انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق نخستین گام به سوی خداست و تسلیم آخرین گام .... و این دو گام کل سفر است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: شایسته ستودن  (دفعات بازدید: 1906 بار)

S-Reza-M

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 32
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
شایسته ستودن
« : 15 نوامبر 2011، 09:30:46 am »

خدای من

میدانم هرگاه صدایت میزنم پیش منی!
ازامروزدیگرنمیخواهم شبیه هیچکس جزخودم باشم
میخواهم شبیه خوذم باتوسخن بگویم!

خدایا!
بسیاری ترابه هرصورتی ستوده اند خوانده اندشکوه کرده اند
گلایه کرده اندخواسته اند تراوازتو طلبیده اند
اکنون تنها خواست و خواهشم این است آدمی بسازی ازمن شایسته ستایش خودت!
آنچنان که زاده شدم میلیاردهاسال پیش ازاین!اگرچه هیچکس ازاینچنین بودنم خرسند نباشد!

.

« آخرين ويرايش: 15 نوامبر 2011، 08:39:44 pm توسط رضا - بیل »
خارج شده است

John Doe

• گمنام(John Doe)
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 827
  • We don't need no thought control
    • الکلی ها/معتادان گمنام
پاسخ : شایسته ستودن
« پاسخ #1 : 15 نوامبر 2011، 08:41:22 pm »

خدای من

میدانم هرگاه صدایت میزنم پیش منی!
ازامروزدیگرنمیخواهم شبیه هیچکس جزخودم باشم
میخواهم شبیه خوذم باتوسخن بگویم!

خدایا!
بسیاری ترابه هرصورتی ستوده اند خوانده اندشکوه کرده اند
گلایه کرده اندخواسته اند تراوازتو طلبیده اند
اکنون تنها خواست و خواهشم این است آدمی بسازی ازمن شایسته ستایش خودت!
آنچنان که زاده شدم میلیاردهاسال پیش ازاین!اگرچه هیچکس ازاینچنین بودنم خرسند نباشد!

.
.
هیو.و.و.و.و.و.
.
واقعا چقدر زیبا است ...
.
موفق باشید
برکت باشد
« آخرين ويرايش: 15 نوامبر 2011، 08:41:46 pm توسط رضا - بیل »
خارج شده است
Traditions Twelve:
Anonymity is the spiritual foundation of all our traditions, ever reminding us to place principles before personalities
.

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
comet
« پاسخ #2 : 11 آوریل 2016، 11:19:14 pm »

; "
&quot,tn homme pas cher;
; come and look at this signal in the sky, look at the bright sky! " people say so, so everyone rushed to see.
"
 this child is just to live for many years in the world, to live to see the comet appeared again after sixty years.
 " a lot of them! " the little guy said. " soap and water can never be blown! " the little guy blew out one of the soap bubbles.
 this is a superstition that came down from ancient times. She believed it.
comet
; may God bless you in the days of your life,nike air max pas cher, as much as the soap bubble you blow.
 but there was a little boy and his mother in the room. The candle was burning, and the mother felt that there was a flower in the candle light. Oil flow around,tn pas cher, heaped up wax, crumpled. This means that, at least,hogan sito ufficiale, she thinks, the boy will die soon. You know, the flower is facing him.
 the little boy did not see the flowers in the candlelight,golden goose outlet, and did not think of the first time in his life in the shining comet in the sky. He sat in front of him stood a patched bowl. The bowl was filled with soapy water. He put a clay pipe in the water and put it in his mouth. He put it in his mouth and blew it out. Soap bubbles float,hogan outlet online, float,hogan outlet, and change the color of the beautiful. Color from yellow to red, from the purple to blue, the sun shines through it has become green leaf color.
 small guy saw the bright fireball, leaving behind shining tail. Some people say it is a few feet long, some people say it has millions of feet long; there is a world of difference opinions.
 when it appeared again, most of the people who said it did die. But he, the flower candle on to him. "
; a year has passed! A year has passed! Look how fast time flies! " he blows out a soap bubble, and when it flies, he says so. Flying into his eyes two soap bubbles, stabbed his eyes ached, and his tears streaming down. In every soap bubble, he sees a picture of the future. " you can see the comet! " neighbor shouted. " come out! Don't stay in the house! " the mother took the little boy out of the way, and he had to put down his clay pipe, and let go of the things that were blowing bubbles. Because the comet is coming.
 comet, red ball sparkling,hogan outlet online, a tail overbearing. From the luxury of the palace, from the house of the poor, and on the street the bustling crowd can see it; the lonely traveler who passes through in the wilderness in no way can also see it. Everyone has his own ideas about it.
; when it appears again, our children and grandchildren are dead! " people say.
"
"
Related Articles:

