مباحثی در مورد شکرگزاری

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مردم ميگويند عشق كور است زيرا نميدانند عشق چيست .من به تو ميگويم كه فقط عشق چشم دارد به غير از عشق همه چيز نا بيناست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مباحثی در مورد شکرگزاری  (دفعات بازدید: 9529 بار)

davood.m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 76
  • شادی نمادی از زیستن آگاهانه است
پاسخ : مباحثی در مورد شکرگزاری
« پاسخ #15 : 30 مارس 2015، 04:19:51 am »

در قلب خود باور داشته باشیم که حادثه ای خوب و شگفت انگیز
قرار است که برایمان اتفاق بیفتد
پس...
عاشق زندگیمان باشیم و هر روز را با شکرگزاری بخاطر زنده بودن و پاک بودنمان آغاز کنیم
و یادمان باشد که امروز را که در آنیم خوب زندگی کنیم.
.
خارج شده است
پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ، در آرامش فراموشش مکن

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
Art Festival composition 600
« پاسخ #16 : 12 آوریل 2016، 04:01:11 pm »

HTML template Art Festival 600
7:30
 8:00
 9:00 calm: discovery stage performer (then in musical performances and plays are dearly, and I see a contestant to play the piano but also playing into quite, the fingers not playing the piano, but over the keys of the dance to. />9:30
 10:30, irritability: boring to the extreme emotions become irritable. I just sat next to the line, I will take the opportunity to go out like a stroll around the,tn homme pas cher...... It's raining......
11:00, the hunger: hunger is also a kind of emotion,chaussure jordan pas cher, but a hungry,golden goose saldi, want to eat.
13:00, anger: coin calligraphy contest, I took the new pen to write a buy yesterday...... My anger, this is called a pen? The written word is like the ink is mixed with water, and not only with the kind of.
13:15, the pain to make-up, the boys were the same as effeminate man or manly woman,hogan roma online.
14:00, happy and pain: the teacher let us see Kung Fu Panda, look very happy,nike tn pas cher, but soon to see the end, but the teacher asked us to get ready,hogan outlet, pain ah.
15:15 easy: with a little nervous,hogan olympia outlet, finally finished the chorus, a heart to understand!
16:40 happy: first, because today is the art festival, there is no class. Second, weekend homework is less good oh,converse pas cher!
Related Articles:

primary school principals post training work plan

In 2007 th

It is indeed true

I always think life is because of the love to go this way, the process full many unpredictable twists and bitterness, also experienced and enrich our life. Not for all the fate of intimate understand, do not expect all the fate can be permanent. Too many encounters numerous living beings, eventually become the traveler to rub shoulders.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
in the history of the most expensive micro film to create the banner of the work
« پاسخ #17 : 28 آوریل 2016، 12:34:22 am »

to achieve zero advertising implantation "cloud brothers" making public service film
 micro film "soul" station official poster
 this work,hogan sito ufficiale, we want to give the audience a new visual enjoyment,scarpe hogan outlet, but also want to give the market a new standard positioning." Wei Min said that the team's goal is clear, is to create a micro film has the meaning of the flag. Have read the notice Ningcai Shen of the film quality are quite confident: "mostly using the film advertising and film team, quality is guaranteed. I've seen the trailer, think it is a good movie."
The Wei Nan brothers teamed up with the Ning Caishen "soul&quot,nike tn pas cher; to create the most expensive transfer station micro film
 in the history of the most expensive micro film to create the banner of the work of
In the new media is the main platform for the dissemination of < p > micro film, does not involve the box office, so its profitable way mainly from advertising implantation: "chopsticks brothers" of "old boys" by the Chevrolet sponsored, Jia Zhangke producer of "language" behind have Johnnie Walker. The "soul" taken from the creation to the transfer station,tn pas cher, and then to make, do not rely on advertisers put a penny. In this regard, Wei Nan quipped: "we belong to the 'cloud' brothers, the micro film production without any advertisement to implant, completely is to give the audience a pure short film >
 Bao Chunlai played the first shock, "death" in a corner in the film
2010, a "old boy" opened a micro film era of China. Now, another flag works forthcoming: by Beijing as a culture product,hogan roma outlet, plan ning, Wei Nan producer, director Weimin "soul transfer station" will be formally launched on March 1. The film by Li Wei, star of the film starring, badminton Prince Bao Chunlai, child star Jinming, old play bone youbenchang strength to join, more of the Jinling 13 hairpin production team for its contribution to the technical support,scarpe hogan outlet, trying to build a professional standards, the production of sophisticated public micro film.
 Li Wei, male, subvert the image appeared in drunk driving young
 according to director Wei Min introduction, "soul transfer station" the production cost is about one million, is the general cost of micro film dozens of times. The "most expensive", one is the cost of making visible, on the other hand, is in the team. From the stage to behind the scenes, the soul of the transfer station, almost in a circle outside a general mobilization, creative team is led professionals,golden goose outlet, including planning Ningcai Shen, photography, 15, Hao art art, splicing guide Wei Nan,sac goyard pas cher,; the later effects of the completed by the synthetic effects of France team, quality reached theaters. The cast is eye-catching, Taiwan idol drama actor Li Wei will in the spirit of transit station "to subvert the image, played a" drunk driving men ", a child Jinming also specially from the United States fly back starred friendship, the film more" badminton Prince "Bao Chunlai, old play bone youbenchang vigorously support.
Related Articls:

