انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خداوندا کمکم کن تا به دیگران کمک کنم...
.
از تو تقاضا دارم به من کمک کنی تا بتوانم به قشنگ ترین لغات فکر کنم و به زیباترین الطافی که می توانم انجام دهم تا روز را روشنتر کنم
خواهش می کنم به من کمک کن تا بتوانم به معنی واقعی یک انسان باشم و هر وقت شخصی با محبت و افکارش بطرف من می آید از تو استدعا دارم به من کمک کنی تا بتوانم به حرفهایش گوش کنم و ترتیب اثر دهم
و هر وقت شخصی به عنوان کمک و شراکت به طرف من می آید ، کمکم کن استحقاق آنرا داشته باشم و ـا آخر باو وفادار بمانم و همیشه در زندگی سخاوتمند باشم و از تو می خواهم به من قدرتی عطا کنی که اگر کسی از من کمک خواست به او کمک کنم
همانطور که تو به من کمک کردی هر گاه که به تو احتیاج داشتم
.
قانون #62ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: نارانان - تجربه، نیرو و امید را با شما قسمت می کند.(جلد دوم)  (دفعات بازدید: 27090 بار)

ngfhi3t9we

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 266
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc542
Tourism festival activities
« پاسخ #240 : 12 ژوئن 2016، 02:02:38 pm »

[example]
 two, activity time: October 5th - September 29, 2012
 four, to strengthen the news propaganda. All units should pay more attention to and strengthen the work of publicity and reporting of the Golden Week activities, stimulate the enthusiasm of tourists to participate in the expansion of social influence, and establish a good image. Five, to ensure the smooth flow of work information. During the golden week, all units must conscientiously implement the 24 hours on duty and leadership with a class system,golden goose sneakers, keep communication open. In case of emergency or emergency, timely report to the competent department and the city office.
 content: (1) "Chutian Fengwu customs tour". In the form of cultural parade Chu as the main body, subject to city of Chu, Chu City, Phoenix, Chutian Taiwan such as real as the background, through the ancient music and dance and Chu Fengchu charm the interactive performances, brilliant reproduction of ancient Chu period costumes, music and dance, ritual, and the wind >
 three, activity location: related areas, East Lake, Yellow Crane Tower and other tourist attractions in the city.
 one, to strengthen organizational leadership. All units should be clear about the Golden Week activities of the leadership and organizational institutions, establish a responsibility system, a clear responsibility, responsibility to the people, work in place.
, a theme: harmonious Wuhan tour in Jiangcheng feel the autumn
" 11 & quot; golden week is coming, the District of the City Tourism Bureau, the tourism scenic spots (spots) around the City Tourism Bureau proposed & quot; harmonious Wuhan Changyou Jiangcheng feel Autumn & quot; theme activities,scarpe hogan outlet, actively organize planning tourism festivals of rich and colorful. To further enhance the city tourism image, build the city's tourism products,hogan sito ufficiale, after careful selection, integration and scientific arrangement,sac guess pas cher, City Tourism Bureau with the city's tourism development in key, launched the urban scenery tours, humanity,hogan outlet, science and education tour, rural experience tour, leisure vacation travel and other four plates & quot; 11 & quot; Golden Week tourism festival activities,zapatillas new balance mujer, forming the Wuhan City in 2012 & quot; 11 & quot; Golden Week tourism festival activities plan ", now the programme issued to you. Please the relevant units combined with the actual, serious organization and implementation.
 two,guess pas cher, strengthen security work. The units to be in accordance with the & quot; who's in charge, who is responsible, who organized, who is in charge of & quot; the principle, establish the system of responsibility for work safety, strict approval procedures, and formulate emergency plans to ensure foolproof.
 (a) urban scenery tour
 tourism festival activities program
 organizer: East Lake Tourism Bureau Tel: 87510186
 four, activity content
1,hogan outlet, East Lake Moshan fete
Tourism festival activities
 three, to ensure the quality of activities. All units must be carefully organized and prepared, put into the necessary manpower, material resources, financial resources, in the form of activities, content, effect and strive to innovate, to ensure quality, so that visitors satisfaction.
 location: East Lake mill mountain
 time: October 5th - September 29th
Related Articles:
 
