انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق با درد همراه است – چون رشد را موجب می‌شود. عشق با درد همراه است چون عشق چنین می‌طلبد. عشق با درد همراه است چون عشق دگرگون می‌کند. عشق با درد همراه است، چون در عشق از نو زاده می‌شوی.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سال نو مبارک...  (دفعات بازدید: 1608 بار)

malihe

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +97/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 434
 • سکوت من ،فریاد بلند دوست داشتن توست...
سال نو مبارک...
« : 19 مارس 2011، 03:08:19 pm »

 
 
 


تقدیم به دوستان خوبم
 
خداوندا در این سالی که در پیش است
نمیدانم چه تقدیری مرا فرموده ای لیکن
برای مردمان خوب این وادی عطا کن
 یک هزار شادی
یک هزارو سیصد آگاهی
و
یک هزارو سیصد ونود بهروزی و لبخند زیبا را

 
 

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک
 

 

  

 

 آسمان آبی و ابر سپيد
برگهای سبز بيد

 

  

 

   

عطر نرگس، رقص باد
نغمه شوق پرستوهای شاد
 

  

 

 خلوت گرم کبوترهای مست

نرم نرمک می رسد اينک بهار

  

 

 خوش به حال روزگار
خوش به حال چشمه ‌ها و دشتها
 

  

 

 خوش به حال دانه‌ها و سبزه‌ها
خوش به حال غنچه‌های نيمه‌باز

 

  

 

 خوش به حال دختر ميخک که می خندد به ناز
خوش به حال جام لبريز از شراب

  

 

 خوش به حال آفتاب

ای دل من گرچه در اين روزگار
 

  

 

 جامه رنگين نمی‌ پوشی به کام
باده رنگين نمی ‌بينی به جام

  

 

نقل و سبزه در ميان سفره نيست
جامت از آن می که می ‌بايد تهی است
 

  

 

 ای دريغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسيم
ای دريغ از من اگر مستم نسازد آفتاب

  

 

ای دريغ از ما اگر کامی نگيريم از بهار
گر نکوبی شيشه غم را به سنگ
  

 

 

 هفت رنگش می‌شود هفتاد رنگ

 

  

 

000
سال نو مبارک

 
 
 
« آخرين ويرايش: 19 مارس 2011، 03:09:29 pm توسط malihe »
خارج شده است
لذت دوستی با پابرهنگان در این است که مطمئنی ریگی به کفش ندارند.....

cdg3bmz6e

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 218
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop062
Life is a process that can't be avoided.
« پاسخ #1 : 17 آوریل 2016، 08:08:43 am »

< p > the parting parting, as the film in the years of the life of repeated, to, near, far... Always so not think, can not control nor presupposition. Life should be in the lonely achievement,hogan outlet, to the time when a man, leaving is a person, no people will accompany you come to the world, and no one will always accompany you come to the end of life journey in the scenery more, and you were only so few,hogan outlet online, only they are consistent in each location, and other, will change with the change of time and space, rotation, like a passer-by like rush appeared and urgently and urgently to go far. The road is so long, everyone has everyone's direction, and who will always accompany you to go forward, has been with you? Are respective rushed to the world of their own, to find their own paradise and dream also stop others past completion of their associated, gradually understand, will leave, will go far, also will fade out this we all hurried past the dust of the earth, with the memory once fragment, a person slowly vanish like smoke. Just, sometimes not accustomed to suddenly lose and go away, or because the heart has grown the so-called attachment, always worried about it go away, afraid to lose in the hands of all, even if the so-called everything just a little bit, or just the only first-line eventually did not willing to,converse blanche, indifferent to the said, said down but always in duplicity to retain,hogan sito ufficiale, hope all this does not disappear so fast, don't go that far, so as not to look back, because invisible and dim injury,mont blanc porte mine, because can no longer continue to let mind cooling and decadent to depression of poles. Not because the heart too greedy,hogan outlet, not because of the need to have been occupied, just used to who have the habit those warm, also used to those in the side, suddenly leave, always unprepared to late to change ideas and breathing. Ge ran back, or only tsetse alone has always insisted on waiting in the side, the kind of desolation and deficiency of feeling, like a were digging holes in the heart,hogan outlet online, nothing can carry their emotions, do not know the oneself into which position. Everything has changed, from nothing to nothing, even if it's just all round.
< p > for a long time did not write anything. Every time want to write something, always under the breath of sad, tears blurred out the word line by line. Just these words is particularly lonely.... most of the time, always thought that can have, with those you want happy for who think everything, just, but not found, beware is starting from scratch to slowly accept it,. Not far away from losing. Life to meet a lot of, whatever it is, whatever the fate of the depth, always so broken, suddenly nearly suddenly far, let a person want to hold, good linger, but inadvertently discovered, over the years, along with the time, everything is changing, in far away, will lose,goyard soldes, leave your world, out of your sight.
Life is a process that can't be avoided.
Related Articls:
 
