انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به كساني كه حال تو را خراب ميكنند فكر نكن .
‹‹ ارسطو››

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 22 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 3084 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 22 _ قدم یک الانان
« : 29 ژوئن 2011، 02:54:06 pm »

آیا من اصلا خودم به طرف اشخاص الکلی و یا بطور کلی اشخاصی که بنظر می آید من باید آنها را درست کنم جذب میشوم ؟ چطور تا بحال سعی کرده ام که آنها را درست کنم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 22 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 11 ژوئیه 2011، 11:21:45 pm »

بله من وابسته هستم . مشکلات آشنا دارم . کنترل میکنم . و ذهنم در اختیار دیگران است و به کنترل شان در آمده ام . بیماری من را به طرف دیگران جذب میکند .بیشتر مشغول حل مشکلات دیگران بودم غافل از اینکه خودم غرق در مشکل بودم . همواره سعی میکردم با نواقصم دیگران را درست کنم و تغییرشان دهم . هر چه بیشتر سعی میکردم بیشتر شکست میخوردم و به خودم آسیب میزدم . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 12 اوت 2011، 11:29:18 am »

بله ،این بیماری من بود که مرا به طرف افراد الکلی و بیمار سوق میداد چون فکر میکردم که انها به کمک من برای خوب شدن نیازمند هستن و یه جورایی انها را کنترل میکردم و نتیجه تمام این رفتار من چیزی جز شکست و خرد شدن شخصیتم در برخی موارد نبود
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 25 اوت 2012، 12:41:25 pm »

بله
چون من فکر میکنم که میتوانم آنها را تغییر دهم
و این باعث کنترل کردن من میشه
و آرامش را از من میگیره
و من با سعی کردن برای تغییر آنها عذاب میکشم
و این اشتباه است
من فقط میتوانم روی خودم تمرکز کنم و خودمو تغییر بدم
با تغییر من دیگران  نیز تغییر خواهند کرد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop154
Cheng Hua fourteen years _628
« پاسخ #4 : 09 آوریل 2016، 03:31:59 pm »

But it's normal to think about it. Regardless of the good or bad, his hand operating forces, just a few years and has a long history of Dongchang rival, or even pressure over a bit of Dongchang. The results in the twinkling of an eye was abolished. For whom, who will be in the heart of the gas is not smooth. But Tang pan also did not add fuel to the flames: "in fact, the western or." He ignored Wang straight shot over the eye knife, drank the tea, this just slowly way: "you don't worry,hogan outlet online, listen to me." The "west east and whether, since inception,hogan interactive outlet, when handling the place, a few can have a good ending? If so, you might as well give me a few. Far do not say,chaussure nike tn, say first near, you see Wynne or, Liang Fang worth mentioning, the character of the old fox, who had left the East affairs? A no strike, it is because they are well versed in the ups and downs, so would prefer to shrink in the palace, also refused to touch the Dongchang this hot potato. " "You don't see shining now jumping jumping happily,scarpe hogan outlet, and is in charge of Dongchang, is allied with the party. However,hogan outlet online, he relationship with million of the party is built on interests, is not solid, once something, Wantong they head a to cast out as a scapegoat, is bound to be shining." "I know that you create in the west, reluctant to it to give up on this, but its existence, now you have 100 victims without a, no, wait here a matter, you to your Majesty on playing, it might be Sidel plants of things can also be written to the memorial to the throne, his Majesty softhearted, see you say so,goyard prix, certainly will vouchsafe you back to Beijing." The truth, Wang straight may not do not understand, but he is not the heart that hurdle, do not put the power of the original monstrous, side of the war the, he can back to the city again have what use? When he isn't a powerless eunuchs, inverted tree monkeys scattered,golden goose saldi, who can think of yourself? "Speak closely reasoned and well argued don't think I don't know, don't you help with that fumiomi, hope you collapse west!" Wang Zhi smile. "Yes, I don't think it is necessary for the existence of the western." Tang pan is honest, honest admit. Wang straight stared at him for a long time, found that the other side does not ache not itching, but also toward him to laugh, not to be discouraged. Tang pan smiled and said: "you and I have a number of intersection, you know, I do not say this to you. Not only is the factory, even Dongchang, 14 blades, but the understanding of their establishment of mind,goyard pas cher, don't feel that they are supposed to exist. Just think of Qin and Han Dynasties of Tang and Song Dynasty, in spirit, need to monitor the trend to have all grasp people? If the Jinyi Wei is the double-edged sword, there are advantages and disadvantages, the Dongchang seriously is the slightest benefit is not, we these civil servants, dream of hope it to ashes. " Wang Zhi Yin grieved: "Tang Runqing, your courage, really is more and more big, even, too Zu Emperor Yongle Emperor set rules dare criticism?!" Tang pan innocent way: "I this is the Wanggong as one of their own, will speak Tao Tao word, what is the criticism?" Wang Zhi did not him. Tang pan continued: "so no, the thing, you is not wholly to blame in Wantong shining that help people, even I do not want it, let alone other officials of the DPRK? The factory was established because of the time too long, so ingrained.Related Articles:

Waves _75

It is said

The old Em

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Death and life, once so close
« پاسخ #5 : 23 آوریل 2016، 05:40:11 pm »

and the mother has been bad, think she prefers brother. My brother admitted to the University says to want to go to the south, she immediately hands in favor, also say man remembers in the four directions, go far, experience is long. But when I apply for, but she is very dictatorship, just let me at home to read university. Said the girl, go so far to do what, there are parents around,scarpe hogan outlet, how good. She didn't want me to fly out of his hand, even after I graduated from university and have to get married.
 we have two people walk on the verge of death, but eventually connect to our life, in addition to a slender and umbilical cord, I can never return after a cavity of true love.
The HTML template was so close to death and life,
< p > brother in Shenzhen home, relatives and friends see her boast, said or boy to succeed. If it's a girl, nearly in the side are not worry too. Mother will laugh, said, no, the girl is a bit troublesome. I don't know what she said the trouble of memory as if every time she makes me feel in trouble.
 finally found his beloved one, the days soon married,nike tn pas cher, my heart is full of joy. A grown up friend will scoff I have no conscience, say your mother lost like this, you're in front of her is so excited, how to say,golden goose saldi, you have to be a little delay. I smile, if my heart is really no attachment. "
The relationship between
, I want to graduate looking for work, go to the field, she just will stay with my tears. What girls in the outside, not safety, in case something,hogan outlet online, parents do not love? And your body is so poor, the ailment of a serious illness, no one to take care of, when the time comes perhaps went back to complain we didn't leave you. Sometimes I will be tired, and she had never seen such as you said, mother,scarpe hogan outlet, his daughter, so don't trust too; my body is not good, why did you not notice when I am pregnant, brother never born? Certainly is the good stuff for him to eat, I see so many white hair will know. I said that you are in trouble, not to regret not to throw me off? I said here, the mother will be turned to no longer ignore me; I hate the mirror constantly pulling the white out of the hair,chaussure jordan pas cher, then hair dye made her watch was riotous with colour,nike tn pas cher, eyeful are oppressed and sad.
< p > middle school is only a boy slightly favor, even the puppy love is not it, she had to rush to the school to follow me, until the boy know, in the class "hee hee" with a smile as a joke. University found a home in Beijing's boyfriend, she secretly to the people repeatedly call, testing him to can't I stay in the city. Of course, people are not willing to, good love, so she mercilessly.
 I know this sentence is touched her heart, but her heart had wanted to be rid of me. On this matter,hogan outlet online, has been guilty and sad, I was never clear.
Related Articles:

Bonsai _0

April

Dream story

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Green, spring
« پاسخ #6 : 22 مه 2016، 11:31:02 am »