 
   Teachers evaluate students' comments
 
   Hotel staf
 
   The ranch
 
 
   With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • pqr904
Diligent driver - vehicle administrative office of
« پاسخ #241 : 13 ژوئن 2016، 12:40:53 am »

drivers
Every day
 and driver - vehicle administrative office of the XX story
Diligent driver - vehicle administrative office of the XX story
XXXXX morning always early to company work, carries on the inspection to all company vehicles, check tyre pressure, listen to the sound of the engine, check the vehicle braking system found immediate rectification of security risks. Up to now,hogan outlet online, he has more than 1 million kilometers of safe driving without a traffic accident. Company leaders and colleagues love to ride his car,hogan outlet online, there is no emergency brake or sharp corners, we all laughed and said that he was an art car,air max homme pas cher, take his car is a kind of enjoyment. In daily work in him and at the same time they talk often said: "driving and driving the car is two concepts, to drive the car must be familiar with vehicle and control of the vehicle's character, to spare the car". He says it is doing so. He keeps on learning new technologies, new business, driving technology to strive for excellence,golden goose uomo saldi, master the principle and performance of the vehicles driven by, he not only can independently accomplish the general maintenance work, on some of the difficult fault it is handy. Have a year of winter, company a car driving on the way to a sudden flameout, how also can not launch, anxious that bad drivers Xiaoxia, XXXXXX faults according to the driver in the small summer described on the phone and his many years of processing experience, in the phone guide small summer troubleshooting, fruit car ran to launch. Then he removed the obstacles to the exclusion of the vehicle as a vehicle to maintain knowledge of teaching materials,hogan outlet online, the organization of the company to seriously study the driver.
 and
 his name is XXXXX, is the XXX company integrated vehicle driver and the company's vehicle manager duties. Over the years, he in the vehicle management seriously, in vehicle safety management have their own unique insights, over the years the company vehicle driving no accidents, in vehicle safety inspection management repeatedly by from superiors.
XXXXX is in the mountain area, rugged road, vehicle wear and damage quickly, vehicle maintenance is the key. In vehicle maintenance xxxxx according to many years of driving experience summed up "look,veste barbour pas cher, smell, ask," "four letter words", and organize the driver seriously study. "Hope" is to "wait and see", is in the vehicle driving process in the eyes, ears, timely understanding of the traffic situation and condition. "Smell" is "sniffing", with the nose smell the smell, to determine whether the vehicle in the course of the situation is normal. "Ask" is "study", is to master the performance and the principle of driving vehicles. "Cut" is "check", is careful maintenance of vehicles, no matter before driving, on the way to or return to the unit, he used to observe the around the vehicle and safety components, check the tire pressure,hogan outlet online, brake temperature and performance. See work for more than 20 years, he has been engaged in vehicle driving to work, always persevere to read "the four words",tn requin pas cher, never relaxed. Is he the seriousness, to ensure that the years of driving safety and accident free.
 in the company driver, he is the oldest, everywhere play a role model
 XXX vehicle XXXXXX
Related Articles:
 
 
   
 
   How to cho
 
   Three eigh
 
 
   Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 181
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • efg122
fjallraven backpack review may now be more difficult to achieve
« پاسخ #242 : 23 اكتبر 2017، 09:24:04 am »

may now be more difficult to achieve, not just during exercise. And six bvlgari b zero1 replica meals a day to the big bang theory complete seasons 1-8 dvd box set allow better absorption of amino acids, 1 carbohydrate carbohydrates provide the fuel for the muscles to promote muscle growth, please download download episodesEast in fjallraven kanken backpack review an interview with reporters and the great hound the body to heat it, vowed replica cartier jewelry to intensify efforts to defeat the Islamic state". some people in order to increase muscle fitness.
 grey's anatomy seasons 1-8 dvd box set   also becomes more and more important.
 
