انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مکاشفه بخوانش، آگاهی یا چیز دیگر، اینها نام های بیش نیستند، اما سکوت محض است که ذات و جوهر است. هیچ چیز در تو تلاطم را باعث نمیشود،هیچ بادی در تو موج ایجاد نمیکند و در این حالت است که به ملکوت قدم میگذاریایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آنچه درباره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم (4)  (دفعات بازدید: 29660 بار)

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

گسترش مصرف کراک در مدارس ابتدايي       فردانيوز: يکي از نهادهاي اجتماعي به تازگي در گزارشي، خبر از رشد مصرف ماده مخدر کراک در ميان دانش‌آموزان مقطع ابتدايي تهران داده است.براساس تحقيقات به عمل آمده، الگوي اعتياد در کشور به سرعت در حال تغيير است و مصرف مواد جديد همچون کراک رو به رشد است، به‌طوري که مصرف اين مواد هم اکنون به ?? درصد در بازار مصرف کشور رسيده است. اين در حالي است که سهم هروئين با ?? سال سابقه ?? درصد است و اين زنگ خطري آزاردهنده است.
گفتني است که کراک برخلاف ديگر مواد مخدر بو ندارد و مصرف آن بسيار آسان است.   .  .  .    كرك ، خطرات و دانستني ها       تغيير چهره يك مصرف كننده كرك پس از گذشت نزديك به يك سال مصرف اين ماده اعتياد آور


كرك (Crack) كه گاهي راك (Rock) نيز ناميده ميشود، ماده اي محرك است كه از تصفيه كوكائين به دست مي آيد و به اشكال مختلف تدخين (استنشاق دود) ميشود.


خطر كرك در چيست؟
يقينا يكي از آشناترين جملات در رابطه با سوء مصرف مواد مخدر و محرك اين است كه شخص به محض استفاده از آن، ديگر نميتواند مصرف اين مواد را ترك كند. تنها سه بار مصرف مقدار بسيار اندكي از كرك، اعتياد به آن را حتمي خواهد كرد و پس از اين زمان بسيار كوتاه، شخص را به شدت به خود نيازمند و وابسته ميكند.

تقريبا هرگونه حالت تحرك و نشاط روحي و جسمي كه توسط مواد اعتياد آور ايجاد شود، با حس بيحالي و لختي همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح "پرواز" شادمانه حاصل از اين سوء مصرف، بالاتر باشد، "سقوط" و احساس خماري و افسردگي پس از آن شديدتر و طولاني تر خواهد بود.

اعتياد از همين جا آغاز ميشود زيرا نياز به فرار از اين حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد كرك شده و پس از برطرف شدن تاثير اوليه كرك، حالت افسردگي باز ميگردد...و اين چرخه همچنان ادامه ميابد.

چرا آمار توزيع و مصرف كرك بالا است؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسياري به فروش كرك دارند زيرا نه تنها ارزان تر از كوكائين است و راحت تر به فروش ميرسد، بلكه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان "خطرناك" نميرسد و از طرفي پنهان كردن آن هم ساده است.

به اين ترتيب فروش كرك در شهرهاي بزرگ جهان و در مكانهايي مانند ميادين شهر، مدارس، فروشگاههاي بزرگ و ... كه پيش از اين براي اين تجارت مكانهايي بسيار خطرناك محسوب ميشدند، به شدت افزايش يافته است.

يك عمر پشيماني و افسردگي در مقابل 5 دقيقه لذت ظاهري!
تدخين كرك براي شخص حس نشاط ظاهري شديدي به دنبال دارد كه حدود 5 تا 7 دقيقه طول ميكشد. اما پس از آن با افسردگي حاد، احساس بي ارزش بودن و ولع فراوان براي مصرف مجدد اين ماده، ادامه ميابد.

در يك دوره زماني بسيار كوتاه، اين ماده كنترل مصرف كننده را در دست ميگيرد و اين الگوي رفتاري به اعتياد شديد مي انجامد. نياز به مصرف مكرر كرك به دوره هايي كه معتادان كرك آنرا binge ( مدت عياشي) مينامند، مي انجامد. در يك دوره مصرف فرد تا جايي كه پول و يا كرك در اختيار دارد و يا تا زماني كه به اغما فرو رود، به مصرف كرك ادامه ميدهد.نمونه كرك اي كه امروزه در خيابانهاي شهر فروخته مي شود.

تهيه مواد از هر طريق ممكن
نياز به كرك بر هر نياز و وابستگي عاطفي غلبه كرده و فرد معتاد براي تهيه آن به هر جنايت و عمل خشونت آميز دست ميزند.


در ميان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتياد آور، تهيه "مواد" در بسياري از مواقع از راههاي نامشروع و خلاف انجام ميگيرد و بسياري از كساني كه به كرك اعتياد دارند نيز براي برآمدن از عهده مخارج تهيه مداوم آن به روشهاي خلافكارانه دست ميزنند. اما نكته پر اهميت اين است كه دست زدن اين افراد به اعمال خشونت بار و جنايتكارانه دليل مهم ديگري هم دارد و آن بروز رفتارهاي شرورانه و پرخاشگرانه ناشي از بروز بيماري پارانويا (بيماري سوء ظن) است كه از عوارض مصرف كرك به شمار مي آيد و در واقع پرداختن اين اشخاص به اعمال خشونتبار، لزوما به دليل نياز به پول نيست.

اثرات رواني مصرف كرك چيست؟
شخصي كه كرك مصرف ميكند به سرعت در حالات و شرايط مختلف رواني در حركت است كه با خوشي و رضايت فراوان و احساس برانگيختگي و هيجان همراه است، سپس با كم شدن اثر اين ماده، دلتنگي و افسردگي و متعاقب آن زودرنجي، بي خوابي و پارانويا بر شخص غلبه ميكند.

معتادان به كرك، ممكن است حالات رواني اسكيزوفرنيك، توهم و خطاهاي حس را نيز تجربه كنند. كساني كه مصرف كرك بسيار زيادي دارند در يك binge (مصرف) تمام اين حالات را از سر ميگذرانند، عده اي از اين افراد در اثر ابتلا به پارانويا و افسردگي ناشي از مصرف دائم كرك، دست به خودكشي يا جنايت ميزنند.

مصرف بيش از حد يا Overdose و جنون
تدخين كرك، به علت مقدار بسيار زياد ماده محركي كه وارد جريان خون و به دنبال آن به مغز ميكند، احتمال مصرف بيش از حد و مرگ آور يا مسمويت از كوكائين را هم افزايش ميدهد. نشانه هاي اين دو وضعيت مشابه بوده و شامل تهوع، استفراغ و تنفس نامرتب، تشنج و اغما است كه ميتواند به مرگ منتهي شود.

مصرف همزمان كوكائين با الكل يا مواد مخدر ديگر، ميتواند واكنشهايي شديد و مرگ آور به دنبال داشته باشد. مصرف مداوم كرك ممكن است به جنون كوكائين منجر شود كه نوعي حالت رواني دائمي بوده و نشانه هاي آن پارانويا و توهم ديداري و شنيداري است.

تاثيرات فيزيكي مصرف كرك
ابتدايي ترين تاثيرات جسماني كرك، گلودرد مزمن، گرفتگي صدا و تنگي نفس است كه به برونشيت (ورم نايژه) و نفخ ريه منجر ميشود. چشمها درشت شده و شخص هنگام تمركز براي ديدن هر چيز، هاله هايي نوراني در اطراف آن مشاهده ميكند.

ضربان قلب تا حد 50% افزايش ميابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون ميشوند كه ميتواند به حمله قلبي، تشنج و سكته منجر شود. كرك به دليل از بين بردن ميل به غذا خوردن و ايجاد بيخوابي، موجب كاهش وزن شديد و سوء تغذيه ميشود.پزشك در حال معاينه كودك تازه بدنيا آمده معتاد به كرك. مادر او در دوران بارداري كرك مصرف مي كرده است.
چه كساني از كرك استفاده ميكنند؟
هرچند كوكائين زماني به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتياد به كرك محدود به يك گروه سني يا شرايط اجتماعي / اقتصادي خاص نيست. در واقع كرك ارزان و در دسترس بوده لذا مصرف كوكائين را براي همه ممكن ساخته است. در بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان، اعتياد به كرك نه تنها از سنين مدرسه، كه از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز ميشود!


چگونه معتادين به كرك را تشخيص دهيم؟
يك نشانه ابتدايي سوء مصرف كرك، جدايي ناگهاني جسمي / روحي فرد از كانون خانواده و تغيير رفتار چشمگير اوست. هرچند بسياري از نشانه هاي زير با مشكلاتي چون اختلالات احساسي يا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما هرگز نبايد احتمال مصرف مواد محرك يا مخدر را از نظر دور داشت :

• تغييرات بارز در شخصيت و رفتار
• از دست دادن توجه و تمركز
• كاهش وزن
• ناپديد شدن لوازم قيمتي خانه و نداشتن توضيح قانع كننده براي مقدار پول خرج شده
• رفت و آمد با افراد معتاد
• آشفتگي چشمگير
• رفتار كينه توزانه با افراد خانواده و دوستان
• برنامه خواب نامنظم
• بي توجهي به آراستگي ظاهري
• پارانويا شديد (سوء ظن به همه)
• بي قراري
• اضطراب

5 نشانه هشدار دهنده
به گفته معتادين به كرك حالات زير در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرك بروز ميكنند :

• نگراني و بيقراري براي تهيه مجدد كرك
• افسردگي شديد
• فقدان انرژي و بي اشتهايي
• بي خوابي
• داشتن احساساتي متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود

آيا راه حلي هم وجود دارد؟
بله، با اين شرط كه شخص معتاد با آگاهي از مراحل مختلف سم زدايي، دارو درماني، شركت در جلسات و اين مطلب مهم كه ترك اعتياد، بازگشت به زندگي و تولدي دوباره خواهد بود، به مراكز درماني معتبر مراجعه نمايد. دوستان و خانواده اين افراد بايد شرايط ناگوار آنها را درك نموده و در اين راه از پشتيباني او دريغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقيت و در زمان كوتاه تري به حالت طبيعي   .  .  .    کراك باآلوده كردن319هزارنفر، دررتبه دوم مصرف مخدرهاي كشور       ايسنا:مجري طرح ارزيابي سريع وضعيت اعتياد در كشور (rsa) آمار مصرف اعتيادآورهاي جديد در كشور را اعلام كرد...دكتر حسن رفيعي گفت:«طبق آخرين آمار، 4/6 درصد معتادان كشور با در نظر گرفتن عدد تخميني پايه كمتر از يك ميليون و 200 هزار نفر براي جمعيت معتادان كه در طرح ارزيابي وضعيت اعتياد در نظر گرفته شده است، معتاد به مصرف اعتيادآورهاي جديد هستند كه از اين طريق، جمعيت اين افراد، به طور متوسط و تقريبي، 76 هزار و 800 نفر به دست مي‌آيد.»
وي با بيان اينكه در بين اعتيادآورهاي جديد از جمله مواد روانگردان و محرك، «شيشه» داراي رتبه اول مصرف در كشور است، افزود:«از تعداد نام برده، 6/3 درصد معتاد به مصرف شيشه كه تركيب آمفتامين‌ها و مواد محرك هستند، 2/2 درصد معتاد به مصرف حشيش، 4/0 درصد معتاد به انواع اكستازي، 1/0 درصد معتاد به lsd و 1/0 درصد معتاد به كوكايين هستند.»
استاد دانشگاه علوم بهزيستي كشور از اين بين، الگوي مصرف «حشيش» را داراي بيشترين خطر توصيف و اظهار داشت:«از بين مواد مخدر نيز پس از ترياك كه مصرف آن 34 درصد معتادان يعني تقريبا 408 هزار نفر را شامل مي‌شود، كراك با آلوده كردن 6/26 درصد معتادان يعني حدود 319 هزار و 200 نفر، در رتبه دوم مصرف در كشور قرار دارد.»
رفيعي همچنين هرويين را با آمار مصرف 2/19 درصدي در بين معتادان و آلوده كردن حدود 230 هزار و 400 نفر به مصرف، در رتبه سوم از نظر مصرف مواد مخدر در كشور ذكر كرد.
وي همچنين اعلام كرد:«2/6 درصد معتادان كشور يعني تقريبا 74 هزار و 400 نفر معتاد به مصرف شيره ترياك، سوخته و شيره سوخته هستند كه با اين احتساب، مجموعا بيش از 40 درصد معتادان كشور ترياك مصرف مي‌كنند.»
مجري طرح ارزيابي سريع وضعيت اعتياد در كشور (rsa) در پايان اين نكته را نيز خاطرنشان كرد كه بر اساس يافته‌هاي اين طرح، خوشبختانه شيوع مصرف مواد مخدر در كشور كاهش پيدا كرده است. يعني جمعيت معتادان تحت كنترل درآمده اما متاسفانه شدت آن با توجه به تغيير الگوي مصرف به سمت مواد مخدر خطرناك‌تر و اعتيادآورهاي جديد، افزايش پيدا كرده كه اين موضوع بايد مورد توجه قرار گيرد.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

توزيع كرك، مصرف هروئين رادر ایران ۵ برابر افزايش داده است       رئيس مركز تخصصي پيشگيري و درمان اعتياد تهران گفت: توزيع هروئين با نام كرك در جامعه مصرف هروئين را در ميان مصرف كنندگان مواد مخدر حدود ۵ برابر افزايش داده است در حالي كه بيش از ۹۰ درصد اين مصرف كنندگان نمي‌دانند هروئين مصرف كرده‌اند.

محمد اسماعيل عليپور ، افزود: ماده‌اي كه به نام كرك در بازار توزيع مي‌شود در واقع يك نوع هروئين غليظ شده است كه به شدت اعتياد آور و خطرناك است در حالي كه به عنوان يك ماده كم ضرر و شادي آور در بازار توزيع مي شود.
وي ادامه داد:‌ متاسفانه نبود آگاهي و اطلاع رساني در مورد اين پديده موجب شده تعداد زيادي ازمصرف كنندگان بدون آنكه بدانند معتاد به هروئين شده‌اند زيرا بررسي‌ها ما نشان مي‌دهد، بيش از ۹۰ درصد مصرف كنندگان اين ماده نمي‌دانستند هروئين مصرف مي‌كنند و اعلام كرده اند اگر مي‌دانستند هرگز اين ماده را استفاده نمي‌كردند.
عليپور گفت: تاقبل از توزيع اين ماده مخدر خطرناك در بازار حدود ۱۰ درصد مراجعه كنندگان براي ترك اعتياد مصرف كنندگان هروئين بودند در حالي كه بعد از ورود اين ماده به بازار بيش از ۵۰ درصد مراجعه كنندگان ترك اعتياد، معتاد به هروئين شدند كه در واقع بدون آنكه بدانند به اين ماده معتاد شده‌اند.
رئيس مركز تخصصي پيشگيري و درمان اعتياد تهران ادامه داد: البته تا به حال از ميان مراجعه كنندگاني كه براي درمان اعتياد پس از مصرف اين ماده مخدر مراجعه كرده‌اند با موردي از مرگ برخورد نداشته‌ايم اما از زبان معتاداني كه مراجعه كرده‌اند شنيده‌ايم كه افرادي نيز بر اثر مصرف اين ماده جان خود را از دست دا‌ده‌اند.   .  .  .       هیولای سپید       اثرات تخریبی مصرف موادی همچون شیشه، کریستال و کراک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین روی مغز و اعصاب است.
از چهار سال قبل نام ماده ای جدید در بازار مواد مخدر ایران شنیده می شد. بسیاری از معتادان وقتی به خرده فروش همیشگی خود مراجعه می کردند تا تریاک، هروئین یا مواد مشابه را تهیه کنند، با این جنس تازه مواجهه شدند که قوی، سریع و راحت بود و مهمتر از همه ارزانتر نیز بود.
این ماده جدید به سرعت بازار مصرف را از آن خود کرد و هنوز هم با سرعت در حال پیشروی است؛جمعیت مخاطب آن نیز بیشتر در سن ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، هرچند که قسمتی از معتادان قدیمی را هم به خود جذب کرده است.شکاف خوردن، شکستگی، خرد کردن، ترکاندن، لکه دار کردن، پیامی است از مرگ.
طبق نظر کارشناسان ۹۰ درصد مصرف کنندگان کراک زیر ۲۴ سال هستند. به همین دلیل پیشگیری از مواد مخدر و همچنین اطلاع رسانی و آگاه سازی در بین مردم بسیار ضروری است؛ این در حالی است که وضعیت تولید کراک در جامعه ما بسیار خطرناک است.
فشرده کردن هروئین در آزمایشگاه های خانگی انجام می شود که بر سم این مواد می افزاید.هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و همین موضوع، وضعیت بازار کراک و مصرف آن را آشفته تر می کند.
این ماده تا چند برابر هروئین معمولی قدرت اعتیاد آوری دارد اما مصرف آن دلایل دیگری هم دارد. یکی از کارشناسان مواد مخدر می گوید : کراک، ماده ای بی بو است، مصرف آن راحت است و با یک فندک در هر کجا که باشی می توانی مصرف کنی، که این ماده درست برعکس مصرف تریاک و هروئین است.گزارش ایسکانیوز می افزاید،به گفته برخی مددکاران مراکز ترک اعتیاد ، بیشتر مصرف کنندگان کراک، کسانی هستند که تنها چهار تا شش ماه از مصرفشان گذشته است.
سرهنگ «دوستی» رئیس پلیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان درباره این ماده مخدر نه چندان جدید می گوید: کراک در سال ۱۹۸۵ از ترکیب کوکائین با سدیم هیدروکراید و چند ماده آزمایشگاهی غیر مجاز تولید و وارد چرخه قاچاق شد.گیاه کوکا خود به خود و به صورت وحشی در ارتفاعات دامنه های کوه ها در هوای معتدل و مرطوب می روید.
قیمت کراک خالص از لحاظ گرمی بالاست، بنابر این هر کسی قدرت خرید کراک را ندارد و کراک غیر طبیعی ، به دلیل ترکیبات غیر ضروری و ناخالص ، تخریب پنج برابری دارد و ترک آن به سختی انجام می شود.
تبلیغات زیادی که شبانه روز علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند. کراک برخلاف هروئین ، تریاک، حشیش و ... بدون بو است و مصرف آن ساده.کراک بسیار کوچک است ؛ از نخود کوچک تر، به اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می چسبانند و همین اندازه می تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد. بنابر این جاسازی بسیار ساده است و خانواده ها به سادگی نمی توانند آن را کشف کنند.چیزی شبیه یک تکه گچ از دیوار کنده شده و به اندازه یک ماش که توجه هیچ کس را جلب نمی کند.معتاد به تریاک ممکن است سالها زنده بماند و معتاد به هروئین نیز اگر به طرف تزریق کشیده شود می تواند ۱۰ تا ۲۰ سال زنده بماند اما کسی که سه ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰ کیلو از وزن بدنش کم می شود ، آیا بیش از ۲ سال زنده می ماند؟
معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش دست کم کبد و طحالش را قطعاً از دست خواهد داد. معتاد به کراک هرگز نمی تواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد. معتاد به تزریق محلول کراک حداکثر دو ماه زنده می ماند.
از جمله اثرات کراک پس از مصرف ، عبارت است از : افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس ، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها ، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش به خصوص در دست ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله ، تشنج و سرانجام مرگ.
تکرار مصرف این ماده طی چند روز همراه با استفراغ، گیجی، بی تفاوتی و مرگ ناگهانی در اثر ایست تنفسی است.
مهم ترین اثر بلند مدت مصرف کراک در فرد معتاد از بین رفتن اثرات ماده در عرض سه تا پنج ساعت است. بنابراین فرد باید دست کم هر چهار ساعت یکبار و حتی کمتر، مصرف را تکرار کند تا به رضایت کاذب برسد.
همچنین اثرات تخریبی مصرف موادی همچون شیشه ، کریستال و کراک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین بر روی مغز و اعصاب است.
گفته می شود کسانی که چهار روز کراک مصرف می کنند هفت سال از آن تاثیر می پذیرند و در بدن آنها باعث اختلالات حرکتی ، افزایش هذیان گویی و تضعیف حس بینایی و لامسه می شود.
درباره این ماده همچنین باید گفت که تاجران مواد مخدر برای اینکه افشار نیازمند جامعه در حسرت تشنگی کوکائین نمانند، آن را با موادشیمیایی دیگری ترکیب کردند و کوکائین فقیران را ساختند که ارزان قیمت بود و همه می توانستند مصرف کنند.
این مخدر جدید و هولناک هم اکنون چون هیولایی ، جوانان ما را قربانی می کند ؛ جوانانی که باید پاسدار میهن در برابر دشمنان باشند.یادمان باشد همگی ما مسئول هستیم تا در برابر این مخدر نو بایستیم.
خبرگزاری ایسکانیوز   .  .  .    ترامادول عامل اصلي اعتياد به كراك در كشور       در حالي كه كارشناسان همچنان نسبت به افزايش سوء‌مصرف برخي داروها به‌خصوص مخدرهايي نظير ترامادول هشدار مي‌دهند
هفته گذشته سرهنگ سيدجواد كشفي، رئيس پليس مبارزه با مواد‌مخدر تهران نسبت به عوارض اين داروها هشدار داد: اعتياد به كراك در ايران نتيجه مصرف خودسرانه ريتالين و ترامادول است.

وي تصريح كرد: به تازگي گروهي داروي ريتالين را به‌عنوان قرص تقويت حافظه به جوانان معرفي مي‌كنند كه مصرف خودسرانه آن بدون تجويز پزشك اعتياد آور است.

وي با بيان اينكه برخي نيز قرص ترامادول را به خاطر خاصيت ضد‌درد خودسرانه به ديگران توصيه مي‌كنند، ادامه داد: بررسي‌ها نشان مي‌دهند اعتياد به ماده مخدر كراك نتيجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است.شنيدن اين اظهارات از زبان رئيس پليس مبارزه با مواد‌مخدر تهران شايد اين سؤال را ايجاد كند كه آيا ريتالين و ترامادول واقعا در سوق دادن مصرف‌كنندگان به سمت ماده مخدري مثل كراك مؤثر هستند؟

مصرف فقط تحت نظر پزشك

با توجه به عوارض بسيار شديد ناشي از تزريق آمپول ترامادول، اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد‌مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از حدود 2 سال قبل، تجويز و تزريق آن را صرفاً محدود به بيمارستان‌ها كرده است.

همچنين توزيع و مصرف اين دارو تنها به مراكز درماني مجهز به سيستم اورژانسي و بيمارستان‌ها، تحت نظر مستقيم پزشك و مطابق پروتكل كنترل درد محدود شده است.

اين دارو به‌صورت خوراكي يا تزريقي در درد‌هاي نسبتاً شديد حاد يا مزمن از قبيل درد‌هاي بعد از عمل جراحي و درد‌هاي سرطاني استفاده مي‌شود.

دكتر شاهين شادنيا، سرپرست بخش مراقبت‌هاي ويژه مسموميت بيمارستان لقمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تصريح اينكه ترامادول به‌دليل اينكه يك مسكن مخدر است، مسلما سوء مصرف آن زمينه‌ساز مصرف مواد ديگر و در دوزهاي بالاتر مي‌شود، به همشهري مي‌گويد: افرادي كه اين دارو را سوء‌مصرف مي‌كنند، افرادي با رفتارهاي پرخطر هستند و نوع مصرف آنها مسلما رو به تغيير خواهد بود؛

چون ماهيت اعتياد يك ماهيت پيش‌رونده است يعني از دوزها و تركيبات پايين شروع مي‌شود و فرد را به سوي تركيبات با دوز بالا مثل كراك سوق مي‌دهد.دكتر شادنيا، رئيس بخش مسمومين بيمارستان لقمان نيز با اشاره به اينكه تصور اينكه اين دارو مي‌تواند در ترك اعتياد مؤثر باشد يا اينكه شادي‌آور است، كاملاً عاميانه و غلط است، در ادامه بيان مي‌كند: تمام موارد استفاده از اين دارو از نظر ما سوءمصرف دارو است و ترامادول به هيچ وجه خاصيت ترك اعتياد يا شادي‌زايي ندارد.

وي با بيان اينكه تركيبات ترامادول فقط به‌عنوان مسكن هستند، تصريح مي‌كند: به‌دليل اينكه بعضي از گيرنده‌هاي سيستم اعصاب مركزي با تركيبات مخدر مشترك هستند، براي همين اين باور غلط وجود دارد كه اين دارو خاصيت ترك اعتياد دارد.دكتر محمد علي شهركي، روانپزشك نيز با اشاره به اينكه ترامادول جزء دسته داروهايي است كه بايد توسط روانپزشكان و پزشكان تجويز شود، به همشهري ابراز مي‌دارد: در مورد داروي ترامادول بايد گفت اين دارو باعث گرايش به مواد‌مخدر به‌خصوص ترياك مي‌شود.

به گفته وي البته در يك حكم كلي ما نمي‌توانيم بگوييم سوء مصرف اين دارو منجر به استفاده از كراك مي‌شود چون هر داروي مخدري اگر سوء مصرف شود، وابستگي به مواد‌مخدر را هم حتما خواهد داشت.

ريتالين فقط به ريتالين معتاد مي‌كند

اما در حالي كه كارشناسان معتقدند سوء مصرف ترامادول فرد را براي استفاده از كراك نيز كاملا آماده مي‌كند، ظاهرا در مورد داروي ريتالين نظرات متفاوتي وجود دارد.متيل فنيديت (mph) با نام تجاري «ريتالين» توسط كمپاني داروسازي «نوارتين» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد.

ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندروم خستگي مزمن استفاده شود اما به تدريج با پيشرفت علم و تجربه‌هاي گوناگون مشخص شد مي‌توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند نيز استفاده كرد.

ابتدا تمام ماجرا از كالج‌هاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص ريتالين خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد؛ به‌طوري كه خيلي از دانشجويان به‌دليل تأثير آن در درمان خواب آلودگي در طول روز، براي درس خواندن چند عدد از اين قرص‌ها را مصرف مي‌كردند.

دكتر شادنيا با بيان اينكه ريتالين هم جزء مشتقات آمفتامين‌هاست و تركيبي است كه به خاطر داشتن اثرات تحريكي مورد مصرف قرار مي‌گيرد، توضيح مي‌دهد: اين دارو هم اگر زير نظر پزشك مصرف نشود، براي فرد مصرف‌كننده وابستگي مي‌آورد.

به گفته وي، مصرف دراز مدت ريتالين نيز مانند ساير محرك‌ها انرژي فرد را در كوتاه مدت افزايش مي‌دهد ولي در دراز مدت براي فرد مشكلاتي نظير اختلال در خواب، افسردگي، عدم‌لذت از زندگي و گوشه‌گيري را به همراه دارد. پس اين دارو هم مسلما زمينه‌ساز گرايش به مواد‌مخدر ديگري مثل كراك خواهد شد.

شنيدن اين عبارات از زبان سرپرست بخش مراقبت‌هاي ويژه مسموميت بيمارستان لقمان در حالي است كه به عقيده دكتر شهركي مصرف اين دارو به‌صورت كنترل شده و تحت نظر پزشك هيچ گونه عوارضي از جمله وابستگي به كراك ندارد.

وي به نكته ديگري نيز اشاره مي‌كند: در حال حاضر آنقدر كه مصرف ماده‌اي مثل شيشه در جامعه زياد شده، كمتر كسي رو به سوي مصرف اين دارو مي‌آورد علاوه بر اينكه ريتالين اگر هم قرار باشد اعتياد بياورد، فقط اعتياد به ريتالين را به همراه خواهد داشت كه آن‌هم برطرف شدني است.

