انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هيچكــس ، هيچكـــسي نـــيست ، چـــرا كه در شمــا ، بودن هيـــچكسي ،بهتر از شما نيست.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال چهاردهم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2927 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال چهاردهم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:39:59 pm »

چگونه می توانم کاری کنم که همانطور که من راه
زندگیم را پیدا کرده ام افرادی که دوستشان دارم
نیز راه زندگیشان را پیدا کنند؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال چهاردهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 06:38:25 pm »

با دعا کردن و سپردن به نیروی برترم
امروز می توانم خودم یک پیام باشم نه یک پیام دهنده
خودم یک الگوی مناسب باشم
امروز می دانم که من نمیتوانم برای دیگران تصمیم
بگیرم ولی می توانم که برایشان دعا کنم تا
راه درست زندگی کردن را پیدا کنند
دست از نصیحت کردن بر میدارم و آنها رها کرده
و به خدا میسپارم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سؤال چهاردهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 08:40:52 pm »

من نباید شعار بدم بلکه باید نسبت به کارکرد قدمها
عملکرد داشته باشم و روی خودم تمرکز کنم
با تغییرات مثبتی که در من بوجود میاید
-مثل کنترل نکردن و احترام گذاشتن
دیگران نیز تغییرات مثبت پیدا میکنند
من با استفاده از ابزارهای برنامه و عملکرد قدمها
زندگی ام را پیدا میکنم وجاذب میشوم
و ناخودآگاه با عوض شدن من و دعا درمورد دیگران
اطرافیان هم تغییر میکنند و راه زندگیشان را میابند
من با دعا کردن و عملکردم میتوانم
خودم پیام باشم نه پیام دهنده
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx019
Follow one's will
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 12:44:52 am »

,air jordan homme
 Carter,goyard prix, Jamie Costa and hedgehog porcupine drop from the clouds. Received command in vain,louboutin pas cher soldes, struggling to one eyed male stabbed. Cyclops - year-old male rough skin and flesh,hogan outlet online, but also by not dagger class previous and fled.
/>
 "victory! Oh! WOW! Ha!" the laughter is like an ocean,hogan sito ufficiale!
)< p > at this time, the ground unexpectedly violent twist up younger, the original is notorious Street bullies broken teeth angioma alone bear eye one eyed male. The white eyed male know rushed harbour evil designs he shouted, "Hey, what are you doing here, Hu Zhanan."
< p > alarmed in vain, said: "that,air max pas cher, that can give me a carrot?" Dandelion smiled, said: "of course! Maany Maany. The spell finished, a succulent carrots in front of white. Be neat and quick elimination of carrots, the dip in the beard scraps licking completely. (
Follow one's will
< p > one eyed male to leap forward, the ugly one eyed Di Liuliu turn two laps, deafening roar a way: "liquor blast! Side don't interfere with uncle I take dandelion."
 has summoned his one hundred thousand disciples white brother, ordered them to attack one eyed male. The one eyed male hopelessly outnumbered, finally lose confidence, escaped.
 <
 originally he wanted to take away the arbitrary dandelion, dandelion is everyone, not private collection. White chest, walked up and said: "the hedgehog porcupine,tn requin pas cher, dandelion, variable."
 in vain by surprise, asked: "how is this going on ah?" "I think I am a dandelion, only you can not think of,hogan outlet online, no I can not do!".
Related Articls:

I cry, who knows.

Say goodbye _0

To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower! Other girls hair on the temples are in a red flower, the son of Yun think safflower tacky, sister if wearing a transparent ice, good-looking!
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Life under the brush
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 03:56:43 am »

Life under the brush
            then, I set foot on the road of art art, began a dream journey. I carefully outline,golden goose mid star, curious, excited, and the kind of love that makes me concentrate on my art. For the first time, the teacher praised me, which made me more confident. After returning home, I carefully completed art work,mont blanc porte mine, out of time, carefully draw a picture. But, gradually, I lost the curiosity and excitement. This boring and single course and practice make me sad. Don't finish the homework carefully, simply draw will get throught a thing carelessly. A few days later,tn pas cher, I finally said to the teacher: "teacher, I do not want to learn." The teacher did not blame me, just say to me: "you have a lot of potential, not too bad, then go back and think about it." I nodded, tears welled up in her eyes. After school, I went to the gallery,tn homme pas cher, want to get the notice from the sea. If the water into my heart, I seem to understand what, then, I learned how to go. After the final exam, I foolishly watching papers. 78 points,hogan outlet, which is why, my troubled thoughts: why my efforts not return? Why did I get 78 points?...... At night, I close my eyes, my mind is a question mark. So, I opened a book on the bed, to dispel the heart that overcast clouds, a word caught my attention: after the storm will not have the rainbow, the learning process is more important, rather than the result. At that moment, I suddenly realize: Yeah,golden goose outlet, my learning is how in a hurry, I did not appreciate the art learning happy, just for the sake of 100 points. So,hogan outlet, I adjust the direction,golden goose deluxe brand, start my study.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; now, I have to learn, not only won the first prize, also become the art classes on behalf of my class. Because I feel the happiness and the true meaning of learning.
            I will remember that sentence: do not have the rainbow after the storm.Related Articles:

Illiteracy

Happy birthday, mom!

