انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جاپا :

این رویای مردی است که جاپایش برای او در زندگی درسی بوده است .
خواب آن مرد اینچنین بوده است :
آن مرد در زمانانی که از کوهها و صخره ها و جاهای صعب العبور می گذشت جای یک جفت کفش می دیده است ولی در قسمتهای صاف و تپه مانند دو جای پا مشاهده می کرده .
او رو به خدا می کند و می گوید :
خدایا چرا تو من را در راههای آسان همراهی می کنی ولی در جاده های سخت مرا تنها می گذاری ؟
خدا می فرماید :
در زمانی که به راحتی راه می رفتی ، همراهت و در کنارت بودم ، ولی در جاده های سخت تو روی شانه هایم بودی و تو را به دوش می کشیدم.


قانون #62ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال سوم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 4408 بار)

somaye

 • بازوی نارانان | آلانان
 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +48/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 530
 • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
  • shemis
سؤال سوم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 03:33:53 pm »

آیا خواستار سپردن مشکلاتم
به نیروی برتر هستم؟
چه چیزی مرا آرزومند این امر میکند؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

 • بازوی نارانان | آلانان
 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +48/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 530
 • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
  • shemis
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2012، 11:25:10 am »

بله
آرامشی که با سپردن  مشکلاتم به نیروی برترم بدست می آورم .
 همینطور با گوش دادن به تجربیات دیگر دوستان الانانی ام که از حسن ها و خوبی های سپردن مشکلات به نیروی برتر
در جلسات صحبت می کنند.
اینکه من با کار کرد قدم اول عاجز بودنم را پذیرفتم و به
در قدم دوم درک شخصی از خدای خودم پیدا کرده ام.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

 • بازوی نارانان | آلانان
 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +116/-3
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 547
 • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #2 : 31 اوت 2012، 03:25:05 pm »

وقتی با شناخت خدا به آرامش میرسم
 باعث میشود همه جا به یادش باشم
اگر از ته دلم بسپارم حال خوب به من دست میدهد
من نباید به جای خدا تصمیم بگیرم
من به خاطر رسیدن به آرامش است کههمیشه خواستار سپردن
مشکلاتم به خدا هستم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hfg2vj1ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 219
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • cde733
The first semester of the school year
« پاسخ #3 : 26 مه 2016، 08:04:48 pm »

4, carry out the teacher basic skills contest (such as class competitions, courseware, teacher appraisal and other building style stage show),tn requin pas cher.
The first semester of the school year
 middle school academic year first semester work plan
 two,hogan outlet, moral education
6, hold regular exchange of moral experience, summarize three to five ideas and experience of operation, the excellent work of the grade group leader and teacher, the timing of exchange of experience, and effectively improve the ability and level of the teachers of moral education.
5, strengthen grade leadership, give full play to the education function of the grade group, grade work conference held regularly, the specific situation for each grade, brainstorming, strengthen moral education of students.
3,scarpe hogan outlet, improve and implementation of the work of teachers in charge of class assessment regulations ", sound and effective assessment and incentive mechanism,christian louboutin pas cher, fully mobilize the class teacher's work enthusiasm, improve the teacher's sense of responsibility, quality consciousness, innovation consciousness, law consciousness, moral consciousness,air max 95 pas cher, promote the management and construction of the team of school moral education.
1, to strengthen the CPC Central Committee on strengthening the ideological and moral construction of minors, and other documents of the spirit of learning, and effectively improve the "educating people, to Germany as the first" understanding.
 (one), to strengthen the construction of moral education team.
 (two), to strengthen the students' daily behavior norms education,tn requin pas cher.
 first, the guiding ideology of
1, based on strengthening the norms of behavior education, determine the focus on the stage, start from the details, realistically catch fine. Focus on classroom discipline, class break civilization
< p > on the important thought of the "Three Represents&quot,air max pas cher; and Jiang Zemin education theory of Deng Xiaoping's "three facing" as a guide, fully implement the party's education policy, make great efforts to train socialist builders and successors with all-round development of moral, intellectual, physical, aesthetics and labor. Strengthen the construction of teachers, and improve the overall quality of teachers. Moral education work adhere to legal education as the main line, with daily behavior specification as the starting point, to enrich the campus cultural activities as the carrier, to team building as the basis, and create a humanistic environment for the growth of students, to seize our school was named the first batch of "safe and civilized campus", province, the first batch of basic education not minors' Ideological and moral construction of experimental school the opportunity, vigorously carry out moral education research, to make our moral education to a higher level. Teaching quality is the lifeline of the school, to put the teaching in the primary position to increase the intensity of teaching management and research, focus on teaching style and teaching methods, style of study and learning method of improvement, do a good job in the construction of a group, achieve the teaching quality is greatly improved, continue to improve the campus infrastructure, improve the conditions for running schools. Strive to become ten teachers first-class, first-class management, first-class quality, first-class environment of school work.
2,adidas yeezy soldes, continue to strengthen the construction of teacher team, to strengthen the study of the theory of moral education by class session time, "Introduction to go out, through expert lectures, field trips and other forms to improve the teacher's theoretical level and operational capacity.
Related Articles:
 
