انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نه آنقدر نرم باش كه بفشارندت ، و نه آنقدر سخت باش كه بشكنندت .ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آنچه درباره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم (4)  (دفعات بازدید: 29659 بار)

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

يک بار مصرف شيشه اعتيادآور است       سلامتيران: مديـر کل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: «مصرف حتي يک بار مـواد صنعتي از جمله شيشه مـوجب اعتياد مي‌شود و بسياري از قتل‌ها، جرم‌ها و جنايت‌ها به علت مصرف اين مواد است.»

به گزارش سلامتيران، دکتر هومان نارنجي‌ها افزود: «دانش آمـوزان، دانشجويان و سربازان از گروه‌هاي در معرض خطر هستند که بايـد با فرهنگي‌سازي، کارکارشناسي و مشارکت همه جانبه اين بلاي خانمان سوز را نابود کرد.» وي خاطرنشان کرد: ‌«اکثر مردم جامعه اطلاع صحيح و درستي از ماده مخدر شيشه ندارند و اين در حالي است که بيشتر معتادان به مصرف اين ماده گرايش پيدا کرده‌اند.»

وي تاکيد کرد: «مطالعات نشان مي‌دهد مصرف کنندگان شيشه نمي‌دانند که افراد با استعمال اين ماده به مدت پنج سال، به اندازه 50 سال پير مي‌شوند.»

دکتر نارنجي‌ها با بيان اين مطلب که بيشتر معتاداني که به شيشه و حشيش اعتياد دارند، خانواده‌هاي خود را مورد اذيت و آزار قرار مي‌دهند، اظهار داشت: «شماره تلفن 09628 (خط ملي اعتياد) از ساعت 7 صبح تا 19 آمـاده ارايه مشاوره درباره پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر به مردم است.»

مدير کل فرهنگي ‌و پيشگيري ستاد مبارزه ‌با مواد مخدر تصريح کرد: «بيشترين تماس گيرندگان با خط ملي اعتياد خواستار کسب اطلاعات بيشتر در مورد اثرات زيانبارمصرف شيشه هستند.»

دکتر هومان نارنجي‌ها افزود: «خط ملي مشاوره اعتياد با هدف ايجاد سياستگذاري‌هاي مناسب در زمينه پيشگيري و درمان اعتياد و آگاه‌سازي براي مردم راه‌اندازي شده است و کارشناسان و مشاوران مستقر در مرکز خط ملي مشاوره اعتياد،‌ اطلاعات کاربردي و مفيدي را به مصرف‌کنندگان موادمخدر و آگاه‌سازي خانواده‌ها از اين نوع مواد در اختيار افراد، قرار مي‌دهند   .  .  .    شيشه‌بازان       دکتر سيدمحمدعلي حريرچيان درمانگر اعتياد
شيشه‌بازان

همان‌طور که در هفته‌هاي پيشين گفته شد، چنانچه دوست فرضي ما با ارده‌اي قوي بر عدم مصرف شيشه ثابت‌قدم بماند، پس از طي يک مرحله تقريبا 2 هفته‌اي از زمان شروع ترک خود که توأم با علايم آزاردهنده جسماني است و در ادامه آن يک دوره تقريبا يک ماهه همراه با رضايت که ناشي از کاهش علايم آزاردهنده و همچنين به حداقل رسيدن وسوسه مصرف شيشه است وارد مرحله پرهيز طولاني‌مدت خواهد شد....

مرحله اخير بين 3 تا 6 ماه طول خواهد کشيد که متاسفانه در طي آن دوست خوب ما در معرض تغييرات نامطلوبي قرار مي‌گيرد. در اين مرحله وسوسه شديدي براي مصرف شيشه پيدا خواهد شد که درواقع مديريت آن معضل اصلي درمان است. تحريک‌پذيري در قبال کمترين ناملايمات، عصبانيت و پرخاشگري به صورت پريوديک بروز مي‌نمايد. مشکلات شناختي از قبيل، عدم تمرکز فکري و کاهش حافظه خاصه حافظه کوتاه‌مدت و اختلال در به ياد آوردن کلمات و مفاهيم آنها رخ داده و افکار يأس‌آور و حتي گاهي بروز افکار خودکشي در طي دوره پرهيز طولاني‌مدت محتمل خواهد بود.

هرچند که تجويز آرام‌بخش و ضدافسردگي توسط پزشک معالج مي‌تواند علايم اضطرابي و افسردگي دوست‌مان را تخفيف دهد اما متاسفانه تاکنون دارويي که قادر به کنترل همه‌جانبه بيماري و خاصه سرکوب وسوسه بيمار باشد، چه در کشور ما و چه در ساير نقاط دنيا شناخته نشده است.

