, is warm and generous, honest and trustworthy, willing to help others, have their own good accident principle,zapatillas air max outlet, can be with my colleagues live in harmony; actively participate in various extracurricular activities, and constantly enrich their experience, with limited life into >
 nursing professional self identification model van
Nursing profession
< p &gt,nike tn requin soldes; in learning, strict demands on themselves, relying on become a good angels in white knowledge about the target and strong pursuit,zapatillas new balance baratas, assiduously, studious, correct attitude, clear objectives, basically strong master some professional knowledge and skills, so the theories contact actual; in addition to the learning of professional knowledge, but also pay attention to the various aspects of the expansion of knowledge, covered a wide range of other disciplines of knowledge, so as to improve their ideological and cultural qualities.
< p > the time flies, a twinkling of an eye, I have from a ignorant of college students, social, walked into the hospital become a life-saving nurses. Since I am from XX to enter the Sports Science Institute of medical school, has been a rigorous attitude and enthusiasm to join in the study and work, although there are tears of success,nmd running pas cher, but also the bitterness of failure. However, the increasingly fierce social competition also makes me fully realize become the importance of an all-round development of the outstanding students, but when the real contact to the patient,zapatillas air max baratas, I found, clinical nursing and in the books or there is a gap between, not only their own right solid theory, skilled operation, but also griev ideas and so on. In any case, the past is a year for me to struggle and improve myself.
 in thinking, consistent with the Party Central Committee, adhere to the four cardinal principles, seriously study the important thought of three represents. Requirements motivated, love the motherland, love the people, support the leadership of the Communist Party of China, uphold the principles and policies, abide by national laws and regulations and the rules and regulations actively to the party organization closer,ray ban outlet, to the party to submit an application to join the party; strong ambition, courage to criticism and self-criticism, establish the correct life outlook and value outlook. Obey the command, the command of the audience. Can strictly abide by the rules and regulations of the hospital; can actively participate in various activities organized by the hospital and departments and to respect the leadership, unity colleagues.
Related Articles:

Reserve cadres speech bigger security people cool

Kindergarten winter sports program

Company Ch

At the beginning of the semester is in the class formed a good endeavour, the atmosphere of unity, to help them establish a correct outlook on life, values, seek to develop a suitable for their own life goals, re establishing confidence in learning. Held new Laosheng to exchange experiences, in their own experiences and help the students to have a correct understanding of their own learning, ideological level and ability, in order to better establish a personal goal.
خارج شده است

این صفحه در 0.16 ثانیه 27 نمایش داده شد.