Wei Shaohui relatively calm performance in court, sometimes slightly impatient.

Bai Xiaole

Lippi immediately flew to Thailand Hengda training do not need to advance to Thailand

We don't want the children so disgusting, their first normal point, not sensational not hypocritical. Convey the newspaper radio and television film and other public media content, adults should also think, the children will also receive all of this. This is the education should have a ring, belong to the category of social education.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Spring rain...... _0
« پاسخ #18 : 29 آوریل 2016، 05:50:23 pm »

in this rain time, bath street is a wonderful enjoyment. With open arms, looked up and smile, let the wet hair wet, thin clothes. Silk rain Kiss face Ren amorous, soothe the heart of shame. In such moments of light rain, stroll in the rain,mont blanc pas cher, gently pick a piece just pan green leaves, thin touch it inexperienced young context; in such moments of light rain and marching spatter of rain flowers, let thoughts flying to regain their childhood distant nightmare; at this moment of light rain,hogan sito ufficiale, hold the red umbrella ramble, enjoy the scenery in the rain, chasing the wind, chasing blue Youmeng, most propbably is more enjoy the different kind of a fantastic!
< p > I was concentrating on only the friend was just sent the manuscript, look up and have a relaxing moment found, windows do not know when Piaoqi the drizzle. Followed by winds that intermittent wet, with the strands ethereal cloud, rain is twisting slender waist float in the air, ethereal, Yau Yat, silently, glistening wet earth warm heart...
HTML template spring rain......
< p > he Zhizhang said, the spring is the "10000 dropped the green silk sash," Liu Ying; Song Qi said, spring is "spring awakens Apricot Branches" the scenery; Han Yu said, the spring is "unscrupulously Gongzi fighting warm" picture; Zhou Bangyan said,goyard prix, spring is the "green small pond"; Wen said, spring is "apricot flowers with dew Hornsey, green Yang Mo multi parting" melancholy... Friends, what is the spring in your heart? What is the spring rain in your heart? For me, spring is the year most Xiasi season, is the dream of flying season. Spring spring is the most provoking emotion stunner, is one of the most breathtaking scenery.
 spring rain, such as girls like hazy, like a young woman moving. We need to capture the heart of her soft charm, listening to her long nong. Perhaps each person's innermost feelings, are hiding an integral part of the mind? Gossamer like a romantic night, inadvertently we open the memory window, there is a rainy night filled.
 April, belong to more than the wind season, the wind is not blowing warm. A year in spring,air jordan pas cher, in the rapid development of northern cities, many construction sites have begun to step up the construction, for several consecutive days for the construction dust all over the sky crazy dance, straight to the eyes of the crowded, drill into a nostril, annoying sand to the entire city shrouded in the haze haze...
 spring rain is as precious as oil. Tianjie rain run as crisp. This spring it's time,golden goose sneakers, not only the clean air, enjoy the baptism of the whole town. This spring seems to change the color of the world, wheat,tn homme pas cher, vegetables,air max pas cher, grass and trees...... All colors are melted in the water dripping green. That is how green at! Brimming with green, green dazzling green, enchanting! The faint green in the rain and fog in the flow, reflected into the eye, flows into the heart, the green dizzy in the dry rice paper, halo...... Eloquent strands of rain drift like light gentle fingers on the strings of the earth, playing a que, que unparalleled beautiful Heartsongs, this spring, such as rain like everything is waking up, melt the soul,hogan sito ufficiale, the birth of energy.
 -- signature
Related Articles:

Across the

That time has taste

Sad counte

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631

< p > always live with their parents of Andy Lau, this year 5 month daughter Liu Xianghui after birth, namely and Zhu Liqian moved to new house, Chuan is Mobil's summit of Manhattan penthouse "skyline" unit, Kadoorie Hill 2 billion worth of the White House,hogan outlet, but according to reliable sources, Julie Qian harbor Andy children after, Andy Lau has rented from the former residence of the street across the forest house to Mrs. child support,christian louboutin pas cher, house peripheral almost by tree shaded, Mo said paparazzi not method videotaping, went in may not see big house in the woods, coupled with security guarded, Zhu Liqian and daughter can be said is separate from the rest of the world.
98, with 200 million buy Dollywood Blackburn and frame street a 2000 foot unit, a few years after the purchase of adjacent units, two units are now appreciation to about 80 million. Last year,scarpe hogan outlet, more Chuan 51 year old Andy Lau old come female, Ho spend 2 million to purchase below the white area independent houses for baby daughter, the truth is Andy Lau to rent more than 10 million,scarpe hogan outlet, the white independent behind hidden housing rental,air max pas cher, for her daughter to find a highly fortified nest. By the former places of residence in the walk for about 20 minutes. After a path, we can see a hidden door, is the Andy Lau and Carol Chu family of 3000 feet, the new homes and private gardens.
20 million please security
< p > people familiar with the matter said: "all Malaysian property is due to Zhu Liqian sister make rental, with Andy 24 years, Zhu Liqian on property investment didn't earn less!" To Hui is the daughter of Liu and Andy Yan chose a team of security group, 24 hour protection Zhu Liqian and Nannan, according to Wen many former G4 and superintendent, only monthly security fee has been as high as 20 million, plus new homes surrounded by trees and walls, there are many closed-circuit television, into the house to through 2 gates, heavily guarded exaggerated.
< p > at the end of the month, the house of Liu the gate hung on Halloween layout, people familiar with the matter said: "in fact know pregnant wife, Andy are looking for a new house, but also to avoid the paparazzi, residence and not from their parents too far, best but in Kadoorie Hill, before Zhu Liqian was born, they have to move past, Andy decided to rent, again slowly in the industry hit a human hand, buy luxury.
 click on the picture to enter: exposure to 51 year old Andy Lau who want to recover his son Liu father to visit traditional Chinese medicine for children,hogan rebel outlet,
Andy Lau Carol Zhu: Mansion exposure over 100 thousand trees shelter rent (map)
 has been the White House Rental misinformation Andy Lau (blue line),louboutin soldes, but he just rented the woods house (Hong Xian).
< p > Kadoorie hill in addition to the environment quiet and privacy degree, while adjacent dbspd, always attract many rich stars inhabited, in addition to the lives of Andy Lau and Kelly, Sandra ng and Chapman >
< p > according to the latest issue of Hong Kong magazine broke the news, always on housework low-key processing of Andy Lau, to 8 million please Yuesao out earlier and more in the name of an individual, in Kaohsiung, Taiwan Fo Guang Shan Temple donations 1000 million,scarpe hogan outlet, for to LOH Jishan Ji Fu.
Related Articls:

Penalties for violation of the import and export l

WTO Busine

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Sorry
« پاسخ #20 : 04 مه 2016، 03:32:42 am »

,scarpe hogan outlet
 if not for my son,hogan outlet online, divorce is inevitable, whether or not to endure how long,hogan sito ufficiale, tired. After four years.
< p > unprovoked angry is not a two times,hogan outlet online, my days how so sad that he married is not the same, but at this time of the day is really not the same,hogan outlet, day by day more sad,chaussure tn pas cher, no way may be my own feelings not the same concept.
 I have been modest is his life,hogan outlet online, I did not expect the silence he thought I had a couple of ideas, whether should understand each other,golden goose mid star, why my four years is so over.
Related Articles:

Leave half

If everyone

Love, self

At that time I always thought that after 80 is only a synonym for a generation of writers. And then know that this is the name of our generation. We have been underestimated, being laughed at. In my opinion becomes not us, is the society, because the society has become too new, after all 60, 70 few people will worry about the house, but will not want to buy what car.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
. Cool
« پاسخ #21 : 10 مه 2016، 02:48:18 am »