فقدان درمان دارويي مناسب، موجب شده است که عمده توجه در درمان وابستگي به شيشه معطوف به مداخلات روان‌شناسي شود. اين امر به نوبه خود سطح انتظارات مراجع و خاصه خانواده ايشان را از روان‌شناس بالا برده و حتي گاهي فشاري مضاعف و خارج از تحمل مشاور را به او تحميل مي‌نمايد. گاهي تعجيل اطرافيان مراجع در بهبودي او به اين مانند است که انتظار دارند روان‌شناس مثل فيلم‌هاي کارتون سوار سفينه‌اي شود و از طريق تزريق در جريان خون بيمار، خود را به مغز او رسانده و در آنجا اصلاحات لازم را به عمل آورد.
اما واقعيت اين است که اقدامات موثر و ارزشمند درمان غيردارويي به فراخور ذات خود نيازمند گذر زمان هستند و با آن شتاب و سرعتي که ما مشتاق آن هستيم، به نتيجه نخواهند رسيد. خوشبختانه دوست دردمند ما از نعمت وجود مشاوري مجرب و پرحوصله که گوش خوبي براي مراجعان‌اش است، برخوردار بوده و پيوندي همدلانه، صادقانه و توأم با حترام متقابل بين ايشان برقرار شده است. شکر خدا روان‌شناس او به کارش اعتقاد دارد و مي‌تواند انسان‌ها را با هر کاستي و نقصاني که دارند دوست داشته باشد. آن دو با برنامه‌اي منظم، دقيق و جامع با هدف بازيابي سلامت دوست ما پيش مي‌روند و آهسته‌آهسته او به پرده آخر ترک وابستگي خود که همانا بازگشت به زندگي است، نزديک مي‌شود.

در مرحله بازگشت به زندگي، افسردگي و نااميدي به تدريج از بين مي‌رود. احساس ضعف و سستي و کاهش انرژي نيز اندک‌اندک مرتفع مي‌شود. عصبانيت و پرخاشگري کمتر و کمتر شده و نهايتا دوست ما آرامش سابق خود را بازمي‌يابد. در اين مرحله نيز گاهي وسوسه، دوست ما را قلقلک مي‌دهد اما زورش گرفته شده و به تدريج به فراموشي سپرده خواهد شد. اين مرحله شايد تا چند سال تداوم داشته باشد اما آنچه اهميت دارد آن است که دوست بهبود يافته ما رابطه‌‌اش را با درمانگرش قطع نکند و اگر چه نيازي به مراجعات مکرر همچون گذشته نيست اما هر از چند گاهي حال و احوالي از مشاورش بپرسد.

از آنچه گفته شد پرواضح است که متاع نکبتي به نام شيشه برخلاف آنچه ساقيان شيشه‌باز امروزي تبليغ مي‌کنند، نه تنها اعتياد دارد که درست و حسابي هم اعتياد دارد. مت‌آمفتامين ماده شيميايي خطرناکي است که به سهولت و با کمترين هزينه از ترکيب موادي همچون ضديخ، اسيدسولفوريک، فسفر قرمز، ليستئين و ... به دست مي‌آيد و مصرف آن اثرات تخريبي شديدي روي سلول‌هاي نواحي مختلف مغز انسان به جا مي‌گذارد. اينکه با چند بار مصرف يا چند گرم مصرف شيشه به آن وابسته مي‌شويم، مشخص نشده است اما بعد از 3 ماه مصرف ايجاد وابستگي قطعي است.

شيشه اثرات خود را از طريق افزايش يک ناقل عصبي موسوم به دوپامين، در مغز ايجاد مي‌کند. در حقيقت هر عمل لذت‌بخشي براي انسان با افزايش ميزان دوپامين در مغز ما همراه است. براي آنکه درک بهتري از قدرت شيشه در افزايش ميزان دوپامين مغز داشته باشيم، بد نيست به مقايسه‌اي دست بزنيم. اگر صرف يک غذاي لذيذ با افزايش 100 برابري دوپامين همراه باشد و يا نيکوتين سيگار ميزان دوپامين را 250 برابر نمايد، مصرف کوکايين با افزايش تا 400 برابر دوپامين همراه بوده و اين در حالي است که مت‌آمفتامين، مقدار دوپامين را تا 1500 برابر افزايش خواهد داد. افزايش دوپامين در محل پايانه‌هاي عصبي، به آزاد شدن اکسيژن زيادي در محل اتصالات عصبي منجر شده و در نتيجه سوختگي ترمينال‌هاي عصبي رخ مي‌دهد که به راحتي ترميم‌پذير نخواهد بود.

