انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

انتخاب با من است ...
.
من بر می گزینم که زندگی کنم با انتخابم نه با شانسم.
من بر می گزینم که تغییر بدهم نه عذر بیاورم.
من بر می گزینم که انگیزه ایجاد کنم نه زرنگی کنم.
من بر می گزینم که مفید باشم نه مضر.
من بر می گزینم که خودبین باشم نه خودخور.
من بر می گزینم که برتر باشم نه رقیب.
من بر می گزینم که صدای خدایی را بشنوم نه صداها و عقاید مردم را.
.
انتخاب مال من است و من خواسته خدایم را انتخاب می کنم و باین حصار ، پیروزیم را بدست خواهم آورد
.
قانون #62ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: تشکر  (دفعات بازدید: 2706 بار)

farhad-farhad

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +13/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 60
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
تشکر
« : 10 ژانویه 2011، 01:55:55 pm »

از  شما ممنونم وامیدوارم با کمک شما پاک شوم وپاک بمونم درود به همه شما
من 7 سال پاکی از مواد دارم والان عضو تازه وارد معتادان جنسی گمنام هستم
خارج شده است
...انسانم ارزوست

hfgh7w8er

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 47
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • pqr307
Description of the rural composition _3
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2016، 08:01:47 pm »

night sleep,goyard prix, deep sleep. The soft moonlight gently stroked the branches, falling like chrysanthemum core fine shadow, gives people a warm feeling.
< p > rural children often like to lie on the lawn, his mouth a straw, and looked up at the night sky, singing a ballad of the ancient: "outside the pavilion,hogan outlet, the side of the road..." Do not need to think about any trouble, in a leisurely and carefree time.
 I'm on my way back to my dad and said, "the changes in my hometown are really big! Dad replied: "this is a microcosm of the building of a new socialist countryside."
 description of rural composition seven: rural knowledge
 the children had already been in bed, sitting in front of their yard, looking at the sun in the morning. The hen is leading the chickens to do the "chicken Health Exercise", there is a chicken fell a "chicken" eating mud, I quickly ran over to help the baby up. Chicken mother to my "giggle giggle," called a non-stop,hogan outlet, it seemed to me to say thanks!
< p > rural people sometimes go out for a walk, through the thin hazy moonlight, looking for the lost day of a hat,bottes ugg france, a pair of gloves, in their rural people pure eyes, the moon has become the faithful companion and lighting street lamp.
 Sunday,mont blanc pas cher, my mother took me to go to the countryside to play.
 to the countryside, the air becomes very fresh, trouble went out the window. The verdant trees, very tender flowers will be water pinch. Glittering and translucent dewdrop,hogan outlet, quietly lying on the blade and reflected the shining sun's father-in-law,chaussure louboutin pas cher, sunshine through the branches spread under a plume of golden light, the lake sparkling, appear especially dazzling. The hard farmers have got up early to start farming, because the spring has come, so farmers uncle to sow the seeds of spring, waiting for the arrival of autumn.
 lunch, my mother heard outside a few ducks in the name, asked sister what is called. Sister heard the duck, casually replied: "a donkey." The whole family has set the whole room roaring with laughter.
 Description: Six composition in rural rural small
When
 this is the night of the countryside, and the night of the countryside.
 the most beautiful or the night in the country, the bright stars hanging in >
< p > there are carrying bamboo Lou caught eels, with a lantern, in fishy wet soil,hogan sito ufficiale, see a called "eye in the sky" (Monopterus albus vents), eye alignment and pinch grabbed Monopterus albus thrown into the basket, or with a small shovel gently shovel, even the mud with eel to shovel into the bamboo basket.
 the woman is look at the East, the West look shy slipped into the pond to freshen up the appearance of liulin.
< p > walking on the green lawn, a bow, and was surprised to found a pink small flowers, simple and small, pluck it put in the palm of the hand, can not help but feel that the creator of the great! April woke up, I looked up and saw the green gauze like fairyland, the moonlight, soft like water, vaguely like smoke. West, vague came insects "chirp chirp" sound. To the East, and the dog barking of a twice, "bark", like a rude Meng Han, breaking the silence of the night...
Related Articles:
 
