انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امروز  :
.
دیروز در حال حاضر یک روئیاست ، و فردا فقط تصور باطل - اما امروز با زندگی درس ، دیروزت را یک روئیا و هر فردایت را با یک رویا و امید خواهی داشت
.
قانون #62ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 5 _ اردیبهشت  (دفعات بازدید: 958 بار)

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
5 _ اردیبهشت
« : 25 آوریل 2011، 07:54:28 am »

مکتب بودایی میگوید :"وقتی که شاگرد آماده است معلم حاضر میشود " یا به عنوان یک الانانی "ما  هر کدام به موقع به اینجا می آییم" یک دلیل مهم من این است که خط مش روابط عمومی ما بنا بر اصل جاذبه است تا تبلیغ. ورود من به الانان درست بر مبنای یک جدول زمان بندی شده بود .به این صورت که من ابتدا در مورد چگونگی برنامه ها و جلسات چیزهایی شنیده بودم .در آن زمان من نوجوان بودم . پس از  20 سال زندگی در اولین جلسه شرکت کردم . من از گذشت ایام افسوس نمی خورم که چرا زودتر به اینجا نیامدم زیرا فکر میکنم در آن زمان آمادگی آمدن به الانان را نداشتم . فقط پس از سالها زندگی با اثرات بیماری، واقعا آمادگی دریافت کمک را داشتم و هیچیک از آزار و اذیت ها و غرزدن ها نتوانستند مرا زودتر به جلسات سوق دهند . ......یاد آوری امروز .......هیچ چوبدست سحرآمیزی برای اینکه دیگران را به رفتن به الانان آماده کند وجود ندارد و این نهایت گستاخی ست که فکر کنم عقیده من از مسیر و روش دیگران بهترست . بگذار به کسانی کمک کنیم که کمک میخواهند . وقتی که جریان زندگیم در نتیجه کار کردن جلسات و برنامه ها برروی خودم ، بهتر میشود سعی میکنم پیام برنامه را برسانم . نه . اینکه مثل قبل آنرا به دیگران تحمیل کنم . "بیا با اجازه دادن به نصیحت کردن افراد ،کارائی و تاثیرات کمک کردن را تضعیف نکنیم . من میدانم که هرگز بصیرت و آگاهی کافی برای اینکه به مردم بگویم چه کارهایی بهتر است انجام بدهند ندارم "  .     
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bfh5i2ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn538
You don't come, I'm old
« پاسخ #1 : 27 آوریل 2016، 02:00:48 pm »

< p > time, such as sand glide fingertips, palm leaves traces, engrave to remember the fleeting time in the past, memory is picturesque, beautiful eyes, memory is like a poem, drunk Yi heart,hogan olympia outlet, as though tears put ink light open, not to light is affectionate sea of thoughts, a moment of romance is also the old days, and you is forever in my heart a song of youth songs, you come or not come, I will and time together to you, to spring to partings and reunions of the eternal.
The
< p > a piece of leaves, and a flower Xie, autumn so seek leaves traces and smell the residual red fragrance, gently stepping into the seasonal change of the tunnel, evanescent summer, autumn afternoon lazy in the sun shines the earth, bright and glowing, through the glass window, staring into the distance from tree floating under the leaves, green season, winding through the summer, do not know the moment of parting, to hide many of sadness and pain, a season of Xiangshou, helpless separation, is actually the life eternal, and keep a love, a person, time,air max homme pas cher, such as sand, Shaohua perishable, you do not come, I also old.
 promises not light, love does not light from any time, washing, you do not say, I do not say,tn requin pas cher, two hearts to this one. I am in the limit, you in the angle of the sea, watch each other in an uncertain future. Keep quiet time, a kind of sorrow, a warm, a touch of a smile, a drop Qinglei, a cup of green tea, affection leisurely, think in sorrow, see or not see,hogan outlet online, you in the bottom of my heart, do not complain do not hate, keep or don't keep, you here, buchibuqi,nike tn pas cher, how short life is missing will have far.
 www.vipyl.com" net rain in charge of starting
This article by "
< p > flower Xie, leaves, autumn, I harbored a good expectation,air max pas cher, shallow ran Enron,hogan sito ufficiale, face an uncertain future, you don't come, I will the garb of a sunshine to your city,hogan outlet online, the appearance of a person, a process, a process of water, all the way back and forth, the wind and rain, the vicissitudes of life, pregnant with a not old is a true, I will still clinging to you, you are here, I will defend a day, a remote mountain, water far away. I don't want to abandon, only because you are waiting for my generation after generation.
Related Articles:
 