مصرف‌کنندگان شيشه اصطلاحي دارند مبني بر اينکه شيشه سيم‌کشي مغز آدم را تغيير مي‌دهد. اين بيان به نوعي اذعان به اثرات شديد اين ماده شيميايي روي سيستم عصبي مرکزي است. در افرادي که به طور طولاني‌مدت متامفتامين مصرف نموده‌اند، مطالعاتي که به وسيله تصويربرداري از بافت مغزي به انجام رسيده، حاکي از آن است که اگر چه برخي از آثار تخريبي مصرف مزمن مت‌آمفتامين بعد از گذشت دو سال از زمان قطع مصرف تا حدودي برگشت‌پذير بوده‌اند اما عملکرد برخي از نواحي مغز حتي با گذشت دو سال از قطع مصرف، به وضعيت عادي بازگشت نکرده است.

هفته نامه سلامت   .  .  .    "شيشه" درد بي‌درمان       متخصصان درمانگر اعتياد مي‌گويند براي درمان كسي كه به مواد محرك "شيشه" اعتياد پيدا مي‌كند، داروي خاصي در دنيا وجود ندارد و داروهايي كه تجويز مي‌شود تنها به كاهش علايم ناراحت‌كننده بيمار كمك مي‌كند.

"شيشه" مواد محركي اعتيادآور و خطرناك است كه به شكل كريستال‌هاي ريز همچون شكراست و براي قاچاق، آن را در ني‌هاي نوشابه جاسازي كرده وسر و ته آن را مي‌بندند.

دكتر سيد"محمدعلي حريرچيان" درمانگر اعتياد مي‌گويد قاچاقچيان و فروشندگان اين مواد ادعا مي‌كنند كه "شيشه" حاوي مرفين نبوده واعتياد آور نيست، اما واقعيت اين است كه شيشه ماده محرك بسياراعتياد آور و خطرناكي است.

دكتر حريرچيان مي‌گويد فردي كه به مصرف شيشه روي مي‌آورد درابتدا علايمي را تجربه مي‌كند كه به طور كاذب براي او جاذبه دارد، اما سپس دچار بي‌خوابي كابوس و كاهش اشتها مي‌شود.

با تداوم مصرف شيشه، تنفس و ضربان قلب افزايش مي‌يابد و فشارخون و دماي بدن بالا مي‌رود. فرد مصرف‌كننده "شيشه" تحريك پذير و پرخاشگر مي‌شود و احتمال دارد به هر خشونتي دست بزند.

اضطراب، گيجي، لرزش اندام‌ها، تشنج و در آخر ايست قلبي و مرگ از جمله عوارض مصرف "شيشه" است.

مصرف مداوم و دراز مدت "شيشه" موجب سوء ظن و توهم، خشونت، كاهش شديد قوه حافظه، توهم‌هاي شنوايي و بينايي شده و افسردگي و جنون آني و بسياري از اختلالات عصبي را به دنبال دارد.

مصرف شيشه ترشح دوپامين، سروتونين و نوراپي‌نفرين را در سيناپس‌هاي عصبي در مغز به شدت افزايش مي‌دهد و به تحريك سلول‌هاي مغز منجر مي‌شود.

مصرف شيشه شخص را در وضعيتي قرار مي‌دهد كه تمايل به درمان ندارد و شايد اين عارضه بدترين تاثير اين مواد محرك بر مغز باشد.

درمان اعتياد به مصرف شيشه همچون ساير مواد مخدر مشكل‌ترين درمان- هاست.

دكتر حريرچيان مي‌گويد: نكته اساسي اين است كه براي درمان اعتياد به مواد مخدري كه مرفين دارند مثل ترياك، كراك وهرويين، داروهايي مثل "متادون" و"بوپره‌نورفين" را تجويز مي‌كنيم امابراي "شيشه" داروي خاصي نداريم.

اين درمانگر اعتياد اضافه كرد دارويي كه خاص درمان "شيشه" باشد در ايران و حتي خارج از كشور نداريم، بلكه داروهايي كه براي درمان شيشه استفاده مي‌شود داروهاي كمكي از جمله ضداضطراب‌ها و ضدافسردگي هاست كه اين داروها در كاهش علايم بيمار موثر هستند.

اين متخصص و درمانگر اعتياد گفت: فروشندگان مواد مخدر با استناد به اين مطلب كه علايم ناشي از محروميت از مصرف شيشه همانند علايم ناشي از محروميت از مرفين نيست، آن را ماده‌اي غيراعتياد آور معرفي مي‌كنند.

