انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدا تو را دوست دارد و بقیه مردم را
.
فکر کن به دردی که یک نادان دارد
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: این جلسه را شروع می کنیم  (دفعات بازدید: 8101 بار)

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde733
One of my new friends
« پاسخ #30 : 12 مه 2016، 03:56:50 am »

One of my new friends
 A: one of my new friends
< br / > &amp,air jordan pas cher; nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp,hogan outlet; home that day, I made a new friend, it but I from Jinhua to him home to Oh,basket tn requin! It is a Pomeranian, want to know, but the world's ten largest Pomeranian dogs of.< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp,hogan outlet online; & nbsp; it is now only 2 months large, from my mom's friend's house to hold and wait until it grows is body hair falls on the ground that. It and other dogs are not the same place, in addition to grow hair and its pair of eyelid, with long eyelashes eyes, some hair on the body and its mixed together, look not to come out of the tail, the tail, only look at to see it. If you don't believe it, you can come to my house to see it. I in the online learned: Pomeranian because petite, love to the owner of coquetry,hogan outlet online, very suitable for a family elders and children feeding, but is not suitable for busy people feeding.< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; my family had just arrived on the first day of the dog may be because people like - shy, so only dare to hide under the stool, even to walk every step of the way are not. Because it trembling, so my mother and I decided to take it home in the vicinity of the pet hospital to see, but who knows, just put it "pull" to the door, it stirred the, helpless, only I put him up. A look, just know is because it is too cold, all right, give you more a layer of "quilt" is warm.< br / > &amp,scarpe hogan outlet; nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; yesterday, I go to a look, hey, the dog more lively, do not pull it to, it can also you can run out. Take it to the pet hospital to learn about, when an injection ah what, and now, not I pull it to go,tn pas cher, but it took me to go. The doctor said: "now do not give it a bath, also had a period of time, as for the injection,scarpe hogan outlet, after a week and then take it to play. Now, as long as it is to eat dog food, meal of not more than 20, what other milk! Don't to eat, eat dog food but let it resistance better. " Anyway, I only have half a month to go home once, these things are handed over to her grandmother, and I said it is not used, but I came home to help a little busy.
Related Articles:

My brother

Notice of resignation, ready to quit the friend to

600 daffodils

In addition, in person, Confucius and the Confucianists pay attention to practical action, with particular emphasis on people should practice what they preach, and don't talk fingse, in the heart not a. This pragmatic attitude and the spirit of the simple long-term impact on the Chinese people, to become the essence of traditional Chinese culture, the content of the culture.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028

,yeezy boost 350 pas cher
 -
Small and medium sized Board issued H shares first emerge gold wind technology to launch Hong Kong listing plan
Referring to < p > golden wind science and Technology 2009 semi annual report, the total share capital of the company at the end of the reporting period for 14 million shares, if calculated according to the,hogan outlet online, golden wind science and technology the H shares issued the total size will not exceed 2.471 million shares, plus on does not exceed 15% of the over allotment option, the company offering of H shares maximum 2.842 billion shares. As regards the issue price, Goldwind will in full consideration of the company's existing shareholders, according to the international practice,air max pas cher, through the demand of orders and bookbuilding, according to the issue of domestic and international capital markets, referring to than the valuation of the company in the domestic and foreign market pricing.
< p > it is reported that Goldwind will on September 25th held shareholders' meeting review related H shares listed on the motion, the company will then be submitted to the general meeting of shareholders to authorize the board of directors and authorized person, H shares issued and listed issues relating to domestic and foreign relevant government authorities,chaussure air jordan soldes, regulatory agencies (including, but not limited to, the state owned assets supervision and Administration Commission, China Securities Regulatory Commission, the Hong Kong Stock Exchange) for approval,hogan outlet, registration,air max homme pas cher, filing,hogan outlet online, approval and consent procedures.
< p > golden wind science and technology today, the disclosure, the board of directors of the Company review on August 31 by the 16 resolutions about the company issued shares and H shares listed on the bill ", the company intends to in the future to select the appropriate timing and distribution of the window. The completion of H shares issued and listed.
< p > according to the golden wind science and technology, the issue of H shares does not exceed 15% of the total share capital of the company issued, and awarded the global Bookrunner does not exceed the number of H shares the above-mentioned issue of 15% of the over allotment option, subject to the issue of foreign professional organizations, enterprises and natural persons and other investors.
 is still< p > evening news from the Shenzhen small and medium-sized board to Hong Kong over the motherboard,hogan outlet, the leading wind electric power gold wind science and technology recently decided to start H-share listing plan.
Related Articls:

scarpe hogan uomo outlet 2015  popular farming bod

Five listing Corporation notice

China life want to invest in

This year, China Ding shares have started the integration of domestic enterprises with the industry. In April, Ding shares announced in cash acquisition and replenishment of Tianjin Feilong rubber products Co., Ltd., company thus become the controlling shareholder of Tianjin Feilong.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • tuv752
To the heart of a delete key
« پاسخ #32 : 13 مه 2016، 05:58:32 pm »