youth, green, gave me the most beautiful memories.
 green
 primer
 spring
Green, spring
< p > youth, like most of the spring, grass, and hair that sticks out of the bud is the beginning of youth,hogan scarpe outlet, let us full of hope.
< br / > the love sitting on the beach, barefoot, soak in the cool water,nmd runner pas cher, gently tapping the water, clear water issued crisp sound of the Ding Dong. I watch the wild flowers in full bloom,hogan sito ufficiale, thin fog on the river, across the river like a hazy misty fairyland......
< p > youth, like the taste of the wind, a little sentimental, like with a green olive, the entrance to the sentimental,hogan outlet, accompanied by wisps of sweet, infiltration of the heart and spleen, long aftertaste,< p > I yearn for the days of seclusion Zhongnan Tao Qian, fantasize in the hometown of bamboo depths,hogan outlet, take a cottage, a cup of tea products,scarpe hogan outlet, in the rustling in the wind, accompanied by swirling in the bamboo leaves, turning the pages, cover the years incense paper, that's all......
 I have no worries in my heart.
 gently took only a short while ago, junior high school, at first glance, is the old pear tree. Tree is not high, but filled with the vicissitudes of life,louboutin soldes, it is said that it is the only witness left Confucian Temple. Those who have incense busy house, those who have a dignified Guzhong, have disappeared in the years of dust. Only the tree and quietly stick to, only the tree, see the times change, people change, only the tree, accompanied by curling up in the air the sound of reading, a year after year......
 my impression, youth, is should be blue. Just like the germination of green leaves,scarpe golden goose, light color, waving in the wind that touch of green, full of vitality.
 my youth, from the beginning of an old pear tree.
 I have on the fate of the young and frivolous, just a simple wish.
 these years, the flat light, that is like a raging fire, visible before the eyes.
 but I just remember it, remember it withered branches, remember it withered leaves. It is fixed in my mind, is my future, on the campus of the beginning of the memories.
 not far away, there are other tall trees, in which there is my favorite small bamboo forest. Compared with the tree began early autumn leaves old pear trees, their lush, vibrant.
 I do not know when, I have a little heart to you. And you together to climb the park is not high in the hills like, regardless of the way how tired, is the top of the mountain wind blows, no any ideas. The wind is always mixed with grass fragrance, light taste. You look in the distance, I quietly pull up your hand......
< p > youth we, always like to look out of the window, looked at the lofty blue sky and white clouds; look on the tree is covered with flowers, grass a piece of wild flowers, several children in the above chasing, laughter echoed in the wind, is good far, far away... A tired then swept away, cannot do without the green youth.
Related Articles:

eagle

Don't refuse to bear hardships

Autumn, disturb the yilianyoumeng who

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Baidu push the popular version of the browser to s
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 08:16:36 pm »

from the interface, Baidu's popular version of the browser's main screen with a common website screen, application screen and the game screen and other three screen. In the commonly used website screen preset navigation website hao123 and personalized web site navigation. Screen above the + button, you can add a variety of popular applications from Baidu open platform. In addition to the application and content extremely rich, the characteristics of cloud to remind to provides users with video content information update,hogan outlet online, as long as the user to watch video programs, click the address bar button. After a subscription is the latest program information will be first time intelligence pushed to the front door. In addition, other function highlights of Baidu public version of the browser is a lot,hogan outlet online, not only to strengthen the Baidu search box,golden goose outlet, loading the mail, screenshots, reading, translation, etc. many useful tools and services, at the same time with the & quot; browser doctors, Safe Browsing Mode & quot; in the safety aspects built multiple protection.
Baidu push the popular version of the browser: to strengthen the search box to remind the new cloud
 browser pioneer IE in the country for nearly ten years of development, the formation of a number of large user groups with distinct habits. The launch of Baidu's popular version of the browser, just to conform to the user habits and the majority of Internet users browsing features,hogan outlet, not only to meet the basic needs of users, but also fast direct access to all kinds of applications. It is understood. In the future, Baidu will also based on their vast data information base, and in technology, traffic advantage, in close connection with the user suggestions and the use of feedback, introduce more suitable for different groups of users of the browser.
 recently, Baidu launched the popular version of the browser (preview version). In based on the original version of the application is king, personal customization of the various advantages,tenis asics masculino, optimize a number of features, not only experience more simple, intuitive, and new cloud remind, plug-in bar a number of features, the maximum meet the public users to browse network comprehensive needs. It is reported that the version of the browser is mainly combined with the use of the majority of users feedback, as well as a deep insight into the analysis of China's 500 million Internet users search behavior and browsing characteristics of research and development.
 today's increasingly fierce competition in the Internet industry, each giant in the core business are stuck at the same time, have the layout of more products,scarpe hogan outlet, enhance the user experience. Industry analysts believe that attention and multiple simultaneously has become a major trend in the Internet industry,pandora charms outlet, baidu not to profit for the purpose of product innovation,hogan sito ufficiale, not only to show the sense as the Internet giant's corporate responsibility, more important is to meet and enhance the experience of consumer demand.
Related Articls:

NetEase to

Bewinner e

Tencent next year, the Olympi

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

این صفحه در 0.122 ثانیه 27 نمایش داده شد.