انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

پذیرش
پذیرش جوابی است برای تمام مشکلات امروز من.
وقتی که من آزرده می شوم ، زمانی است که کسی ، چیزی و موقعیتی برای من قابل پذیرش نیست
و من نمی توانم آرامش پیدا کنم ، تا آن شخص ، محل چیز و موقعیت آنطوری که دقیقا باید باشد در آن زمان نیست.
هیچ چیز ، بطور حتم ، هیچ چیز در دنیای خداوند به اشتباه به وجود نیامده است و من هوشیار و بیدار نخواهم بود تا زمانی که الکلی بودنم را بپذیرم.
و من نمی توانم شادباشم تا زمانی که تمرکز پیدا کنم ، خودم و خلق و و خویم را تغییر دهم یعنی اینکه دنیاراتغییر دهم
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 4 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 3869 بار)

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
سوال 4 _ قدم یک الانان
« : 25 اوت 2012، 02:18:55 pm »

در زندگی خود چگونه تلاش میکردم دیگران را عوض کنم. نتایج این تلاشها چه بود؟
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 4 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 25 اوت 2012، 02:21:18 pm »

نتیجه آن لج بازی طرف مقابلم بود
پس از این به بعد روی خودم تمرکز میکنم
تا به آرامش برسم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 03 اكتبر 2012، 08:36:46 pm »

با لجبازی، قهر و تهدید، گریه وزاری،اهانت و توهین
خودخوری و خودآزاری،مقایسه کردن طرف مقابلم با
شخصی که احساس می کردم از او بهتره.

نتیجه ای جز حال بدی،تنفر و رنجش،رابطه های خراب
شده و حرمتهای شکسته شده در برنداشت.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

shadi45

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 37
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #3 : 14 مه 2013، 09:32:41 am »

در زندگی خود چگونه تلاش میکردم دیگران را عوض کنم. نتایج این تلاشها چه بود؟
این سوال مربوط به گذشته است خب من وقتی نوجوون بودم و بعد دانشجو شدم سعی داشتم مادرم رو تغییر بودم اخلاقش بد بود و هست ولی الان دیگه شکسته شده سعی ندارم تغییرش بدم ..
وقتی تلاش میکردم مادرم رو تغییر بدم با حرفهای رکیک و بد و رفتارهای وحشتناک و فحش مواجه میشدم و اونوقت من هم گریه ناراحتی خودخوری لجبازی و قهر میکردم وهیچ
وقتی با همسر اولم ازدواج کردم سعی کردم اونو تغییر بدم و لجبازی و فحش بددهنی و بعدش هم من رو رها کرد...
اما الان هیچ کس رو تغییر نمیدم چون دیگه چی میخواد بشه ...سکوت سکوتم...روزه سکوت گرفتم و در خلوتم اشک میریزم سرنوشت منه دیگه
خارج شده است

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #4 : 15 نوامبر 2013، 10:44:25 pm »

با کنترل بیش از حدی که تمام انرژی ام را می گرفت و فکر میکردم با تندی و عصبانیت میتونم بیمار زندگیم را تغییر دهم و این پافشاری و اصرار فقط مرا خسته و افسرده میکرد و نتیجه دیگری نداشت جز اینکه او را از خود می رنجاندم و دلتنگ و پشیمان میشدم و احساس پوچی می کردم
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Memories of the vicissitudes of life, our love
« پاسخ #5 : 10 آوریل 2016، 12:47:04 am »

2009, 9.27. and a member of the school was holding a broom to sweep the floor, while playing mobile phone. Chatting with me since the day of two minds, the baby to know, that a few months often secretly in class or after class, stamp in the classroom or one corner to talk with her, bring warm heart heart matchless, had to play send photos to me, watching the baby photos and Rima call, all night, when the class back to the dormitory often at least half an hour, I was sick when a sore throat had heard her sing for me, now I still remember the heart, active wake me up gradually, call me on time eat,nike tn requin soldes, I said you lean into what to eat, be good, some days I used to, with my temper,hogan outlet online, often say some words I let psychological mild, so gradually to love deeply in love with a woman, had some , I changed into her, she turned me, I think a lot of hope that this year can be achieved even if you are far away. Think is you and I together to eat. As long as a happy heart. Even the roadside stalls can eat satisfied. Hand in hand,bottes ugg france, happy to the pressure of the road. I want, in my sad time, what words can give that you say. A dear, don't be sad, you still have me. The heart of sadness will be much better. Because I know, there is a person behind me, silently accompany me. I want, just a silent hug; just one can firmly hold my hand, not just throw away. I don't want you to be with me every minute. You also have your life, I don't want to interfere with you too much. What I want,golden goose uomo saldi, but you can believe me,golden goose saldi, say what you can do to the action. Warm my heart, full of the taste of happiness. A lot of feelings,mont blanc porte mine, a pair of hands, warm lead. The index finger, firmly in the cross. We do not quarrel, do not trouble, so simple to live. I wish I could be fair. Like you are not to change, love you are unpredictable. Leaves, always fluttering. It is always erratic. But our feelings are very strong. I believe I can hold on to the last second you don't love. I want you to say I love you, I want you to say that we are together. I believe in love, I believe you moved. I have put in my heart slowly aftertaste. A caring message, a telephone harassment. Actually, I'm thinking of you. Do you understand? All I want is this. A pair of hands, warm lead. The index finger,nike tn pas cher, firmly in the cross. We used to like the quarrel is not noisy, not noisy,bottes ugg pas cher, it is so simple to live. I wish I could be fair. Like you are not to change, love you are unpredictable. Leaves, always fluttering. It is always erratic. But our feelings are very strong. I believe I can hold on to the last second you don't love. I do not want you to say I love you, I want you to say that we are in one
Memories of the vicissitudes of life, our love
Related Articls:

Love in a

In the memory, the tear is very sweet, the smile i

Love is who,

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The three eight section _ award award
« پاسخ #6 : 15 آوریل 2016، 04:48:21 pm »

< p > International Women's Day is the majority of women hard struggle, the majority of women who suffer suffering boil out, tired out. In old China, the old society of women "at home from the father, married from her husband,tn homme pas cher, her husband died from", there is no right to speak; marriage can make their own decisions,tn requin pas cher, must follow the "parent and matchmaker,hogan outlet online, men can have" three from the four virtues "of" three wives four qies,hogan outlet online, women; female children to read the right to deprive me of, must be "not out of the gate, the second door step"; is the most terrible,golden goose scarpe donna, women also forced the wrapped around the waist bound feet, one not careful will be man beaten, a variety of gripping pain haunts women in old China.
< p > after the "May 4th" movement, women liberation a double wrapped feet, the cut hair, exposed legs, adhere to the "monogamy" and give up the "three from the four virtues". Today in the 21st century, we under the red flag, long under the red flag, people's living standards improve, thought open, the status of women has occurred earth shaking changes. In the world of today, a woman can choose their favorite marriage object,ugg soldes, can be free to choose their career path, can be put on a variety of beautiful clothes, can apply a Fendai make their radiant, can wear shining on the gold and silver jewelry, can keep flowing straight or romantic curls, show the woman's gentle and 10 thousand kinds of amorous feelings. A woman's charm, each one has its own merits in different poses and with different expressions, so good to hear or see clothing for women, riotous with colour so beautiful. We accept the higher education, the shackles of the body also solved, women can do their best, but also become a national building and social development of an important force. Society because of a woman, will become more harmonious, the world has become so colorful.
Time: 00:50 2012-03-17 source: network editor: network reprint Click: SecondIn section three eight of
 speech
 so live in today's woman is happy. We learned to be responsible for ourselves, no longer attached to any person, to become an independent, dignified individual, which makes us have the ability to love. Love is ever the world rare scenery, sincere, pure and clean woman is always living in a pot of the most beautiful wine, watching smells to drunk. In this woman's season, we do not because of their age and the growth of sigh, whether it is twenty,hogan outlet online, thirty, forty or more rhyme mature age, we can still have their own "in the mood for love". Like a flower which is not only a charming appearance and personality, charm of style,scarpe hogan outlet, is also a kind of Charm -- kind, independent, intellectual, mature. There's no reason to be late for this style, as long as you want it.
3 8, a well-known international day Match 8 Women's Day. "The three eight section" is a great festival in honor of the world working women for peace, the rights of women and children, and the struggle for women's liberation. In the international women's Day approaching, I to the long-term fight in shopping malls, beauty salons, watching Korean dramas, shopping, charismatic and master or master of her husband wallet outstanding female compatriots to extend my most sincere greetings.
Related Articles:

All the re

Just put a sheep

The outsta

I Tuwan, people are much more comfortable, slowly walking home. Fast home door, I subconsciously use the eye more than light glanced just vomiting, saw cleaners grandpa was holding a broom slowly clean I just spit out the dirty things. After a while, the ground was clean, did not see someone's vomit. I have seen very touched, and have a strong curiosity about him, from then on I was quietly watching him.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Zhuhai aipaike purchase American printer manufactu
« پاسخ #7 : 15 مه 2016، 07:36:39 am »