پس به‌دنبال مصرف ريتالين، اعتياد به كراك به هيچ وجه ايجاد نخواهد شد. البته فراموش نشود كه به گفته كارشناسان ريتالين دارويي است كه اگرچه توسط پزشكان تجويز مي‌شود، ولي مصرف‌كنندگان تصور مي‌كنند اين قرص‌ها بي‌خطرند و بدنامي مواد‌مخدر را ندارند.

در حالي كه به گفته كارشناسان عوارض مصرف خودسرانه اين قرص‌ها مي‌تواند در حد مواد ديگر نظير كوكايين و آمفتامين باشد.

همچنين پزشكان و روانپزشكان نيز با صراحت اعلام مي‌كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت‌تر و پيچيده‌تر از كراك، هرويين و ساير مواد‌مخدر است.

شايع‌ترين عوارض ترامادول؛ تشنج و كاهش فشار خون

از تير‌ماه 1384 تا پايان مهر 1385 تعداد 162 مورد گزارش عارضه دارويي مربوط به ترامادول از 49 شهرستان مختلف به مركز ثبت عوارض جانبي ايران (adr) ارسال شده است.

سوزش سينه، تنگي نفس شديد، افت فشار خون و حتي مرگ در اثر تزريق در مجموعه گزارش‌ها ديده مي‌شود. همچنين شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده ناشي از مصرف ترامادول، تهوع و استفراغ شديد و كاهش فشار خون بوده است.

ساير عوارض هم شامل عوارض سيستم عصبي (سردرد و سرگيجه، افسردگي و تشنج خصوصاً در انواع تزريق وريدي) است.ترامادول اثرات وابستگي و عوارضي شبيه به دارو‌هاي مخدر از قبيل سرگيجه، خواب آلودگي، يبوست، تعريق، خارش و در مواردي نادر كاهش فعاليت سيستم تنفس در بدن ايجاد مي‌كند، به همين دليل با قطع ناگهاني ترامادول بعد از مصرف طولاني‌مدت آن، علائم ترك مرفين در بدن مانند بي‌خوابي، تحريك‌پذيري، تشنج، لرزش، تهوع، استفراغ، درد عضلات و شكم و... ظاهر مي‌شود   __________________
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

ترامادول عامل اصلي اعتياد به كراك در كشور       در حالي كه كارشناسان همچنان نسبت به افزايش سوء‌مصرف برخي داروها به‌خصوص مخدرهايي نظير ترامادول هشدار مي‌دهند
هفته گذشته سرهنگ سيدجواد كشفي، رئيس پليس مبارزه با مواد‌مخدر تهران نسبت به عوارض اين داروها هشدار داد: اعتياد به كراك در ايران نتيجه مصرف خودسرانه ريتالين و ترامادول است.

وي تصريح كرد: به تازگي گروهي داروي ريتالين را به‌عنوان قرص تقويت حافظه به جوانان معرفي مي‌كنند كه مصرف خودسرانه آن بدون تجويز پزشك اعتياد آور است.

وي با بيان اينكه برخي نيز قرص ترامادول را به خاطر خاصيت ضد‌درد خودسرانه به ديگران توصيه مي‌كنند، ادامه داد: بررسي‌ها نشان مي‌دهند اعتياد به ماده مخدر كراك نتيجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است.شنيدن اين اظهارات از زبان رئيس پليس مبارزه با مواد‌مخدر تهران شايد اين سؤال را ايجاد كند كه آيا ريتالين و ترامادول واقعا در سوق دادن مصرف‌كنندگان به سمت ماده مخدري مثل كراك مؤثر هستند؟

مصرف فقط تحت نظر پزشك

با توجه به عوارض بسيار شديد ناشي از تزريق آمپول ترامادول، اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد‌مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از حدود 2 سال قبل، تجويز و تزريق آن را صرفاً محدود به بيمارستان‌ها كرده است.

همچنين توزيع و مصرف اين دارو تنها به مراكز درماني مجهز به سيستم اورژانسي و بيمارستان‌ها، تحت نظر مستقيم پزشك و مطابق پروتكل كنترل درد محدود شده است.

اين دارو به‌صورت خوراكي يا تزريقي در درد‌هاي نسبتاً شديد حاد يا مزمن از قبيل درد‌هاي بعد از عمل جراحي و درد‌هاي سرطاني استفاده مي‌شود.

دكتر شاهين شادنيا، سرپرست بخش مراقبت‌هاي ويژه مسموميت بيمارستان لقمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تصريح اينكه ترامادول به‌دليل اينكه يك مسكن مخدر است، مسلما سوء مصرف آن زمينه‌ساز مصرف مواد ديگر و در دوزهاي بالاتر مي‌شود، به همشهري مي‌گويد: افرادي كه اين دارو را سوء‌مصرف مي‌كنند، افرادي با رفتارهاي پرخطر هستند و نوع مصرف آنها مسلما رو به تغيير خواهد بود؛

چون ماهيت اعتياد يك ماهيت پيش‌رونده است يعني از دوزها و تركيبات پايين شروع مي‌شود و فرد را به سوي تركيبات با دوز بالا مثل كراك سوق مي‌دهد.دكتر شادنيا، رئيس بخش مسمومين بيمارستان لقمان نيز با اشاره به اينكه تصور اينكه اين دارو مي‌تواند در ترك اعتياد مؤثر باشد يا اينكه شادي‌آور است، كاملاً عاميانه و غلط است، در ادامه بيان مي‌كند: تمام موارد استفاده از اين دارو از نظر ما سوءمصرف دارو است و ترامادول به هيچ وجه خاصيت ترك اعتياد يا شادي‌زايي ندارد.

وي با بيان اينكه تركيبات ترامادول فقط به‌عنوان مسكن هستند، تصريح مي‌كند: به‌دليل اينكه بعضي از گيرنده‌هاي سيستم اعصاب مركزي با تركيبات مخدر مشترك هستند، براي همين اين باور غلط وجود دارد كه اين دارو خاصيت ترك اعتياد دارد.دكتر محمد علي شهركي، روانپزشك نيز با اشاره به اينكه ترامادول جزء دسته داروهايي است كه بايد توسط روانپزشكان و پزشكان تجويز شود، به همشهري ابراز مي‌دارد: در مورد داروي ترامادول بايد گفت اين دارو باعث گرايش به مواد‌مخدر به‌خصوص ترياك مي‌شود.

به گفته وي البته در يك حكم كلي ما نمي‌توانيم بگوييم سوء مصرف اين دارو منجر به استفاده از كراك مي‌شود چون هر داروي مخدري اگر سوء مصرف شود، وابستگي به مواد‌مخدر را هم حتما خواهد داشت.

ريتالين فقط به ريتالين معتاد مي‌كند

اما در حالي كه كارشناسان معتقدند سوء مصرف ترامادول فرد را براي استفاده از كراك نيز كاملا آماده مي‌كند، ظاهرا در مورد داروي ريتالين نظرات متفاوتي وجود دارد.متيل فنيديت (mph) با نام تجاري «ريتالين» توسط كمپاني داروسازي «نوارتين» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد.

ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندروم خستگي مزمن استفاده شود اما به تدريج با پيشرفت علم و تجربه‌هاي گوناگون مشخص شد مي‌توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند نيز استفاده كرد.

ابتدا تمام ماجرا از كالج‌هاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص ريتالين خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد؛ به‌طوري كه خيلي از دانشجويان به‌دليل تأثير آن در درمان خواب آلودگي در طول روز، براي درس خواندن چند عدد از اين قرص‌ها را مصرف مي‌كردند.

دكتر شادنيا با بيان اينكه ريتالين هم جزء مشتقات آمفتامين‌هاست و تركيبي است كه به خاطر داشتن اثرات تحريكي مورد مصرف قرار مي‌گيرد، توضيح مي‌دهد: اين دارو هم اگر زير نظر پزشك مصرف نشود، براي فرد مصرف‌كننده وابستگي مي‌آورد.

به گفته وي، مصرف دراز مدت ريتالين نيز مانند ساير محرك‌ها انرژي فرد را در كوتاه مدت افزايش مي‌دهد ولي در دراز مدت براي فرد مشكلاتي نظير اختلال در خواب، افسردگي، عدم‌لذت از زندگي و گوشه‌گيري را به همراه دارد. پس اين دارو هم مسلما زمينه‌ساز گرايش به مواد‌مخدر ديگري مثل كراك خواهد شد.

شنيدن اين عبارات از زبان سرپرست بخش مراقبت‌هاي ويژه مسموميت بيمارستان لقمان در حالي است كه به عقيده دكتر شهركي مصرف اين دارو به‌صورت كنترل شده و تحت نظر پزشك هيچ گونه عوارضي از جمله وابستگي به كراك ندارد.

وي به نكته ديگري نيز اشاره مي‌كند: در حال حاضر آنقدر كه مصرف ماده‌اي مثل شيشه در جامعه زياد شده، كمتر كسي رو به سوي مصرف اين دارو مي‌آورد علاوه بر اينكه ريتالين اگر هم قرار باشد اعتياد بياورد، فقط اعتياد به ريتالين را به همراه خواهد داشت كه آن‌هم برطرف شدني است.

پس به‌دنبال مصرف ريتالين، اعتياد به كراك به هيچ وجه ايجاد نخواهد شد. البته فراموش نشود كه به گفته كارشناسان ريتالين دارويي است كه اگرچه توسط پزشكان تجويز مي‌شود، ولي مصرف‌كنندگان تصور مي‌كنند اين قرص‌ها بي‌خطرند و بدنامي مواد‌مخدر را ندارند.

در حالي كه به گفته كارشناسان عوارض مصرف خودسرانه اين قرص‌ها مي‌تواند در حد مواد ديگر نظير كوكايين و آمفتامين باشد.

همچنين پزشكان و روانپزشكان نيز با صراحت اعلام مي‌كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت‌تر و پيچيده‌تر از كراك، هرويين و ساير مواد‌مخدر است.

شايع‌ترين عوارض ترامادول؛ تشنج و كاهش فشار خون

از تير‌ماه 1384 تا پايان مهر 1385 تعداد 162 مورد گزارش عارضه دارويي مربوط به ترامادول از 49 شهرستان مختلف به مركز ثبت عوارض جانبي ايران (adr) ارسال شده است.

سوزش سينه، تنگي نفس شديد، افت فشار خون و حتي مرگ در اثر تزريق در مجموعه گزارش‌ها ديده مي‌شود. همچنين شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده ناشي از مصرف ترامادول، تهوع و استفراغ شديد و كاهش فشار خون بوده است.

ساير عوارض هم شامل عوارض سيستم عصبي (سردرد و سرگيجه، افسردگي و تشنج خصوصاً در انواع تزريق وريدي) است.ترامادول اثرات وابستگي و عوارضي شبيه به دارو‌هاي مخدر از قبيل سرگيجه، خواب آلودگي، يبوست، تعريق، خارش و در مواردي نادر كاهش فعاليت سيستم تنفس در بدن ايجاد مي‌كند، به همين دليل با قطع ناگهاني ترامادول بعد از مصرف طولاني‌مدت آن، علائم ترك مرفين در بدن مانند بي‌خوابي، تحريك‌پذيري، تشنج، لرزش، تهوع، استفراغ، درد عضلات و شكم و... ظاهر مي‌شود   __________________  .  .  .    در ساخت كراك از «كاربيد جوشكاري» استفاده مي‌شود‌       فارس: عضو هيات علمي دانشكده بهزيستي با بيان اينكه در ساخت كراك از ماده «كاربيد جوشكاري» استفاه مي‌شود، گفت: «در واقع به همين خاطر بدن معتادان به كراك كرم مي‌زند و تجزيه مي‌شود.»


حسن رفيعي با اشاره به اينكه هنوز از تركيبات دقيق ماده مخدر كراك مطمئن نيستيم اما براساس گزارش كارشناسان در كراك ماده كاربيد جوشكاري وجود دارد، گفت: «در ساخت كراك از كاربيد جوشكاري استفاده مي‌شود كه باعث تجزيه شدن عضلات و پوست بدن مي‌شود. كراك باعث تجزيه بافت عضلاني و در نهايت به فشار شديد به كليه منجر مي‌شود اما تا جايي كه مطلعم به اين موضوع پرداخته نشده است. بايد آموزش‌هاي لازم در اين زمينه داده شود تا متخصصان در مراكز درماني اطلاعات كافي داشته باشند.»


وي در رابطه با مراكز درمان اعتياد و عود اعتياد در جوانان گفت: «به طور كلي عود اعتياد پس از درمان طبيعي است يعني با پيشرفته‌ترين روش‌هاي درمان نيز عود وجود دارد و ارقام عود اعتياد بالاست. در دوره سم‌زدايي بدون درمان غير‌دارويي در 90 درصد پس‌ از يك‌ سال عود مي‌كند.»


وي گفت: «شركت بيشتر در جلسات، مشاركت فعال معتادان و عدم اكتفا‌ به دارو مي‌تواند مؤثر باشد، ضمن اينكه اگر هدف اصلاح رفتارهاي منجر به اعتياد باشد مانند افسردگي، پرخاشگري اضطراب و ديگر موارد كه زمينه‌ساز اعتياد است، بايد از روش‌هاي روان‌پزشكي استفاده كرد.   .  .  .    اعتياد به كراك مسأله اول اعتياد در كشور       ايسنا: مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتياد به كراك را مساله اول اعتياد در كشور كه نيازمند توجه جدي همه ارگان‌هاي كشور است، توصيف کرد و گفت: « متاسفانه نمي‌توانيم الگوي خاصي براي درمان اعتياد به كراك در كشور تعريف كنيم.»
دكتر سعيد صفاتيان شمار كنوني مراكز درمان اعتياد سراسر كشور را يك‌هزار و 300 مركز اعلام کرد و افزود: «تمركز بسياري از مراكز درمان اعتياد در كشور بر موضوع درمان اعتياد به كراك است كه 26درصد معتادان كشور را درگير كرده و اين در حالي ست كه مي‌توان گفت كمتر از يك سال پيش، تمركز اين مراكز روي مواد مخدر سنتي مصرفي در ايران يعني ترياك و هروئين معطوف بود و اين چرخش، لزوم افزايش سرعت ارگان‌هاي درگير در امر مبارزه با اعتياد در كشور به ويژه نهادهاي درماني به نسبت سرعت مواد جديد اعتيادآور سخت از جمله كراك را نشان مي‌دهد.» وي همچنين با تأكيد بر لزوم اطلاع‌رساني و آگاهي‌رساني بيشتر به جوانان در زمينه ماهيت كراك و ساير مواد تازه وارد، تصريح كرد: «من بارها بر لزوم آگاهي‌رساني در زمينه اعتياد تاكيد كرده‌ام و تا زماني كه اين امر به حد لازم خود نرسد، همچنان بر آن تاكيد خواهم كرد.»
مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، همچنين در پاسخ به اين سوال كه «آيا پروتكل درماني خاصي تاكنون از سوي مراجع علمي مرتبط در زمينه درمان كراك تدوين شده است؟» گفت: «دو مركز تحقيقاتي بزرگ در زمينه اعتياد، مسووليت تهيه و تدوين پروتكل‌هاي درماني اعتياد در كشور را بر عهده دارند‌ ‌اما شرايط فعلي ايجاب مي‌‌کند كه اين مراكز با توجه به الگوي كنوني مصرف مواد مخدر و شرايط جغرافيايي و فرهنگي در كشور، تحقيقات بيشتر و كاربردي‌تري در زمينه اعتياد به كراك انجام دهند.» صفاتيان اين موضوع را نيز تاكيد كرد كه ستاد مبارزه با مواد مخدر از دانشگاه‌ها خواسته است كه تحقيقات خاصي را در زمينه اعتياد به كراك ايراني انجام دهند تا زمينه تدوين پروتكل مشخص درماني براي اعتياد به كراك هر چه زودتر فراهم شود.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

اعتياد به كراك مسأله اول اعتياد در كشور       ايسنا: مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتياد به كراك را مساله اول اعتياد در كشور كه نيازمند توجه جدي همه ارگان‌هاي كشور است، توصيف کرد و گفت: « متاسفانه نمي‌توانيم الگوي خاصي براي درمان اعتياد به كراك در كشور تعريف كنيم.»
دكتر سعيد صفاتيان شمار كنوني مراكز درمان اعتياد سراسر كشور را يك‌هزار و 300 مركز اعلام کرد و افزود: «تمركز بسياري از مراكز درمان اعتياد در كشور بر موضوع درمان اعتياد به كراك است كه 26درصد معتادان كشور را درگير كرده و اين در حالي ست كه مي‌توان گفت كمتر از يك سال پيش، تمركز اين مراكز روي مواد مخدر سنتي مصرفي در ايران يعني ترياك و هروئين معطوف بود و اين چرخش، لزوم افزايش سرعت ارگان‌هاي درگير در امر مبارزه با اعتياد در كشور به ويژه نهادهاي درماني به نسبت سرعت مواد جديد اعتيادآور سخت از جمله كراك را نشان مي‌دهد.» وي همچنين با تأكيد بر لزوم اطلاع‌رساني و آگاهي‌رساني بيشتر به جوانان در زمينه ماهيت كراك و ساير مواد تازه وارد، تصريح كرد: «من بارها بر لزوم آگاهي‌رساني در زمينه اعتياد تاكيد كرده‌ام و تا زماني كه اين امر به حد لازم خود نرسد، همچنان بر آن تاكيد خواهم كرد.»
مديركل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، همچنين در پاسخ به اين سوال كه «آيا پروتكل درماني خاصي تاكنون از سوي مراجع علمي مرتبط در زمينه درمان كراك تدوين شده است؟» گفت: «دو مركز تحقيقاتي بزرگ در زمينه اعتياد، مسووليت تهيه و تدوين پروتكل‌هاي درماني اعتياد در كشور را بر عهده دارند‌ ‌اما شرايط فعلي ايجاب مي‌‌کند كه اين مراكز با توجه به الگوي كنوني مصرف مواد مخدر و شرايط جغرافيايي و فرهنگي در كشور، تحقيقات بيشتر و كاربردي‌تري در زمينه اعتياد به كراك انجام دهند.» صفاتيان اين موضوع را نيز تاكيد كرد كه ستاد مبارزه با مواد مخدر از دانشگاه‌ها خواسته است كه تحقيقات خاصي را در زمينه اعتياد به كراك ايراني انجام دهند تا زمينه تدوين پروتكل مشخص درماني براي اعتياد به كراك هر چه زودتر فراهم شود.   .  .  .    کراک عرصه را بر مخدرهای سنتی تنگ کرد       افزایش مصرف "کراک" در جامعه که با تایید یک مقام ارشد نهاد متولی مبارزه با مواد مخدر همراه بوده است می تواند زنگ خطر جدی برای تهدید سلامت فرزندان این مرز و بوم باشد.
وقتی خبر بالا بودن مصرف کراک در ایران از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تایید می شود باید نسبت به عواقب و عوارض مصرف مخدرهای صنعتی در جامعه به ویژه جوانان نگران شد و در پی راهکاری برای پیشگیری از بروز خطرات مصرف آن بود.متاسفانه به رغم اینکه گفته می شود گرایش به سمت مخدرهای صنعتی در بین جوانان کاهش یافته است اما واقعیت امر این است که بازار این مخدرها در حال حاضر پر رونق و پرطرفدار است.
زیرا، استفاده آسان و بدون دردسر مخدرهای صنعتی که اغلب به صورت قرص تهیه می شوند باعث شده که میل و گرایش به سمت آنها نیز افزایش یابد.دکتر سعید صفاتیان مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد به کراک را مسئله اول اعتیاد در کشور که نیازمند توجه جدی همه ارگانهای کشور است توصیف کرده و در عین حال عنوان می کند که نمی توانیم الگوی خاصی برای درمان اعتیاد به کراک در کشور تعریف کنیم.
این در حالی است که دکتر اسماعیل احمدی مقدم دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با عنوان این مطلب که کراک همان هروئین خالص است بر درمان پذیر بودن اعتیاد به کراک با استفاده از متادون تاکید دارد.
از سوی دیگر، صفاتیان با اشاره به این مطلب که بسیاری از مراکز درمان اعتیاد در کشورمان بر موضوع درمان اعتیاد به کراک متمرکز شده اند، می گوید: ۲۶ درصد معتادان کشور درگیر کراک هستند و این در حالی است که می توان گفت کمتر از یک سال پیش تمرکز این مراکز بر روی مواد مخدر سنتی مصرفی در ایران یعنی تریاک و هروئین معطوف بود و این چرخش، لزوم افزایش سرعت ارگانهای درگیر در امر مبارزه با اعتیاد در کشور به ویژه نهادهای درمانی به نسبت سرعت مواد جدید اعتیادآور سخت از جمله کراک را نشان می دهد.
بر اساس گزارشهای unodc سالانه ۵۰۰ هزار تن هروئین در افغانستان تولید می شود و این آمار با توجه به اینکه ایران به عنوان مسیر ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورها تلقی می شود می تواند هشدار جدی به مسئولان امر باشد تا بیش از پیش در زمینه گرایش جوانان به مخدرهای صنعتی به ویژه کراک حساسیت نشان دهند.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کراک را همان هروئین خالص می داند اما گفته می شود که آنچه تحت عنوان کراک در داخل کشور به دست مصرف کننده می رسد با نوع اصلی کراک متفاوت است.مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص های اکستازی است که اگرچه در بلند مدت کشنده است اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند.
تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرصهای اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند. به طوری که نوجوانان نمی دانند بدتر ازهروئین است، لذا وحشتی که از هروئین در وجود همگان است نسبت به کراک ندارند و اغلب خیال می کنند کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است.
بررسیها نشان می دهد ۲ درصد جوانان سابقه مصرف تفننی کراک را دارند و این هشداری جدی برای جامعه محسوب می شود.
از سوی دیگر، یک آسیب شناس اجتماعی معتقد است کراکهای موجود در کشور ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگهای فجیع می شود. در گذشته عوارض اعتیاد پس از ۱۰ تا ۱۵ سال در فرد نمایان می شد در حالی که مواد مخدر جدید مانند کراک در کمتر از یک سال فرد را زمینگیر می کند.  .  .  .    مسیر کراک تا مرگ کوتاه است       روزهای اول اعتیاد مثل دوران ماه عسل می ماند، شیرین و طلایی اما خیلی زود به پایان می رسد و دوران تباهی و بردگی شروع می شود. بعد از کلی مصرف می فهمی که کراک چقدر بیهوده است. می خواهی مصرف نکنی، ترسیدی، از آن خسته شدی اما آرام در گوش هایت زمزمه می کند که باید مصرف کنی. اراده ات را از دست داده ای؛ خسته و کلافه به دنبال راهی می گردی. بله راهی هست، همیشه راهی هست. باید برای نجات خودت و اطرافیانت تلاش کنی و خودت را از بین منجلاب بیرون بکشی. هنوز صد سال نشده، هنوز از خاطره ها نرفته که چگونه تریاک جای خود را در میان ایرانیان باز کرد، انگلیسی ها سوخته آن را می خریدند و به تریاکی شدن تشویق می شدند، چپق و قلیان از مد افتاده بود و تریاک و وافور مد شد، اما همان گونه که زمان از توقف باز نمی ایستد و هر روز اختراع و اکتشاف جدیدی می شود و هر روز چیزی برای تعجب کردن و انگشت حیرت به دهان گرفتن انسان ها پیدا می شود مخدرها هم روز به روز، به روز شدند و نشئه شدن ها به روزتر. روزگاری با پک زدن های عمیق وافور، زمانی دیگر با استنشاق گردهای سفید هروئین بر روی زرورق و یا تزریق آن!
اسم ها هم به روز شدند، تریاک سنتی و طبیعی رو به فراموشی می رود چون هم قدیمی است هم بی کلاس ! اکس، شیشه و … هم مدرن و صنعتی هستند و هم روی مد، پس طرفدار پیدا کرده اند و حالا کراک، بله حالا کراک در بین جوانان خود را جا داده است. ماده ای که با بی رحمی تمام قربانیان خود را شکار می کند و جز مرگ پایان دیگری نمی شناسد.
● تاریخچه کراک
کرک(Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده می شود در سال های دور برای رفع دل درد و سردرد از برگ کوکا تهیه شده و مورد استفاده قرار می گرفته است. گیاه کوکا خود به خود و به صورت وحشی در ارتفاعات و دامنه های کوه ها در هوای معتدل و مرطوب می روید.
کشورهای بولیوی، کلمبیا، امریکا، هندوستان، جزیره سیلان و مالزی مراکز رشد و نمو کوکا است.
کریستف کلمپ در چهارمین سفر خود مصرف این گیاه را توسط سرخ پوشان امریکایی ذکر کرده است. تا آنجا که به تاریخچه کوکا مربوط می شود، این عادت در میان ساکنان کوه های آند رایج بوده است.
در تابوت باستانی پرو مجسمه هایی در حال استعمال کوکا کشف شده اند. روشن ترین علامتی که بر چهره معتادان کوکا دیده می شود فرورفتگی گونه هاست که در اثر مکیدن برگ کوکا به وجود می آید.
● کراک در ایران؟!
موادی که به نام کراک در ایران توزیع می شود کراک اصل نیست، بلکه هروئین غلیظ شده است که توسط مافیای روسیه تولید و در ایران پخش می شود.
در ایران کراک در آزمایشگاه های مخفی و خانگی با فشرده کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی انجام می شود.
● چرا آمار توزیع و مصرف کراک بالا است؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسیاری به فروش کراک دارند زیرا نه تنها ارزان تر از کوکائین است و راحت تر به فروش می رسد، بلکه مصرف آن هم ساده و پنهان کردن آن ساده تر .
علتی که مصرف کنندگان را زیاد کرده نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به سایر مواد مخدر است، چرا که مصرف کراک به قدری آسان است که فرد در عرض ۵ دقیقه حتی کمتر، مصرف می کند و با میزان نشئگی بالا مصرف شده است، پس در نتیجه تبلیغات بسیاری دارد که جوانان را به سمت خود می کشاند اما جوانان نمی دانند در پس این ۵ دقیقه لذت ظاهری نابودی در انتظار آنهاست.
کسانی که معتاد می شوند دو دسته اند که دسته اول به دلیل سرخوشی زیاد ( پول زیاد داشتن) و دسته دوم به دلیل بدبختی فکرهای بد و فرار از مشکلات) به اعتیاد روی می آورند.
● با یک بار امتحان آدم معتاد نمی شه
کراک ماده ای بسیار اعتیادآور است و تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از آن، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه شخص را به شدت به خود وابسته می کند.
کسانی که معتاد به ماده کراک هستند ( و یا مواد مخدر دیگر) شدیدا بیزارند که کسی آنها را معتاد خطاب کند و از خود دفاع می کنند که ما معتاد نیستیم و برای تفریح از این ماده استفاده می کنیم و هر وقت که بخواهیم ترک می کنیم، اما وقتی از آنها می خواهند که ترک کنند جا می زنند. کسانی که عنوان دوستی و رفاقت را روی خود می گذارند برای تحریک کردن دوستشان و این که آن را به راه خود بیاورند از این جملات استفاده می کنند. بیا نترس خطری نداره، بابا یه بار کسی رو نکشته، نمی دونی چه حالی می ده، ما که معتاد نیستیم هر وقت بخواهیم ترک می کنیم، برو بابا بچه ننه هستی و غیره، حال کسی که این حرف ها را می شنود ابتدا شاید مقاومت کند اما به این خاطر که کم نیاورد مصرف می کند چون جرات نه گفتن را ندارد.
● چگونگی مصرف کراک و تاثیرات فیزیکی مصرف آن؟!
کراک خطرناک ترین ماده اعتیادآوری است که تاکنون به بازار آمده است و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارما کولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.
اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاه تر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می کند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارتند از: افزایش ضربان قلب تا حد ۵۰ درصد و رگ ها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون می شوند که می تواند به حمله قلبی، تشنج و سکته منجر شود، چشم ها درشت شده و شخص هنگام تمرکز برای دیدن هر چیز، هاله هایی نورانی در اطراف آن مشاهده می کند.
گلودرد مزمن، گرفتگی صدا و تنگی نفس از عوارض آن است که به برونشیت(ورم نایژه) و نفخ ریه منجر می شود.
پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعریق شدید، بی قراری، دورگه شدن صدا، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا و تیرگی بینایی از دیگر عوارض مصرف کراک است در حالی که ماده را قطع کنند افسردگی شدید ایجاد می شود.
افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خودکشی، توهمات و اختلال در هواس، افکار هزیانی و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی از عوارض درازمدت مصرف کراک است.
● کراک قربانیان خود را در کمتر از ۶ ماه به قبرستان می فرستد
اثرات تخریبی مصرف موادی همچون شیشه، کریستال، کراک بین ۱۱۵ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین است. کراک شدیدا فرد مصرف کننده را دچار خواب آلودگی یا به اصطلاح خودمانی چرت می کند. به طور کلی تمام اجزایی که در تماس مستقیم با دود کراک هستند ذره ذره نابود می شوند و می پوسند. بعضی اوقات میزان عفونت بدن به قدری است که اجزای بدن از هم جدا می شوند و گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح کرم می گذارد.
کسانی را که در اثر مصرف کراک می میرند در هنگام دفن غسل نمی دهند چون در هنگام شستن اجزای بدن از هم جدا می شوند به همین علت بر سر در مرده شورخانه ها نوشته شده از شستن کراکی ها معذوریم.
● چه باید کرد؟
درمرحله اول خانواده نقش بسیار مهمی دارد. این که مراقب پول تو جیبی فرزندان خود باشند.
معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلاف خانوادگی و همچنین کنجکاوی از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان می باشد.
توصیه می شود به سوالات فرزندانتان با حوصله جواب دهید و دوستانشان را کنترل کنید. پول تو جیبی زیاد در سیگاری شدن نوجوانان تاثیر بسیار زیادی می گذارد. همچنین قرار گرفتن در جمع دوستان ناباب ونداشتن قدرت نه گفتن آنها را به سوی مواد مخدر می کشاند.
کراک بو ندارد و در مدت زمان کم مصرف می شود شاید اوایل خانواده به معتاد شدن فرزندشان پی نبرند، به همین دلیل خانواده ها باید دقت زیادی داشته باشند.
وقتی نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می آورند پس از مدتی دچار افسردگی شده و خودشان را از دیگران جدا می کنند. اول خانواده و بعد مدرسه کم کم برایشان خسته کننده می شود و در نهایت از درس و تحصیل طرد می شوند.
مدرسه و دانشگاه نیز وظیفه اطلاع رسانی به محصلین و دانشجویان را برعهده دارند.
همچنین رسانه ها از جمله تلویزیون و روزنامه ها و … وظیفه آگاه کردن خانواده ها و مردم را دارند. همانگونه که قاچاقچیان روز به روز پیشرفت می کنند رسانه ها وظیفه دارند به صورت روزآمد به مردم اطلاع رسانی کنند تا مردم ابراز بی اطلاعی و کم اطلاعی نکنند. وقتی که کراک به بازار مواد فروشان آمد خریداران می دانستند که چه ماده ای است، الان از هر فردی که به این ماده معتاد شده سوال می کنی آیا می دانستید که چه ضررهایی برای شما دارد یا اصلا این ماده چیست و از کجا آمده جواب می دهد: نه نمی دانستیم.
● ما باید تفریح کنیم چون جوانیم
اکثر جوان هایی که معتاد می شوند از این شکایت دارند که جای تفریحی ندارند و یا این که بهتر است بگوییم نمی دانند شور و هیجان خود را چگونه تخلیه کنند.
انرژی جوانی که در وجودشان هست باید به گونه ای صحیح تخلیه شود اما نمی دانند چگونه و چطور؟
علت این امر این است که ما فرهنگ سازی نکرده ایم و خانواده ها کنترل درستی روی فرزندانشان ندارند و سعی نمی کنند راهنمای درستی برایشان باشند.
مهمانی های شبانه شاید برای تنوع خوب باشد ولی اکثر جوان هایی که معتاد می شوند از همان مهمانی ها با ماده ای جدید آشنا می شوند.
ما باید این را بدانیم که می توانیم با تفریحات سالم خود را تخلیه کنیم و جسم و روح خود را سالم نگه داریم، با ورزش، گردش و تفریح به همراه خانواده و دوستان سالم، تحقیق و پرورش و پیدا کردن کاری که مناسب تحصیل و روحیه مان باشد.
از همه این ها مهم تر نزدیکی به خدا و معنویت است که به ما امید می دهد و ما را از بلایا و تهدیدها دور می کند.
● کراک قابل ترک است
روش ترک کراک برای اولین بار در سال ۱۸۰۰ در تایلند با کاهش مصرف به ترک تدریجی آغاز شد.
سال ۱۹۶۴ با کشف متادون، روش های جایگزین با متادون شروع شد و امروز برای مرحله سم زدایی پروتکل های درمانی متفاوتی وجود دارد. سم زدایی فوق سریع URD که درد و خماری ندارد. درمان رفتاری و شناختی و درمان های اجتماعی و خانوادگی از جمله شیوه های درمانی برای ترک است.
البته خانواده نقش بسیار مهمی دارد. صبر و حوصله زیاد یکی از عواملی است که خانواده ها باید داشته باشند تا فرزندشان ترک کند، همچنین امید و توکل به خدا و این که فرزندشان را امیدوارتر کنند تا زندگی سالم خود را آغاز کند.
● بیایید فرار نکنیم
بیایید فرار نکنیم و با مشکلات زندگی به راهش وارد شویم و سعی کنیم مشکلات را حل کنیم، نه اینکه آنها را پیچیده تر کنیم. به جایش از دیگران کمک بگیریم و اگر از لحاظ روحی مشکل داریم از روانشناسی که متخصص است حتما مشاوره بگیریم و خداوند را در هر لحظه در زندگی مان به یاد بیاوریم و بدانیم که ما تنها نیستیم و خدا با ماست.

