انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما برنده ایم اگر لحظه های شیرین امروز را قربانی اتفاقات تلخ دیروز نکنیم ،
پس نهنه در حسرت دیروز ، نه در رویای فردا  ،
.
"فقط برای امروز!"

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال سیزدهم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2235 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال سیزدهم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:23:29 pm »

وقتی کسانی که دوستشان دارم برایم تصمیمی میگیرند
که دلم نمی خواهد چه باید بکنم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال سیزدهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 06:30:34 pm »

برنامه به ما مشورت کردن را یاد میدهد و همینطور
تصمیم گیری و نه گفتن را.امروز اگه کسی برایم تصمیمی
بگیرد سعی میکنم که 
تمامی جوانب آنرا در نظر بیگیرم و اگه به صلاحم
نباشد خیلی با احترام و راحت نه میگویم.همینطور
بستگی دارد که چه کسی برایم این
تصمیم را گرفته باشد.من باید شهامت ابراز
نظر خودم را داشته باشم و ترس از
قضاوت نداشته باشم.زود باور نباشم و سریع
تحت تأثیر قرار نگیرم ترس از سرزنش و طرد شدن
نداشته باشم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سؤال سیزدهم-قدم سوم الانان
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 08:45:15 pm »

باید در درجه اول سکوت کنم و در مورد آن تصمیم فکر کنم
این سکوت باعث میشود تصمیم درست تری بگیرم
اگر آن تصمیم منطقی و درست بود
عمل میکنم و اگر درست نبود
قدرت نه گفتن را در خود تقویت میکنم
در غیر این صورت اجبار به میان میاید
اجباری که خودم مسبب آن میشوم وباعث خارج
شدن اختیار زندگی از دستم میشود
چرا که ذهن من درگیر کاری میشود که دوست ندارم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx019
I love you Taekwondo
« پاسخ #3 : 12 آوریل 2016، 04:45:14 pm »

I love you Taekwondo
,chaussure jordan pas cher
 let me happy to let me worry about Taekwondo ah,hogan outlet, I will always insist on learning. I love you, taekwondo.
 I gave a kick, my father shouted,sac goyard pas cher, "Oh, I almost broke my waist!" I'm so happy, don't mention it. I admire my own strength is really big. I'm more and more like Taekwondo. Taekwondo teacher is very strict, I sometimes lazy, but not careful to let the teacher fine.
/>
)
< p > remember a finish to go home, I unconsciously read out a poem: "ChuHeRiDangWu, sweat Wo soil,hogan sito ufficiale, who knows Taekwondo too hard." A class 80 minutes, no free time, really very tired. Sometimes I really don't like to go. But I can think of to declare war on their own big daddy, I was excited. (
 <
 every time I finished my home Taekwondo practical lessons, he quickly picked up the Taekwondo, looking for Dad to help me practice. Dad sometimes put the armor worn in the front back, looked at the little pink protective wear in the father's body is really funny.
 learned about the past year of Taekwondo, I gradually adapt to the day with taekwondo. Someone asked me: "why do you want to learn Taekwondo?", I will tell you before my mother forced me, and now I will say,nike tn pas cher, I like Taekwondo,hogan outlet, want to learn it.
< p > I don't like sit ups and cheating, I was too fat, others to do sit ups, I was able to do a,hogan outlet, is still not standardized, teachers often shout: "Zhang Yimu. Her head.". At that time, I have a headache,scarpe hogan outlet, it seems I have good practice, strive to do a good job, don't let the coach called, also don't let coach fined.
Related Articls:

I'm tired, you know

in front of the bumpy road. &

Tragedy 3

After returning home from school, I found a note in my pencil box: Guo Peixin, I'm sorry, I just like you feel wronged and act rashly, nothing else really, I know you put me as a friend, but I also like ah, you and I have been best friends, the pen sooner or later is to be returned to you, in your pencil case.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Charm of nature The
« پاسخ #4 : 24 آوریل 2016، 03:32:35 am »

,scarpe hogan outlet
, autumn,golden goose, characteristics of the rich the, charm of the winter.
Charm of nature The
I love nature love,chaussure air jordan pas cher, her attractive spring summer,