 
   Adhere to the topic compositi
 
   My little
 
   
 
 
  Advocate teachers make full use of network resource access to teaching materials, making use of courseware, give full play to the effective role of multimedia, to improve the effectiveness of classroom teaching, enhance the interest of classroom teaching, the habit and culture., and make students learn knowledge is more solid, more rich.
خارج شده است

vbb5c4rqp

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 193
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • bcd204
Koon Fook home refinancing was not a Wu to pick up
« پاسخ #4 : 28 مه 2016، 05:17:21 pm »

< p > "* ST", Fook home followed two years in a row while lucrative, but the Commission notes that the unsustainability of which: 2012, the company changed the subsequent measurement of the investment real estate model,hogan sito ufficiale, thereby increasing the 2012 annual changes in fair value gains and losses of 1.98 billion yuan, buckle in addition to the income, 2012 will still large losses; the year 2013, Fook home will be a subsidiary of Shanghai smart space houseware Co., Ltd. equity transfer to affiliated enterprises with Fujian Fu Industrial Co.,yeezy 350 pas cher, Ltd., to achieve equity transfer income 86.61 million yuan, after deducting the income, in 2013 or a substantial loss. Because of these circumstances, the Issuance Examination Committee believes that the company's non-public offering of shares in accordance with the application does not comply with the provisions of the listing Corporation securities issuance management approach thirty-ninth, and thus rejected.
 according to the relevant regulations, Koon Fook home 2011 if losses, there will be two consecutive years of losses due to Phi star hats". So, the company should be cautious of their own earnings forecasts, should not be so inconsistent. This year, in the audit of the company will be increased, the issuance examination committee also on the "old scores" not satisfied,hogan outlet online, think the company disclosed the 2011 performance prediction, performance prediction and performance correction notice letters, etc. there is a major difference, and failed to to investors timely disclosure of the actual situation in 2011 will be a substantial loss. There is no risk of timely tips.
< p > according to the SFC Fashen Wei of the new disclosure,zapatillas air max outlet, in the audit attention to Fook home the existence of the following: in the company in 2010 has been a loss of more than 80 million yuan of case, October 20, 2011, the company disclosed three quarterly reports, is expected in 2011 net profit of up to 450 million to 500 million yuan; December 21,adidas yeezy pas cher, 2011, in annual earnings forecast, the company reiterated 2011 is expected to turn a profit. However,hogan outlet, in the subsequent notice of the results of the amendment, it becomes a loss of 75 million to 80 million yuan, to the results of letters, the loss has expanded to $, and in the annual report in the final freeze in this.
 business, after years of struggling in the loss of the edge and the recent encounter Koon Fook home increase was not given the blow. Recently, the Commission announced the veto Fook home will increase the reason, the Commission considers that, internal control and management in the presence of larger,scarpe golden goose, and exist for a long time the risk of large losses.
Koon Fook home refinancing was not from a Wu a pick up | Guanfu | performance express
 recall notice, the loss is mainly composed of a Wu picked up "project lead. In the three quarter of 2011 report, the company said only business performance does not meet expectations, they can still maintain overall profitability. Subsequently, a Wu a pick up chain project the amount of loss began to exceed previous forecasts, performance prediction correction notice,louboutin pas cher, the company said sales of the company's 11 year-round home products business losses of 60 million yuan is expected.
 it is worth noting that Shanghai made bear heavy losses a Wu Shi "project. Although from the listing Corporation but was stripped, and the existence of large transactions Koon Fook home. The company is expected to have a daily connection in 2013.
Related Articls:
 
 
   Chinese ir
 
   October 28
 
   Interpreta
 
 
   Four years later, He Huazhang graduated from University, was assigned to return to Chengdu, in Sichuan people's press work, any political editor room editor, after the deputy director of the political editing room. In the press, he was a colleague at the time that the evaluation for the smart, competent, with a business mind".
خارج شده است

cghx0y2drte

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 145
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • uvw421
The third grade students do _ free writing trainin
« پاسخ #5 : 06 ژوئن 2016، 05:29:38 am »

The third grade students do _ free writing training calendar
< p > I first take waste carton with a pair of scissors to cut out a rectangular cardboard, then split it in two, cut into the same size as the two cardboard, the brown side outwards,nike tn pas cher, and then glue to stick them up, ah, where to go for my glue the? I turned the house upside down or can not find. Yes, there is no glue, I have two - sided plastic. I then pulled out pen and ruler, ruler in Bristol board is divided into 12 representatives of 12 months, then the board is divided into 31 accessions representing 31 days. These paintings. Write the last month and day, then took out two pins are respectively clamped in the corresponding month, and day,cheap mac makeup, such as today is October 3, then put a pin clamp in the top 10 of the lattice,scarpe hogan outlet, to clamp a pin in the following third grid, you can.
 the third grade students do freelance writing training _ calendar
 calendar can be a year and twelve months, the number of days per month are shown, the idea is really good, I am proud to think. Do it right away.
 be accomplished, I shouted excitedly: "Mom, come on!" My mother came over and asked me,scarpe golden goose, "what's the matter? What is this?" I'm proud to say,hogan outlet, "this is my calendar!" After my explanation, my mother knew about it,hogan sito ufficiale, and she patted me on the head and said, "this calendar is good and beautiful! You are so capable!" After listening to the mother's praise,nike tn pas cher, my heart is happy to open the flowers.
 
