انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حقیقت تنها به نافرمانان رخ مینماید، و شورشی محکوم به زندگی سراسر خطر استایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: چگونه از عزیزانم جبران خسارت کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 2834 بار)

sedighe

 • منشی(مدیر)انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

من چگونه میتوانم از پسرم جبران خسارت کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پسر عزیزم زمانیکه روبرویت قرار گرفتم آرام نگاهت کردم و گفتم ببین من  آگاهی نداشتم ناخود آگاه روزهای قشنگ ترا خراب کردم و ترا در میان جنگ و دعوا . قهر و آشتی . طلاق و طلاق کشی . استرس قرار دادم به تو خسارت زدم اشتباه کردم . حالا میخواهم با آنچه در توان دارم خسارت هایی که زده ام جبران کنم . از من چه انتظاری داری ؟چکار میتوانم انجام بدهم ؟ لبخندی زدی گفتی هیچ انتظاری ....هیچ کاری ...ولی من میدانم که این جبران خسارت کافی نیست . و من خسارتم به تو با این 2 کلمه جبران نمیشود . من می بایست تا زنده هستم با تو و به عنوان یک مادر رفتار سالم داشته باشم . اشتباهات گذشته را تکرار نکنم و خدای نکرده دیگر کوچکترین خسارتی به تو نزنم . عزیزترینم . اگر با این آگاهی که در حال حاضر دارم به سالهای کودکی ات برمیگشتم مسلما بخاطر عشقی که بتو داشتم از وجودت بیشتر لذت میبردم و روزی هزار بار بخاطرت خدا را شکر میکردم . تمام سعی ام را میکردم که محیطی آرام و بدون استرس داشته باشی .تا بتوانی از هوش و استعدادت بیشتر  استفاده کنی . ترا در اختلافات قرار نمیدادم . با قیافه نا آرام و وحشتزده  و گله مند و ناراضی وآشفته با کوهی از مشکلات جلویت ظاهر نمیشدم  .ترا در تونل وحشت قرار نمیدادم . بیشتر از تو مراقبت میکردم . نواقصم را بهت منتقل نمیکردم .ترا با خداوند اشنا میکردم و عشق خداوند را خودم بهت منتقل میکردم . یادت میدادم که به خدا تکیه کنی و امیدوار باشی . شکر گذاری کنی . 
 امروز خدا را شکر میکنم که کمک گرفتم و رابطه ام باتو بقدری بهبود یافته که میتوانم احساسم را به تو بگویم و توهم با اینکه انجمنی نیستی احساس ات را به من راحت میگویی . و احساس میکنم با آرامش من تو هم آرامش خاطر داری و خوشحالی .پسر نازنینم :امروز خداوند در زندگیمان حضور دارد .مراقبمان خواهد بود راه را روزانه نشانمان خواهد داد و من دعا میکنم که در پناه خداوند شاد سلامت و موفق باشی. :pray:دوستت دارم و از زندگی با تو واقعا لذت میبرم . :rose: :rose: :rose: :rose: :love: :love: :love: :-* :-* :-*
« آخرين ويرايش: 19 مه 2011، 12:39:52 am توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

daruosh

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +17/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 68
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

یکی از عزیزانی که از خدا میخوام کمک کنه هر چه زود تر ازش جبران خسارت کنم پدرم که متاسفانه از بس ازش رنجش دارم زورم به بیماریم نمیرسهخ از یه طرف خیلی دلم میخواد ولی از طرف دیگه این غرور لعنتیم نمیزاره
یکی دیگه برادر مریضمه که خیلی هم واجب  بچه ها اگه کسی بتونه راهنمایی کنم و تجربه این جور جبران خسارت و داره بهم کمک کنه احتیاج به دعاتون دارم :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:
خارج شده است

سامان

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +16/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 55
 • * ماییم که از باده ی بی جام خوشیم *

نرگس جان    واقعا به احساسات پاک و زیبات احترام میزارم . واسه خودت و آقا پسرت بهترینها رو آرزو میکنم :rose:

داریوش عزیز   یه پیشنهاد دارم واست... البته فقط یک پیشنهاده و تجربه ی بنده ست...   پیشنهاد میکنم که راه و روش جبران خسارت کردن رو فقط از شخصی بگیری که یا راهنماته یا برنامه ریزیه قدم هشتت رو باش کار کرده باشی.... کسی باشه که بتونی بش اعتماد کنی
قدم8 و 9   و  4 و 5    کاملا بصورت انفرادی کار میشه چون خصلتهای آدمها با هم متفاوته و لازمه تا اندازه ای تراز شما باز بشه  پیشنهاد میکنم که جبران خسارت رو سر وقت خودش و با یک شخص معتمد(معمولا راهنما) کار کنی....   البته این صرفا تجربه شخصی من بودش
موفق باشید
خارج شده است
***در ترس یک امنیت منحرف وجود دارد***

