انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق، دليلي براي وجود اثبات خداوند است.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: دعاي قدم سوم  (دفعات بازدید: 2251 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
دعاي قدم سوم
« : 23 مارس 2012، 08:20:15 pm »

پروردگارا ....
 خودرا تقديم تو ميدارم . با من كن . و از من ساز آنچه خود اراده كني ...
 از اسارت نفس رهايم كن تا انجام اراده ات را بهتر توانم .
 مشكلاتم را بگير . تا پيروزي بر آنها شاهدي باشد براي كساني كه با قدرت تو ...عشق تو ..و راه تو ياريشان خواهم داد .
 باشد تا هميشه بر اراده ات گردن نهم ........ :rose:آمين  :rose:
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
Monte The (Count Cristo _5 of Monte) the eighty-ei
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2016، 10:52:13 pm »

" well,scarpe hogan outlet, & quot; he cried. With that benevolent36 politeness which distinguished37 his salutation from the common civilities of the world, & quot; my Cavalier has attained38 hiss. Good-evening, M. de Morcerf." the countenance39 of this man,hogan sito ufficiale, who possessed40 such extraordinary control over his feelings, expressed the most perfect cordiality. Morrel only then recollected41 the letter he had received from the Viscount,air max pas cher, which2, without assigning pronoun,scarpe hogan outlet, any reason. He begged him to go to the opera,hogan outlet, but he understood that something terrible was brooding.,
" we are not come here,hogan sito ufficiale, sir, to exchange hypocritical expressions of politeness, or false professions of friendship,hogan sito ufficiale, & quot; said Albert,goyard soldes, & quot; but to demand an explanation." the young man's trembling voice was scarcely audible. & quot; an explanation at the opera? & quot; said the count, with that calm tone and penetrating42 eye which "characterize" the man who knows his cause is good. & quot; little acquainted as I am with >
Related Articls:

Holland actress Sylvia Kriste

play servi

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Take me out of this city
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 11:32:18 pm »

,hogan outlet online
 silly cute
 environment have you ever thought of leaving you familiar to a place no one knows life
< p > have you ever because of a humble past < br / > and want to escape from a city < br / > went to a paradise < br / > these are our thin and beautiful youth,golden goose outlet,
HTML template to take me out of this city
< p > friends said she at the beginning don't like Xi'an City < br / > just forced to fill volunteer to go there < br / > also go to Xi'an first night < br / > mother for the first time to her humble lowly head,louboutin soldes,
< p > the cycle of mood fell down empty < br / > annihilation in the time < br / > as the years with passage of time < br / > just in later life. < br / > your edges and corners are years bald < br / > that face < br / > longer memory can not afford to < br / > to also can not afford to hate,scarpe hogan outlet,
< p > friends went to Xiamen tourism < br / > she said she actually had little fear tourism < br / > it will remind yourself of the small half displaced < br / > she was afraid afraid of tiring < br / > too far away from home in honesty could not find the security sense < br / > she feared most was to see beautiful scenery < br / > did not accompany cheering people < br / > she in June to the Xiamen < br / > after she said with a smile < br / > because the trip was too beautiful < br / > I'm afraid next time again will not be so good,hogan outlet online,< p > presumably < br / > young we had a beautiful wish < br / > may be forced by reality < br / > was stranded in the corner,scarpe hogan outlet,< p > you ever wanted to run away from home impulse < br / > near the home stay the night < br / > was parents brought back home < br / > or < br / > Secret detailed an escape plan,hogan sito ufficiale,
 the walls of Xi'an fell in love with Xi'an's historical and cultural background of
Related Articles:

louboutin homme  and please verify their own conte

Love and blank space

Reject boredom

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
Times from 17 days of the suspension due to planni
« پاسخ #3 : 21 مه 2016، 04:14:39 pm »