. Cool
        &nbsp,hogan outlet
            I also expect to can live very well in the new school, but now a month later I just felt did not fit into the new environment. In the face of unfamiliar faces I just feel helpless.
    &nbsp,scarpe hogan outlet;   &nbsp,nike tn requin soldes;   -
          &nbsp,hogan sito ufficiale;
&nbsp,hogan outlet;         
            in the new school for five weeks to tell the truth very painful. Every day is too full to enrich the panting time is not more than one second feeling.
            in fact, I'm not so brave and strong.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; although no one knows but every night in the dead of night when oneself always lying in bed thinking once.
    &nbsp,goyard paris; &nbsp,hogan outlet online;     a transparent crystal material from the corner quietly ran out.
            I always thought my tears rarely I was a heartless person./>&nbsp,goyard prix;
            remember at the new school for the first time in the monthly exam essay topic is very sensational/>   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; actually have so many words to say to want to write is to write the moment suddenly feel and incoherent speech the./> Related Articles:

Thanksgiving mother's speech

5.12 moved

The mirror Reflections on lif

But when I found a hundred flowers contend in beauty, my misfortune - I is far inferior to the others. Like holding the moon, the leaves of flowers. A debate class, the students are There were many discussions. I was a member of the opposition, while the argument was thrown into the high, I want to have a try. Confident I held my hands up, get the right to speak.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Ningbo Huaxiang half a month to buy back 5 million 770 thousand shares
« پاسخ #22 : 17 مه 2016، 10:51:35 pm »

Ningbo Huaxiang
< p > Ningbo Huaxiang announcement today, as of July 13, the company has repurchased numbers total 577.82 million shares of, accounting for the proportion of the total share capital of 1.04%, the highest closing price of 692 yuan / shares, the lowest closing price for 6.85 yuan / share,spaccio golden goose, to pay a total amount of about 4001.05 million yuan.
 this means that for the first time since the implementation of the repurchase program since half a month,tn requin pas cher, the company once again bought 5 million 660 thousand and 900 shares,hogan scarpe outlet, at a cost of $39 million 198 thousand.
 the company's staff had told reporters that the company will send a notice of the progress of the repurchase of the company each month,nike tn pas cher. Today this announcement to come: Ningbo Huaxiang has accumulated to buy 5 million 770 thousand shares,bottes ugg france.
 Ningbo Huaxiang first repurchase occurred on the 29 day of the month. However, the move did not boost Ningbo Huaxiang repurchase shares. June 30th morning, the stock is only slightly higher and rose more than 3%,nike tn soldes, then gradually dropping, received a long shadow on all day long. In the next three trading days, Ningbo Huaxiang decline still, out of the three yin. In July 6th, the stock finally again hit 6.92 yuan / share and below, the lowest to 6.90 yuan / share.
Ningbo Huaxiang half a month to buy back 5 million 770 thousand shares
< p > perhaps because repurchase announcement had been issued, this week Ningbo Huaxiang mixed each other now, but every day 6.92 yuan / shares of the following prices.
 today's announcement also shows that the company dished out 1 billion 100 million yuan repurchase plan has entered the countdown. The deadline for the implementation of the plan in August 14th, just a month ago.
 at the beginning of this year,chaussure louboutin pas cher, Ningbo Huaxiang (002048) out of 1 billion 100 million yuan repurchase program intends to shrink 29.6%,tn homme pas cher, half of the period. However, the move was not officially launched until June 29th, the first day of small stocks to buy small stocks has not been recognized by the market, the stock price fell below 6.92 yuan a share price a number of times since half a month.
 Chengdu Daily reporter Xu Jinmin
Related Articles:

ZOOMLION r

BYD A shar

Kang Chi Zhiqing solution Con

And the sea in March of the real estate sales for HK $77.6 million, sales area of 58.1 million square meters, respectively, an annual increase of 13.2% and 19.7%; chain in February of 42.5 billion sales and 27.9 million square meters of sales area, respectively, an increase of 83% and 1.08 times.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
A shares valid account for the first break the pro
« پاسخ #23 : 28 مه 2016، 09:19:22 am »

