انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

وقتی ذهن میشناسد آن را دانش میخوانیم، وقتی دل میشناسد آن را عشق مینامیم و آنگاه که وجود میشناسد آن را مراقبه می نامیم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 2 قدم1  (دفعات بازدید: 2340 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 2 قدم1
« : 29 ژوئیه 2012، 11:53:11 am »

2- 5 مثال زنده در مورد عجز در مقابل مواد مخدر را بزنید. :rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 2 قدم1
« پاسخ #1 : 29 ژوئیه 2012، 04:50:19 pm »

به کاری که در زمان مشخص و مکان مشخصی به وقوع پیوسته و زمانی که به یاد من می افتد باعث حال خرابی من
میشود را عجز گویند

فروختن لوازم برای تهیه
از بین بردن روح و رواهن همسر و فرزندم
از دست دادن موقعیتهای شغلی
انجام ندادن وظایفم در زندگی و از دست دادن اعتماد به نفسم
و.............. :rose:
خارج شده است

hasti

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 10
« پاسخ #2 : 19 نوامبر 2012، 10:10:25 am »

صرف نظر از ادامه تحصیل
ترس
تصمیم گیری بجای افراد خانواده
رها کردن شغلم
مصرف مواد
مصرف نیکوتین
خارج شده است

javane

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3
  • خدايا من را از من رها كن.
« پاسخ #3 : 13 ژانویه 2013، 11:41:16 am »

پنهان کاری های من در کارهایم و مصرف مواد
دل سوزی های نابجا در حق دیگران
عدم داشتن مسئولیت کارهایم در زندگی
تنبلی و بهانه جویی و بی رحمی در قبال خانواده ام
عدم صداقت و خودخوری

خارج شده است

gheysarr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #4 : 18 اكتبر 2014، 09:52:49 pm »

انزواي كامل خود وخانواده ام  2.عدم مسيوليت پذيري در محل كارم 3.برداشتن پول از خرجي منزل 4. نرفتن به موقع سر كار 5.سراغ والدينو اقوام درجه يك نرفتن
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Do you have this time
« پاسخ #5 : 29 آوریل 2016، 01:29:24 pm »

Do you have this time?
 you,nike tn pas cher, there is no such a time? Inexplicable mood is not good, do not want to talk to anyone, just a person quietly in a daze, miss the people and things gone.
 you have this time? Suddenly feel upset, and see what all feel uncomfortable,air jordan pas cher, the heart was depressed, trying desperately to find an outlet.
 you have this time? Found that people around do not know themselves, in the face of the people around,hogan outlet, suddenly feel that it is not a word.
 you have this time? Suddenly feel oneself and the world around you misfits, has always insisted on that night.
 you have this time? Suddenly want to escape from the present life, desperate to clean up their simple luggage to stray.
 you have this time? People suddenly say to you: I think you have changed. Then,hogan sito ufficiale, they began to have mixed feelings.
 you have this time? Suddenly want time to stop for you,louboutin pas cher, this has been The end of life and love of people.
 you have this time? In their own vulnerability, like a person to hide, do not want others to see their wounds.
 you have this time? Suddenly want to cry, but sad to cry not to come out.
 you have this time? When the dead of night, I suddenly felt lonely well ingrained.
 you have this time? Through the familiar corner, saw the familiar figure, suddenly thought of a person's face.
 you have this time? Obviously have a lot of things to say, but do not know how to express.
 you have this time? There is a ring of fire in the heart, I want to find someone to vent,tn homme pas cher, I want to shout out loud.
 you have this time? Feel that they have nothing, as if abandoned by the world.
 you have this time? Obviously his side a lot of friends,hogan outlet online, but still feel lonely.
 you have this time? Want to indulge themselves,scarpe hogan outlet, hoping to completely drunk once.
 you have this time? Own a lot of dreams, but powerless.
 you have this time? Often find things to do, do boring.
 you have this time? Suddenly find themselves, lost their own.
 you have this time? Heart suddenly out of a kind of "tired" of the mood, feel very tired very tired.
Related Articles:

Why did th

New staff training essential related content

Enterprise

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
CPI broken 3 of the A shares straddle the prospect of _4
« پاسخ #6 : 17 مه 2016، 05:27:43 pm »