 writing [comments]< p > the clarity, sentence fluency to own life a little bit narrative down, while writing some immature, but lines showing children breath. At the same time,zapatillas new balance outlet, it can see that young writer is a love life, will begin to move the brain of children.
 a day at home I accidentally saw a waste bin, my mind flashes, why don't you do a calendar.
 three (4) Chen Kaiwen
Related Articles:
 
 
   
 
   Mother's D
 
   Poetry small beetle
 
 
  We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,689
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #6 : 17 اكتبر 2016، 07:14:36 am »


   بله ، گرچه با شک و تردید ، اما به جلو حرکت میکردم ، مثل اینکه نیرویی من را به جلو سوق میداد .
    چون واقعا درمانده شده بودم و دیگه کاری از دستم بر نمی آمد . اقرار به عجز تسلیم و ایمان و اعتماد و تمایل منو به سپردن بیشتر میکنه .
       آگاهی به ناتوانی در قدم یک و نادانی در قدم 2 ، و مشاهده دوستانی که با سپردن مشکلات لاینحل به ارامش رسیده بودند  ، منو آرزومند آرامش و رهایی میکند .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #8 : 29 سپتامبر 2019، 02:02:11 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #9 : 27 مارس 2020، 07:00:02 pm »

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #11 : 02 سپتامبر 2020، 06:46:29 pm »

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است

54Soq7M1r7

 • مهمان
peinture diamant neck pain
« پاسخ #13 : 19 ژانویه 2021، 11:09:14 am »

I. fishing reel If using peinture diamant a pen,I Would Rather Be Diamond Painting reborn baby dolls Log Book: 5d diamond painting 8 Who is diamond drawing the target market for diamond art? neck pain,Max Luster's handcrafted diamonds are 80% faceted than normal diamond painting 3D diamonds
 
 
   http://www.yaoq.net/forum.php?mod=viewthread&tid=1342105&pid=19652571&page=116&extra=page=1#pid19652571
 
   http://guchi.sakura.ne.jp/yomogi/lg/cgi-bin/yybbs.cgi
 
   http://m.xyt1.net:88/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=833&pid=915&page=1&extra=page=1#pid915
 
   http://cgi.www5b.biglobe.ne.jp/~ralf/dengonralf/yybbs/yybbs.cgi
 
   http://www.9sug.com/forum.php?mod=viewthread&tid=44665&pid=661182&page=1&extra=page=1#pid661182
 
   http://shimada.s79.xrea.com/koo/bbs/bbs.cgi
 
   http://park8.wakwak.com/~jikomanzoku-bugi/cgi-bin/apus1/apus1.cgi
 
   http://www.xxlnjy.org/guestbook.asp
 
   http://mirai-online.de/?x=entry:entry201224-124004;comments:1#comments
 
   http://park1.aeonnet.ne.jp/~kino/cgi-bin/pfd/pfdbook.cgi
 
   http://www5a.biglobe.ne.jp/~cherry-k/homepage/honey/honey.cgi
 
   http://www13.plala.or.jp/white_roots/gwbbs/gwbbs.cgi
 
   http://tsuruo.jp/cgi-def/admin/C-002/after/visit/main.pl?PAGE_NUM=1
 
   http://fossil.wanderinghorse.net/repos/cson/index.cgi
 
   http://www13.plala.or.jp/gakuki3/cgi_bin/aska/aska.cgi
 
   http://park7.wakwak.com/~igs/cgi-bin/joyful/joyful.cgi
 
   http://www2s.biglobe.ne.jp/~lethal/petit_hobby/petit.cgi
 
   http://verysd.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1319&pid=10379&page=1&extra=page=1#pid10379
 
   http://park20.wakwak.com/~ventura/cgi-bin/board45.cgi
 
   http://www.vew.org.uk/forum/viewtopic.cgi
 
   http://cgi.www5a.biglobe.ne.jp/~far/cgi-bin/farbbs/yybbs.cgi
 
   http://www.ahbbs.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=6158&pid=27497&page=1&extra=page=1#pid27497
 
   http://www13.plala.or.jp/white_roots/gwbbs/gwbbs.cgi
 
   http://park17.wakwak.com/~sugiz/cgi-bin/bbs102.cgi
 
   http://shiorishasen.square7.ch/?x=entry:entry200412-112326;comments:1#comments
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 120,890
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : سؤال سوم-قدم سوم الانان
« پاسخ #14 : 02 مارس 2021، 02:39:53 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
خارج شده است
 

این صفحه در 0.078 ثانیه 30 نمایش داده شد.