انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هيچ انساني آنقدر ثروتمند نيست كه گذشته اش را باز خريد نمايد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 4 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 2253 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 4 _ قدم یک الانان
« : 26 مه 2011، 03:14:57 pm »

در زندگی خود چطور تلاش میکردم دیگران را عوض کنم؟ نتائج این تلاشها چه بود ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 4 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 10 ژوئن 2011، 11:33:40 pm »

من تصور میکردم که با تغییر دیگران مخصوصا بیمارم همه چیز درست میشود . حل مشکلاتم را در تغییر دیگران می دیدم از هر دری وارد میشدم همه راهها را امتحان میکردم . سلاح هایی که با آن آشنا بودم اول کنترل کردن که با حمایت ناسالم . جنگ . قهر .انتقاد ..سرزنش ..مقایسه..نصیحت ..سخنرانی ..به اجرا می گذاشتم . و بعد از سالها تلاش دستاورد من خستگی ...شکست ..احساس نومیدی و نارضایتی و احساس قربانی شدن بود .  من  درس نمی گرفتم و باز ادامه میدادم . نه تنها هیچ کس تغییر نکرد بلکه با واکنش بیمارم اوضاع و شرایط بدتر شد من تنها شدم و نتیجه این تلاشها چیزی جز شکست نبود . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 4 _ قدم یک الانان
« پاسخ #2 : 30 ژوئیه 2011، 07:34:13 pm »

چون من با بیمار زندگی میکردم فکر میکردم که اگه او ترک کند زندگی من عالی میشود برای تغییر دادن او و شرایط زندگیم از هر راهی که به ذهن بیمارم میرسید وارد میشدم)مثل:داد زدن،قهر کردن،اهانت و.توهین کردن،تهدید کردن،نصیحت و ارشاد کردن،مقایسه و خود خوری کردن،)خلاصه اینکه به کاری دست میزدم تا دیگران و شرایط زندگیم را تغییر دهم و نتیجه تمام این تلاشهای من چیزی جز اعصاب خردی،تنش،بیزاری از زندگی،از دست دادن ارامش نبود
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
Love in winter 500 words _1
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 11:29:45 am »

winter, is happy. Kids can't wait to go skating on the river; to snowball fights algidity raids a person on the road; to the white capped snow making snowmen in. Bell like peals of laughter that children love to winter.
 love in winter. Although winter everything withered, but plants that are not afraid of the cold but winter to add vitality; although winter silence, but children laughter has become the most delightful melody; although the winter cold, but love is like a fire ignited a warm and moving and beautiful!
 Spring Festival is coming, people gradually began to busy year. Melon seeds, peanut,air jordan homme, orange, Apple also appeared in front of him, but this is something for the future, before this, families began cleaning, with a new look to greet the new year.
 early in the morning,golden goose saldi, my mother took me out to work from the warm bed!" "Well, awu...... All right." Eyes closed after the promised, "clang!" A loud noise came, and I fell out of control, and who was expected to hit the head of the bed. Well, I was completely awake, and said, I had to wake up.
 is a warm winter. Look,hogan outlet, dressed in overalls police uncles in the cold environment still dutifully directing traffic, see, holding a broom, pushing a garbage truck cleaners, quietly clean streets; Wang,hogan outlet, security guards everywhere, in the narrow booth, conscientious and responsible in their own areas of responsibility of safety. In life, there are many such people, their professionalism, they are absorbed, they in order that we gave up their holidays,hogan outlet, to give up the chance of a family reunion. They pay silently,supra pas cher, let every corner full of love!
 in winter
 love in winter
 throughout the year, with countless changes, contains a mystery. I like letting a hundred flowers blossom and flowers in the spring; and reveling in the scorching sun, the sun in the sky of summer. I also like a fruitful, days of high Qishuang autumn; but more love Trinidad frozen, snowflakes dancing in the winter.
 starts to move! "Fool......" Washing machine spread a burst of noise, dirty clothing, curtains, bed sheets, sofa sets with the strong rhythm of the washing machine with water happily dancing the rumba. I took the dishcloth every home in the cupboard. The cabinet surface splashed by a dust cloth wipe immediately became bright.
< p > time in labor in a little bit of the past, the body a little tired, temporarily put in the hands of the, wash your hands and diameter to the piano. Open the lid, black and white keyboard in the eyes,hogan sito ufficiale, see is not monotonous, >
 winter is white. Snowy morning, when you open the window, a gust of wind blowing,louboutin pas cher, greeted the magnificent scene. The pine stand in the world of ice and snow, pine needles on the condensation of the white cream, that are not afraid of cold plum like a girl quietly standing in the snow, from time to time, emitting a refreshing fragrance, really is "suddenly, such as spring night, Arcadia 10000 pear tree open" ah! Snow land of endless snow Snow gleams white., a vast expanse of whiteness......
 love in the winter, warming the surrounding cold.
 love
Related Articles:

Birthday gift for mom _2

Write a do

tn requin pas cher

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Giving up smoking makes me grow up with a man's confidence.
« پاسخ #4 : 03 مه 2016، 01:12:02 pm »

also claimed to be a cultural scholar, how can the wife's kindness as an intention? Slowly, I am sorry to smoke at home, the habit of smoking in the home to get rid of the. Said Mrs. my face a little red is in marriage before the dusty on long many luster, can take out to illuminate the and sleep at night also like with me close to the. This makes my life a lot of passion, I secretly shone in the mirror, really is, the complexion is indeed moist many and had a round face. But the white lady's wife was still there, and she said, "just put it, there is a warning."." Wife's words are very interesting, very tension, but also always put the words are very polite.
 from now on, in front of his wife, I really have a little more. Not smoke no hidden,nike tn pas cher, there is a power of love but gentle thoughtful words in mrs.. But the wife's tea or the end is not mistaken. Occasionally my smoking up, Mrs. tea also carry to come over,hogan outlet, facing the wife silent care. I had to just lit cigarette obediently choked to death in the ashtray. For a long time, white ashtray is full of some black head of the whole cigarette, Mrs. see,hogan outlet online, do not seem to be a pity, collapsed, also attached to need time to mull over the words: "it is good. Anyway, it's better to smoke the smoke than it is in the lungs."
 finally became the home, smoking can not disappear,golden goose outlet, smokes as before, often the room got smoky. At first, Mrs. may because the bride's sake,air max pas cher, seem to turn a blind eye, has not provided smoke on the topic, however, often go to bed at night, wife,nike tn soldes, I do not know is too smoke taste in my mouth, or too I lack a man's stalwart, always looked unhappy. In life, she often put a cup of tea in front of me. After a period of time, when she put the tea, said a long time seems to think for a long time, then: "the text, it seems that a few days my tea has no white end, your smoke seems to smoke a lot less." The words of his wife not only let me feel warm, and let me feel ashamed,hogan roma online, because I know, Mrs. painstakingly actually does nothing to my addiction temperature drop. But I can hear the voice of my wife.
< p > not married, me and the other smokers, Ming know smoking is harmful to health, is not quit, sometimes in order to boredom and smoke, sometimes is to socialize and pumping, idle time to smoke. Of course, more often is to consciously or unconsciously. In short, the time and the cigarette is close and inseparable, and much more pumping more fierce momentum. Originally, my body belong to a single thin (colleagues said this may related to the genetic and now my father is old or weak. ) but such smoking, my body became thin, emaciation with sallow complexion. For a man, 1.72 meters tall,hogan outlet, one hundred catties of head weight, waist fine like hemp root stalks, lack of confidence, ashamed, to find the object are difficult. Especially in the winter is cold, every two or three days. Also want to quit it, can not quit.
 but I've been out there.
After all, we
Related Articles:

Loneliness warmth

Sorrow is

Can not forget the pain of the wound can not be wi

At that time I always thought that after 80 is only a synonym for a generation of writers. And then know that this is the name of our generation. We have been underestimated, being laughed at. In my opinion becomes not us, is the society, because the society has become too new, after all 60, 70 few people will worry about the house, but will not want to buy what car.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
Last week, the number of shares to account the num
« پاسخ #5 : 28 مه 2016، 01:36:12 pm »

