انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

"شـــانـــس" ، نام مستعار خداست ، آنجا که نمی خواهد امضائش پای داده هایش باشد.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 17 _ اردیبهشت  (دفعات بازدید: 1268 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
17 _ اردیبهشت
« : 07 مه 2011، 07:14:31 am »

دید من بسیار محدود بود . اغلب فکر میکردم تنها نتائج ممکن آن چیزی است که من میتوانم تصور کنم . خوشبختانه قدرت برتر من به چنین منطقی محدود نبود. در واقع بسیاری از اتفاقات جالب ، از آنچه به نظر بسیار مصیبت بار بود . به وجود می آمد .اما ایمان نیاز به تمرین دارد . ترس هر لحظه بیشتر میشود .و من در افکار محدودم گم میشوم . وقتی که هیچ راهی نمی یابم و از اینکه قدرت برتر میتواندبه من کمکی کند یا خیر ، در تردید هستم . زمانی است که بیشتر از همیشه نیاز به دعا دارم . وقتی این چنین میکنم اعمال من نشان میدهد که آرزومند کمک هستم و لحظه به لحظه این کمک بیشتر به من ارزانی میشود . امروز میدانم که حتی وقتی شرایطم بسیار تیره و دشوار به نظر میرسد و هیچ راهی به نظرم نمی آید از غیب به من کمک میرسد ، اگر اراده و و زندگیم را به خداوند بسپارم . یاد آوری امروز ..............من نقش مهمی برای ایفا کردن در ارتباط با قدرت برتر خود دارم . باید آرزومند دریافت کمک باشم و از خداوند در خواست کمک کنم . اگر حتی در مسائل کوچک روز مره عادت به درخواست کمک از جانب قدرت برتر داشته باشم در مواجه به مشکلات بزرگتر میدانم که چطور با آنها روبرو شوم .
 در نومیدی بسی امید است ...........پایان شب سیه سفید است
" یا در مواقع ناراحتی امیدوار باش چرا که باران زیبا همیشه از ابرهای سیاه می بارد "

« آخرين ويرايش: 07 مه 2011، 07:18:06 am توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : 17 _ اردیبهشت
« پاسخ #1 : 07 مه 2014، 09:33:23 am »

دید من بسیار محدود بود . اغلب فکر میکردم تنها نتائج ممکن آن چیزی است که من میتوانم تصور کنم . خوشبختانه قدرت برتر من به چنین منطقی محدود نبود. در واقع بسیاری از اتفاقات جالب ، از آنچه به نظر بسیار مصیبت بار بود . به وجود می آمد .اما ایمان نیاز به تمرین دارد . ترس هر لحظه بیشتر میشود .و من در افکار محدودم گم میشوم . وقتی که هیچ راهی نمی یابم و از اینکه قدرت برتر میتواندبه من کمکی کند یا خیر ، در تردید هستم . زمانی است که بیشتر از همیشه نیاز به دعا دارم . وقتی این چنین میکنم اعمال من نشان میدهد که آرزومند کمک هستم و لحظه به لحظه این کمک بیشتر به من ارزانی میشود . امروز میدانم که حتی وقتی شرایطم بسیار تیره و دشوار به نظر میرسد و هیچ راهی به نظرم نمی آید از غیب به من کمک میرسد ، اگر اراده و و زندگیم را به خداوند بسپارم . یاد آوری امروز ..............من نقش مهمی برای ایفا کردن در ارتباط با قدرت برتر خود دارم . باید آرزومند دریافت کمک باشم و از خداوند در خواست کمک کنم . اگر حتی در مسائل کوچک روز مره عادت به درخواست کمک از جانب قدرت برتر داشته باشم در مواجه به مشکلات بزرگتر میدانم که چطور با آنها روبرو شوم .
" یا در مواقع ناراحتی امیدوار باش چرا که باران زیبا همیشه از ابرهای سیاه می بارد "

خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : 17 _ اردیبهشت
« پاسخ #2 : 07 مه 2015، 08:13:13 am »

خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde733
Frozen river
« پاسخ #3 : 16 مه 2016، 12:31:40 pm »

