انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دعای سرخپوستی
...

آه خدای بزرگ ، آه صدایی که از باد می شنوم ؛ آن نفسی که به من زندگی داد ، به من گوش کن ، بطرف تو می آیم ، بعنوان یکی از فرزندانت.
من کوچک و ضعیفم ، من به قدرت و آگاهی تو نیازمندم ، آیا می توانم در زیبائیهای طبیعت قدم بزنم ؟
بگذار تا غروب سرخ و بنفش را ببینم
کاری کن که بتوانم شکر گزار نعمت هایت  باشم و گوشم را برای صدایت شنواتر کن .
به من آگاهی بده تا آگاهی یابم از چیز هایی که به فرزندانت آموختی ، درسهایی که در برگها و صخره هایی که آفریدی نهفته .
به من قدرت بده نه احساس برتری بر دیگران تا بتوانم با دشمنانم بجنگم.
به من آمادگی بده که در چشمان تو مستقیما نگاه کنم  ، در زمانی که زندگی پزمرده شده مثل غروب پژمرده ،
روح من بدون شرم بطرف تو می آید.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: برداشت شخصي از قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3761 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
برداشت شخصي از قدم دوم الانان
« : 25 مارس 2012، 03:38:14 pm »

قدم دوم تكليف من را روشن كرد و مرا از سردر گمي نجات داد . بمن نشان داد كه تو تنها نيستي .  كسي هست كه از تو داناتر و تواناتر كه ترا دوست داره و مراقب توست . و اگر به اين درك رسيدي كه نميتوني ...و نمي دوني ..اون ..ميدونه و ميتونه .
   من به اين درك رسيدم كه اگر حمايتها  ... كمكها و معجزات خداوند نبود ...من نبودم چه رسد به اينكه اينجا باشم ....متوجه شدم كه عمده مشكلات من ...خودمحوري ..و عدم مشورت با اهل فن بود. كه قدم 2 من را با مشورت آشنا كرد . ...مشورت قبل از انجام كاري ..نه ..بعد از آن....   با مرور تجربيات گذشته ... اشتباهات و تكرار آنها كه عدم سلامت عقل را بمن نشان ميدهد .
 همانطور كه من در محيط  ناسالم و شرايط سخت در كنار مصرف كننده به تدريج سلامت عقلم را از دست دادم ..امروز  اين فرصت بمن داده شده تا اين عقل ناسالم  را در مسير بهبودي و تحت تاثير اصول 12 قدم قرار دهم تا كم كم سلامت اش بمن برگرده .
 مشكل ديگر من عدم صداقت با خودم ...و نا آگاهي بود كه امروز به اين درك رسيدم كه من نميتوانم به تنهايي و با روشهاي قبلي خودم  و زندگيم را اداره كنم . و زندگي اين نيست كه بسوزم و  بسازم . در جنگ و تنگنا باشم . و بخواهم فقط زنده بمام . من ميتوانم چيزي بيشتر از زنده ماندن ...از زندگي بخواهم و آن لذت بردن از زندگي و رشد من است و لازمه رشد جدا شدن ، از خودمحوري ... باورها و اعتقادات غلط گذشته است . همچنين شناخت آنها..پذيرش و تمايل به بهبوديست . و مشكل ديگر من ..بي اعتمادي و نا اميدي بود . كه  با صبر و سكوت و گوش كردن در جلسات  و مطالعه نشريات اميدوار شدم ...به راهنما و كسانيكه قبل از من آمده ..و اين راه را طي كرده و به آرامش رسيده بودند اميدوار شدم و توانستم اعتماد كنم ...و اينها در ابتدا نيروي برتر من شدند تا من را به منبع آرامش و عشق و( عقل كل) "خداوند"وصل كنند . .....امروز ميدانم كه بي فكري و تكرار اشتباه هميشه در كمين است . و اينكه  به فكر خودم اعتماد نكنم .و از اصول برنامه كمك بگيرم......
 ..     
« آخرين ويرايش: 25 مارس 2012، 03:51:50 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : برداشت شخصي از قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 28 اوت 2012، 02:12:24 pm »