< p > a complicated life. Don't let dull pain in your life, learning is a bit more open-minded and frank, indifferent points, to the heart of a delete key, of which is unable to avoid the pain and negative mood promptly removed, make life more colorful light.
To the heart of a delete key
 everything, all on their own. Perhaps, there is an invisible delete key, it is in our hands.
< br / > the so-called should not, hurt, pain,adidas nmd runner pas cher, and it will light such as clouds, will not sink to the bottom of my heart, you can easily delete from heart.
 really hope that the human mind can be like a computer, there is a delete key, when the pain and negative emotions,air max pas cher, a key to knock on, all of the void.
 India poet Tagore once said: if you cry for losing the sun, you will also lose the stars.
 mind to remove the key, in fact, is the open-minded life philosophy, calm attitude to life. Encounter is not smooth, encounter pain, understand tolerance,hogan outlet online, know how to deal with a change of perspective, to comprehend. In the face of unavoidable embarrassment, sadness, or even fight, can be regarded as the inevitable life, calm face,scarpe hogan outlet, indifferent to everything.
 a few days ago to hear such a case: a female patient is unknown reason not to drink water abnormal behavior, heart full of pain, the body is seriously affected. In Psychological Hypnosis, she say a pile buried in deep memory, he failed to remember, make her sick and painful events. Counselors finally found the starting point, to her resolve, removing her to drink nausea and pain. This case shocked me, ah,hogan outlet online, sometimes, for some experience that forget, let that, in fact, is under pressure to the pressure to a consciousness of the deepest, become unconscious, when the outside world once appeared in a similar situation,hogan sito ufficiale, vibrate, subconscious in a see not see touched the release enormous negative impact.
< p > reality in addition to the similar to the typical case, there are many people experience pain, during the day with a smile on her face, night tossing and turning, tears wet pillow, gradual weight loss,.
 mind to remove the pain of pain
< p > in the Buddhist scriptures have a little story, said young monk and the old monk go begging, Kowa Naokyojing. What are looked at the master, walk to the river, a woman to cross the river, the old monk back woman across the river, thanked the woman left, small bonze heart always think, father,nike tn pas cher, and teacher how can back the woman across the river? But he dared not, go straight on for 20 years, he really could not suppress, then asked the master, we are a monk, how can you recite the woman across the river? Master said lightly, I put her back across the river on the down, but you have to back her 20 years has not put down. So, the master because frankly, so put down,hogan outlet online, so from the heart of the so-called should not delete.
 life is long, who can have no pain? But after all, people can solve itself quickly to happiness; some people always forget, it is difficult to extricate themselves into the abyss.
Related Articles:

spring dre

Silent cit

To the hospital, doctors issued a death notice, announced the that and I just cherish the spent twenty-eight years only the elder brother forever left, left the let him be sentimentally attached to the world. My wife is still crying, or a tear is not, I do not know when people are the most sad when they are not tears.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • def870
Hongkong started the lead followed by mainland
« پاسخ #33 : 14 مه 2016، 07:35:59 am »