دكتر حريرچيان خاطرنشان كرد كه دردهاي عضلاني، شكم درد، اسهال، عطسه، آبريزش بيني، اشك‌ريزش و سيخ شدن موها از جمله علايم محروميت از مواد مخدر همچون ترياك ،شيره، هرويين و "كراك مرسوم در ايران" است.

به گفته حريرچيان، كراكي كه درايران عرضه مي‌شود، هرويين تغليظ شده است و كراك اصلي‌از نوع كشيدني، از كوكايين مشتق مي‌شود و بسيار گران است.

حريرچيان گفت: براي درمان عوارض اعتياد به شيشه براساس مدت و نوع و روش مصرف ممكن است كه فرد نياز به درمان دارويي به شكل بستري شدن يا سرپايي داشته باشد.

بعد از درمان اختلالات روان پزشكي بيمار بايد به وسيله روان پزشك خبره مورد بررسي و درمان قرار گيرد و به دنبال آن يا همزمان آموزش خانواده، آموزش مهارت‌هاي بهبود اوليه و پيشگيري از بازگشت و رفتار درماني برنامه ريزي شود.

دراثر ترك اعتياد به شيشه، فرد دچارافسردگي عصبي، خونسردي و بي‌علاقگي خواب طولاني، به‌هم ريختگي روحي، كمي انرژي و سراسيمگي مي‌شود كه
اين علايم به مرور زمان برطرف خواهند شد.

پس از ترك شيشه فرد دچار نوعي ناتواني و درماندگي و اختلال در الگوي خواب و كابوس‌هاي شبانه مي‌شود، تا جايي كه توانايي انجام وظايف و كارهاي روزمره او مختل مي‌گردد اما فرد با مراجعه به پزشك متخصص مي‌تواند به مرور زمان بر اين حالات غلبه كند.


هفته نامه سلامت   .  .  .  برای ترك شيشه دارو نیست
مطابق با آمار سال هاي 86 و 87 ، به دليل قيمت بالاي شيشه، مصرف آن در ميان اقشار مرفه بيشتر بوده اما از اين سال ها به بعد، به دليل كاهش قيمت شيشه ، در بين جوانان كلان شهر ها شيوع بيشتري داشته است .
قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: متاسفانه هنوز روش درماني مشخصي براي درمان شيشه در كشور وجود ندارد و روش درماني خاصي براي اين مواد كشف نشده است ؛ مراكز مطالعات پزشكي و دارويي كشور نيز هنوز نتوانسته‌اند براي ترك و درمان مبتلايان اقدامي را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار ايلنا، طه طاهري امروز در حاشيه مراسم مبارزه با مواد مخدر با اعلام اينكه كشفيات مواد مخدر صناعي و روان‌گردان‌ها از جمله شيشه در سال جاري نسبت به مدت مشابه سال‌هاي قبل 442 درصد افزايش داشته است در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: مصرف شيشه و روان‌گردان‌ها وابستگي شديد و تخريبي در مصرف كننده به وجود مي‌آورد و تخريب حاصل از اين مواد نسبت به مصرف مواد اعتيادآور سنتي بيشتر است.

قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقدامات درماني براي مصرف كنندگان شيشه تصريح كرد: متاسفانه هنوز روش درماني مشخصي براي درمان شيشه در كشور وجود ندارد و روش درماني خاصي براي اين مواد كشف نشده است ؛ مراكز مطالعات پزشكي و دارويي كشور نيز هنوز نتوانسته‌اند براي ترك و درمان مبتلايان اقدامي را انجام دهند.

اوبا اشاره به عوارض مصرف شيشه در كشور ادامه داد: به جز تخريب وارد آمده بر جسم، وابستگي در فرد، عدم تمركز و عدم تعادل روحي و رواني در مصرف كننده است.

به گفته قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر جرايم رخ داده توسط معتادان به شيشه مخرب‌تر از جرايم رخ داده توسط معتادان به مواد سنتي است.

طاهري از رشد ناگوار مصرف شيشه در كشور خبر داد وگفت: اميدواريم كه پرتوكل درماني خاصي براي معتادان شيشه در كشور تنظيم شود.

قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: مطابق با آمار سال هاي 86 و 87 ، به دليل قيمت بالاي شيشه، مصرف آن در ميان اقشار مرفه بيشتر بوده اما از اين سال‌ها به بعد، به دليل كاهش قيمت شيشه ، در بين جوانان كلان شهر‌ها شيوع بيشتري داشته است .
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

اثر متامفتامين روي مغز مانند ضربه مغزي در يك تصادف رودررو است       تحقيقات در مورد برخي داروهاي روانگردان از جمله اكستازي نشان مي‌دهد اثر مصرف بيش از حد متامفتامين روي مغز، بسيار شبيه به اثري است كه بعد از يك ضربه شديد در مغز ايجاد مي‌شود.

به گزارش سرويس خبرهاي بهداشتي رويترز، ماتيو وارن، يكي از نويسندگان اين گزارش تحقيقي از دانشگاه فلوريدا، گفت تحقيقات آنها نشان مي‌دهد كه يكبار مصرف بيش از حد متامفتامين مي‌تواند به اندازه يك تصادف رودرو با يك خودروي موتوري به مغز ضربه بزند.

متامفتامين، يك ماده محرك بسيار اعتيادآورد است كه از لحاظ تركيب شيميايي با آمفتامين مرتبط است با اين تفاوت كه نسبت به آن، به مراتب قوي‌تر و براي سيستم مركز اعصاب، به مراتب زيانبار تر است.

محققان، تغييراتي را كه در پي جراحت ضربه‌اي به مغز چند موش ايجاد شده بود، تجزيه و تحليل كردند و در صدد برآمدند اين آثار را بااثر متامفتامين و يك ماده مخدر روانگردان به نام ‪ MDMA‬كه به اكتسازي نيز شهرت دارد، روي مغز مقايسه كنند.

اين پژوهشگر توضيح داد كه او و همكارانش پروتيين‌هاي "سايتواسكلتال" را كه اسكلت سلولي مغز را تشكيل مي‌دهند، مورد مطالعه قرار دادند. اين پروتيين‌ها عامل اصلي به‌هم پيوستگي مغز هستند.

بعد از يكبار مصرف بيش از حد (‪ (overdose‬متامفتامين و يا پس از وارد شدن يك ضربه شديد به مغز، در حدود ‪ ۱۲‬درصد از پروتيين‌هاي ناحيه كورتكس مغز موش‌ها تغييرات مشابهي ديده شد.

پژوهشگران دريافتند كه مصرف بيش از حد ‪ ، MDMA‬روي ناحيه هيپوكامپوس مغز كه حافظه در آن شكل مي‌گيرد، اثر مي‌گذارد.

دكتر مارك گلد، محقق ارشد در موسسه مطالعات مغز مك‌نايت فلوريدا در بيانيه‌اي اعلام كرد "از اين اطلاعات و نيز تحقيقات انجام شده طي چهار سال گذشته چنين برمي‌آيد كه برخي داروها، به ويژه متامفتامين روي مغز آثاري به جا مي‌گذارد كه به آساني قابل بازگشت نيست."


وي گفت " بايد تحقيقات بيشتري انجام دهيم تا دريابيم كه آيا اصولا مغز مي‌تواند تغييرات مغزي در نتيجه مصرف متامفتامين را ترميم كند و اگر مغز اين توانايي را دارد، بعد از چه مدتي مي‌تواند اين كار را انجام دهد." علمي**‪۱۷۸۶**۱۷۸۶‬   .  .  .    مصرف طولاني آمفتامين‌ها باعث كاهش وزن مي‌شود       مصرف آمفتامين‌ها آثار و عوارض بدي به دنبال دارد كه معمولا هم يك يا دو روز طول مي‌كشند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، تغييرات رفتاري يا رواني همچون سرخوشي، اضطراب و بي‌قراري، عصبانيت، اختلال قضاوت، اتساع مردمك، تغييرات فشارخون، لرز، تهوع و استفراغ، اختلال عملكرد شغلي و اجتماعي از جمله عوارض مصرف اين داروهاست.

مصرف طولاني آمفتامين‌ها باعث كاهش وزن، ضايعات پوستي مزمن، بروز سايكوز شبيه اسكيزوفرنيا و اختلالات ايسكميك قلبي مي‌شود.

