انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اندکی دوست بدار ، اما طولانی
زیرا ارزش آن به مقدارش نیست ، به استمرار آن است .ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: گروه هاي NA(معتادان گمنام)  (دفعات بازدید: 5813 بار)

ایلیاEiliya

 • بابا حرفه ای
 • ****
 • امتیاز: +137/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 785
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
گروه هاي NA(معتادان گمنام)
« : 17 مه 2011، 11:11:09 pm »

گروه هاي NA(معتادان گمنام)   
گروه هاي NA(معتادان گمنام)
مقدمه:
وقتي مردم،از حکومتي که آزادي آنان را به خطر انداخته،به سطوح مي آيند انقلاب مي کنند.آنها با همدردي و همدلي به هم مي پيوندند و يکپارچه و متحد کاري را که به تنهايي قادر به انجامش نيستند.به کمک هم انجام مي دهند.مهمترين حرکتي که هر انسان در اين دنيا مي تواند انجام دهد،تلاش جهت دسترسي به آزادي خدادادي و حفظ آن است.انقلاب مردمي،حرکتي است توده اي در جهت دسترسي به آزادي،ما هم در کشور خود اين تجربه را داشته ايم.
به همين صورت:وقتي حکومت اعتياد،آزادي معتاد را به خطر مي اندازد،تنها راهي که براي رهايي از آن وجود دارد،يک حرکت انقلابي است.همانطور که انقلاب مردمي را،يک نفر به تنهايي نمي تواند انجام دهد و فقط عطش توده ي مردم براي آزادي و تلاش يکپارچه و متحد آنان مي تواند اين حق انساني خدادادي را دوباره به آنها بازگرداند،معتاد نيز خود به تنهايي نمي تواند بر مشکل اعتياد غلبه کند و فقط عطش توده اي معتادان براي آزادي و تلاش متحد و يکپارچه آنان است که مي تواند،رهايي و بهبودي را برايشان به ارمغان آورد.

تاريخچه انجمن معتادان گمنام

«Narcotics Anonymous» که به اختصار NA ناميده مي شود همان گروهي است که در ايران با نام «معتادان گمنام» مشهور است. NA را مي توان يکي از بزرگترين NGOهاي دنيا قلمداد کرد که در رسيدن به اهداف خود موفق بوده است. تنها چيزي که براي عضويت در NA نياز است «آرزوي قطع مصرف مواد مخدر» است. در اين گروه ها اعضا يکديگر را به صورت منظم ملاقات مي کنند تا به همديگر براي پاک ماندن کمک کنند. «پاک» به معني پرهيز شخص از مصرف هرگونه موادي است که حالت جسمي و ذهني انسان را دگرگون مي کند. عضويت در NA رايگان است و اين گروه هيچ گونه حق عضويتي ندارد.
NA برداشتي از AA يا Alcoholics Anonymous است. بنياد «الکلي هاي گمنام» يا AA به وسيله دو الکلي به نام هاي بيل ويلسون و دکتر باب اسميت پايه گذاري شد. ويلسون طي تجربيات شخصي اش پي برد که الکلي ها مي توانند به وسيله به کارگيري پايه هاي روحاني به صورت چشمگيري بهبود يابند. در بسياري از «الکلي هاي نااميد» تجربيات مذهبي و روحاني باعث بازگشت آنها به سوي بهبودي و قطع مصرف الکل بوده است. راهي که به وسيله بنيانگذاران AA مطرح شد براساس حل مشکل ديرينه آنها در اعتياد به الکل يعني نداشتن اطمينان، سرخوردگي و بي ايماني بود. «جيمي کينون» در اواخر دهه ۴۰ ميلادي NA را که برداشتي از اصول و مرام AA بود پايه گذاري کرد. برنامه NA به طور رسمي در سال ۱۹۵۳ ميلادي در لس آنجلس پايه گذاري شد که ابتدا به صورت يک حرکت کوچک به کار خود ادامه مي داد در حالي که امروز به عنوان يکي از بزرگترين و قديمي ترين سازمان هاي ترک اعتياد در دنيا شناخته مي شود. در ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۳ آنها نامه اي از بيل ويلسون بنيانگذار AA دريافت کردند که مي توانند از اصول و سنت هاي «الکلي هاي گمنام» استفاده کنند ولي نه به اسم AA. بعد از آن سازمان رسما نامش را به NA معتادان گمنام تغيير داد. گروه NA در اوايل تاسيس به شدت تحت فشار بود. قانوني در آمريکا هرگونه نشست و برگزاري ميتينگ به وسيله معتادان را جرم تلقي مي کرد. بنابراين NA که براساس گردهمايي معتادان شکل گرفته بود عملا غيرقانوني بود. در اوايل تشکيل اين گروه بسياري از معتادان در اطراف محل برگزاري نشست ها نگهباني مي دادند تا به وسيله پليس دستگير نشوند در حالي که امروز بيش از ۲۱۵۰۰ گروه ثبت شده NA با بيش از ۳۳۵۰۰ نشست هفتگي در ۱۱۶ کشور دنيا وجود دارد.
مطابق با بيانيه روابط عمومي انجمن معتادان گمنام ايران،انجمني است جهاني و جامعه مدار که اعضاي آن متعلق به فرهنگ هاي مختلف بوده و به زبان هاي مختلفي گفتگو مي کنند.
اين انجمن 55سال پيش توسط تعدادي از معتادان در حال بهبودي تاسيس شد و در حال حاضر در 127کشور جهان از جمله کشور هاي مسلمان مانند:جمهوري اسلامي ايران،عربستان سعودي،امارات متحده ي عربي،بحرين،مصر،اندولزي،مالزي و فيليپين .....مشغول فعاليت است.
امروز اين انجمن جهاني بيش از يک ميليون عضو در حال بهبودي دارد و به منظور نجات معتادان از اعتياد به مواد مخدر بنيانگذاري شده است.
اين انجمن به هيچ سازماني وابسته نيست فعاليتي در خصوص ترک فيزيکي و درمان باليني اعتياد ندارد و هيچگونه کمک مالي خارج از انجمن را نمي پذيرد.