< p > spring is coming, do not look to the sea is all over the mountains and plains, and set off a red,hogan outlet online, white, yellow and purple... All sorts of flowers,golden goose sneakers, a burst Chaorun breeze blowing, the rich pollen,hogan outlet, grass flavor, straight to the people psychological drilling gladdening the heart and refreshing the mind,< p > a see ah! The intoxicated spring breeze had blown open the spring cloud, a spring to show the crescent moon and star. On the banks of the Qingbai switchgrass, frogs singing,air max pas cher, a Pu the fragrance of the spring in the air. I like to listen to the water, a tender Po Mu San Miguel, I like a terrier briskly to the High Commissioner pu. small dandelion seems to warm the ground is in the tide to tip the petals filling with white pulp. Anything in melting of the spring force,hogan scarpe outlet, the spring collection I >
Spring attractive
Related Articls:

Ice age 4.

Eyre-Chapt

Five Shan

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Memories of the past, smile
« پاسخ #5 : 27 آوریل 2016، 01:46:15 am »

and his companions go wild pig picking vegetables, wild herbs in my basket is small. When done farm work has to be talented sister to help, mom always said; "after what you are capable of eating!" The voice is full of worry and helplessness. In the eyes of all the people, I can not do a little weak, grow up to be a problem, I was deeply depressed.
< p > in the village, my family had two relatives and are most let the village people envy, it is because the two of them are children working in the city. Every year holiday uncles and aunts from the town back is washing clothes by the river when people talk, they look through the admiration and respect of and then my family to see bran fruit, apple and pear, on the first day of the lunar new year to have place to discuss the change of a horn. Looking shyly at stopping by the uncles and aunts clean bright clothes, through the uncles and aunts to people's sense of superiority, they and the village people is how different Oh,scarpe hogan outlet, so in that city life must be very good, otherwise how could be the envy of everyone. In my heart, I said to myself: "I have never been to a city far away. It must be a very different and colorful place. I will go there to live.".
< p > a year summer vacation, I heard a uncle in the city had the child, mother wants me to Bangdai children, did not make the trip mother told me, I have no language. Now think of this thing,mont blanc porte mine, I think, perhaps the mother thought to live in the city to only this way and send people under Gracilaria temporary. Can I think I will not submit to this settling lean, I always do not like those people: obviously in the city almost do beggar,hogan sito ufficiale, but back to hometown brag that their own in the city with how affluence of life.
HTML template memories of the past, smile
< p > remember first time can go a long mountain road to catch the Wei, about 5-6 years old, road after a train station building two layer buildings,air max 95 france, to a big sister and mother good envy live in the building, I said: "I grow up to live in this building!" Big sister laughs, the laughter is full of don't believe. Big sister is in the village of big mouth, in front of everyone to my words when the joke spread,hogan outlet, people smile, I shame away. When I to return to village met the sister mouth, mention I want to live in a building that is still laughing,goyard pas cher, the different is laughter is full of longing and admiration, stained with dirt and sweat clothes expressed shame,air max 95 soldes, I can not help but smile.
< p > in the home not far from the hillside school in, each semester of the school before and after the ceremony is alone I secretly happy days,goyard pas cher, most is when the president announced a list of "Miyoshi students", then one by one on the stage from the hands of the president received a certificate, when excited and shy hide the envy of the self to me slowly from the queue to Taiwan on the, no, mu, I want to I like to walk this way. When friends and family face recognition when I got good grades. Mama always said girls when good grades not what, big not, alongside I open my doubts eyes, said to myself: is this true? When I entered the county's focus on high school reading >Related Articles:

Sad rainy

Want to succeed only need more than 2% efforts, you have done it

Couples with your stomach 201

Don't know, what is love, do not know, what is love, do not know how, on the hand, do not know how, love your arms, has been quietly holding, Tianhuangdilao haikushilan. Love your arms, very warm, love your arms, faint smell of tobacco, love your arms, favored the moment the most stupid stupid, happiness. If you can hold your hand, I hope that we will always never abandon.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Lock in the safe in memory _2
« پاسخ #6 : 04 ژوئن 2016، 03:17:25 am »

finished the work, I have nothing to do, in the online stroll, I hope someone can answer my question.
 good friend: everyone has their own heart of the garden, sometimes, from his heart is not suitable for the transplantation of memories in the minds of others grow.
 is a demanding afternoon.
 friend: everyone has the ability to protect themselves. Sometimes refused to their memories to talk to anyone, because doing so may injure themselves; sometimes,adidas yeezy boost 350, not willing to tell others their own memories,tn requin pas cher, is because of selfishness, that memory is too good,saldi golden goose, he was afraid of to share with others, it will lose the original beauty of the value and appeal.
 I: who is the memory of,air max pas cher?
 yes, I'm not alone in this world, >
 I: remember to share with others?
 I: perhaps, your memories are what people need food.
 I: why shouldn't I share it with others?
 me: is there no one in this world who is trustworthy?
 friends: Yes, but a lot of times, that person is himself.
 I have been thinking, memories should not be shared with others?
 friends: I think, memories belong to their own,air max 95 pas cher, the most secure storage.
 I: why do you want to block in the depths of the soul of the soul, why not let yourself get clean?
Lock in the safe
 really lucky! Finally someone on the q,hogan sito ufficiale.
 lock in the safe in the memory of
 courtesy, I put forward my thinking of a problem this afternoon.
 I like to share my memories with others. Not because of those memories such as the rainbow brilliant, but I like to go into my heart, together with others to look for the kind of memories of the feeling, it is a kind of enjoyment. When I talk to others about my memories, it is like I want to open a gift, although it is the same gift, but because of different time, so every time I open the feeling is also different. As I slowly completed this movement, my vanity will be greatly satisfied, I was proud of the no one can and.
After
 friends: everyone's memories are their own,air jordan pas cher, which is born, no one can change.
 friends: memories, is the experience of all their own deeply in mind, to be properly locked in their own safe. As for the safe deposit box, of course, only they know.
 also,hogan outlet, I am afraid that one day I will forget the way that I once walked. But all this has to be remembered! So, I have to say, I want to forget all this, someone will be in my ear, gently said to me: "you have......"
 at this time, I would like to share with other people's generosity of my memories, and happiness to take back the things that once belonged to me.
 a silence.
Related Articles:

Comic   &gt  false illiterate;.

Ordinary students dream

Ode to the book

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Shanxi coal mining license renewal is completed at the end of the month
« پاسخ #7 : 07 ژوئن 2016، 11:29:02 pm »

< p > responsible for the mining license renewal work of Shanxi Province land and resources department director Li Jiangong said that the integration of the province's coal mine is 2600,air max pas cher, consolidation will be retained to 1053,air max pas cher, mine of Shanxi Province normal production in 2010 can reach 400 and 600 seat will next year after the technical transformation in all put into production.
Shanxi coal mining license renewal is completed at the end of the month
< p > extensive network Beijing on December 13, news (reporter Li Yue Xuhui) according to voice of China "news and newspaper summary" 6 minutes and 47 reports,jordan pas cher, has attracted much attention in the Shanxi Province integration of coal resources,pandora outlet, coal mining mergers and acquisitions work into the mop up stage; mining license at the end of this month will renewal is completed.
 Li Jiangong: the province's resources to integrate the work of the implementation of the production capacity in general in nine hundred million. Nine hundred million tons of production capacity, six hundred million tons of production, the basic integration of the province's resources to complete the work.
 Shanxi coal industry will be adjusted by the internal structure of the industry, to enhance the level of coal industry productivity, thus forming a large coal economic pattern. Tang, director of Research Office of the State Council Gongjiao trade division believes that the integration of coal resources in Shanxi,scarpe hogan outlet, improve the coal industry concentration, full mechanized mining, is to adapt to China's national conditions of the successful ways.
< p > Tang Yuan: in Shanxi Province to be determined to promote integration of coal resources,golden goose saldi, promoting coal industry of many small, scattered to the development of large companies and large group,hogan sito ufficiale, large base is undoubtedly very useful,scarpe hogan outlet, the integration of coal resources in Shanxi Province is also in line with the major trends in the development of the coal industry.
Related Articles:

Chengdu police informed two f

Chinese na

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

این صفحه در 0.078 ثانیه 26 نمایش داده شد.