< p > data show that last week, the two cities,christian louboutin pas cher, new stock accounts 239132, the A shares account 238264 households, B-share accounts 868 households,ugg pas cher, the total over the previous week reduced 122369 declined more than one-third, even when considering only four trading days last week, average daily number of accounts also is a week ago decreased by 17.3%,scarpe hogan outlet, fell more obvious. In addition,hogan outlet, last week, the number of new fund accounts for two cities 32432, a decrease of 25288 compared to the previous week,tn requin pas cher, the average daily number of accounts than the chain also has a 29.8% decline.
 according to the board's statistics released the latest stock and fund accounts last week, the chain have dropped significantly. In addition,nike tn requin soldes, the market prices fluctuated also inhibit the enthusiasm of investors, A shares account activity decreased.
 position data show that the end of the period of the end of the number of A shares account for the number of households, slightly rebounded from the previous week, A shares account for the proportion of 38.05%, compared with the previous week continue to decline.
< p > last week, A-share market show a wide shocks,hogan outlet, especially April 8 fell greatly restrain the market's bullish confidence,hogan outlet online, a shares account active degree, the emergence of a certain degree of decline. Data show that last week's A shares account for the transaction number of households, less than the previous week about 3 million, which is the lowest level in nearly 4 weeks.
Last week, the number of shares to account the number of shares fell A share of the decline in the number of accounts
 as of last weekend, the total number of two city stock accounts for the total number of households, of which the number of valid accounts for the number of households; two cities fund accounts for the total number of households. (Pan Shengtao)
Related Articls:

The requirements of the central capital market inc

11 departments jointly issued

has the Olympic Games come true?

To 2008 March Hengda went to Hong Kong IPO crashed as a landmark event, the door to the capital market seems to housing prices suddenly closed and blocked in the outside the enterprise because excessive land reserve of negative tired and become a tiger by the tail. After more than a year no one talked about IPO, housing prices listed hope collapse.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910

< p > according to the forecast, during the Spring Festival, Wuhan is expected to send 1610 million passenger trips,hogan sito ufficiale, the increase of 7.7% compared to the same period last year (149.436 million passengers). Among them, 4 million 980 thousand passengers were sent to the railway, 730 thousand passengers were sent to the air, and 10 million 390 thousand passengers were sent to the road.
 on the sixth to tenth peak is
< p > report from our correspondent (reporter ray Chuang correspondent Li Yun Li Yizhuo) during the 2010 Spring Festival starts from January 30, to March 10, in the end, for a period of 40 days. Yesterday,hogan sito ufficiale, the Wuhan municipal transportation issued a travel plan, during the Spring Festival is expected to send 16 million 100 thousand passengers, will hit a record high.
 (1) before the holiday peak relative ease,hogan sito ufficiale, to work and family to visit relatives of passengers mainly concentrated in Beijing, Shanghai, Shaanxi, Sichuan, Chongqing and other direction;
< p >,hogan outlet, due to the relatively late Spring Festival this year, the holiday on January 20, students home before the Spring Festival, which makes before the Spring Festival will be relatively moderate. But returning students advance to the postganglionic spring peak, after the holiday passenger flow peak will continue until the end of the spring, and continued to show a long time, the characteristics of the peak pressure.
 Wuhan Municipal Committee, with the economic situation improved, the flow of workers than last year will be a substantial increase. Affected the growth of the domestic economy and regional variation of the effect, postganglionic migrant people ahead of time, the direction of travel is diversified, but the Pearl River Delta, Yangtze River Delta is still the main direction.
 passenger flow trend
 (1) highway passenger flow is mainly in the pre holiday, is expected to be around 200 km in the middle of the
 railway
 (3) on the sixth to tenth month is the peak day is expected to send 170 thousand passengers.
 (2) after the passenger to start early, fierce and peak lasted for a long time. The fifth day of the first month to January thirteen to the south, East passenger flow, the formation of the first peak. The fifteenth day of the first lunar month, north of the passenger and South and East passenger overlap, continued to January 20,hogan outlet, formed the second peak passenger flow,,
The Spring Festival in Wuhan is expected to send 16 million 100 thousand passengers
< p > during the Spring Festival, Wuhan city bus transit line 280, input bus 7143 vehicles, which general line 802 vehicles, 5753 line cars, travel car 70, small bus 518 vehicles. Ferry routes 9, 19 ship ship investment. The city has 12137 taxis,scarpe hogan outlet, as the airport, railway station, bus station passenger terminal convergence. During the Spring Festival, the bus companies will be via the train station,hogan outlet, bus station and business district, tourist attractions,nmd runner femme pas cher, recreation places the line, appropriate to extend the class time, shorten the grid spacing, convenient passenger travel.
< p > he Wu EMU and the Wuhan Guangzhou high-speed railway and the opening of the operation, will break the pattern of the original traffic, railway passenger traffic will be greatly increased, especially in the East, the south line, will force the civil aviation, highway line operation, operation frequency will change.
Related Articles:

The Hankou

Guangzhou at present, the Beijing Guangzhou line capacity is approaching the lim

Guangzhou property market reg

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.071 ثانیه 27 نمایش داده شد.