علايم ترك اين ماده در روز دوم تا چهارم بعد از قطع ماده به اوج خود رسيده و در طول يك هفته فروكش مي‌كند؛ اين علايم شامل خستگي، افسردگي، اضطراب و بي‌قراري، ديدن خوابهاي ناخوشايند، اختلالات خواب، افزايش اشتها، تهييج يا كندي رواني- حركتي است.   .  .  .    آمفتامین       وقتی دانشمندان داروساز شركت «مرك» در آلمان در سال ۱۹۱۲ مشتق شیمیایی جدیدی از آمفتامین، ۳ و ۴ متیلن دی اكسی آمفتامین یا MDMA را سنتز و آن را به عنوان یك ماده واسط شیمیایی چندكاره برای سنتز دارو های دیگر ثبت كردند، به فكر هیچ كس نمی رسید این ماده در آخر قرن بیستم با نام اكستازی (ecstasy) - كلمه ای كه برای سرمستی عارفان و خلسه شاعران به كار می رفت _ برای توان یافتن برای ساعت ها رقصیدن در كلوپ های شبانه با درهم آمیزی موسیقی، نمایش نور و سایر جلوه های ویژه به كار رود.

آمفتامین و مشتقات آن در انتهای قرن نوزدهم و بیستم سنتز شدند و قصد از ساختن آنها استفاده های درمانی بود. آمفتامین در دهه ۱۹۳۰ به عنوان ضد اشتها و كاهش دهنده وزن وارد بازار دارویی شد. اما به زودی به خاطر خطر وابستگی و سایر عوارض از بازار خارج شد. مشتق دیگر آمفتامین «متیلن دیوكسی آمفتامین» (MDA) در سال ۱۹۵۶ به عنوان ضدسرفه در سال ۱۹۶۰به عنوان مهار كننده سرفه و در سال ۱۹۶۱ به عنوان مهار كننده اشتها ثبت شده ولی هیچ گاه وارد بازار نشد. اما MDMA، یا همان اكستازی سال های بعد، گرچه به عنوان داروی ضداشتها در نظر گرفته شده بود، اما هیچ گاه مورد بررسی دارویی و ثبت قرار نگرفت و تازه ۴دهه بعد از سنتز آن در دهه ۱۹۵۰ بود كه ارتش آمریكا به مطالعه آن به عنوان یك جنگ افزار شیمیایی برای ناتوان كردن موقت نیرو های دشمن پرداخت. در طول دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ با وجود فقدان آزمون های بالینی كنترل شده، بسیاری از روان درمانگران MDMA با توجه به اثر آن در تسهیل ارتباط با بیمار در جلسات درمانی و با این تصور كه به این ترتیب بیمار درباره مشكلاتش بینش درمان كننده ای به دست می آورد استفاده كردند و در آن زمان آن را «پنی سیلین روح» می نامیدند. در هر حال در آن زمان منافع درمانی MDMA ثابت نشد و در میانه دهه ۱۹۸۰ استفاده از آن متوقف شد.

MDMA در طول دهه ۱۹۸۰ با نام مستعار اكستازی و نام های دیگر مانند XTC، E و ... مورد تجربه گروه جدیدی قرار گرفت و این گروه جوانان بودند كه از آن به عنوان داروی كلوپ یا پارتی در پارتی های رقص های شبانه استفاده می كردند. در همان زمان گزارش شدن شواهدی در مورد احتمال صدمه سلول های عصبی مغز به وسیله MDMA آغاز شد و برای همین سازمان «اعمال قانون در مورد دارو های آمریكا» ((DEAدر سال ۱۹۸۵ این دارو را جزء فهرست I یعنی دارو های بدون مصرف پزشكی قرار داد؛ اما عرضه اكستازی با قیمت ارزان و به نحو سهل الوصول در طول دهه ۹۰سوءمصرف اكستازی در میان جوانان تا ۵ برابر افزایش یافت. در حال حاضر تخمین زده می شود كه بیش از ۲ میلیون قرص اكستازی در هر هفته در ایالات متحده قاچاق می شود و بیش از ۱۰ میلیون فرد آمریكایی ۱۲ ساله و با سن بالاتر گزارش دست كم یك بار مصرف آن را می دهند. اكثریت مصرف كنندگان اكستازی بین ۱۸ تا ۲۵ ساله هسنتد. قرص های اكستازی معمولاً ظاهر خوش ساختی دارند و با علامت های مختلفی در بازار موجودند. معمولاً در مصارف تفریحی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی گرم از این ماده در پارتی ها مصرف می شود.

هر چند قرص های موجود در بازار ممكن است مقادیر متفاوتی MDMA داشته باشند یا دارای مشتقات MDMA مانند سایر مشتقات آمفتامینی هم باشند MDMA مانند سایر مشتقات آمفتامینی باعث آزاد شدن دسته ای از واسطه های عصبی به نام مونوآمین ها از جمله نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین در مغز می شود. در عین حال از بازجذب سروتونین هم جلوگیری می كند و در نتیجه میزان سروتونین در محل سیناپس ها افزایش می یابد.