< p > last week, news, stock index futures and margin trading to accelerate, rumors of the credit tightening policy,hogan outlet, market "28" seesaw can be described as one after another. Makes frequent exchange last week,golden goose mid star, a shares account activity also increased last week, trading in a shares account number to 2104.74 million households, than a week ago increased 46.7 million; A-share participation also from 14.88% increase to 15.18%, to a new high of nearly 7 weeks.
< p > last week (January 18 - January 22),hogan outlet online, the new A shares account number of the continuation of the upward trend in the previous week, up 32.44 million, compared with a week before the growth of 14%. As of last week, a total of A shares in Shanghai and Shenzhen stock accounts of two households, B share account of the households; effective account. As of last week, A shares account for the proportion of 37.66%, an increase of 0.34 percentage points over the previous week, a 3 month high. Prior to the one week high point is in October 12, 2009 when the week,barbour soldes, the proportion was 37.7%.
A shares valid account for the first break the proportion of 14 of the shares of the first break Zhou Xingao
< p > markets tumbled last week,goyard soldes, Shanghai composite index regression to the half line near, the trend of market volatility but instead aroused the external investors into the market enthusiasm. China Securities Depository and Clearing Co., Ltd. (hereinafter referred to as the company) disclosure week statistics show that last week, the number of new A shares account for 300 thousand, a record high of nearly 5 weeks. At the same time, the proportion of positions hit a new high of 14 weeks.
 at the same time, as of last week,hogan outlet online, the number of A shares account for the number of households,air max pas cher, an increase of more than the previous week,hogan outlet online, the number of open positions account for more than 52 million new high; the previous high of 51 million 660 thousand in December 25, 2009 to create.
 Oriental Morning Post reporter
Related Articls:

AH share p

August cen

National Day concept stocks e

To 2008 March Hengda went to Hong Kong IPO crashed as a landmark event, the door to the capital market seems to housing prices suddenly closed and blocked in the outside the enterprise because excessive land reserve of negative tired and become a tiger by the tail. After more than a year no one talked about IPO, housing prices listed hope collapse.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
The 2015 wedding ceremonies presided over the word
« پاسخ #24 : 01 ژوئن 2016، 12:12:11 pm »

The 2015 wedding ceremonies presided over the word
2015 wedding ceremonies presided over the word
 witnesses came to
< p > the newcomers (men and women in front of the station, men and women left and right) below, please allow me to you about the couple, the graceful, the graceful beautiful MM is Princess of today & times; lady, she is a bit from the ancient city of Baoding talented; while standing in bride next to the smug U.S. britain britain handsome, elegant tall handsome guy is our today's groom & times. Sir, he is now studying in Xi'an,golden goose outlet, the ancient capital of the Six Dynasties,sac guess pas cher, is a graduate student. They met in the capital of Zhao Handan, love to walk the bridge, hand in the qing. To believe that we are in the presence of every person and I like to have such a feeling, both of them together. It was born, made a double, poem my fair lady, Marty. I am a great poet: Fan's daughter sea, washed with waves. Don A great hawk spreads its wings, fly to Qingyun tianluhang.
 distinguished guests,chaussure jordan pas cher, friends and family, we all good!
 well, then, we will take a leadership as one of noble character and high prestige.
< p > interaction: a couple shook hands, you and I all have; a couple holding arms. See my youth never old; a couple kiss kiss, mandarin duck amphibious flying butterfly.
< p > new entry for: Music echoing in the hall,hogan outlet, fireworks bloom in the air, in a joyous Wedding March, the groom and bride shoulder and the shoulder,nmd runner pas cher, holding hands, heart to heart, with a happy smile, to tread the red carpet, walking leisurely towards us, hold hand, and son Xielao. This moment, which means two longtime heart and finally come together; this moment, which means two loving people entered the holy matrimony; this moment,scarpe hogan olympia, which means in the days ahead, whether it is the wind is the rain to spend; this moment means a pair of new people will Xiangruyimo in the journey of life, work life.
< p > you young hotties if you from the bride and groom made a little experience? In fact, we are in the presence of have a lot of belle of handsome young man, have a lot of good object,hogan outlet online, we must seize the day the scenery Oh, in a saying: holding woman's hand,hogan outlet online, regret did not start! Hope this sentence do not become our guests in the future an interjection.
 today is the 20 year of the, the lunar calendar in January eighteen. In the spring, heaven and earth together the happy day, we gather in this surrounded by flowers, festive rich Cui home courtyard, & times; and Mr. & times; Ms. held the wedding celebrations. I very honored to accept the trust of the bride and groom, served as master of ceremonies for today's celebration, I, on behalf of the two new express sincere welcome and heartfelt thanks to participate in today's wedding guests and friends. Now, I declare: & times; and Mr. & times; lady's wedding ceremony officially began, please. The prince and the princess, the groom and bride admission. (signal applause)
Related Articles:

Summary of

To be a party member is glorious, but it does not mean that it is glorious, but also that it is dedicated to the service, but also to withstand the test of the party organizations. A member of the Communist Party must always be set up for the cause of communism struggle life wholeheartedly serve the people, ready to sacrifice for the benefit of the party and the people all the ideals and beliefs and correct world outlook, outlook on life, value view.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Beijing trade and Industry Bureau, the exposure of 4 kinds of toxic substances i
« پاسخ #25 : 06 ژوئن 2016، 10:29:42 pm »

Beijing trade and Industry Bureau,hogan outlet, the exposure of 4 kinds of headphones toxic substances exceeded the market to be ordered to withdraw from the market,hogan outlet online, the toxic excess of the headset
< p > City Industrial and commercial bureau said that the waste electronic products belong to solid waste,hogan outlet, is different from the general urban waste, if handled improperly, the harmful substances will permeate the, air pollution, soil,tn requin pas cher, water quality, on the environment caused great harm. D044
< p > nominal Tecsun General Electric Appliance Manufacturing Co., Ltd. is the production of Tecsun high sensitivity 12 band stereo radio (black) (R-912) and 2.0 channel multimedia active speaker N-15G11 Shenzhen III Connaught Electronics Co., Ltd. is the production of the "three Connaught" nominal. In the sample the materials, more than 20 kinds of toxic and harmful substances content exceeds the standard limit requirements, but only part of the material in the product manual labeling but no technical specifications and therefore were judged to unqualified.
< p > monitoring found that the nominal Philips (China) Investment Co., Ltd. production of "Philips" multimedia headset SHM1500/93, sample has two components of the materials content of toxic and hazardous substances exceeding the standard limit requirements and does not conform to the specifications of the products in the toxic and harmful substances or elements of statement and the testing results of were judged to be unqualified.
< p > nominal Shenzhen Science and Technology Co.,zapatillas new balance outlet, Ltd. production Hynix Amoi Amoi DVD player (P-203/ ~ 220V 50Hz), samples, 25 kinds of element content of toxic and hazardous substances exceeding the standard limit requirements, and product packaging not found products, toxic and harmful material content declaration documents were judged to be unqualified.
< p > recently, the Beijing Municipal Commerce and Industry Bureau commissioned by the Beijing entry exit inspection and Quarantine Bureau of inspection and Quarantine Technology Center and pony Test Technology Co. (Beijing) Co., Ltd., electrical and electronic products on the market sales of toxic and harmful substances monitoring.
 newspaper news (reporter Yang Bin) beware! Electronic products are also toxic! Yesterday,hogan outlet, Beijing City Industrial and commercial bureau official website publicity circulation electronic products toxic and harmful substances project quality monitoring results, Philips headset, Amoi DVD 4 models of product samples, the material contents of poisonous and harmful substances exceeded,hogan outlet online, were ordered to withdraw from the Beijing market.
 (original title: "PHILPS&quot,nike tn pas cher; headphones and other 4 products "poison" excessive)
Related Articls:

Liu Yunshan correct style to prevent from the actu

In fact, we are updating every working day. The site of the first in the design is combined LAN and WAN, a part only to the internal staff open, a part of open to the public. Some columns are the exchange of internal staff of the garden, the public is not appropriate, and should be open to the public, such as the open column is open.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Guangxi drought in the eastern part of the spread over the next 1 months will be
« پاسخ #26 : 07 ژوئن 2016، 01:48:34 pm »