Zhejiang, a small loan responsible person told the new financial reporters, the company has explored the combination and Huaxia bank lending, but in the interests of both parties could not agree on the distribution. Small loan company believes that providing guarantees for bank loan portfolio funds, should bear all the risk of loans, interest income from share. With the comprehensive interest rate of 12% 1 million loans, small loans and banks hope half the acquisition of a 6% interest income, but has not been approved. Because of the return and the risk does not match,golden goose outlet, the loan portfolio of small loan companies and banks remain in imagination.
 insiders said that the loan portfolio in Zhejiang and has been in practice, but the scale is not large, which is the most difficult to assume the distribution of benefits and risk. Small loan companies to provide guarantees for bank loan portfolio funds,hogan sito ufficiale, can get a small amount of the guarantee fee and spreads into, but the income is still difficult to cover the risk. "The size of funds can be expanded, but the more the transfer of funds, the greater the risk, is not worthwhile." This initiative in a certain extent on the small loan "marriage" bank.
< p > Zhejiang Huijin small loan Co., Ltd. select relay loan and bank cooperation,scarpe hogan outlet, the company responsible for Wang Ping to new finance reporter said, since 2010,mont blanc porte mine, small loans and bank to carry out "to sell off type relay loan business, lending has been over one hundred million yuan. Relay loan funds from banks, bank loan size, small loan is responsible for marketing, providing security. In this way,golden goose mid star, one side is a small loan customers have no money, one side is the bank to find customers, as a credit market can not be ignored in a force,adidas nmd runner pas cher, small loans and marriage, the way the bank is becoming more diverse.
 can be called the size of funds, retain customers. Guaranteed loan portfolio funds for small loan bank based on bank greatly reduces the risk of loans, enjoying the benefits at the same time, and the accumulation of small business customers. For customers, apply a combination of loans procedures more cumbersome, it needs to make some concessions on small loan interest rates. That is a combination of the composite interest rate loans to customers from about 3 times the previous bank benchmark interest rate adjustment,stylo mont blanc pas cher, weighted average bank loan portfolio funds interest rate and the number of small loan interest rates. More importantly, the past can not open the door of the bank financing of small and medium-sized enterprises to take forward the loan threshold curve.
< p > Zhejiang University of assistant dean of College of economy jinxuejun in an interview with the new financial reporter believes that small loan and the bank itself has a complementary cooperation relations, the small loan can help banks to increase capital; bank is not in direct contact with farmers or small and micro enterprises, but can put small loan as a loan object, the wholesale lending to small loans, small loan dismantling into microfinance paid out, such small loans and bank formation a wholesale, retail loans is very desirable.
The
 addition >
 to prevent the "one size fits all"
 for loans of this combination, small loans, bank customers, each has three party "". Zhejiang Huzhou Wuxing Wanbang small loan Co., Ltd. General Manager Wu Xuefeng told the new financial reporter, and bank loan portfolios of small loan customers are usually relatively high-quality customers, take this mode, small loan can expand,hogan scarpe outlet,
Related Articls:

Fernando Messi after the debut 13 thousand fans spectators to join Messi fans

"not all n

has strong local counter atta

The game postiga still as an arrow with a top on the front, but desire to attack the strong c Luo many times before in into the penalty area, and in the Netherlands strong attack before, Portugal after a huge defence and midfield defensive pressure and basic too busy saving organization. The heavy duty of the offensive team organizes falls on Nani's shoulder, but he basically did not make a contribution.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
In ancient times, there were celebrities who were
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 01:26:51 am »