انسیه روشن


روزنامه جوان
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک، فرشته مرگ جوانان       هنوز صد سال نشده، هنوز از خاطره ها نرفته که چگونه تریاک جای خود را در میان ایرانیان باز کرد، انگلیسی ها سوخته آن را می خریدند و مردم به تریاکی شدن تشویق می شدند، چپق و قلیان از مد افتاده بودند و تریاک وافور مد شد، اما همانگونه که زمان از توقف باز نمی ایستد و هر روز اختراع و اکتشاف جدیدی می شود و هر روز چیزی برای تعجب کردن و انگشت حیرت به دهان گرفتن انسان ها پیدا می شود مخدر ها هم روز به روز به روز شدند و نشئه شدن ها هم به روزتر شد، روزگاری با پک زدن های عمیق به وافور، زمانی دیگر با استنشاق گردهای سفید هروئین بر روی زرورق یا تزریق آن! اسم ها هم به روز شدند تریاک سنتی و طبیعی رو به فراموشی می رود چون هم قدیمی است و هم بی کلاس است و کراک و شیشه و پان مدرن و صنعتی طرفدار پیدا کرده است.
جوانان هم تریاک و هروئین را مخدر می دانند و کراک و شیشه را مخدر نمی دانند شاید چیزی می دانند در حد یک قلیان آن هم از نوع میوه ای اش پس ترس و ابائی برای عدم مصرف آن ندارند و یا یک قرص نشاط آور تا ساعتی به اصطلاح خوش باشند و حال کنند، سلامت نیوز در نگاهی کوتاه به معرفی و بررسی عوارض مصرف کراک که مصرف آن امروزه بین جوانان ‪۱۷‬تا ‪ ۲۵‬سال رو به افزایش است می پردازد. کراک ایرانی خطرناک تر از کراک خارجی ! کراک اصل نوعی از مواد مخدر است از الکالوئیدهای دسته کوکائین، انرژی زا و شادی آور است و هیچگونه اعتیادی را در فرد مصرف کننده ایجاد نمی کند، ولی موادی که با نام کراک در ایران توزیع میشود کراک اصل نیست ، بلکه هروئین غلیظ شده است که توسط مافیای روسیه تولید و درایران پخش میشود .
در ایران کراک در آزمایشگاههای مخفی و خانگی با فشرده‌کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هر گونه استانداری انجام می شود و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و همین موضوع، وضعیت بازار کراک و مصرف آن را آشفته‌تر کرده است. در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی توان از آن هروئین خالص بدست آورد کراک تولید میشود ، این کراک یکی از قویترین مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتیاد ایجاد میکند بطوریکه طی یکماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز (تقریبا ً هر ۲ ساعت یکبار) میرسد .
کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به‌اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می‌چسبانند و همین ‌اندازه می‌تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد. هرچند کوکائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به کرک محدود به یک گروه سنی یا شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن آن، کراک را همگانی کرده است و اعتیاد به کراک در بسیاری از کشورهای صنعتی شده اعتیاد به کراک نه تنها از سنین مدرسه، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود! این ماده مخدر صنعتی بدلیل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به سایر مواد مخدر باعث جذب مصرف کنندگان سایر مواد مانند تریاک گردیده است چرا که مصرف کراک به قدری آسان است که فرد در مدت ۵ دقیقه حتی در دستشوئی و با استفاده از فندک و نی یا لوله و سنجاق می تواند آنرا مصرف کند. امتحان معنائی ندارد هنگامی که آمارهای مربوط به اعتیاد اعلام می شود درصد زیادی به مصرف کنندگان تفننی اختصاص دارد، یعنی کسانی که مواد مخدر مصرف می کند اما هنوز معتاد نشده اند بلکه به صورت تفریحی مصرف می کنند که این مورد را بیشتر می توانیم در مورد تریاک ببینیم و همین آمارها تفکر اشتابهی را در بین جوانان موجب شده که: ((با یکبار امتحان آدم معتاد نمی شه!)) اما سال گذشته از تعداد معتادان مراجعه‌کننده به مرکز تخصصی ترک اعتیاد تهران ، ۵۹درصد معتاد به تریاک و ۲۴‌درصد معتاد به مصرف کراک بوده‌اند در بین جوانان، کراک به صورت ماده‌ای کم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵درصد از مصرف‌کنندگان، آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص می‌شود که کراک ماده‌ای بسیار اعتیادآور است و تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته می کند.
تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح "پرواز" شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، "سقوط" و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود. تدخین کرک برای شخص حس نشاط ظاهری شدیدی به دنبال دارد که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول میکشد.
اما پس از آن با افسردگی حاد، احساس بی ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد این ماده، ادامه میابد. در یک دوره زمانی بسیار کوتاه، این ماده کنترل مصرف کننده را در دست میگیرد و این الگوی رفتاری به اعتیاد شدید می انجامد. نیاز به مصرف مکرر کرک به دوره هایی که معتادان کرک آنرا binge ( مدت عیاشی) مینامند، می انجامد. در یک دوره مصرف فرد تا جایی که پول و یا کرک در اختیار دارد و یا تا زمانی که به اغما فرو رود، به مصرف کرک ادامه میدهد.
به طور کلی اثرات کوتاه ‌مدت مصرف کراک مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاه‌تر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می‌کند ،افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی‌قراری، لرزش به‌خصوص در دست‌ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ از عوارض مصرف این ماده مخدر صنعتی است.
از جمله نشانه های اعتیاد به کراک می توان به :تغییرات بارز در شخصیت و رفتار، از دست دادن توجه و تمرکز ، کاهش وزن، ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده ، رفت و آمد با افراد معتاد، آشفتگی چشمگیر، رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان ،برنامه خواب نامنظم ، بی توجهی به آراستگی ظاهری ، پارانویا شدید (سوء ظن به همه) ،بی قراری و اضطراب . باید کاری کرد! سرهنگ علی تواضعی ، مدیرکل مبارزه با جرایم جنایی آگاهی ناجا معتقد است که نقش مخدرهای صنعتی در ارتکاب دیگر جرم ها بیش از گونه های سنتی بوده و براساس آمارها دست کم ۲ برابر دیگر مواد است. از آنجا که رشد سریع مصرف مخدرهای صنعتی موجب ارتکاب بزه های دیگری نیز می شود ، اقدامی سریع و متناسب با این آهنگ شتاب ، ضروری است. کیانوش شاهرخی ، حقوقدان در این باره می گوید: مجلس باید هر چه سریع تر با ارائه طرحی ۲ فوریتی ، خلاء قانونی چگونگی برخورد با مخدرهای شیمیایی را رفع و مشکلات پدید آمده را حل کند.
محسن طاهری جبلی ، حقوقدان نیز بر این باور است و تاکید دارد که متاسفانه قانون های موجود در زمینه مواد مخدر هنگام مواجهه با مخدرهای صنعتی ، با سکوت و خلاء قانونی روبرو می شوند که این امر خود عاملی برای تجری مجرمان ، گسترش استعمال بیشتر این مواد و خارج از کنترل شدن جامعه می شود. اما صرف برخورد فیزیکی و قانونی با پدیده مخدرهای نوین نمی تواند کارساز باشد ، زیرا این رویه تا کنون جاری بوده و نتیجه کاملی از آن به دست نیامده است.
بر همین مبنا ، دکتر اصغر مهاجری ، جامعه شناس می گوید: برای نسل سوم به اندازه کافی کار فرهنگی صورت نگرفته است و نمود آن را می توان امروز در سرگردانی ها و پناه بردن این نسل به اعتیادهای خطرناک مشاهده کرد. گام های رساندن جوانان به قله های پیشرفت ، به درستی انجام نشده و جوان می اندیشد که این فاصله را با عالم توهم جبران کند. یکی از روزآمدترین راهکارهای رویارویی با مخدرها در سراسر جهان ، در پیش گرفتن رویه پیشگیری است . سرهنگ علی سماواتی ، رئیس مرکز آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تاکید دارد هنگامی که بیشترین تبلیغات قاچاقچیان و فروشندگان مخدرهای صنعتی با عنوان هایی همچون بی خطر بودن ، عدم اعتیاد آور بودن و... در کنار ارزانی و آسانی تهیه آنها قرار می گیرد ، برای رویارویی با این مواد ، هیچ راهکاری بهتر از پیشگیری نیست. این کارشناس مبارزه با مواد مخدر ناجا می افزاید: هم اکنون از ۱۵ میلیون دانش آموز سراسر کشور ، ۷/۱۳ درصد در معرض مستقیم اعتیاد قرار دارند که این موضوع اهمیت آموزش و پیشگیری را دوچندان می کند.
از مهم ترین و شاخص ترین مکان های مناسب برای پی ریزی بحث پیشگیری از گرایش به مخدرهای صنعتی ، خانواده ها به عنوان نخستین کانون و گروه حضور فرد در اجتماع ، هستند. سیما اسفندی ، روانشناس تصریح دارد که خانواده ها به عنوان نخستین جایگاه شکل گیری و جهت دهی به شخصیت ، با فقر آموزشی ، آموزش ناقص و... که دارند ، نقش اصلی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر جدید ایفا می کنند. اما باید توجه کرد که همیشه راهی برای هر مشکلی وجود دارد و اعتیاد به کراک نیز مستثنی نیست هر چند که راهی سخت و مشکل و البته طولانی دارد اما بهتر آن است که مسئولان و مخصوصا والدین با آگاهی و تصمیمات و رفتارهای درست با نوجوانان و جوانان
آینه   .  .  .    کراک آنچه باید از آن دور بود       نصف رفیقای من کراک میکشن منم یه مدت کشیدم حدود ۶ ماه پس بهتر میتونم بگم چیه کراک در اصل باید کوکایین کرستالیزه شده باشه که در آمریکای جنوبی ساخته میشده.
اما در ایران هرویین(مورفین دی استیل)رو کریستالیزه میکنن یعنی با اشباع اون خلوصش رو به بالای ۹۰ درصد میرسونن وبا اضافه کردن چنتا آلکالویید ومواد سمی دیگه کراک به دست میاد حیف بلد نیستم عکس آپلود کنم وگرنه با موبایل کلی عکس ازش میگرفتم قیمت یک واحد اون بین ۲۰۰۰ تا۲۵۰۰ تومنه که البته اگه ۵۰۰۰ خرج کنی سه تاشو که میشه نیم گرم میتونی بخری طبق آماری که از دوستام دارم قیمت کراک(هرویین کریستالیزه) تو اروپا دهها برابر این قیمته کراک مقاومت دارویی بالایی داره که در بار پنجم برای اینکه به اندازه بار اول نشگیشو حس کنی باید پنج برابر بیشتر مصرف کنی البته ابتدای کار با این مقدار آغاز می شود ولی بعد از چند ماه به سرعت مصرف بیشتر و بیشتر میشود و حالا دیگر فرد آلوده شده باید و باید به هر طریق پول مورد نیازش را فراهم کند و این زمانی ست که شخص اگر دختر باشد به تن فروشی و اگر پسر باشد به دزدی و فروختن حتی ساعت دستش به مبلغ هزار تومن راضی میشودو حتی گاهی فروش ناموس خود (این مورد دیده شده) . به خاطر داشته باشید که معتاد به کراک باید و باید پول مورد نیازش را فراهم کند و این مقدمه سیاهی زندگی او میشود چون بعد از زمان کوتاهی دیگر نزد عزیز ترین کسانش هیچ ارزش و اعتباری ندارد .
یکی از خوبیاش اینه که آدم سرما رو حس نمیکنه چون جزو مواد تضعیف کننده سلسله اعصاب مرکزیه یکی از مسایل اساسی قیمت پایین آن است که چگونه با وجود این همه دست به دست شدن گرمی ۱۰۰۰۰ به دست ما میرسه در صورتی که هرویین گرمی ۱۲۰۰۰ ؟؟؟
مصرف یک بار آن بار آن باعث میشود قباحت کار از بین برود بنابر این راه برای مصرف مجدد باز میشود یکی از دلایل رواج کراک نام آن است... گول زننده و شبیه کوکایین... نامی که تو دهن میچرخه اسم کراک زیر اسم اکستازی یا همون ام دی ام ای گم شده در صورتی که اینا ربطی به هم ندارن اکستازی محرک سلسله اعصاب مرکزیه وکراک تضعیف کننده(علت خارش پوست بعد از کشیدن همینه)یا بهتر بگم نابود کننده کراک از جهتی به سه دودی معروفه چون آدم تو کام سوم نشگیش شروع میشه.
علت آن حل شدن سریع این ماده در چربی است(۷۰ در صد مغذ از چربی تشکیل شده) کراک هیچ بویی نداره فقط خیلی تلخه به طوری که بعضیا بعد از هر کام کراک یه کام سیگار میگیرن تا مزشون قاطی بشه و مزه کراک تو دهنشون نیاد چون ممکنه بالا بیارن سهولت در مصرف(حمام اتاق مخصوصا حمام) طبق آماری که از دوستام دارم قیمت کراک(هرویین کریستالیزه) تو اروپا دهها برابر این قیمته معتاد به تریاک می تواند سال ها زنده بماند و در کنار مصرف زندگی عادی خود را نیز داشته باشد حتی کار کند و خانوده اش را سرپرستی کند .
حتی معتاد هروئیین می تواند۱۰تا ۲۰ سال زنده بماند و اگر وادار به تزریق نشود شاید حتی بیشتر .اما معتادی که ۳ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰ (سی) کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا بیش از ۲ سال زنده می ماند ؟ معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد و طحالش را قطعا از دست خواهد داد.معتاد به کراک هرگز نمیتواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد پس از یک ماه یااولین نشئه و در حال چرت زدن و یا خمارئ در حال درد کشیدن است . دردهای عضلانی و استخوانی وحشتناک که خود من بارها شاهد آن بوده ام .
بنابراین نمی تواند کار و زندگی عادی داشته باشد . پس از ۶ شش ماه (به نسبت قدرت بدنی اشخاص مختلف برای نمونه یکی از عزیزترین دوستانم در ۷هفتمین ماه مصرفش ریه و کبدش را از دست داد و دچار مرگ وحشتناکی شد ) دیگر نشئگی هم نخواهد بود معتاد یا خمار است و در حال درد کشیدن و با مصرف زیاد بدون اینکه نشئه بشود فقط کمی دردش ساکت میشود .این تقریبا اخرین ماه های عمر یک معتاد به کراک است و انتهای آن که خیلی از معتادان حتی قبل از رسیدن به این مرحله میمیرند تزریق محلول کراک است که حد اکثر ۲ ماه بعد آن معتاد می میرد .
آیا مرگی دردناکتر و مظلومانه تر از این هم هست مرگی که در سایه بی اطلاعی مردم و جامعه اتفاق می افتد . متاسفانه کراک در جامعه به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است وچیزی نمانده تا به یک اپیدمی تبدیل شود .
در زیر سایه سنگین سانسور خبری کراک انقدر ناشناخته است که اگر حتی در اینترنت هم بخواهید راجب آن مطلب تهیه کنید بیش از ۵-۶ صفحه آ ۴ بدست نخواهید آورد و همین اطلاعات هم در مورد کراک کوکایین است که در امریکا و اروپا رواج دارد و بسیار گران است .
در پایان شما اگر بخواهید خاک را که از آن بی ارزش تر نیست از این مسیر خطرناک وارد شبکه ای کنید که به دلیل خطراتش سودهای کلانی دارد وبدون تبدیل آن به ماده ای دیگر بفروشید چندین برابر قیمت کراک هزینه در پی دارد . آیا جای تامل و درنگ نیست که این ماده با این خطرات و با چند بار تبدیل کردن اینقدر ارزان به دست مصرف کنننده و جوانان معصوم ما می رسد ؟؟؟ آیا قدرت عظیم و مافیای بزرگی در پشت این قضیه به قصد نسل کشی جوانان ایرانی سوبسید پرداخت نمیکند؟
به نظر من کراک از طاعون قرن یعنی ایدز هم بد تره...جان مال عزت ناموس و شرف آدم رو به باد میده... در ابتدا زمان خیلی خوب میگذره ولی وقتی نوبت خماری برسه... وای... باچشم خودم ۴ روز خماری(از درد زیر دوش آب سرد رفتن مالیدن بدن به دیوار و خیلی چیزای دیگه)و ۲۰ شب بیدار بودن(تا یک الا ۳ هفته بی خوابی همراه افسردگی میل شدید به مصرف از همه بد تر همه خوابنو تو بیدار و بی حوصله)رو دیدم به همه میگم ترکش کار حضرت فیله پس نکشید چن وقته دیگه کراک قدیمی شده... مژده... محلول نور(نور جیزک با نوار زرد آبی و پهن جیزک با نوار مشکی ).
آینه   .  .  .   
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک :واگویه‌های معتادان از تجربه مصرف خوفناک‌ترین ماده مخدر دنیا       پتو را پس می‌زند. بوی عفونت و هرم گرما نفسم را بند می‌آورد. «چرا نمی‌یایی جلو؟ این جوری که کرم‌ها را نمی‌بینی!» نگاهم از بال‌های کج و کوله عقاب آبی خالکوبی شده روی ساعد می‌گذرد و می‌رسد به زخمی عمیق که شبیه خورشیدی سرخ و سیاه و متعفن بالای سر عقاب به قطر سکه‌ای پنج تومانی دهان باز کرده و رشته‌هایی خاکستری از پوست لهیده یا چرک، مثل کرم یا سبوس گندم با گوشت گندیده در هم آمیخته است.
«کار کراکه! سر ۲ سال کرم زدم.» نوک انگشتش را دور زخم می‌چرخاند. پوسته‌ها روی ملحفه بیمارستان می‌ریزد. «اینجا کراکی زیاده! فقط که من نیستم.»
در راهروهای بیمارستان لقمان مثل هر ملاقات‌کننده دیگری، اما بی‌گل و بی‌شیرینی قدم می‌زنم و فکر می‌کنم که آمدنم را مدیون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستم و فکر می‌کنم اگر بروشور یا هر نوشته‌ای درباره کراک را از ستاد مبارزه با موادمخدر نخواسته بودم، اگر آنها مرا به وزارت بهداشت و اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارتخانه نفرستاده بودند، اگر مدیر آن اداره بعد از ساعت‌ها معطلی و درخواست برای فکس کردن سوالاتم درباره کراک بیشتر آنها را با جواب کوتاه «این سوال‌ها نیاز به پژوهش دارند، نمی‌توانم جواب بدهم.»
پاسخ نداده بود، اگر برای تهیه بروشوری درباره کراک به کارشناسان اداره سلامت روان وزارتخانه فرستاده نشده بودم، اگر کارشناسان مرا بار دیگر به اداره پیشگیری از سوءمصرف نفرستاده بودند، اگر دکتری که حاضر نبود اسمش را بگوید در آن اداره نگفته بود «فعلا هیچ بروشوری درباره کراک نداریم، اما در دست تهیه است»، اگر مدیرکل اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد با خشم نگفته بود «بروشوری در کار نیست، چون همه را فرستاده‌ایم به دانشگاه‌ها»، اگر دانشگاه نرفته بودم، اگر نمی‌دانستم در دانشگاه خبری از اطلاع‌رسانی درباره کراک نیست، اگر نمی‌دانستم جمعیت هدف کراک معمولا سیکل هم ندارند، آن وقت شاید اصلا گذرم به بیمارستان لقمان نمی‌افتاد.
می‌نشستم توی اداره و یکی از آن بروشورهای کذایی اطلاع‌رسانی را که نه من، نه کراکی‌ها و نه دیگر جوان‌ها دیده‌اند، باز می‌کردم و قصه‌ای تکراری می‌نوشتم که: کراک ایرانی برگ کوکائین نیست، هروئین فشرده با خلوص بالاست و شاید چاشنی آمار به آن اضافه می‌کردم که ۷/۲۵ درصد از معتادان، کراک ایرانی می‌کشند، بعد از تاریخچه‌اش می‌نوشتم و قصه کراک به سر می‌رسید، اما لطف دست‌اندرکاران پیشگیری و درمان اعتیاد مرا کشاند تا بیمارستان لقمان که از کراکی‌ها یاد بگیرم چطور می‌شود با یک سنجاق قفلی و فندک اتمی و دو سوت کراک، همه روز منگ بود، یاد بگیریم کراک فقط دانه برنجی و سپید نیست، گاهی پودر است، گاهی کلوخی است، گاهی شبیه کره است، گاهی شبیه کود شیمیایی است، گاهی سپید است، گاهی زرد، گاهی خاکستری، گاهی قهوه‌ای. کراکی‌ها یادم دادند که کجا می‌توانم یک سوت کراک بخرم و در ۲‌دقیقه دودش کنم.
و چطور می‌شود توی زندان چند سوت کراک را مثل آب خوردن مخفی کرد و...
در راهروهای بیمارستان لقمان، همراه ملاقات‌کننده‌های دیگر پرسه می‌زنم. برای پیدا کردن کراکی‌ها گشتن لازم نیست. آنها مثل موادفروش‌ها همه جا هستند.
گاهی که ناله‌های کشدار و غم‌انگیز آمبولانس‌ها حیاط را شلوغ می‌کنند، تیم اورژانس تن خشک و لاغر یکی از آنها را که از دل خرابه‌های حواشی شهر بیرون کشیده، روی تخت چرخدار می‌گذارند و هل می‌دهند تا اورژانس مسمومین، تا پرستارهای نگران نبض بگیرند و همین که مردمک‌های ته‌سوزنی را دیدند و ضربان کند قلب را شمردند، تزریق و خوراندن دارو را شروع کنند و بعد مسافر تخت چرخدار را ببرند طبقه دوم پشت میله‌های فلزی ضخیم، تا سر صبر به رکیک‌ترین فحش‌های عالم و دردناک‌ترین ضجه‌ها گوش دهند و به خیال خودشان کراکی‌ها و بقیه معتادان را پاک کنند، هر چند می‌دانند مهمان‌های گیج و عبوس بخش، همین که سرپا شوند، خودشان را می‌رسانند پشت میله‌های فلزی که راه ملاقات‌کننده‌ها را بسته‌اند، زانو می‌زنند و التماس می‌کنند تا به حیاط بروند، با این رویا که با دست پر برگردند و با یکی دو سوت کراک، بلندای روزشان را در چرت‌های طولانی کوتاه کنند.
● تخت اول‌
«تریاک از کراک بهتره.» اسمش محسن است. «منو آقام آورده اینجا. گفتم آقاجون کراک ترک نداره، گوش نکرد.» محسن هنوز ۲۳ سالش تمام نشده است. «من از وقتی چشم باز کردم خمار بودم.» تا اول راهنمایی بیشتر نخوانده، پس او هم بروشورهای کذایی را ندیده است. اعتیاد برای محسن با اکستازی آمده است. «قرص برای این که خوب بترکاند باید چهار پنج تاش را با هم خورد، عین قرص معمولی با آب.» قرص بسته به اصل بودن یا نبودنش از ۲۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان می‌ارزد.
«بعد رفتم سراغ حشیش. بلدی بار بزنی؟» محسن کاغذ را از دستم می‌قاپد. توتون‌های خیالی را با حشیش‌ توی کاغذ می‌ریزد و آن را لوله می‌کند. «می‌نشستیم توی پارک، ۸ ۷ نفری دود می‌کردیم. فقط می‌خندیدیم. هیچکی هم کاری به کارمون نداشت.» ۴ سال پیش تریاک را امتحان کرده است. «هر بسته‌اش ۲ هزار تومان بود. هنوز هم می‌کشم.» از همان وقت شب‌ها دیر آمده خانه و صبح‌ها دلشوره‌ای گنگ او را از خواب می‌پرانده است، تا شال و کلاه کند دنبال مواد.
«خب وقتی آدم نمی‌یاد خانه، یواش یواش ننه بابا می‌فهمند.» مادر حرفی نمی‌زده، فقط گریه می‌کرده،‌ اما آقا جان... «آقام هی می‌آمد منو از تو خرابه‌ها پیدا می‌کرد. می‌گفت بیا خانه، می‌آمدم پول برمی‌داشتم، درمی‌رفتم.» محسن جلوی آقاجان سیگار هم نمی‌کشد. «روم نمی‌شه!»
پیرمرد پیش پای من رفته است و پیش از رفتن به محسن گفته اگر ترک کند، دامادش می‌کند. محسن می‌خندد و چروک‌های خنده روی پوست خشکش می‌ماند. حتی وقتی ساکت می‌شود و یاد خرابه‌های انتهای خیابان چمن می‌افتد. «میدان قدس حسن‌آباد را بلدی؟ موادفروش تا دلت بخواهد آنجا هست!» اسم زندان را که می‌شنود، عنق می‌شود. «آقام ۹ ماه انداختم زندان که ترک کنم. آنجا مواد گیرم نیامد. پاک شدم.»
محسن از شب‌های زندان می‌گوید، پشت پرده‌های نخی گل منگلی، مردهای قوزی و بداخم، کارتن‌ها را آتش می‌زده‌اند و کراک را با آب می‌جوشانده‌اند. «می‌ریزندش توی سوراخ دماغشان، این طوری!»
سرش را بالا می‌گیرد و جوشانده خیالی را می‌ریزد تو سوراخ دماغش «آنها که عملشان بالاست، این طوری می‌کنند، بقیه همه با دود...» محسن یک سال و نیم پیش کراکی شده است. «فقط قلب درد دارم. ولی اینها گفتند کبدت هم پیاده است!» محسن دوست ندارد تنهایش بگذارم.
«خرابه‌های ته خیابان چمن را بلدی؟ هر سوت ۲ هزار تومان! ولی تریاک بهتره.» به خیال محسن تریاک از کراک بهتر است. «تریاک رو شاید بشود ترک کرد، ولی کراک رو نه...» محسن دلش می‌خواهد گریه کند ولی چشم‌هایش خشکند و به اشک نمی‌نشینند، فقط ناله می‌کند. «دلم واسه آقام می‌سوزه... بهش گفتم من از دست رفته‌ام... فکر کن مرده‌ام... نمی‌فهمه که...»
● تخت دوم‌
«به مولا من کراکی نیستم. به جان خواهرم، یک وقت‌هایی لنگ سیخ و سنجاق بوده‌ام، ولی دست به کراک نزده‌ام.» سولماز نشسته است لب تخت و کتاب فارسی کلاس دوم دبستان را گذاشته است روی پاهایش. مرتضی که جانش را قسم می‌خورد برمی‌گردد و چشم‌های درشت سیاهش از میان رشته‌های ابریشمی براق و نرم موها که ریخته‌اند روی صورت، به مرتضی خیره می‌شوند.
حرف‌های مرتضی نیمه‌کاره می‌ماند. شاید چشم‌های سیاه نگهش می‌دارند یا اخم مادر و برادرش... از سولماز می‌پرسم اسمش چه معنایی دارد، جواب نمی‌دهد. مادر، دست سولماز را پی خودش می‌کشد. «یعنی گلی که هیچ وقت پژمرده نمی‌شود.» زن بغض کرده است. صدایش می‌لرزد. از مرتضی خداحافظی نمی‌کند. چشم‌های مرتضی، انگشتر حلبی سولماز را توی انگشت اشاره‌اش تا دم در بدرقه می‌کند.
ملاقات‌کننده‌ها که می‌روند، مرتضی از کراک می‌گوید: «۲ سال پیش شروع شد.» او هم کتاب‌ها را نرسیده به دبیرستان رها کرده است. زخم‌های کف دست و بالای ابرو را با ناخن می‌کند. «لابد خورده‌ام زمین. یادم نیست.» آخرین خاطره‌اش از خرابه‌ای خیلی دورتر از پاسگاه نعمت‌آباد است که دوزانو نشسته و فندک را زده است. «بقیه‌اش را یادم نیست.» مرتضی هم مثل خیلی از کراکی‌ها چند جور اعتیاد دارد و به قول پزشکان، مولتی دراگ است. «شبی یک چکه الکل سفید می‌خورد، فقط از روی نفهمی و بچگی.» مرتضی ۱۸ ساله است، کشتی‌گیر.
«بابام هروئینی بود، وقتی مرد کسی بالا سرم نبود. زانوم تو کشتی آب آورد، بچه‌ها گفتند تریاک دردش را می‌گیرد...» پاها و دست‌هایش ورم کرده‌اند. «یکهو تریاک را گران کردند، نایاب شد، ولی کراک زیاد پیدا می‌شد، ما هم کراکی شدیم.» مرتضی قسم خورده است کراک نکشد. «۲ برابر تریاک نشئگی و چرت می‌دهد.»
قسم‌ها حریف کراک نمی‌شوند. جواب سوالم را با شک می‌دهد. «موادفروش می‌خوای چکار؟ بالاخره هر محله‌ای یکی داره...» از کیسه هم برایم تعریف می‌کند. به پهلویش ،‌ جایی بالاتر از کشاله ران و پایین‌تر از شکم اشاره می‌کند «زیاد که تزریق کنی اینجا کیسه درست می‌شه، ورم می‌کنه، می‌یاد بالا» بعد هر وقت لنگ تزریق شدی، سوزن بزن همانجا.» مرتضی بی‌تاب است. پول لازم دارد. «اینجا پول می‌خواهند، من ندارم.»
زیر چشمی نگاهم می‌کند و منتظر می‌ماند. می‌گویم خدمات بیمارستان تقریبا رایگان است. عرق پشت لبش را با دست می‌گیرد. «اصلا خجالت می‌کشم اینجا بمانم.» می‌گویم که زیاد نمی‌ماند، تا یکی دو روز دیگر مرخص می‌شود.
حرفم تمام نشده، اخم می‌کند. کلافه می‌شود. زیر لب بدوبیراه می‌گوید. از اتاق بیرون می‌زند. وقت بیرون رفتن می‌فهمم یکی از پاها را روی زمین می‌کشد، همان پا که به کیسه می‌رسد.
● سل هم در راه است‌
علیرضا ملک، پرستار بخش ترک فوق‌سریع (urod) تعریف می‌کند که گاهی وقت‌ها همان کیسه محبوب مرتضی که نشانم داده است، راه جریان خون را می‌بندد و پا می‌گندد که ناچار قطعش می‌کنند، بعد یاد کامران ۱۷ ساله می‌افتد که کراک و هروئین و کوکائین تزریق می‌کرده و حالا یک پا ندارد.
به عقیده ملک، ترک فوق‌سریع، اگر بدون مشاوره روانشناسی باشد، فقط اسباب دلخوشی خانواده‌هاست و دیر یا زود معتادان برمی‌گردند. «بعضی از آنها که برای ترک می‌آیند، هنوز از مواد متنفر نیستند و این یعنی برمی‌گردند!» خیلی از آنها که مهمان اتاق جراحی برای ترک فوق سریع می‌شوند، قصد ترک کردن ندارند و فقط آمده‌اند تا جواب آزمایش خونشان، نشانی از مورفین نداشته باشد.
ملک با همه بیمارانش رفیق شده است. «تا رفیق‌شان نباشی نمی‌توانی کمکشان کنی.» او قلق هر بیماری را می‌داند.
«بعضی‌ها پرخاشگرند، بعضی‌ها فقط محبت می‌خواهند، بعضی‌ها باید اعتماد کنند، بعضی‌ها...»
گرچه ملک و معتادها می‌گویند کراک ایرانی نورجیزک و در نتیجه کورتن دارد که ظاهرا با تجمع چربی در اندام فوقانی، گوژپشتی، صورت ماه‌شکل و پف‌کرده کراکی‌ها در اولین ماه‌های مصرف صدق می‌کند؛ اما به نظر دکتر بابک مصطفی‌زاده، متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، کراک ایرانی بیشتر ترکیبی از هروئین فشرده با خلوص بالا به همراه گچ، آهک، محرک‌هایی مثل آمفتامین و آرامش‌بخش‌هایی از قبیل فنوباربیتال است که به همین خاطر کار مغز و قلب را مختل می‌کند و می‌رسد به اختلال رفتاری، اختلال تکلم، لاغری مفرط، عوارض پوستی و نقص در سیستم ایمنی که دکتر سعید صفاتیان، مدیرکل درمان معتادان ستاد مبارزه با موادمخدر، نارسایی کبدی و امراض چشمی حاصل از استنشاق را هم به آن اضافه می‌کند.
صفاتیان مرض همیشگی کراکی‌ها را افسردگی می‌داند. «یا طی اعتیاد افسرده می‌شوند یا پیش از اعتیاد افسرده بوده‌اند که به مصرف موادمخدر منجر شده است.»
مصطفی‌زاده هشدار می‌دهد که بجز‌ ایدز و هپاتیت در کراکی‌ها باید منتظر مرض تازه‌ای هم باشیم. «سل! ضعف سیستم ایمنی و تغذیه بد، احتمال ابتلا به سل را در این گروه بالا برده است.» او کرم‌زدگی را توضیح می‌دهد: «با اختلال در خون‌رسانی به پوست، هر ضربه یا تماس سطحی بدن را زخمی می‌کند؛ اما زخم‌ها روباز باقی می‌مانند.»
مصطفی‌زاده به درمان نگهدارنده با متادون به عنوان آخرین راه درمان اعتیاد به کراک معتقد است و مثل ملک به مشاوره روانشناسی همزمان و پس از اعتیاد ایمان دارد.
● سکوت، سکوت، سکوت‌
وقتی اصلی‌ترین اطلاعات قابل دسترس برای عموم، وبلاگ نوشته‌ها می‌شوند، وقتی مراجع متولی پیشگیری و مبارزه با موادمخدر سکوت می‌کنند، وقتی می‌شود کراک را در کمتر از یک ساعت خرید؛ اما برای گفتگو با یک کارشناس درباره آن باید ۶ ۵ ساعت منتظر ماند و سرانجام دست خالی برگشت، وقتی هنوز هیچ پژوهش جامع و قابل استناد دانشگاهی درباره کراک وجود ندارد، وقتی هنوز اتفاق‌نظری درباره ترکیب شیمیایی و شکل کراک در دست نیست، وقتی از بین صدها تابلوی تبلیغاتی با نقش یخچال، تلویزیون، جاروبرقی و سشوار که در بزرگراه‌ها قد کشیده‌اند، حتی یکی به هشدار درباره خطرناک‌ترین مخدر کشور اختصاص ندارد، مبارزه با کراک مثل جنگیدن در تاریکی است. چه کسی می‌تواند در تاریکی مطلق به پیروزی دلخوش باشد؟
در بخش مسمومان بیمارستان لقمان مثل هر ملاقات‌کننده دیگری، قدم می‌زنم و به ۷۰ میلیون ایرانی فکر می‌کنم که نمی‌شوند همه آنها را در راهروهای بیمارستان چرخاند تا از کراک بیشتر بدانند.

