انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق آزمونی روحی است – ربطی به جنسیت ندارد و با کالبدها بیگانه‌است، عشق با درونی‌ترین کانون وجود سروکار دارد. اما تو هنوز حتی به معبد خود قدم نگذاشته‌ای. ابداً نمی‌دانی که کیستی، و با اینحال در پی آنی که چگونه عشق بورزی. نخست خود باش، خود را بشناس، و دل خوش دار که عشق را پاداش خواهی گرفت.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 12 قدم و 12 سنت پرخوران گمنام (O.A)  (دفعات بازدید: 2929 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام
12 قدم و 12 سنت پرخوران گمنام (O.A)
« : 21 ژوئن 2011، 09:24:17 pm »

يكي از كليد هاي موفقيت ما در برنامه بهبودي پرخوران گمنام كاركرد قدم هاي دوازده گانه مي باشد . قدم هاي دوازدگانه به ما كمك خواهد كرد تا بهتر خود را بشناسيم

قدم هاي دوازده گانه
 
 •   ما اقرار کردیم که در مقابل پرخوري عاجزبوديم و زندگيمان غير قابل اداره شده بود. 
 •   به اين باور رسيده ايم که یک نيروي برترمي تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند. 
 •   تصميم گرفتيم که اراده و زندگيمان را به مراقبت خداوند به آنگونه که او را درک مي کرديم، بسپاريم. 
 •   يك ترازنامه اي اخلاقي جستجو گرانه و بي باکانه از خود تهيه کرديم. 
 •   چگونگي دقيق خطاهايمان را به خداوند ، به خود و به يک انسان ديگر اقرار كرديم. 
 •   آمادگی کامل پیدا کردیم تا خداوند کليه نواقص شخصيتي ما را برطرف کند. 
 •   با فروتنی از او خواستيم کمبود هاي اخلاقی ما را برطرف کند . 
 •   فهرستي ازتمام کساني کهبه آنان صدمه زده بودیم تهيه کرديم و خواستار جبران خسارت از تمامي آنها شديم. 
 •   به طور مستقيم در هرکجا که امکان داشت ازاین افراد جبران خسارت نموديم مگر در مواردي که اجراي اين امر به ايشان و يا ديگران لطمه بزند . 
 •   به تهيه ترازنامه شخصي خود ادامه داديم و هرگاه در اشتباه بوديم به آن اقرار کردیم. 
 •   ازراه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطه آگاهانه خود با خداوند بدانگونه که او را درک مي کرديم شده و فقط جویای آگاهی از اراده او براي خود و قدرت اجرایش شدیم . 
 •   ما با بيداري روحاني حاصل از برداشتن اين قدمها سعي نموديم اين پيام را به پرخوران ديگر برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي به اجرا در آوريم.
 
  سنت های دوازده گانه
1-منافع مشترک ما باید در راس قرار گیرد،بهبودی شخصی به وحدتOA بستگی دارد .
2-در رابطه با هدف گروه ما فقط یک مرجع نهایی وجود دارد؛خداوندی مهربان که به گونه ممکن خود را در وجدان گروه بیان می کند .رهبران ما خدمتگذاران مورد اعتماد ما می باشند،آنان حکومت نمی کنند .
3-تنها لازمه ی عضویت در OAتمایل به قطع خوردن غیر ارادی است .
4-هر گروه باید مستقل باشد به استثنای مواردی که بر گروهای دیگر و یا پرخوران گمنام در کل اثربگذارد .
5-هر گروه فقط یک هدف اصلی دارد؛رساندن پیام به پرخوری که هنوز در عذاب است .
6-یک گروهOAهرگز نباید هیچ موسسه ی مرتبط یا هر سازمان انتفاعی خارجی را تایید یا در آن سرمایه گذاری کند ویا نام OAرا به آنها به عاریت دهد ، مبادا مسائل مالی ، مالکیت ویا شهرت مارا از هدف اصلی خود منحرف سازد .
7-هر گروهOAباید متکی به خود باشد و کمک مالی از خارج دریافت نکند.
8-پرخوران گمنام باید همیشه غیر حرفه ای باقی بمانند اما مراکز خدماتی ما می توانند کارمندانی مخصوص استخدام کنند .
9- OAتحت این عنوان هرگز نباید سازماندهی شود اما ما می توانیم هیاتهای خدماتی یا کمیته هایی تشکیل دهیم که مستقیما در برابر کسانی که به آنها خدمت می کنند مسئول باشند .
10-پرخوران گمنام هیچ عقیده ای در مورد موضوعات خارجی ندارد بنابراین نام پرخوران گمنام هرگز نباید به بحث های اجتماعی کشانده شود.
11-خط مشی روابط عمومی ما بنا بر اصل جاذبه است تا تبلیغ ، ما همیشه لازم است گمنامی شخصی خود را در مطبوعات ،رادیو ،فیلم و تلوزیون و سایر وسایل ارتباطات حفظ کنیم .
12-گمنامی اساس روحانی تمام سنت های ما می باشد و همیشه یاد آور این است که اصول را به شخصیت ها ترجیح دهیم.

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org
 

این صفحه در 0.058 ثانیه 25 نمایش داده شد.