انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر آزارنده است ، انجامش نده.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 قدم 1  (دفعات بازدید: 3829 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 1 قدم 1
« : 29 ژوئیه 2012، 11:48:23 am »

به نام خدا
ما اقرار کردیم که در برابر اعتیادمان عاجز هستیم......
1- عاجز چیست؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 1 قدم 1
« پاسخ #1 : 29 ژوئیه 2012، 04:46:06 pm »

عاجز یعنی ناتوان
ناتوان در برابر توانایی ها
کاری که بر خلاف میل باتنی انجام دهم و برای انجام ان اجبار داشته باشم را عاجزیت گویند
و عاجز واقعی کسی است که هیچ ادعایی نداشته باشد و بر خلاف نیروی درونی کاری انجام دهد
من در برابر روح روان و افکار خود نیز عاجز هستم :rose:
خارج شده است

taze vared

• مهمان
« پاسخ #2 : 03 اوت 2012، 01:45:33 am »

عاجز یعنی درماندگی.
یعنی نداشتن اراده و قدرت در مقابل چیزی.
من در مقابل بیماریم عاجزم. در مقابل افکارم احساساتم. ناتوان هستم.
خارج شده است

hasti

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 10
« پاسخ #3 : 19 نوامبر 2012، 10:05:12 am »

وقتی پس از اولین بار مصرف کنترلی روی مصرف خود ندارم و مواد برمن حاکم است و برای من فکر میکند و تصمیم میگیرد ومرا بسمت نابودی میبرد و همه ی چیزهای خوب زندگی مرا با خود میبرد ولی من نمیتوانم کاری بکنم یعنی عاجزم . وقتی بخاطر بیماریم دچار لذت جویی و رفتارهای انی واجباری که مخالف اصول و عقاید خودم هستند میشوم ونمیتوانم کنترل کنم پس من عاجزم .من در برابر بیماری اعتیاد همیشه عاجز بودم و هستم و خواهم بود
خارج شده است

ساشا

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3
  • خدایا خوب وبد زندگیم رو به تو میسپارم
« پاسخ #4 : 21 نوامبر 2012، 11:00:49 am »

عجز از نظر درک شخصی من افراط تفریط میباشد وقتی نمیتونم اعتدال رو تو زندگیم برقرار کنم با افراط وتفریط های که در هر زمینه انجام میدم کنترل زندگی از دستم خارج میشه پس من واقعا درمقابل اداره کردن به صورت متعادل عاجزم ونقطه عجز من نداشتن کنترل است  :rose:
خارج شده است
خداوندا:ازتو ایمانی رادرخواست میکنم که قلبم همیشه با ان همراه باشد ویقینی میطلبم که درپرتوی ان بدانم هیچ امری برایم پیش نمیایدمگر اینکه تو ان رابرایم مقرر داشته ای ومرا به انچه در زندگی قسمتم ساخته ای راضی گردان ای مهربانتر از پدرومادر

javane

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3
  • خدايا من را از من رها كن.
« پاسخ #5 : 22 دسامبر 2012، 04:55:49 pm »

هر نيروي محركي كه بتواند ما را از كنترل خارج كند عجزماست و از آنجا كه اعتياد افكار مرا تحت سلطه خود قرار داده و حق امتخاب و كنترل را از من گرفته است پس من در مقابل آن عاجزم.
خارج شده است

gheysarr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #6 : 18 اكتبر 2014، 10:50:21 pm »

زماني كه من بر اثر بيماري اعتياد از انجام كارهاي خوب و معقول ناتوان باشم واجبار به كارهاي خلاف عرف و اخلاقو.... باشم عاجزم
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Women's hotel to do wedding sea cucumber soup with
« پاسخ #7 : 03 مه 2016، 05:51:02 am »

