انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

صبح بخیر
این خداست ، من امروز تمام مشکلات ترا برطرف میکنم ، من به تو احتیاج ندارم پس،...
روز خوبی داشته باش
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 16 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 4531 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 16 _ قدم یک الانان
« : 26 ژوئن 2011، 01:24:30 pm »

آیا وقتی میخواهم بگویم (نه) میگویم . بله ؟وقتی این عمل را انجام میدهم چه اتفاقی در مورد تواناییهای من می افتد ؟
« آخرين ويرايش: 26 ژوئن 2011، 01:29:43 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 16 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 27 ژوئن 2011، 07:46:22 am »

بله . من به دلیل بیش از حد وابسته بودن . کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس . قاطعیت و صداقت با خودم و نداشتن ایمان کافی و  حد و مرز شخصی و اولویت بندی و برنامه ریزی بجای . نه . بله میگفتم .به دلیل تایید طلبی ترس از قضاوت و ترس از دست دادن موقعیت و طرد شدن و دلسوزی.  برخلاف میل درونی ام جاییکه باید . نه . بگم بله میگفتم . کارهاییکه در توان و مسئولیتم نبود انجام میدادم و به خودم و دیگران خسارت میزدم . توقعاتم بالا میرفت تقصیرات را به گردن دیگران می انداختم احساسات خشم و قربانی بودن در درونم انبار میشد و دیواری جلویم میکشیدم و با قطع رابطه میخواستم از خودم مراقبت کنم  چون توانایی نه  گفتن را نداشتم . من همیشه به خودم و خواسته ها و علایقم . نه . گفته ام چون دیگران در اولویت بودند . امروز با واقع بینی و صداقت با خودم  میتوانم زندگیم را بهتر اداره کنم و میدانم که اگر قاطعیت و رک گویی .و صداقت نداشته باشم قابل اعتماد نیستم . من با قرار دادن حد و مرز و اولویت و مشورت  و شهامت برای مراقبت از خودم و رابطه هایم میتوانم به همان راحتی که . بله . میگویم . نه . بگویم .و نه گفتن پایان ارتباط من با دیگران نیست
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 23 ژانویه 2012، 10:29:30 pm »

بله.من به خاطر ترس از اینکه مرا تایید نکنند  در مقابل دیگران هر گز نمی توانستم از کلمه نه استفاده کنم و
من چون خودم را باور نداشتم،به خودم و توانایی های خودم ایمان نداشتم،از نظر من دیگران بر من ارجحیت داشتن همیشه به جای کلمه نه می گفتم بله و این کار هم خسارت به خودم می زد و هم به خانواده ام .من به مرور اعتماد بنفس و عزت نفس خودم را از دست میدادم و یه جورایی می شدم همه کاره دیگران.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 25 اوت 2012، 01:15:10 pm »

اگر قدرت نه گفتن را در مقابل عملی که خواست ما نیست نداریم
و بر خلاف میلمان بله میگوییم توانایی و قدرت ما کم میشود
و آن کار درست انجام نمیشود
و اجبار به میان میاید
اجباری که خودمان مسبب آن شده ایم
و در این موقع تمام اداره زندگی از دستمان بیرون میرود
چراکه ذهن ما درگیر کاری میشود که دوست نداریم
نه گفتن زشت و ناراحت کننده نیست بلکه هنری است که باید در زندگی خود پیاده کنیم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #4 : 05 دسامبر 2013، 10:51:42 pm »

حس خود کم بینی آزارم میدهد و تنفر از خود همه توانایی هایم را زیر سوال میبرد و احساس ناتوانی عذابم می دهد .شاید یکی از دلایلی که از هدف خود در زندگی ام دور شده ام همین بله گفتن ها در بعضی از مواقع است.
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 257
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc094
_1 on the first lesson.
« پاسخ #5 : 19 آوریل 2016، 09:11:37 pm »

those of the most beautiful, to our life has brought color, warm every injured heart, heal wounds, bring hope, the future and courage, they are the most beautiful, is also the most lovely!