آزادی این واسطه های عصبی مجموعه ای از علائم را در مصرف كننده به وجود می آورد كه برخی از آنها برای او مطلوب و برخی از آنها نامطلوب هستند. علائم مطلوب جسمی شامل احساس هوشیاری، استقامت، انرژی، برانگیختگی جنسی و به تاخیر افتادن خستگی و خواب آلودگی است. علائم روانی مطلوب شامل احساس سرخوشی، سلامت، حدت احساسات، برون گرایی و اجتماعی شدن، احساس نزدیكی با دیگران و تحمل پذیری نسبت به عقاید و احساسات دیگران است.

اما مصرف MDMA مانند بقیه آمفتامین ها باعث عوارض جانبی بسیار در كاركرد های جسمی حتی هنگام مصرف مقادیر معمول در استفاده های تفریحی می شود. مصرف اكستازی باعث افزایش تنش در فرد می شود كه خود را با تنش عضلانی، قفل شدن فك، دندان قروچه و حركات بی قرار پا مشخص نشان می دهد.

افزایش فعالیت عضلانی به همراه اثر مستقیم دارو بر سیستم تنظیم درجه حرارت بدن در مغز باعث افزایش درجه حرارت مركزی بدن می شود. این امر باعث كم آبی، افزایش فشار خون و نارسایی كلیه و قلب در افراد آسیب پذیر می شود.

سفتی و درد عضلانی در اندام ها و كمر حین دو سه روز پس از مصرف MDMA شایع است. همچنین سردرد، تهوع و فقدان اشتها، تاری دید، خشكی دهان و بی خوابی علائم شایعی است كه در طول مصرف دارو و مدتی پس از آن گزارش می شود. ضربان قلب و فشار خون معمولاً حین مصرف دارو بالا می رود و در طول چند روز پس از آن نوسان می كند. علائم روانی نامطلوب پس از مصرف دارو شكل شدت یافته علائم مطلوب هستند و شامل بیش فعالی، پرش افكار و عدم توانایی تمركز افكار، و بی خوابی است و همچنین ممكن است فرد دچار توهمات خفیف، شخصیت زدایی (depersonalization) و احساس جدایی خود از بدن، اضطراب و نگرانی و رفتار عجیب و غریب شود. معمولاً دومین روز پس از مصرف دارو شایع ترین شكایات راجع به افسردگی اضطراب و خستگی ظاهر می شود.

به رغم این شكایات اكثریت مصرف كنندگان در دفعات اول مصرف در مجموع بیشتر علائم مطلوب را تجربه می كنند، اما با مصرف مكرر اثرات منفی، فراوانی بیشتری پیدا می كنند و علائم منفی بر علائم مثبت غلبه پیدا می كنند.

مهم ترین مسئله در مورد اثرات درازمدت مصرف اكستازی بر سلول های مغز است. همان طوری كه گفته شد اكستازی باعث آزادی بیشتر سروتونین در سلول های مغز و مهار باز جذب آن می شود. بنابراین میزان سروتونین را در مغز بالا می برد و سپس در دو هفته پس از مصرف اكستازی سروتونین مغز تخلیه می شود. سروتونین واسطه ای عصبی است كه در حفظ خلق و خو و نیز حافظه و یادگیری نقش دارد.

مطالعات زیادی در حیوانات آزمایشگاهی بیان كننده اثر سمی اكستازی بر سلول های مغزی ترشح كننده سروتونین است. از جمله دكتر جورج ریكوت استادیار عصب شناسی دانشگاه جانز هاپكینز، اسكن های مغزی افراد مصرف كننده اكستازی را بررسی كرد. در این مطالعه افرادی شركت كرده بودند كه در طول ۵ سال به طور متوسط ۲۰۰ بار اكستازی مصرف كرده بودند، گرچه رفتار این افراد طبیعی به نظر می رسید، اسكن های مغزی آنها بیانگر صدمات بیشتری نسبت به مصرف كنندگان اكستازی با توالی كمتر بود. به علاوه آزمون های حافظه در مصرف كنندگان نسبت به افراد عادی نمرات پایین تری را نشان می داد.