مریم یوشی‌زاده‌


روزنامه جام‌جم
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک همان هروئین است       در یکی دو سال گذشته نام ماده مخدر جدیدی در رسانه‌ها و توده‌های مردم برده می‌شود که کرا ک نام دارد . بررسی‌های انجام شده توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد که این ماده همان هرویین است که به شکل خالص تر و به صورت فشرده در آمده و در بازار خرید و فروش می‌شود. ‌
روش مصرف این نوع هرویین تدخین و دود کردن است. این ماده فوق‌العاده اعتیاد آور است و قدرت اعتیاد آوری آن از هرویین معمولی که به صورت پودر است ، تا چند برابر بیشتر است. ‌
از آنجا که کراک شکل خالص تر هرویین است ، لذا آثار آن همانند پودر هرویین ولی با شدت بیشتر است. ‌ شدت این حالت بستگی دارد که چه مقدار کراک مصرف شود و با چه سرعتی این ماده به مغز برسد . در واقع یکی از دلا‌یل اعتیاد آوری بسیار زیاد هرویین و کراک این است که خیلی زود به مغز می‌رسد. ‌
بیشتر کسانی که کراک مصرف می‌کنند در ابتدا احساس سرخوشی و نشئگی می کنند ، همراه با این سرخوشی ، بدن گرم تر و دهان خشک می‌شود و فرد در دست ها و پاها احساس به اصطلا‌ح سنگینی می‌کند. ‌ در مواقعی نیز فرد مصرف‌کننده دچار حالت تهوع و استفراغ و بی‌قراری شدید می‌شود . بعد از این حالا‌ت اولیه ، ممکن است تا چند ساعت سرگیچه پیش آید . در این وضعیت تمامی اعمال مغز تحت تاثیر آثار این ماده قرار گرفته و دچار نابسامانی می‌گردد . حرکات قلب کند و تنفس در مواردی آنچنان آهسته می شود که منجر به مرگ می‌گردد. ‌
اولین آثار مصرف مداوم کراک اعتیاد و وابستگی به آن است . بدیهی است با بروز اعتیاد ، هدف اصلی زندگی فرد مصرف‌کننده به دست آوردن و مصرف مواد خواهد بود. در واقع کراک به معنای واقعی کلمه سبب تغییرات بارز در مغز و رفتار می‌شود . وقتی که وابستگی جسمی به کراک به وجود می‌آید ، بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می‌کند ، به گونه‌ای که اگر مصرف آن به یک باره قطع شود ، علا‌ئم محرومیت بروز می‌کند. ‌ علا‌ئمی چون بی‌قراری ، اسهال ، درد استخوان و عضلا‌ت ، استفراغ ، بی‌خوابی و حرکات غیر ارادی در پاها معمولا‌ چند ساعت پس از آخرین مصرف کراک نمایان می‌شوند . ‌
کراک نیز همانند هروئین نه تنها مغز را به خود وابسته می‌کند ، بلکه با وابسته کردن روان فرد در وی میلی دائمی برای مصرف مواد را پدید می‌آورد کراک باعث کاهش تنفس می‌شود . این عمل از طریق تغییراتی که در فعالیت سلولی / شیمیایی ساقه مغز بوجود می‌آید ، رخ می‌دهد. ساقه مغز کنترل اعمال غیر ارادی بدن را به عهده دارد و باعث تغییرات سیستم لیمبیک می‌شود . این سیستم مسئول کنترل عواطف است و تحت تاثیر کراک احساس لذت را افزایش داده ، باعث می‌شود که پیام درد از نخاع به مغز انتقال پیدا نکند. ‌
به علت غلظت بالا‌ی هرویین در کراک و بدنبال آن وابستگی شدید فرد معتاد به آن ، درمان افرادی که کراک مصرف می‌کنند باید جدی تر گرفته شود. درمان سم زدایی در مصارف کوتاه مدت بسیار موفق عمل می‌کند به شرط این که درمان کاهش وسوسه به صورت غیر دارویی و یا با استفاده از داروی‌های مناسب و توصیه شده نهادهای علمی و دانشگاهی باشد . ‌
علا‌وه بر درمان دارویی ، افراد معتاد به کراک باید تحت درمان غیر دارویی نیز قرار بگیرند . مشاوره و روان درمانی ، خانواده درمانی ، گروه درمانی و کاهش آسیب‌ها حاصل از سوء مصرف مواد مخدر در این بیماران سودمند است. ‌
دیده شده است که اختلا‌لا‌ت رفتاری و تصمیم گیریهای لحظه‌ای در مصرف‌کنندگان کراک بسیار شایع تر از مصرف‌کنندگان هرویین است ، بنابرااین این افراد باید توجه داشته باشند که در رفتارهای شخصی از جمله روابط جنسی حتما باید بهداشت فردی را کاملا‌ رعایت کنند زیرا این افراد می‌توانند عفونت‌های جنسی ، ایدز وهپاتیت را به راحتی به شریک خود منتقل کنند. ‌
اگر فردی کراک را به صورت تدخین مصرف می‌کند ، باید توجه داشته باشد که در صورت تغییر شیوه استعمال مثلا‌ روی آوردن به بدترین شکل آن یعنی تزریق ، کمترین امید برای اعاده سلا‌مت او باقی می‌ماند. افراد کراکی همچنین باید توجه داشته باشند که در صورت استعمال این ماده مخدر اگر مخدر دیگری مثلا‌ اکستاسی ، شیشه و امثالهم که علا‌یم رفتاری را تشدید می‌کند مصرف کنند ، مشکلا‌ت حادتری پیش روی آنها قرار می‌گیرد. ‌
به علت غلظت بالا‌ی هرویین و تاثیر زیاد آن در کراک ، معمولا‌ این سوء برداشت در مصرف‌کننده بوجود می‌آید که با مصرف مقدار کم کراک ، اثر مطلوب تری ایجاد می‌کند که باوری کاملا‌ غلط است. تحقیقات پلیس و لا‌براتوارهای دانشگاهی نشان می‌دهد که اغلب در کراک مخلوط هرویین با ترکیبات محرک مانند آمفتامین‌ها ، اکستاسی و امثالهم وجود دارد که این امر بسیار خطرناک است و ممکن است حتی با یک بار مصرف ، فرد را از پای دربیاورد. ‌
تحقیقات نشان می‌دهد که به علت غلظت بالا‌ی هرویین در کراک ، وابستگی و پیشرفت به سمت روش‌های خطرناک مصرف مانند تزریق خیلی سریع اتفاق می‌افتد . درمان کراک نسبت به سایر مخدرها به علل مختلف از جمله دست کم گرفتن شدت مشکل توسط مصرف‌کننده ، وجود مواد مخدر و محرک ، شرطی شدن قوی تر و شدید تر مصرف‌کننده به علت غلظت بالا‌ ، سخت و طولا‌نی تر است. ‌ پلیس ایران در گزارشی رسمی وجود ماده مخدر کراک در بازار کشور را تایید می کند و می‌گوید : ماده مخدر جدید کراک وارد بازار ایران هم شده است . ‌
ابتدا این ماده را افراد معتاد در قشرهای پایین جامعه مصرف می‌کردند ولی به تدریج در بین معتادین طبقات دیگر هم جا پیدا کرده است . ‌ پلیس ایران می‌گوید: در چندین سال گذشته به دلیل نفرت عمومی از هرویین و عوارض وحشتناک این ماده برافراد مصرف‌کننده ، سیستم مافیایی قاچاق مواد مخدر و کارتل‌های بزرگ بازاریابی نام‌های مهیج ، جذاب و اغواکننده ای را برا ی هرویین انتخاب کرده‌اند که نام‌های شکار اژدها ، غبار فرشته ، اشک خدا از آن جمله‌اند . آخرین نام فریبنده این ماده بسیار خطرناک و مرگ بار را کراک گذاشته اند. ‌
روزنامه سیاست روز   .  .  .    كراك چهار برابر هروئين عضلات معتادان را تخريب مي‌كند‌       فارس: مدير كل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «اثر تخريبي كراك بر عضلات معتادان به علت داشتن استيل كدئين چهار برابر هروئين است.»سعيد صفاتيان افزود: «ماده مخدر كراك ايراني كه مصرف آن از حدود دو سال پيش در كشور به شدت در بين معتادان شايع شده است بسيار خطرناك‌تر از هروئين است و آزمايش‌هاي جديد، اثر تخريبي شديد آن را بر عضلات ثابت كرده است.» وي گفت: «در تحقيقي كه به تازگي روي كراك ايراني صورت گرفته، ثابت شده كه ماده اصلي تشكيل‌دهنده كراك بر خلاف هروئين كه ماده اصلي آن استيل مرفين است، استيل كدئين است كه وقتي وارد خون مي‌شود با تاثير بر استيل مرفين موجود در خون اثر تخريبي آن حداقل چهار برابر مي‌شود.» صفاتيان خاطر نشان کرد: «افزايش اين ماده در خون معتادان به كراك موجب تخريب و ليز شدن عضلات به خصوص در محل تزريق مي‌شود، ماده استيل كدئين به شدت خاصيت سمي دارد که به سرعت بافت‌هاي اطراف محل تزريق را از بين مي‌برد.»   .  .  .    50 درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمان اعتياد، کراکى هستند       معاون مرکز ملي مطالعات اعتياد:

50 درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمان اعتياد، کراکى هستند


ايسنا: به گفته معاون آموزشى مرکز ملى مطالعات اعتياد، کراک به عامل اول مراجعه به مراکز ترک و درمان اعتياد تبديل شده که اين امر از افزايش رو به رشد اعتياد به اين ماده خطرناک اعتيادآور در کشور حکايت مى‌کند.دکتر آذرخش مکرى در گفتگو با ايسنا گفت: « درحال حاضر بيش از50 درصد معتادان مراجعه‌کننده به مراکز درمانى اعتياد، معتادان کراکى هستند.» وى با اشاره به افزايش درصد اعتياد به کراک در مقايسه با ساير مواد مخدر و اعتيادآور خطرآفرين در کشور، ام.ام.تي يا درمان نگهدارنده اعتياد با متادون را درمان قاطع و شناخته شده براى اعتياد به کراک عنوان کرد و با اشاره به اين که براى درمان اعتياد به اين ماده، ام.ام.تي بيشتر از ساير روش‌هاى درمانى توصيه مى‌شود، اظهار داشت:« افزايش مراجعه به مراکز درمان اعتياد به دليل اعتياد به کراک بيشتر در مراکز درمان نگهدارنده با متادون مشاهده مى‌شود.»


معاون آموزشى مرکز ملى مطالعات اعتياد، کاهش آسيب معتادان کراکى از طريق شربت ترياک و درمان مکمل و تدريجى آنها از اين طريق، علاوه بر درمان نگهدارنده با متادون را راه ديگر درمان معتادان به اين ماده خواند و يادآور شد: «با ارايه يک مجموعه درمانى کامل به معتادان کراکى با هدف افزايش موفقيت درمانى مى‌توان به درمان آسيب‌هاى متعددى که به اين معتادان وارد مى‌شود، اميدوار بود.»