< p > according to historical records, the eight year of Yuanyou (1093), Song Dynasty wielded the power of high queen mother died due to surging, factions in fierce fighting, the last of the old party ministers misfires, Su Shi was Secretary of the new party demote to Ning Yuanjun Jiedu deputy,air max femme pas cher, and was demoted to Huiyang (now Guangdong Huizhou City), separated a few years, he was again demoted to further the Hainan Island. At the time of Hainan has not yet developed, backward culture does not say, also path remote, damp heat anomaly is completely dignitaries who fear the risk of passers-by.
In ancient times there were celebrities who were "hot dead" by Zhao Mingcheng Zheng Chenggong.
 Nanming permanent calendar for twelve years to fourteen years (165]
 Zheng Chenggong: sudden discomfort
< p > zhaomingcheng, is the Song Dynasty famous epigrapher, also a famous poet,hogan outlet, but he let the world know the identity should still poetess Li Qingzhao's husband. Zhao Mingcheng is a man of family,christian louboutin pas cher, father Zhao Tingzhi is the prime minister Song Huizong. Built in Yasukuni year (1101), is Su Shi's death this year, he under the auspices of the father, and Li Qingzhao, then Libu Yuanwai Lang Lee Gefei's daughter married. Zhao Li married his two singing women with very affectionate. But good times don't last long, just a few years to Jinbing southward, the turmoil, the family property lost.
< p > fortunately, Su Shi's psychological quality good, in the few years, his hard, trying to adapt to the hard life, reading and writing, and even created a lot of food, make a lot of poor friends. Then every Emperor Huizong of Song Dynasty came to power, Huizong emperor love sushi before, plus are catching up with the built in Yasukuni year (1101) court amnesty, so North Su Shi as a special favour. But at this time of Su Shi has been old, the body is very poor, but also to catch up with the high temperature in summer, the end of the journey Laughton heat stroke. The family did not take what be struck all of a heap of effective rescue measures, Su Shi died in July 28th of that year.
 in order to be able to feed their families, Zhao Mingcheng needed an official. So in the construction of three years of arthritis (1129) in May, Zhao Mingcheng accepted the appointment of the court of Huzhou. According to the regulations, local officials in front of the office,yeezy 350 pas cher, to the central filing, some also need to accept the emperor's face to face inquiry. Zhao Mingcheng is no exception. Get accurate information office, Zhao Mingcheng immediately take a June heat went to Jiankang (now Nanjing, Jiangsu) to the throne took refuge in this song Gaozong. However, regrettable is that at Jiankang is heat ravaged, Zhao Mingcheng hurry not impatient note sunstroke prevention, just a few days on the heat stroke fell ill,nike tn requin soldes, Li Qingzhao that worried her husband was dying, with panic and anxiety, rushed to Jiankang went to see her husband. However,hogan outlet, Zhao Mingcheng was unable to make improvements,sac guess pas cher, died on August 18th, at the age of 49. From Li Qingzhao will his thoughts to her husband, put all the lyrics, composed a song of the first well-known masterpiece, continues to be a lover of literature who recite.
 Su Shi's anecdotes beyond count,hogan sito ufficiale, but many people do not know that the writer is actually due to heat death.
 Zhao Mingcheng: a new post on the way heat exhaustion
 Su Shi: the journey of Laughton, the heat death of
Related Articls:

Smile at the muzzle of the gu

Held in th

The company also believes that the lifting of the labor relationship is the fault of workers, do not agree with the payment of compensation. For annual leave, the company said, company's annual Spring Festival holiday period 15 days about, which contains the workers paid annual leave, and does not endorse three untaken annual leave claims, doesn't agree to pay annual leave wages.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
2010 winter vacation the Young Pioneers work summa
« پاسخ #8 : 04 ژوئن 2016، 07:21:40 am »