March 16th,hogan outlet, the autonomous region held a meeting of the Standing Committee of the Standing Committee, once again study the deployment of the current drought relief work. State Flood Control and drought relief headquarters also sent a working group, in March 13th to 16 to Hechi, Baise, and other heavy dry land inspection and guidance of drought relief work. As of March 18th statistics, the region around the number of people put into drought, drought relief funds invested a million, drought irrigation area of over a million mu, a temporary solution to the problem of drinking water.
 trend: the next 1 months, the precipitation will be less than
, by the cold air supplement and the subsequent impact of the return of the weather,saldi golden goose, most of my area there is a rare favorable weather conditions for artificial precipitation operation. Autonomous Region Weather Modification Office and the dragon of China General Aviation Co., Ltd. units 3835, timely scientific organization implementation of aircraft artificial precipitation rain 6 sorties,hogan outlet, flight operations nearly 16 hours. At the same time, the region a total of 11 cities in Guilin 47 county (city,goyard soldes, district) carried out rocket artificial precipitation rain 96 times, emission WR type rocket 295 gold; increase in the region for rain heavy rain, locally heavy rain, the region's total rainfall nearly 2 million tons.
< p > according to Guangxi flood control and Drought Relief Headquarters drought Kewang chief introduction, judging from throughout the drought, soil moisture, rainfall and other comprehensive analysis,louboutin soldes, at present level of drought in my area has reached a severe drought,hogan outlet, which in the west of Guangxi north drought grade. As of March 18th 20 statistics, the region has 13, the drought, crop drought area 11 million 263 thousand and 800 mu. Drought has led to the people, the first big livestock drinking water difficulties.
-17 March 12th
 response: artificial rainfall accumulated nearly 2 tons of
< p > meteorological department forecast, in March and April I precipitation in the area of the region than in previous years too few into two; among them, the next one month (March 11 to April 10,), precipitation in the region will be less than normal 2% to 50%. If the four month is not twice more than 50 mm of rainfall appear, analyzed according to recent years of drought, drought hit area of early rice will reach 200 million mu of land to 300 million mu.
Guangxi drought in the eastern part of the spread over the next 1 months will be less precipitation
< p > News Network in Guangxi Nanning (reporter correspondent Huang watchers had) since February,cheap mac makeup outlet, our region has not yet appeared large rainfall, have appeared around the different degrees of drought. Yesterday, the reporter learned from the Guangxi flood control and Drought Relief Headquarters of drought, the current drought in the west to further increase the west,hogan outlet, and spread to the east.
Related Articles:

Domestic large aircraft communications and navigation system made in Chengdu

Chang e one thing in mind 495 days in space

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Shandong, the highest temperature will reach 38.1 degrees 7 city issued orange w
« پاسخ #27 : 08 ژوئن 2016، 01:23:45 am »

< p > in Shandong Province Meteorological Observatory warmth reminds: afternoon minimize outdoor activities; the old, weak, sick and young population extra attention to diet and sunstroke; under the condition of high temperature during the day and work need long time outdoor work personnel to take the necessary protective measures.
Shandong,occhiali ray ban wayfarer, the highest temperature will reach 38.1 degrees 7 city issued orange warning
 newspaper Ji'nan July 4th hearing in July 5th, 5, the province appeared in hot weather, the provincial meteorological observatory issued a high temperature yellow warning signal for three consecutive days.
< p > in Shandong Province Meteorological Observatory issued a yellow warning signal at high temperature is expected to 6 to 7, northwest of Shandong Province, Shandong Lunan region will still appear high temperatures above 35 degrees Celsius, the highest temperature in some areas will be more than 37 degrees Celsius.
< p > by continental warm high ridge effect. On the 4th, the northwest,new balance 574 outlet, Shandong greater part and southwest regions, the highest temperature over 35 degrees Celsius, 123 meteorological stations in the province has 14 stations the highest temperature is over 37 DEG C, mainly distributed in the northwest region of Shandong Province, the highest temperature appears in Dezhou Ningjin for 38.1 DEG C.
< p > 5,hogan sito ufficiale, the maximum temperature in the northwest of Shandong Province, Shandong Lunan region are in more than 35 DEG C, 123 meteorological stations in the province have 36 station,hogan outlet online, the highest temperature is over 37 DEG C, seven station, the highest temperature more than 38 degrees Celsius, 37 ~ 38 DEG C high temperature mainly distributed in the northwest and southern Shandong Linyi, Zaozhuang area, the highest temperature appears in the Cangshan 38.6 degrees. As of 17 at 5, the province's 7 cities (Dezhou,golden goose outlet, Ji'nan, Binzhou,tn requin pas cher, Dongying,hogan outlet, Zaozhuang,zapatillas air max outlet, Linyi, and Rizhao) has issued a high temperature orange warning signal.
Related Articles:

Hainan launched the emergency response to the seve

Guangdong

Guangzhou

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
New players ceremony speech
« پاسخ #28 : 08 ژوئن 2016، 07:37:20 am »

New players ceremony speech
,scarpe hogan outlet
 new players into the team ceremony speech
 dear teacher,hogan outlet, dear classmates,hogan outlet online, I was in class 101 the new team of young pioneers xxx. Whenever I see the campus of Big Brother Big Sister chest wearing a bright red scarf,nike tn pas cher, I particularly admire,air max homme pas cher, always looking forward to the when I can become a glorious pioneers. Today I finally signed up, when the bright red scarf fluttering in my chest, it is like a burning flame. I am proud,hogan outlet, I became a real young pioneers! I want to Study hard,scarpe hogan outlet, good work,adidas yeezy pas cher, every day! Let fluttering in front of the red scarf to remind me to be a outstanding young pioneers! Thank you all!
Related Articles:

League application writing _0

Set up a l

March Juni

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
The National Federation of trade unions, the trade union funds and receipts and
« پاسخ #29 : 09 ژوئن 2016، 12:36:23 am »

National Federation of trade unions: trade union funds shall be included in the budget management of the budget management of the balance of payments
< p > to problem oriented,spaccio hogan outlet, with the system as the starting point, to service for the purpose, to monitor to ensure the all China Federation of trade unions to implement the four specific measures taken by the central provisions of the spirit of the eight. Since the implementation of the measures, a strong impetus to the construction of the style of the organs of the normalization of long-term.
 problem oriented focus on the strength of a catch rectification
 compared to the central provisions of the spirit of the eight requirements, carefully look for the existing problems and deficiencies, targeted to be rectification. Streamline meeting documents, since last year, streamlining the meeting to be held on behalf of the National Federation of trade unions,hogan outlet online, four, departmental meetings compared with the previous year decreased by 14%, clean up appraisal in recognition of the project 9, streamline document 22; in the trade union congress preparatory work, formulated the 15 measures of improving wind,hogan outlet, minus a small number of participants 375, one third reduction in staff; to "51" and other major during the festival organized labor models and advanced workers Beijing activities were adjusted and standardized. Remediation three spending public money gifts to remediation, public funds, extravagance and waste, regulate three expenses eight aspects as the main content, formulated the 30 measures, three funds 23.8% compression, the official reception fee 47.1% less than the previous year. This year's five one party budget 8 million yuan,hogan sito ufficiale, the actual expenditure of 3 million 670 thousand yuan. Specification going abroad (Habitat), visiting delegations of the total, the total number of visits, trip costs equal ratio were significantly decreased and expenses over the previous year decreased by 31%; strict control of the provincial and ministerial level cadres to go abroad to visit, provincial delegations this year to visit only 2 batches. The clean-up of office space,hogan outlet, the National Federation of former leaders of the initiative to vacate office room 11 sets, a total of 711.9 square meters.
Combined with the actual < p >, study and formulate the regulations of implementation on our implementation of the central government to improve the work style, close ties with the masses of eight provisions,cheap mac makeup, the all China Federation of trade unions implement the party and government organs of the economy against waste regulations implementing rules "and other provisions, the trade unions at all levels put forward specific demands. Eight around the management of funds, domestic travel and temporary duty abroad (Habitat), the official reception, official vehicles, conferences, office space, saving resources, centralized procurement and project bidding, and establish and improve the system of many 30, refinement of the provisions of the relevant requirements, to further strengthen the style of institutional constraints to improve the. In the use of trade union funds,charm pandora outlet, the provisions of the "eight are not allowed, union funds for employee services and carry out trade union activities outside of any expenditure is strictly prohibited, strict implementation of the expenses for meetings, travel, training, commissioned by the research etc. Expenditure Review; of union funds can be used in unionized employee collective welfare spending, make the restrictive provisions. In the Union budget management,hogan outlet online, clearly defined who income and expenditure of the trade union must all be unified into the budget management, who make budget must audited at the same level will through the review; Union budget on its official website public, accept >
 system as the starting point to promote long-term normalization of style building
Related Articls:

]Jixi, Heilongjiang coal mine

Lingbi Anh

Guangxi guests 11 people died due to drinking and

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

این صفحه در 0.108 ثانیه 26 نمایش داده شد.