انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

یکی وضعش خوب می شه میره مکه می شه حاجی .
یکی هم زندگیش داغون می شه میاد انجمن و می شه ناجی !
.
حاجی فکر رها کردن و نجات یافتن !
ولی ناجی در حال رها شدن و نجات دادن !
.
راستی کدومش با ارزشتره ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم 06کتاب کارکرد قدم  (دفعات بازدید: 2437 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
قدم 06کتاب کارکرد قدم
« : 06 مارس 2011، 10:23:52 am »

قدم 06کتاب کارکرد قدم        قدم 6شش/1-کاملاً آماده برای چه کاری ؟ برای رهایی از نواقص اخلاقی مانند خودخواهی خشم غرور خودبزرگ بینی احساس تاسف به حال خود
2- آیا چیزهایی در من هستند که آنها را دوست دارم اما ممکن است جزء نواقص باشند ؟ نه آنها روی من تسلط دارند
3-آیا می ترسم که اگر این چیزها در من برطرف شوند ، به شخصی که دوست ندارم تبدیل شوم ؟ نه البته من فقط به آن عادت کردم
4-فکر می کنم چه چیزهایی در من برطرف خواهند شد ؟ همه نواقص مانند غرور خودخواهی و منیت
5-  آیا هنوز به فرآیند بهبودی   اعتقاد دارم ؟ آیا اعتقاد دارم که می توانم تغییر کنم ؟ تا کنون چگونه   تغییر کرده ام ؟ دیگر از روی کدامیک از نواقص خود ، عمل نمی کنم ؟ بله .بله 23ماه و 20 روز است که سیگارنمیکشم من زیاد تغییر کرده ام اما هنوز بیمارم
6-آیا نواقصی دارم که فکر می کنم ، امکان   ندارد که برطرف شود ؟ آنها چه هستند ؟ چرا فکر می کنم که امکان ندارد که   این نواقص برطرف شوند ؟ نه این فرایند تجربی است و کار میکند من خودخواه و مغرور و خودمحورم و این نواقص با من رشد میکنند و رهایم نمیکنند
7- من چگونه سعی می کنم تا نواقص شخصیم را کنترل یا برطرف کنم ؟ نتیجه سعی من چه بوده است ؟به هرطریق و همیشه شکست
8-تفاوت بین اینکه کاملاً آماده باشم تا خداوند نواقص شخصیتی من را برطرف کند ، با اینکه خودم سغی در متوقف نمودن آنها بکنم چیست ؟ در   اینجا تمایل به تسلیم دربرابر نواقص و آمادگی کامل برای فرایند 6-7 بوده   در حالیکه وقتی به اراده خود اقام به کنترل میکنیم میبازیم
9-من چگونه اعتماد خودم را به نیری برتر به انگونه   که او را درک می کنم از طریق کارکرد این قدم افزایش می دهم ؟ میبینم که در   مورد بدترین نقصها هم عاجزم و خداوند میتواند مرا جهت خلاصی از آنها آماده   نموده و ایمان می آورم که تنها راه نجات هم خداست
10-تسلیم من در این قدم عمیق تر می شود ؟ وقتی درک میکنم نه تنها در برابر بیماری عاجزم دربرابر خودم و نواقصم هم عاجز و ناتوانم
11-چه اعمالی می توانم انجام دهم که نشان دهنده آمادگی کامل من باشد ؟ کارکرد این قدم آگاهی بیشتر از نواقصم و تسلط آنها و دعا کردن
12-لیست نواقص خود را بنویسید و هر یک را کوتاه تعریف کنید . غرور خودخواهی خودبزرگ بینی تاسف به حال خود تنهایی و جدایی
13-به چه راه هایی از روی این نواقص عمل می کنم ؟ در زندگی در افکارم و همینطور در روابطم از همه مهمتر خودم را آزار میدهم
14-وقتی از روی این نواقص عمل می کنم ، چه تأثیر بر روی خود و دیگران می گذارم ؟ روابطم را محدود و خراب میکنم حال خود را بد میکنم