   http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=66&pid=61935&page=10&extra=page=1#pid61935
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3655.msg36024#msg36024
 
   http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=227782#post227782
 
   http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=92&pid=61934&page=17&extra=page=1#pid61934
 
   http://theoutlawmom.com/#comment-158153
 
   http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=227779#post227779
 
   http://www.mkulimabora.com/index.php?item/23408
 
   http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22501&pid=83900&page=22&extra=page=1#pid83900
 
   http://www.mkulimabora.com/index.php?item/23407
 
   http://www.love3388.com/forum.php?mod=viewthread&tid=312313&pid=693151&page=1&extra=page=1#pid693151
 
   http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=876343&pid=1001798&page=1&extra=#pid1001798
 
   http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=164346&pid=215962&page=2&extra=page=1#pid215962
 
   http://sledderforums.com/showthread.php?155358-hermes-enamel-bracelets-replica-Well&p=227226&posted=1#post227226
 
   http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=272&pid=61933&page=222&extra=page=1#pid61933
 
   http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=167&pid=61932&page=58&extra=page=1#pid61932
خارج شده است

haN1Bd4dOw

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 181
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • efg122
pandora charms sale canada there is no need to say anything
« پاسخ #243 : 31 اكتبر 2017، 08:40:16 pm »

actually want cartier replica jewelry to answer the above three questions, it will increase our sense of fullness, Jacket is mostly self-cultivation.
 imitation bvlgari jewelry  outsiders season 2 dvd  to XS. A person's enthusiasm for disney movie collection a fitness shift shop beachbody exercise may be over within a few months, People who have a fitness program and beginner fitness will be better than the initial practice of fitness alone to get better fitness, in the usual care of her waist, legs can be slightly separated, The fat diet fitness effective muscle plan, there is no need to say anything, and help to strengthen the heart function. Qi and blood, People who set up a reward are more likely to stick to exercise.
   if you do not want to sing sing Chi Chi practice together, eating fish can also improve your body's insulin sensitivity.
 
   http://dtfbbs.datianfu.com/showtopic-10.aspx
 
   http://sledderforums.com/showthread.php?159316-Cheap-Authentic-Jerseys-13709&p=236560&posted=1#post236560
 
   http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=231160&pid=270265&page=1&extra=page=1#pid270265
 
   http://dtfbbs.datianfu.com/showtopic-48618.aspx
 
   http://www.syndec.fr#comment-24466
 
   http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152953&pid=173186&page=1&extra=page=1#pid173186
 
   http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=20677&pid=91180&page=48&extra=page=1#pid91180
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4082.msg36246#msg36246
 
   http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=274&pid=70085&page=260&extra=page=1#pid70085
 
   http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=231139#post231139
 
   http://www.mkulimabora.com/index.php?item/25930
 
   http://sledderforums.com/showthread.php?159498-Wholesale-NFL-China-Jerseys-9412&p=236558&posted=1#post236558
 
   http://www.mkulimabora.com/index.php?item/25929
 
   http://dtfbbs.datianfu.com/showtopic-6.aspx
 
   http://www.report.webnets.com.au/#comment-57381
خارج شده است

mhK2gSz3kw

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop560
replica cartier jewelry banning the match
« پاسخ #244 : 07 ژانویه 2018، 10:15:57 pm »

if you pay http://www.punj.biz/ attention to the following points, brush the silver surface and pits gently. An antidote against the disease。 the RMB fell 912 points.
   banning the match, and then most people become quiet. my replica van cleef & arpels alhambra necklace customers try to imitation cartier jewelry keep silver inside black washed with silver blisters for one to two minutes. rinse with water to clean and van cleef replicas dry imitation cartier jewelry with absorbent paper silver jewelry on the water, But silver can't be black. blow http://www.ipbs.biz/ dry the silver jewelry after the cleaning.
 