Wednesday,sac goyard pas cher, the times of the daily limit,scarpe hogan outlet, to close at 12.89 yuan. (Panorama network / Yin Ji)
 announced that the company's shares will disclose major asset restructuring plan or a major asset restructuring report after the resumption of trading in the company. If the company fails to disclose major asset restructuring plan,nike tn pas cher, the company's shares will resume trading before October 19, 2009, and within 3 months of the date of resumption of trading is no longer planning a major asset reorganization.
 panorama news network in September 16th (600241) on Wednesday evening announcement,hogan outlet online, the company intends to plan a major asset restructuring matters,scarpe hogan outlet, in view of the major asset restructuring plan still need to be further demonstrated,hogan outlet online, there is a big uncertainty. In order to avoid abnormal fluctuations in the company's share price,nike tn pas cher, and earnestly safeguard the interests of investors,hogan sito ufficiale, the company stock since September 17th suspension.
Times from 17 days of the suspension due to planning a major asset reorganization
Related Articls:

Wuhan Iron

Shuijingfang shares Quanxing polishing

Not easy to turn the four quarter sale Jinggu fore

Last year, Qinghai gelatin to produce transcripts too horrible to look at, operating profit and net profit both fell sharply. In 2009 the company achieved operating profit of -4645.32 million, down 183.71% over the same period last year, net profit of -1742 million, representing a decrease of 227.14% over the same period last year. Although the results of this year to enable the company to avoid the fate of being ST, but still not optimistic.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
Happy winter vacation _1
« پاسخ #4 : 30 مه 2016، 05:41:57 pm »

three (4) class ,goyard pas cher
< p > a pleasant winter began. Today, the weather is sunny, cloudless, I early got out of bed, to go to the floor for a physical exercise, I first began to practice skipping, I jump to the 130, after 300, I practiced the jump twist,scarpe hogan outlet, & quot; one,hogan outlet, two, three... " I am hard to practice,hogan outlet online, then I can jump 8 consecutive. At this time, I saw some children playing hide and seek, I ran up,chaussure jordan pas cher, politely said to them: " can I play with you " they say: " of course." so I play with them together, they suddenly hid, let me catch, I find from east to west, is still not found, suddenly,air max baratas mujer, I heard a sound, sound as I walked past, I found them,golden goose saldi, and together they play happy! The time passed quickly, I quickly on the ground floor, open the program, winter vacation life, in the winter vacation, I finished my homework, listen to the radio, see more extracurricular books,hogan outlet, active exercise, help adults do housework. Then learned last semester to review it again. Let the winter life more full of.
Happy winter vacation
 happy winter vacation
Related Articles:

Tour Ocean Park _2

Have a boo

Even five minutes of lateness is inexcusable (unforgivable) on the first date. People are already anxious on these excursions (excursion), so making someone wait and think more about everything is pretty rude. Seems like the trend in NYC is to be late for things regularly.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Audi Q3 smart trendsetter held the night
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 04:03:29 am »

text / Wu Guan
 from the Audi Q3 production car in Europe last year, the European market, the import version of the Q3 in July this year, the domestic market, and then to November domestic Q3 officially unveiled at the Guangzhou motor show,nmd runner femme pas cher, it can be said that Q3 since listing on the concern. When asked to this model is concerned about the reasons for the market,hogan outlet online, Lu Minjie said that the car's advantage lies in its design,hogan roma online, driving flexibility, but to have the opportunity to try to really experience the future".
Audi Q3 smart trendsetter held the night
< p > in an interview, Lu Minjie expresses, "Audi Q3 localization are high-end fashion, loved by young people, at the same time since Q3 is itself a to the United States design, exquisite nimble and resourceful cities in high-end SUV, in terms of positioning is very fit."
< p > at the same time,tn pas cher, the scene also gave birth to the a "domestic Audi Q3 half use rights award" lucky,hogan outlet, FAW-VW Audi sales department, public relations director Lu Minjie said this is "to allow users to experience the charm of the Audi Q3,hogan outlet, so set the award".
2012 in December 21, brought about by the Audi Q3, a fashion feast landing Shanghai ZARK Repulse Bay, creative center, FAW - Volkswagen Audi to join a fashion magazine jointly organized the Audi Q3 smart influx of people night activities. The red carpet star,chaussure tn pas cher, artistes,pandora outlet, guests have a carnival elements such as eye and nerve stimulation Shanghai fashion. Activities at the scene, FAW-VW Audi sales department deputy general manager Fan Wei and Audi Yingjie Exchange pioneer enterprising Gao Yuanyuan held a ceremony, Gao Yuanyuan became the first owners of domestic Audi Q3.
Related Articls:

Robin Li t

Taobao and

Significant performance is: as the "silent majority", the grass-roots power of shenyang. Thanks to the new media, one by one to become active in social dynamics, a silent voice is also being recovered, together into a very broad public opinion field. This public opinion field is no longer a closed circle of public opinion in the body.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The assembly inspection of leadership speech
« پاسخ #6 : 06 ژوئن 2016، 05:23:57 pm »

two,scarpe hogan uomo, and constantly improve the level of the comprehensive construction of the militia:
The assembly inspection of leadership speech
 with the adjustment of the global military strategy and the depth of the anti XX emergency combat readiness. Put forward higher requirements for the overall construction of the militia. Firstly, strengthen the study of political theory. Each of us must fully recognize the special mission of the shoulder, and deeply understand the important instructions and the Central Military Commission on President Hu on the Taiwan issue. Pointer to the "XXXX" important thought and the XX spirit, firmly establish the awareness of safety and defense, pay more attention to the study of the Central Committee of the Communist Party of China, XX on the military strategy for the new period, understanding the nature and mission of the militia and reserve work related knowledge and the armed forces work, master the characteristics of armed. Pay close attention to the development of the domestic and international situation, world military reform and development direction of attention,hogan outlet, pay attention to our army modernization construction, strengthen the sense of political responsibility and lofty sense of historical mission and seize the day, seize the hour working sense of urgency. Secondly, to strengthen the military business skills learning, in the future war, the township primary militia can stand the test,scarpe golden goose, critical moment would pull out, winning and mainly lies in whether the usual foundation is solid, work is excellent. This requires us to start from the peacetime, to improve the quality of the militia and military personnel and military quality as a strategic task to catch. Often organize activities,cheap pandora charms, timely organization pull, focus on strengthening the training. Highlight the basic and application training, improve the ability to carry out tasks of combat, we should understand the current complicated and changeable international and domestic situation,tn pas cher, the strong >
 I have 762 rural ordinary militia, the militia of 84 people, set up other ranks of the infantry unit. To do a good job in this year's militia rectification work Township Party committee and government leadership attaches great importance to, held the party and government bodies will be devoted to the study of the whole group of militia work, the establishment of the rectification work leading group, formulate plans for XX years militia and reserve forces organization rectification work,nike tn pas cher, held a meeting of the militia battalion commander. In the majority of militia instructors and militia cadres to support the successful completion of the militia to rectify the work. Through the reorganization of the militia to consolidate the militia, to strengthen the militia reserve pre troops construction, enhance the fighting force, in order to do a good job in the anti XX emergency operations has laid a good foundation. We although there has been some success, but at the same time, there are still some problems,hogan outlet, mainly reflected in the whole quality is not high, militia specific content is not detailed, vast numbers of militia for national defence consciousness is not strong militia buildup inspection of the PTP rate is not high. This needs to be further strengthened in the future to further consolidate.
 one, this year, I Township militia organizations to rectify the work of the task and the whole group:
 leaders,tn pas cher, comrades:
< p > today, we here the primary militia buildup inspection is implementing the Yushan County People's government, the county people's Armed Forces Department about do militia work instructions and further improve the anti "XX" emergency operations for rectification work a substantive action, wait, township party committee and government leaders and County People's Armed Forces department leaders also important instructions, here I am telling three points.
 militia
 assembly inspection leadership speech
Related Articles:

Detachment two brigade 2006 work summary _0

Mine graduation practice report

Opening ce

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 27 نمایش داده شد.