تاريخچه ي انجمن معتادان گمنام در ايران :

انجمن معتادان گمنام در ايران از سال1369فعاليت خود را با چند عضو در حال بهبودي در مراکز باز پروري قرچک آغاز کرد و پس از وقفه اي بار ديگر در مرداد ماه سال 1373 و خارج از مرکز بازپروري،کار خود را از سر گرفت.
در سال 1369 دو برادر كه در خارج از كشور با كمك انجمن، در بهبودي به سر مي بردند و به ايران آمده بودند. اولين جلسه معتادان گمنام را در مركز بازپروري قرچك برگزار كردند. اين جلسات به مدت يكسال ادامه داشت اما به علت ديدگاه هاي آن زمان نسبت به بيماري اعتياد، اين دو برادر از ادامه اين راه باز ماندند و انجمن معتادان گمنام ايران كه تازه تاسيس و نو پا بود براي مدتي فعاليتش متوقف شد، اما اين پايان راه نبود زيرا در سال 1372 دو نفر كه در ايالات متحده و كانادا از طريق انجمن ، سلامتي خود را باز يافته بودند، در تهران به طور اتفاقي در يك مهماني با هم آشنا مي شوند و تصميم مي گيرند كه به ياري هم و با همكاري سازمان بهزيستي پيام بهبودي را به معتاداني كه در مركز بازپروري قرچك بسر مي بردند برسانند. در اين بين يكي از اعتضاي نسبتاً با سابقه و فعال انجمن در خارج از كشور نيز به جمع آنها اضافه شد و پس از آن شكل گيري انجمن در خارج از كشور نيز به جمع آنها اضافه شد و پس از آن شكل گيري انجمن معتادان گمنام در ايران شتاب بيشتري به خود گرفت و بالاخره آنان موفق شدند نظر مسئولين بهزيستي را براي برگزاري جلسات هفتگي در مركز بازپروري قرچك در تاريخ (31/1/73) جلب نمايند. اين گروه 3 نفري در مرداد 1373 توانستند محلي مستقل در تهران براي برگزاري جلسات خود اجاره نمايند. ضمناً يكي از دو برادري كه در ابتدا از آن ها ياد كرديم نيز به اين گروه نوپا پيوست و هم اكنون پس از گذشت سالها همه روزه جلسات متعددي در تهران، مراكز استانها، شهرستانها، روستاها و اقسا نقاط كشور برگزار مي شود و تعداد قابل توجهي از معتادان توانسته اند با كمك انجمن بهبودي و سلامتي خود را بازيابند.