مکرى با اشاره به اين که کراک در حال حاضر بيشتر به صورت تدخينى در ايران مصرف مى شود، نسبت به افزايش مصرف تزريقى کراک به ويژه در مناطق آسيب‌پذير کشور هشدار داد و تاکيد کرد:«مصرف مستمر تزريقى کراک با توجه به آسيب شديد و پرسرعت جسمى، معتادان را حداکثر ظرف يک سال از پا مى‌اندازد.» وى افزايش آگاه‌سازى عمومى در مورد کراک و مواد خطرآفرينى که در ترکيب آن استفاده مى شود را نيز توصيه کرد و گفت:«هشدار در مورد آسيب‌هاى جدى اين ماده اعتيادآور جديدالورود اما پرتقاضا، به ويژه در بين جوانان، بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.»
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک شوالیه مرگ       مادر نگران و ناراحت است، گریه می‌کند، در یکی از مراکز ترک اعتیاد است. به مسئول مربوطه می‌گوید: تو رو خدا کاری کنید، دیگر نمی‌دانم از کجا پول بیاورم، بدهم به این پسر بره از آن مواد لعنتی بخره و بکشه. خدایا کمکم کن، اگر پدرش بود، شاید امیدی بود اما من چی کار کنم که یک حقوق بخور و نمیر بازنشستگی می‌گیرم و باید شکم او و دخترم را سیر کنم، حالا شکم رو ول کن، دیگر پولی ندارم، هر چه می‌گیرم دو دستی تقدیم این... می‌کنم.
دیگر خسته شدم، این دفعه دست و پاشو ببندید و نگذارید تکان بخورد یا می‌میرد یا ترک می‌کند. مسئول تشکیل پرونده می‌گوید: خانوم، تو رو خدا تمامش کن، بگذار ببینم چی کار می‌کنم؟ شاید این بار فرجی شد. دکتر هم سر می‌رسد، پرونده را که می‌بیند، می‌گوید خانم ما پسر شما رو فرستادیم اردوگاه تا ترک کند اما او فرار کرد، تاریخ بستری شدنش ۶ شهریور بود حالا بهمن‌ماه است و مادر که چشمانش از گریه زیاد سرخ شده می‌گوید: خودم او را به زور آوردم اینجا، شما باید مراقبت می‌کردید. دکتر می‌گوید: خانم محترم آن جا محل ترک اعتیاد است نه زندان که سرباز با اسلحه و سیم خاردار داشته باشد. پسر شما اراده ترک را نداشت، وگرنه این همه در آن محل هستند و بیشترشان هم ترک کرده‌اند. مادر که احساس خستگی می‌‌کند، روی صندلی می‌نشیند و یاد خاطراتش می‌‌افتد...
۲۵ سال پیش که ازدواج کرده بود، فکر نمی‌کرد روزی سرنوشت برایش طوری دیگر رقم بخورد. به خصوص در این چهار سال اخیر، از زمانی که شوهرش سکته مغزی کرد و از کار افتاده شد و گوشه خانه افتاد، آنقدر درگیر بیماری او بود که از پسرش مازیار فرزند بزرگ خانواده غافل ماند.
رفیق‌بازی‌هایش باعث شد تا معتاد شود، آن هم به چی؟ به کراک، این ماده شیمیایی لعنتی... با خود فکر می‌کند اگر مراقب رفت و آمدهایش می‌شدم، حالا وضعم این نبود. دو سال پیش که پدرش مرد، دیگر کنترل او سخت‌تر شده بود، هر کاری که می‌خواست انجام می‌داد، به خصوص از زمانی که به خاطر مرگ پدر به عنوان اداره‌کننده خانواده از سربازی هم معاف شده بود، به جای این‌که کمک حال مادر و خواهرش باشد، از صبح تا شب با این رفیق و آن رفیق بیرون بود و به هیچ‌وجه احساس مسئولیت نمی‌کرد، به خصوص این‌که در چند ماه اخیر، اعتیادش به کراک بیشتر شده بود.
زمانی که مادر به او پول نمی‌داد، با داد و فریاد و آبروریزی در خانه، تمام همسایه‌ها را جمع می‌کرد تا مادر به او پول بدهد و او آن را صرف خرید کراک کند...
منزلشان واقع در شهرک کوچکی در اطراف تهران بود، حالا مادر دو دستش را روی پیشانی‌اش می‌گذارد، به یاد روزی می‌افتد که به همراه دخترش به شهرستان رفته بود تا سری به پدر و مادرش بزند، از طرفی با مازیار لج کرده بود و پنج هزار تومان بیشتر به او پول تو جیبی نداده بود. پس از بازگشت از سفر سه روزه دید که مازیار به بشقاب و قابلمه هم رحم نکرده و همه را فروخته و خرج زهرماری کرده بود. حالا دیگر خواهرش مریم، نمی‌دانست اوقات بیکاری خود را در خانه چگونه سپری کند چون مازیار به تلویزیون هم رحم نکرده بود و زمانی که مادر به او اعتراض کرد، مازیار هم کم نیاورد و از پس مادرش بر آمد، حتی می‌خواست یک سیلی به گوش مادرش بزند که خود را کنترل کرده بود...
مادر سر را بلند می‌کند و رو به دکتر می‌گوید: آقای دکتر، مازیار این بار قول داده که ترک می‌‌کنه، خودش قول داده، خودش هم خسته شده از این همه بی‌عاری و بیکاری. آقای دکتر ترسیده چون پوست قوزک پاش پوسیده و ترک شدیدی خورده، حمام که می‌ره و خودش را لیف می‌زنه، پوست بدنش کنده می‌شه، دیروز که از حمام بیرون آمد، شروع کرد به گریه و از من کمک خواست، آقای دکتر کاری کنید.
دکتر که امثال مازیار را دیده است، می‌گوید: خدا کمکش کند، حال پسر شما اصلا خوب نیست، برایش دعا کنید. متاسفانه پسر شما طی این مدت کراک را تزریق می‌کرده و از آنجا که این ماده شیمیایی بسیار خطرناک است تاثیر شدیدی بر روی او گذاشته و مادر می‌گوید: نه آقای دکتر، مازیار این لعنتی رو می‌کشید، من خودم دیدم...
دکتر: نه خانم، پسرتان جلوی شما می‌کشید دیگر به جایی رسیده بود که کشیدن او را نشئه نمی‌کرد، به همین خاطر دیگر تزریق می‌کرد.
در همین گیر و دار خواهر مازیار که بیرون در مجتمع ترک اعتیاد ایستاده بود به داخل می‌آید، مامان... مامان... چرا نمی‌آیی، تا کی باید معطل بشیم.
دختر ۱۸ ساله است و به خاطر مشکلات زندگی نتوانسته دیپلمش را بگیرد و تنها تا دوم دبیرستان خوانده. لاغر است و پای چشمش هم یک بادمجان کاشته شده است. مادر به دکتر می‌گوید: آقای دکتر این دخترم مریم است، ببین مازیار چه بلایی سرش آورده.
پریروز با هم دعوایشان شد، اون هم یک مشت زده زیر چشم دخترم... آقای دکتر باور می‌کنید تو این دو سال از بس خرج مازیار کردم، خیلی از شب‌ها فقط نون و پنیر خوردیم، نه گوشتی، نه مرغی، نه...
دکتر از دیدن این وضعیت، تاسف می‌خورد و رو به زن می‌گوید: مادر امیدت به خدا باشه، درست می‌شه... اگر خدا بخواد، همه چی درست می‌شه. امیدارم مازیار، امیدش را از دست ندهد و بتواند به زندگی بازگردد.
دکتر می‌گوید: در این مرکز افراد زیادی هستند که به خاطر مصرف کراک بستری‌اند و جالب این‌که، آنهایی که کراک را ترک می‌کنند، دوست ندارند از اینجا مرخص شوند و می‌‌خواهند به معتادان دیگر کمک کنند، چرا که آنها زبان یکدیگر را بهتر می‌دانند.
کراک نوعی ماده مخدر با منشاء کوکائین است و از اوایل دهه ۸۰ میلادی ابداع شده است. کراک به صورت تکه‌های بلور است که به صورت تدخینی مصرف می‌شود. در ترکیب کراک، نمک کلرید آمونیوم و مقدار کمی آب وجود دارد. برای افزایش حجم کراک در تولید آن از جوش شیرین هم استفاده می‌شود. کوکائینی که از فرایند تخلیص کراک به دست می‌آید درجه خلوص بالایی دارد.
علت نام‌گذاری این ماده مخدر، صدایی است که هنگام گرم کردن بلورها بر اثر تبخیر آب ایجاد می‌شود. تفاوت کراک با کوکائین از نظر شیمیایی در آن است که برای تهیه کوکائین به شکلی که قابل تزریق باشد، لازم است آن را با اسید کلریدریک خنثی کنند و کراک در واقع فرم خنثی نشده کوکائین است.
● چرا در سال‌های اخیر مصرف کراک افزایش یافته است؟
یکی از مهمترین دلایل قیمت پایین آن است، همچنین وابستگی روحی و ضررهای بازگشت‌ناپذیر جسمی از مشخصه‌های کراک نسبت به دیگر مواد مخدر است، به خصوص کوکائین...
● ویژگی‌های این ماده مخدر شیمیایی و خطرناک چیست؟
کراک یکی از مشتقات گیاه کوکاست که از آمریکای جنوبی به کشورهای آمریکای شمالی و اروپا قاچاق می‌شود و در واقع یک نوع کوکائین است که به عنوان مواد مخدر انرژی‌ زا و شادی‌آور مورد استفاده قرار می‌گیرد اما کراک که به شکل مخربی تهیه می‌شود، در واقع همان هروئین است.
هروئین هم از جوشاندن مرفین با نوعی اسید به دست می‌آید و سوداگران مرگ در شرایط کاملا غیربهداشتی این مرفین را چندین بار با اسید می‌جوشانند که حاصلش همین کراکی است که جوانان آلوده آن می‌شوند. یکی از ویژگی‌های بارز کراک برخلاف مواد مخدر دیگر سرعت اعتیاد آن است و به دلیل این‌که این ماده مخدر
در شرایط کاملا غیربهداشتی تولید شده و بخش اعظم آن را اسید تشکیل می‌دهد، لذا با یک بار مصرف وابستگی روانی و جسمی شدیدی در فرد به وجود آمده و به سرعت علائم اعتیاد در فرد ظاهر می‌شود. ویژگی دیگر آن، اثرات تخریبی شدیدی است که به سرعت در جسم فرد ظاهر شده و بلافاصله پس از مرگ هم جسد را می‌پوساند.
دکتر اسماعیل‌پور می‌گوید: بهتر است خانواده‌ها بدانند، از آنجا که این ماده توسط سوداگران مرگ به روش‌های غیربهداشتی تولید و حمل شده و افزودنی‌های خطرناک به آن اضافه می‌شود، لذا افرادی که به این نوع ماده مخدر معتاد می‌شوند، امکان ابتلا به سایر بیماری‌های خطرناک هم در آنها بسیار شدید است، به خصوص بیماری‌های خونی نظیر هپاتیت و ایدز...
وی در ادامه می‌گوید: کراک آنچنان آرام و بی‌صدا بر جسم و روان مصرف‌کننده مستولی می‌شود که هیچ معتادی آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی‌آورد. حالا دیگر کرک شوالیه مرگ می شود.
متاسفانه باید اشاره داشت که در کشور ما مصرف «کراک» به شکل جدی افزایش یافته و این ماده خطرناک به همراه «شیشه» و «اکس» از مصرف بیشتری برخوردار است.
اسماعیل‌پور در گوشه‌ای دیگر از گفته‌هایش می‌گوید: یک گرم کراک از ده تا صد گرم هروئین به دست آمده است اما اعتیاد آن نسبت به هروئین شدیدتر و ترک آن بسیار مشکل‌تر است. این ماده مخدر برخلاف هروئین، تریاک و حشیش و... بو ندارد و مصرف آن بسیار آسان است، آنچنان که یک یا دو دقیقه پس از مصرف آن در یک محیط در بسته و کوچک، نیز کسی متوجه نخواهد شد.
● مصرف‌کنندگان
گفتنی است، اغلب معتادان به کراک از سطح تحصیلات پایینی برخوردار بوده دیپلم و زیر دیپلم هستند که در اینجا اهمیت نقش آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد بسیار حائز اهمیت است.
گرچه باید اشاره داشت اعتیاد در همه اقشار و مشاغل وجود دارد، ضمن این‌که نیمی از معتادان به کراک مانند اعتیاد به سایر موادمخدر از طریق دوستان به مصرف موادمخدر روی آورده‌اند متاسفانه محیط کار نیز در شیوع آن نقش زیادی دارد که در طول سال‌های گذشته رشد اعتیاد از طریق محیط کار دو برابر شده است. وجود بستگان معتاد در خانواده یکی دیگر از عوامل اعتیاد سایر اعضای خانواده است.
مهمانی‌های دوستانه، کوچه، خیابان و محیط کار، محل‌هایی هستند که معتادان به عنوان اولین مکان مصرف کراک از آنها نام می‌برند.
● طریقه اعتیاد
متاسفانه باید اشاره کرد در برخی از موارد نیز از ضایعاتی که نمی‌توان از آن هروئین خالص به دست آورد، کراک تولید می‌شود. این کراک یکی از قوی‌ترین موادمخدر محسوب شده و به شدت اعتیاد، ایجاد می‌کند به طوری که طی یک ماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به سه یا چهار برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ده بار در روز! یعنی تقریبا هر دو ساعت یکبار می‌رسد.
گفتنی است که به طور کلی اثرات کوتاه‌مدت مصرف کراک مشابه آمفتامین است اما با مدت زمان کوتاه‌تر احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد، افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشارخون، گشاد شدن مردمک چشم، رنگ پریدگی، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحرک و هیجان، بی‌قراری، لرزش به خصوص در دست‌ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، گیجی، دردپا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و در نهایت مرگ از عوارض مصرف این ماده مخدر صنعتی است از جمله نشانه‌های اعتیاد به کراک می‌توان به تغییرات بارز در شخصیت و رفتار، از دست دادن توجه و تمرکز، کاهش وزن، ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع‌کننده برای مقدار پول خرج شده (در صورتی که مصرف‌کننده از وضع مالی خوبی برخوردار نباشد)، رفت و آمد با افراد معتاد، آشفتگی چشمگیر، رفتار کینه‌توزانه با افراد خانواده و دوستان، خواب نامنظم، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری، سوءظن شدید، بی‌قراری و اضطراب اشاره کرد.
● تنها یکبار
هنگامی که آمارها را نگاه می‌کنیم، درصد زیادی به مصرف‌کنندگان تفننی اختصاص دارد یعنی کسانی که موادمخدر مصرف می‌کنند اما هنوز معتاد نشده‌اند بلکه به صورت تفریحی مصرف می‌کنند که این مورد را بیشتر می‌توانیم در مورد تریاک ببینیم. همین آمارها تفکر اشتباهی را در بین جوانان موجب شده که «با یک بار امتحان، آدم معتاد نمی‌شود!»
مازیار با مادر خداحافظی می‌کند، تصمیم گرفته که ترک کند، کار مشکلی است چون پس از سه سال مصرف مداوم، قوای بدنی‌اش به شدت تحلیل یافته، داخل بدنش کرم گذاشته و پوست بدنش پوسیده شده است. اگر بخواهد نقطه‌ای از بدنش خارش داشته باشد‌ و کمی ناخنش را داخل گوشت بدنش فرو کند، پوستش به راحتی کنده می‌شود. مادرش می‌گوید: چند بار خون هم بالا آورده است، مازیار از مرگ ترسیده و حالا مرگ در یک قدمی اوست. خودش هم فکرش را نمی‌کرد که روزی کارش به اینجا بکشد.
به چشمان مادر نگاه می‌کند، بغض گلویش را گرفته، دستان مادرش را می‌گیرد و می‌گوید: مادر حلالم کن... مریم دیگر نمی‌تواند خودش را کنترل کند، می‌زند زیر گریه و همین گریه باعث می‌شود که این خانواده سه نفره به یکباره گریه کنند.
دکترها این صحنه را نگاه می‌کنند و به مازیار می‌گویند: مرد باش و خودت را کنترل کن، مازیار که حالا روی زمین خم شده، بر می‌گردد
و با چشمانی گریان رو به دکترها می‌گوید: من مرد نیستم، من نامردم، اگر نامرد نبودم چنین وضعی برای خودم درست نمی‌کردم و از شکم مادر و خواهرم نمی‌زدم و خرج این زهرماری نمی‌کردم.
خدایا مرا ببخش... لحظات جدایی مادر و خواهر با مازیار لحظه تاسف‌باری است. مازیار زمانی پشیمان شده که دیگر کار از کار گذشته است، آیا او زنده می‌ماند. امیدواریم و‌برایش آرزوی سلامتی‌می‌کنیم.
مجله خانواده سبز   .  .  .    درباره کراک، مهلک‌ترین مخدر سال‌های اخیر       مدیر یکی از مراکز ترک اعتیاد در تهران با خنده تلخی می‌گوید: دعا کنید اگر قرار است فرزندتان به سمت اعتیاد برود، تریاکی شود! و در ادامه یک اعتراف خودمانی می‌کند: خود ما هم می‌دانیم خیلی از معتادانی که برای ترک می‌آیند، ظرف کمتر از شش ماه دوباره به سمت مواد بر می‌گردند.
روی همین اصل، به‌طور غیرمستقیم به آنها توصیه می‌کنیم این بار که برگشتید، بروید سراغ تریاک! داستان کمی‌مشکوک است، اما حقیقت دارد. برخی از پزشکان ما بیمارانشان را علنا به سمت تریاک راهنمایی می‌کنند؛ چراکه میان بد و بدتر، باید یکی را انتخاب کرد و آن «بد» است!
● کراک، کوکایین فقرا
کوکایین مخدری است انرژی‌زا که از برگ و ساقه گیاه کوکا در کارخانه‌های غیرمجاز تولید می‌شود. تجارت کوکایین در قاره آمریکا بسیار پرمنفعت است و قسمتی از درآمد کشاورزان فقیر بولیوی، اکوادور و کلمبیا را تشکیل می‌دهد.
کوکایین طی مراحل استخراج، حمل و توزیع ارزش افزوده زیادی پیدا می‌کند. طوری که تنها افراد ثروتمند قادر به تهیه آن هستند ولی تاجران مواد مخدر برای اینکه اقشار نیازمند جامعه در حسرت کوکایین نمانند آن را با ترکیبات شیمیایی دیگری مخلوط کردند و با افزایش حجم، کوکایین فقرا را ساختند. این محصول ارزان‌تر به نام کراک شهرت پیدا کرد و مانند هر تجارت سودآور دیگر دامنه آن به اروپا هم رسید.
سرهنگ علی سماواتی، معاون آموزش اداره کل مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی‌در این باره توضیح بیشتری می‌دهد: مخدر کراک که در حال حاضر در بازار ایران به فروش می‌رسد، کراک طبیعی نیست، چون کراک اصلی ترکیبی از جوش‌شیرین و کوکایین است که هر گرم آن بیش از ۱۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ اما قیمت کراکی که هم اکنون در ایران توزیع می‌شود بین پنج تا ده هزار تومان است. کراک امروزی موجود در کشور ما فقط ترکیب قوی‌تری از مشتقات هروئین است.
کراک اصلی جزو مواد مخدر توان‌افزاست، اما کراک عرضه شده در ایران مخدری سستی‌افزاست. کراک‌های موجود در بازار، به گفته دکتر مجید ابهری، استاد آسیب‌شناسی اجتماعی دانشکده علوم انتظامی، ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر و مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ‌های فجیعی می‌شود. معتادانی که به هروئین اعتیاد دارند و می‌خواهند با یک ماده دیگر آن را ترک کنند، نوع مصرف خود را به کراک و تغییر می‌دهند.
در حالی که ماده جدید به مراتب خطرناک‌تر از اولی است. گروهی نیز برای تسکین عوارض ماده محرک یا توهم‌زا که معمولا در پارتی‌ها مصرف می‌شود، باید از یک مسکن استفاده کرد. معمولا هم تصور می‌شود که این مسکن اعتیادآور نیست در حالی که بلافاصله وابستگی ایجاد می‌شود. دلیل دیگر گرایش جوانان گسترش کراک و جنبه فرهنگی آن است.
جز مدل لباس و آرایش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت یک «مد» از کشورهای غربی تقلید می‌شود. بنابراین اگر ماده‌ای که در غرب رایج است به ایران وارد شود، برای حفظ «کلاس» و «پرستیژ» بازار مصرف تضمین شده‌ای در میان جوانان خواهد داشت.
● ترک ندارد، مرگ دارد!
قدرت اعتیاد به کراک آنقدر بالاست که اگر فرد چند وعده آن را استفاده نکند، دچار ترس، اضطراب، جنون و افسردگی می‌شود، فشار خون و ضربان قلبش به شدت کاهش پیدا می‌کند و فرد را به مرگ نزدیک می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده معتادان به کراک احتمال مرگشان ۱۴بار بیش از معتادان به مخدرهای دیگر است. اگر معتادان به مخدرهای دیگر قادر به ترک هستند، مصرف کنندگان کراک برای ترک باید مرگ را انتخاب کنند.
دکتر اسماعیل پور، مدیر گروه درمان یکی از انجمن‌های ترک مواد مخدر، می‌گوید: مصرف کراک باعث می‌شود فرد هیچ دردی راحس نکند، در نتیجه بیماری‌های مختلف در بدنش به راحتی پخش می‌شود. علاوه بر آن این مخدرها سیستم ایمنی را به شدت ضعیف می‌کنند و راه برای ورود عوامل عفونی باز می‌شود در نتیجه یک شخص معتاد به کراک احتمالا دچار چند بیماری مختلف خواهد بود، مخصوصا اگر ولگرد و کارتن خواب باشد.
او از معتادانی مثال می‌زند که زخم‌های پوستی بسیار بزرگ یا حتی عفونت کامل را در قسمت‌هایی از بدن خود داشته‌اند و البته به مصرف کراک هم ادامه می‌دادند. وی می‌گوید: وقتی فرد سالمی ‌می‌میرد پس از طی زمان مشخصی مثلا ۷۲ ساعت جسمش دچار پوسیدگی‌هایی خواهد شد. حال اگر شخص معتاد به کراک و آلوده به عفونت درونی باشد پس از مرگ در ۱۲ ساعت به این مرحله خواهد رسید و جنازه یک روزه او مانند جنازه چندین روزه افراد سالم است و این تصور را به وجود می‌آورد که به زودی از هم خواهد پاشید. می‌گویند هیچ کس نمی‌تواند بیش از ۵ سال کراک مصرف کند و زنده بماند، چون دوره کشتار آن آغاز می‌شود و معتادان را یکی یکی به کام مرگ می‌فرستد.

نسرین عسگرپور


روزنامه تهران امروز
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

کوکائین و کراک چیستند؟       کوکایین، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است. کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا (تصویر ۱) مجزا و استحصال شد.
کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند. کراک خطرناکترین ماده اعتیاد آوری است که تا کنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.
کوکایین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم است و ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد. کوکایین بی حس کننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود.
نامهای خیابانی آن Coke مخفف کلمه کوکایین (Cocaine)، Candy (شیرینی) ، Nose (بینی) ،Snow (برف) ، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردی، گرد و خاک) می باشد.
استعمال کوکا قرنها است در کشورهای هند، پرو و بولیوی معمول بوده، برگهای رنگ کوکا را برای لذت و خوش بودن می جوند، مردم این کشورها برای قادر شدن به انجام کارهای سخت و جدی و راه رفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی از جویدن کوکا یاری می گیرند.
تا آنجا که به تاریخچه کوکا مربوط می شود، این عادت در میان ساکنان کوه های آند رایج بوده است. در تابوت های (Huacas) باستانی پرو، مجسمه های در حال استعمال کوکا کشف شده اند. روشن ترین علامتی که بر چهره معتادان کوکا دیده می شود فرو رفتگی گونه هاست که در اثر مکیدن برگ کوکا به وجود می آید.
● اثرات کوتاه مدت:
اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاهتر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می کند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است از: افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش به خصوص در دستها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ.
در حالت قطع ماده نیز افسردگی شدید حادث می شود. ناخالصی کوکایین خیابان اغلب موجب حساسیت و آلرژی شدید می شود که معمولا با آب ریزش بینی و بی خوابی شدید همراه است. در مسمومیت حاد با کوکایین، فرد مصرف کننده دچار بی قراری و تشویش، هیجان، شوریدگی فکر و اختلال تنفسی می گردد. ضربان، تنفس و فشار خون فرد افزایش می یابد.
● اثرات دراز مدت:
از جمله اثرات بلند مدت آن از دست دادن وزن بدن، یبوست، بی خواب، ضعف جنسی، دپرسیون تنفسی، اشکال در ادرار کردن، تهوع، کم خونی، رنگ پریدگی، تعرق شدید، دردهای شکمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارشی، سردرد، لرزش دست ها، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، آب ریزش دائمی بینی، ایجاد زخم، آماس و جوشهای پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، اضطراب، بی قراری، تشنج پذیری شدید، سوء ظن، گیجی، اختلالات درک زمان و مکان، رفتار تهاجمی، تحریک پذیری شدید، افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خود کشی، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بینایی، شنوایی، و لامسه)، افکار هذیانی، و گاهی اشتهای کاذب و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایکوز و کوکایین.
تحمل و ایجاد وابستگی کوکایین مشابه آمفتامین است وابستگی شدید روانی ایجاد می کند که این وابستگی در عصاره کوکایین یعنی کراک شدیدتر می باشد.
در آزمایشاتی که برای تحقیق پیرامون اثر کوکایین بر روی موش و میمون انجام شده، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترک از جمله ضعف شدید، بد خوابی، افسردگی، تحریک پذیری، گرسنگی زیاد دیده شده است.
مصرف کننده، کراک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی در پی آن را استعمال نماید. خیلی سریع جذب ریه گشته و به مغز می رسد و حالت تهاجمی به مصرف کننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب، افزایش فشار خون می شود، به گونه ای شدیدتر از کراک پدیدار می گردد.
اصولا فردی که کراک مصرف می کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است.
ستاد مبارزه با مواد مخدر   .  .  .    تغيير الگوي اعتياد از ترياک به کراک       الگوي اعتياد در کشور به سرعت در حال تغيير بوده و مصرف مخدرهاي جديد رو به افزايش است ، به طوري که عنوان مي شود سهم « کراک » در بازار مصرف کشور به ۱۵ درصد رسيده است .

بر اساس آخرين آمار اعلام شده ، در بين معتادان کشور دانش آموزان نيز مشاهده مي شوند و از آن مهم تر اينکه بسياري از دانش آموزان دبيرستاني با مواد مخدر صنعتي و جديد همچون « شيشه » و « کراک » کاملاً آشنا هستند .

کراک ، نوعي هروئين است که تا حد امکان اشباع شده يعني يک گرم کراک از ۱۰ تا ۱۰۰ گرم هرويين به دست آمده است اما اعتياد آن نسبت به هروئين بسيار شديدتر و ترک ان بسيار مشکل تر است .

براساس تحقيقات به عمل آمده الگوي اعتياد در کشور به سرعت در حال تغيير است و مصرف مواد جديد همچون کراک رو به رشد است به طوري که مصرف اين مواد هم اکنون به ۱۵ درصد در بازار مصرف کشور رسيده اين در حالي است که سهم هروئين با ۴۰ سال سابقه ۲۱ درصد است و اين زنگ خطري آزار دهنده است .

به گفته دکتر محمدحسين فرجاد ، استاد دانشگاه و آسيب شناس اجتماعي ؛ روند ورود مواد خطرناکي همچون کراک به کشور در حالي به سهولت انجام مي شود که تاکنون هيچ اقدام جدي در جهت ممانعت از ورود و توزيع آن درجامعه صورت نگرفته است و با چنين وضعيتي ، افزايش تقاضا براي مصرف آن ، چندان عجيب به نظر نمي رسد .

وي معتقد است که ميزان مصرف کراک به شدت در بين نسل جوان در حال افزايش است و اين امر به طور حتم ، ميزان مرگ و مير را طي سالهاي آتي افزايش خواهد داد.

در حالي که گفته مي شود ميانگين سني معتادان کشور ۳۲ سال است ، بايد به اين نکته نيز اشاره کرد که اين ميانگين رو به کاهش گذارده است . به طوري که ميانگين سني اعتياد در کشور طي سالهاي اخير يک تا ۱/۵ سال کاهش يافته است .

از سوي ديگر ، شيوع اعتياد در بين مردان ۹۳ و در ميان زنان ۷ درصد است که البته ارائه آمار دقيق در مورد زنان معتاد به دلايل مختلف دشوار است و امکان بيشتر بودن اين رقم نيز وجود دارد .

کراک برخلاف هروئين ، ترياک و حشيش و ... بو ندارد و مصرف آن بسيار آسان است . انچنانکه يک يا دو دقيقه پس از مصرف آن در يک محيط در بسته و کوچک نيز ، کسي متوجه نخواهد شد .

همچنين اغلب معتادن از سطح تحصيلات پاييني برخوردار بوده و زيرديپلم و ديپلم هستند که اهميت نقش آموزش و پرورش در پيشگيري از اعتياد بسيار حائز اهميت است .

اعتياد در همه اقشار و مشاغل وجود دارد اما کارگران بيشتر از ساير مشاغل در معرض خطرند به طوري که طبق نتايج تحقيقات ۱۵ درصد از کارگران ماهر در معرض خطر اين معضل هستند . پس از کارگران ، رانندگان درون شهري و برون شهري در معرض خطر اعتياد هستند .

نيمي از معتادان از طريق دوستان به مصرف مواد مخدر روي آورده اند و متأسفانه محيط کار نيز در شيوع مصرف مواد مخدر نقش زيادي دارد که در طول سالهاي گذشته رشد اعتياد از طريق محيط کار دو برابر شده است .

وجود بستگان نزديک معتاد در خانواده ، يکي ديگر از عوامل اعتياد ساير اعضاي خانواده است . مهماني هاي دوستانه ، کوچه و خيابان و محيط کار محل هايي هستند که معتادان به عنوان اولين مکان مصرف مواد مخدر ، از آنها نام مي برند .

به گفته يک روانپزشک ؛ کسب لذت ، کنجکاوي ، مشکلات روحي ، در دسترس بودن ، بيماري جسمي و درد به ترتيب با بيشترين فراواني علت روي آوردن نوجوانان و جوانان به مصرف مواد مخدر است .

در حال حاضر ؛ ترياک با ۷۰ درصد ، هروئين ۳۰ درصد و حشيش ۲۴ درصد ، بيشترين مواد مخدر مصرفي در کشور است که غالب ترين روش مصرف تدخين ( دودي ) بوده و تزريق ، خوردن و انفيه به ترتيب در مراحل بعدي قرار دارد .

بيشترين فراواني سن تزريق با ۳۵ درصد ۲۰ تا ۲۴ سال است و ۲۵ تا ۲۹ سال نيز در رده بعدي قرار دارد .