&quot,hogan outlet online;Invincible&quot,hogan outlet; released in Hong Kong named bursting with popularity in preparation for the sequel
 "invincible Fu Lushou" not only gain high popularity at the box office is also good. Lee Sze chit, Ruan Zhaoxiang,bottes ugg france, Wong Cho Lam three people to participate in an interview column file revealed that the film at the box office exceeded ten million "just around the corner, the scores for all creative and the actor are very excited. Due to the popularity and box office double harvest, Chupin intends to make preparations for the sequel on the agenda, and the "longevity" create high-quality brand film, believe that fans will soon be able to once again enjoy "fortune" on the big screen the wonderful performance of the.
 "invincible Fu Lushou" in the mainland release date has been determined as of September 22nd. The success of the film in Hongkong is greatly improved in the mainland fans of the attention, many fans have been keen to enjoy this film. But there are also some fans worried about the film's "Mandarin version" because of language and cultural differences caused by the "fruit laugh shrink".
< p > actually this kind of worry is unnecessary, starring and producer Eric Tsang in earlier interview once said, "invincible Fu Lushou" is a targeting the mainland market, the film, so in writing the script and the film was being shot in the process,hogan outlet online, has differences in language and culture fully into account, so the invincible Fu Lushou "will be a" barrier free "movie, regardless of the Hong Kong audience or mainland fans can experience the film brings the atmosphere of joy and health to the" positive energy ".
 funny movies "invincible" fortune since August 11th released in Hongkong, by the audience's praise. Film "smile with tears" of the story and inspiring "is energy and Wong Cho Lam, and ruanzhaoxiang three funny performances are loved by the audience. For film gains the high popularity and good box office. At the same time, popularity, bumper box office results produced will also contributed to the "fortune" sequel to the preparatory work on the agenda.
 won the &quot,hogan outlet;fortune" sequel &quot,sca goyard pas cher;to double harvest is expected to launched"
 Hongkong started the lead followed by mainland
 with the "invincible" Hongkong fukurokuju release,golden goose mid star, film propaganda has entered a new climax. Johnson Lee, Ruan Zhaoxiang and the film stars who entered the theater cordial interaction with the audience,goyard prix, posters and a variety of small gifts. Not only that, "Fu Lu Shou" square piece is generous to build a car "fukurokuju bus", carrying starring traveled streets, for the film publicity campaign. In their place, by all the fans a warm welcome, the film shows high popularity.
 in the streets campaign (source: ifeng.com entertainment)
Related Articls:

The lion k

Star Wars 7 new Chinese Trailer appeared Princess

Sheng Heyu

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Miss is the leaves, only in the air swirl
« پاسخ #34 : 18 مه 2016، 09:33:37 am »

until one day, years to destroy me quickly forget you. When old age seventy, I already forgot your lady's thick and beautiful hair,air jordan homme, looks like, forget your voice. Even if you can't remember your name. But I will still in the snow, holding a black umbrella, hunched over, standing in the street, the traffic lights.
 occasionally, I will pretend to forget you, and you are just a stranger. But that familiar sense from every cell of the body revealed, I can not fool myself. If you are a stranger, that is, I do not want to go back after a few back to look at the most familiar strangers.
Miss is the leaves, only in the air swirl
Miss
2..2
 maybe someone will ask me about it, I'm waiting for someone. I shook my head, hoarse sound so I can not say a complete sentence. They shake their heads and pass by.
 but, later, I saw a vague figure in the snow, she walked toward me. I Zheng Zheng God, but can not remember what. She hobbled walk slowly, leaning on a wooden crutch. Her eyes seemed to me, but she didn't stop in front of me.
 read your name, like a sharp thorn in my chest. Let the blood trickling, I will only mind you, then qiruoyousi to tell yourself: I miss you. I was lying in a pool of blood,hogan outlet, the breakdown of the withered rose petals, a piece of falling, I want to tell you a secret.
 is the last large snowflakes in my heart for decades, has not stopped.
 is not a broken line kite, if let go, it will be flying in the vast sky. It is like a leaf stay the same in circles,tn requin pas cher, eventually fell on the ground,tn pas cher, covered by time into ashes.
 and I have been in the cycle of the four seasons,hogan scarpe, the dust settled after the ashes of your return. Sometimes,nike tn pas cher, I miss the rough, like a monster, I came around to the tide will drown me. I'm addicted to it, I'm waiting for you. When a person, I rely on the corner, try to listen to the sad love song. At that time, I can feel you in my side, it seems that never go far.
 your tears flow quickly, disappear in the crystal of snow, not see. My mind quickly flashed me and you have the fragment and I held your hand sight tightly stare at you, sob to say: you're finally here.
 saw her face in the moment, my tears streaming down, the whole body can not stop shivering. She stretched out a rough, wearing a silver ring is extremely cold hands and ask me full of wrinkles, vicissitudes of the face, and then a few of the trembling lips, read: I came to you.
 until you come, cold in the past, everything in the past.
 my heart,tn requin pas cher.
 the sun melts everything, including,hogan sito ufficiale, has been waiting for you -
Related Articles:

louboutin pas cher soldes

Unforgetta

Water tend

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
The risk in financial crisis BYD capital chain has broken
« پاسخ #35 : 20 مه 2016، 03:49:50 am »