< p > Taiyuan evening sunshine angel small press club since its inception, organize the students out of the classroom, to participate in social practice activities, efforts to cultivate and improve the students of social ability, writing ability, in order to improve the comprehensive quality of students, in the tree in the heart of the majority of students and parents to set up a good social image, our school also emerged a group of reporters, Taiyuan evening news in 2010 for my school were sunshine angel little reporter station for the listing. "Sunshine angel little reporters a how loud, how proud name,tn requin pas cher, he wants to dealing with news, dealing with the pen point,hogan sito ufficiale, to know how to interview,tn pas cher, how to writing, photography, training their verbal expression ability, social communication ability, analysis ability to observe and identify non ability and comprehensive ability of organization. Our school sunshine angel small reporters repeatedly in Taiyuan Evening News published their works. Students Yang Kaijie also participated in the 2010 "small press run two sessions" activities,hogan outlet, Ze Liang Liu students participated in the "into the sports school, feel the fun of sports activities, several small reporters attended the little writer summer camp training, my school has repeatedly been Taiyuan evening news special reports, students work frequently in the evening news published. We had the honor to invite the Taiyuan evening news editor Wang Ying teacher, for our new small reporter to carry on the training. Convening the 2010 sunshine angel young reporters training work of the victory, which marks our young reporters who formally joined the organization, more than 60 small reporter brisk, recognize earnestly to listen to Wang Ying teacher's lectures, and focus on record lecture content. As of 2010 for the first time training, teacher Wang in the light of the features of news combined with little reporter's actual situation to the explanation of the basic knowledge of news gathering, editing, etc.,hogan outlet, and for small reporter submission method, sending emails, meticulously detailed explanation. Teacher Wang asked reporters to the good state of mind to deal with various situations of the interview,cheap mac makeup, reporters to actively, enthusiastically to the active site, bold interview, carefully selects, hope small reporters later consolidate basic knowledge,hogan outlet online, bold interview, Lianbi, actively participate in various activities of social practice, to further improve the news interviewing and writing ability. This activity >
2010 winter vacation the Young Pioneers work summary
< br / > the school the young pioneers winter vacation work to "safe, healthy, happy and healthy" as the guiding ideology, careful organization and orchestrated the winter vacation work, guide the school Young Pioneers together spent a meaningful holiday, holiday is children close to the social optimum time, our school the young pioneers to comprehensive practical activities in the winter as the carrier, rich activities to help players harvested during the holidays, in the activities of experience, grow in the struggle, with practical action for the harmonious society construction contribution strength. Winter is the players to participate in social practice and experience of the good opportunity,spaccio hogan outlet, in order to let the players have a enrichment, happy and meaningful vacation school according to the spirit of the relevant documents, combined with our meticulous arrangements, organize team members carry out the rich and colorful winter activities, summary as follows now: < P
2010 summer vacation, the Young Pioneers work summary
l 2010 sunshine angel small reporter training will be
Related Articles:

2015 Army

2011 New Year's Day poetry re

2011 two s

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 148
    • nop560
http://www.wcms.co/ the easiest way to make toothpaste scrub jewelry surface
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 11:36:50 pm »

It's not real silver It's estimated that http://www.vancleefarpelsjewelry.co/ there's no cleaning value Consumption can not be too active Learn your lesson Maybe try to use toothpaste with bvlgari replicas greenish white Try out If not You can still drop it Basically Or what material is reprocessed under the soil appraisal of the professional. (if you use rub silver cloth to restore about eight or nine of silvery white, and you can see the light on the right.
  put the jewelry in so everyone will wear silver produce different results. so since Tiffany company created 925 silver. a house is also for Nanjing to work hard.the rub silver cloth to wipe cotton or paper fake amulette de cartier can be used to wipe the van cleef and arpels replicas surface, and finally with a small amount of alkaline water (such as soap water or detergent water) to wash and for a moment. you can also take care of van cleef and arpels replica themselves at home: the easiest way to make toothpaste scrub jewelry surface; there is a rub http://www.wcms.co/ silver cloth Market.

http://www.best-lifes.net/plus/feedback.php?aid=200350

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article241/

http://www.thetradingmesh.com/pg/blog/verneglobal/read/853336/round-table-report-do-good-to-do-better#comments

http://btslsd.com/E_GuestBook.asp

http://old.cawhi.com/plus/feedback.php?aid=5419

http://bbs.bdwsw.zhanyougame.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://v.m.zjxuexi.com/a/forum.php?mod=viewthread&tid=3521283&pid=3596001&page=1&extra=page=1#pid3596001

http://vp.plexicrew.free.fr/spipplexicrew/spip.php?article20/%5c%22+target=%5c%22_blank/

http://cgi.members.interq.or.jp/www-user/cpcscan/msn/cgi-bin/bbs2/yybbs.cgi

http://park23.wakwak.com/~n321gow/cgi-bin/bbs/bbs.cgi

http://park21.wakwak.com/~yakumo/cgi-bin/bbs10.cgi

https://bbs.shiyebian.org//home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://d-s.sumomo.ne.jp/ew/cgi/bbs/index.cgi

http://park3.wakwak.com/~borupi/cgi-bin/yybbs.cgi
خارج شده است

این صفحه در 0.078 ثانیه 27 نمایش داده شد.