When reading became a luxury and confusion

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Walk - I enjoy a person's loneliness, but also enjoy the fun of a person.
« پاسخ #5 : 18 مه 2016، 02:35:46 pm »

from July to October, from the south to the north, from summer to autumn, during which I do not know how many days, how many points, how many seconds, also do not know how many things. The steps of the journey took me everywhere, let me stay, and let me go. Such as A-Sun's song: "I am a person to eat, write, stop and go all the way." I enjoy a person's loneliness, but also enjoy the fun of a person.
 once in Changan and once with the ancient city of Bianjing, though, but the reality is different. Now the reality is surrounded by the ancient city walls around the bustling city. May remove the ancient city wall was built, remove the antique commercial buildings, this is the rise of a new city. The walls here seem so magnificent. Thought he could walk, but I seem to to myself too confident, go more than an hour, from the South Gate went to the north gate, see indicator walls, found unexpectedly and 2 / no go. Standing on the wall, can not help but flying thoughts, fly to the bustling, quiet, and then in the flames of war in Changan. Once the Datang, standing on the wall, looked prosperous, faint camel, fluttering ribbons and one after another the cries. The autumn leaves fall, people are old, the decline of Datang has not the past, only the strong walls, quietly playing a song of grief, silently sing a song a cappella. To Xi'an had to look at the Terracotta Army, the magnificent Terracotta Army, I love the scenery before Qin Shihuang mausoleum. From the Terracotta Army to the dozen minutes. It covers thousands of meters is located, so the magnificent landscape, Qin even did not see it done in loess. And now >
 this is a year of summer,air max pas cher, I graduated from high school with excitement on the journey. The train runs, two days to Kaifeng, which is the ancient tomb. Bianjing how sacred name, out of the station, the reality is that Kaifeng seems to have faded from the former bustling,scarpe hogan outlet, return to calm. Seem to have things as trassient as a fleeting cloud. Here is like a small town, there is not much high floor or wide street,goyard soldes, there is no luxury sports car, but everything here makes me feel comfortable. Occasionally after a tricycle,hogan outlet online, just to let people suddenly wake up ah! This is a tourist city". I live in Baogong lake near tours of the, walk along the lake, the cool wind brought cool moisture,tenis asics masculino outlet, occasionally of people swimming in the lake add the slightest ripple. Slow down, walk quietly. But, it is elegant will be disturbed, ground shit everywhere. A city with so much love for the dog, it is rare. Maybe it's latitude, and the summer here is not so obvious. In the evening, walking in the park, thick and ancient walls, only for us to bring joy to outsiders, for the public, it is no longer unusual. The wall has become a part of their life,basket tn requin, the Taiji,air max pas cher, badminton. They grew up under the walls of the city walls, and when they were young, they went to the old age. This carries the dream of generations of people. Gently put his hand on the wall brick, the feeling here of the dream, the dream belongs to Bianjing,scarpe hogan outlet, belongs to Kaifeng. Evening came, the old town with the last sound of the car, began to sleep, began to do the old dream.
Walk - I enjoy a person's loneliness, but also enjoy the fun of a person.
Related Articles:

Willow Tow

Weitou Bay

My father, _9

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Go Christmas dress with a festive atmosphere
« پاسخ #6 : 08 ژوئن 2016، 03:10:34 am »

< p > to buy a white hair coat, in the streets of Christmas lights flashing, cunning and her boyfriend holding hands like never let his heart; boots sure is unavoidable with short pleated skirt; and hat, scarf... Full set of equipment to the cost of how much thought ah, but still feel a little bit of what? Oh yeah,chaussure jordan pas cher, accessories! Small beautiful earrings foil face and beautiful Brooch sweater on the punchline is indispensable. Don't to be taken lightly, usually wearing those common ornaments may make you interested, but Christmas is not an ordinary day,scarpe golden goose, unique ingenuity will let you enjoy the limelight, ah. Understanding of business savvy timely introduction of Christmas symbol symbol to make small adorn article: Bearded Santa Claus, red christmas cat, white Christmas bear,hogan outlet, yellow dachshund,nike tn pas cher, Christmas tree and winter red blue and white and Christmas stockings and Christmas sugar...... Phi with the Christmas decorations,hogan sito ufficiale, Christmas Eve and all the friends in the party, you are definitely unique and eye-catching focus,new balance outlet, Christmas atmosphere will? Because you will become more strong! And so exquisite small adorn article, even if they can not use so much,hogan outlet online, as a gift to a friend, is also a delicate and thoughtful of the clever mind oh! (accessories: the dreamer, the silver jewelry) Click image to view the next page
 go Christmas dress with a festive atmosphere
Go Christmas dress with a festive atmosphere
< p > all the year round so many festivals, but only Christmas is thoroughly belongs to us, even Carnival until dawn think reason is sufficient to openly. In December, the partners will often play out each other, where we go and play on Christmas? However, in fact, for the young girl, what to wear for Christmas and even more than in the past,occhiali da sole ray ban outlet, so that we have a big idea.
Related Articles:

Technical Manager

The forty-five book of the Analects of Confucius

Annual personal work summary

Collecting and writing information, reflecting the style of the group, is one of the important work of the office. This year, the office of the team led the guidance and the joint efforts of all staff, the depth of the first line of police work, to assist the team leader in-depth research, actively writing articles to do a good job of information. Clearing management, actively complete the tasks assigned by the brigade.
خارج شده است

این صفحه در 0.69 ثانیه 26 نمایش داده شد.