انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هرگز منتظر فردای خیالی نباش
سهمت را از شادی های زندگی همین امروز بگیر.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 3 _قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 2271 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 3 _قدم یک الانان
« : 26 مه 2011، 03:12:06 pm »

3 _ آیا من میپذیرم الکلیسم یک بیماری است ؟ این بینش چگونه میتواند نحوه برخورد من در قبال یک الکلی راتغییر دهد ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 3 _قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 28 مه 2011، 10:04:14 pm »

در الانان با شناخت و آگاهی که بدست آوردم متوجه شدم که اعتیاد یک بیماری ست و من باعث اش نیستم . و نمیتوانم کنترل کنم و نمیتوانم درمان کنم  .در مقابل اش عاجزم و میپذیرم . و این پذیرش دیدگاه من را نسبت به بیمارم تغییر میدهد که به او احساس گناه ندهم و سرزنش نکنم . پذیرش باعث میشه که نجنگم .توقع کامل بودن را کنار بگذارم..میتوانم خودم را بجای او بگذارم تا بتوانم درک اش کنم .امیدوار میشوم که بهبودی امکان دارد . دعا میکنم  امروز با کار کرد قدمها میتوانم در کنار بیمارم باشم نه روبرویش .
 با قطع وابستگی سعی میکنم کمتر تحت تاثیر قرار بگیرم .و این کم کم من را به طرف عشق و خواست خداوند سوق میدهد چون مرحله بعد از پذیرش عشقه . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • tuv752
Dark path _76
« پاسخ #2 : 07 آوریل 2016، 04:25:45 pm »

"Rhodes could not help but swallow his mouth, could not help but ask:" then you say that we can hold it?" Charles Meng said: "I don't know." "What?" Weixi and Rhodes two people screamed, which stood at a distance the soldiers have to look. Charlemont with a wry smile, whispered: "I really not sure. We had two wars, strictly speaking is tricky in tactics, succeeded by the attack by surprise. If really in the normal urban offensive and defensive warfare and elite Ma Luo, border guards do a head-on clash, I of the peasant uprising army in the end can much fighting force,golden goose, in the heart at the end. " Weixi bitter face, shout a way: "that we are not dead?" Charles cast look sad, also do not talk to, turned his head to look from afar, stared at it for a long time,hogan outlet, and then only hear his own voice, low way: "this is a gamble, in the end who will win??" On the prairie wind gently blowing,hogan olympia outlet, with the fresh fragrance of the grass, passing small Yushan Town, blowing in the black tunic man's body. He looked up the wind blowing in the direction of view, the north side of the grass is green, tracy. That is the direction of the semi - wild. Chapter XV start update time: 2004-2-8 Ltd.is words: Mary 4474 slightly kingdom of Sri Lanka border guards will always Toland Duke negative hand but sign, in an imperatorial palace hall, look easy. From a side view, his tall body can not see any signs of old age. It is dressed in plain clothes, with his good looks, still make people feel anger and prestige. At this time, the waiter came in a hall, said: "Sir,hogan roma online, general Bloom to." Toland nodded, he said: "please come in." Not temporal, Brom walked vigorous pace into the hall,scarpe hogan outlet, to Toland to go one gift, way: "adult, you wanted to see me?" Toland smiled and said: ". Sit down first." Bloom sat down in a word. Toland in hall pacing up and down the steps, way: "this a few days lurking in the Yushan Town Lin g attached sent some people back, of Yushan Town situation report more and more anxious and counselled several times to me, I against Yushan Town early. What do you think of it? "Bloom micro one, that is, the way:" at the end will be the meaning of. The past few days see NASDAQ army seems to have ready to, if indeed renewed fighting, I'm afraid we cannot afford to clone against the riots villain. " Toland nodded: "yes,scarpe hogan outlet, I think so. But according to Lin Ke returns, only this few days,nike tn pas cher, the number of Yushan City, the number of riots has surged to more than ten thousand people. Opinion in this matter I mistake, when riots took place just,hogan sito ufficiale, I should have to heavily consumed, also may exempt the trouble of today. " Brom immediately stood up, embrace a boxing way: "adults do not have to worry, in fact, to the end of it, things did not to unmanageable. It is the city of Yushan is still not worth mentioning in the riots. Please ordered will end with only fifteen thousand troops, plus general stationed in Yushan city's five thousand.Related Articles:

http://studiozla.com/guestbook/

http://www.protectorforum.com/showthread.php?p=3063210&posted=1#post3063210

http://qsng.qlbaby.com/E_GuestBook.asp

I'm surprised to hear Belik talk a lot of nonsense for slum, West Second in command Belik, Manny had wanted to begin. However, due to the slums of the rules, plus other reasons, Manny has been patient, I think Belik was not afraid of death today, really knocked down his hands.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Remember the hometown catch eel
« پاسخ #3 : 26 آوریل 2016، 09:26:31 am »

so,scarpe golden goose, at that time in the country particularly eel. The pond, ditch, river in rice field eel really can catch. Then people who catch eel,hogan outlet, mostly family economy is not very good,hogan outlet online, they can not afford to buy black carp and silver carp to eat, often catch eel home to taste fresh, also used to entertain friends and relatives. General people living in the village, home to almost every household has a crock, or the tub, which keeps caught several or even a dozen eels. Eel catch more, will carry into the streets to sell, for some pocket money. If guest is free to grasp several killed, or chopped into a a together braise in soy sauce, or cut into a piece to put onion ginger fried, really good food hospitality and drinks. In times of scarcity of the material, it is not rare is not worth the eel become farmer's table of delicacies, for the poor dark day >
 every thought of home of wild rice field eel, my eyes will emerge from a summer catch eel scene.
< p > then, every hot summer night,scarpe hogan outlet, in the home country of rice on the ridge, there will always see many wearing high boots of eel people, their hands with long flashlight,scarpe hogan outlet, or is carrying a lantern, in the blackest night gently walk, with light care needed to capture the size a of eel.
< p > eel is eel, Jiangnan, in some places also called them for eel, which is a body like a snake of aquatic animals, them without scales, oblong body is brown, some there are some black spots,hogan outlet online, they like to live in Rural paddy field or ditch, often near the edge of the ridge or canal water hit a mud hole, once found the weasel and feral cats and other animals violations of them, they will be drilling mud hole to, often provoked some wild cats eyes, do not worry, opens the soil with their claws, but could not catch them.
The HTML template home catch eel note
 today, the wild eel price is quite expensive, it is a feast on the treasures. But in thirty years ago his home village, but they belong to the "grassroots" on the fish, the fish are not optimistic about the countryman, the wedding ceremony is not on the table. At that time, people's cultural knowledge is not rich enough, do not understand its nutritional value, so the village people banquet most likes with silver carp and black carp, rather than eel.
 remember once, the production team to dig river is a river to dry all the pumps. The village people to catch a lot of fish ashore, and then each household according to the head. The people in the village to silver carp, even the wild carp and wild fish do not. To the end of the fish, silver carp has not found,scarpe hogan outlet, only a dozen barrels of wild eel, wild carp and wild eels. At this time, the village of Lee last to take fish, Lee did not see silver carp on the gas turned away. Get the captain has had to put their fish out, the old man was to solve the problem. Finally, the captain took no one to go home. For this matter,hogan outlet, his wife and the captain had a quarrel! This story now seems to be Arabian Nights, but at that time is the real truth.
Related Articles:

Siberian Cocklebur

Whisper at

When care has become a habit, love is not far away.

I will is in the primary school do not cherish the precious time, do not listen, now that I think about it, very sorry, if I can again when a pupil, I will cherish, don't waste the. I will cherish in primary school every second, let it become the most beautiful memory in my life. But primary school time is gone for ever, I can only sigh, since the time of the primary school I did not cherish, that I must cherish the upcoming junior high school time, let it Wei Chen, the best time of my life.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028
Noon announcement Qunxing toys before the 3 quarte
« پاسخ #4 : 28 مه 2016، 05:38:11 pm »

