انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر خداوند آرزویی را در دلت نهاد بدان که توانایی رسدن آن را در تو نهاده اس

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال اول-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 2903 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال اول-قدم سوم الانان
« : 14 آوریل 2012، 01:07:24 pm »

در مورد سپردن زندگی به قدرت برتر چه احساسی دارید؟
« آخرين ويرايش: 15 آوریل 2012، 05:28:11 pm توسط somaye »
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال اول-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 15 آوریل 2012، 06:06:30 pm »

من احساس شادی و راحتی دارم چون
اعتماد دارم که نیرویی قویتر از
من سکان کشتی زندگیم
 را بدست گرفته است و مرا
در دریای طوفانی زندگی به
سلامتی میگذراند.
احساس سبکی خیال و فکر میکنم
زیرا خود را از زیر بارهای سنگین مسئولیتهای دیگران و غیرممکن میرهانم.
وقت کافی برای رسیدن به زندگی خودم
و امورات خودم دارم.
« آخرين ويرايش: 15 آوریل 2012، 06:07:32 pm توسط somaye »
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 31 اوت 2012، 03:37:52 pm »

احساس خوبی که قابل وصف نیست
وقتی من عجزم را دریافتم خیلی ناامید شدم
 ولی بعد با شناخت قدرت برتر امیدواری بهم دست داد
احساس سبک شدن به من دست میدهد
دیگه به جای غصه خوردن از تغییر نکردن اطرافیان
براشون دعا میکنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

shadi45

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 37
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #3 : 15 مه 2013، 08:35:05 am »

الان یا گذشته؟الان همش نگرانم نمیدونم قدرت برتر دیگه چی میخواد سرم بیاره...التماسش کردم اما نشد بیخیالش شدم اما نشد
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572

final introduction of the program is limited to the scope of the investment business: no more than 500 employees,tn pas cher, annual sales (turnover) of not more than 200 million yuan, the total assets of not more than 200 million yuan.
 in Liu's view, and other fields are different, venture capital industry
< p > there is no doubt, the system for the venture capital industry occupy nearly 70% of the proportion of state-owned venture capital will play a great incentive effect, but also embodies the principle of distinction, strictly limit the scale of the enterprise, prominent state-owned venture capital institutions for PE investment in large enterprises is not encouraged.
 this system has just been introduced, that caused a strong reaction in the industry. In a variety of occasions, including the development and Reform Commission, the Ministry of science and technology and other government departments, state-owned venture capital institutions as well as experts and scholars have expressed different opinions on the system, called for the introduction of the exemption system. Li Gongchen Shandong Province is new and high technology investment Co., Ltd. chairman says, "announced last June, state-owned shares transfer to way to make us feel the devil and the deep blue sea, and no complaints.
< p > "two" 200 million yuan and a 500 people, which reflects the encourage venture investment direction, Liu Jianjun said, "the development of the venture capital industry need state support,hogan scarpe outlet, also need the strong support of state-owned capital, because pay more attention to private equity investment pre-IPO stage, and early investment more or rely on state-owned venture capital to support, this is the venture capital sector, a common phenomenon.
< p > the Ministry of finance, state owned assets supervision and Administration Commission, the Commission, the social security fund will four departments recently sent the exemption of state-owned venture capital institutions and state-owned venture investment guidance fund transfer of state-owned shares of obligation of notice ", clearly state-owned venture capital institutions to invest in unlisted small and medium-sized enterprises did not have to turn the state-owned shares. It makes industry swift differentiation for two voices,nike tn pas cher, has long been engaged in early stage venture capital of state-owned venture capital institutions rejoiced, and some keen to invest in growth phase of the project even pre-IPO project of state-owned venture capital institutions is apparent indifference.
< p > the NDRC finance division as a venture capital management department for the record, before the introduction of new regulations, a lot of work, from the perspective of safeguarding the healthy development of venture capital industry,goyard paris, pushing policies. "Before the scheme had requirements enterprises belong to 'high-tech' qualifier, but through the efforts of fighting, or removed. Only in this way can expand scope of exemption turn to, to a greater extent to improve the enthusiasm of the state-owned venture capital institutions." , the NDRC finance division director Liu Jianjun said the reporter.
 Yeyong Quanze source
 why encourage small and medium enterprises to invest
< p > in accordance with the relevant provisions, equity division reform always delimits newly fractured, where in the domestic stock market initial public offering of shares and listing containing a company limited by shares of state-owned shares,goyard pas cher, except as otherwise provided in the State Council shall be according to the IPO actually issued 10% of the number of shares,scarpe hogan outlet, limited company of state-owned stocks turn by the social security fund will hold, state-owned shareholders holding the number less than should be transferred to the number of shares of,air max homme pas cher, according to the actual number of shares to turn to.
Venture capital of state-owned shares to holders of decoding exemption rules ""
The reporter,goyard pas cher, editor
Related Articles:

Resource i

Received comments Shanghai index closed at last st

A survey of three and a half years of high investor confiden

This is Kewaxiqiben season for the first time assists. With the high optical performance and Heikki Milicic can finally breathe a sigh of relief, in fact this is not the game he all performance, in 30 minutes of time, Heikki Milicic has also completed the five steals, three successful per capita reflects that he is a complete player.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
The old man and the road
« پاسخ #5 : 13 مه 2016، 03:56:49 pm »

The old man and the road< br / > "in front of the road is my childhood through the road," the old man sang a song, sweeping the cement road, although she is just being to sweep stones, but the old man's heart still happy must not go, in retrospect, his school at that moment,saldi golden goose, in front of the cement road or a shuttle in the narrow field. The thought of his hometown in recent years the reform of the new, the old man's heart seems to have something in the burning, he saw the home of tomorrow, to see the hope.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; a blink of an eye for five years in the past, old man all the time and the path dependency as partners, on both sides of the road planted saplings, now grow taller,scarpe hogan outlet, they are so attached to the old man, the old man for their pruning branches,scarpe hogan outlet, they also get to know the fresh green leaves, that Peng unfolds in a patch of green like the wind of the skirt, erase the old man's sweat. Everything is so harmonious and peaceful.
            time flies, I do not know how many years passed and. Only know that this country has a huge change, from the reform and development,hogan sito ufficiale, industry is a step by step more than agriculture. The cement on the road by bike fewer people, instead of the human vehicle is a mechanical car. In a continuous line of truck, motorcycle broke into the old man had a quiet life. Dark automobile exhaust affected originally fresh air, a small amount of trees have suffered not a lot of carbon dioxide, the leaves yellow. After the destruction of the 10 years of age, the old man is older, back bend more,hogan sito ufficiale, on the forehead of the ravines,nike tn pas cher, walk along a road to stumble, covered with horny hands also butingshihuan chaos trembles. He became silent, less cheerful smile on the face of the past. The old man knew he had left,hogan outlet, in this will only become a burden.
            the old man walked around the path, but not calm, an abnormal noise in the path over the - term. Tree began to make a few "Hua Lala" song, isn't the wind is also hide in a certain corner crying,nike tn soldes, refused to come to the music? The old man is missing? Or is lost in paradise for themselves and sad? Year after year, overloaded trucks to cement road pressure too bumpy, the rain, the road was covered with mud. Roadside trees have been cut down to a lot of people, if people would hear the cement road crying?
            finally one day, the people of the village began to change the appearance of the path. This road is for their benefit pay too much, it's not fit to be seen to make the villagers feel owe. Of course, the people of the village more thanks to the old man.
            now, in a complete mess of cement road has become a wide asphalt road. The construction of road greening in the environment!Related Articles:

To draw a full stop to my primary school life

Meteor sho

A big tree

That day I QQ inadvertently added to him, so we got to know. Just because the evening is not used, the way I go home the night is very remote, so I often ask someone to send home, otherwise you will call the parents to pick me up, or they are afraid to go home. Because of this, the night he sent me home, he is certainly not a person, and one of his friends.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
we're in a big step backward
« پاسخ #6 : 15 مه 2016، 11:52:13 am »

reporter: how to develop it? &gt,hogan outlet;
 yesterday, Chengdu Sports Center, "Verdi school" cry wavewave. Vide the newly appointed head of Chinese Football Association, as he took office after the first contest, they ended up so miserably,nike tn pas cher, will not affect Weidi after work to carry out it? Yesterday Verdi did not seem to worry about this.
 reporter: losing and missed the world cup this result you can accept it,saldi golden goose?
 Verdi: first of all, this loss can not blame the players,louboutin soldes, they are good girls, so desperately in the field, I looked at all moved. Of course,tn requin pas cher, can not completely blame the coach, the coach would also like to win the game, do not want to lose, he intended to be good. To blame, or blame our football association! Is our problem, we have to return to Beijing to calm down, carefully sum up these problems, to find the root causes of the problem, to carefully consider how to develop this sport in the future.
Wei Di, an interview with the roots of the decline in the roots of women to return to the root of the 99 peak
 reporter: think of this result in advance?
< p > neve: specific technical aspects of today will not dwell on, can only say that the people around us are in progress,hogan outlet online, but we are still marking time, even in a backward, this is the most fundamental problem.
 Chinese Football Association to take full responsibility
 we're in a big step backward
 Verdi: (a hearty laugh) haha, how do you say this? First of all, I want to say that the failure of the Chinese women's football, the Chinese Football Association to take full responsibility. First of all, we do not take advantage of the various available resources of our country, not fully tap the domestic many outstanding talent, so that the thickness of our team has a problem. Do you see this game, each team changed very reluctantly, are not very brighten. What does this show? That no one can be used ah!
< p > the Chinese women's football team from the 1999 World Cup runner up to today's Asian Cup fourth missed the world cup, have to say is a complete rout, yesterday has been sitting in Taiwan, President of the Chengdu Sports Center Wei Di mood is also very heavy, in answering a reporter's phone tone very helpless.
 reporter: This is the responsibility of the coach it?
 Verdi: (smile) has been done, do not accept again how?
 reporter: the loss of your future work will have a negative impact?
 reporter: what is the problem?
 Verdi: think of it! Is the game, winning is possible, never thought of that? But I am so sorry, but I have to say, this is the present situation of our Chinese women's football team! The status quo, and how? We review the course of the game, Chinese women's soccer team beat Vietnam and Japan,ugg soldes, the two are normal play,air jordan pas cher, is the actual level of our own; but North and South Korea, is not our real level is out of our own problems.
 reporter Wang Xiaojuan
Related Articls:

Alonso was

]Alves's contract negotiations

Hao Haidong national football team lost two normal

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Street office two for the activities of the two summary
« پاسخ #7 : 06 ژوئن 2016، 09:24:09 pm »

: * * * * city have a new road office to strengthen reproductive health consultant training (Figure
< p > he said: "we now in the family planning work has from management pattern of the past,hogan sito ufficiale, slowly to service-oriented transformation, area of married people of the concept of fertility and marriage culture get completely change, family planning was purified. These achievements are inseparable from our member family planning associations. This fully shows that each of us a Association member can according to the association of purpose,new balance baratas, tasks and responsibilities, strict demands on themselves,sac goyard pas cher, as we plan national policy of family and Family Planning Association argue the light, add color. Therefore, in accordance with the municipal family planning work in a unified layout, and decided by the office of Family Planning Association Council, from August 5 to August 31. We want to vigorously carry out 'I as a national policy to make contributions, I for the association Tim glory', 'striving for an advanced society, strive to become outstanding members'' two ',' dispute 'activities, hope all members to be actively involved in the activities, Family Planning Association of each community's neighborhood committee to seriously organize, do a good job in the typical,air max homme pas cher, for this activity showed good deeds to vigorously promote recognition ".
8 month early in the morning on the 15th, in accordance with the "two wars", "the general arrangement of the two" activities, each community's neighborhood committee Family Planning Association lead all members of the association of the neighborhood committees under the jurisdiction of the region to carry out clean-up activities,sac goyard, and on the area of health corner, roadside weed,louboutin prix, potholes and the cleaning, cleared the entire peace. In the clean-up activities, each member of the association of carry forward the not afraid of hardship, not afraid of tired, the spirit of not afraid of dirty at the head courageously compete, grab a stem. In a morning time, the area of environmental health people have to take on an altogether new aspect, our association loud shouts of applause.
 street do two for the activities of the two summary
< p > through August "two wars", "two" activities carried out, improve area the majority of members of the association of the consciousness of serving the people, which truly reflects the association of the link, but also for the healthy development of our future family planning work laid the foundation.
Street office two for the activities of the two summary
 Wang Jincan chairman at the meeting made an important speech
)< p > to improve my office personnel reproductive health counseling practice level, to ensure that our office in the national reproductive health counselor examination to get good grades, recently, * * * * City, New Road office invited City Family Planning Commission,hogan sito ufficiale, the relevant personnel in the office on the third floor conference room to carry out reproductive health consultant special training in offices all meter gauge administrator nearly 30 people participated in the training of cadres and the community. The training activities organized tightly, measures are effective, effective >
< p > according to the work arrangement of * * * * province city family planning association,hogan outlet, August 5, at nine in the morning, we * * * * Street Office of Family Planning Association in the office of the members of the family held a "two wars", "two for" mobilization meeting. All the members of the community's neighborhood committee of the community's Family Planning Association of all members on time to reach the venue. The meeting was presided over by the president of the office of Family Planning Association Wang Jincan.
Related Articles:

Coal mine

hogan sito ufficiale

To commemo

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #8 : 07 اكتبر 2016، 08:16:31 am »

اگر بخواهم عملکرد 2 قدم قبلی را داشته باشم و تصمیم بگیرم که بسپارم ، شروع به تمرین سپردن میکنم و یاد میگیرم که خودم را از مسئولیت های ناممکن رها کنم .
  در قدم سوم و هنگام سپردن احساسات متفاوتی را تجربه میکنم : احساس امیدواری که از قدم دوم با خودم آوردم و احساس میکنم حامی و پشتیبانی پیدا کرده ام که منو دوست داره .
   و بعد ترس ، ترس از دست دادن و اینکه آنطور که میخواهم پیش نره و نتیجه دلخواهم را نگیرم ، شک و دودلی که ضمانت میخوام .
   و اگر موقعیتی را رها کنم دیگه نمیتونم کنترل کنم .
   اما من در قدم 2 رابطه جدید و قشنگی با خداوند برقرار کردم ، و احساس قشنگ تواضع و فروتنی را میخوام تجربه کنم و در جایگاه خدا قرار نگیرم .
   و اگر موفق به این تصمیم بشم و اراده شخصی را کنار بگذارم ، احساس غرور ، احساس رهایی و شادی و سبکی میکنم از اینکه موفق شدم یکی از عادتها و روشهای گذشته را رها کنم . تجربه و احساس خوبیه ، مثل اینه که دو بال پرواز پیدا کردم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

این صفحه در 0.077 ثانیه 27 نمایش داده شد.