< p > Liu Yang said himself in space, more by the earth's beauty shocked, "the star from generation to generation we inhabit the planet, in the boundless universe actually is so beautiful,hogan outlet online, so dazzling, she arc edge is clearly visible, wrapped in a layer of blue and white halo,hogan outlet, cast by the sun in the ocean are photogenic the deep and shallow blue, earth clear line of thought, the coastline clear lingering finish. The earth is so beautiful, a exquisitely carved the planet, in the darkness of the universe, Ann quietly shine with a dreamy, Wei blue light, like a star embedded in a background of black velvet cloth sapphire is simply a beyond the language of the United States. That is my home, where there is my friend and the most pro family,air max pas cher, at that moment, the earth is so far away from me, but it is so close".
"The first lesson".
;
 this year's first class school program lineup powerful, brilliant. China's first female astronaut, Liu Yang to the identity of the speaker first appearance, she meanders about full of poetic,mont blanc plume pas cher, vividly describes the space beauty, the beauty of the earth, also tells the story of her back to earth after the beauty of humanity, tender and touching.
< p > far out in space Liu Yang can't wait to want to return to the earth's bosom, "to the space walk such a trip,scarpe hogan outlet, see the tiny earth, more aware of the great earth; left the earth, to realize to the planet infinite dependency, infinite love. Here the sunshine I love,golden goose sneakers, love here fresh air, love this pure water, love here rivers,scarpe hogan outlet, lakes, sea, here on the mountain plain love, love where the survival of diverse species, love living here with us.
  &nbsp,stylo plume mont blanc solde;     grade three: < 123345
;
Related Articls:

Bo

Blood thinning drug heparin h

Mid Autumn

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
double cap was accused of not enough human
« پاسخ #6 : 22 آوریل 2016، 05:16:59 pm »

< p > due to 4G speeds faster, in order to avoid user traffic consumption is caused by the high cost, the three operators continue to the 4G package set "traffic costs double cap mechanism,air max pas cher, as shown in Figure 2.
 Lu Yimin, general manager of China Unicom has said publicly that the double cap mechanism is to protect the user's ease of consumption. However, in the independent telecommunications analyst Fu Liang view, double capped enough human. He suggested that can learn from Japan's Softbank,converse all star, the flow to a certain degree of user to speed processing (Softbank will flow of the month reached 7GB user speed is limited to 128 kbps), "after all,air jordan homme, the user is in demand" he said to the reporter "consumer report".
< p > according to China Unicom customer service is introduced. The package "double cap" is refers to the month outside traffic accounting package reached 600 yuan, domestic traffic is no longer charging, until after 15GB suspended Internet enabled; if the user still needs can apply to open, flow by 60 yuan / GB billing, month and the total data traffic to 40Gb,hogan outlet, will once again suspended the Internet functions until the next month and then open.
 China Unicom customer service to the reporter,hogan outlet, the package outside the flow of the package is only 100 yuan /GB a file, valid for six months. This reporter consulted the China Unicom Group, the comprehensive Department of the person, the other side said that China Unicom has provided support for 3/4G's month into effect the month of use of the product package (such as 50MB, 200MB products)". However, when the reporter contacted customer service again, is still informed Unicom 4G traffic overlay package only the first half of a file.
 double cap was accused of not enough human
< p >, by contrast, and the superposition of China Telecom and mobile packet has multiple files, appear to be more flexible, and superposition of mobile packet threshold is low to 5 yuan (although at this time,tn pas cher, the unit price is the highest, but the mobile also provides according to the monthly flow of $10 / 100MB billing package).
Operators 4G services comparison: China Unicom traffic overlay package threshold of the highest
 data figure
 data figure
 in addition, compared to the package outside the flow price of about 0.3 yuan /MB, the flow rate of the stack is much cheaper. Xiang Ligang communications industry observers to this reporter's analysis: the cheapest package,scarpe hogan outlet, and the superposition of the package is a small package, so more expensive than the package,hogan outlet online, but cheaper than the general flow."
Related Articles:

Treasure drive car founder P2

Snow _1111

However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Zemic intends to joined Sheng Yun chairman daughter assault shares
« پاسخ #7 : 24 مه 2016، 11:57:33 pm »