هدف انجمن NA:

گروه هاي NA اعتياد را به عنوان يک بيماري پيشرفته که اثرات آن بر روي تمام زندگي معتاد از نظر جسمي، ذهني، احساسي و روحي مشاهده مي شود تعريف مي کنند. از نظر اين گروه معتاد کسي است که زندگي مي کند براي مصرف و مصرف مي کند براي زندگي. به زبان خيلي ساده يک معتاد کسي است که زندگي اش تحت اختيار مواد مخدر است. يک معتاد از يک بيماري سه بعدي جسم، روح و روان در عذاب است. با اين حال NA هيچ راهکاري براي ترک فيزيکي ندارد.
هر معتادي مي تواند به وسيله يکي از روش هاي شناخته شده يا با معرفي آنها به يکي از کمپ هاي ترک اعتياد به ترک فيزيکي بپردازد. هدف اصلي NA ايجاد تغييرهاي رفتاري و کار کردن روي باورهاي شخص معتاد براي در ترک نگه داشتن اوست. اصلي ترين مشکل معتادان بعد از ترک فيزيکي احساس ناامني، پوچي و خلاء ناشي از ترک مواد مخدر است. NA به وسيله کمک درماني يک معتاد به معتاد ديگر و در اختيار گذاشتن تجربه ها سعي در پر کردن اين خلٲها دارد. نشست هاي منظم که به وسيله گروه هاي NA تدارک ديده مي شود پايه اصلي عضويت در NA است. در اين نشست ها سعي و کوشش در انتقال تجربيات و ايجاد ارتباط نزديک با معتادان است. تفاوت اين گروه با گروه هاي ديگر در کوشش ويژه آن در برقراري يک شبکه دوستي از گروه هايي است که همديگر را دوطرفه حمايت مي کنند. به نظر NA بيماري اعتياد مي تواند در طول برنامه دوازده قدمي NA متوقف شده و بهبود يابد. در اين دوازده قدم هيچ اشاره اي به استفاده از دارو نمي شود. اين قدم ها با انتقال تجربيات روحاني و ارتباط برقرار کردن با «قدرت برتر» و تحت تاثير قرار دادن عقده هاي روحي و رواني به بهبود معتاد کمک مي کنند. علائم بيماري اعتياد شامل عقده هاي روحي، اضطراب و ترس هاي دروني است. معتادان اغلب براي اولين بار زماني وارد NA مي شوند که به انتهاي «اميد زندگي» خود رسيده اند. وقتي که کاملا احساس بي برنامگي، پوچي، سستي و تخريب شدگي مي کنند. احساسي که تلخ تر از زندگي در زندان و حتي مرگ است. استفاده از مواد مخدر و وابستگي افراطي به آن بسياري از معتادان را به قهقرا و آرزوي «لحظه اي پاکي» مي رساند، چيزي که مي تواند آنها را به زندگي جديدي راهنمايي کند. مهمترين عامل در پيوستن به برنامه بهبودي NA احساس ضعف و ناتواني شخص در برابر مواد مخدر است به همين علت به شدت توصيه مي شود تا زماني که شخص معتاد خود به اين باور نرسيده از اجبار وي در پيوستن به اين گروه اجتناب شود.

چه كساني اعضاي معتادان گمنام هستند؟

هر كس كه مايل به قطع مصرف ماده مخدر باشد ميتواند به عضويت معتادان گمنام در آيد عضويت دراين انجمن محدود به مصرف كنندگان هيچ نوع ماده مخدر بخصوصي نيست و هر كس با هر گونه ماده مخدر قانوني و غير قانوني الكل هم جز مواد مخدر محسوب ميشودميتواند به عضوميت معتادان گمنام درآيد.
معتادان گمنام براي عضويت هيچ شرط و شروطي ندارند.در واقع تمايل،تنها لازمه ي عضويت است و بدون در نظر گرفتن نژاد،عقيده،وضع مالي و جنسيت ميتواند در جلسات شرکت کند.