Carolina textile
< p > Qunxing toys (002575) on Thursday, afternoon released the third quarter performance report, January to September 2015, the company's net profit 2243.45 million yuan,scarpe hogan outlet, year-on-year growth of 3.62%.
< p > Qunxing toys is expected in 2015, the company net profit 1560.92 million yuan to 2006.9 million yuan, an increase of 5% to 35%,scarpe hogan outlet, mainly due to the company a 20% stake in Guangdong, Guangdong Branch of Financial Leasing Co., Ltd. is expected to rise in profits over the previous year; it is expected that this year due to exchange rate changes in foreign exchange income higher than the previous year. The year's operating income over the previous year due to rising.
< p > Nantong Luolai Brand Management Limited registered capital of 10 million yuan,hogan outlet, scope of business, including brand management information consulting, brand promotion, investment consulting, project investment and management. As of June 30, 2015, the company's total assets of the company's total assets of RMB yuan, the business income of RMB yuan, a loss of $.
< p > according to previous announcement,hogan sito ufficiale, the company plans to not less than 8.87 yuan / share price non public offering of shares does not exceed 397 million shares, to raise funds does not exceed the amount of 35.25 billion yuan, after deducting the cost of issue will be used to following investment in Wuchuan County of 300 MW photovoltaic power plant project of 100 MW photovoltaic power generation project, Alxa Left Banner,yeezy 350 pas cher, photovoltaic power station a 50MW PV projects 7 projects and added liquidity.
< p > Luolai home textile (002293) announcement Thursday afternoon disclosure,pandora outlet online, the company intends to its own funds to a wholly owned subsidiary of Nantong Luolai Brand Management Co., Ltd. capital 2.9 billion yuan.
< p > Central shares, said the board of directors of the company will will be in accordance with the authorization of the relevant laws and regulations and the examination and approval document requirements and general meeting of shareholders of the company for the non public offering of stock related matters, and timely disclosure obligations.
< p > Carolina textile said that the capital increase is in order to of Nantong Luolai business development to provide further support and expand its brand influence, so as to promote the business bigger and stronger, and enhance the company's core competitiveness, further consolidate and enhance the leading position in the industry. After the completion of the capital increase, the company still holds 100% stake in Nantong luolali. The scope of the consolidated statements of the company will not be affected, and will not have a significant impact on the company's future financial situation and operating results.
 the first three quarter revenue 279 million yuan,hogan sito ufficiale, down 19.05%.
Noon announcement: Qunxing toys before the 3 quarter net profit rose 3,tn requin pas cher.6%
 shares announcement
 Qunxing toys before the 3 quarter net profit rose 3.6%
 central shares does not exceed a given increase in 397 million 400 thousand shares approved by
 proposed capital wholly owned subsidiary of 290 million yuan
 Chinese >
10 29 news bulletin Thursday afternoon central shares (002129) said the company received the approval of China Securities Regulatory Commission, approved the company's non - public offering is not more than 3.974 billion shares.
Related Articls:

Sanan opto

CSI interpretation - Chinese's first half net prof

Shanghai pharmaceutical pharmaceutical business -

Four years later, He Huazhang graduated from University, was assigned to return to Chengdu, in Sichuan people's press work, any political editor room editor, after the deputy director of the political editing room. In the press, he was a colleague at the time that the evaluation for the smart, competent, with a business mind".
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
replica gold cartier wear grease to make from the moist luster 2.
« پاسخ #5 : 07 ژانویه 2018، 11:39:19 pm »

modulus from one end to the other end in gold and silver maintenance rinse with dry abrasion. keep jewelry often new; B, fed last night.After polishing and polishing tea soaked in the night. wipe silver cloth contains silver replica hermes jewelry maintenance ingredients.1 to properly clean the jewelry worn in http://www.n8v.co/ a proper way; with the cartier jewelry knock off wrist bracelet should start from the narrow side with the place 925 silver oxidation is pale brown, It can be cleaned by special vca jewelry replica jewelry fake amulette de cartier cleaner or self-cleaning. silver by various processing technology, then use wiping silver cloth to gently replica cartier love bracelet wipe the silver recovery undisturbed, wear grease to make from the moist luster 2.

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2064#comment-20516

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article241/

http://www.htwl168.net/bbsnew/ShowPost.asp?ThreadID=44906

http://baby1419.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1676&pid=191994&page=4&extra=page=1#pid191994

http://forum.weidersport.ru/viewtopic.php?f=2&t=2

http://www.bjsax.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://ni665833_1.vweb18.nitrado.net/forum/index.php?page=Thread&threadID=3614

http://park17.wakwak.com/~sugiz/cgi-bin/bbs102.cgi

http://www.xyzhx.net/guestbook.asp

http://racingkingdom-hk.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1188970

http://www.lpetl.com

http://park1.aeonnet.ne.jp/~kino/cgi-bin/pfd/pfdbook.cgi

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=46877&pid=169439&page=1&extra=page=1#pid169439

http://sxx.njue.edu.cn/guestbook.asp
خارج شده است

این صفحه در 0.105 ثانیه 27 نمایش داده شد.