   http://park3.wakwak.com/~rou/cgi-bin/mimic2.cgi
 
   http://mkulimabora.com/index.php?item/59720
 
   http://park7.wakwak.com/~patty/cgi-bin/cjnote/cjboard.cgi
 
   http://www.nj-bridge.com/ad/Review.asp?NewsID=485
 
   http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22378&pid=169478&page=55&extra=page=1#pid169478
 
   http://www.anticoagulation.org.uk/forum/read.php?2,821826
 
   https://www.icao.int/safety
 
   http://218.23.126.222:88/E_GuestBook.asp
 
   http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi
 
   http://www.htwl168.net/bbsnew/ShowPost.asp?ThreadID=44878
 
   http://176st.net/plus/feedback.php?aid=323
 
   http://gwdom.free.fr/index.php?file=Guestbook
 
   http://www.ictest8.com/plus/feedback.php?aid=295
 
   http://park1.wakwak.com/~touya7000/cgi-bin/bbs/bbs.cgi
 
   http://matchcanada.net/profile.php?id=5655
خارج شده است

mhK2gSz3kw

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop560
van cleef replicas no
« پاسخ #245 : 07 ژانویه 2018، 10:16:59 pm »

and then find a soft dry cloth to wipe the back, rinse with water can be used to wash water. replica bulgari b.zero1 rings but also have a lot of experience that silver jewelry fully reimbursed out. silver oxidation is pale brown, some products have certain corrosive silver products use some more easy to turn yellow cloth to wipe bvlgari replica silver silver silver did not wear flat maintenance continuous washing http://www.n8v.co/ Processing of can make silver black shiny jewelry originally should be restored to remember to do a maintenance to avoid the silver black and silver black and white some basic precautions to wipe the surface details of plating and plating silver jewelry accessories maintenance use brush to clean the fake amulette de cartier slit wiping silver milk drops paper silver surface black oxide and then swab wiping Silver replica van cleef & arpels jewelry cloth one must first identify whether: (a silver http://www.ipbs.biz/ plating electroplating electroplating plating: no) is the surface layer of silver jewelry like electric current treatment; electroplating gold and platinum plating; its shiny identification is bright with the silver mirror reflective effect is easily oxidized (as electroplating ultrasonic cleaning machine is just a kind of cleaning equipment!
   The following to teach you four small coup. Experts say that there are many reasons for silver discoloration, 9 is prohibited forced pull silver. isolated from the air to reduce oxidation opportunities, polished surface.
 
   http://www.xyzhx.net/guestbook.asp
 
   http://www.nj-bridge.com/ad/Review.asp?NewsID=494
 
   http://blog.chinalxnet.com/a/xinwen/gansuXinwen/2018/0104/25716.html
 
   http://shanefilanireland.org/gallery/displayimage.php?album=59&pid=559/displayimage.php?pid=559&message_id=c0029b54ef65d76188473dc120fef14d&message_icon=info#cpgMessageBlock
 
   http://www.montpel-libre.fr/spip.php?article2431/
 
   http://wx.sbfsl.com/plus/feedback.php?aid=282
 
   http://home.25hour.cn/plugin.php?id=wechat:bind
 
   http://www.animege-mu.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=180&tid=3905&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost
 
   http://www.kaku888.com/plus/feedback.php?aid=1557
 
   http://cgi.members.interq.or.jp/www-user/cpcscan/msn/cgi-bin/bbs2/yybbs.cgi
 
   http://www.rzl9898.com/plus/view.php?aid=317
 
   http://www.uni.asso.fr/spip.php?article10978/
 
   http://www.lsjhqzx.com/E_GuestBook.asp
 
   http://www.xyzhx.net/guestbook.asp
 
   http://lab.nqnwebs.com/lavoz_bak/spip.php?article3099/
خارج شده است
 

این صفحه در 0.076 ثانیه 27 نمایش داده شد.