انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ممكن است مردي كه دائم سؤال مي كند ابله به نظر برسد ، ولي كسيكه هرگز سؤال نمي كند در تمام عمر ابله باقي مي ماند.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 26 _ اسفند  (دفعات بازدید: 885 بار)

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
26 _ اسفند
« : 17 مارس 2011، 11:57:54 am »

ممکن است که ما برای درک کامل  تر زندگی به نقطه نظرات زیادی نیاز داشته باشیم . هر چند در مجموع دید هیچ فردی کامل نیست .بنا بر این وقتی شریک من . فرزندم . همکارم . یا یکی از دوستان الانانی ام موضعی مخالف من دارد . من حق انتخاب دارم . میتوانم در نظر بگیرم که یکی از ما در اشتباه است و از خودم دفاع کنم . یا میتوانم سپاسگزار باشم که شانس دیدن راههای دیگر نگاه کردن به زندگی وجود دارد . اگر ذهن خود را باز نگه دارم آگاهی های زیادی در دسترس من است . من سعی میکنم این رفتار را هنگامیکه من و فرد مورد علاقه ام در هر موردی بحث می کنیم تمرین میکنم . حتی دیدن تلویزیون . ما اغلب یک برنامه تلویزیونی را آنقدر متفاوت نگاه می کنیم که سخت است باور کنیم که ما یک کانال را نگاه کرده ایم . من عادت کرده بودم که این مخالفت ها را شخصا در نظر بگیرم . یکی از ما حتما در اشتباه بود . و ایده من باید پذیرفته میشد . امروز فکر میکنم که هیچ چیز شخصی در مورد یک اختلاف عقیده وجود ندارد اگر شما فکر میکنید دریا آبی ست و من فکر میکنم سبز است . من نباید تمام وقت خود را صرف متقائد کردن شما کنم الانان به من کمک میکند تا خودم را باور کنم و به دیگران احآنها برای انجام همان کار حق دارند .
       
       یاد آوری امروز .......... نباید بخاطر تصدیق نظریات خودم . نظریات دیگران را در نظر نگیرم همه حق مخالفت دارند .امروز به حق دیگران بخاطر متفاوت فکر کردنشان احترام خواهم گذاشت ....."برای خودت فکر کن و بگذار دیگران نیز از حق انجام آن لذت ببرند "             
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

lyd0f8blr

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 251
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • vwx019
Li Tongxing, Wang Guolin, the most powerful stand up
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2016، 06:28:35 pm »

,nike tn requin soldes
 has also pushed to the edge of the Mengsui and Wang Guolin. A car accident 09 years to make his right hand a serious deformation, and later opened the bookstore, although the ideal is reached, the business is increasingly bleak. On the stage of "the best of the brain", he successfully challenged 10 books from the 3000 books,louboutin pas cher, the exact quote the author, publisher and price. He insisted on reading, and care for the mountain children books, conquered the judges and audiences. After the broadcast, Wang Guolin "Baicao garden" fame, a lot of attention from all sectors of society, sale income and social donations from totals more than 20000 >
 Li Tongxing, Wang Guolin, the most powerful stand up
 snatched from the jaws of death:
< p > the strongest brain "in the first quarter, the fingerprint identification device" Wu Tiansheng, super fault King Zheng was a thousand, "Rubik's cube men of God Gu Liping," the dark Spider Man "Li Tongxing have become the hearts of everyone, the strongest of the brain. The second quarter of the program will be a strong return in January 2, 2015, the old man is still shaking, the new strongest brain is about to hit the heavy!
< p > recently, the news came out, the first quarter of people will comeback. In this season, with new players on the same stage Dalei. Once the strongest brain now where has also become the focus of recent concern. It is understood, after the end of the program,air jordan homme, Wu Tiansheng Yueyang Daxing "mental New Oriental", Wang Guolin because of the book become attached to "the one", Zheng was one thousand intends to test the water in the performing arts circle. Enter the "brain age" the first season of life, emotion, career expert, have appeared various new possibilities.
Secret the strongest brain former players Zheng Caiqian or test the water to test the water show
 
   Scolari an
 
   40 thousand, Xu Yunlong Zhao Junzhe sent applause
 
   Actress <
 
 
    A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
Goal wars! The Premier League in the 1 round of th
« پاسخ #2 : 22 مه 2016، 12:16:55 pm »

the last two games of the round of the game is not a continuation of the popular momentum of the goal, only 1 goals per game,
Scoring battle,golden goose outlet! The Premier League 1 round of manufacturing 42 ball distance up to record only one step
 Premier League game
< p > Phoenix sports news has just finished the first 31 Premier League called fans feast, 10 games produced a total of 42 goals, so that the fans are screaming fun.
 the first match is a high score of the game,hogan scarpe outlet, Chelsea in the home court 6-0 massacre of visiting rivals Arsenal, as the game set the overall tone of the war goal. The other two branch Chi in winning team Liverpool and Manchester City are in two games in manufacturing high score,scarpe golden goose, Liverpool away 6-3 reversal victory over Cardiff City, and Manchester City 5-0 bloodless massacre at Fulham. Finally, in Sunday's 2 games, each producing 5 goals,sac goyard pas cher, and ultimately will score a total of the number of frames in the 42 ball.
The history of the
,hogan outlet, the single most Premier League game scoring record was born in 2011 February 5th to 6, the League produced a total of 43 goals. In the first match, Everton 5-3 Lectra Blackpool, the two teams have teamed up to make the eight goals, including a Everton striker Louis Saha is arranged 4 grain of goals. The wheel has a 8 ball game,hogan outlet online, the game is Arsenal's 4-4 draw with Newcastle. After this,hogan outlet online, Wigan and Blackburn game produced seven goals. Stoke City and Sunderland teamed up to make five goals,scarpe hogan outlet, Fulham and Aston Villa game has 4 goals.
Related Articls:
 
