انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی در زندگی کردن است. زندگی یک شیئی نیست، یک روند است. بجز زیستن، راهی برای دستیابی به زندگی نیست: جریان داشتن و جاری شدن به همراه آن. اگر در یک  فلسفه، دریک عقیده ی جزمی و در الهیات به دنبال معنی زندگی میگردی، راهی مطمئن برای ازدست دادن زندگی و معنای آن یافته ای. زندگی چیزی نیست که به انتظارت نشسته باشد، در درونت اتفاق می افتد. زندگی چیزی نیست که همچون یک هدف در آینده باشد که به آن برسی، در همین لحظه و در اینک‌اینجاست در تنفس هایت، در گردش خونت و در تپش قلبت. هرآنچه که هستی زندگی تو است و اگر شروع کنی که معنی آن را درجایی دیگر بیابی، آن را از کف می دهی.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: نظر خواهی  (دفعات بازدید: 1840 بار)

افق

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,244
نظر خواهی
« : 01 نوامبر 2012، 09:23:10 pm »

از دوستان عزیزم می خوام نظرشون در مورد این مساله بدهند

اگر بخواهید در یک مکان مثل یک مدرسه روز و جشن شکرگزاری برگزار کنید چه برنامه هایی برای اون روز در نظر می گیرید؟
من رو از ایده های جالبتون بی نصیب نزارین
خارج شده است
خداوند را سپاس باد. وقتی من در محاصره بودم، او محبتش را بطرز شگفت انگیزی به من نشان داد. من ترسیده بودم و فکر می کردم که دیگر از نظر خداوند افتاده ام، اما وقتی نزد او فریاد برآوردم او دعای مرا شنید و مرا اجابت فرمود

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : نظر خواهی
« پاسخ #1 : 02 نوامبر 2012، 06:13:49 am »

از دوستان عزیزم می خوام نظرشون در مورد این مساله بدهند

اگر بخواهید در یک مکان مثل یک مدرسه روز و جشن شکرگزاری برگزار کنید چه برنامه هایی برای اون روز در نظر می گیرید؟
من رو از ایده های جالبتون بی نصیب نزارین
.
.
اول از همه باید بفهمیم برای چی همچین مراسمی رو می خوای برگزار کنین
بعدشم توش حتما خوردنی باشه

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx572
The adventures of the world of magic
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 05:33:01 pm »

I phantom moved to the fugitive's residence, I used the magic body curse, quickly find fugitive. Emperor is not negative, I finally found him. Do not look not to know, look frighten jump: dirty hair hanging to the elbow, eyes peep out evil light, waxy skin tight on the cheekbones like a skull. And there is a yellow tooth. Surrounded by four black wizards to protect him. I have no idea, I thought: an underage wizard, which dealt with 5 adult witch? But I'm determined to give it a try. While one of the Dark Wizard Companion to buy food when I pulled out his wand,goyard paris, muttered "stupefy." The silent spell struck the black wizard's friend,hogan outlet online, and he staggered down. I pulled him, and then moved on to the shape of the phantom, and handed him over to the minister. I'm so happy that I've done a part of the job.
 woke up, I was tied to an iron pillar;
 "well,hogan outlet, how do I in this place?" I look around here, feel full of mystery. In a shop window, I was shocked - I was wearing a black cloak! There is a new sleeve under new wand! I suddenly understand, it's like a magical world "! I was so excited,nike tn pas cher, I pulled out my wand and pointed at the shop's drink, and tried to spell it!" Injection of golden fire wand, drink in the blink of an eye, flew to my hands, all of a sudden, a burly man Apparate appeared in front of me, sternly to me said: "I am the Minister of magic, Tom & middot; Smith, (I'm surprised even the names are changed) you under 17 years of age, it is not in the school use magic." He paused, and said, "but there is a task that requires you to do it. During this time, you can use any magic. Of course, after that, there will be a reward." I can not wait to ask: "what is the task?" Minister somberly said: "Azkaban escape a notoriety of the Dark Wizard, you put him to catch back, are the best friends." I was just about to ask who it was and what it was like. Did not expect the minister to come up with a magic wand,spaccio hogan outlet, pointing to me, said: "memory transport." Immediately, I gave him a little. So, I bid farewell to the minister, and began to complete the task.
The adventures of the world of magic
 I had to return to the old place very upset. Thought: This is how to do it? The rest of the two people will certainly be aware of. As expected, they extremely nervous, all over the radiation of a stunning spell, a string of string dazzling flash, my hair in rolling, as there is a strong wind blowing, I saw a burning red light shot from the wand they,hogan outlet online, mutual crisscross, hitting. I felt that something was wrong,hogan outlet online, ready to run, but it was too late, a stunning spell hit me, put me out......
 later, I used the same method to uniform the black wizard's other two associates. The minister smiled, and he patted me on the shoulder and said kindly to me, "you are very good,scarpe hogan outlet, and it's not long before you captured two black wizards! Finish saying, then smile to me, on the phantom move form.
Related Articles:

Snow sheep sheep

Beautiful Shan _0

stock allocation: Internet fi

Explore the negative list of market access system, to carry out the relevant reform pilot. Docking international high standard economic and trade rules, to explore the financial services industry to implement access to foreign national treatment plus a negative list management model.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
time Reuters & nbsp;
« پاسخ #3 : 09 مه 2016، 07:51:38 pm »

< p > in the 1980s, Wes Craven have created the swamp monster "," a nightmare on Elm Street,hogan outlet online, the hills have eyes 2 "horror film,tn requin pas cher, depicting the fear in the hearts of the people and Craven said these Horror Scary thoughts and pictures are derived in real life.
< p > Craven said, 'a nightmare on Elm Street "is a source of inspiration to when the Los Angeles Times a report, in the 1970s,scarpe hogan olympia, the U.S. military defeat in the war in Vietnam,hogan sito ufficiale, a family in Cambodia can be survived, and later they returned to the United States,hogan outlet, but the little boy has always felt himself in the dream being hunted down," he told their parents afraid of nightmares, so that when he almost did not sleep. When he couldn't hold on to his sleep, his parents thought that all fear had passed. But in the middle of the night, the parents heard the screams of the little boy, rushed to the bedside, the boy has died, died in his dream." This report describes the terrible dreams of a little boy, but not an adult like to believe, Craven said that's the source of the story of "a nightmare on Elm Street.
 time Reuters & nbsp,air max homme pas cher; 11 on April 9, the classic horror film a nightmare on Elm Street "will usher in released to commemorate the 30th anniversary of the day, director Wes Craven therefore share the mentality of his film creation,hogan outlet, secret the source of inspiration for the film.
"Ghost Street" greet the 30 anniversary of the director exposure was inspired by real life
 in the film &quot,scarpe hogan outlet;the devil" Freddy - Krueger's image of the people
Related Articls:

hogan outlet online

Bullet in all the creative play is very dangerous to everyone blasting liver fibrillation

She commenced a series of props innovation, emotional feeder and operatic scenes around, no is satisfied, but is more puzzling. Which is the most fun to the number of wheelchair. Western science fiction movies is not suitable for Chinese ancient rivers and lakes character, film should be emphasized in the world of martial arts atmosphere and tone, for hardware inventions. Why insist?
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487

Memorial one two nine patriotic speech movement: the motherland's interests above all
 when the river of time back to 74 years ago today, history has shown its suffering and pale page. It was 1935 December, Chinese earth is to dominate the poverty and famine and the fate of the northeast, vast and rich provinces but when cross the Tiananmen over the waving flag, the old loess stood a great people; when the magnificent the Great Wall stretch out warm arms. From the five continents of friendship and peace into its embrace green green Badaling; when the Olympic Games echoed an anthem, it declared "to make people" Mu slave offspring are not bullied by the "sick man of East Asia", and with vigorous strides to glory the future...... students,hogan outlet, young friends, you will feel very proud and happy, will be full of strength and confidence. And all this is - the motherland! Yes, our motherland - with a common destiny, bound together in a common cause of the motherland ah!
Memorial one two nine patriotic speech: the interests of the motherland is above everything else
 was devastated by Japanese imperialism! The mother in the Songhua River in Changbai Mountain on the left children groan, blood,hogan sito ufficiale, and rivers in the wildfires weep in suffering under the heel of the motherland. Just as the Chinese nation to the most dangerous time, everyone was forced to issue a final roar. Thousands of college students of the leadership of the Communist Party of China in Beijing on December 9th day, decided to go on the streets, held a large-scale anti-Japanese demonstrations,zapatillas new balance baratas, they wore. The force of the wind, facing come to suppress the reactionary police, shouting "Gloucester Road of Japanese imperialism" and "North China autonomous movement against the",hogan sito ufficiale, "stop the civil war, consistent foreign" slogans such as, bravely forward, forward. Bare-handed young students with the reactionary police were fiercely fighting, the blood may flow, will not be seized! "Just a little. Nine movement finally got the support of people across the country, aroused the people Anti Japanese determination. Soon, anti Japanese peak fire burning in Taipingshan, guerrilla athletes in the infested, the Yellow River in the roaring, the roaring... This is how magnificent scenes, this is how passionate struggle! In order to national interests, to the interests of the motherland, the students of Peking in their heroic action wrote a glorious page.If yes, the intellectuals in China there has always been a concern for the people of Santa Claus, Chinese intellectuals although penniless, have the ambition of "harbor the world", called "sounds of wind, rain,hogan scarpe outlet, reading aloud, sound pleasant to the ear; family, the state,tn requin pas cher, and the world, care about everything." the so-called "dead silkworm silk,sac goyard pas cher, wax torch ashes tears, even Zhu Ziqing not handout, Wen Yiduo outraged are a true portrayal of the intellectuals. Under the leadership of the Communist Party of China,hogan scarpe outlet, the intellectuals are the vanguard of the new democratic revolution in China. "One or two. Nine" movement is the tide of revolution in a hybrid Pentium forward waves, is our revolution song in an immortal notes. History has proved to be an eloquent proof of the Chinese intellectuals in the revolutionary ranks.Related Articles:

A summary of the financial work of a branch

The compan

After entering the new school work summary experience

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

این صفحه در 0.161 ثانیه 27 نمایش داده شد.