15-چه احساساتی در رابطه با این نواقص خود تجربه می کنم ؟ آیا سعی می کنم که بعضی احساسات خود را توسط عمل از روی نواقصم سرکوب کنم ؟ احساس بد ترس ناراحتی غم و اظطراب و شروع به خودخوری و تاسف به حال خود نموده و در باتلاق نواقصم می افتم
16-زندگی من بدون اینگونه رفتارها به چه شکل خواهد بود ؟ به جای آن کدامیک از اصول روحانی را می توانم بکار گیرم ؟ خوب ..فروتنی- امروز من چگونه تعهد خود به بهبودی را نشان می دهم ؟ کارکرد این قدم بر روی خود و هوشیار بودن و آگاهی و دعا کردن و از خدا خواستن
17-از طریق کارکردن پنج قدم اول ، من   پشتکار خود را بهبودی نشان داده ام ، این پشتکار و استقامت به چه شکلی در   قدم ششم ، حیاتی می باشد ؟ درآمدن نواقصم نیاز به کارکرد و پشتکار دایمی تا پایان عمرم دارد و لازم است تمایل خود را همیشه زنده نگاه دارم
18-آیا تمایل دارم تا کنون ، کلیه نواقص شخصیتی من برطرف شوند ؟ اگر نه ، چرا ؟ بله کاملا آماده ام زیرا درد زیادی از آنها میکشم
19- امروز چه کاری انجام داده ام که نشانگر تمایل من است ؟ تفکر کردن و دعا نمودن و از خداوند خواستن که نواقصم را برطرف نماید
20-تا چه اندازه ترس اینکه با کارکرد این   قدم تبدیل به چه نوع انسانی خواهم شد ، هنوزدر من وجود دارد ؟ آیا از زمان   شروع به کارکرد این قدم تقلیل یافته است ؟ دیگر نمیترسم زیرا به این قدم کاملا ایمان دارم و به خداوند اعتقاد  کامل و اعتماد پیدا نموده ام خدایا کمکم کن ناتوانم
21- چگونه از طریق کارکرد این قدم ، در حال افزایش اعتماد خود به نیروی برتر به آنگونه که او را درک می کنم ، هستم ؟ وقتی   میبینم نواقص تا چه حد مرا خودمشغول و آزار رسانده و حتی ایمان مرا به   خداوند خراب میکنند برعکس وقتی از او میخواهم اعتماد به نفسم   بازمیگرددومومن میشم
22-آیا امروز خود را پذیرفته ام ؟ چه چیز   در مورد خود را دوست دارم ؟ از زمانی که این قدم را کار کرده ام ، چه   چیزهایی تغییر کرده اند ؟ بله کاملا خودخواهی بی ایمانی و ترس و خود   مشغولی پس از کارکرد این  قدم دوباره ایمانم به خداوند و این فرایند   بازگشته بهسمت قطب مثبت میروم و میفهم که در جای درستی قرار دارم خداوند با   این قدم و این راه مرا از آسیب رسانی به خودم در تمان داشته و مراقب و   محافظ من است شکر گذارم
 23- دوست دارم از کیفیتهایی که   آرزوی دست یافتن با آنها را دارم چگونه استفاده کنم ؟ با شغل خود چکار   خواهم کرد ؟ در اوقات فراغت خود چکار خواهم کرد ؟ چگونه پدری ، همسری ،   فرزندی ، یا دوستی خواهم بود ؟ توضیح دهید .در راه خدا ...رشد کنم    تفریح خوب- ازدواج خوب پدر و همسر و فرزند نمونه و ائیدالی بشوم و به لطف   خدا همه اینها شدنی است تنها باید طالب آن بوده و خودراباورکنم خداوند   همیشه یار و نگه دار من است من باید قدمهارا سرلوحه زندگی خود نموده هروقت   منفی گرا میشوم به آن رجوع کنم
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

این صفحه در 0.062 ثانیه 25 نمایش داده شد.