انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

کسی که برای دیگران خواستار روشنایی است ، روشنایی به او ارزانی خواهد شد .
(اوستا ، اشتاودگاه ، هات 43)

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: استادیوم های مدرن قطر برای میزبانی جام جهانی سال 2022  (دفعات بازدید: 1766 بار)

افق

• عضو انجمن هموابستگان گمنام (CODA)
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,244
خارج شده است
خداوند را سپاس باد. وقتی من در محاصره بودم، او محبتش را بطرز شگفت انگیزی به من نشان داد. من ترسیده بودم و فکر می کردم که دیگر از نظر خداوند افتاده ام، اما وقتی نزد او فریاد برآوردم او دعای مرا شنید و مرا اجابت فرمود

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
The secret trapped fish _94
« پاسخ #1 : 05 آوریل 2016، 05:20:15 pm »

Or men are like - so think, the degree of blush to completely upgrade, you want to step back a few steps,hogan outlet, bypassing the people in front. At the foot of a sudden. The ear is the huge acoustic, in the fall in the pool of instant and obturation of instinct, the all pervasive water parcels lived her whole body, after falling sharply, haven't waited by buoyancy up, it was a pair of arms from behind around, she asked out of the water. Dizziness, I heard the people holding their own in the English to say: "it's okay,scarpe hogan outlet, is my friend in the play." ...... She had no time to think, why so bad. He was picked up: "your wet clothes, can be seen, sitting here,hogan outlet online, and I'll get you a towel?" He stood at the bottom of the pool,chaussure tn pas cher, leading to the two people sitting in her room in the world, sit down. Buoyancy in the water, he was in a hurry to go up, panic, fell on the steps. Banged her knee pain up, brow twist up. "Is it all right?" She nervously, to see him kneel on the stairs of the leg. Dt shook his head. "It's okay." It should be broken, but the bone is not what the effect is not big, fell. He thought. But the two exchanges,hogan sito ufficiale, two people are aware of the strange posture, really...... His hand on her side, kneeling in front of the water on the steps, she is at your fingertips. His body of water, keep falling, falling on her arm, chest. She was sitting in the water, and he got down on his knees before her. Glistening black hair, bright and delicate Oriental contour, black sports service because of water soak and wrapped his body, all this like a whirlpool. The heartbeat, strongly shook the eardrum, cover all. In the sound of distant successive diving, he was finally forced to her face and her stagger,hogan outlet, restrained the burning desire to kiss, with a very low voice in her ear said: give me a chance, AI... 38 AI love wrapped in towels, sitting on the edge of the pool, feet in the water, looking at the distance. Behind approached the clothes from the back of the DT, squat down, clean gauze and iodophor put on the floor, cross legs to sit down: "I give you disinfect the wound first." She was well, her eyes were hanging down, and she looked at the knees under his shorts. Sure enough kepo: "don't you disinfection dressing?" He shook his head, shaking his head, if two people at the same time,converse pas cher, while dressing the wound, although one in the forehead of a knee, in the eyes of outsiders will always seem strange. He didn't want to cause her any trouble. Very clean fingers, in front of her eyes out of the cotton swab,scarpe hogan outlet, with disinfectant to deal with her forehead. Disinfection and dressing. She always looked down, avoiding his eyes. In this quiet, she felt, is his every little move. AI love in the bathroom for a change of clothes, they came out of the room from the room, in the elevator, met tatami a pedestrian. This time, athletes have left the hotel, only the Champions League club also stay here. The group of South Koreans, a girl always in sight here, eyes hushanhushan staring at Dt, such as this?Related Articles:

Xu who eve

Pink sprin

Protect th

Seize the opportunity, is to realize the Chinese dream, so that the national revival to reality. Although this way many ups and downs even seem to have insurmountable mountain, but we have stars guide, a rainbow link, will double the journey distant and difficult courage to conquer, will breed through the craggy mountains of wisdom, will reach the dream of the situation.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def238
Cao Cao Cai Wenji how to treat her husband did not return when in caofu
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 12:16:31 am »

,scarpe hogan outlet
 after the death of Dong Zhuo, his ministry will also take Changan warlords situation finally formed. Qiang Hu Fanbing to sweep away the Central Plains in the Middle Earth, people vulnerable to soldiers, both Hu Qiang, a longitudinal Wai EUP, the note to burst. Mabian hanging male head, horse women after the set, flew into the desert,goyard pas cher, loop risk and resistance ", Cai Wenji and many other women together into exile to the South Hun.
 Cai Wenji Yan, Wen Ji word, and the word of Ming Ji, her father is the famous scholar Cai yong. Cai Yong is a litterateur, calligrapher, also skilled in mathematical astronomy, geography and music. Cai Wenji is growing in such a family,hogan outlet online, the environment is no doubt superior. So she was influenced, both erudite and good poetry, Fu, temperament is also very amazing.
 Cai Wenji married hubeixiongyao Huns Zuoxian Wang, suffered a painful life alien customs. She lived very carefully, when she was twenty-three years old when she went to the Hun, it was twelve years. The twelve years, she left Yin king gave birth to two sons, also learn playing "Hujia" and a familiarity with some alien language.
 unfortunately in the home of the stability of the day is not too long. The regime of corruption, and finally led to the Yellow army uprising, the landlord as the representative of the local forces to expand. General Hodge was killed after ten eunuch Chang Shi, Dong Zhuo to enter the Luoyang Jinzhu ten attendants, controlled the court. Dong Zhuo is to consolidate their rule, draw deliberately name full of JINGWAH Cai yong. Cai Yong was a rose three, three, three weeks later, thanks to Zhonglang Jiang, even called Gao Yang hou.
;
< p > Dong Zhuo's retrograde, causing the local forces are united in their opposition, Dong Zhuo fire in Luoyang, capital Changan, was finally killed by Lu Bu. Cai Yong has also been punished Tingwei payment.
 is such a famous talented woman, was the good. But in the era of upheaval, her life is full of twists and turns,scarpe hogan outlet, startling step by step. The light is married, she married three times.
's first husband was a man of the east side of the river. Who is her husband Hedong County Wei Zhong Road is excellent scholars, the couple harmony. But the good times don't last long,hogan outlet online, less than a year, Wei Zhong Road will die of hemoptysis. Cai Wenji never gave birth to a son half female, Wilkeses also felt her husband died. Wen Ji feel wronged, and at the same time only high gas proud, regardless of his father's opposition, decided to leave home to return to her home.

"a book on ancient anecdotes",scarpe hogan outlet, Zhao Hao, published: Petroleum Industry Press
Cao Cao Cai Wenji: how to treat her husband did not return when in caofu
< p > core tip: when Cai Wenji plead for worship Dong, Cao Cao saw Cai Wenji in the winter season,golden goose outlet, Peng first barefooted, heart can not bear to, then ordered his people to take a scarf and socks to change her, let her in Dong worship did not return before, remain in their own home.
< p > in the last 12 years, Cao Cao has been basically razing the northern warlords,hogan outlet online, the Han Xiandi by Changan welcome to Xuchang, and later moved to Luoyang. Cao Cao as prime minister, emperor to the princes.
Related Articles:

The wind s

Understand

At the end of the silent sorrow

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 25 نمایش داده شد.