انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ماهی ها چقدر اشتباه می کنند . قلاب علامت کدامین سوال است که به آن پاسخ می گویند ؟ آزمون زندگی ما پر از قلابهایست که وقتی اسیر طعمه اش می شویم تازه میفهمیم ماهیها بی تقصیرند !
حسادت ، کینه ، خشم ، لذت ، غرور ، انزجار ، انتقام ، ترس ، شهوت و ...
من اسیر کدامین طعمه خواهم شد ؟

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوالات سنت چهارم  (دفعات بازدید: 7343 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
سوالات سنت چهارم
« : 30 آوریل 2011، 03:54:11 am »

سوالات سنت چهارم :
1-مفهوم سنت چهارم چیست؟
2- خطرات احتمالی برداشت ناقص از این سنت چیست؟
3- این سنت چه مزایایی برای گروهها و انجمن در کل دارد؟
4- استقلال گروهها در چه حد ودر چه مواردی است؟ حدود را مشخص کنید و لیست موارد را با ذکر توضیح بنویسید؟
5- آیا تا بحال بر خلاف سنت چهارم حرکتی کرده اید؟ در صورت جواب مثبت موارد ان را بنویسید؟
6- رفتار مطابق این سنت خود را با ذکر موارد ان بنویسید.
7- آیا این سنت فقط در سطح گروه و انجمن کاربرد دارد؟ یا در موارد دیگر نیز می تواند کاربرد پیدا کند؟ توضیح دهید.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : سوالات سنت چهارم
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2011، 03:54:34 am »

