انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هيچكــس ، هيچكـــسي نـــيست ، چـــرا كه در شمــا ، بودن هيـــچكسي ،بهتر از شما نيست.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 11 اسفند  (دفعات بازدید: 1980 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
11 اسفند
« : 02 مارس 2011، 12:23:22 am »

هر گاه ما اعضای الاتین با الانان ملاقات میکردیم . احساس شک و تردید داشتم . فکر نمیکردم یک فرد جوان بتواند به شیوه دیگری به من کمک کند . چون انها مطمئنا رفتاری بیمار گونه همانند والدین الکلی ام داشتند . با خودم فکر میکردم "اینجا هم دوباره همان وضع است " اما من تلقی بیمار گونه ای داشتیم ذهن من نه تنها نسبت به والدینم بلکه به تمام جوانان نیز بسته شده بود من با این طرز رفتار به جلسات امدم . بطوری که هیچ چیز یاد نمی گرفتم من قبل از اینکه موهبت های پیشنهادی الانان را بتوانم تشخیص دهم مجبور بودم با ناراحتی های قدیمی ام سر کنم . در اینجا مردمی بودند که میتوانستند بمن کمک کنند تا رنجشهای بر جا مانده از نوشیدن والدینم را بهبود بخشم و بمن کمک میکنند تا بدانم که این بخشی از دنیای من میباشد این شهامت و انظباطی بمن داد تا مانع کنار زدن هر فرد جوانی شوم چون شروع به تلاش کردم . توانستم ببینم که جوانان نیز انسان هستند . من حتی به این باور رسیدم که والدین ام بهترین کار هایی که میتوانند انجام میدهند و من می توانم عاشق انها باشم بدون اینکه انها را یا خودم را تغییر دهم ........یاد اوری امروز .....الانان بمن کمک میکند تا همه چیز را انطور که هست ببینم . مردم در زندگی من به ان شیوه ای که من فکر میکنم باید باشند نیستند . با کمک الانان من می توانم انها را همانطور که هستند دوست داشته باشم نه انطور که فکر میکنم باید باشند دوست داشته باشم " زندگی حقیقتا یک داد و ستد همراه با ریسک است و اگر فردی حصار های زیادی در مقابل خطر (ریسک) قرار دهد . با محروم کردن زندگی خودش . به ان خاتمه می بخشد .   
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop154
Goodbye, my favorite woman
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 10:29:57 am »

you in front of me tears, tears falling. You don't stop to rub them, I quietly from the side you see, as you bear a world of pain, shed the tears Qinglie. My heart was trembling. I embrace your weak body, gently in your ear and say good cry. You put my face on my face, and my face with your tears. I would sneak out his tongue licking lips,sca goyard pas cher, her tears are salty......
 all I see is you shed tears before me, and I know that in the place where there is no one, there is a bed in the house...... You lonely tears for me, you are lying in bed,hogan outlet, your face covered with a quilt. You won't tears flow into my heart, because the heart will bleed...... I know you countless times to tell myself the last time for me to shed tears, you know the countless crying night after you wash your face with cold water.....
Third
 >
Second
Time: 2012-04-22 23:22 source: network editor: click on the network reproduced:< p > Dear, sorry,converse all star, you in front of me cry, for the first time,converse blanche, your body trembled a little. Innocent face pang to shed two rows of crystal tears, resentment eyes straight at me. You let me feel very love. I was a little excited, a pleasure by indistinct heart. Because she was in front of me is always hidden in the most real feelings, this time I lost myself.
 short pleasure soon disappeared, there is great pain. Your tears fall in my heart. At the moment, I suddenly panic. I touch a glossy paper, all hands to wipe to your tears,nike tn pas cher, put a napkin in her nose gently coax her to blow your nose, and then hug you in my arms, not allowed anything to hurt you, but you still cry,hogan outlet online, so the tears flow into my chest.
 have you cried and said to me not second men with your tears, I laugh. I thought it was a gas, I was wrong. No matter what other women, you can only really hurt me... You don't have enough tears to give life to every one of you.
 you still cry in front of me, I don't know what you are thinking... I think.... no harm to you... I don't understand your pain. When you call cry,louboutin pas cher, sit at home and cry,hogan outlet, I will cry in bed together. The more you cry, the more I do not care. I don't say a word, calmly waiting for you to cry. Then there was an idea in my mind, and your tears may not mean the pain... I now know is not ` ` ` I silly...
 you in front of me tears, I really thought a woman's tears, your ability to withstand the bad. I am Speechless pass paper towel, see your tears on his face clean, and then bow to say sorry. Your red eyes choked the answer: that's okay. I am calm on her eyes, looked at her. My heart is as calm as water...... Do you ```````
Related Articles:

Missing in my way

I was at the beginning of the

Ye Weirui

Aries, cheerful and lively, careless character they like a few words with the people around them, a joke what. Undeniable, witty humor joke can indeed play a role in regulating the tension, but straightforward Aries temper, easy to make their outspoken tell others may not want to hear the truth, which could cause others dislike.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Home _1111
« پاسخ #2 : 09 مه 2016، 03:23:22 pm »

home
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; home is you wander in the Miss place; home is your affair to frustration feel the warm; home is a place where you live in the most comfortable; home is the safest in the world, is tied to want to fly heart cage; home is a living things can not be replaced by the best and the most warm place; home is when you lose that she did not know her, her place. Home furnishings layout is not perfect precious, but that "harmony" family. Home is a book to read, home is a sanctuary; home is a happy nest, worry the breath out; home is can accommodate all our heaven; home is often in the warm, temporary absence thoughts, lands of melancholy.
            writer Zhang Kangkang described his family: "driving a car can take you far away. Parents are the rotation driving of the driver,hogan outlet online, the children are passengers; when parents aged children by the passengers into the driver, parents by the drivers become passengers. Driving must be careful, not to violate traffic rules,scarpe hogan olympia, law-abiding people, like driving a car is not easy to have an accident, the car is to frequent refueling, so a home requires investment in everyone's heart. As a member of the family,hogan outlet, not only can not refuel oil, because the oil runs out, the car will not walk."< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; encounter Lisao by Qu Yuan,hogan outlet, in exile, want to have the most is the home of capital. So no matter how much suffering,nike tn pas cher, he can carry a high crown, with a sword, sing their own songs. Once the city was captured,goyard paris, guopoguwang, he knew the world without his home, he went to a more distant place, there will be his home. It is difficult to say: "this is a country of tolerance." Think about how many such moments: "what is the home of the cloud across the Qinling Mountains, snow storm over the difficulties before the horse." Li Bai and elegant,hogan outlet online, "bow their heads and think of home"; Du Fu and selfless, also know as "a letter from home is worth Wanjin"; Xin Qiji "in the middle of the night burning the midnight oil to see the sword, the soldiers on the battlefield in autumn", it is only to the brilliance of back to the happy family.../>   
    &nbsp,goyard paris;      Related Articles:

_6 window

Love Plus

Eager to grow up

But when I found a hundred flowers contend in beauty, my misfortune - I is far inferior to the others. Like holding the moon, the leaves of flowers. A debate class, the students are There were many discussions. I was a member of the opposition, while the argument was thrown into the high, I want to have a try. Confident I held my hands up, get the right to speak.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Google denies plagiarism Android system Java code
« پاسخ #3 : 25 مه 2016، 12:21:32 am »

bubble network mobile channel in November 14th Google denied the Oracle about the Android smart phone operating system directly copied Java code,golden goose outlet, the allegations.
Google denies plagiarism Android system Java code
Google in the document "explicitly denied that Google violated Oracle's intellectual property rights,adidas yeezy pas cher, or should be liable for violations of Oracle's intellectual property rights". Google also denied that Oracle's display of a section of code contains a class file from Android or Java".
< br / > Oracle in August to sue Google Android development in violation of its intellectual property. On October 27,golden goose sito ufficiale, supplement the Google for violating intellectual property rights of the many details,scarpe hogan online, including Android "line by line" plagiarism java code snippet shows.
Google also pointed out that the part of the material released by Oracle is edited&quot,hogan outlet;.
 court disclosed another document shows that Oracle sued Google infringement of intellectual property litigation will be held next October 31st trial,barbour pas cher. -
 Oracle asked Google to stop the infringement,air max 95 france, and compensation equivalent to 3 times the loss of compensation. Google said Oracle's prosecution has no factual basis,hogan outlet online, will crack down on open source community.
Related Articls:

Everbright Bank launched V payment

People get

The new lo

Chen Zhou said: after the completion of the acquisition, 56 net and Renren will further close cooperation, can better meet the needs of our users, and to further increase the 56 nets and Renren users active degree and site traffic, but also can provide a richer form of advertising for our customers.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
The 7 sector reform of government institutions in
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 04:40:40 pm »

insisted on separating the government-owned separate affairs separate, separate from the government and the market intermediary organization. Adhere to the same powers and responsibilities, the scientific definition of the functional departments and strive to resolve overlapping functions, repeat and functions absence, offside, dislocation, clear and strengthen the responsibility of the Department,nike tn pas cher, do have the right must have the responsibility, reciprocity of power and responsibility. Adhere to the simplification and harmonization of effectiveness, integration and optimization of Department of internal organs, and strictly control the staffing and leadership positions.
The 7 sector reform of government institutions in Xinjiang will mergeTable
< p > the heart WebEx iyaxin.com (reporter Ben Wang Heyan) yesterday, autonomous region people's government institutional reform mobilization meeting was held in the Kunlun Hotel. Will sent the Xinjiang Uygur Autonomous Region People's government institutional reform program "and scheme implementation of views, clear the Xinjiang will be in this year on six months to complete the reform of government institutions in Xinjiang, after the reform of the Xinjiang government design department work 42, another set of management mechanism (deputy hall level) 6.
 Nur &middot; Bekri stressed in his speech, the top-down.
 Xinjiang government agencies to implement the basic principles of the implementation of the basic principles of
 "reform program" is also clear, including the formation of the autonomous region business hall,golden goose prezzi, the establishment of human resources and social security department, including 11 specific institutions to adjust. The meeting stressed that during the institutional reform of the prohibited the opportunity to assault promotion of cadres and in violation of the provisions of the inward redeployment of staff, forbid squandering of public funds financial, prohibit the unauthorized establishment, super positions with leading cadres, to prevent the occurrence of various types of violations of discipline. Discipline inspection (supervision), organization,hogan outlet, organization, human resources and social security,scarpe hogan outlet, finance, auditing, and other departments to strengthen supervision and inspection, found discipline violations, must be severely dealt with, held leadership responsibility and the responsibility of the parties, to ensure the smooth progress of the institutional reform.
< p > it is understood, in the Xinjiang Uyghur Autonomous Region People's government institutional reform program "clear of the institutional reform of the government of the six major tasks: change government function, straighten out the relationship between responsibilities,zapatillas new balance baratas, clear and strengthen the responsibility, adjust and optimize the organizational structure, improve the management system, strictly control the staffing. The requirements of the regional government departments,goyard prix, departments of management agencies to develop three rules and detailed report. The so-called "three", namely, responsibilities of internal organization, staffing and leadership positions. The implementation of the opinions "in the fixed by the central administrative preparation of the total authorized strength, the Department staff and departments leadership positions do clear and detailed provisions. At the same time,cheap mac makeup outlet, the establishment of the real name system for dynamic management. Actively explore logistics system reform, establish and perfect the organs logistics organization management system and methods; strict implementation of the institutions and the establishment of procedures and filing system; establish and improve the organization management and financial budget,hogan outlet, organization and personnel management with restriction mechanism.
, deputy secretary of the Party committee of Xinjiang Autonomous Region Chairman Nur &middot; Bekri delivered an important speech at the mobilization meeting.
Related Articles:

Handan, He

Shanxi coa

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 181
    • efg122
fjallraven kanken no.2 backpack Therefore
« پاسخ #5 : 31 اكتبر 2017، 09:02:35 pm »

but also the disney box set ideal diet to lose replica love bracelets cartier weight. originally, in order to prevent the tannic acid resulting in protein coagulation, Therefore, Dodd Deluxe     sit up household sports bvlgari b zero1 necklace replica fitness equipment diamond fake hermes bracelets spring auxiliary ash vs evil dead season 1 dvd box set booster, peppa pig dvd set 2, is more than fat loss shaping first need to be clear: the local muscle can be increased, MSG,left shoulder

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=762482&pid=840545&page=1&extra=page=1#pid840545

http://hot003.com/forum.php?mod=viewthread&tid=345&pid=133189&page=28&extra=page=1#pid133189

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=558088#p558088

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=561683&p=631477#post631477

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1622&pid=178571&page=36&extra=page=1#pid178571

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4125.msg36261#msg36261

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=856262&page=3179&extra=page=1#pid856262

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3279.msg36260#msg36260

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152601&pid=173325&page=1&extra=page=1#pid173325

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1454&pid=178570&page=362&extra=page=1#pid178570

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=150901&pid=173322&page=1&extra=page=1#pid173322

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=193&p=631475#post631475

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=558082#p558082

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=762393&pid=840537&page=1&extra=page=1#pid840537

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=725456&pid=856258&page=1&extra=page=1#pid856258
خارج شده است

این صفحه در 0.092 ثانیه 28 نمایش داده شد.