this potential transaction will provide an opportunity for Lexmark to sell the company as a whole. Prior to this,hogan outlet online, Lexmark International did not receive an offer to the company. Lexmark international has also been exploring the sale of its software and hardware separately.
< p > AI Parker is with American investment bank acquisition Lexmark international matters to cooperate, and received the support of part of the Bank of China. But people familiar with the matter also warned that the two sides may not be able to reach a deal.
 (responsible editor: DF127)
 is headquartered in China exports and manufacturing aipaike province of Guangdong, is a printer cartridge and ink cartridge chip supplier IC. As corporate customers cut spending, consumers shift from PC to mobile devices, Lexmark international and other printer manufacturers are caught in the plight of the transition.
 over the past few years, Lexmark has been seeking to diversify its business, and to acquire software assets to enrich its services, to meet the needs of enterprise customers. Last year, Lexmark international spent about $1 billion acquisition of Kofax, which is a financial,yeezy 350 pas cher, insurance and healthcare companies to provide data services company. Lexmark International said at the time that the transaction will expand the size of the company's software sector doubled, becoming a $700 million business.
 Lexmark's current market capitalization of $2 billion, the company announced in October last year,scarpe hogan outlet, will explore strategic alternatives, including the sale, and hired Goldman Sachs as a consultant.
 Lexmark international declined to comment. Aipaike yet to comment.
[Zhuhai aipaike negotiation American printer manufacturer Lexmark international],scarpe golden goose, Reuters reported,chaussure tn pas cher, according to people familiar with the matter, cartridge chip manufacturer in China Zhuhai aipaike Science & Technology Co Ltd (APEX) technology are being negotiated, intends to buy American printer and imaging system provider Lexmark international.< p > Beijing April 7 news, Reuters reported, according to people familiar with the matter,saldi golden goose, cartridge chip manufacturer in China Zhuhai aipaike Science & Technology Co Ltd (APEX) technology are being negotiated, quasi American printer and imaging system provider Lexmark international acquisitions.
< p >, people familiar with the matter said although Lexmark international aipaike contact as a chance,nmd runner femme pas cher, but the company need to ensure that the AI Parker is able to complete the deal. Aipaike executives will be in this month to visit the United States to meet with Lexmark executives, trying to reach an agreement.
 Lexmark international software can scan everything from spreadsheets to medical images, and provides services to banks, health care,nike tn pas cher, and retail companies. Although Lexmark's international software business growth faster, but compared to the hardware business, it occupies only a small part of the company's revenue.
Related Articls:

can't stop

C Ronaldo

God! Valencia 10 round cut 11

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Water hyacinth
« پاسخ #8 : 04 ژوئن 2016، 04:37:42 pm »

comment: the use of metaphor and personification increase the vividness of the article,occhiali ray ban outlet, I hope you can be free like growth of water hyacinth!
< p > rowing,sac goyard pas cher, I saw a piece of green,golden goose sneakers, green plants floating on the surface, the wind blows, they feel free to ripples in the water, extremely comfortable. Like a green gem, shining.
 water hyacinth is beautiful,tn requin pas cher! If I were a fish that nice ah,golden goose outlet! Can every day and water hyacinth gets together freely in the water.
Water hyacinth
 one day,scarpe hogan outlet, my father and I went to play yueyahu.
 water gourd
 dad and I rowed the boat to the plant side,chaussure tn pas cher, look carefully, they are wearing a green jacket,air max homme pas cher, a round like gourd like head, very cute! They are like my eyes and smile!
Related Articles:

Lane _ eig

Magic Jiuz

My journey

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 148
    • nop560
http://www.enjoi.co/ so the bright silver recovery. 3
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 10:51:48 pm »

gold and silver jewelry wash "slimming" maybe it's oxidized try not to touch water and stimulating liquid. 5.
   use lipstick on cloth. be careful not to wet http://www.enjoi.co/ when the brush, so the bright silver recovery. 3, the good Replica Bvlgari Jewelry news to Nanjing in February next year to implement integral settled, With 123rd 2016-11-30 pressure Trump fed: raising the interest rate the probability of large gold and silver time hunters to van cleef and arpels replicas 122nd: the United States election vote: Hilary kicked off http://www.vivai.co/ the big chance of winning the election Before the vote, the RMB against van cleef and arpels replicas the dollar long hydrogen sulfide to g. amulette de cartier replica Inner charm is eternal.

http://www.xyzhx.net/guestbook.asp

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://park20.wakwak.com/~ventura/cgi-bin/board45.cgi

https://www.rpgmakermv.com.cn/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://ontariocrimestoppers.ca/crimeforum/read.php?1,101084,101348#msg-101348

http://www.pg038.phpnet.org/spip.php?article157/

http://www.bjzq.org/supesite/?action-viewcomment-itemid-89002

http://park3.wakwak.com/~borupi/cgi-bin/yybbs.cgi

http://www.ziliankuang.net/plus/feedback.php?aid=114

http://www.daviskoreanschool.org

http://www.shouerhealth.com/plus/feedback.php?aid=431

http://www.ccmsa.com.cn/home/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://www.observatoiredesreligions.fr/spip.php?article11

http://88fangpu.com/plus/feedback.php?aid=25903

http://www.eetop.cn/blog/viewnews-5719911.html
خارج شده است

این صفحه در 0.14 ثانیه 27 نمایش داده شد.