قدم دو یعنی مشورت با کسی که از ما بیشتر تجربه داره
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Patience
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 05:41:03 pm »

" Son,air jordan pas cher; &quot,louboutin pas cher; father replies " I,golden goose saldi; painted the vase.&quot,tn homme pas cher;
; the
Years later: later this week,nike tn pas cher, he retires and truns out that the business over to his son. & quot; Dad, & quot; says the son, & quot; there's something I've got to know. How did you get those walls to match the vase so perfectly3? & quot;,scarpe hogan outlet,
Eventually,hogan outlet, painter approaches a who is confident he can mix the proper color. The woman is pleased with the result and,hogan outlet, the painter becomes famous.
A wealthy matron (housewife) is so proud of a valuable antique1 (old) vase that she decides to have her bedroom painted the same color as the vase. several painters try to match the shade, but none comes close enough to satisfy the eccentric2 (odd, unusual) woman.
Related Articls:

then we st

Tomorrow Morning Count tomorrow morning

The world is really good hypocrisy.

I also thought about Lillian, our parents' part-time maid. I could almost touch calmness when Ithought about Lillian, with her gentle voice and radiant smile. I knew Lillian was praying for me; she always prays for our family, especially when one of us is away.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Star intimate
« پاسخ #3 : 15 آوریل 2016، 03:57:48 am »

HTML template star intimate< br />7 June 10, South China Normal University Institute of chemistry sunshine social practice volunteer team group leader and members of the group of physical Li Peishan in Gaozhou Dapo middle school junior (2) class collect students views of her teaching style and content. South China Normal University Institute of chemistry sunshine social practice volunteer team physical group members in Gaozhou City Dapo middle school volunteer activities are in full swing orderly and physics group of volunteer team has completed the half of the teaching content. In order to allow students to learn more knowledge in a more relaxed atmosphere, so that the teacher's teaching skills to enhance. Physics group of volunteer members with anonymous way to solicit students on their lectures,golden goose saldi, teaching mode. After the collection, the students of the high school students are more satisfied with the teachers in all aspects. On the basis of the views of the collection,nike tn pas cher, the members of their own class content and the way to adjust the class. Achieve a win-win goal between teachers and students! Behind every successful teacher, there are a group of children who find the eyes! The success of the teacher's lecture is reflected in the students' homework and the students' opinions and suggestions to the teacher. The students are a mirror of the teacher,hogan rebel outlet, they have a star like eyes, sometimes Dodge, but is bright,mont blanc pas cher, they will find many teachers often ignore the problems. Students' understanding of the degree of knowledge will be a direct reflection of the teacher's teaching content is comprehensive, but also can indirectly reflect the situation of school discipline. And students' advice to the teacher can more directly reflect the overall situation of teacher,air max tn pas cher, students not only of courseware content,sca goyard pas cher, lectures, and the teacher's appearance, action and even demeanor,ugg soldes, will have a different reaction. This collection of ideas to successfully carry out, its significance is to increase the harmonious relationship between teachers and students,goyard pas cher, but also for the campus to add a little more harmonious. Writing: Li Peishan writing unit: social practice team consists of sun Ling DivisionRelated Articles:

Remnant dr

At the are

Goodbye -

Cold Lengyu surrounded, a word of care, care and encouragement, like a flaming fire, it can give a person with warm, lit the flame of the people deep confidence and self-esteem, regenerate and strive to forge ahead, positive force; in one dire straits, staring gloomily about Bianbu Qing direction, coaching, comfort and appreciation, is just like a lamp, guiding light can let a person see the road in the dark light, and break through the haze and fog, walk out of predicament.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
The world famous enterprises sixteen words
« پاسخ #4 : 26 آوریل 2016، 06:25:33 pm »

