انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بهترین شکل نشان دادن خیر خواهی خدمت است . خدمت واقعی انجام کار درست با انگیزه درست است .وقتی خیرخواهی ، پشتوانه و انگیزه عضو و انجمن باشد ، ما در حد اعلای تکامل و آزادی خود هستیم . احتمالا ، آخرین چیزی که از آن رها می شویم ، لکه ننگ اعتیاد است.
"کتاب پایه - مقدمه"ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: doosti  (دفعات بازدید: 3225 بار)

sajjad

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
doosti
« : 15 ژانویه 2012، 03:55:57 pm »

salam doostane golam sajjad hastam taze vare kolan emrooz tavalode 1 mahegime ilove u all
خارج شده است

sara

 • بازوی CODA
 • بابا حرفه ای
 • ***
 • امتیاز: +168/-3
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 783
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : doosti
« پاسخ #1 : 16 ژانویه 2012، 01:49:56 am »

سلام آقا سجاد اول بهتون خوش آمد ميگم
 تولد يك ماهگيتون رو هم واقعا تبريك ميگم...
 :hurrah: :bravo: :bravo: :bravo:
از خدا ميخوام همواره در كنار خانواده محترمتون پاك شاد و سلامت باشين
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

darioush

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 5
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : doosti
« پاسخ #2 : 03 مه 2012، 11:27:56 am »

به نام خدا داریوش معتاد خدا را شکر میکنم که امروز راه تازه ای برای زندگی کردن پیدا کرده ام امروز پیام خدا را از راه جدیدی دریافت کردم اونم اینترنت و این سایت تولد سجاد عزیز تبریک میگم مارو هم دعا کنید دوستان
خارج شده است
در تمام رنجهایی که میبریم صبر اوج احترام به مقدرات الهی است

x6owtdf4f

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 210
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl202
You left, I changed the world
« پاسخ #3 : 21 آوریل 2016، 03:39:25 pm »

            but no matter how to find, is not found. The weather is so hot, the boy really don't know where to go girl. The boy looked in half to downtown, they had been,mont blanc plume pas cher, even if it is passing through the place. Some see the girl looks like her, ran to pull others results every time is lost. Anxious boys, standing on the edge of the Yangtze River, looking at the sky slowly sinks down, boy regret, blame yourself why at that time didn't hold her, why to be angry with her, a lot of why. Heart can hear the heart, tears in a hurry to stop the flow.
            however,louboutin pas cher soldes, half an hour later,air max pas cher, the girl did not come back, the boy worried. The boy girl ran along the road that chase.
            the boy and the girl are a pair of lovers in university. No what special. For the feelings, not like what is said and not others. In fact, love is simple. Only two people are in love with each other. Maybe this is not the same, so that they can have. They have been painful, there have been happy, joy and sorrow. < br / > logically speaking, two really love each other's lover, quarrel is a very common thing, because of love for each other,bottes ugg france, care for each other,scarpe hogan outlet, so there will be this or that kind of contradiction. Every quarrel, soon they will be reconciled. Will be better than before, more know how to cherish each other.
 
            a person walking in the street, driven to distraction. As night fell, seeing more and more people less, but to find the person did not find, he played all of her friends and play a good phone, do not know her whereabouts. The girl has never been such a person to go out so late, do not go back to school. The more you think about it,hogan outlet, the more nervous the boy is. She has no mobile phone,chaussure air jordan soldes, no money, where to go ah.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; a girl, so on the outside too night, if meet the bad guys how to do ah,hogan sito ufficiale, if she think impassability, do something stupid to do ah. Male.
Author: Source: Essays in the collection of original submission time: 2011-09-01 read: online submission
Related Articls:
 
 
   The donkey's sorrow
 
   Is it possible to love
 
   A test question
 
 
One day, the ghosts dazhebaoge, drunk and friends out of a pub in the grave. Suddenly, he is the most effective pained affiliated with behind him, cautiously said: adult, today this account is us, however, we eighteen layers of hell money has been inadequate.
خارج شده است

gdf8e7nert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • fgh902
Failure offering
« پاسخ #4 : 19 مه 2016، 07:52:23 pm »