< p > according to Jinan City Consumers Association staff introduction, in accordance with Article 55 of the law of the people's Republic of China consumer rights and interests protection law ": operators to provide goods or services fraud, should be in accordance with the request of the consumer, increase the compensation for the losses suffered, increasing the amount of compensation for consumers to purchase price of goods or accept service costs three times."
 October 2015,tn femme pas cher, the public Ms. Zhang held wedding for her daughter in a luxury hotel in Ji'nan. After the end of the wedding ceremony bride found their own on the table, each a sea cucumber cup actually have no sea cucumber, seaweed soup. Face of Ms. Zhang asked the hotel manager said only in accordance with 2800 yuan a table price compensation, the two sides due to the amount of compensation can not reach an agreement, huff.
 let Ms. Zhang Wohuo thing still behind. Half a month after the end of the wedding, Ms. Zhang was friends when a friend asks,nike tn pas cher, why should the wedding of a person Seaweed soup. In order to figure out exactly how much was withheld sea cucumber, Ms. Zhang in over 20 banquet tables, each table randomly selected a guest, beat around the Bush to ask day food quality, found a table of suspicious. The 10 friends also contacted the seats of verification,tn homme pas cher, and part of the call recording. With the above evidence, Ms. Zhang to Ji'nan City Consumers Association complaints.
< p > Qilu Evening News March 9 hearing citizen Ms. Zhang in the daughter's wedding,golden goose saldi, hotel went so far as to perpetrate a fraud, wedding banquet standard sea cucumber cup actually become a seaweed soup. After mediation, the hotel was ordered to retreat one lose three in accordance with the standards, to compensate consumers 7880 yuan.
< p > Jinan City CaseTrust agreed to consumers and the hotel side the person responsible for the mediation,hogan outlet, consumers face the evidence, cabaret the responsible person insists the day agreed to 2800 yuan in compensation, just in order to take care of the mood of Ms. Zhang, refused to do not recognize Jerry. In this regard, association staff to the hotel scene view set kitchen processing and serving process,hogan olympia outlet, found key locations of the hotel are equipped with surveillance cameras. But the hotel still refuses to provide the day's monitoring video and food raw material consumption records. As consumers have relatively plenty of witnesses and evidence, and hotel can not provide any evidence in favor, Jinan City CaseTrust ruled,air max 95 france, hotel in accordance with the sea cucumber are 88 yuan each,nike tn requin soldes, each table total dishes gold 15% service fee pricing, to consumers return dishes and service charges totaling 2600 yuan, because of consumer fraud, to consumers compensation 5280 yuan three times the amount of sea cucumber, totaling $7880.
 (original title: Wedding soup Ji'nan sea cucumber soup into a hotel back a compensation of three compensation 7880 yuan)
Related Articls:

A train of Southwest Pakistan attacked the acciden

Pay homage to the victims of

Tourists steal pagoda bricks want to worship them

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
People who don't wear shoes
« پاسخ #8 : 06 مه 2016، 12:46:09 am »

said that the guests can not be completely. She was almost forced into my home. At home today. The door was shot very fast. Opening the door, a young girl suddenly came in. Before I could ask her to close the door.
 would you be undercover?" I asked cautiously, because again on television often see this kind of scene, the girl shook her head,hogan outlet online, chest heaving, seemed to be just ran, had a chance to breath to speak. I have always looked at her feet, but not say I have a special hobby, just feel now the weather outside has not reached to bare feet Ya son Sahuan run. Her face was the wind red, body is very thin, even the body wrapped in a piece of thick woolen clothes also feel to her easily lift the top of the head.
People who don't wear shoes
 "Oh? Can specific say clearly?" I asked her curiously, the girl was so silly.
 I looked down, the girl did not wear shoes,hogan sito ufficiale, barefoot and trotted to the couch, legs set up.
 wants to hold a pair of shoes for her, but she soon rejected. I found it seemed that she had an aversion to her shoes, so she had to give her a blanket,hogan outlet online, and put her feet up, otherwise, it would be sick.
 "you don't guess." The girl rubbed her feet together, and her toes curled up like a chicken paw just out of the freezer. "I am your readers,hogan sito ufficiale, just recently met some strange, I really can not stand. Had to try to hold the state of mind directly to find you, afraid to say on the phone is not clear." I didn't see that straight.
 "first to apologize to you, but I am very afraid, since I read your article, I would like to know if your friend can help me." She's referring to Ji Yan.
 young girls in a stranger's room is very little of this sitting.
 "I was a college student in the University,hogan outlet, this year began to review the study section, for fear of noisy in the bedroom, in the school outside rented a room. On the fifth floor of a residential building opposite the school,hogan outlet online. One bedroom. But I've always felt sick since I moved in last month.&quot,hogan outlet;
 Li is now temporarily living Ji Yan Jia li. And I went on with my sometimes nervous and leisurely work. Only today I received a very strange guest.
 I signal to her not to worry, slowly put things to say. After drinking milk, the girl's face was much better, and restore the ruddy, although less than Li Duo and Lei Lei beautiful, but there is a kind of very rare pure and transparent. Big eyes are always staring at the hands of the knees. I looked at her bare feet,hogan outlet online, and I hated it.
 me a cup of Hot Milk to her, the girl like breastfeeding baby, greedy and drank it up.
 "is that your agent?" I asked her again, this time the girl has been able to speak.
Related Articles:

Contact lens author - Zhang M

Turn, deso

Read the stars spring water a sense of ·

Even if I did well, he would only ask me to do better next time, even a "well done" will not say, absolutely not like other people's father laughed and praise and reward children. In my opinion, I should do well, do not need to praise, and not let me big with pride. So, I gradually no longer expect my father to be able to speak to praise me, because I have had enough of the disappointment.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
And quotations
« پاسخ #9 : 19 مه 2016، 04:43:12 am »

the book stresses that the cheek bone is the hill for the most beautiful rivers. Now they climbed two lines of tears and sad eyes, thick. You see my world, so sad. Beautiful sadness. Say goodbye to your inner romantic spring and Xie Yan in front of the hall, continuous flowing, flowing constantly.
      2, there is nothing to forget. Always in the future of time to forget you, anyway, is not the heart of the male one,chaussure tn pas cher, forgot to forget. Need to forget the way you, and then forget you talk voice, subsequent forgetting you good laugh, like to laugh, forget you through the lights slowly by cloudy and clear, forget you in my mind repeatedly transform the way, forget what you said. As a bird forget once perched bogs, rhino forget the taste of summer, lost legs people forget once fleet footed, hell forget how beautiful heaven. Can forget. Not now, later can. If the future can not,scarpe hogan outlet, we always have more later than later. Those who will go to their own future, we can expect it to take away all the memories.
And quotations
>
      and this is my strange way. Before the zero era, eschatological future, everything flies, with their wings. If the range is not the end. So, at least in the initial starting point is your face,nike tn pas cher, clear as warm folds of the flower leaves.
     ,scarpe hogan outlet, I like to forget you. When the voice of the world forget you. - I remember you so. Forget the position. Remember you with my voice.
  &nbsp,ggdb outlet;   go home this evening.
      and there are some touching scenes, in see, hear, place...... I put you in where. You are in my heart the most important place.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; and the delicate and pretty eyes and moderate hair, a layer to his Chung to, so the turtle and the moon are no longer speak, they quietly nestled at the coastline, listen to a incessant noise. For a long time -- they loved, quietly silent, a rainbow on the pocket of my balcony,hogan outlet, a bridge to shrink a little not the gap between. Those beautiful things, those who don't deserve the beauty of the language.
      and then I suddenly thought, F and I are in the same space. Close to the same school distance. I calculate the physics problem here. Front position is empty. F, may be in the classroom, perhaps in the basketball field, perhaps in the canteen, perhaps in a corridor. Just. Clearly in the same space. But I can't see you. Do not know you are in the classroom,hogan sito ufficiale, or basketball, or which corridor,nike tn pas cher, or those who run the white, have you.
Related Articles:

Read facing the sea, spring f

Blueberry

Praise the mother's sentence

Who stole my purse, but steal some of the waste, some empty quality magic, it from my hand and go to his hand, it will also done thousands of slaves; but who stole the my reputation to, although he is not so rich, but I lose because of it become destitute.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Comments the insurance industry needs to be a useful big data innovation
« پاسخ #10 : 30 مه 2016، 08:24:31 pm »

big data opportunities and challenges
 we see that the era of big data to the insurance industry has brought new opportunities for development,hogan outlet, but also means a serious challenge.
 social reform period, the policy dividend release. On the one hand, we see insurance industry is gradually moving towards a core area of national economic and social transformation and deepening of illness, pension, agriculture and other livelihood security projects and strengthen the insurance on the distinction between the core competitiveness of the banking, securities and other financial forms. All of these areas are not the beneficiaries of a wider population, more complex social security objects large data projects. With more and more people's behavior can be recorded, can be analyzed, predictable, the financial industry's business model is undergoing profound changes. In this era of technological innovation, we need to embrace changes in the insurance industry, related products, the big data model needs to be innovative, tracking service process also need to update.
 two is the existing data base is relatively thin >
Comments: the insurance industry needs to be a useful big data innovation
 one way to think of the impact of the way of thinking. This impact may be subversive, Ali small loan impact on the bank to bring us a lot of new revelation.
< br / > the traditional mode of operation of the financial, financial institutions to assess the consumer's credit status, consumption capacity, consumption intention ability is not strong,louboutin pas cher, resulting in part of the financial products and services pricing is too high, the part of the field has become surplus market. This and the Third Plenary Session of the eighth development of inclusive financial requirements also exist certain gap.
 newspaper reporter Liu Ailin finishing reported
 eighth annual meeting of the Asian financial year twenty-first Century will be brought together to discuss the insurance year of all walks of life, to discuss the new pattern of the Asian insurance industry, especially in the era of big data insurance innovation.
 party in the third Plenary Session of the 18th CPC Central Committee to encourage financial innovation,tn requin pas cher, rich financial market levels and products. For the financial industry, and implement the spirit of the Third Plenary Session of the Eleventh Central Committee is to combine the requirements of innovation and transformation and upgrading of the real economy, and meet consumer multi-level financial needs to combine,charm pandora outlet, the latest trend of development and information technology together.
< p > [editor's in 2013 and is the newly elected members of the central leadership took over the baton of history,hogan outlet, solid and steady,timberland sito ufficiale, enterprising attitude to continue to promote the great development of China key one year and in the twelfth five year plan comprehensively deepen reform and a connecting link between the preceding and the following important node. Reform does not stop, open does not stop. Let the market play a decisive role in the allocation of resources, is the most exciting sentence in the the third Plenary Session of the 18th CPC Central Committee communique.
 big data of the development of the industry is more blurred edge. Internet companies as the representative of cross-border enterprises to become potential competitors in the financial sector. Under the new competition pattern, the traditional financial industry must make full use of the concept and technology of the large data and transform their business and management processes; regulators must also have a deeper understanding of the effects of new competition pattern of risk prevention, the protection of the rights and interests of consumers and other aspects,scarpe hogan outlet, to bring the,hogan interactive outlet, and is good at using data to improve the supervision of targeted and effective.
 original title: to open the mentality of the insurance industry to support the use of big data to carry out useful innovation
Related Articls:

Online mal

Multi indu

Yesterday morning, Sun Li Deng Chao issued a statement to the media, said the two people will be held in Shanghai next month, 7 wedding. For two people before the media reported that the media will be invited to live news, Sun Li's agent, Miss Guo denied, and revealed that the wedding will be a traditional, simple, happy wedding.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Reform of the 7 departments of the Guangzhou Minis
« پاسخ #11 : 11 ژوئن 2016، 02:13:14 pm »

City, science and technology and Information Technology Bureau, director of the office of information technology
< p > on the 15th of this month, Guangzhou City National People's Congress Standing Committee of the 23rd Meeting adopted a decision on a new round of institutional reform in newly established, involving function adjustment and personnel changes in the sector leaders to appoint (see this newspaper on October 16 report). , in addition to the municipal culture,hogan outlet online, radio and television, press and Publication Bureau is transferred from the external door outside (the new director Lu Zhiqiang, a former Guangzhou Municipal Propaganda, Vice Minister of the Ministry), other departments are led by the original continue to serve as. Among them, the City Project Construction Committee, City Commission, the Municipal Water Affairs Bureau, City Planning Bureau four departments of the "leaders" are not changed; Director, Secretary of Municipal Urban Management Commission, the Municipal Bureau of parks and forestry, municipal science and technology and Information Bureau and the municipal human resources and social security Bureau four departments, respectively by the original City Urban Management Bureau, City Municipal Gardens Bureau, city information office and the Municipal Bureau of labor insurance of director,hogan roma outlet, the secretary or secretary took over.
Reform of the 7 departments of the Guangzhou Ministry of Reform Commission leadership position changes
 City Management Committee Director Li Tinggui city management comprehensive law enforcement bureau "
< p > in is the merging of several departments, the duties of the seven "leaders" has changed,hogan outlet online, former director of Municipal Science and Technology Bureau Cai Gangqiang, former Secretary Jiang City Personnel Bureau, the original Municipal Gardens Bureau Chief Wen Tian Ma,hogan roma outlet, former Secretary Chang Tau city Bureau of culture,, former director of city appearance and environmental sanitation bureau LV Zhiyi, original city forestry bureau, Guoqing Hu, the original City Highway Management Bureau Chen Xiaopeng, respectively. Among them,hogan outlet, the city press and publication and radio and Television Bureau chief, since the former director of Fan Xu in June this year, went to the city's CPPCC has been vacant.
< p > reporter contrast the bureau committee leadership found in the seven seat, two left in the original departments,adidas yeezy pas cher, respectively for installation of secretary of Party committee of city forestry bureau of parks and Guoqing Hu, and served as party secretary of the Municipal Urban Management Comprehensive Law Enforcement Bureau Chen Xiaopeng; and four transferred from the original department, the Cai Gangqiang has to go to Guangzhou Development Zone Party Working Committee member, deputy director of the CMC,yeezy 350 pas cher, Wen Tian Ma served as director of the city people's Air Defense Office, Tao Cheng to municipal Party Committee Propaganda Department, deputy minister, and LV Zhiyi new duties is Deputy Secretary General of the municipal government; in addition, Jiang Yun temporarily did not arrange new job provided, allegedly, is due to the age.
 Municipal Transportation Committee,hogan outlet, director of the Municipal Communications Commission,
 correspondent Zhou Lerui reports: Guangzhou City, a new round of institutional reform has been basically settled, the leadership of the Bureau of personnel arrangements change is not small! Reporter yesterday from the Municipal Personnel Bureau issued documents found that newly established nine departments in a total of seven "leaders" because of the big department system reform position changes, of which four was removed from the original department.
 unit of the new secretary of the original position
 city urban and Rural Construction Committee, Jane, director of the Municipal Construction Committee
 newly established nine departments "number one" list
 City Planning Bureau Wang Dong City Planning Bureau
 city human resources and Social Security Bureau Cui City Labor and social security bureau chief
Related Articles:

Chengdu an

Beijing 75

Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

این صفحه در 0.118 ثانیه 27 نمایش داده شد.