از سوي ديگر ، ۴۵ درصد معتادان تزريقي سرنگ خود را به يکديگر قرض مي دهند که اين موضوع در شيوع بيماريهاي پرخطر همچون ايدز و هپاتيت نيز تأثير زيادي دارد .   .  .  .   
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک (Crack) چیست ؟       ● چگونه معتادین به کرک را تشخیص دهیم؟
از جمله نشانه های اعتیاد به کراک می توان به :تغییرات بارز در شخصیت و رفتار، از دست دادن توجه و تمرکز ، کاهش وزن، ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده ، رفت و آمد با افراد معتاد، آشفتگی چشمگیر، رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان ،برنامه خواب نامنظم ، بی توجهی به آراستگی ظاهری ، پارانویا شدید (سوء ظن به همه) ،بی قراری و
یک نشانه ابتدایی سوء مصرف کرک، جدایی ناگهانی جسمی / روحی فرد از کانون خانواده و تغییر رفتار چشمگیر اوست. هرچند بسیاری از نشانه های زیر با مشکلاتی چون اختلالات احساسی یا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما هرگز نباید احتمال مصرف مواد محرک یا مخدر را از نظر دور داشت :
▪ تغییرات بارز در شخصیت و رفتار
▪ از دست دادن توجه و تمرکز
▪ کاهش وزن
▪ ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده
▪ رفت و آمد با افراد معتاد
▪ آشفتگی چشمگیر
▪ رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان
▪ برنامه خواب نامنظم
▪ بی توجهی به آراستگی ظاهری
▪ پارانویا شدید (سوء ظن به همه)
▪ بی قراری
▪ اضطراب
● چرا هر روز آمار توزیع و مصرف کرک در جامعه بالاتر می رود ؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسیاری به فروش کرک دارند زیرا نه تنها ارزان تر از کوکائین است و راحت تر به فروش میرسد، بلکه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان “خطرناک” نمیرسد و از طرفی پنهان کردن آن هم ساده است.
به این ترتیب فروش کرک در شهرهای بزرگ جهان و در مکانهایی مانند میادین شهر، مدارس، فروشگاههای بزرگ و … که پیش از این برای این تجارت مکانهایی بسیار خطرناک محسوب میشدند، به شدت افزایش یافته است.
● اثرات کراک
در کل اثرات کوتاه ‌مدت مصرف کراک مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاه‌تر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می‌کند ،افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی‌قراری، لرزش به‌خصوص در دست‌ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ از عوارض مصرف این ماده مخدر صنعتی است.
● اثرات مخرب مصرف کراک :
اعتیاد به کراک سبب از بین رفتن درد و خروج استرس و اضطراب از بدن فرد، احساس سرخوشی کاذب و ایجاد تحرک در فرد، بروز رفتارهای خطرناک و حرف‌های بی‌ربط می شود که تمام اینها تنها ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد.
تکرار مصرف این ماده طی چند روز همراه با استفراغ، گیجی، بی‌تفاوتی اسپاسم عضله و مرگ ناگهانی در اثر ایست تنفسی است.
مهم‌ترین اثر بلند مدت مصرف کراک در فرد معتاد از بین رفتن اثرات ماده در عرض سه تا پنج ساعت می باشد ،بنابراین فرد باید حداقل هر چهار ساعت یک‌بار و حتی بمقدار کمتر مصرف را تکرار کند تا دچار مشکل نشود. همچنین از بین رفتن اشتها، کاهش وزن، یبوست، عفونت‌هایی همچون ایدز و هپاتیت، شکنندگی پوست، پیری زودرس، افزایش فشار خون همراه با آزادسازی هیستامین که خارش در فرد ایجاد می‌کند، از آثار مصرف این ماده در دراز مدت است، همچنین اثرات تخریبی مصرف موادی همچون شیشه، کریستال و کراک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین بر روی مغز و اعصاب می باشد.
کراک شدیدا فرد مصرف کننده را دچار خواب آلودگی یا به اصطلاح خودمانی «چرت» میکند . مصرف مداوم این ماده مخدر در کوتاه مدت (مدت یکسال ) اثرات مخرب جبران ناپذیری در بدن فرد مصرف کننده اعم از عفونت اجزای داخلی بدن ، پوسیدگی دندانها ، سرطان حنجره و ریه ، نابودی ریه و کبد ایجاد میکند بطور کلی تمام اجزائیکه در تماس مستقیم با دود کراک هستند ذره ذره نابود شده و می پوسند و در برخی موارد طبق گزارشهای موجود افراد معتاد به کراک،میزان عفونت بدن به قدری است که اجزای بدن از هم جدا میشوند و گوشت زیر پوست دچار عفوت شده و به اصطلاح کرم میگذارد.
گفته می‌شود کسانی را که در اثر مصرف کراک می میرند در هنگام دفن غسل نمی‌دهند چون در هنگام شستشو اجزای بدن از هم جدا میشوند همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف چهار روز کراک باعث می‌شود که اثرات آن به مدت ۷ سال در فرد باقی بماند و موجب اختلالات حرکتی، افزایش هذیان گویی و تضعیف حس بینایی و لامسه شود.
متأسفانه شیوع مواد روانگردان و مخدر شیمیایی در میان جوانان و به خصوص نوجوانان به موضوعی بسیار خطرناک تبدیل شده تا جایی که هم اکنون ۱۴ درصد مدارس کل کشور در معرض آلودگی به موادمخدر، سیگار و الکل قرار دارند و آخرین تحقیقات حاکی از تجربه حداقل یکبار مصرف سیگار ۵/۳ درصد، حداقل یکبار مصرف مواد مخدر ۰/۵درصد و تجربه حداقل یکبار مصرف الکل، ۲/۱ درصد دانش‌آموزان کشور است.
● اثرات کوتاه مدت مصرف کراک:
اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاهتر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی زیاد می کند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است از: افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش به خصوص در دستها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ.
در حالت قطع ماده نیز افسردگی شدید حادث می شود. ناخالصی کوکایین خیابان اغلب موجب حساسیت و آلرژی شدید می شود که معمولا با آب ریزش بینی و بی خوابی شدید همراه است. در مسمومیت حاد با کوکایین، فرد مصرف کننده دچار بی قراری و تشویش، هیجان، شوریدگی فکر و اختلال تنفسی می گردد. ضربان، تنفس و فشار خون فرد افزایش می یابد.
● اثرات دراز مدت مصرف کراک:
از جمله اثرات بلند مدت آن از دست دادن وزن بدن، یبوست، بی خواب، ضعف جنسی، دپرسیون تنفسی، اشکال در ادرار کردن، تهوع، کم خونی، رنگ پریدگی، تعرق شدید، دردهای شکمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارشی، سردرد، لرزش دست ها، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، آب ریزش دائمی بینی، ایجاد زخم، آماس و جوشهای پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، اضطراب، بی قراری، تشنج پذیری شدید، سوء ظن، گیجی، اختلالات درک زمان و مکان، رفتار تهاجمی، تحریک پذیری شدید، افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خود کشی، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بینایی، شنوایی، و لامسه)، افکار هذیانی، و گاهی اشتهای کاذب و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایکوز و کوکایین.
تحمل و ایجاد وابستگی کوکایین مشابه آمفتامین است وابستگی شدید روانی ایجاد می کند که این وابستگی در عصاره کوکایین یعنی کراک شدیدتر می باشد.
در آزمایشاتی که برای تحقیق پیرامون اثر کوکایین بر روی موش و میمون انجام شده، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترک از جمله ضعف شدید، بد خوابی، افسردگی، تحریک پذیری، گرسنگی زیاد دیده شده است.
مصرف کننده، کراک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی در پی آن را استعمال نماید. خیلی سریع جذب ریه گشته و به مغز می رسد و حالت تهاجمی به مصرف کننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب، افزایش فشار خون می شود، به گونه ای شدیدتر از کراک پدیدار می گردد. اصولا فردی که کراک مصرف می کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است.
کراک، هروئینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از ۱۰ تا ۱۰۰گرم هروئین ساخته شده ولی قیمت آن هم‌قیمت هروئین و در بعضی مواقع، به مراتب ارزان‌تر از هروئین است. اعتیاد آن نسبت به هروئین بسیار شدیدتر و فوری‌تر و ترک آن بسیار مشکل‌تر است.
کراک ماده مخدر جدیدی است؛ یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده. نوجوانان نمی‌دانند که بدتر از هروئین است بنابراین وحشتی که از هروئین دارند از کراک ندارند و اکثرا خیال می‌کنند کراک چیزی در حد قرص‌های روان‌گردان و اکستازی است. به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این عامل شروع اعتیاد و علت فاجعه است.
مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص‌های اکستازی است که اگرچه در بلندمدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند. تبلیغات زیادی که شبانه‌روزی علیه قرص‌های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند.
کراک بر خلاف هروئین، تریاک، حشیش و… بدون بوست و مصرف آن بسیار ساده و بدون نیاز به وسایل حجیم و صرف وقت است و فرد می‌تواند در حمام یا توالت، ظرف کمتر از ۱ الی ۲دقیقه مصرف کند.
کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به‌اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می‌چسبانند و همین ‌اندازه می‌تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
بنابراین جاسازی آن بسیار ساده و خانواده‌ها به‌سادگی نمی‌توانند آن را کشف کنند؛ چیزی شبیه یک تکه گچ از دیوار کنده‌شده و به‌ اندازه یک ماش که توجه هیچ کس را جلب نمی‌کند.
معتاد به تریاک می‌تواند سال‌ها زنده بماند و زندگی عادی داشته باشد؛ حتی کار کند و خانوده‌اش را سرپرستی کند.حتی معتاد هروئین نیز اگر به طرف تزریق کشیده شود می‌تواند ۱۰ تا ۲۰سال زنده بماند اما معتادی که ۳ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰کیلو از وزن بدنش کم می‌شود آیا بیش از ۲سال زنده می‌ماند؟
● نشانه های هشدار دهنده در هنگام مصرف کراک
به گفته معتادین به کرک حالات زیر در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرک بروز میکنند :
▪ نگرانی و بیقراری برای تهیه مجدد کرک
▪ افسردگی شدید
▪ فقدان انرژی و بی اشتهایی
▪ بی خوابی
▪ داشتن احساساتی متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

قسمت دوم مقاله       ● اثرات روانی مصرف کرک چیست؟
شخصی که کرک مصرف میکند به سرعت در حالات و شرایط مختلف روانی در حرکت است که با خوشی و رضایت فراوان و احساس برانگیختگی و هیجان همراه است، سپس با کم شدن اثر این ماده، دلتنگی و افسردگی و متعاقب آن زودرنجی، بی خوابی و پارانویا بر شخص غلبه میکند.
معتادان به کرک، ممکن است حالات روانی اسکیزوفرنیک، توهم و خطاهای حس را نیز تجربه کنند. کسانی که مصرف کرک بسیار زیادی دارند در یک binge (مصرف) تمام این حالات را از سر میگذرانند، عده ای از این افراد در اثر ابتلا به پارانویا و افسردگی ناشی از مصرف دائم کرک، دست به خودکشی یا جنایت میزنند.
● مصرف بیش از حد یا Overdose و جنون
تدخین کرک، به علت مقدار بسیار زیاد ماده محرکی که وارد جریان خون و به دنبال آن به مغز میکند، احتمال مصرف بیش از حد و مرگ آور یا مسمویت از کوکائین را هم افزایش میدهد. نشانه های این دو وضعیت مشابه بوده و شامل تهوع، استفراغ و تنفس نامرتب، تشنج و اغما است که میتواند به مرگ منتهی شود.
مصرف همزمان کوکائین با الکل یا مواد مخدر دیگر، میتواند واکنشهایی شدید و مرگ آور به دنبال داشته باشد. مصرف مداوم کرک ممکن است به جنون کوکائین منجر شود که نوعی حالت روانی دائمی بوده و نشانه های آن پارانویا و توهم دیداری و شنیداری است.
● تاثیرات فیزیکی مصرف کرک
ابتدایی ترین تاثیرات جسمانی کرک، گلودرد مزمن، گرفتگی صدا و تنگی نفس است که به برونشیت (ورم نایژه) و نفخ ریه منجر میشود. چشمها درشت شده و شخص هنگام تمرکز برای دیدن هر چیز، هاله هایی نورانی در اطراف آن مشاهده میکند.
ضربان قلب تا حد ۵۰% افزایش میابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون میشوند که میتواند به حمله قلبی، تشنج و سکته منجر شود. کرک به دلیل از بین بردن میل به غذا خوردن و ایجاد بیخوابی، موجب کاهش وزن شدید و سوء تغذیه میشود.
● آنالیز:
میزان مصرف کراک به شدت در میان گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال در حال افزایش است و این امر به‌طور حتم میزان مرگ و میر را در سال‌های آتی افزایش خواهد داد چرا که براساس آمار ، تدخین کراک برای شخص حس نشاط ظاهری شدید یا به اصطلاح «پرواز شادمانه» به وجود می‌آورد که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد واحساس بی‌ارزش بودن و ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می‌یابد و در مراحل بعد ترک اعتیاد را مشکل می‌سازد و بیشتر به همین علت است که معتادان به کراک کمتر اقدام به ترک آن می‌کنند .
● ۱۳/ ۷ درصد دانش‌آموزان در معرض مستقیم اعتیاد
هنگامی که بیشترین تبلیغات قاچاقچیان و فروشندگان مخدرهای صنعتی با عنوان‌هایی همچون بی‌خطر‌بودن، اعتیادآور نبودن و… در کنار ارزانی و آسانی تهیه آنها قرار می‌گیرد، طبیعی است که درصد زیادی از جوانان جامعه به مصرف آن مبادرت ورزند.
هم‌اکنون از ۱۰ میلیون دانش‌آموز سراسر کشور ۱۳/۷ درصد آنها در معرض مستقیم اعتیاد قرار دارند. این در حالیست که به گفته محمد موسی‌زاده، کارشناس، آشنایی جوانان با کراک در دوره دبیرستان و گاه در دوره راهنمایی صورت می‌گیرد و تبلیغ کلامی مواد، منجر به استفاده از آن می‌شود.
در سال‌های گذشته بیشتر مراجعان کلینیک‌های ترک اعتیاد را میانسالانی تشکیل می‌داد که به تریاک و هروئین و نمونه‌های مشابه اعتیاد داشتند، بیشتر مراجعان جوانان کم‌سن و سالی هستند که همراه خانواده‌هایشان برای سم‌زدایی می‌آیند و نزدیک به ۶۷درصد این افراد معتادان به مواد صنعتی هستند که نیاز به سم‌زدایی‌های فوق‌سریع دارند و در حقیقت چهره معتادان و نوع اعتیادشان کاملاً عوض شده و این نگران‌کننده است.
یک مادر که کودکش را برای ترک به کلینیک برده می گوید ک پسرم تنها ۱۵ سال سن دارد و مصرف موادمخدر را از ۱۲ سالگی و با مصرف حشیش شروع کرده است و در حال حاضر به کراک اعتیاد دارد و وضعیت روحی و جسمی خوبی ندارد.
او تاکید می‌کند که پسرش توسط همسالان خود معتاد شده و گاهی برای تهیه مواد همراه دوستانش دست به کارهای خلاف می‌زد.
معتادان به کراک در رفتارهای خود تغییرات بارزی را نشان می‌دهند که از جمله آنها عبارتند از: از دست‌دادن توجه و تمرکز، کاهش وزن، ناپدید‌شدن لوازم قیمتی خانه، آشفتگی، برنامه خواب نامنظم، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری، پادرانویای شدید، بی‌قراری و اضطراب.
بنابراین کراک، شخصیت معتادان را متزلزل کرده و بار روانی آن به‌مراتب بیشتر از سایر مواد دیگر است.
● مرگ ناگهانی معتادان کراک
هر چند اثرات کوتاه‌مدت کراک مشابه‌ آمفتامین است و در مدت زمان کوتاه‌تری فرد احساس چابکی و سرخوشی مفرط می‌کند اما پس از آن منجر به بروز عوارض جسمانی و حتی مرگ مصرف‌کننده می‌شود. دکتر جلالی فوق‌ تخصص سم‌شناسی درباره عوارض کراک به می‌گوید: کراک نوعی مواد از الکائیدهای دسته کوکائین است که اصل آن انرژی‌زا و شادی‌آور است.
اعتیاد به کراک در کشورهای صنعتی محدود به یک گروه سنی با شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن این موادمخدر را همگانی کرده است. البته در ایران بیشتر گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال به آن گرایش دارند. کراک ماده‌ای است که خوشی و نشئگی آن چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد و بعد از مدت کوتاهی خوشحالی روز اول را به مصرف‌کننده نمی‌دهد و فرد برای به دست آوردن خوشی روز اول مصرف خود را زیاد می‌کند به‌طوری که در ماه سوم و چهارم هر دو ساعت یک‌بار اقدام به مصرف کراک می‌کند.
تزریق کراک آخرین مرحله برای کسب خوشی بیشتر است که عوارض جسمانی و روانی جبران‌ناپذیری برای معتاد به همراه دارد. تزریق به شدت مغز، کبد و قلب را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب التهاب این اعضا می‌شود. تحت‌تاثیر عوارض منفی کراک تمام اجزایی که در تماس مستقیم با دود کراک هستند ذره‌ذره نابود شده و می‌پوسند.
اجزای داخلی بدن عفونت می‌کند و در برخی موارد دیده شده مصرف‌کنندگانی که به مدت طولانی از این ماده استفاده می‌کنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است که اجزای بدن از هم جدا می‌شوند، یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح «کرم» می‌زند.
محرومیت چند هفته‌ای یا چندماهه یک معتاد کراک از این ماده او را نمی‌کشد بلکه استفاده مجدد پس از یک دوره زمانی، موجب مرگ معتاد می‌شود چرا که با ایجاد مسمومیت تعداد تنفس‌ها را کاهش داده و خواب معتاد را عمیق‌تر می‌کند و در اکثر اوقات شاهدیم که این افراد حین مصرف در خرابه‌ها و دستشویی‌های اماکن عمومی می‌میرند.
ترک کراک تنها به‌وسیله روش سم‌زدایی فوق‌سریع URD میسر است و روش‌های دیگر ترک کراک از قبیل استفاده از دارو و قرص‌های ترک در این مورد چندان تاثیرگذار نیستند.
● عوارض اجتماعی کراک:
در میان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتیاد آور، تهیه “مواد” در بسیاری از مواقع از راههای نامشروع و خلاف انجام میگیرد و بسیاری از کسانی که به کرک اعتیاد دارند نیز برای برآمدن از عهده مخارج تهیه مداوم آن به روشهای خلافکارانه دست میزنند. اما نکته پر اهمیت این است که دست زدن این افراد به اعمال خشونت بار و جنایتکارانه دلیل مهم دیگری هم دارد و آن بروز رفتارهای شرورانه و پرخاشگرانه ناشی از بروز بیماری پارانویا (بیماری سوء ظن) است که از عوارض مصرف کرک به شمار می آید و در واقع پرداختن این اشخاص به اعمال خشونتبار، لزوما به دلیل نیاز به پول نیست.
▪ آیا اجساد کراکی‌ها را به دلیل پوک و فاسد شدن در مرده‌شورخانه نمی توان شست ؟
▪ قبلا شنیده بودیم و در جامعه دیده بودیم که تریاکی‌ها پوستشان کاملا سیاه می‌شود. اما در مورد کراکی‌ها تکلیف چیست؟
مردم می گویند : چون اجساد آن‌ها چنان پوک و فاسد است که قابل شستن نیست. بدون غسل دفن می گردند. شایعات، حاکی از این بودند که اعتیاد به کراک در مراحل آخر خود، چنان جسم فرد را نابود می‌کند که ممکن است استخوان‌هایش در حین جابه‌جا کردن بشکند یا اعضای بدنش از هم جدا شود. یعنی کراک این‌قدر خطرناک است!!
در جواب باید گفت که مواد مخدر می‌توانند چنین تأثیری بر روی اندام‌ها بگذارند. ولی با این حال هنوز به طور دقیق، یافته‌ای برای تأیید این قضیه در رابطه با مصرف کراک وجود ندارد. بر روی مواد مخدر سنتی، مطالعات زیادی انجام گرفته. اما به دلیل نو ظهور بودن انواع مواد مخدر صنعتی و آزمایشگاهی، تحقیقات زیادی در دسترس نداریم تا بتوانیم به آن‌ها استناد کنیم. همچنین لازم به ذکر است با توجه به آنکه کراکی که در نقاط دیگر جهان مصرف می شود خالص تر است و با نوع ایرانی که انواع قرض ها در آن ریخته می شود کاملا فرق دارددر نتیجه نوع ایرانی به مراتب خطرناکتر است و نتیجه تحقیقات در اروپا در مورد ایران صدق نمی کند .
اما می توان دلایل زیر را برای پوسیدن بدن این افراد به دست آورد:
«مصرف کراک باعث می‌شود که فرد هیچ دردی را حس نکند و در نتیجه بیماری‌های مختلف در بدنش به راحتی پخش شود. علاوه بر آن، مخدرها سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند و راه برای ورود عوامل عفونی باز می‌شود. در نتیجه، یک شخص معتاد به کراک احتمالا دچار چند بیماری مختلف هم خواهد بود.
حالا اگر این شخص، کارتن‌خواب باشد قطعا عوامل عفونت‌زا در جسم او خانه کرده‌اند. ولی به دلیل بی‌حس بودن ناشی از مصرف مخدرها درکی از وضعیت خود ندارد. وقتی یک فرد سالم می‌میرد، پس از طی زمان مشخصی مثلا ۷۲ ساعت جسمش دچار پوسیدگی‌هایی خواهد شد.
حال اگر شخصی معتاد به کراک و آلوده به عفونت درونی باشد، پس از مرگ در مدت ۱۲ ساعت به همین مرحله خواهد رسید. جنازة یک روزة او مانند جنازة چندین روزة افراد سالم است و بسیار زودتر فاسد شده و از هم می‌پاشد. در بسیاری از انواع دیگر مواد مخدر هم این حالت به درجات مختلف دیده می‌شود.»
● راه حل ترک کراک چیست ؟
معمولا هیچ‌کس بیش از ۵ سال به کراک اعتیادنخواهد داشت . زیرا دورة کشتار آن از ۲ سال پس از شروع مصرف آغاز می‌شود و در نهایت تا ۵ سال پس از آن، فرد را از زندگی خلاص می‌کند.
مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :
روش ترک کراک برای اولین بار در سال ۱۸۰۰ در تایلند با کاهش مصرف به ترک تدریجی آغاز شد. سال ۱۹۶۴ با کشف متادون، روش‌های جایگزین با متادون شروع شد و امروزه برای مرحله سم‌زدایی پروتکل‌های درمانی متفاوتی وجود دارد.
سه درمان اصلی دارویی، سم‌زدایی فوق سریع URD که درد و خماری ندارد و رفع علائم ترک، درمان رفتاری و شناختی و درمان‌های اجتماعی و خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما اگر فردی واقعا قصد دارد قبل از مرگ از شر این افیون خلاص شود باید بداند که شخص معتاد با آگاهی از مراحل مختلف سم زدایی، دارو درمانی، شرکت در جلسات و این مطلب مهم که ترک اعتیاد، بازگشت به زندگی و تولدی دوباره خواهد بود، به مراکز درمانی معتبر مراجعه نماید. همچنین دوستان و خانواده این افراد باید شرایط ناگوار آنها را درک نموده و در این راه از پشتیبانی او دریغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقیت و در زمان کوتاه تری به حالت طبیعی باز گردد.
● والدین مراقب باشید:
مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناکترین پدیده جامعه امروزی بحساب می‌آید که جز تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت.
نتیجه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر رو می آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشد تا بخاطر شادی‌ها، خوشی‌ها و اثرات زودگذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.
معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلافات خانوادگی و همچنین کنجکاوی از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذکر می‌شود به همین دلیل خانواده باید در مقابل فرزندانشان به سوالات کنجکاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را کنترل کنند.
هچنین مواظب پول توجیبی فرزندانتان باشید. پول توجیبی زیاد در سیگاری شدن نوجوانان تاثیر بسیار زیادی دارد، همچنین قرار گرفتن در جمع دوستان ناباب و نداشتن قدرت «نه» گفتن آنها را به سوی مصرف مواد مخدر می‌کشاند.
وقتی نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند پس از مدتی دچار افسردگی شده و خودشان را از دیگران جدا می‌کنند همین رفتار باعث می‌شود که محیط مدرسه کم‌کم برایشان خسته کننده شده و در نهایت از درس و تحصیل ترد می‌شوند.
حتی در بسیاری به دلیل اینکه فکر می‌کنند راهی برای بازگشت ندارند، دست به خودکشی می‌زنند.   __________________
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

قسمت سوم مقاله       کرک (Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود.
اما کراکی که در ایران رایج است از مشتقات هروئین است و در صورتی که بصورت علمی تولید شود از تصفیه هروئین به دست می آید .
کراک ماده‌ای بی‌بو است، مصرف آن راحت است و با یک فندک در هر جایی که باشی می‌توانی مصرف کنی؛ درست برخلاف مصرف تریاک و یا هروئین است.
● کراک موجود در بازار ایران:
کراک جدیدترین ماده مصرفی بین معتادان ایران است. این ماده شیمیایی خشک که در ترکیب آن به جای کوکائین و هروئین از قرصهای فاسد استفاده می شود.
این ماده به سبب اینکه فاقد هر گونه بوی نامطبوع و خاص بوده مصرف را راحت کرده و موجب شده روند گرایش افراد به این ماده افزایش یابد.
جالب است که بدانید تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک موجود در بازار ایران ، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند.
در حال حاضر کراک در بین گروهی از جوانان ایران شایع شده و به دومین ماده مصرفی معتادان تبدیل شده است. متأسفانه این شیوع بالا به دلیل تفکر اشتباهی است که در بین جوانان به وجود آمده است . در بین جوانان، این ماده به صورت ماده‌ای کم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵درصد از مصرف‌کنندگان، آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص می‌شود که کراک ماده‌ای بسیار اعتیادآور است.
لازم به ذکر است ۹۰درصد از مصرف‌کنندگان کراک، زیر ۲۴سال هستند. و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است.
در ایران فشرده‌کردن هروئین در آزمایشگاه‌های خانگی‌ای انجام می‌شود که هیچ کدام استاندارد نیستند. و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر (هر نوع داروی آرام‌بخش و کورتن ) را به این ماده اضافه می کنند . بنابراین عوارض ناشی از مصرف کراک با انواع‌ مختلفش، در هرد فرد می تواند بسیار متفاوت از دیگران باشد.
کراک های موجود در کشور ایران ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر ، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ های فجیعی می شود.
کراک در بین جوانان ایران به صورت ماده‌ای کم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و ۹۵ درصد از مصرف‌کنندگان آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند چرا که از نظر کارشناسان سم‌شناسی کراک در اصل انرژی‌زا و شادی‌آور بوده و هیچ‌گونه اعتیادی را در مصرف‌کننده به وجود نمی‌آورد. اما کراکی که در ایران توزیع می‌شود کراک اصل نبوده و در آزمایشگاه‌های مخفی و خانگی کشور با فشرده کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی تهیه می‌شود و در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی‌توان از آن هروئین خالص به دست آورد کراک تولید می‌شود. بنابراین خلاف تصور مصرف‌کنندگان کراک از تبلیغات نوع خارجی نوع ایرانی آن اعتیادآور بوده و طی یک ماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰بار در روز افزایش پیدا می‌کند.
قیمت کراک از لحاظ گرمی بالا است بنابراین هر کسی قدرت خرید کراک را ندارد. به خاطر گران قیمت بودن این ماده بسیار محدود وارد کشور ایران شده و اقشار مرفه آنرا مصرف می‌کنند، در نتیجه آنچه تحت عنوان کراک در بازار و میادین به فروش می‌رسد واقعی نیست. و عوارض جانبی بسیار زیاد و مرگ آور است .
● مشتقات هروئین:
هروئین به چهار گروه تقسیم می شود،
▪ گروه اول همان مرفین است یعنی قبل از اینکه عمل استیلازاسیون روی آن انجام گیرد.
▪ گروه دوم را هروئین خیابانی با درصد خلوص بین ۳ تا ۷ درصد که به هروئین خاکستری نیز معروف است نام برد و گفت: اغلب معتادان از این نوع هروئین استفاده می کنند که خطر جانی برای مصرف کنندگان در پی دارد.
▪ گروه سوم هروئین آزمایشگاهی با درصد خلوص بین ۶۰ تا ۷۰ درصد نام برد که امروزه قاچاقچیان به منظور فریب معتادان و مصرف کنندگان به آن عنوان کراک داده اند. درواقع آنها با این عنوان اعلام نمودند که مصرف کنندگان کراک می تواند سایر مواد را به راحتی ترک نموده و ترک کراک راحت تر از سایر مواد مخدر می باشد.
▪ نوع چهارم هروئین تزریقی با درصد خلوص بالای ۹۵ درصد است که در گذشته به آن اشک خدا گفته می شد و امروزه آن را هروئین کریستال می نامند.
گفتنی است،‌ کراک که از مشتقات هروئین است میزان وابستگی و مضرات آن به مراتب بیش از مواد مخدر دیگر است.
● تاریخچه مصرف کرک:
ابتدا کشیش‌ها کرک را می‌سوزاندند چون اعتقاد داشتند این کار باعث می‌شود که خدایان به وجد بیایند. همچنین کریستف کلمپ در چهارمین سفر خود مصرف این گیاه را توسط سرخپوستان آمریکایی ذکر کرده است.
کشورهای بولیوی، کلمبیا، آمریکا، هندوستان، جزیره سیلان و مالزی مراکز رشد و نمو کوکا است.
این ماده بوسیله پیپ های شیشه ای تدخین و دود آن استنشاق می شود و در کمتر از چند دقیقه به مغز حمله کرده و نئشگی ایجاد می کند و تاثیرات ناپایداری از خود بروز می دهد.
اعتیاد به کراک ،شیشه و کریستال بسیار شدیدتر و سریع‌تر از اعتیاد به تریاک، هرویین،موادمخدر دیگر و روانگردانها می باشد و ترک آن بسیار مشکل‌تر است.
در هر جامعه‌ای پس از شیوع مواد اعتیادآور و مشاهده عوارض سوء آن، میل به مصرف آن در افراد کم می‌شود و در شرایط کنونی نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناک و خانمان‌سوز در جامعه جا افتاده است. بنابراین قاچاقچیان با تغییر رنگ، ظاهر و نام این ماده مخدر سعی در ایجاد بازار فروش کرده‌اند. تا جایی که با آزمایش بر روی حدود ۳۰ نمونه از کراک‌های مصرفی با قیمت هر گرم ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان مشخص شد این مواد کراک واقعی نبوده، بلکه هروئین است. در حالیکه کراک واقعی نوعی از کوکائین است و قیمتی چندین برابر این رقم را دارد و نام صحیح آن کرک (CRACK ) می باشد،قیمت هر گرم آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو از آن حدود ۱۵۰ میلیون تومان است که فعلا به صورت محدود در کشور های آمریکائی و توسط افراد مشهور و سرمایه داران بزرگ قابل مصرف می باشد و در آسیا و کشور های دیگر به صورت محدود وجود دارد.
در این بین نه تنها قاچاقچیان سنتی سعی در نابود کردن نوجوانان و جوانان دارند بلکه تبلیغ موادمخدر صنعتی به سایت‌های اینترنتی نیز رسیده است و هم اکنون حدود ۱۶ هزار سایت اینترنتی وابسته به عناصر نامشروع ، قاچاقچیان مدرن این مواد هستند.
کرکی که هم اکنون در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نام کراک شناخته می شود، واقعی نیست و در حقیقت نوعی هروئین غلیظ شده(هروئین فشرده) است که قیمت آن هم یک دهم قیمت
واقعی‌اش است و چهار تا شش ثانیه پس از مصرف اثراتش شروع می‌شود. مصرف این ماده از کمترین مقدار توسط فرد در طول یک ماه به ده برابر افزایش پیدا می‌کند تا جایی که فردی که روزی یکبار مصرف می‌کرده مجبور است هرچند ساعت یکبار این کار را تکرار کند.
کراک برخلاف دیگر مواد مخدر بدون بو و مصرف آن بسیار ساده است. حتی اگر این ماده در حضور اعضای خانواده مصرف شود هیچ کس متوجه آن نخواهد شد.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