 
   Zuma today
 
   Huang Zitao as a mentor singi
 
   Spain Super Cup next year in Beijing
 
 
   These years, the mainland TV market rescreens becomes common practice, from Jin Yong's drama, Qiong Yao drama, red classics to four famous and "on the beach" "fearless" and other classic TVB, the audience almost can up to the classic movies have been remade over again. Classic in the former, 99% of the remake of the drama is condemning, little beyond the former works, but rescreens the play continue to be intensified.
خارج شده است

bg3px3ser

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 132
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • hij592
2007 others - I am sandalwood (Tianjin)
« پاسخ #3 : 04 ژوئن 2016، 11:26:03 pm »

I don't cry, I just sad for the human. When I were thrown into the ditch, the trunk is cut and wooden chair legs, I only know that I finished. So a hundred years of sandalwood - I was finally a mediocre waste waste.
 I will become the chair, wood, a stick and a door of the old man...... So many years, I have witnessed all this stupid man and his friends do. They put in the Western Han Dynasty city wall bricks into a pigsty, to be pressed into Paulownia seeds oil was fed to the pigs. They put a containing a high iron content hematite with the price of 10 yuan a car sold to foreigners, I also saw the foreigners a sly smile... Not only that, even their own children, they also don't pass, I saw the Philistine's youngest son clever, shrewd, can put the piece of stone carved into Pegasus, has always been his father a slap in the past, scolded him: "don't become useful things! Play it, also do not go to work!" he called "work" is for foreigners hold hematite!,
 the sandalwood is old. When the United States Shorty,hogan outlet online, 1.6 meters of basketball athletes never yield to become star gallop stadium; when Austria's weak child Schwarzenegger to exercise their master, the United States governor. When the book said a teacher will be a badly behaved students education into "the best". But I only see the and the reverse process, including I &gt,hogan outlet;
When
 saw me, his eyes shining with excitement,hogan interactive outlet, like a bridegroom. I think I finally wait until my horses, I really want to him said: "cherish me, I am the true sandalwood, a small piece of priceless!&quot,hogan outlet; but he looked at me and said: "Hey, finally found a tree to build furniture material!",
 I'm sad. Now I used to call him as mediocre. I find that man is really stupid. They only have money in their eyes, but they can't find the real treasure. I also saw a piece of ugly stone outside his house, and it was very ugly, but I knew it was a meteorite,hogan outlet, a piece of a star that was a star a hundred years ago. He, the meteorite - every day crying softly, but always been mediocre diatribe, scold him not yield,hogan sito ufficiale, dry land, so heavy.
 I was a mediocre person found,adidas nmd runing pas cher. Bad
?
 Tianjin candidates
2007: I am out of college entrance essay sandalwood (Tianjin)
I
!
!
 Oh, I have seen enough! Buchengcai himself! Every little real good material by his hand becomes a waste. Could you awaken, mediocre
 I was cut down, loaded into the car. In his yard I was sawing, planing and grinding. My every piece of wood, Lin triumphantly exudes the fragrance, but he only played a "atishoo"
2007 others: I am sandalwood (Tianjin)
 Oh, I despise him,nike tn pas cher! He does not know what is "material", what is "non material".
Related Articles:
 
 
   2009 colle
 
   
 
   The dry te
 
 
   Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop560
amulette de cartier replica Wash water is mainly due to the highly corrosive
« پاسخ #4 : 07 ژانویه 2018، 10:54:54 pm »

Wash water is mainly due to the http://www.mtat.co/ highly corrosive, price quotes, This is before the polishing, the polished surface, replica van cleef & arpels jewelry and then brush back and forth on silver jewelry. hermes jewelry replica bright cartier bracelets replica silver cartier bracelets replica jewelry use wash water cleaning and washing water please use a small amount of alkaline water (soap water or detergent water) and then rub the moment with water clean soft cloth.To buy special rub silver cloth can also rub with toothpaste, isolated from the air to reduce oxygenation and keep jewelry often new; />B. Wash the blister with silver for http://www.boxvideos.co/ one to two minutes and rinse with plenty of water.
  baidu.
 
   http://hbljgs.com.cn/plus/feedback.php?aid=55
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1074.msg36464#msg36464
 
   http://www.baby1419.com/forum.php?mod=viewthread&tid=138772&pid=191944&page=1&extra=page=1#pid191944
 
   http://lockandcode.com/forum/profile.php?id=23703
 
   http://lab.nqnwebs.com/lavoz_bak/spip.php?article5818/
 
   http://www.postyourflasher.com
 
   http://park20.wakwak.com/~omax/cgi-bin/bbs/oma_bbs.cgi
 
   http://www.gdptphapvancanada.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=158559
 
   http://ssdbws.cn/plus/feedback.php?aid=900
 
   http://gwdom.free.fr/index.php?file=Guestbook
 
   http://sxx.njue.edu.cn/guestbook.asp
 
   http://old.cawhi.com/plus/feedback.php?aid=20023
 
   http://bbs.fytxonline.com/forum.php?mod=viewthread&tid=11101&pid=3908460&page=108&extra=page=1#pid3908460
 
   http://ks35439.kimsufi.com/spip.php?article171/
 
   http://www.matatabix.net/imagebbs
خارج شده است
 

این صفحه در 0.096 ثانیه 28 نمایش داده شد.