The sun is

Miss silently memories of these sad

Nu Wa made man

Djibouti came only to find out that they should look back up, walked to the edge of the forest. Here is a lone bamboo, compared with other bamboo, he is short and a little bent, and leaves are sparse. In the middle part of the bamboo, with a small nest.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
SASAC increase the profit of the central enterprises to allocate social security
« پاسخ #3 : 28 آوریل 2016، 02:48:56 am »

he said, in addition to the 16 main business is real estate central enterprises, the central enterprises currently has a future to exit the real estate, the SASAC will be in accordance with the plans to urge the central enterprises to withdraw from the real estate industry. In addition, the SASAC will continue to vigorously promote the overall listing of central enterprises to meet the conditions.
< p > this year, the reform of state owned enterprises is the key tasks: one is to actively promote ownership a variety of implementation form, deepening, and multivariate investment main body joint-stock reform, increase the flow of state-owned capital, support of the non-public sector of the economy to participate in the reform of state-owned enterprises; the second is to Dajian will be set to regulate directors efforts, perfect external directors' selection,hogan outlet, training, evaluation mechanism,hogan outlet online, the sound board operation mechanism; the third is to continue to deepen the reform of the three systems,tn pas cher, increase market selection with efforts to establish health >
 focuses on the transfer structure transfer mode
.< p > deputies to the National People's Congress, Wang Yong, director of the state owned assets supervision and Administration Commission of the State Council 9 accept China Securities newspaper reporter interview said that SASAC to support the future to further increase the central enterprises profit allocated to the intensity of the social security fund,scarpe hogan outlet, which is in line with the interests of the state and central enterprises.
 he said, the SASAC is still not considers the capital Chinese ocean. In Chinese ocean is an enterprise, and the enterprise market behavior, should adjust their behavior according to the laws of the market and business.
 state owned enterprises to optimize the reorganization of
 Chinese Securities News: SASAC announced in March 2010 78, not in the real estate industry in the central enterprises to withdraw from the real estate industry. Please introduce the central enterprises to exit the real estate industry.
 we are still in accordance with the plan, and urge the relevant enterprises to exit the real estate. After all withdraw from the real estate industry needs a process,hogan outlet, which involves hundreds of thousands or even tens of millions of people employment problem, reorientation. In addition, also relates to the part of the building construction engineering problems, to achieve stable development.
 Wang Yong: according to our understanding of the situation, in addition to the current 16 main business for the real estate industry of the central enterprises, the central enterprises to withdraw from the real estate industry has greatly. As of the end of 2012 12, the central enterprises accounted for the proportion of real estate sales market is very small,hogan outlet online, the central enterprises in the national commercial housing sales accounted for only 4.7%, sales revenue accounted for only 5.4%.
 Wang Yong: in accordance with the requirements of the eighteen, we focus on the restructuring of the central enterprises,goyard paris, state-owned enterprises restructuring, transfer mode. The central enterprises in the adjustment process should be under the premise of ensuring the economic security of our country and the stability, in accordance with the national industrial policy, combined with the economic situation at home and abroad, have into have retreat, capacity control, to prevent redundant construction, improve the industry concentration. At present, our manufacturing industry concentration is not enough,golden goose uomo saldi, we must vigorously develop the high-end manufacturing industry.
 China Securities News: this year, the SASAC will be how to further promote the central enterprises to optimize the reorganization? Will the introduction of deepening the reform of state-owned enterprises guidance?
 is scheduled to urge the central enterprises to exit the real estate
 the central enterprises to increase the allocation of profits and social security of
SASAC: central enterprises to increase the allocation of profits is not considered in the ocean capital social security efforts
Related Articles:

Madrid media that Guardiola will sell Pick Russell This is defamation _ sports channel _ ifeng.com

3.9 occurred in the early mor

Buried ali

Then a reporter asked his secret to get along with his predecessor, Jiang Xin said: we are two of our own good friends, get along with the feeling is not suitable to separate, so still friends." She also said that dealing with the relationship between the former does not require special wisdom, or personality issues, look at their own.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Puff released in March Peng Haoxiang swearing indi
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 02:59:14 am »

Shawn Yue (data plan)
< p > although when the volunteers with the spring charming "in the mainland although not widespread release,yeezy boost 350 pas cher, but the volunteers and spring Jiao the two name has become classic symbol of the hearts of young people to love's got talent.
< p > earlier, the volunteers with the spring charming "had because of the foul lines and was designated as the three piece,hogan outlet online, overwhelmed once again to enter the mainland market, foul lines will be how to present?
< p > yesterday,scarpe hogan outlet, directed by Pang Ho, starring Shawn Yue, Miriam Yeung,scarpe hogan outlet, Yang Mi, Xu Zheng urban love comedy the spring charming with the Ming "officially announced will in late March this year in theaters across the country, the film in addition to the continuation of a story the volunteers with the spring charming", "Peng" unique love verse and funny clips is far beyond the former.
"Puff" released in March: Peng Haoxiang swearing indispensable
< p > this Pang said,hogan outlet online, "spring Jiao with the Ming" will still keep swearing in a certain extent, "in Cantonese culture, foul language is an indispensable part, sometimes swearing and not a curse." In addition,scarpe hogan olympia, Miriam Yeung also recently by a good sign of the new year,golden goose saldi, officially announced the good news has been pregnant.
< p > and in the first release of the stills,hogan outlet online, Shawn respectively with Miriam and Yang Mi are quite ambiguous relationship, which indicates the spring charming and the volunteers feelings will face a new test.
2010, a Ministry of the volunteers with the spring charming will urban men and women love ambiguous sweet and sour Jinshu film, known as strange coffee director Pang ho Cheung also makes the audience saw a little fresh filled him with a sense of humor, that year to become Hong Kong tidal wave of men and women love most.
Related Articls:

Big and nu

TESIRO cha

Xiao Hong

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
fake bvlgari jewelry gold and silver jewelry inlaid cannot be used.
« پاسخ #5 : 07 ژانویه 2018، 10:20:06 pm »

3 9, to understand more silver knowledge. silver the best maintenance method is to wear every day, hermes jewelry replica except for the Sohu official account, black phenomenon.so that silver is not bvlgari jewelry replicas easy to oxidation black after washing to dry cotton. black bvlgari jewelry replicas silver jewelry with lighter; (Note: this method is limited to silver (gold and silver jewelry inlaid cartier jewelry knock off cannot be used.
   the platinum and gold bath cleaning while http://www.enjoi.co/ maintaining time is not long. can van cleef replicas be washed directly with toothpaste.

http://www.holdvision.com/plus/feedback.php?aid=524

http://sledderforums.com/showthread.php?254984-Wholesale-Jerseys&p=349101&posted=1#post349101

http://francochilenos.com/spip.php?article594/

http://park7.wakwak.com/~igs/cgi-bin/joyful/joyful.cgi

http://park1.wakwak.com/~touya7000/cgi-bin/bbs/bbs.cgi

http://mkulimabora.com/index.php?item/59709

http://www.htwl168.net/bbsnew/ShowPost.asp?ThreadID=44884

http://monde-solidaire.org/spip/spip.php?article4750/

http://blog.chinalxnet.com/a/rejian/linxiagushi/2017/1113/23296.html

http://www.pptvc.com/plus/feedback.php?aid=12

http://tongchuangpingtai.com/plus/feedback.php?aid=596

http://www.lsjhqzx.com/E_GuestBook.asp

http://wapbbs.szkuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=28304&pid=193326&page=30&extra=page=1#pid193326

http://www.ihalixin.ru/plus/feedback.php?aid=22

http://battlefield.galigospelbase.com/viewtopic.php?f=9&t=23953&view=unread#unread
خارج شده است

این صفحه در 0.081 ثانیه 25 نمایش داده شد.