 
   Greek Myth
 
   There are three things in the world that cannot be
 
   35 people
 
 
Because of this, the imperial court transferred him to the central government from being the perfect of the Donghai Prefectu Re to being a commander in charge of the appointment and dismissal of the local officials.
خارج شده است

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
food is currently not afraid of fat
« پاسخ #2 : 07 مه 2016، 05:56:18 pm »

Richie Ren holds baby singing casino open show He Tunian
,hogan outlet online food is currently not afraid of fat
< p > Beijing time on February 8th news, according to Hong Kong media reports, Richie in (February 6, 2008 at 10:07 PM) hold "zero distance concert" in the MGM casino in Macau, and fans as zero distance contact. He sang side to shake hands with the audience, photo,spaccio hogan outlet, the audience will also baby to his arms, is the father of two children of Richie, unhurried,hogan sito ufficiale, holding the baby to continue singing.
Related Articls:
 
 
   Director Y
 
   clarification 2
 
   Countdown concert style ofthe Bian Liunian music c
 
 
   Need to clean key parts including: the mouth and teeth, before s..e..x to brushing mouthwash, breath; axillary, some people under your armpit sweat gland secretion is more, the smell is heavy to use soap or bath careful cleaning, after the bath also can be sprayed some perfume; genital, men's focus on clean the dirt inside wrapping, and women to wash the vulva secretion.
خارج شده است

xy5uitk7m

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 180
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • uvw144
Groupon founder temporarily not enter the Chinese
« پاسخ #3 : 29 مه 2016، 10:01:04 am »

,tn homme pas cher
12 8 news,zapatillas new balance mujer, Groupon founder Andrew &middot; Mason, held at the IVS summit in Kyoto, Japan, said publicly that temporarily not enter the Chinese mainland market. Maybe two years later, maybe four years later. Andrew &middot; Mason answered questions through a long-distance video.
Groupon founder: temporarily not enter the Chinese mainland market
 Andrew &middot; Mason, in response to the question, stressed that China has a lot of buy site,tn pas cher, the competition is very fierce. Before we enter any market, we will make detailed plans, but we still have no plans to enter the Chinese market.
 according to the investment community who confirmed that the president of Groupon international affairs in early 10 to go to China to see a number of group purchase website founder. Groupon Japan Inc COO Noda Chengo said in an interview with the NetEase,golden goose saldi, Groupon concerned about any possible acquisition opportunities, but this does not mean that there is a mature plan.
Groupon was founded in November 2008,scarpe hogan outlet, to buy as a selling point,sca goyard pas cher, within two years to grow to have 1600 employees of the scale of international companies. Andrew &middot; Mason declined to disclose the financial situation of Groupon, but the latest data from the investment bank, Groupon's turnover in 2010 will be more than $800 million. Last week, Groupon rejected a $6 billion acquisition of Google.
 has been the main way through the acquisition of the rapid expansion of the global market in the way of Groupon. According to Noda Chengo said in an interview with NetEase, Groupon has covered 35 countries around the world, while the number of cities covered more than 300, the number of registered members reached 33 million,hogan outlet online, the total number of global employees more than 4000 people.
< p > in the Asian market, after eight months of this year's acquisition of Japanese Qpod. Earlier this month, Groupon acquisition of Singapore UBuyIBuy, the Philippines beeconomic and AtlasPost family of three Asian websites,hogan outlet online, and the establishment of Groupon Hong Kong, Groupon Singapore, Groupon Philippines and Groupon Taiwan several branch.
Related Articls:
 
 
   Buy a mobi
 
   Remember Master purchasing fraud prevention tips
 
   Huarun's acquisition of Carrefour yesterday both s
 
 
   But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.064 ثانیه 25 نمایش داده شد.