When
 from March, April to meet with the sun earth, meet me. But, just enter April soon appeared in the gray It's raining and blowing hard. The gray decadent arrival time, I was not too concerned about, or is April slitting leads me to believe that April would not be so bad, so I always laugh in April. But one day in April, I suddenly the soft down, without a little strength,scarpe hogan outlet, I do not know is disappointed or greater degree of despair, or on their own responsible for a bit, I should have said I was a failure. In April,golden goose saldi, I no longer laugh,tn pas cher, I began to fear, fear of failure, and these failures will let me down and even despair.
< p > sunny day, my heart is gloomy, such a day, I can't afford it, or I can't afford too many failures.
 lied to me in April, so I don't know that I'm going to feel frustrated or disappointed. In the heart is very uncomfortable, in April she really cheated me.
 April is not sure to go with me? I failed to think in a complete mess last April, will also so this year? Sometimes the heart will be very painful,adidas yeezy soldes, I know what to comfort yourself, save yourself.
 results inform the failure of the wound to heal, in April once again to hurt me. I fell asleep, because I don't want to see them clean up the scene, I don't want to hear them. I can't sure the written word is their "truth" or their "sarcastic", but I'm sure the moment their hearts, I. In April when the sun again, I have covered all over with cuts and bruises. For me, they are the winner,hogan sito ufficiale, for them, I was a loser. In this case, however, even if it is to live together for two years, it will not be a consolation. Can't deny, I envy, but I don't envy, my own failure, I will be responsible for.
 that interview, my fault or the interviewer's fault? I don't know, I just know that the list came out later, and I don't have my name...... That kind of sad,air max pas cher, that kind of disappointment, all make me start to doubt oneself, doubt own ability, I ask myself, do I really have so bad? Secretly hide in the quilt,louboutin soldes, a person cry, the kind of uncomfortable is not the slightest reduction. In April out of the window, crackling rang, sad for me? April is not trying to tell me that April is also the need to challenge; April is not to want to prove to me, could not march "resplendent" April? In April, I was so careless that I first lost in the early April. The early failure, I cry after only dry tears, still laughing La nets to classmates said that I am very good, you leave to take care of their own Oh. In fact, said, with a burst of sadness and heartache, difficult words.
< p > I don't understand too many gorgeous statements, I don't know too much sensational words I, even my own can not be touched. I can only such offering my failure. Would like to say, failed, I would like your child. Want to say,golden goose sneakers, in April, you should not be too arrogant. Would like to say that I am back to take a failed child to sacrifice April! >
Failure offering
Related Articles:
 
 
   Yi Ankang
 
   Side corner in Xiangxi
 
   Red flowers
 
 
   The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

itraf630a

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 140
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • vwx448

< p > Guangzhou Shijiaowei explain,hogan outlet online, the current members of the public use of monthly cards, both with monthly functions but also has the function of the ordinary Yangchengtong,hogan interactive outlet, as long as the recharge can enjoy the new offer,hogan outlet online, without changing the card. If you need to return to the Yangchengtong card, the company's customer service outlets.
 it is understood that the Guangzhou bus fare concessions program since the implementation of this year in January 1st, the new program is mainly divided into two stages,air max pas cher, that is, January 1st to April 30th is the first phase. Within a month, members of the public to the Yangcheng Tong bus to reach a total of 15 times. From the 16th began to enjoy the bus fare 6 discount monthly cumulative number of times not to cross the monthly calculation, take the bus and subway number temporarily are not incorporated in the calculation. And in May 1 days after the implementation of the second phase, the public transit subway ride up to 15 times,occhiali da sole ray ban outlet, take the bus and subway can enjoy 40 percent off discount.
 yesterday, the reporter learned that, as of April 25th, under the unified coordination of the Guangzhou Municipal Committee, the city subway company has completed the upgrade and testing of the subway ticketing system. After 51, passengers if you want to know the car number, card bus Yangcheng Tong brush card and subway turnstiles, see month had to take the cumulative number of times.
 bus subway ride 15 times after playing 40 percent off
Guangzhou next month to take the bus subway ride 15 times after playing 40 percent off
 information times dispatch (reporter correspondent Li Huiyan traffic Xuan) from May 1,nike tn pas cher, Metro will also and bus as the implementation of a new discount program, that is, the public to a Yangcheng through ride the bus or subway cumulative united by 15 times, from the 16th began to enjoy preferential fare 6 fold; and subway fares (i.e. monthly subway) will also on May 1, stop using; subway company to issue tickets for students,goyard pas cher, stored value ticket for the elderly, elderly free ticket will on May 1,hogan sito ufficiale, 2010 and stop using.
< p > Guangzhou Shijiaowei also reminded the public that due to the Yangcheng Tong student tickets, tickets for the elderly has been gradually put into use, subway company to issue tickets for students, stored value ticket for the elderly, elderly free ticket will on May 1, 2010 and stop using, hold special above subway ticket card passengers, in October 31, 2010 recently to the subway stations for refund procedures.
 monthly card back card for general Yangcheng without
Related Articles:
 
 
   Beijing in
 
   Hangzhou t
 
   Guangdong,
 
 
   Hebei regulations prohibited to report the material transferred to report unit or informants, without consent of the informants, is strictly prohibited in verification, investigation, publicity, leakage in reward processes, open informants situation, otherwise it will be severely dealt with according to discipline.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,469
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,469
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : doosti
« پاسخ #7 : 28 سپتامبر 2019، 11:42:27 pm »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است
 

این صفحه در 0.47 ثانیه 26 نمایش داده شد.