جلسات گروهي انجمن:

نشست هاي اين گروه به دو نوع باز و بسته تقسيم مي شود. هر کسي مي تواند در نشست هاي باز شرکت کند ولي نشست هاي بسته محدود به کساني است که اعتياد دارند. نشست ها در محل هاي گوناگوني شکل مي گيرند مانند پارک ها، مراکز گروهي و خلاصه هر جايي که بتوان در آن نشستي برگزار کرد. جلسات اغلب به صورت به اشتراک گذاشتن عقايد و انتقال تجربيات برگزار مي شود. جايي که هر کسي مي تواند عقايد شخصي خود را به عنوان يک معتاد با بقيه در ميان بگذارد. در بسياري از جلسات نيز وقت خاصي به برگزاري سالگرد تولد روز پاک بودن يکي از اعضا اختصاص مي يابد. شخصي که به مدت زمان معيني پاک بوده است به وسيله اعلام اين موضوع به گروه تشويق مي شود. در برخي نشست ها براي سالگرد پاک بودن مداليون يا تراشه هاي کوچکي که مدت زمان پاک بودن آنها بر روي آن درج شده است به اشخاص هديه مي شود.«ما اينجا جمع شديم تا شاخ غول اعتياد را بشکنيم.» و در توجيه اين موضوع اين را يک يادآوري مي داند که هرگز فراموش نکنند با قطع ارتباط با گروه و در تنهايي باز هم به ورطه اعتياد خواهند افتاد.خدمت کردن يکي از اصلي ترين قسمت هاي پروسه بهبود در NA است. خدمت «کار درست کردن براي دليل درست» است و بهترين مثال براي نشان دادن حسن نيت، چيزي که پايه اساسي رهايي در برنامه NA است.خدمت کردن مي تواند به سادگي حضور در يک نشست يا جواب دادن به يک تلفن باشد. براي حفظ آنچه داري بايد آن را به ديگران ببخشي. اين شعاري است که پايه و اساس خدمت کردن را توجيه مي کند. هر کسي با در اختيار گذاشتن تجربيات و توانايي هاي خود به ديگران در واقع خود را در فرآيند بهبودي به مراتب بالاتر و سطح ايمن تري مي رساند. «مهم نيست که چه اندازه خوار و ذليل بوده ايم، ولي ناظر فايده تجربيات خود براي ديگران خواهيم بود.» در اين فرآيند «احساس بيهودگي و افسوس براي خود» از بين خواهد رفت.
در اين جمعي که از دور و از پشت عينک هاي سياه و سفيد شايد نامتعارف و بسيار عجيب و غريب به
نظر برسد متعارف ترين و زيباترين روابط در جريان است. هر کسي دوست ديگري است و بي هيچ
چشمداشت و با تمام وجود انرژي و وقت خود را صرف ديگران مي کند..گروه معتادان گمنام هيچ فرقه
و مسلک مذهبي نيست. اين شيوه تنها يک برنامه روحاني براي بهبود بيماري اعتياد است. در برنامه
NA توسعه دادن يک ارتباط نزديک با «قدرت برتر» بسيار مهم است. اين شيوه توصيه مي کند که اعضا
درک خود را از «قدرت برتر» ملاک عمل قرار دهند. تنها راهبرد پيشنهادي گروه اين است که اين قدرت
«محبوب» نگهدارنده و بزرگ تر از قدرت شخصي آدم ها است. اعضا کاملا آزادند تا فهم و تصور خود را
از «قدرت برتر» که براي آنها کارايي دارد در نظر بگيرند. اساس کار روحاني NA بر کار کردن دوازده قدم
است که معمولا به کمک يک راهنما که قبلا اين قدم ها را کار کرده است انجام مي گيرد. زير بناي گروه
و طرز برخورد اصولي واساسي معتادان گمنام با مسئله بهبودي برپايه ارزش درماني استوار است
اعضاي اين انجمن با در ميان گذاشتن تجربيات ونحوه بهبودي خود از اعتياد فعالانه در جلسات شركت
ميكنند جلسات معتادان گمنام حالتي غير رسمي دارد و در مكانهايي كه توسط گروهها اجراره شده
اند برگزار ميشودرهبري جلسات وانجام بقيه امور آن را اعضاي جلسه بطور نوبتي وم داوطلبانه
برعهده ميگيرند كليه مخارج جلسات معتادان گمنام و خدمات ديگر از طريق كمك مالي داوطلبانه اعضا
و فروش نشريات تامين ميشود هيچ گونه كمك مالي از افراد غير عضو پذيرفته نميشود.