 
   The habit of writing 600 words _3
 
   The dog about 600 words _3 Lara
 
   With the fourth grade composition 600 words _1
 
 
   If in the summer, weather is hot, the sun is like a big stove enveloped the earth, if you go out without an umbrella, soon bean big sweat soo will from your body straight down, will be so serious heatstroke, but if you take an umbrella will not have worries the, umbrella shadow help you blocked the sun, let you feel particularly cool. The purposes of umbrella is indeed a lot.
خارج شده است

cdg3bmz6e

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 218
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop062

broke the news: Wang Feng is the illegitimate daughter of a paternity test
 Wang Feng daughter small apple (source: picture)
 Wang Feng responded: you must do paternity testing in order to do account
The secret love Wang Feng model girlfriend pull a paternity test for her daughter
< p > Huashang newspaper January 18 hearing yesterday,hogan outlet online, supermodel Ge to microblogging broke the news, singer Wang Feng recently took her, for their daughter paternity. Wang Feng then update micro-blog said a paternity test in order to give the child on the account. And yesterday afternoon Ge Hui Jie and Wang Feng Bo, also exposed they were a period of time: Ge Hui Jie Wang Feng born a woman after two people break up.
 yesterday afternoon,nike tn requin soldes, supermodel Ge Hui Jie micro-blog broke the news: "Wang Feng, you really good? Don't be so hypocritical! Do you remember when you took me and my little apple to do a paternity test? Wang Feng! I tell you, I will write a song called "I hate you" so, I will write out the facts! I swear to God Ge Hui jie! The paternity of the thing, as I made! My dead family......" Reporter Wang Feng phone call to verify, but he hang directly.
 Ge Huijie (source: picture)
 Wang Feng (source: picture)
< p > Ge Hui Jie broke after soon, Wang Feng bursts 3 micro Bo response to this matter, acknowledged illegitimate daughter "little apple" 5 years old this year, he took his daughter and led the paternity test done is to give the child to the account, just that the incredible things happen, just want to on this originally should respect the woman, now has changed out of recognition of women, and all the crowd of people said a few facts: my daughter was five years old, because of the feelings of the past period failed, the lovable, pitiable >
< p > online news, from Zhejiang Ge Hui Jie,scarpe hogan outlet, 2004 at the age of 17 in the CCTV recorded programs know Wang Feng at the time of the guests, then the difference of 16 years old,hogan outlet, two people fall in love quickly, then Ge Hui Jie back to Wang Feng gave birth to a daughter,hogan sito ufficiale, nicknamed "little apple", but this section of sentiment to the third year is over. Wang Feng was a young Ge Hui Jie can't do break up as an understanding wife and loving mother. Ge Hui Jie said: "this I do not deny that I was more fun and to the child without any sense of responsibility, and I especially like to play computer games,tn requin pas cher, don't tube children." Reporters on the Ge Huijie blog, but also to see her posted a lot of online game screenshot. "He told me he was in pain, and that life could not go on,chaussure louboutin pas cher, and then he broke up. At that time I was 19 years old, although very sad, but I did not insist,hogan outlet, I am very concerned about face......"
 since then, little apple is raised by the mother of Wang Feng. After the break up of the Ge to basic didn't go to see the child, "little apple followed her grandmother and I feel very relaxed, her dad and aunt also often go to see her. She does not lack love." It is reported that GE Hui Jie and Wang Feng are currently single.
Related Articls:
 
 
   "canal bal
 
   Qi Wei Fan
 
   "Five" flo
 
 
   Through the experience on the development of narrative, reflects the character of Mongolia people's mapping. With the narrative poetry of freehand brushwork in traditional Chinese painting, parallel time interleaved structure, with the shock through the music, modern and ethnic integration of dance, real dynamic choreography, the classical features of clothing, eye-catching dazzle light, broad picture vividly displayed.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 199
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq709

this semester, I became the 5 (2) class of the class teacher, according to the school and the work plan of the Department of education,nike tn pas cher, the development of the new semester class work plan.
5 (2) Zhu Lei
3 actively participate in the activities of the school, in the activities of the ability to train students.
1 makes full use of the morning talk, will carry out ideological education to the students. To the students to understand the "elementary school students daily behavior norms", and require students to comply with the rules and regulations, the behavior of students for education. Let the students get along well with each other, do not quarrel, do not fight, to enhance the class cohesion,hogan outlet.
2005 school year first semester grade five primary school teacher work plan - class basic situation
 two term work objectives
 a class basic situation
 three specific measures
6 to fight in the school held a good result in the game.
2005 school year first semester grade five primary school teacher work plan
 the original 53 Students in this class,hogan outlet, this semester to 3 students, 56 students, including 30 boys and girls 26. The students in this class can observe the school discipline, learn from time to time, and do what they should do. Most of the students can finish the homework on time, and writing the correct, but there are also a few students, usually naughty, always need urge teachers and parents. In the new year to continuous efforts, strive to continue to move forward, to achieve better results, and establish a good class atmosphere, the students into ideals, morality, culture and discipline of the new generation, do a qualified socialist builders and successors.
2 using early reading and the rest of the time, to the less advanced students counseling, as far as possible to improve their academic performance, improve their level of behavior. Correct treatment of backward students, in life, learning from the "love"". Active approach, sincere, equal treatment,hogan outlet, in-depth understanding of the reasons behind them, to help them solve their problems, but also good at finding the students who are in the flash point, and strive to cultivate their interest in learning.
1 to the students ideological and moral education, correct learning attitude, clear purpose of learning. Improve students' interest in learning, so that students take the initiative to learn and improve their academic performance. To strengthen the construction of style of study, to cultivate the interest of learning, to clear the importance of learning,spaccio hogan outlet, pay attention to the guidance of learning methods,hogan sito ufficiale, improve the efficiency of learning.
2005 year first semester grade five primary school class teacher work - the basic situation of the class
2 implement the "elementary school students daily behavior norms", to the students to develop the habit of education, so that students become polite, civilized, discipline,chaussure air jordan soldes, health, good boy, so as to grasp the discipline of the class.
3 to play the role of class cadres, teachers and students
5 trust small cadre,yeezy boost 350 pas cher, to cultivate students' ability of management, and strive to make the theory that has experienced cadres on duty.
4 focus on the progress of the students, to achieve "auxiliary excellent makeup" for all students, pay attention to the development of students.
Related Articles:
 