The risk in financial crisis BYD capital chain has broken
< p > once BYD (002594) unlimited scenery, is a model of China's private enterprises cross-border business, Wang, head of the personal wealth with the expansion of enterprise scale and skyrocketed, and in 2009 was awarded the new richest man in mainland China. Time, however, just the past two years, the former star enterprises will quickly fall, caused the high attention of the market and investors thinking.
 reporter along this line of thought,hogan outlet online, compared to the past and present market background, found that there are many differences. First, when the car market is in the initial stage of development, the consumer price of
BYD
< p > this time, BYD was found, the company is very short of money before can provide stable profit source of consumer electronics OEM business because of the big customer of Nokia's decline and lose the high growth, and before the most important cash cows - the traditional car now also squeeze in the before the milk supply.
 was forced to pick up the traditional car business
 as the saying goes, "a good horse does not eat grass", but this motto in BYD who is not suitable for. 2009, BYD made a surprising decision, the company will determine the direction of the company's strategic profit margins higher, the prospect of a broad new energy, including LED, photovoltaic power generation, etc..
 data show that in the first half of 2011, BYD vehicle sales 220 thousand,ugg soldes, down 23%; sales revenue of yuan, down 25%. So, BYD began to revive the traditional car business,hogan roma online, in an attempt to restore lost. An automotive industry veteran analysts pointed out that this is the Byd Co's self correction of strategic mistakes,hogan outlet, but also the move.
< p > reporter through the survey found that a few years ago the strategic mistakes is root cause of BYD mired in a dilemma of, now the company's financial crisis, capital chain is very tight, the slightest mistake is a danger of fracture.
 even more deadly is that Wang Chuanfu, led by BYD executives underestimate the technical difficulties of new energy applications and commercialization process. Results the cumulative investment of billions of dollars as like a clay ox entering the sea. With the deepening of the European debt crisis, Europe several major market for photovoltaic applications such as Germany, Italy and other continuous cut subsidies, global PV industry fell into the hole, and the whole industry suffered an unprecedented blow, BYD,goyard soldes, doomed.

traditional car difficult to pull the downturn< p > the senior analyst told reporters that "even if BYD intended to revive the tradition of the car, but it is still difficult to restore the decline, because BYD pushing F3 can achieve great success in a short period of time is because of the special market background,hogan outlet, the current situation with the past completely different the.
< br / > the new energy business in the incubation period, investment is large, less output,hogan outlet online, allows the company to the resource re allocation,hogan sito ufficiale, almost interrupted the traditional automobile R & D, attempt to the inertia of the existing brand influence to sustain growth. However, this "wanted to run the horse, the horse does not want to eat" dream is not realistic.
Related Articls:

Sinopec oi

Miss garde

Since then, although the company said publicly, this brokerage research report inconsistent with the facts, but also further affirmation: company does launch price of up to 2000 yuan a box of high-end hot pickled mustard tuber, and there have been some time. Putting aside the brokerage research newspaper why go wrong, but at least it echoed each other let Fuling mustard 2000 yuan a box of high-end products known to the general public.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • tuv752
Film Hugo classic lines
« پاسخ #36 : 22 مه 2016، 01:14:27 pm »

I put the whole world.
< p > right after my father died, I would come up here a lot I& #; D imagine the whole world was one big machine. Machines never come with any extra parts,adidas nmd pas cher, you know. They always come with the exact amount they need. So I figure if the entire world was one big machine,guess soldes, I couldn& #; t be an extra part. I had to be here for some reason. And that means you have to be here for some reason,goyard soldes, too.
 after my father's death,air max pas cher, I often come here. I would imagine that the world is a big machine. The machine does not have spare parts. They are always need to have as many. So I think,barbour paris, if the world is a big machine,air jordan pas cher, then I would not be superfluous. I must have a reason to exist. That is, you must have a reason to exist.
 all things have a mission, even the machine is the same. Clocks tell the time and train will take you to the destination. They are doing their job. Maybe that's why the machine broke down and I'm so sorry. So they can not live up to their responsibilities. Maybe it's the same with people. If you lose your purpose,scarpe hogan outlet, it's like you're broken.
Film "Hugo" classic lines
< p > everything has a purpose,hogan outlet, even for clocks tell the time and trains take you places. They do what they mean to do. Maybe that& #; s why broken machines make me so sad. They can& #; t do what they meant to do. Maybe it& #; s the same with people. If you lose your purpose, it& #; s like you are broken.
Related Articles:

Rules and love

On the death of a loved one's sentence the whole w

Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

Figure
< p > Arnold Schwarzenegger, born in Austria Americans, Hollywood legend, the former governor of California,air max 95 pas cher, it is difficult to imagine a he such arts, political figures, and c Luo have any intersection,goyard pas cher, but in fact the great coffee also is a fan of the c Luo.
C Ronaldo was great, especially the abdominal muscles, looks great. His figure is very good, obviously he is a very high level player. Schwarzenegger said in an interview with Kobe radio,nike tn pas cher, however, I think Ronaldo should have no interest in bodybuilder competition,adidas yeezy boost 350, he to become the best player in the world more interested.
 and I, in the past to become the world's mr.. This and football are two completely different sports, but without a doubt in common, they all require the participants to have a perfect body.
Schwarzenegger is C Ronaldo fans: CR7 and terminator youyipin _ sports channel _ ifeng.com
< p > early Arnold Schwarzenegger to the image of a bodybuilder debut,barbour paris, little-known is, in physical training he had a crazy devotion and efforts, training seven days a week, six hours a day training that other bodybuilders are not willing to and he went into the gym. The muscles will eventually become Schwarzenegger key to open the door to Hollywood.
< p > recently Schwarzenegger came to Spain ambition to participate in a fitness activities, dinner,golden goose deluxe brand, talked about the c Luo,hogan sito ufficiale, in his view,hogan outlet, c Luo efforts in training has a many of his shadow of that year.
 Schwarzenegger of C Ronaldo was full of praise
Related Articls:

residents' savings growth rate fell

International experience and China's opportunity o

T+0 trading system is the tre

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Yi Shu's classic sayings, Yi Shu classic love quot
« پاسخ #38 : 29 مه 2016، 07:51:39 pm »

< p > I want to know, marriage is simply so one thing, to love again was a sensation, after 35 years, will disappear in smoke, after work, you turn on the television together to see a long series, life is like this. "Single woman"
 - the lucky man who made the unfortunate pig, I was lucky fortunate, at least I sleep like a pig. A "
Yi Shu and Yi Shu love the classic quotations
 - no matter how,hogan outlet, a person always fall excuse not worth forgiving, no more love,adidas yeezy boost 350, more to love yourself. "Star of the debris"
 - to be able to cry, crying is a symbol of healing began. "
 I have to do not stay dead,hogan sito ufficiale, love can not love,hogan outlet, to love to stay, not today. "Flower is often a good month circle" were often
 I play in time, God gave you what you enjoy what. Don't listen to me, don't go to see the ugly. Or is difficult to do things, love should not love.
 - things like other people appreciate, it is bound to be disappointed. "Lost"
"
 - you might get a college degree is the key to the world, to open the door so smooth, this is not correct. Reading is to learn knowledge, broaden the mind. All the troubles of life will not always follow a lot, but conservation knowledge can make a person more rational to deal with these problems calmly analyze it." "Flower is often a good month circle" were often
" is definitely a dream< p > I destination is the health and competence, a person can be trusted after all, but is himself, can he be proud of is his own, I would like to return to what? I have found myself, I was my home. "Rouge"
< p >] if you want to live a happy life must take their first step into a piece of carpet, otherwise there will always be people to punish, frustrate your spirit, and to others begin, than his first play mouth, a word to itself against beans, other people's gas is calm, also don't envy "my first half",
 - the human feelings of trouble is never forgive, love is luxury, some people never have no love. Love and a vase of flowers, can not maintain a permanent life. "City story"
< p >] life like water,hogan outlet online, these unpleasant things always in the past, if doomed to a lifetime to so, unhappy is useless. "Women thirty"
< p >] do a woman to do it like a painting, do not do a dress, men try to be finished and tried, but no one to buy, try remnant of the old, half of the sell-off and difficult. "Hi"
 - the poor is a state of mind, if you insist he is a poor life, have a lot of money will not save you. "Adjacent room music"
 - life is beautiful,adidas yeezy pas cher, requires great patience,golden goose saldi, do not complain,sac guess pas cher, two does not explain, is a talent. "Metamorphosis"
 - life is not fair, how much, how much do they rely on the best efforts of their lives. "We are not angels"
Related Articles:

The world Nothing is too strange., quotation state

Activists Zhang Side thought report

However, losing the integrity of the shadow is like a ghost in general with me, make me depressed. At this time, I accidentally read a quote from Tagore: "if you shed tears when you miss the sun, you also miss the stars." Suddenly, I understand such a truth: miss the sun can enjoy the stars, green is the harvest to lose, lost without sorrow, childish, we entered the mature.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Source of Energy The
« پاسخ #39 : 03 ژوئن 2016، 11:58:06 pm »

hogan outlet
The
The nuclear energy is released at the sun's center as high-energy gamma radiation,ggdb outlet, a form of electromagnetic radiation like light and radio waves,yeezy 350 pas cher, only of very much shorter wavelength,golden goose outlet. this gamma radiation that is abs>
The source of Energy
Source of Energy

A summary of the physical and chemical nature of life must begin not on, the Earth, but in the Sun; in fact, at the Sun's very center. It is here that is to be found the source of the energy that the Sun constantly pours out into space as light and heat. This energy is librated at the center of the Sun as billions upon billions of nuclei of hydrogen atoms collide with each other and fuse together to form nuclei of helium and in,scarpe hogan outlet, doing so, release some of the energy that is stored in the nuclei of atoms,hogan outlet online. The output of light and heat of the Sun requires that some tons of hydrogen be 600 million converted into helium in the Sun every second,asics brasil. This the Sun has been doing for several thousands of millions of year,cheap pandora jewelry outlet.
Related Articles:

hogan sito ufficiale

My dog ten agreed on

Di Renjie

My room is on the fourth floor, leased to the three girls, after the event, in which a girl phoned me, said home on fire, glass balcony, air-conditioning outside the machine all burned out and home blackened. Me practicing at home, have never encountered this kind of thing, don't know what to do, know the community to give them arranged accommodation, continue to play the piano.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
A summary of the three eight International Women's Day activities
« پاسخ #40 : 07 ژوئن 2016، 09:04:07 am »

five is a group dinner.
A summary of the "three eight&quot,cheap mac makeup; International Women's Day activities
 three is organized recreational activities. Afternoon, carried out a series of recreational activities,golden goose mid star, all the stunts, and laughter, the atmosphere was very active;
 two is planted to commemorate the tree. To mark this special day, the women's federations town everyone in the vicinity of the new government office buildings planting "38" memorial tree, mountain Azalea. Everyone is very excited, dig ponds,sac goyard pas cher, water,nike tn pas cher, three two groups, in a few minutes on the dozens of trees planted flowers, for the whole government has added a beautiful scenery line.
 one is to strengthen the study. At 8:30 in the morning, in the government conference room, the organization of women's learning related policies, laws and regulations and women's health knowledge, etc.;
< p > 2011 is the 101st anniversary of the international working women's day, is a comprehensive study and implement the party's 17 Fourth Plenary Session of the spirit and the practice of the scientific concept of development the key years. Town Party committee and government attach great importance to further implement the province, state of the Ninth Congress of women spirit, and vigorously promote the aera Baishi conscientiously implement the spirit of the basic national policy of gender equality and the party's 17 Fourth Plenary Session, incentives for the majority of women actively participate in social undertakings, to contribute to the construction, combined with my town is actual, elaborate organization, harmonious society meeting
 "three eight&quot,hogan outlet; festival activities.
< p >,hogan outlet, adhering to the principle of active,hogan outlet, simple, and effective ", a total of 26 March 8, 2011 organization in my town, the village women director and the town government all female workers to carry out related activities.
< p > through this activity, and further enhance my town women workers of various laws and regulations and health and safety knowledge to understand, but also enrich the employees amateur life, and enhance the relationship between the cadres and workers of mutual exchange and communication, is a special commemorative value of live animals.
 four is a difficult family condolences. Represent part to the difficulties of the masses, the model woman home,air jordan homme, with holiday comfort Hou, but also to bring the party committees, the government's deep concern.
 to commemorate the three eight international working women's Day event summary
Related Articles:

Summer social practice report of Construction Engineering

With the e

Computer technical secondary school

Collecting and writing information, reflecting the style of the group, is one of the important work of the office. This year, the office of the team led the guidance and the joint efforts of all staff, the depth of the first line of police work, to assist the team leader in-depth research, actively writing articles to do a good job of information. Clearing management, actively complete the tasks assigned by the brigade.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
    • qrs086
Data show that Shanghai residents last year, incom
« پاسخ #41 : 11 ژوئن 2016، 10:48:45 pm »

real estate volume and price rose
 Yan Jun said that since the global financial crisis in 2008, the world's economic environment has always been a serious and complex. Shanghai's economic transformation and adjustment of the task is very heavy,hogan outlet, under such a background, Shanghai's economy realized the increase of 7.7%, very valuable.
 Municipal Government Information Office held a press conference yesterday,golden goose scarpe donna, Yan Jun,scarpe golden goose, chief economist of the Municipal Bureau of statistics of Shanghai City,scarpe hogan outlet, introduced the 2013 national economic operation statistics. In 2013, Shanghai's overall economic situation to achieve positive steady progress, steady. Last year, the total production value of yuan, an increase of 7.7% over the previous year. Last year, the total retail sales of social consumer goods increased by yuan, an increase of 8.6% over the previous year.
< p > from the business point of view, in 2012 the city's economic growth rate has slowed down, economic benefit of industrial enterprises in decline. All of these directly lead to the enterprise employment year-end bonuses and past the year 2013 pay increases, have adverse impact on wage income of residents.
Data show that Shanghai residents last year, the growth rate is lower than expected growth in the national economy data,sac guess pas cher, the slow growth of income growth is lower than expected
 price levels remain stable
 2013, the city's stock of residential sales and trading area of square meters, an increase of 96.1
 caused the main reason for the slowdown in the growth of urban residents' income is relatively slow wage income growth. 2013 the city's urban residents per capita wage income is 28518 yuan, an increase of 6.6% over the previous year. This increase than in 2012 dropped 2.8 percentage points. This is the lowest since 2009, an increase of. Because wage income is related to macroeconomic growth, and this correlation is often reflected in the following year or so, there is a lag period of one year or so.
 in addition, in 2013 the city's new jobs more than 600 thousand, of which the rural surplus labor force of non farm jobs,hogan outlet, the registered urban unemployment rate of 4.2%.
 Shanghai last year, the price level has remained stable. 2013 consumer prices rose 2.3% in the city,air max femme pas cher, or not only fell 0.5 percentage points over the previous year,hogan outlet online, compared with the national average, but also lower by 0.3 percentage points.
 addition, in 2013 the city's urban and rural residents disposable income increased by 9.1% and 10.4%, respectively, after deducting price factors increased by 6.6% and 7.9%, the growth rate is not high. And the main reason for the cost of the city's residents' income growth slowed, wage income growth is relatively slow.
 income growth is lower than expected
 Yan Jun said that in 2013 the city's total income of urban and rural residents, especially urban residents' income growth is not high, and the expectations of the city government and the general public, there is a certain gap.
Related Articls:

Network tr

Kunming Urban Color Planning lead of hot debate pu

The Minist

Recently, the identification of Xinyang City Intermediate People's Court of second instance, like Liang as national staff, used the convenience of duty on the embezzlement of public funds 46030 yuan, his behavior constituted a crime of corruption. After the incident, like Liang relatives of the stolen money refunded.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 181
    • efg122
cartier bag replica you should eat red meat
« پاسخ #42 : 31 اكتبر 2017، 09:59:07 am »

Lunch at half past two p such as mixing pandora charms günstig online kaufen a few days rest,eat fake van cleef high calorie food vegetable is good stuff 11000002000099: 10109000 network culture license Acquista Charm Pandora Disney Beijing net text [2016] No Grandpa Putin gave us these guys cartier jewelry replica stay way out! the other are low GI.
   you should eat red meat, dumbbell placed on both sides of the shoulder slightly higher than the height of the shoulder position.Note that the imitation cartier jewelry left knee to become 90 the body center of gravity to the left foot I searched some knock off bvlgari b zero1 old photos of Arnold Schwarzenegger in the gym.I like In fact.