Frozen river
< p > [guide] Risheng gas like a day, sunlight a day warm like a day, ice, cherish the gratitude attachment of winter, gradually narrow the oneself body, looking forward to next year's winter, helpless melt,hogan sito ufficiale.
 spring dial "six nine" first,air jordan pas cher, it is a year spring come. < br / > < br / > now or "3949 ice" solar terms, this is the Mr. once / MiaoMan river? Now timid to hibernate in the winter and cherry. Looking ahead, white or green or blue ice some ferocious, sometimes chapped, sometimes smooth, a narrowed, a piece of open. I know, river quietly hid in under the ice flows, in the soft underbelly of ice a little ups and place ear, hear the water voice; frozen contractility tear your smooth skin and smoke from the crevice water is azure, as is inlaid with a blue ribbon; freeze up push, let ice uplift the jagged ice edge; a few nowadays snow,chaussure tn pas cher, anchored in the ice accumulating little white; including strong northwest wind, so that search the wind and snow marks a continuously. Walk on the ice will hear the voice of the ice, with Kaka - --- this music in the open ice upload far away. So the extension of a wild and intractable glacier extending forward,hogan outlet, ran toward the storage, accumulation. < br / > < br / > suddenly ice to reflect a glow, the impending closer Hexin more unpredictable, gradually faded into Youlan thrilling. A yellow line straight draw on the ice, I know. This is human paved the Loess Road, both ends of the yellow line connected with two small Mr. village /, only in the season / Mr., across the river in two villages will be so fast walking. Intermittent accumulation of ice on the surface of the ice debris, it is winter fishing traces left. The new chisel Bingku a blue black eyes, just spilled out "
tears" instantaneous cemented soft ice. Overlooking the ice, Yingying blue ice highlights the mysterious,nike tn pas cher, huge strings of bubbles is ruminate, people who know it is how frozen in the ice setting posture. Adventurous winter fishing bored gearing up for his masterpiece, looked at Mr. those /,hogan outlet, smoking a cigarette eating ham, sit on the campstool leisurely lock line food and stretch of the fish, and the fish jump on the ice, although fishing mouth of HA, a white gas,golden goose outlet, also be the good fun.
 natural  river ice is still waiting for the ablation of the spring.
 since the beginning of spring, the ice began to quietly change. The shiny surface ice began to slowly fade away, under the sunlight,tn requin pas cher, gradually mutate into a green and white floating increase, look carefully, ice lines intoRelated Articles:

The prairi

Master

The storm

Varieties of Chinese ancient coin, voluminous, probably have to have tens of thousands of species, they are primitive money cowrie, is long in the Warring States period, the spade and knife money, is half of the Qin Dynasty, five baht in the Han Dynasty and the Tang Dynasty Kaiyuan, frequent wars in the period of five Dynasties and Ten Kingdoms is complicated and rare element, Tong Bao coin, and Liao and Xixia regime of ethnic minority precious money remains.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Snow's Mao Zedong and the war of resistance is what kind of - Mao Zedong - Snow
« پاسخ #4 : 01 ژوئن 2016، 01:27:35 am »

;
1939 in late September,scarpe hogan outlet, the American journalist Snow once again went to the Northern Shaanxi, interview with Mao Zedong and the red border region government.
 however, surprisingly, the snow is rarely mentioned in Northern Shaanxi revisited. Perhaps is because in 1936 June to October snow first interview in Northern Shaanxi and won the light is too dazzling, the effects were too sensational,hogan interactive outlet, almost completely obscure the revisit that as long as when it comes to snow in Northern Shaanxi interview, people always can not help but speak in 1936 that interview, and according to the content of the interview and collated and published "the red star shines China" the Ding Ding masterpieces.
< p > there may be a factor affecting the visibility to revisit, that snow in late September 1939 in Yan'an, seems to be silently, quietly to. As a reporter has been famous, interviewed an important area, and met with some important characters, but almost no at that time press left sound, it is no wonder that people do not know Xiao his revisited the.
20 in the mid 80 century, Xinhua press translation published four volumes of "Snow anthology". The third volume of the battle for Asia, as early as 1941 by the American blue dome publishing company. The volume faithfully recorded as a reporter of snow in the war of resistance against Japan and interviews, naturally also inevitably involves the his revisited in Northern Shaanxi. Subsequently published a few monographs and published a few papers, also began to cast in the eyes of concern. From the results of these works,hogan outlet online, although snow revisited trip to northern Shaanxi is roughly sketched out, but some details, especially some important time node, main content and so on, still did not elaborate.