 
   Getting us
 
   The feeling of coming home
 
   Love is ne
 
 
  I seem to pay little attention to only a short while ago, fifteen of the moon, this is August wanes, the law of nature. At that time, there was a circle at home, then I also have a circle, very round and round. At that time I did not know how to worry, this circle will have a defect of the day. Even on that day, it should be a lot of years, I take it for granted.
خارج شده است

atzkax57c

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 102
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • mno039
February 14th concept stocks were mixed financial
« پاسخ #2 : 30 مه 2016، 02:23:31 am »

decline: ninth cities fell 3.11% to close at $2.80; Shanda fell 2.89%, to close at $3.02; net Qin fell 2.02%, to close at $6.78. (compiler / if
February 14th concept stocks were mixed financial sector rose 5.26%
< p > Phoenix technology news Beijing time on February 14, news,scarpe hogan outlet, U.S. retail sales rose 0.1%, slightly more than expected; beauty 1 months of imports of goods prices rose 0.6%; last year December US business inventories rose 0.1%, an increase of 5.1%, Barack Obama state of the Union speech said measures must be taken to help the development of the middle class. On Wednesday,hogan sito ufficiale, the U.S. stock market, the three major indexes, the Dow fell, NASDAQ, general closed; China concept stocks were mixed each other now, five stocks rose more than 3%, of which the financial sector rose 5.26%.
< p > as EST February 13,hogan roma outlet, 16:00 (Beijing time on February 14 05:00),nmd runner femme pas cher, the Dow Jones Industrial Average fell 35.79 points, to close at 13982.91, decline in the 0.26 percent, the Nasdaq composite index rose 9 points, to close at 3196.88,tn femme pas cher, or 0.33%; Standard & Poor's 500 index rose 0.90 points, to close at 1520.33, rose to 0.06%.
 China concept stocks closed mixed Wednesday, 5 stocks rose more than 3%. The financial sector rose 5.26%, to close at $1.40; Qihoo 360 rose 3.21%,hogan outlet online, to close at $31.83; iSoftStone rose 3.14 percent,bottes ugg france, to close at $5.26; AirMedia up 3.13%,hogan sito ufficiale, to close at $2.31; McCaw rose 3.04 percent, to close at $2.37.
Related Articls:
 
 
   KioR five major risk tips - i
 
   
 
   360 listed lock China antivir
 
 
   But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

fgh36h7wrd

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 107
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn070
College students volunteer service
« پاسخ #3 : 13 ژوئن 2016، 04:46:02 am »

youth volunteer activity is small, because it involves too limited scope. It is great,golden goose mid star, because he is in a limited range for the elderly to show a smile. Let the old people feel the warmth of the community and their own value. At the same time, it can also enhance the modern youth's spirits and morality, to cultivate the helpfulness of modern youth, solidarity of the noble character. Shows the times and spirit of our youth. Let us fight for this cause!
 the experience of volunteer service also has a significant impact on my life. As students in the school,wholesale mac cosmetics, as individuals in the community, we should also learn to obey, pay, full of enthusiasm. In the next day, I will continue to work hard to the requirements of Party members to ask themselves, and constantly improve themselves, and actively serve the people.
 let us young people to take on some of the new era of weak social responsibility. To give a little bit of strength,hogan outlet!
 I am a college student volunteers, I am always a member of the college students volunteer group and I am proud of.
 university student volunteer service feel
< p > the youth volunteer activity is advocate the social atmosphere of unity,louboutin soldes, friendship,adidas yeezy 350 pas cher, helpfulness, courageous, is a very noble cause attention in contemporary society. Reflects the Chinese people helping others, the traditional virtues of helping the poor, there is great hope for the cause. Efforts to do a good job in this cause, it is conducive to the whole society to establish a dedication, love,golden goose outlet, mutual assistance and progress of the era of new wind fan. This is the guide to action of contemporary college students, is the mission of contemporary youth volunteers, but also we learn the "Three Represents".
College students volunteer service
 as a volunteer, in helping others at the same time, is also self-help. In the other life to live out the color at the same time,louboutin soldes, volunteers can get ideas from sublimation, learn to communicate with others, learn to care for others, but also more deeply understand the meaning of life. Moreover, the support of the activities, but also provides me with a chance to contact the community, providing an opportunity to exercise their own.
 I have always wanted to be a volunteer, in fact, I participated in the volunteer is to give the community a little more love. Many times, we live in the modern society will always feel the lack of love, lack of care. Especially as people grow up and come into contact with more people and things, our thoughts become more and more complex. At the same time, we will be more dissatisfied with the society, feel that the modern society is a very hypocritical society. But in fact, each of us will have a heart of love, is a kind of vulnerable groups of an unknown love. I believe that with this heart of a love of seed, from my start, from our young people to start, we can let oneself, let others see this society is still warm. So from this perspective, I think we should get more young people to join us. To participate in the association,zapatillas new balance baratas, I hope to get only a experience.
Related Articles:
 
 
   College te
 
   Spring Fes
 
   Big two term study
 
 
   Department of the company in the engineering construction carried out to set off a big upsurge and promoting the construction of production" as the theme of technical contest activities, Download call project all young workers courseware [in one hundred days of the craze in Dagan, work with full enthusiasm into their respective production tasks for ahead of schedule to achieve the established objectives throughout the year.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.229 ثانیه 28 نمایش داده شد.