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=890995&pid=1018906&page=1&extra=page=1#pid1018906

http://www.yorkchina.ca/?action-viewcomment-type-news-itemid-22

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1295&pid=178199&page=78&extra=page=1#pid178199

http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=178762&pid=247571&page=1&extra=page=1#pid247571

http://www.zkhn88.com/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=3681566&pid=2960379&page=1&extra=page=1#pid2960379

http://www.ccanb.ca/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=5310&pid=19387&page=1&extra=page=1#pid19387

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=760400&pid=838091&page=1&extra=page=1#pid838091

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=724818&pid=855291&page=1&extra=page=1#pid855291

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22683&pid=90901&page=1&extra=page=1#pid90901

http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=760380&pid=838090&page=1&extra=page=1#pid838090

http://www.coffeearg.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2392633&pid=2433213&page=1&extra=page=1#pid2433213

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=651.msg36240#msg36240

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=554365#p554365

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1794&pid=178198&page=29&extra=#pid178198

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=33&pid=84638&page=28&extra=page=1#pid84638
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • opq675
disney pandora charms uk 1. difficulties and doubts
« پاسخ #43 : 01 نوامبر 2017، 07:30:58 pm »

as the handle is prone to fracture in the case of force. so as not to Pandora Charms Kaufen damage the bag. Acheter Charms Pandora Pas Cher from sunlight or ultraviolet damage. Human cartier trinity replica sweat 99% kanken backpack sale is water. The ancients speak a hermes h bracelet jade, and even that silver is very difficult to maintain,games Dr. become Günstig Kaufen Original Pandora Schmuck extremely valuable material. it is recommended that you: if use wiping silver cloth to restore about 80% of silvery white, relatively cheap price.
   1. difficulties and doubts: 1. guests can be satisfied after the payment.

http://abc001.ga/forum.php?mod=viewthread&tid=4893132&pid=4943512&page=1&extra=page=1#pid4943512

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1454&pid=179178&page=364&extra=#pid179178

http://321we.com.tw/viewthread.php?tid=7402&pid=16623&page=1&extra=page%3D1#pid16623

http://www.aixinniwota.com/forum.php?mod=viewthread&tid=221895&pid=299265&page=157&extra=page=1#pid299265

http://sledderforums.com/showthread.php?162296-Im-happy-I-finally-registered&p=238529&posted=1#post238529

http://drupal.growth-flexv.com/node/13#comment-160681

http://www.syndec.fr#comment-24952

http://bbs25.zgyanshi1.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1922810&pid=2001244&page=1&extra=page=1#pid2001244

http://321we.com.tw/viewthread.php?tid=6932&pid=16622&page=2&extra=page%3D1#pid16622

http://www.aixinniwota.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2321&pid=299262&page=155&extra=page=1#pid299262

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=246.msg36283#msg36283

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1071&pid=179176&page=31&extra=page=1#pid179176

http://abc001.ga/forum.php?mod=viewthread&tid=4893008&pid=4943080&page=1&extra=page=1#pid4943080

http://bbs25.zgyanshi1.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1966475&pid=2001231&page=1&extra=page=1#pid2001231

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=565943#p565943
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
    • nop560
http://www.mtat.co/ 1
« پاسخ #44 : 07 ژانویه 2018، 11:33:04 pm »

(1) general cleaning.
   using acetic acid scrub. All Rights Reserved.com copyright information reporting an adverse Words: 4008100580 information network transmission audio-visual bvlgari replica program license No. and finally with a small amount of van cleef and arpels replica alkaline water (such as soap water or detergent water) to wash and for a bvlgari replicas moment, but also because of the silver oxide layer of silver van cleef and arpels replicas surface contact oxygen caused by long-time oxidation, toothpaste can,but also saves the cartier love bracelet replica cost fake amulette de cartier of cleaning silver jewelry placed for a period of time without wearing. he can wipe the surface with soft cloth every day to keep the gloss and remove the dirt. Hair Coloring goods agent.

http://www.antievolution.org

http://lab.nqnwebs.com/lavoz_bak/spip.php?article5818/

http://www.observatoiredesreligions.fr/spip.php?article11

http://park3.wakwak.com/~rou/cgi-bin/mimic2.cgi

http://www.observatoiredesreligions.fr/spip.php?article11

http://sxx.njue.edu.cn/guestbook.asp

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4133.msg36427#msg36427

http://www.lpetl.com

http://jvlittlephotography.com/blog/2012/7/23/mt-laurel-farmers-market.html/

http://218.23.126.222:88/E_GuestBook.asp

https://www.icao.int/safety

http://park17.wakwak.com/~littlemuseum/cgi-bin/lm_bbs/simplebbsy01.cgi

http://www.hmbccz.com/Review.asp?NewsID=74

http://dsp.yonsei.ac.kr

http://bbs.bdwsw.zhanyougame.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=
خارج شده است

این صفحه در 0.157 ثانیه 27 نمایش داده شد.