جواب سوالات سنت چهارم
سوال یک : گسترش و وسعت ازادی خود و استفاده از تجربیات بقیه معتادان بهبودی جهت استفاده در انجام خدمات .[/font]
<!--[if !supportLists]-->- راهی برای برقراری تعادل میان استقلال گروه و اتحاد و همبستگی در NA <!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- سنت چهارم یعنی اینکه هر گروه میتواند آزادی و استقلال را داشته باشد که جهت بهتر رساندن و موثرتر بودن هدف اصلی امان از خلاقیت ها و راههای مختلف عمل کند و تمام نقاط توجه و سعی و تلاش خود را فقط در راستای نجات از درد اعتیاد متمرکز کند به شرط اینکه تصمیماتی که در ان گروه گرفته می شود در کل در معتادان گمنام اثر نگذارد.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- امکان ازادی و استقلال در گروهها این امکان را برای تازه وارد میسر می کند که او نیز خود کفایی و استقلال را تجربه کندو از وابستگی بیرون بیاید . چون ما انسانهای وابسته میباشیم و به استقلال فکر نمی کنیم. در انجمن NA باید به یک تعادل برسیم تا جاییکه به کل خسارت وارد نکند.<!--[endif]-->
سوال دو : اینکه هر گروهی فکر کند بدلیل داشتن استقلال گروهی می تواند در مورد اعضاء و یا جلسات و گروههای دیگر قضاوت کند .[/font]
<!--[if !supportLists]-->- اینکه یک گروه تمام کوشش و انرژی خود را صرفا" در چگونگی برگزاری جلسات صرف کند و از روشن بینی و تجربیات بقیه معتادان استفاده نکند و بخاطر خود محوری شدید از هدف اصلی یعنی رساندن پیام به معتاد در حال عذاب غافل بماند.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- اینکه گروهی احساس کند بدلیل مستقل بودنش میتواند هرنوع بحث و یا مسائل اجتماعی را در جلسات معتادان گمنام مطرح و بررسی کند و از اصول بازیابی قدمها و سنت ها و مسائل مختلف گروه و انجمن سخنی در جلسات بمیان نیاورد.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- اینکه گروهی پا را فراتر از استقلال و آزادی گروهی بگذارد و بدلیل اشتباه افتادن در مسیر برنامه اتحاد و همبستگی را مورد توجه خود قرار ندهد و خود را جزیی از کل نداند.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- اینکه گروهی بدلیل نداشتن تجربه و دانش کافی و بخاطر خود محوری شدید از نام بد و زننده ای جهت اسم گذاری گروه خود استفاده کند که این شاید باعث شود تا شهرت معتادان گمنام در کل دچار لطمه و اسیب شود. مثل خطر وجدان گروه گرفتن برای رفع گمنامی یا سیگار کشیدن در جلسات و روبوسی کردن با خانمها.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- راجع به قضاوت : اجازه دادن به خود برای انتقاد نسبت به گروههای دیگر مثل کارکردن قدم و سنت گروههای دیگر مثل استقلال برای بحث در مورد مسائل خارجی – ورزشی-اقتصادی-فرهنگی و...<!--[endif]-->
سوال سوم : با ازادی و خلاقیتی که ما از این سنت بهره مند می شویم میتوانیم با ایفای نقش و خدمت مخصوصی احتیاجات انجمن NA و گروه خودمان را برطرف کنیم.[/font]
<!--[if !supportLists]-->- با رعایت این سنت ما میتوانیم گروههای مختلف و سالمی را برای پیشرفت و بقای انجمن ما که بسیار حیاتی میباشد بوجود آوریم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- این سنت باعث می شود تا ما بتوانیم با اتحاد اعضای گروه و استفاده کردن از تجربیات بقیه و دیگران به بهترین و مناسب ترین روشی جهت پیام رسانی به معتادان دیگر استفاده کنیم و در انجام هدف اصلی خود موفق تر باشیم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- یکی دیگر از مزایای سنت چهارم این است که هر گروهی از حق و حقوق و موقعیت مساوی با دیگر گروهها برخوردار می باشد و ما نمی توانیم خود را تافته جدا بافته بدانیم و میتوانیم با همبستگی و وحدت و احترام به منافع مشترک جو مناسب و ایده آلی را برای دیگر معتادان در جلسه ایجاد کنیم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- رعایت این سنت باعث میشود تا هر گروهی به طرق مختلفی به معتادان در حال بهبودی خدمت بیشتری کند.<!--[endif]-->
سوال چهار: استقلال هر گروهی تا حدی است که به اصول روحانی سنتها تجاوز و بی احترامی نشود و همچنین محدودیت آزادی خود را تا جایی وسعت ندهد که به خود محوری و سلطه گرایی تبدیل می شود .ودر مواردی گروه میتواند از استقلال و آزادی خودش به گونه ای مطلوب استفاده کند که منافع مشترک انجمن را در هر موضوع و کاری در نظر بگیرد.
<!--[if !supportLists]-->- استقلال و ازادی گروه بر گروههای دیگر لطمه و خسارت وارد نکند و تاثیر منفی نگذارد.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- آزاد بودن و مستل بودن در چگونگی برگزاری جلسات (زمان روز ساعت)<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- در مورد گروهها و جلسات دیگر قضاوت نشود.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- آزادی شخصی ما در گروه نباید به حدی برسد که ما با رفتار خود محورانه و خود خواهانه به عنوان یگ NAایی برای جلسات ایجاد مشکل کنیم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- استقلال یک گروه باید تا حدی باشد که به اصول سنتها احترام بگذارد و ازادی گروه را به خود محوری و تجمل گرایی تبدیل نکند.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- استقلال و ازادی هر گروه تا حدی است که میتواند از اصل روشن بینی استفاده کند و بتواند امکانات بیشتری را در دسترس معتادان قرار بدهد و همچنین از عقیده های مختلف جهت بهبودی جلسات استفاده نماید.<!--[endif]-->
سوال پنج : گاهی اوقات بخاطر تمرکز خیلی زیاد جهت براورده کردن نیازها و احتیاجات گروهی که به ان احساس تعلق می کنم از حمایت و پشتیبانی وکمک به گروههای دیگر صرف نظر می کردم.
<!--[if !supportLists]-->- بعضی از مواقع فراموش میکردم جزیی از کل هستم تصمیماتی را که در گروه میگرفتم اصلا منافع گروه و مشترک ما نبود و فقط جنبه شخصی داشت .<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- امکان دارد که خیلی اوقات(مخصوصا در اوایل ورود به برنامه)در جلسات اداری بدلیل خودمحوریشدید طوری صحبت کنیم که نظریه خود را به کرسی بنشانیم و ازادی و اسایش خودمان را در نظر بگیریم .<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- شاید گاه گاهی در جلسات بین افرادتازه وارد و یا بقیه معتادان یا کسانیکه به عنوانرهجوی ما میباشند تبعیض قائل شویم که با این کار مهم نبود که برای گروه ما چه اتفاقی می افتد.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- بخاطر امیال درونی و غرایض شخصی که با اعضای گروههای دیگر داریم ممکن است که گاهی گمنامی آنها را بشکنیم و به خطر بیندازیم و با این کار به بقای انجمن خود لطمه وارد کنیم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- فرق گذاشتن و برتر دانستن بعضی از گروههای NA نسبت به بعضی از جلسات و گروههای دیگر(گروههای پا گرفته جدید و کوچک)در نحوه برگزاری جلسه محلات گله کردم. در مورد نفع شخصی خود فکر کردن مثل صرف صبحانه و یا دادن چای در جلسات.<!--[endif]-->
سوال شش : تا حدودی رعایت کردن اصول برنامه و درک مسئولیت خود بعنوان یک عضو جهت خدمت در انجمن معتادان گمنام و پذیرش بقیه معتادان در سطح گروه.
<!--[if !supportLists]-->- استفاده از روشن بینی و قرار دادن آن در مسیر بهبودی و زحمت کشیدن در جهت کسب تجربیات جدید و انتقال دادن آنها به بقیه اعضاء .<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- ارائه پیشنهادات و نظریات مثبت و جدید به گروه و به مشارکت گذاشتن انها در گروه برای بهتر شدن کیفیت جلسات.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- پشتیبانی و حمایت کردن از جلسات نو پا و گروههایی که تازه برگزار شدند و ایجاد گردیدند.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- مراقبت از رفتار و اعمال خود در اجتماع و زندگی به عنوان یک NAایی که باعث دید مثبت اجتماع می شود و در نتیجه به مرور زمان اطمینانی که به انجمن می اورند.<!--[endif]-->
سوال هفت: کاربرد این سنت به ما می فهماند که عقیده و نظریه هر شخصی در خانواده لااقل برای خودش قابل احترام است و ما وقتی بتوانیم عقیده های دیگرانرا بپذیریم و استفاده کنیم می توانیم به زندگی خود تنوع و شکل تازه ای بدهیم.[/font]
<!--[if !supportLists]-->- کاربرد عملی این سنت به ما می اموزد که میتوان علاقه و عشق را وسعت داد و محدودیتی برای ان در نظر نگرفت و از همه مهمتر اینکه دیگر مجبور نیستم که با ترس و اسارت زندگی کنیم و در زندگی امروز خود ازادی و استقلال را پیدا کنیم.<!--[endif]-->
<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->رعایت و احترام به این سنت ما را متوجه می کند که همیشه جزیی از کل هستیم و هر چقدر اتحاد و همبستگی ما بیشتر شود(خانواده-اجتماع-محل کارو...)توانایی و ایمان ما بیشتر می شود و ما می توانیم دریچه زندگی را برای ادامه بازیابی و بهبودی گسترش بدهیم.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

این صفحه در 0.068 ثانیه 25 نمایش داده شد.