 
   I want to
 
   
 
   My school
 
 
  After a while, from the smoke out of a giant robot. He Qiang also threw the universal ball, from inside a few water column, "clang", also appeared in a robot. They all sat in the robot and ready to go to war. Suddenly, he pulled out a two strong water polo, sent out. I saw the Perth leap, a fireball. I saw the fire meet, exploded in the field to the sky.
خارج شده است

huzwag39t

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 216
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq113

The the Great Wall was hit and killed the families of the elderly has received 600 thousand yuan compensation | the Great Wall hit and killed the old man
< p > News (Reporter Lin Fei ran) much concern for the elderly Great Wall is foreign woman knocked down after the killing, today (May 11). Today evening, reporters from the families of the deceased Cui Hongfang understanding to, belong to this afternoon received 60 million yuan of compensation, and Cui Hongfang old man's ashes have been in Sifeng Jiamusi Hill Cemetery buried on 5 July.
 the new normal economic development can not be the restoration of the past< p > only do adequate psychological preparation, the new normal economy shift period of slow down or even downturn seen as can be expected to result,hogan outlet, can not back on the road,tn requin pas cher, did not return to the past through the expense of resources and rely on low labor cost and to develop the economy at the expense of the well-being of the migrant workers.
 pension deficit, the public should not pay
 more dirt! Welcome to scan the two-dimensional code below concern Sina News official WeChat (xinlang-xinwen),hogan outlet.
< p > previously reported, April 8 at 11 o'clock in the morning,scarpe hogan outlet, 70 years old of Heilongjiang old lady Cui Hongfang in Beijing Mutianyu Great Wall tour, a downward spanking Canadian woman knocked, died on the spot.
 editor: Li Feng Li Xueying
 (original title: foreign female deaths: the Great Wall actually knocked down the family received 600 thousand compensation)
 Sino Russian joint statement of the 900 words revealed what
 Xu Chunhe pertinaciously along this road,nmd runner homme pas cher, gradually in their own body affixed to the petitioners label. You know >
< p > the event process full of twists and turns, in the police not to criminal case after, families through civil court filing, reconciliation between the two parties and reach a compensation agreement.
 pension deficit, not a terrible thing. The relevant departments and relevant experts, don't worry. The facts are clear, the life of the Chinese people in extension, the pension system is in the process of reform, these are national endowment management departments have to face the normal cannot normal things, but let the general public to pay practice is really wrong.
 today evening,hogan outlet, Cui Hongfang eldest son Sun Bin confirmed to reporters, the family has received notice of the people's Court of Huairou district this morning, and in the afternoon received a 600 thousand yuan compensation.
 editor: SN117
< p > families, said families have on May 7, will Cui Hongfang remains of the old man back to Jiamusi, and after finishing the funeral parade let the old man buried, and died years of her husband buried in Sifeng Jiamusi Hill Cemetery.
 "murder" Xu Chunhe
 Sun Bin said, the most worried about the case is that the case will be affected by the identity of the perpetrators,hogan outlet, but today the overall process of compensation is very smooth." Its many users expressed gratitude for the concern and support of the event.
 Russia and the two sides issued a joint statement on the construction of the Silk Road Economic Zone and the construction of the Eurasian Economic Union cooperation. This statement is only 924 words,pandora outlet, but it is very material.
Related Articls:
 
 
   Dongguan o
 
   The networ
 
   Shandong,
 
 
   However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.072 ثانیه 25 نمایش داده شد.