The world famous enterprises "sixteen words"< br / > "the truth is always simple, after a long time of thinking independently, I began to feel that competition tactics of world famous enterprises is not so mysterious, is not so complicated, summed up in only 16 words: hot, scattered outside the cohesion, softness and whimsical.
< br / > Chinese entrepreneurs and foreign entrepreneurs in the brain and on the chemical composition and structure is no difference (to say nothing of the gap), but why are compared with the world famous enterprises,hogan roma online, the gap between the Chinese enterprises was so big? Often think of P & G each year nearly 200 million yuan in advertising,hogan outlet online, Intel a year sales revenue should reach 10000 billion yuan, Microsoft's market value has reached 32000 billion yuan (annual research costs only more than 200 billion yuan), my heart is a matrix of colic unceasingly.
< br / > there must exist what problem, there must be a big problem, and the main problems of the entrepreneur (staff and dry the responsibility is very small), exist in the entrepreneur's brain.

< br / > but now works translated and edited by the foreign management, department head is more and more big, series of more and more dense, is simply some people suffocating, and said the busy day Chinese entrepreneurs didn't have time to read so many books, is to teach business management professors also feel difficult, in the more read, the more difficult days in, I began to doubt whether there is a trap -- a intentionally or unintentionally made big trap.

< br / > more soporific,sac goyard pas cher, every book or each series book claims that he is the latest,hogan outlet, most important, the most critical,scarpe hogan outlet, most decisive competitive tactics (yes, you see, enterprise strategy, brand strategy, CIS planning, marketing planning,air jordan homme, & times; management mode,hogan outlet, enterprise culture, public relations strategy and tactics, MBA course... Which proposition does not seem to be related to enterprise life and death from the surface? , called a lot of entrepreneurs to read or not, do not read nor, notes that so far, many Chinese entrepreneurs, the cultural quality of the abstract thinking ability is not very high ah.

< br / > the century of Chinese enterprises and foreign enterprises battle, the strength contrast often makes me reminiscent of the history of the Chinese revolution of the Jinggang Mountains period (of course, any analogy may not is so accurate), if the analogy could barely established. Then,hogan outlet online, who is going to give us a winning contemporary "sixteen character formula"?

Related Articles:

Flat management of rapid decision making

The most beautiful love _

There is a

The embodiment of the sense of crisis is the treasure, a sense of crisis staff and strong, always work doubly cherish, because he knows, if do not treasure their own work, always maintain a sense of crisis, their position may replaced by others, do not treasure their own work will like warm water frog, facing the fate of being out of business.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
LG can break the brand ceiling
« پاسخ #5 : 28 آوریل 2016، 01:48:47 am »

LG can break the brand ceiling?
 < br / > in China, many enterprises invested a huge sum of money to create the brand, but not all, of these enterprises can realize excellent value from the investment. So the LG Electronics (China) in order to better pull the brand advantage of high-end market driven initiatives to ensure success, which factors need to be considered, how to achieve the value of brand reconstruction?

Optimization of
 < br / > a brand, is in the technology,sac goyard pas cher, performance and consumer emotional benefit to give consumers a real commitment. According to the Chinese market and specific target market to adjust the brand positioning,scarpe hogan outlet, especially the key to the development of foreign brands in china. LG into China so far, has been to give people the impression that the brand of foreign brands".

the "localization" of the affective strategies,nike tn pas cher, narrowing the distance with the market, but also cultivate a large group of customers. In recent years, the electronics industry has developed rapidly,golden goose outlet, the competition is fierce, the demand for high-tech products increased. In the minds of their consumer groups, resulting in the LG brand "the public" idea. This makes the brand on the market pull ability appears to weaken the trend,hogan outlet online, affecting the further development of the enterprise market.

< br / > recently LG hopes by increasing research and development efforts,goyard paris, improve product technology and service quality,sac goyard pas cher, so that consumers feel the brand LG qualitative change into more of the consumer groups like to see elements. But always around the core values of the spread, and in each customer contact interface to achieve the brand's commitment and make customers feel rich experience in this process is essential.

< br / > for successful enterprises, brand reengineering is not only an advertising campaign, but also the whole enterprise in results of the implementation of brand strategy and need of enterprise internal do a lot of brand optimization,tn requin pas cher, enhance staff awareness of the brand, enhance the management of brand operation ability.