قسمت چهارم مقاله       کوکائین و کراک چی هستند؟
کوکایین، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است. کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا (تصویر ۱) مجزا و استحصال شد. کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند. کراک خطرناکترین ماده اعتیاد آوری است که تا کنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.
کوکایین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم است و ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد. کوکایین بی حس کننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود.
نامهای خیابانی آن Coke مخفف کلمه کوکایین (Cocaine)، Candy (شیرینی) ، Nose (بینی) ،Snow (برف) ، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردی، گرد و خاک) می باشد.
استعمال کوکا قرنها است در کشورهای هند، پرو و بولیوی معمول بوده، برگهای رنگ کوکا را برای لذت و خوش بودن می جوند، مردم این کشورها برای قادر شدن به انجام کارهای سخت و جدی و راه رفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی از جویدن کوکا یاری می گیرند.
تا آنجا که به تاریخچه کوکا مربوط می شود، این عادت در میان ساکنان کوه های آند رایج بوده است. در تابوت های (Huacas) باستانی پرو، مجسمه های در حال استعمال کوکا کشف شده اند. روشن ترین علامتی که بر چهره معتادان کوکا دیده می شود فرو رفتگی گونه هاست که در اثر مکیدن برگ کوکا به وجود می آید.
● چه کسانی از کرک استفاده میکنند؟
هرچند کوکائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به کرک محدود به یک گروه سنی یا شرایط اجتماعی / اقتصادی خاص نیست. در واقع کرک ارزان و در دسترس بوده لذا مصرف کوکائین را برای همه ممکن ساخته است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، اعتیاد به کرک نه تنها از سنین مدرسه، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود!
● در اروپا کراک کوکائین فقرا محسوب می شود
کراکی که در قارة آمریکا و اروپای غربی مصرف می‌شود، سال‌ها قبل از ترکیبات کوکائین ساخته شد. کوکائین جزو مواد محرک است و درختچة کوکا که گرد کوکائین را از برگ آن به دست می آورند، در آمریکای جنوبی کشت می‌شود.
تجارت کوکائین در قاره آمریکا همانند تجارت کراک در آسیا پرمنفعت است و قسمتی از درآمد کشاورزان فقیر بولیوی، اکوادور و کلمبیا را تشکیل می‌دهد.
کوکائین طی مراحل استخراج، حمل و توزیع، ارزش افزودة زیادی پیدا می‌کند. به طوری که تنها افراد دارای درآمد بالا قادر به تهیة آن هستند. ولی تاجران مواد مخدر برای این‌که اقشار نیازمند جامعه در حسرت تشنگی کوکائین نمانند، آن را با ترکیبات شیمیایی دیگری ترکیب کردند و «کوکائین فقرا» را ساختند که ارزان‌تر است و همگان می‌توانند از آن استفاده کنند.
این محصول به نام کراک شهرت یافت و مانند هر تجارت سودآور دیگر، دامنة آن به اروپا هم رسید. با این حال، کراک هنوز در آسیا گران‌قیمت بود. در واقع اگر کراک حقیقی از مسیر تجارت مواد مخدر تا ایران بیاید، بیش از صد هزار تومان در گرم قیمت خواهد داشت. پس کراک آسیایی که یک دهم این قیمت هم نیست، از چه چیزی ساخته شده است؟
برخی امتیاز اختراع کراک را به مافیای سرخ روسیه نسبت می‌دهند. عده‌ای دیگر، منشأ آن را در ترکیه، پاکستان یا دیگر کشورهای خاورمیانه می‌دانند. این سؤال که آن مدیر متخصصی که فرمول جدید را ساخته است چه ملیت یا چه اهداف بلند مدتی داشته است، هنوز به جواب نرسیده. زیاد هم مهم نیست، چون موضوع مهم‌تری وجود دارد.
کراک آسیایی از کوکائین ساخته نشده است. کراک امروزی موجود در کشور ما که در حال تخریب مصرف‌کنندگان جوانش است، فقط فرمول قوی‌تری از هروئین است!
● کراک ایرانی خطرناک تر از کراک خارجی !
کراک اصل نوعی از مواد مخدر است از الکالوئیدهای دسته کوکائین، انرژی زا و شادی آور است و هیچگونه اعتیادی را در فرد مصرف کننده ایجاد نمی کند، ولی موادی که با نام کراک در ایران توزیع میشود کراک اصل نیست ، بلکه هروئین غلیظ شده است که توسط مافیای روسیه تولید و درایران پخش میشود .
در ایران کراک در آزمایشگاههای مخفی و خانگی با فشرده‌کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هر گونه استانداری انجام می شود و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و همین موضوع، وضعیت بازار کراک و مصرف آن را آشفته‌تر کرده است.
در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی توان از آن هروئین خالص بدست آورد کراک تولید میشود ، این کراک یکی از قویترین مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتیاد ایجاد میکند بطوریکه طی یکماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز (تقریبا ً هر ۲ ساعت یکبار) میرسد .
کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به‌اندازه یک عدس حتی یک دانه ماش را به نوک سنجاق می‌چسبانند و همین ‌اندازه می‌تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
هرچند کوکائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به کرک محدود به یک گروه سنی یا شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن آن، کراک را همگانی کرده است و اعتیاد به کراک در بسیاری از کشورهای صنعتی شده اعتیاد به کراک نه تنها از سنین مدرسه، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود!
این ماده مخدر صنعتی بدلیل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به سایر مواد مخدر باعث جذب مصرف کنندگان سایر مواد مانند تریاک گردیده است چرا که مصرف کراک به قدری آسان است که فرد در مدت ۵ دقیقه حتی در دستشوئی و با استفاده از فندک و نی یا لوله و سنجاق می تواند آنرا مصرف کند.
تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح “پرواز” شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، “سقوط” و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود.
اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد کرک شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه کرک، حالت افسردگی باز میگردد…و این چرخه همچنان ادامه میابد.
دوباره این مطلب را تکرار می کنیم تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک موجود در بازار ایران ، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند.
● کراک چطور در ایران رواج پیدا کرد؟
از سه سال قبل، نام مادة جدیدی در بازار مواد مخدر ایران شنیده می‌شد. خیلی از معتادان، وقتی به خرده‌فروش (ساقی) همیشگی خود مراجعه می‌کردند تا تریاک، هروئین یا مواد مشابه را تهیه کنند، با این جنس تازه مواجه می‌شدند که قوی، سریع و راحت بود و مهم‌تر از همه ارزان‌قیمت بود.
این مادة جدید به سرعت بازار مصرف را از آن خود کرد و هنوز هم با سرعت در حال پیشروی است. جمعیت مخاطب آن نیز بیشتر در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، هر چند که قسمتی از معتادان قدیمی را هم به خود جذب کرده است.
● روش‌های گسترش
جنس جدید معمولا با استفاده از سه روش عمده گسترش پیدا می‌کند. کراک هم برای رواج بیشتر در میان جوانان از هر سة این روش‌ها استفاده کرد.
▪ اول این‌که کسانی که به هروئین اعتیاد دارند و می‌خواهند با کمک یک مادة دیگر، آن را ترک کنند، نوع مصرف را تغییر می‌دهند، در حالی که ماده جایگزین به مراتب خطرناک‌تر از اولی است.
▪ دومین روش گسترش، این است که برای تسکین عوارض مواد محرک یا توهم‌زا که معمولا در پارتی‌ها مصرف می‌شوند، می‌توان از جنس جدید استفاده کرد. این توصیه‌ای است که بچه‌های اهل «توهم» به هم می‌کنند تا سردرد و تنش‌های ناشی از آن را کاهش دهند. معمولا هم تصور می‌کنند که اعتیادآور نیست. مشکل این‌جاست که بلافاصله وابستگی ایجاد می‌شود، زیرا این مادة جدید، از مواد مشابه اعتیادآورتر است.
▪ سوم این‌که غیر از مدل لباس و آرایش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت یک «مد» از کشورهای غربی تقلید می‌شود. بنابراین اگر ماده‌ای که در غرب رایج است به ایران بیاید،‌ به جهت حفظ کلاس و کسب پرستیژ، بازار مصرف تضمین‌شده‌ای دارد. جوانانی هستند که بنگ و حشیش و تریاک را نشانة عقب‌ماندگی و کریستال و آیس و اسید را نشانة پیشرفت می‌دانند.
جوانانی که سابقة مصرف کراک دارند، آن را به تکه‌های سفیداب سنتی تشبیه می‌کنند با ظاهری سنگ‌مانند ولی متخلخل، سست و سفید رنگ که هیچ بوی خاصی ندارد.
کراک به صورت تدخینی و تزریقی، مصرف می‌شود، در مدت بسیار کوتاهی اثر می‌کند. حتی مراحل تزریق آن هم ساده‌تر است.
این ویژگی‌ها باعث شده کراک در پارتی‌ها و جمع‌های دوستانه، بیشتر رواج پیدا کند. دختران هم مصرف‌کنندة آن هستند و اگرچه به مقدار کمتری نشئه می‌شوند، ولی وابستگی بیشتری پیدا می‌کنند. آن‌ها که به دوستان خود به فرما می‌زنند استفاده از کراک را بعد از مصرف کریستال یا اسید پیشنهاد می‌کنند تا اثر محرک را کمتر کند.
شایعاتی دربارة تأثیر کراک بر فعالیت جنسی هم وجود دارد که ناشی از تبلیغات در مورد کراک آمریکایی است، ولی در مورد کراک آسیایی، مصداق پیدا نمی‌کند
اطلاعات به دست آمده از مصرف کنندگان سابق کراک‌ که اکنون در دورة ترک به سر می‌برند، نکات دیگری از دلایل گسترش این ماده را روشن می‌کند.
آنها می گویند دفعة اول با سه تا پک، ۲۴ ساعت نشئه می شدیم. به یک ماه نرسید که مصرفمان دو برابر شد. بعد از ۶ ماه به جایی رسیدیم که هر سه‌چهار ساعت باید دود می‌گرفتیم. اگر دیر می‌شد، شروع می‌کردیم به لرزیدن و تشنج. بعد هم مجبور شدیم تزریق کنیم.
دیگری می گوید در اکس پارتی بودم. به یکی دیگر از دخترها گفتم دارم از سردرد می‌میرم. گفت فاز نگرفته‌ای، بیا کراک بزن. خودش هم برایم درست کرد. هنوز دود را بیرون نداده بودم که احساس کردم سرم آرام شد. چند روز بعد به او تلفن زدم و پرسیدم باز هم از آن‌ها داری؟
کم سن‌ترین نمونه‌ای که مصرف قابل توجهی هم داشت، یک پسر ۱۳ ساله بود که هر روز ۵ گرم کراک را در چند وعده به رگ‌هایش می‌ریخت.
سایت پزشکان بدون مرز
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کرک = مرگ ناگهانی       کرک (Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود. یقینا یکی از آشناترین جملات در رابطه با سوء مصرف مواد مخدر و محرک این است که شخص به محض استفاده از آن، دیگر نمیتواند مصرف این مواد را ترک کند. تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند. تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح پرواز شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، "سقوط" و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود. اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد کرک شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه کرک، حالت افسردگی باز میگردد...و این چرخه همچنان ادامه میابد
● خطر کرک در چیست؟
یقینا یکی از آشناترین جملات در رابطه با سوء مصرف مواد مخدر و محرک این است که شخص به محض استفاده از آن، دیگر نمیتواند مصرف این مواد را ترک کند. تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند.
تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح "پرواز" شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، "سقوط" و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود.
اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد کرک شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه کرک، حالت افسردگی باز میگردد...و این چرخه همچنان ادامه میابد.
● چرا آمار توزیع و مصرف کرک بالا است؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسیاری به فروش کرک دارند زیرا نه تنها ارزان تر از کوکائین است و راحت تر به فروش میرسد، بلکه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان "خطرناک" نمیرسد و از طرفی پنهان کردن آن هم ساده است.
به این ترتیب فروش کرک در شهرهای بزرگ جهان و در مکانهایی مانند میادین شهر، مدارس، فروشگاههای بزرگ و ... که پیش از این برای این تجارت مکانهایی بسیار خطرناک محسوب میشدند، به شدت افزایش یافته است.
یک عمر پشیمانی و افسردگی در مقابل ۵ دقیقه لذت ظاهری!
تدخین کرک برای شخص حس نشاط ظاهری شدیدی به دنبال دارد که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول میکشد. اما پس از آن با افسردگی حاد، احساس بی ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد این ماده، ادامه میابد.
در یک دوره زمانی بسیار کوتاه، این ماده کنترل مصرف کننده را در دست میگیرد و این الگوی رفتاری به اعتیاد شدید می انجامد. نیاز به مصرف مکرر کرک به دوره هایی که معتادان کرک آنرا binge ( مدت عیاشی) مینامند، می انجامد. در یک دوره مصرف فرد تا جایی که پول و یا کرک در اختیار دارد و یا تا زمانی که به اغما فرو رود، به مصرف کرک ادامه میدهد.
● تهیه مواد از هر طریق ممکن
نیاز به کرک بر هر نیاز و وابستگی عاطفی غلبه کرده و فرد معتاد برای تهیه آن به هر جنایت و عمل خشونت آمیز دست میزند.
در میان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتیاد آور، تهیه "مواد" در بسیاری از مواقع از راههای نامشروع و خلاف انجام میگیرد و بسیاری از کسانی که به کرک اعتیاد دارند نیز برای برآمدن از عهده مخارج تهیه مداوم آن به روشهای خلافکارانه دست میزنند. اما نکته پر اهمیت این است که دست زدن این افراد به اعمال خشونت بار و جنایتکارانه دلیل مهم دیگری هم دارد و آن بروز رفتارهای شرورانه و پرخاشگرانه ناشی از بروز بیماری پارانویا (بیماری سوء ظن) است که از عوارض مصرف کرک به شمار می آید و در واقع پرداختن این اشخاص به اعمال خشونتبار، لزوما به دلیل نیاز به پول نیست.
● اثرات روانی مصرف کرک چیست؟
شخصی که کرک مصرف میکند به سرعت در حالات و شرایط مختلف روانی در حرکت است که با خوشی و رضایت فراوان و احساس برانگیختگی و هیجان همراه است، سپس با کم شدن اثر این ماده، دلتنگی و افسردگی و متعاقب آن زودرنجی، بی خوابی و پارانویا بر شخص غلبه میکند.
معتادان به کرک، ممکن است حالات روانی اسکیزوفرنیک، توهم و خطاهای حس را نیز تجربه کنند. کسانی که مصرف کرک بسیار زیادی دارند در یک binge (مصرف) تمام این حالات را از سر میگذرانند، عده ای از این افراد در اثر ابتلا به پارانویا و افسردگی ناشی از مصرف دائم کرک، دست به خودکشی یا جنایت میزنند.
● مصرف بیش از حد یا Overdose و جنون
تدخین کرک، به علت مقدار بسیار زیاد ماده محرکی که وارد جریان خون و به دنبال آن به مغز میکند، احتمال مصرف بیش از حد و مرگ آور یا مسمویت از کوکائین را هم افزایش میدهد. نشانه های این دو وضعیت مشابه بوده و شامل تهوع، استفراغ و تنفس نامرتب، تشنج و اغما است که میتواند به مرگ منتهی شود.
مصرف همزمان کوکائین با الکل یا مواد مخدر دیگر، میتواند واکنشهایی شدید و مرگ آور به دنبال داشته باشد. مصرف مداوم کرک ممکن است به جنون کوکائین منجر شود که نوعی حالت روانی دائمی بوده و نشانه های آن پارانویا و توهم دیداری و شنیداری است.
● تاثیرات فیزیکی مصرف کرک
ابتدایی ترین تاثیرات جسمانی کرک، گلودرد مزمن، گرفتگی صدا و تنگی نفس است که به برونشیت (ورم نایژه) و نفخ ریه منجر میشود. چشمها درشت شده و شخص هنگام تمرکز برای دیدن هر چیز، هاله هایی نورانی در اطراف آن مشاهده میکند.
ضربان قلب تا حد ۵۰% افزایش میابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون میشوند که میتواند به حمله قلبی، تشنج و سکته منجر شود. کرک به دلیل از بین بردن میل به غذا خوردن و ایجاد بیخوابی، موجب کاهش وزن شدید و سوء تغذیه میشود.
مادر او در دوران بارداری کرک مصرف می کرده است. چه کسانی از کرک استفاده میکنند؟
هرچند کوکائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به کرک محدود به یک گروه سنی یا شرایط اجتماعی / اقتصادی خاص نیست. در واقع کرک ارزان و در دسترس بوده لذا مصرف کوکائین را برای همه ممکن ساخته است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، اعتیاد به کرک نه تنها از سنین مدرسه، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود!
● چگونه معتادین به کرک را تشخیص دهیم؟
یک نشانه ابتدایی سوء مصرف کرک، جدایی ناگهانی جسمی / روحی فرد از کانون خانواده و تغییر رفتار چشمگیر اوست. هرچند بسیاری از نشانه های زیر با مشکلاتی چون اختلالات احساسی یا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما هرگز نباید احتمال مصرف مواد محرک یا مخدر را از نظر دور داشت :
▪ تغییرات بارز در شخصیت و رفتار
▪ از دست دادن توجه و تمرکز
▪ کاهش وزن
▪ ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده
▪ رفت و آمد با افراد معتاد
▪ آشفتگی چشمگیر
▪ رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان
▪ برنامه خواب نامنظم
▪ بی توجهی به آراستگی ظاهری
▪ پارانویا شدید (سوء ظن به همه)
▪ بی قراری
▪ اضطراب
● ۵ نشانه هشدار دهنده
به گفته معتادین به کرک حالات زیر در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرک بروز میکنند :
۱) نگرانی و بیقراری برای تهیه مجدد کرک
۲) افسردگی شدید
۳) فقدان انرژی و بی اشتهایی
۴) بی خوابی
۵) داشتن احساساتی متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود
● آیا راه حلی هم وجود دارد؟
بله، با این شرط که شخص معتاد با آگاهی از مراحل مختلف سم زدایی، دارو درمانی، شرکت در جلسات و این مطلب مهم که ترک اعتیاد، بازگشت به زندگی و تولدی دوباره خواهد بود، به مراکز درمانی معتبر مراجعه نماید. دوستان و خانواده این افراد باید شرایط ناگوار آنها را درک نموده و در این راه از پشتیبانی او دریغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقیت و در زمان کوتاه تری به حالت طبیعی بازگردد.   __________________  .  .  .    کراک در ایران: ماده مخدری با عوارض بسیار       در سالهای اخیر، نام ماده جدیدی در بازار مواد مخدر ایران شنیده شد. خیلی از معتادها وقتی که برای گرفتن تریاک یا هروئین یا مواد مشابه به فروشنده های مواد مخدر مراجعه می کردند ماده جدیدی به آنها معرفی می شد که هم سریعتر عمل می کرد، هم راحتتر استفاده می شد هم پنهان کردنش آسان تر بود و مهمتر از همه ارزان قیمت بود. این ماده جدید "کراک" نام دارد.
کراکی که در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی که با ناخالصی هایی همراه است که اثرات منفی آن را چندین برابر می کند.
کراک به مراتب خطرناکتر از هروئین است اما به نظر می رسد که نوجوانها و جوانهای ایران از عوارض آن بی اطلاعند.
این در حالی است که فرد تنها با چند بار استفاده، چنان به آن عادت می کند که کنار گذاشتن آن برایش بسیار دشوار می شود.
"فرید"، که نخواست نام واقعی اش فاش شود، نزدیک به دو سال از کراک استفاده کرده اما الان مدتی است که موفق شده که کراک را ترک کند: "اولش به عنوان تفریحی می کشیدم اما درست بعد از یک هفته فهمیدم که به آن معتاد شدم. تفریح درباره کراک وجود ندارد تفریح همانا و معتاد شدن همان".
● خطرات کراک
مصرف کراک چه خطرات و عوارضی دارد؟ فرید می گوید: "کبدم خراب شد، ریه هایم عفونت کرد و خودم هم همیشه بی حال بودم. چه زمانی که می کشیدم و چه زمانی که نمی کشیدم."
مصرف کراک باعث می شود که فرد هیچ دردی را احساس نکند و در نتیجه بیماریهای مختلف در بدنش به راحتی پخش می شود.
به گفته کارشناسان، کراکی که در ایران توزیع می شود اثر مخربی بر سیستم اعصاب مرکزی دارد که گاه تا آخر عمر قابل جبران نیست. کراک در حقیقت سیستم فرماندهی بدن یا مغز را از کار می اندازد. کراک، باعث کاهش وزن شدید بدن و تخریب بافتهای عضلانی می شود.
محمد علی شهرکی، مدیر اجرایی مرکز ترک اعتیاد جمعیت آفتاب در تهران، می گوید:
"کسانی که کراک مصرف می کنند به دلیل موادی که در آن وجود دارد و به دلیل نوع زندگی آنها و سوء تغدیه ای که دارند، نسبت به ابتلا به انواع بیماریهای عفونی بخصوص عفونتهای پوستی، مستعد می شوند."
گفته می شود کسانی که کراک را به شکل تزریقی استفاده می کنند، در صورتیکه مسائل بهداشتی را هم رعایت نکنند، ممکن است که در بدنشان کرم دیده شود. اخیرا فیلمهایی که در سایتهای اینترنتی گذاشته شده، افرادی را نشان می دهد که بر روی بدنشان کرم وجود دارد و یا بعد از مرگ بلافاصله، کاسه چشمشان پر از کرم بوده است.
دکتر شهرکی درباره این کرم زدگی می گوید: "کسانی که ما شاهد کرم زدگی در آنها بودیم کسانی بودند که وضعیت بهداشتی مناسبی نداشتند. آنها در محل تزریقشان عفونت ایجاد می شود. مگسهایی که در اطرافشان هست در روی این زخمها تخمگذاری می کنند و کرمی که در بدنشان دیده می شود لارو این حشرات است."
کارشناسان معتقدند، ماده مخدر کراک به شدت باعث پوسیدگی و فساد دندانها می شود. در عین حال لثه مصرف کننده کراک هم آسیب می بیند. گاهی سرطان دهان هم در آنها دیده شده. ریه معتادان به کراک به دلیل استفاده بیشتر از سیگار به شدت آسیب می بیند. افزون بر این، استفاده از کراک، شخصیت معتادان را متزلزل می کند و بار روانی آن به مراتب بیشتر از سایر مواد مخدر است. در کسانی که از کراک تزریقی استفاده می کنند، رگها هم به شدت تخریب می شود.
کراکی که در خارج از ایران استفاده می شود، نوعی مواد مخدر است که از تصفیه کوکائین ساخته می شود. اما موادی که به نام کراک در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی و بدون رعایت استانداردهای لازم و گاه همراه با ناخالصی هایی تولید می شود که ضرر آن را از مواد مخدر دیگر بیشتر می کند.
بنابراین عوارض ناشی از مصرف کراک به دلیل مواد مختلفی که در آن است در هر فرد می تواند نسبت به فرد دیگر متفاوت باشد و این در حالی است که اغلب این افراد از عواقب و عوارض خطرناک آن بی اطلاعند.
وحشتی که میان جوانان درباره استفاده از مواد مخدری مانند هروئین وجود دارد باعث می شود که طرف آن نروند ولی خیلی از آنها کراک را با روانگردانها اشتباه می گیرند و فکر می کنند که ماده ای کم خطر با میزان نشاط آوری بالاست اما بعد از شروع به مصرف مشخص می شود که کراک ماده ای بسیار اعتیاد آور است و بعد از مدتی کوتاه شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته می کند و این شروع فاجعه است.
کراک بسیار کوچک است و ارزان، و بر خلاف هروئین، تریاک یا حشیش، بو ندارد و مصرفش بسیار ساده است. چنانچه اگر یک یا دو دقیقه بعد از مصرف کسی وارد اتاق بشود متوجه مصرف آن نمی شود. شاید به دلیل همین سادگی استفاده از آن باشد که طرفداران زیادی پیدا کرده است. چون حتی در مکانهای عمومی و خودروهای شخصی هم با استفاده از فندک قابل استفاده است.
● اعتیاد بدون سرخوشی
فردی که از کراک استفاده می کند در ابتدا بعد از چند ثانیه به مرحله سرخوشی می رسد اما بعد ازمدتی مصرف، دیگر، آن میزان اولیه فرد را راضی و سرخوش نمی کند و بدن به حضور این ماده عادت می کند. به همین دلیل فرد میزان مصرفش را بیشتر و بیشتر می کند.