sedighe

 • منشی(مدیر)انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

برادرای خوبم سامان و داریوش ازتون تشکر میکنم . و با پیام شما این امید در من زنده میشود و مطنئن میشوم که راهی که دارم میروم درسته ...من این شهامت را مدیون شما دوستان خوبم  میدانم وگرنه من به تنهایی قبلا فقط خسارت میزدم . بنظر من جبران خسارت حساس ترین قسمت کار ماست . که حتما باید با دقت انجام بشه . در زمان مناسب ..مکان مناسب ..و با کلام مناسب که اسباب پشیمانی ببار نیاره  دیگران هم سوء استفاده نکنند . نیاز به کمی واقع بینی  ..درک و آگاهی .از جریانات گذشته وکار کرد صحیح قدم 4 و 5  و عبور از ترسها و زیر پا گذاشتن غرور هست .پسری که من امروز عاشقانه با من زندگی میکند سالها پیش میگفت آرزو میکنم تو و بابام هر دو تا بمیرید تا من از دستتون راحت بشم  . حال مرتبا تاکید میکنه که مامان مواظب خودت باش .  به من گفتند مصرف کننده  جبران خسارت نداره . چون باعث خسارت مجدد میشه ولی انتخاب من این بود که از همسر در حال مصرفم جبران خسارت کردم چون نمی خواستم کوچکترین خسارتم را انکار کنم .خداوند امروز توانایی حل مشکلات با دیگران را بمن داده .بنا براین احتمال اش ضعیف هست که دیگران به من خسارت بزنند یا مورد سوء استفاده قرار گیرم . فقط تمایل و با کمک نیروی برتر و همراه خداوند میشود جبران خسارت کرد .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

daruosh

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +17/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 68
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

نرگس خانم خیلی ممنون بابت  موضوع خوب پیشنهادیتون امید وارم بقیه بجه های تالار هم تجربه خودشون رو بگن تا من هم استفاده کنم
من حدود 18 تا از جبران خسارت های اصلی و فرعی و مالی خودم رو به کمک خداوند انجام دادم وتنه چیزی که میتونم بگم اینه قدم 9 قدمیه که 12 قدم باید در اون دخالت داشته باشه 1 عاجزانه-2 مشورت-3 با اعتماد به خداوند-4 بدور از رنجشها-5اقرار به اشتباهات-6دلیل اشتباهات(بیماریو نواقص)7 تواضع وفروتنی-8 یاداوری خسارت ها 9-گفتن خسارت و انجام جبران محوله10 اعتماد به نفس و صداقت-11 دعوت خداوند بین دو طرف12 و امید واری که واقعا پشیمان شدهام
خارج شده است

ngfhi3t9we

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 266
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc542
He is _210 and the moon
« پاسخ #5 : 05 آوریل 2016، 10:33:47 pm »

Lin Jie lit a cigarette, looked around to look cool. That is where Jin did not see a pestle in place, like a piece of wood. Standing beside her two is not far from the cold, it is also motionless, like a piece of silent wood. The waiter took them around the dance floor, to an empty seat by the wall before. Four people sit down, should be cold at the side of her. But they did not seat, sit next to, but across the distance between two people. Lin Jie looked at them, and did not speak. Zhuang Chong took the wine list, bowed his head and handed the waiter. Looked up at a distance between them, suddenly startled: "two of you today......" Hibiscus that looked at him, he shrewdly shut up. Lin Jietai's fingers are not far away. "Is that right?" Everyone looked up, I saw together about four or five deck, sitting with a group of people, men and women are. Still faintly heard someone shout "Shen" less". Was called to the man wearing a casual shirt, ershiqiba years age, but was very handsome is lazily hook beside the girl's shoulder, talking with people. At this time, the waiter will Zhuang red point wine, also brought a lot of brightly coloured. Zhuang Chong opened a bottle of beer, I drink a big mouth. Lin Jie took a bottle and drank it slowly. But Jin know and should sit cold, don't move. Zhuang Chong suddenly opening: "Lin Jie, both of us a little closer, listen to what they have to say." Lin Jie looked at him and slowly drank the wine in his hand. After all,louboutin pas cher soldes, he stood up and went out with him. And looking back at the cold: "something told me." Should be cold when the answer: "well,hogan outlet online, go on." Xie Jinzhi looked up and saw the floor on the ground, reflecting the messy bouncing light. Like a soft silk, was pulled to bits and pieces scattered on the ground. She thought if you don't see that scene now she would like to be cold embrace, also on the dance floor in the dance lightly, and his cheeks. Every second they used to live happily and freely. Just want to get lost, felt he got up, sat down beside her. She looked up and looked at him. To her surprise, he looked at her very gently. He again took her hand, Yiziyizi clearly said: "Jin told you...... I don't want to be with me,scarpe hogan outlet, is it because I'm not good enough? Us...... Can come slowly, as long as......" He paused: "as long as you don't change your mind." Jin know stared at him. In my mind,sca goyard pas cher, but many people like flash skimming over the surface of two cases. Night in the rain under the viaduct, he was clinging to her, abruptly turned to expose the ears and tail; he suddenly appeared at the mouth of the cave, put down the phone and looked at her and smiled; he was holding her hand, through the cool stream; he will she pulled the stones under the starry night, presumptuous to kiss her... She thought,jordan pas cher, how could she be not willing to be with him? "Jin know is willing to work with the cold pledge card,converse blanche, reach old age together" was still in her pocket. But if,nike tn requin soldes, fate is irreversible? Fortunately,hogan sito ufficiale, they still do not get deep, right? She bowed her head, and at last she avoided his gaze..Related Articles:
 
 
   Cheng Hua fourteen years _726
 
   The old Emperor Yan Fei _488
 
   Empress co
 
 
  Seize the opportunity, is to realize the Chinese dream, so that the national revival to reality. Although this way many ups and downs even seem to have insurmountable mountain, but we have stars guide, a rainbow link, will double the journey distant and difficult courage to conquer, will breed through the craggy mountains of wisdom, will reach the dream of the situation.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 38,499
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 38,499
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.ruhttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آنلاین آنلاین
 • ارسال: 38,499
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است
 

این صفحه در 0.107 ثانیه 25 نمایش داده شد.