اكثر جلسات معتادان گمنام بطور مرتب در همان محل و طبق برنامه زماني همه هفته تشكيل ميشود
محل اين جلسات معمولا از ميان مكانها مؤسسات عمومي وعام المنفعه انتخاب ميشود جلسات
معمولا دو نوعند:

جلسات علني يا باز و جلسات غير علني يا بسته حضور در جلسات علني براي عموم آزاد است
جلسات غير علني فقط با حضور معتادان برگزار ميشوددستور جلسه و موضوع صحبت در هر يك از
جلسات با يكديگر تفاوتهاي زيادي دارند در تعدادي از جلسات موضوع خاصي انتخاب ميشود و برخي
جلسات مخصوص سئوال وجواب هستند ولي هدف جلسات هميشه يكي است و آن بوجودآوردن يك
محيط مطمئن و مناسب براي بهبودي فرد ميباشد.

روش كار معتادان گمنام:همياري و كمك معتادان به يكديگر بمنظور بهبودي پايه و اساس كار معتادان گمنان است اعضاي اين انجمن بطورمرتب جهت در ميان گذاشتن تجربيات بهبودي خود گرد هم ميايند و همچنين اعضاي باتجربه تر كه به آنها راهنما گفته ميشومد شخصا به اعضاي جديدتر كمك ميكنند.

12 قدم

اصولي ترين برنامه معتادان گمنام هستند و به منزله قلب اين انجمن ميباشند اين قدمهايكسري
دستورالعملهاي شخصي را جهت بهبودي ارائه ميدهد با بكارگيري اين دستورالعملها و تماس نزديك و
دائم باساير اعضا در نتيجه معتادان ميآموزندكه چگومنه ا ز مصرف مواد مخدر خودداري كنند و با فراز و
نشيبهاي زندگي روبرو شوند.


چگونگي عملکرد قدم هاي 12گانه ي انجمن:

قدم ها به معتادان براي دست يافتن به يک هوشياري روحاني، احساسي و فکري کمک مي کند. قدم هاي ابتدايي که به قدم هاي روحاني مشهورند بسيار مهم اند و در بالا بردن توانايي هاي شخص در مهار اعتياد بسيار موثرند. در سه قدم ابتدايي آمده است:
۱ .ما پذيرفتيم که در مقابل مواد مخدر عاجزيم و زندگي مان غيرقابل کنترل شده است
۲ .به اين باور رسيده ايم که نيروي برتر از ما مي تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند.
۳ .تصميم گرفته ايم که اراده و زندگي مان را به مراقبت خداوند به آن گونه که او را درک مي کنيم بسپاريم.
اين عبارات تنها سرفصل هاي قدم ها هستند و هر کدام از اين قدم ها توضيحات بسيار کاربردي و عملي دارد که با قرار گرفتن در فرآيند بهبودي و عمل به آنها شخص معتاد از مواهب آن بهره مند مي شود.در اين ميان کمک رهجويان به همديگر از اساسي ترين قسمت هاي پيشرفت در به کارگيري دوازده قدم است. به همين سبب توصيه شده که اعضاي «معتادان گمنام» يک راهنما براي خود پيدا کنند. يک راهنما عضوي از NA است که به ديگر اعضا به وسيله درميان گذاشتن تجربه ها و توانايي ها، اميدها و انتظاراتي که در راه بهبودي بايد از خود داشت و ارائه راهنمايي هايي در راستاي دوازده قدم کمک مي کند.
4.ما يک ترازنامه ي اخلاقي بي باکانه و جستوجوگرانه ار خود تهيه کرده ايم.
5.ما چگونگي دقيق خطاهايمان را به خداوند،به خود و به يک انسان ديگر اقرار کرده ايم.
در قدم هاي چهارم و پنجم شخص ترازنامه اي اخلاقي، جست وجوگرانه و بي باکانه از خود تهيه مي کند و چگونگي دقيق خطاهايش را در مقابل خداوند خود و يک انسان ديگر که اغلب راهنماي خود است اقرار مي کند. اين اقرار باعث نوعي تصفيه رواني مي شود. رهجو در اين حالت با در ميان گذاشتن خطاهايش نوعي سبکي روحي و رواني را تجربه مي کند و در واقع پالايش روحي مي شود و براي مراحل بعدي طي طريق روحاني خويش آماده مي شود.
6.ما آمادگي کامل پيدا کرده ايم که خداوند کليه نواقص شخصيتي ما را برطرف کند.
7.ما با فروتني از او خواستيم کمبود هاي اخلاقي ما را برطرف کند.
در قدم هاي ششم و هفتم شخص با آمادگي کاملي که از طي مراحل قبل به دست آورده از خداوند درخواست مي کند تا کليه نقايص و کمبودهاي او را مرتفع سازد.
8.ما فهرستي از تمام کساني که به آنها صدمه زده بوده تهيه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شده ايم.
9.ما به طور مستقيم در هر جا که امکان داشت از اين افراد جبران خسارت کرديم،مگر در مواردي که اجراي اين امر به ايشان و يا ديگران لطمه بزند.
در قدم هاي هشتم و نهم رهجو فهرستي از نام کساني را که به آنها آزار رسانده است تهيه کرده و سعي مي کند در هر کجا که امکان دارد از آنها جبران خسارت نمايد.
10.ما به تهيه تراز نامه شخصي خود ادامه داديم و هر گاه در اشتباه بوديم سريعا به آن اقرار کرده ايم. در قدم دهم رهجو به تهيه ترازنامه شخصي خود ادامه مي دهد و هرگاه در اشتباه باشد سريعا آن را مي پذيرد.
11.ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقا رابطه آگاهانه خود با خداوند،بدان گونه که او را درک مي کرديم شده و فقط جوياي آگاهي از اراده او براي خود و قدرت اجرايش شديم.
12.با بيداري روحاني حاصل از يرداشتن اين قدم ها،ما کوشيده ايم اين پيام را به معتادان برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي خود به اجرا درآوريم.
اما شخص معتاد که اينک به توانايي هاي بالقوه خود پي برده و مراحل بسيار سختي را از نظر رواني طي کرده است قدم هاي يازدهم و دوازدهم را برمي دارد تا به آزادي انديشه و رستگاري روح برسد. در اين قدم ها رهجو کوششي را براي تعمق هرچه هشيارانه تر و ارتباط نزديک تر با پروردگار انجام مي دهد و تلاش مي کند تا آنچه را خداوند مي خواهد دريابد و به انجام برساند و در نهايت به يک بيداري روحاني که در اثر اين قدم ها به آن دست يافته برسد و پيام NA را به معتادان ديگر برساند. طي تمامي اين مراحل شخص رهجو بايد از نظر مصرف مواد مخدر «پاک» باشد. نمونه اي از اشتراک دردها و تجربيات انسان هايي است که از هر اجتماعي طرد شده اند و تنها جايي که آنها را با همان هويت اصلي و بدون سرزنش مي پذيرد گروه همدردان شان است. جايي که او را به واسطه معتاد بودن سرزنش نمي کنند و مجوز ورود هر کس به اين جمع تنها آرزوي قطع مصرف مواد است. گمنامي يکي از سنت هاي روحاني NA است. اعضا در جلسات تنها خود را با نام کوچک معرفي مي کنند. هيچ رهجويي نسبت به ديگري برتري ندارد و هيچ معتادي قادر به بهبودي نيست مگر با دوستي و پيروي از اصول روحاني. بنياد «معتادان گمنام ايران» از دوازده سال پيش فعاليت خود را در ايران آغاز کرده است و تقريبا امروز در سراسر شهرهاي ايران و حتي در بسياري از روستاها مراکز و گروه هاي NA به فعاليت مشغولند که با مراجعه به سايت WWW.nairan.org مي توان از ساعت و محل برگزاري جلسات در هر شهر اطلاع حاصل کرد«بزرگترين هدف هر گروه NA رساندن پيام به معتاداني است که هنوز رنج مي برند. پيام معتادان گمنام اين است: راه ديگري هم براي زندگي وجود دارد.»


NAچگونه کار مي کند؟
کمک معتادان به يکديگر براي بهبودي،پايه و اساس NAاست. اعضا به طور مرتب گرد هم مي آيند تا درباره ي تجربيات خويش در بهبودي صحبت کنند.اعضاي باتجربه بيشتر(که به راهنما معروفند)به طور فردي تجربه ي خود را با اعضاي جديدتر در ميان مي گذارند.هسته ي اصلي برنامه ي NA دوازده قدم است.با دنبال کردن اين 12 قدم و کار کردن صميمانه با ساير اعضا،معتادان مي آموزند که مصرف خود را قطع کنند و با مسايل روزانه ي زندگي روبرو شوند.