حسین دژاکام محقق و تحلیلگر مسائل اعتیاد درباره مواد سازنده کراک می گوید: "وقتی که کراک به بازار آمد اصطلاحا به آن "یک، دو، سه" می گفتند چون با سه شماره، مصرف کننده به سرخوشی می رسید، ولی مثلا مصرف کننده تریاک، باید صد یا صد و پنجاه پُک بکشد تا به آن درجه از سرخوشی برسد."
تزریق کراک آخرین مرحله برای سرخوشی بیشتر است که عوارض جسمانی و روانی چبران ناپذیری برای معتاد به همراه دارد.
بعضی ها می گویند کراک از روسیه به ایران می آید، عده ای می گویند در ایران ساخته می شود و گروهی معتقدند از ترکیه پاکستان یا کشورهای دیگر خاورمیانه وارد ایران می شود. البته این سوال مهم است که چه کسانی با چه ملیتی و با چه هدفی، فرمول جدید کراک را ساخته اند اما مهمتر این است که مصرف این ماده، روز به روز در بین جوانهای ایرانی بیشتر می شود.
کراکی که در ایران وجود دارد یکی از قوی ترین مواد مخدر است و به شدت اعتیاد ایجاد می کند. اما به دلیل اینکه تاثیر آن بر فرد نسبت به مواد مخدر دیگر بسیار سریعتر است جوانها را به طرف خودش می کشد.
با وجود تمام مشکلات و خطراتی که ماده مخدر کراک به همراه دارد، کارشناسان می گویند معتادان به این ماده خطرناک مانند معتادان دیگر قادر به ترک کراک هستند، اما قبل از اینکه کراک عوارض جبران ناپذیر خود را به جا گذاشته باشد.
به نظر شما بهترین راه برای آگاه سازی جوانان نسبت به عوارض چنین مواد مخدری چیست؟ اگر در ایران هستید، فکر می کنید به اندازه کافی در این زمینه اطلاع رسانی شده است؟
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کرک ، خطرات و دانستنی ها       کرک (Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود.
● خطر کرک در چیست؟
یقینا یکی از آشناترین جملات در رابطه با سوء مصرف مواد مخدر و محرک این است که شخص به محض استفاده از آن، دیگر نمیتواند مصرف این مواد را ترک کند. تنها سه بار مصرف مقدار بسیار اندکی از کرک، اعتیاد به آن را حتمی خواهد کرد و پس از این زمان بسیار کوتاه، شخص را به شدت به خود نیازمند و وابسته میکند.
تقریبا هرگونه حالت تحرک و نشاط روحی و جسمی که توسط مواد اعتیاد آور ایجاد شود، با حس بیحالی و لختی همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح "پرواز" شادمانه حاصل از این سوء مصرف، بالاتر باشد، "سقوط" و احساس خماری و افسردگی پس از آن شدیدتر و طولانی تر خواهد بود.
اعتیاد از همین جا آغاز میشود زیرا نیاز به فرار از این حالت ناگوار، موجب مصرف مجدد کرک شده و پس از برطرف شدن تاثیر اولیه کرک، حالت افسردگی باز میگردد...و این چرخه همچنان ادامه میابد.
● چرا آمار توزیع و مصرف کرک بالا است؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسیاری به فروش کرک دارند زیرا نه تنها ارزان تر از کوکائین است و راحت تر به فروش میرسد، بلکه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان "خطرناک" نمیرسد و از طرفی پنهان کردن آن هم ساده است.
به این ترتیب فروش کرک در شهرهای بزرگ جهان و در مکانهایی مانند میادین شهر، مدارس، فروشگاههای بزرگ و ... که پیش از این برای این تجارت مکانهایی بسیار خطرناک محسوب میشدند، به شدت افزایش یافته است.
یک عمر پشیمانی و افسردگی در مقابل ۵ دقیقه لذت ظاهری!
تدخین کرک برای شخص حس نشاط ظاهری شدیدی به دنبال دارد که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول میکشد. اما پس از آن با افسردگی حاد، احساس بی ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد این ماده، ادامه میابد.
در یک دوره زمانی بسیار کوتاه، این ماده کنترل مصرف کننده را در دست میگیرد و این الگوی رفتاری به اعتیاد شدید می انجامد. نیاز به مصرف مکرر کرک به دوره هایی که معتادان کرک آنرا binge ( مدت عیاشی) مینامند، می انجامد. در یک دوره مصرف فرد تا جایی که پول و یا کرک در اختیار دارد و یا تا زمانی که به اغما فرو رود، به مصرف کرک ادامه میدهد.
● تهیه مواد از هر طریق ممکن
نیاز به کرک بر هر نیاز و وابستگی عاطفی غلبه کرده و فرد معتاد برای تهیه آن به هر جنایت و عمل خشونت آمیز دست میزند.
در میان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتیاد آور، تهیه "مواد" در بسیاری از مواقع از راههای نامشروع و خلاف انجام میگیرد و بسیاری از کسانی که به کرک اعتیاد دارند نیز برای برآمدن از عهده مخارج تهیه مداوم آن به روشهای خلافکارانه دست میزنند. اما نکته پر اهمیت این است که دست زدن این افراد به اعمال خشونت بار و جنایتکارانه دلیل مهم دیگری هم دارد و آن بروز رفتارهای شرورانه و پرخاشگرانه ناشی از بروز بیماری پارانویا (بیماری سوء ظن) است که از عوارض مصرف کرک به شمار می آید و در واقع پرداختن این اشخاص به اعمال خشونتبار، لزوما به دلیل نیاز به پول نیست.
● اثرات روانی مصرف کرک چیست؟
شخصی که کرک مصرف میکند به سرعت در حالات و شرایط مختلف روانی در حرکت است که با خوشی و رضایت فراوان و احساس برانگیختگی و هیجان همراه است، سپس با کم شدن اثر این ماده، دلتنگی و افسردگی و متعاقب آن زودرنجی، بی خوابی و پارانویا بر شخص غلبه میکند.
معتادان به کرک، ممکن است حالات روانی اسکیزوفرنیک، توهم و خطاهای حس را نیز تجربه کنند. کسانی که مصرف کرک بسیار زیادی دارند در یک binge (مصرف) تمام این حالات را از سر میگذرانند، عده ای از این افراد در اثر ابتلا به پارانویا و افسردگی ناشی از مصرف دائم کرک، دست به خودکشی یا جنایت میزنند.
● مصرف بیش از حد یا Overdose و جنون
تدخین کرک، به علت مقدار بسیار زیاد ماده محرکی که وارد جریان خون و به دنبال آن به مغز میکند، احتمال مصرف بیش از حد و مرگ آور یا مسمویت از کوکائین را هم افزایش میدهد. نشانه های این دو وضعیت مشابه بوده و شامل تهوع، استفراغ و تنفس نامرتب، تشنج و اغما است که میتواند به مرگ منتهی شود.
مصرف همزمان کوکائین با الکل یا مواد مخدر دیگر، میتواند واکنشهایی شدید و مرگ آور به دنبال داشته باشد. مصرف مداوم کرک ممکن است به جنون کوکائین منجر شود که نوعی حالت روانی دائمی بوده و نشانه های آن پارانویا و توهم دیداری و شنیداری است.
● تاثیرات فیزیکی مصرف کرک
ابتدایی ترین تاثیرات جسمانی کرک، گلودرد مزمن، گرفتگی صدا و تنگی نفس است که به برونشیت (ورم نایژه) و نفخ ریه منجر میشود. چشمها درشت شده و شخص هنگام تمرکز برای دیدن هر چیز، هاله هایی نورانی در اطراف آن مشاهده میکند.
ضربان قلب تا حد ۵۰% افزایش میابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون میشوند که میتواند به حمله قلبی، تشنج و سکته منجر شود. کرک به دلیل از بین بردن میل به غذا خوردن و ایجاد بیخوابی، موجب کاهش وزن شدید و سوء تغذیه میشود.
مادر او در دوران بارداری کرک مصرف می کرده است. چه کسانی از کرک استفاده میکنند؟
هرچند کوکائین زمانی به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتیاد به کرک محدود به یک گروه سنی یا شرایط اجتماعی / اقتصادی خاص نیست. در واقع کرک ارزان و در دسترس بوده لذا مصرف کوکائین را برای همه ممکن ساخته است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، اعتیاد به کرک نه تنها از سنین مدرسه، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز میشود!
● چگونه معتادین به کرک را تشخیص دهیم؟
یک نشانه ابتدایی سوء مصرف کرک، جدایی ناگهانی جسمی / روحی فرد از کانون خانواده و تغییر رفتار چشمگیر اوست. هرچند بسیاری از نشانه های زیر با مشکلاتی چون اختلالات احساسی یا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما هرگز نباید احتمال مصرف مواد محرک یا مخدر را از نظر دور داشت :
▪ تغییرات بارز در شخصیت و رفتار
▪ از دست دادن توجه و تمرکز
▪ کاهش وزن
▪ ناپدید شدن لوازم قیمتی خانه و نداشتن توضیح قانع کننده برای مقدار پول خرج شده
▪ رفت و آمد با افراد معتاد
▪ آشفتگی چشمگیر
▪ رفتار کینه توزانه با افراد خانواده و دوستان
▪ برنامه خواب نامنظم
▪ بی توجهی به آراستگی ظاهری
▪ پارانویا شدید (سوء ظن به همه)
▪ بی قراری
▪ اضطراب
● ۵ نشانه هشدار دهنده
به گفته معتادین به کرک حالات زیر در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرک بروز میکنند :
۱) نگرانی و بیقراری برای تهیه مجدد کرک
۲) افسردگی شدید
۳) فقدان انرژی و بی اشتهایی
۴) بی خوابی
۵) داشتن احساساتی متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود
● آیا راه حلی هم وجود دارد؟
بله، با این شرط که شخص معتاد با آگاهی از مراحل مختلف سم زدایی، دارو درمانی، شرکت در جلسات و این مطلب مهم که ترک اعتیاد، بازگشت به زندگی و تولدی دوباره خواهد بود، به مراکز درمانی معتبر مراجعه نماید. دوستان و خانواده این افراد باید شرایط ناگوار آنها را درک نموده و در این راه از پشتیبانی او دریغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقیت و در زمان کوتاه تری به حالت طبیعی بازگردد.
سایت فریا   .  .  .    کراک؛ افیونی خانمانسوز!       جایی در جنوب تهران با خانه‌هایی که به قوطی‌های برآمده کبریت شبیه هستند و کوچه‌هایی که آدم را یاد بازی مارپله و منچ روزهای کودکی می‌اندازد، دنبال خرابه‌ای می‌گردم که گویا محل تکاپوی چند جوان کراکی در این محله است.
پشت پیچ کوچه‌ای با نام عامری، وقتی چهل و پنج دقیقه‌ای از کوچه‌های تنگ و باریک مارپیچ گذشتی به یک فضای باز می‌رسی که محل پسمانده‌های ساختمانی است. سمت راست زمین یک گوشه از فضای پیش روی یک خانه نیمه‌ساز است که دیوارهایش کبره بسته است از دوده و سیاهی! معلوم است که سال‌های سال پیش به این مرحله از ساخت رسیده و به حال خود رها شده است. محل رعب‌آوری است و می‌تواند بالقوه مکان مناسبی برای انجام هر جرم و جنایتی باشد.
یک سیاهی پشت پنجره بدون قاب تکان می‌خورد، چیزی به نام در و پنجره در این محل، محلی از اعراب ندارد، فقط دیوارهای نیمه کاره هستند که سرپا مانده‌اند، وارد که می‌شوم دو جوان ۲۰ تا ۲۵ ساله را می‌بینم که مابین نخاله‌ها وول می‌خورند. این نخستین چیزی است که با نظر اول به چشم می‌آید، اما دقیق که می‌شوم رفتار و حرکات هیچ کدامشان عادی نیست. حرکات دست و پای آنان به حرکات آهسته در فیلم‌های خشن سینمایی شبیه است.
دست یکی از آنان از ناحیه آرنج به شکل غریبی کبود و باد کرده است و زردآبه‌ باریکی از آرنجش به سمت مچ دستش جاری و خشک شده و منظره فجیعی را رقم زده است که آدمی را به دلشوره می‌اندازد. تصور می‌کنم او به شکل اورژانسی به معالجه نیازمند است، اما عین خیالش هم نیست انگار که دستش را به کلی فراموش کرده باشد. دقیق که می‌شوم خون‌مردگی تا بالای بازویش کشیده شده است و به جایی ختم می‌شود که دیگر زیر آستین کوتاه لباسش پنهان می‌شود.
یک محقق اخیرا براساس نتایج یک پژوهش اعلام کرده بود بیش از ۳۰ درصد از معتادان کشور استفاده از سرنگ مشترک را تجربه کرده‌اند، نزدیک‌تر که می‌شوم آثار کبودی و تزریق مکرر روی سرتاسر دست هر دو معتاد مشهود است. خون‌مردگی و کبودی و تورم، قرمزی و عفونت و زدآبه‌ای روی سطح دست روان است و رنگ پریدگی مشهودی در چهره هر دو معتاد دیده می‌شود و آنها را به مردگان قبرستان‌های متروک شبیه کرده است.
● کراک و عفونت
گفته می‌شود بدن افراد معتاد به کراک پس از مدتی کرم می‌زند و مشکلات زیادی برای این افراد به همراه دارد. محل بافت بدن فرد کراکی در نقطه تزریق به دلیل استفاده دائم از سرنگ‌های آلوده، عفونی و بد بو شده و چون درمانی در نقطه عفونی انجام نمی‌شود، بافت بدن تحلیل رفته و عفونت و چرک سراسر بدن را فرا می‌گیرد.
دکتر “محمد اسماعیل علیپور” رئیس درمانگاه ترک اعتیاد تهران با اشاره به اینکه بافت عضلانی معتادان به “کراک” به مرور زمان تحلیل می‌رود، می‌گوید: به جهت ضعف سیستم دفاعی بدن در معتادان به “کراک”، عفونت‌هایی در محل تزریق ایجاد می‌شود که به تجمع حشرات در محل تزریق کمک می‌کند.
“علیپور” می‌افزاید: تجمع حشرات در محل تزریق، باعث تخم‌گذاری حشرات و ایجاد کرم در بدن معتادان به “کراک” ‌می‌شود.
دکتر “هومن نارنجیها” عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و رئیس موسسه ترک اعتیاد “داریوش” در پاسخ به این سوال که “آیا این شایعه که فرد کراکی کرم می‌زند، واقعیت دارد؟ “گفت: محل بافت بدن فرد کراکی در نقطه تزریق به دلیل استفاده دائم از سرنگ‌های آلوده عفونی و بد بو شده و چون درمانی در نقطه عفونی انجام نمی‌شود، بافت بدن تحلیل رفته و عفونت و چرک سراسر بدن را فرا می‌گیرد.
از سوی دیگر “کراک” تولید شده در ایران عوارض زیادی دارد.
کراک تولید شده در کشورهای توسعه یافته از ترکیب گیاه کوکائین استخراج می‌شود و به مراتب از عوارض کمتری نسبت به کراک تولید شده در ایران برخوردار است.
کراک، در ایران غالبا در شرایط غیربهداشتی و آزمایشگاه‌های حاشیه‌ای تولید شده و با درصد ناخالصی بالا و از ترکیب هروئین و مواد توهم‌زا همراه است و به مراتب از کراک واقعی خطرناک‌تر و درصد وابستگی آن نیز بالاتر است.
● “کراک” چیست؟
در یکی دو سال گذشته نام ماده جدیدی در رسانه‌ها به میان آمده که “کریستال” یا “کراک”‌نام دارد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد این ماده همان هروئین است که به شکل خالص‌تر و بلور درآمده و در بازار خرید و فروش می‌شود. روش مصرف این نوع هروئین تدخین و دود کردن است.
این ماده فوق‌العاده اعتیادآور است و قدرت اعتیاد آوری آن از هروئین معمولی (که به صورت پودر است) تا چند برابر بیشتر است. از آنجا که کریستال شکل خالص‌تر هروئین است، لذا آثار آن همانند پودر هروئین ولی با شدت بیشتر است. شدت این حالت بستگی دارد که چه مقدار کریستال مصرف شود و با چه سرعتی این ماده به مغز برسد.
در واقع یکی از دلایل اعتیادآوری بسیار زیاد هروئین و کریستال این است که سریع به مغز می‌رسد.
بیشتر کسانی که کریستال مصرف می‌کنند در ابتدا احساس سرخوشی و نئشگی می‌کنند، همراه با این سرخوشی، بدن گرم‌تر و دهان خشک می‌شود و فرد در دست‌ها و پاهای خود احساس سنگینی می‌کند. در مواقعی نیز فرد مصرف‌کننده دچار حالت تهوع و استفراغ و بی‌قراری شدید می‌شود.
بعد از این حالات اولیه ممکن است تا چند ساعت، حالت سرگیجه پیش آید. در این وضعیت تمامی اعمال مغز تحت تاثیر آثار این ماده قرار می‌گیرد و دچار نابسامانی می‌شود. حرکات قلب کند شده و تنفس در مواردی آن چنان آهسته می‌شود که منجر به مرگ می‌شود.
● آغاز مصرف کراک و مصرف آن در ایران
هم اکنون عده‌ای سودجو و قاچاقچی موادمخدر به دلیل نفرت جوانان از حالات و علائم جسمی و روحی و روانی معتادان به هروئین و متعاقب آن کاهش تقاضا برای مصرف هروئین اقدام به تبلیغات گسترده‌ای در بین جوانان بویژه قشر مرفه جامعه نموده مبنی بر اینکه ماده مخدر جدید به نام کراک وارد بازار ایران شده و مورد قبول تمام جوانان دنیا به‌خصوص اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها است.
به همین دلیل شماری از جوانان که از موادمخدر سنتی قدیمی مثل تریاک، حشیش و شیره خسته شده بودند و این مواد را متعلق به قشر پایین جامعه قلمداد می‌کردند اقدام به خرید و مصرف این ماده مخدر که همان “هروئین فشرده” است و با نام مستعار “کراک” وارد بازار شده بود، نموده‌اند و این موضوع در همین مدت کوتاه آمار معتادان به هروئین را دوباره در ایران افزایش داده است.
اعتیاد به کراک عمدتا از مناطق شمال شهرنشین و مرفه آغاز می‌شود، زیرا قیمت کراک ۱۵ برابر بیشتر از قیمت هروئین مصرفی بازار است و عمده مصرف کنندگان این ماده بسیار خطرناک از میان جوانان اقشار مرفه و پردرآمد هستند.
اما همین جوانان، دیر یا زود و به علت لغزیدن به وادی تحقیر، تابلو می‌شوند و از آنجایی که علائم اعتیاد به کراک به سرعت به زوال و تحلیل جسمی می‌انجامد، عمدتا این افراد از سوی خانواده طرد شده و برای گذران زندگی به خرابه‌های جنوب و یا حاشیه شهر روی می‌آورند.
● نام‌های اغوا کننده برای هروئین
در چند سال گذشته به دلیل نفرت عمومی از هروئین و عوارض وحشتناک این ماده بر افراد مصرف‌کننده، سیستم مافیای قاچاق موادمخدر و کارتل‌های بزرگ بازاریابی نام‌های مهیج جذاب و اغوا کننده‌ای را برای هروئین انتخاب کرده که “شکار اژدها” و “غبار فرشته” از آن جمله‌اند. آخرین نام فریبنده این ماده را “کراک” گذاشته‌اند.
● شکل تازه‌ای از کراک
ورود روانگردان‌های جدیدی با مشتقات کراک و به شکل آدامس به کشور که با ترکیبات محرک و شادی‌آور وارد می‌شود، شکل تازه‌ای از پوشش گسترده موادخدر است که مبارزه با این شکل از مواد را سخت‌تر می‌کند.
دکتر “شاهین شادنیا” سم‌شناس و دبیر انجمن سم‌شناسی ایران در خصوص مصرف این نوع از روانگردان‌ها می‌گوید: این مواد در مراحل اولیه باعث ایجاد انرژی کاذب در فرد شده و حالت سرخوشی و شادی و افزایش احساسات را به فرد القاء می‌کند.
وی می‌افزاید: استعمال این مواد در لحظات نخستین درک موسیقی را افزایش داده، حس برقراری ارتباط با دیگران و اعتماد به‌نفس فرد را رو به تزاید می‌برد.
وی تصریح می‌کند: این اثرات در فرد معتاد بسیار کوتاه مدت و گذرا است زیرا فرد با مصرف این مواد باعث تخلیه یک‌سری واسطه‌های شیمیایی در مغز خود می‌شود و به دنبال این تخلیه، بیمار دچار حالت افسردگی، بی‌انگیزگی، دلسردی و کاهش اشتها و اختلال خواب می‌شود.
این سم‌شناس با استناد به پژوهش‌های انجام شده، می‌گوید: مصرف دوبار روانگردان منجر به ایجاد ضایعات مغزی خواهد شد که این ضایعات حتی با گذشت قریب به ۱۰ سال در فرد قابل درمان نیست.
“اعتیاد به روانگردان‌ها مابین قشر جوان به‌خصوص پسران بیشتر از دختران مشاهده شده است. مسمومیت با این مواد همچون مسمومیت با کوکائین بوده و در مسمومیت‌های شدید نیز منجر به مرگ بیمار می‌شود.”
تولید قرص‌های روانگردان که با هدف کسب لذت‌های آنی و کاهش درد و رنج عاطفی انجام می‌شود، به صورت قرص، کپسول، پودر و یا مایع تزریقی انجام می‌شود که مصرف کنندگان به علت به دست آوردن احساسات مثبت آنی که پس از مصرف به آ‌نان دست می‌دهد، به استعمال آن روی می‌آورند.
دکتر” محمداسماعیل علی‌پور” رئیس درمانگاه ترک اعتیاد تهران نیز در خصوص عوارض مختلف مصرف “کراک” گفت: مهمترین عارضه مصرف “کراک” ایجاد وابستگی زیاد در بیمار است و احتمال مرگ در افرادی که “کراک” ترزیق می‌کنند بسیار زیاد است.
● یک بار مصرف کراک، ‌اعتیاد آور است
مصرف کراک حتی برای یک‌بار استفاده اعتیادآور است و فیزیک فرد کراکی به سرعت درهم می‌ریزد. بافت‌ها آسیب‌پذیر شده و استخوان‌ها شکننده می‌شوند موهای بدن ریخته و اعضا و جوارح بدن به شدت تحلیل می‌یابد.
به گفته دکتر هومن نارنجیها ، کراک ماده مخدر بسیار خطرناکی است که حتی یک بار استعمال آن می‌تواند اعتیادآور باشد. این ماده ۱۳۰ برابر بیشتر از هروئین قدرت تخریب‌بر روی مغز انسان را دارد وباعث می‌شود بافت‌های عضلانی بدن بعد از چندین بار مصرف از یکدیگر گسسته شده وحالت پوسیدگی پیدا کنند. “هومن نارنجیها” که در این خصوص تحقیقات گسترده ای انجام داده است گفت: کراک یک ماده شیمیایی بسیار قوی است که قدرت تخریب کننده‌ای بر روح و روان افراد دارد.
وی با اشاره به این نکته که مصرف کراک به دلیل نداشتن بو و استفاده بسیار راحت روز به روز رو به افزایش است، افزود: کراک به گروه مواد شبه افیونی اختصاص دارد و قاچاقچیان در واقع ماده هروئین را که تا پیش از این مصرفش در کشور قبیح بود به شکلی نو به جوانان ارائه می‌کنند.
نارنجیها تصریح می‌کند: آمارها نشان می‌دهند مرگ ومیر ناشی از مصرف کراک به مراتب بیشتر از مرگ ومیر ناشی از مصرف مواد مخدر سنتی است.
این محقق ضمن هشدار به مسئولان کشور می‌افزاید: بعد از گذشت سال‌ها از ورود ماده هروئین به کشور تنها ۱۵ درصد ازمعتادان کشور مصرف کننده هروئین هستند این درحالی است که فقط دو سال از ورود کراک و مواد مخدر جدید در کشور می‌گذرد و اکنون بسیاری از این افراد به این قبیل مواد رو آورده‌اند.
● آثار بلندمدت مصرف کریستال و کراک
نخستین اثر مصرف مداوم کریستال یا کراک ، اعتیاد و وابستگی به آن است. اعتیاد نیز بیماری مزمن و عود کننده است که توام با اجبار درونی برای یافتن مواد و تغییر سلولی شیمیایی ومولکولی مغز است. کریستال در عین حال سبب به وجود آمدن تحمل و وابستگی جسمی بسیار شدید می‌شود که در نتیجه آن فرد زمان و انرژی بیشتری را صرف به دست آوردن این ماده می‌کند.
با بروز اعتیاد، هدف اصلی زندگی فرد مصرف کننده به دست آوردن و مصرف مواد مخدر خواهد بود در واقع کریستال یا کراک‌ به معنای واقعی کلمه سبب تغییرات بارز در مغز و رفتار می‌شود.
وقتی که وابستگی جسمی به کریستال یا کراک به وجود می‌آید بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می‌کند به گونه‌ای که اگر مصرف آن به یک باره قطع شود علائم محرومیت‌ بروز می‌کند. این علائم معمولا چند ساعت پس از آخرین مصرف نمایان می‌شوند که شایع‌ترین آنها بی‌قراری ، درد استخوان و عضلات ، بی‌خوابی، اسهال ، استفراغ و حرکات غیر ارادی در پاها است.
تا مدت‌ها تصور بر این بود که وابستگی و اعتیاد جسمی، علائم محرومیت و تلاش فرد برای رهایی و کاهش این علائم، علت اصلی اعتیاد فرد است، اما هم اکنون روشن شده که این تنها دلیل نیست، چرا که در موارد متعددی ثابت شده که اشتیاق فرد برای مصرف دوباره و عود مصرف، می‌تواند هفته‌ها و ماه‌ها پس از بین رفتن علائم ترک به وجود آید.
همین نکته در مورد کریستال یا کراک هم صدق می‌کند. در واقع کریستال یا کراک همانند هروئین نه تنها “مغز” را به خود وابسته می‌کند ، بلکه با وابسته کردن روان فرد در وی، میلی دائمی برای مصرف مواد را پدید می‌آورد.
کریستال یا کراک باعث کاهش تنفس می‌شود. این عمل از طریق تغییراتی که در فعالیت سلولی- شیمیایی ساقه مغز به وجود می‌آید، رخ می‌دهد. ساقه مغز کنترل اعمال غیر ارادی بدن را به عهده دارد و باعث تغییرات سیستم لیمبیک می‌شود. این سیستم مسئول کنترل عواطف است و تحت تاثیر کریستال احساس لذت را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پیام درد از نخاع به مغز انتقال پیدا نکند.
● درمان دارویی
به علت غلظت بالای هروئین در این ماده و وابستگی شدیدتر، درمان در این گروه باید جدی‌تر گرفته شود. درمان و سم‌زدایی در مصارف کوتاه مدت بسیار موفق عمل می‌کند به شرط این که درمان کاهش وسوسه به صورت غیر دارویی و با استفاده از داروی “تالترکسون” به دقت پیگیری‌شود و در مواردی که مصرف چند نوع ماده مخدر وجود داشته، شکست‌های متعدد درمان مطرح شود و یا مصرف تزریقی وجود داشته باشد، درمان نگه دارنده با متادون یا درمان نگه دارنده با وپره نورفین زیر زبانی پیشنهاد شده است.

ف- اسحاقی


روزنامه رسالت
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست
 

این صفحه در 0.29 ثانیه 25 نمایش داده شد.