Related Articles:

There is a fate to meet

Six trick

Super funny short jokes

Unlike Hotel, as places of entertainment, people will not for drinking a cup of coffee and ran away, usually the nearest handy. So Starbucks's general location in the office on business area, leisure and entertainment field, the downtown business district and other places. In style, the main highlight American style.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
In love Woman woman in love
« پاسخ #6 : 04 مه 2016، 01:07:40 pm »

,hogan outlet online
Woman in love Barbra Streisand
Life is a moment in space
When the dream is gone
It's a lonelier place
I kiss the morning goodbye
But down inside you know we never know why
The road is narrow and When eyes meet eyes
And longI turn away from the wall
I stumble and fall
But I give you it all
*I am a woman in love
And I do anything to get you into my world
And hold you within
It's a right I defend over and over again
What do I do
With you eternally,chaussure jordan pas cher? Mine
In love there is no measure of time
We planned it all at the start
That you and I would live in each other's hearts
We may Be oceans away
You feel my love
I hear what you say
No truth is ever a lie
I stumble and fall
But I give you,hogan scarpe outlet, it all (*) < couples />I am a woman in love
And I'm talking to you you
Do kn&gt,hogan outlet online;
In love Woman woman in love
Related Articles:

A father in the United States to accompany her daughter to go to school

Students paired into several groups, and then each other on the other side of the head, neck, shoulder and back simple massage for 10 minutes. It is said that in the event the children are more willing to learn at school, and they make more friends, work harder, more focus.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

successive release of the new version of the browser to compete more and more powerful explosive,scarpe hogan outlet.
 in the Chinese and foreign giants fully involved in the technology market intertwined change of the protracted war, a new pattern of competition is brewing.
 with
< p > if the global market is Microsoft, Mozilla Firefox, Google, opera, apple and so on a giant confrontation,hogan outlet online, then to the domestic market, it is a piece of bayonet melee scene. Here has more players, including Sogou, Baidu, Tencent and other big brothers will be the browser as a strategic product. Also in March, Baidu browser quietly come out, Sogou also launched a 3 version of the heavy pound.
< p > in the Chinese version of Internet Explorer 9 on-line conference,tenis asics masculino, the chairman and CEO of Microsoft Greater China region Simon Leung used a word that nobody cares what browser to express the mentality of the Microsoft development of this product. Wei Qing, general manager of Microsoft consumer and online business marketing department believes that from the beginning of IE 9, network and client applications will become increasingly blurred boundaries,nike tn requin soldes, network application experience and the experience of the local application more and more like. Similarly, the concept of the cloud and the end of the fuzzy up, and technology development to a certain extent, the user does not care what browser, and care to enjoy what kind of service. Therefore,hogan outlet, from the beginning of IE 9,air max femme pas cher, the essence of Microsoft is to return to the browser, speed, experience and security become three core elements, do a simple, gives up affectation. Of course not only recover the original simplicity so simple.
 this research and development ideas popular with the user. For domestic browser vendors,pandora charms outlet, because they are based on IE>
 no one cares what browser to use
3 22, Mozilla released a new version of Firefox 4. A week ago, Microsoft's stand up for IE 9 also came out quietly. Before that, Google's Chrome 10 has been sharpening.
 Microsoft's former browser overlord is under great pressure to compete. According to the market research firm netapplications, ie's market share has shrunk to $56.77%, Firefox, Google Chrome is eroding quickly their living space. After the defeat of the IE 8, Microsoft has accelerated the pace of development, less than two years time on the release of the IE 9, expect the opportunity to restore the decline.
 the same research concept can also be seen in the Chrome 10, Firefox 4. Firefox 4 user interface becomes extremely simplified and also in speed, stability, security and other browsing performance based on the big fuss about; and Google's Chrome R & d always thought is the light, which became abandoned by the user of the most important reasons for the IE and Firefox.
< p > according to the market research firm netapplications, ie's market share has shrunk to $56.77%,hogan outlet online, Firefox, Google Chrome is eroding quickly their living space.
The browser market: Chinese characteristics lead to lift the tide divide foreign melee
Related Articls:

Because vi

Easy to bu

According to his introduction, Mcglaughlin to clothing as the main commodity, 80% of revenue from online sales, and another 20% from the line under the store. Expansion of the line under the store led to a decline in gross profit Mcglaughlin, while relying entirely on online sales Dangdang does not exist this problem.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
2015 a school celebrate New Year's day, Spring Fes
« پاسخ #8 : 03 ژوئن 2016، 03:20:37 pm »

five,stylo mont blanc pas cher,
 shuttlecock (owned)
 six,golden goose saldi, enrollment mode: the center of the group leader is responsible for registration,nmd running homme pas cher, Mao West Primary School and kindergarten responsible person responsible for registration, registration deadline for the evening of December 26th before the school, overdue deemed to give up the right to participate.
 Center Primary School
2015 years of a school "celebrate New Year's day,nmd runner homme pas cher, Spring Festival" activities program
 late office hours
 rules of the game: the game to a number of units,hogan outlet, time for one minute, the break can continue to jump jump jump.
 props: Rope Skipping (owned)
HBB
 four, activity place: school basketball court
: the town staff

first, guiding ideology:
 (2) fixed-point shooting night office hours
]Props:
 (2) fixed point shooting: [sub male,hogan sito ufficiale, female group]
2015 a school "celebrate New Year's day, Spring Festival" activities program
 props: basketball
 rules of the game: the game with a number of units of time for a minute, halfway off can be picked up to kick the shuttlecock.
 six, activity rules:
 seven, awards set:
 (3) male and female groups of shuttlecock [
 (1) jump rope [sub male, female group]
 the rules of the game: players at a fixed point in the shooting,golden goose outlet, a total of 10 goals, to vote for counting unit. If there is a tie, the replacement points for extra points.
 each set of the first prize, two prize,hogan sito ufficiale, three prize, etc..
Related Articles:

Office wor

2010 junior high school students summer study

In October

I would like to take this opportunity, on behalf of Gaotai County Industrial and commercial bureau and all the industrial and commercial administrative personnel to everybody arrival said a warm welcome and by the recognition of the enterprises and individual industrial and commercial households to express my sincere congratulations.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Report on the work of primary school in 2015
« پاسخ #9 : 04 ژوئن 2016، 01:01:30 am »

< p > pioneer school district lomma central primary school covers an area of 5000 square meters, building area of 160 square meters,scarpe hogan outlet, service in Xian Feng Xiang Lu Ma Cun 2147 people incumbent president from.
< p > in the past two years,scarpe hogan outlet, school actively carry out quality education, the spirit of "people-oriented, harmonious development" philosophy of education, in the work adhere to the pragmatic, the attitude of seeking truth from facts, to create a pioneer characteristics of quality education. I believe in the superior departments in charge under the correct leadership and the community support,timberland outlet, lomma Central Primary School the work will be more brilliant achievements. , second, student performance: 310 students in the school, most students can positive, healthy thinking, love school, unite classmates, respect for teachers, can according to the primary and middle school students daily behavior standards, strict demands on themselves, can go to school on time and strictly abide by the school of work and rest, to hand in the homework on time, consciously abide by the school discipline, speak in class actively and boldly, to actively participate in various extracurricular activities of interest, fully develop personality. In recent years, the grades of students in various grades are steadily improving, especially in the year of the XX grade six entrance examination test, my school English >
< p > school existing 10 classes, 310 students, including 129 girls, age of the school year students enrollment rate was 100%. The school year graduation rate was 100%, 15 years old completion rate was 100%, consolidate rate was 100%,nike tn requin soldes, the dropout rate is 0. Existing staff of 24 schools, female teachers, 14, 22 full-time teachers, with 18 college degree or above, normal school education, high school education 5. Including 5 senior teacher of primary school, a primary school teacher,chaussure louboutin pas cher, 14, 1 first grade teacher (primary school), Unrated 4 teachers,hogan outlet, qualified teachers rate reached 100%, XX school through the province "Pujiu" acceptance. Today, school is equipped with perfect facilities, existing a 45 square meters of instrument room, 10 instrument cabinet, display a variety of teaching instrument, language, mathematics, natural, audio-visual equipment,guess soldes, and a wall chart equipment a total of 102 1643. Besides the school has a library, with a total area of 43 square meters, 3229 of books in the school library, the average of 10.3 copies, a laboratory area of 45 square meters, six groups of students can be experimental group. The school is also equipped with a computer room of 45 square meters, 25 sets of computer equipment, for 50 of the information technology teaching. At the same time, the school actively raise funds to invest nearly 4 million yuan, efforts to strengthen the construction of campus "four modernizations", has hardened road 150 square meters, equipped with a set of multimedia audio equipment, to provide more favorable conditions in order to improve the quality of school education and teaching, creating a more harmonious environment for students to learn.
 distinguished leadership: first of all I am here on behalf of the vanguard school district is all teachers and students to the leadership of the inspection and guidance of our work to express a warm welcome and heartfelt thanks. Here I have more than a year of school work to the leadership to do the following: first,occhiali ray ban outlet, the basic situation of the school:
2015 primary school work report
Report on the work of primary school in 2015
Related Articles:

2015 teach

Office assistant internship report

I would like to take this opportunity, on behalf of Gaotai County Industrial and commercial bureau and all the industrial and commercial administrative personnel to everybody arrival said a warm welcome and by the recognition of the enterprises and individual industrial and commercial households to express my sincere congratulations.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Southwest Guizhou recalls cadre training costs are not as self - military cadres
« پاسخ #10 : 09 ژوئن 2016، 06:06:52 am »

Deputy director of the Standing Committee of the Communist Party of China Guizhou
 host:
 Liang Ximing:
 will last a few days?
 does it count as a punishment?
 Liang Ximing:
 Guizhou Qianxi Prefecture Xingren County Hang Kong Zhai Cun village cadres Xiong Zhongwei:
 should be a kind of education to them.
 this lasts for five days, seven days, three days, according to the situation.
 on average, how much are they going to spend?
 host:
< p > this thing is, we in the educational practice have a like inert political exposure, then start time, this work is quite difficult to, there are difficulties, but with the advance of the work everyone understands, that cadres of the recall is now caught early, grasping small, now this work pushed up more smoothly.
 commentary:
 host:
 host:
Because my specialty is not in the work of literature and history,hogan outlet online, even though it can within its power to do,hogan outlet online, but is by far not up to the job need, so the records office in > >
 host:
 next we continue to pay attention to the recall, but also have some problems, and continue to ask you for a while.
 about one hundred yuan a day,cheap pandora jewelry outlet.
 Liang Ximing:
< p > because we are now on the degree of exposure of the recalled cadre is relatively transparent, not many recalled cadres and his inner conflict emotions will be relatively large,sac goyard pas cher, feel shame, shame?
 this is the cost of training during military training, eat, live,goyard soldes, including classes, the cost is to take care of themselves,hogan sito ufficiale, about one person a day to about 100 yuan,hogan outlet online, a little higher, a little lower.
 their heart is really turned over? Or the mouth can only say that I turn over?
 Liang Ximing:
 after the recall, by the education and training, it is true that the mind is stimulated. There is a recall of the cadres, he said, he said the recall is actually a gas station, to add the oil, he once again set off.
 host:
 in addition to all the recall of this cadre,hogan outlet, all the cost to take care of themselves, including military training, food, accommodation and so on, the cost of it? Is this also a kind of punishment?
 host:
< p > Xiong Zhongwei, now is in southwestern Guizhou Xingren County Kong Zhai Cun attachment to the village cadres, and in the first half of the year, he or Xingren County History Office, deputy director of the. In the implementation of the recall of cadres, he dropped from Fu Keji cadres deputy director, job transfer to the village.
 Liang Ximing:
 Liang Ximing:
Related Articls:

Guangdong Zhanjiang driving test shady 39 examiners turned red - 21 million - vehicle driving test o

Tsinghua s

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 27 نمایش داده شد.