ميزان رشد:

از آنجايي که هيچ مدرکي از حضور و شرکت افراد در برنامه نگهداري نمي شود،بر آورد کساني که به انجمن معتادان گمنام آمده و در نهايت پاکي هاي طولاني مدت به دست مي آورند،سخت است.
تنها شاخص موفقيت ما،رشد سريع تعداد گروه هاي انجمن در طول چند سال اخيرو گسترش معتادان گمنام در نقاط مختلف جهان است.
در سال 1978، ما كمتر از 200 گروه ثبت شده در سه كشور داشتيم. در سال 1982، 11 كشور 1200 گروه داشته و در 1993، 60 كشور داراي بيش از 13 هزار گروه با بيش از 19 هزار جلسه بوده اند. طبق برآوردي در آگوست 2002، تقريباً 20 هزار گروه ثبت شده در 108 كشور، بيش از 30 هزار جلسه هفتگي برگزار مي گردند. آخرين برآوردها در سال 2005 حاكي از فعاليت 32 هزار در 113 كشور جهان مي باشد.

NAدر اجتماع:

کميته هاي داوطلب متشکل از اعضاي NAبه منظور همامنگ کردن بسياري از خدمات در جامعه تشکيل شده اند.هيچ کمک مالي را از کساني که عضو نيستند،نمي پذيرند.هيچ مشاور يا وکيل حرفه اي ندارندو هيچ درمانگاه يا امکان اقامتي را فراهم نمي کنند.در ذيل فهرستي از خدماتي که توسط اين کميته ها ارائه مي شود را ملاحظه مي کنيد:

جلسات اطلاع رساني به جامعه:

توسط اعضاي NA ، جهت آگاه كردن جامعه از وجود انجمن معتادان گمنام و خدمات قابل دسترس آن، برگزار مي شود.
كنفرانس ها و نمايشگاه هاي مربوط به بهداشت و سلامت:

رويدادهايي هستند كه توسط سازمان هاي حرفه اي برگزار شده و NA ممكن است در آنها غرفه داشته و يا در قالب يك كارگاه، اطلاعاتي را ارائه كند.
معرفي NA اغلب به مراكز مذهبي، نيروي انتظامي، قضات، مشاورين ، پرستاران ، دكترها ، مسئولان و مربيان آموزش و پرورش و غيره به منظور اطلاع رساني صورت مي گيرد.
اعلاميه هاي خدمات عمومي:

مي تواند اطلاعاتي در مورد NA را از طريق رسانه ها (مطبوعات، راديو ، تلويزيون ، بيلبورد، تبليغات اتوبوس و پوستر) به عموم منتقل كند.

خدمات تلفني:

اطلاعاتي جلسات محلي و اطلاعات عمومي مربوط به NA را از طريق تلفن فراهم مي سازد.

فهرست جلسات :

برنامه هايي هستند كه به صورت فراگير يا محلي براي اعلام ساعت و محل جلسات تهيه شده و عموماً به راحتي يافت مي شوند.

خدمات به بيمارستان ها و زندان ها :
توسط كميته اي با همين عنوان و از طريق برگزاري جلسات اطلاع رساني صورت مي گيرند تا به شركت كنندگان پايه و اساس برنامه انجمن معتادان گمنام را معرفي كنند. آنها پيام بهبودي NA را به معتاداني كه دسترسي كامل به جلسات NA را ندارند مي رسانند.
جلسات يا معرفي ها ، براي بيمارستان ها ، زندان ها ، مراكز بازپروري معتادان ، مراكز سم زدائي و ساير موسسات ذيربط از شمول وظايف كميته ياد شده است.
خدمات نشريات شامل انواع كتاب، جزوه و نوارهاي شنيداري مي شوند.
بعضي از آن ها در قالب خط بريل (براي نابينايان) و بعضي با ويرايش حروف بزرگ هستند. نشريات انجمن معتادان گمنام، به زبان هاي زنده دنيا و نيز فارسي چاپ مي شود
  منابع :
----------------------
سایت های مرتبط با انجمن،کتابچه ی آموزشی انجمن،پکیج انجمن
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
معتادان،گمنام،معتادان گمنام،NA،انجمن،جلسات،AA،مواد مخدر،دوازده قدم
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : رویا حاجیان
خارج شده است
هي فلاني مي داني ؟ مي گويند رسم زندگي چنين است...

مي آيند.... مي مانند.... عادت مي دهند.... ومي روند.