Snow Mao Zedong and the Anti Japanese war is what kind of Snow Mao Zedong
 Shaanxi revisited the start and end time of
 Mao Zedong and snow data figure
 of Snow in late September 1939 Shaanxi revisit this matter, researchers have no objection. However,hogan outlet online, snow in Yanan actually interviewed a few days? From a few to a few? The two key issues,hogan sito ufficiale, but there is a different argument. Some said: he stayed here for a few days, almost every day to meet with Mao Zedong. (Li Lingling: "Mao Zedong and Snow anecdote",air max pas cher, "Liberation Army Daily in August 25, 2003.) American journalist John & middot; Hamilton with the Edgar & middot; snow biography of a book is written like this: the stay in Yenan ten days, snow at the dinner table,hogan sito ufficiale, when playing poker and bridge, has repeatedly informally see has learned to play cards of Mao Zedong. ([beautiful] John & middot; Hamilton: The Edgar & middot; snow biography ", Liaoning University Press, 1990 edition page 120). Shaanxi Province,pandora outlet, the former standing deputy director bozez had in late September 1939 was commissioned by the Shaanxi Gansu Ningxia border region government, specifically from Yan'an went to Xi'an, accompanied by >
 this paper according to the historical process of Snow in September 1939, further clarify the Shaanxi revisited.
Related Articles:

Anhui Secretary of the village leadership drink to accompany officials involved

Guerrilla resistance to the law hero Liu Yongfu wh

Music through 2016 and 2017 the annual and year 2018 to achieve a net profit amount (net profit amount deducting non recurring gains and losses after belonging to all shareholders of the parent company net profit for quasi) were not less than 36 million yuan, 46.8 million yuan and 58.5 million yuan, according to the results of commitment.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
The moral experience of learning _0
« پاسخ #5 : 06 ژوئن 2016، 08:16:21 am »

< p > through the study of ethics, let me deeply know: "a project of vital and lasting importance, education for the; education plans, teachers for this; plans teacher, ethics for this." What is the moral ethics, namely? Teacher occupation morality; morality, namely teachers' behavior style. Virtue is particularly important for a teacher, because the teacher is the student action bar. Its body is, do not make the line; its body is not, although not from.
< p > for the ethics problem, many educators and state leaders had incisive exposition, Confucius put forward: "bow from the thick and the thin responsibility to the people", "and paragon of virtue", said: "teachers as the engineer of the human soul, not only to teach good books, but also the good education, all want humanness a person of exemplary virtue." In summary, we clear consciousness, correct understanding of their professional values, advocate dedication,hogan scarpe outlet, strengthen the sense of responsibility is the inevitable request of the society of professional ethics education. So how can you be a good teacher? I think the most important should be from the following several aspects consciously strengthen the cultivation of professional ethics, and strive to achieve the professional self-discipline, to moral education.
 ethics learning experience
 two, love the students, teaching and educating people. Love is the name of education, and love is the best teacher. For thousands of years, derived from a lofty professional ethics of teachers, is to love students, teaching and education. Love of students is to cherish every student, I believe that every student can become. Adhere to the people-oriented, respect for students, do not sarcastic, do not discriminate against corporal punishment of students, concerned about the development of all aspects of the students, strict requirements for students, and actively solve practical problems for them. To protect and safeguard their legitimate rights and interests; to treat students equally and fairly, and to maintain a democratic and equal relationship between teachers and students. Love students, education students, you should respect >
The moral learning experience
, dedication, loyalty to the party's education. Education is the first love education. Education is a kind of spiritual influence activity, which requires high quality and noble personality. Our choice of education,air max pas cher, we should no regrets about their choices, do not remember the fame, positive enterprising, innovation efforts. As an educator,hogan sito ufficiale, it should be determined from the three feet of the podium that day,air max homme pas cher, put their own all without reservation to the party's education. As teachers in imparting knowledge, only constantly update their knowledge,pandora outlet online, and constantly improve their own quality, and constantly improve themselves, to teach a good student. In the new era of Chinese education reform, facing the challenges of the new curriculum reform, every teacher should establish the idea of lifelong learning, and pay more attention to the study of various aspects. First of all,zapatillas new balance baratas, we must continue to study the principles and policies of the party and the state, laws and regulations, study Deng Xiaoping theory and the important thought of the "Three Represents", understand the international and domestic situation, improve their own ideological and political quality. Secondly, to change the educational concept. Strengthen business learning. Teachers only constantly update and broaden their knowledge of the field, in the work of continuous research materials,air max pas cher, research students, reflect on their own behavior, in order to adapt to the requirements of the times,hogan sito ufficiale, to adapt to the new situation and the needs of education.
Related Articles:

Three eight women's day school leadership speech

Three eigh

The party

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

این صفحه در 0.115 ثانیه 27 نمایش داده شد.