< p > avionics test mainly engaged in non civilian aviation, aviation industry accounted for a relatively small; Hanzhong 101 to military aviation, this income accounted for more than 95%. After the completion of the acquisition, the aircraft electrical measurement said it would benefit the company with the existing quality resources in the aviation industry, the rapid increase of airborne instrumentation and measurement control system integrated R & D capabilities. For this transaction, investors need >
 80 after the woman's high stake in
 aircraft electric measurement revealed that in March 31st to assess the benchmark date, the total equity value of about $101 in Hanzhoung,chaussure tn pas cher, is 3.86 times its net assets. Because of using the income method prediction, and therefore, performance prediction and compensation, if 2013, 2014, 2015 net profits were not reached 31.69 million yuan,scarpe hogan outlet, 3901 million yuan,scarpe hogan outlet, 54.74 million yuan, the avionics test to the repurchase price of 1 yuan the seller holding part of the shares of the company.
< p > "daily economic news" reporter noted, Hanzhong 101 military revenue accounted for more than 90%, however the weapons and equipment research and production license,scarpe hogan outlet, the three important certificate all has expired. In addition, market participants said that the restructuring of the suspected leaks due to Sheng Yun shares (300090, closing price of 3.28 yuan) daughter of the chairman Kai Xiaosheng open cincin had in the end of May assault shares at high prices.
< p > avionics test the restructuring plan shows that company intends to issue about 3379.55 million shares of the and Hanzhong 101 all equity purchase, issue hanhang group, Beijing 101, concentric investment, Tongde investment, Tongli investment, Tongchuang investment and Qinqin; also issued about 1126.52 million shares, supporting the financing of not more than 1.3 billion yuan, issue for Jiaheng investment,hogan outlet, China aviation industry investment and AviChina Industry and trade (2357, HK). The above two total of the shares, the issue price of 11.54 yuan / share, compared with the closing price of the aircraft electric test before the suspension closing price discount of nearly 30%.
Zemic intends to "joined" Sheng Yun chairman daughter assault shares
 purchase of assets and supporting financing
 suspended for more than three months,scarpe golden goose, the aircraft electric test (300114, closing price of 16.17 yuan before) today launched a restructuring plan, the proposed purchase of all 101 equity interest in Hanzhoung, while supporting financing does not exceed.
 data show that Hanzhoung 101 was founded in October 28, 2005, registered in Hanzhoung City, the registered capital of 8 million yuan. The company mainly for AVIC Systems within the host plant to provide support, military aviation oriented products, supplemented by non military aviation, applications mainly includes helicopters, transport planes, trainer,louboutin pas cher, UAV, general aircraft. At present, Hanzhoung 101 holding 101 technology, 101 aviation equipment, the shares of the Shenzhen 101, Wei Li Chen hui. Financial report shows that as of the end of 3 this year,hogan outlet online, Hanzhoung 101 of the total assets of yuan, net assets of RMB yuan; this year, 1~3 months, the company achieved sales revenue of RMB yuan, net profit of.
Related Articles:

Sinopec th

Shengda mi

Three quar

It is reported that in June 19th the day of the opening of the super TV appointment, as the music appeared 1 hours to make an appointment with a record of nearly 12 people, the number of people in hours to make an appointment more than 30 thousand people. Plus after an appointment 200 project to commemorate the version of the X60 20 thousand, a total of 50 thousand of the reservation amount has exceeded shipments this time.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910

if Jiang Qing's crimes and persecuted people rampant, she did not die without the burial ground is dead and no peace. During the cultural revolution this unprecedented catastrophe,spaccio golden goose, China people suffered huge disaster. Tens of millions of people Aizheng criticized (just the smashing of the gang of four,hogan outlet online, Marshal Ye Jianying said and subject to implicate their country to more than 1 million people),barbour paris, millions of people died of non normal, the fate and future generations of people affected, the national economy is on the verge of collapse.
 Jiang tomb map
 Jiang Qing died before there will be a will, would like to be buried back home in Zhucheng,goyard soldes, Shandong. Yelaguigen is the dream of many people, after the death of Chiang Ching few years time the Zhucheng municipal Party committee secretary by people tell Lina,sac goyard pas cher, here we have Phoenix cemetery, can accept Jiang Qing's ashes, burial in a grave, also can be erected. And said that people have died, such as Li Ne agreed,hogan outlet online, do not have to go through the office, we can go to the car back.
 Lina know where their families could not know to guard the tomb. Until a few years ago, Jiang Qing's anger with the passage of time, not so loud, so allow her laid to rest.
< p > Jiang is a careerist,nmd runner homme pas cher, her dream also did not think of death even the names are not used really, but Li Yunhe is her formerly). Before the Cultural Revolution she would die after Mao Zedong and buried, it is best funeral; after the cultural revolution, she would think of after death to the identity of a modern queen enjoy the demise of a state funeral.
 Jiang Qing's cemetery in the Western Hills of Beijing Fukuda cemetery. Fukuda cemetery, founded in 1930, by the original Qing Liuba Jiang Chaozong son Jiang Baochang and salvation of the new church of responsible for Shen Xingli created. Jiang Qingzang in here also calculate to her humanity, her grave and some style, tombstone engraved: first mother Li Yunhe's tomb,goyard pas cher, 1914-1991 years. My daughter and son-in-law and grandson Jingli. Very strange is why inscribed didn't write erected the name, because Li Neyi we know is who's ashes.
< p > as ordinary people, they were criticized and insulted and beaten, they die like the loss of ant colony, they are the most poor people the most deserving of sympathy. As the status of the leaders, for their history has vindicated. They are in the cultural revolution is almost no burial of the dead. Peng Dehuai cancer late, the pain may require the guards to kill themselves with a gun, because no treatment to ease the pain of death. He Long is suffering from severe diabetes did not have enough water to drink to eat rainwater basin. Liu Shaoji was cremated not named, Liu Huang used the pseudonym only.......
< p > all this evil as crimes against humanity an important figure in the Jiang blameworthy if use person also person, Jiang also die without burial ground. But as a gradually moving towards a rational society of the country, no longer use the method of retribution. Jiang Qing is dead but as crimes too numerous to mention, or to give her a little dignity, give her a resting place.
Jiang Qing had thought after the death of Mao Zedong and buried at last buried back home
Related Articles:

Secret Den

Ceng Xisheng report in 1960,

The last emperor uncle out after the founding of why Mao Zedong was known as the Bimawen - uncle - o

Grandpa admire father so I called for military life, Rong sheng. Later, because of fear of the enemy found me, because of my safety considerations, grandmother personally put less than two years old I sent to the parents side. Since then I have been following their fought until the country wide victory, can say, is my father leads me to step by step embarked on a military career.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Beijing 13 major transport hub will be completed i
« پاسخ #9 : 12 ژوئن 2016، 11:03:16 pm »

from the zoo bus hub in July 2004 into operation so far, the concept of transport hub has gradually been familiar to the public in Beijing.
 function to strengthen at the same time, the construction model of Beijing transportation hub also quietly changed. From the initial trial and commercial development of the combination of market-oriented financing,charm pandora outlet, and then the government investment led, the transportation hub to return to the pure public welfare orientation.
< p > Beijing South Railway Station, stationed in the 18 bus line, on the 4th line in the station and high-speed railroad docking continuously arrived in Beijing railway passenger flow, a station can choose bus,tenis asics brasil, subway, taxi destination in downtown Beijing. Even in the Beijing Shanghai high speed railway opened to traffic, Beijing South Railway Station daily passenger flow up to 50 million, subway, bus seamless still calmly, let 60% to 70% of the people in "underground" quietly and rapid evacuation,hogan outlet, to avoid the Beijing South Railway Station become urban ground traffic congestion.
 Dongzhimen transport hub, 16 bus lines, 3 rail transport collection,goyard pas cher, the daily change of passenger flow up to 300 thousand to 200 thousand passengers, a substantial increase over two or three years ago, but the traffic pressure in Dongzhimen area has not been increased. With the bus station to the hub,air max femme pas cher, the mode of the separation of people and vehicles to improve the bus efficiency,golden goose saldi, Dongzhimen Wai Street is no longer due to the mighty shuttle to and from the subway and bus station transfer passenger flow and crowded. Previously the trouble of Dongzhimen No. 2 line and 13th line transfer also as the hub of a fully enabled solved, transfer time from more than 10 minutes compressed to five minutes.
 following the Beijing South Railway Station transportation hub in September 2009 after the operation, the joint hub of the company to accelerate the construction of an acre of land, Xiyuan and Songjiazhuang three hub, which is connected with the Metro Line 4 station of an acre of garden
< p > in 2007, Beijing public combined transport hub construction management company established as to assume Beijing hub construction and operation management of the specialized companies, project construction investment is borne entirely by the government, which makes the pace of the construction of the Beijing traffic hub speed significantly.
< p > by first single bus transfer to now subway, bus, taxi,hogan outlet, long-distance passenger and even railway, a variety of forms of transport stereo transfer and transportation hub in Beijing more and more emphasis in the urban traffic system comprehensive hub function. Comprehensive transportation hub city road and rail transportation network connecting, is an important node of city traffic system smooth convergence. These nodes to convenient professional facilities, ease traffic flow,pandora jewelry outlet, in important areas together will bring traffic pressure, guide urban massive passenger flow reasonable transfer, effectively improve the overall operational efficiency of passenger transport network. Traffic hub with the construction of the bicycle and motor vehicle parking, can attract more people to drive or ride to the hub station and then transfer to the public transport.
 newspaper (reporter Tu Lufang) city public transport hub construction management company yesterday revealed that the first batch of the planning of the 13 major transport hub in Beijing will be completed in 2013.
Beijing 13 major transport hub will be completed in 2013
Related Articles:

China last

Wuhan tried to make low incom

The director of the Jiangxi P

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
« پاسخ #11 : 28 سپتامبر 2019، 07:08:52 pm »

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.ruhttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است

این صفحه در 0.191 ثانیه 27 نمایش داده شد.