وتو در خود مي ماني و تو تنها مي ماني

راستي نگفتي رسم تونيز چنين است؟.... مثل همه فلاني ها....؟

rasool

 • بازوی N.A
 • کاربر نیمه فعال
 • ***
 • امتیاز: +92/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 461
پاسخ : گروه هاي NA(معتادان گمنام)
« پاسخ #1 : 09 ژوئیه 2013، 04:39:04 pm »

یک گروه NA
شش نکته مهم که بر اساس سنت های ما، یک گروه معتادان گمنام را تشریح می کنند
همه اعضاء معتادن به مواد مخدر باشند و هر معتاد به مواد مخدری نیز مناسب عضویت است بعنوان یک گروه متکی بخود باشد
بعنوان یک گروه ، تنها هدف آن ها کمک به بهبودی دیگر معتادان مواد مخدر ازطریق به کارگیری قدم های 12گانه معتادان گمنام باشد
بعنوان یک گروه، هیچ وابستگی خارج از معتادان گمنام نداشته باشد
بعنوان یک گروه، هیچ عقیده ای درباره مسائل خارجی ارائه نکند
بعنوان یک گروه، خط مشی روابط عمومی آن ها بنا بر اصل جاذبه باشد تا تبلیغ
گروههای NA- نه جلساتNA، بنیاد و اساس ساختار خدماتی در NA هستند .
گروه وسیله اصلی رساندن پیام می باشد.گروه برگزار کننده جلسات NA می باشد، بعضی گروهها هفته ای یک جلسه و بعضی چندین جلسه برگزار می کنند .
کتاب راهنمای خدمات محلی صفحه26و27

*
اولین و مهم ترین مسئولیت هر گروه رساندن پیام به معتادی است که هنوز در عذاب است
بر پایی جلسات بهبودی
برقراری فضای مناسب بهبودی

کمک به اعضاء جهت درک و فهم دوازده سنت و دوازده مفهوم خدماتی NA
کتاب راهنمای خدمات محلی صفحه38

خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

ایلیاEiliya

 • بابا حرفه ای
 • ****
 • امتیاز: +137/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 785
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : گروه هاي NA(معتادان گمنام)
« پاسخ #2 : 10 ژوئیه 2013، 09:35:43 am »

یک گروه NA
شش نکته مهم که بر اساس سنت های ما، یک گروه معتادان گمنام را تشریح می کنند
همه اعضاء معتادن به مواد مخدر باشند و هر معتاد به مواد مخدری نیز مناسب عضویت است بعنوان یک گروه متکی بخود باشد
بعنوان یک گروه ، تنها هدف آن ها کمک به بهبودی دیگر معتادان مواد مخدر ازطریق به کارگیری قدم های 12گانه معتادان گمنام باشد
بعنوان یک گروه، هیچ وابستگی خارج از معتادان گمنام نداشته باشد
بعنوان یک گروه، هیچ عقیده ای درباره مسائل خارجی ارائه نکند
بعنوان یک گروه، خط مشی روابط عمومی آن ها بنا بر اصل جاذبه باشد تا تبلیغ
گروههای NA- نه جلساتNA، بنیاد و اساس ساختار خدماتی در NA هستند .
گروه وسیله اصلی رساندن پیام می باشد.گروه برگزار کننده جلسات NA می باشد، بعضی گروهها هفته ای یک جلسه و بعضی چندین جلسه برگزار می کنند .
کتاب راهنمای خدمات محلی صفحه26و27

*
اولین و مهم ترین مسئولیت هر گروه رساندن پیام به معتادی است که هنوز در عذاب است
بر پایی جلسات بهبودی
برقراری فضای مناسب بهبودی

کمک به اعضاء جهت درک و فهم دوازده سنت و دوازده مفهوم خدماتی NA
کتاب راهنمای خدمات محلی صفحه38
.
.
ممنونم رسول عزیز
مشخصه هایی که شما از آنها اسم بردید در حقیقت شرایطی است که اگر رعایت شوند ، ان جلسه به صورت رسمی به نام جلسات معتادان گمنام از آن نام برده می شود
.
.
ممنونم از دقتتون
خارج شده است
هي فلاني مي داني ؟ مي گويند رسم زندگي چنين است...

مي آيند.... مي مانند.... عادت مي دهند.... ومي روند.

وتو در خود مي ماني و تو تنها مي ماني

راستي نگفتي رسم تونيز چنين است؟.... مثل همه فلاني ها....؟

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : گروه هاي NA(معتادان گمنام)
« پاسخ #4 : 28 سپتامبر 2019، 03:50:53 pm »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است
 

این صفحه در 0.096 ثانیه 25 نمایش داده شد.