ظاهراً این دارو به طور خاص باعث صدمه به سلول های مغزی تولیدكننده سروتونین می شود. ریكوت با استفاده از یك تكنیك تصویر برداری با نام «توموگرافی گسیل پوزیترون» (PET) متوجه شد كه ۲۰ تا ۶۰ درصد كاهش در سلول های ترشح كننده سروتونین در مصرف كنندگان اكستازی به وجود آمده است.صدمه به این سلول ها باعث تاثیر بر روی توانایی های یادآوری و آموزشی در افراد می شود.در این برهه دانشمندان نمی دانستند كه آیا این آسیب دائمی است و سلول های آسیب دیده پس از مدتی ترمیم می شوند یا نه. پژوهشگران در سال ۲۰۰۳ با استفاده از اسكن PET به بررسی مغز مصرف كنندگان حاضر و قبلی اكستازی پرداختند. این پژوهش نشان داد كه در مصرف كنندگان اكستازی سطوح پایین تر فعالیت سروتونین در مناطق متعدد مغزی وجود دارد. اما مصرف كنندگانی كه استفاده از اكستازی را ۲۰ هفته قبل از بررسی مغزی قطع كرده بودند، تا حدی بهبود در كاركرد سروتونین را نشان می دادند.

گرچه اطلاعات به دست آمده از اسكن های مغزی ارزشمند است، اما مشكل است كه بتوان متغیر های متفاوت موثر در این مورد را در هنگام كار كردن با مورد های انسانی كنترل كرد. شاید برخی از افراد مورد آزمایش میزان دقیق مصرف داروی خود را گزارش نكنند. شاید به درستی به یاد نیاورند كه چه مقدار و چند بار دارو مصرف كرده اند. ریكوت برای كنترل دقیق تر به یك بررسی در میمون ها توسل جست. او به مقایسه دو گروه شمپانزه ها پرداخت به یك گروه اكستازی حل شده در مایع دو بار در روز برای چهار روز تزریق می شد و گروه دیگر همان مایع را منتها بدون اكستازی به همان میزان دریافت كردند.

مقایسه نشان داد كه میمون های دریافت كننده اكستازی دچار صدمه به سلول های تولید كننده سروتونین در مغز شده اند. این صدمات تا ۷ سال بعد كه میمون ها دنبال شدند همچنان به خصوص در منطقه پیشانی قشر مغز، كه در جلوی مغز قرار دارد و مسئول تفكر است و نیز هیپوكامپ، منطقه ای در عمق مغز كه در حافظه دخالت دارد قابل مشاهده بود شدت این آسیب ها پس از ۷ سال نسبت به آنچه دو هفته بعد از مصرف دارو مشاهده می شد كمتر شده بود. كه نشان می داد رشد مجدد سلول ها صورت گرفته است ولی ترمیم كامل به وجود نیامده بود.

گرچه در حال حاضر شواهد قطعی مشابهی به طور خاص در مورد انسان موجود نیست، اما شواهد غیرمستقیم بیانگر فقدان حافظه و اختلال شناختی در میان مصرف كنندگان اكستازی است ولی اختلاف نظر در این مورد ادامه دارد.

در سال ۲۰۰۲ دكتر ریكوت مقاله ای را در مجله ساینس به چاپ رساند كه نشان دهنده سمی MDMA بر نورون های ترشح كننده دوپامین بود، اما او مجبور شد كه مقاله اش را پس از اینكه دریافت میمون ها و بابون های مورد مطالعه متامفتامین و نه MDMA دریافت كرده اند، پس بگیرد.

در هر حال پیشنهاد بر این بوده است كه صدمات سلول های عصبی ناشی از اكستازی، عامل عوارض روانی دراز مدتی است كه در بیماران دیده می شود، از جمله نقصان حافظه كلامی و دیداری كه تقریباً با میزان مصرف قبلی MDMA متناسب است. نقصان تصمیم گیری، پردازش اطلاعات، دلیل آوری منطقی، حل مسائل، فقدان كنترل بر خود و حملات وحشت زدگی حتی ماه ها پس از مصرف دارو دیده می شود. همچنین پارانویا، توهم، شخصیت زدایی، افسردگی و زنده شدن واضح خاطرات گذشته (Flashback) كه گاهی حتی پس از قطع مصرف دارو ادامه پیدا می كند، بار دیگر دانشمندان با مشكل تفسیر این عوارض در رابطه با مطالعات دال بر اثرات سمی این دارو بر نورون ها روبه رو بوده اند، به عبارت دیگر مشكل تصمیم گرفتن در مورد اینكه آیا تغییرات مشاهده شده علت مصرف این دارو یا نتیجه مصرف این دارو یا صرفاً پدیده همزمان بدون رابطه سببی است، اما از آنجایی كه می دانیم كاركرد های روانی دچار اختلال به مكانیسم سروتونینی وابسته اند و دست كم در بعضی اختلالات روانی كه در بالا ذكر شده درجه اختلال با مقدار نابودی سلول های سروتونینی متناسب است و با توجه به اینكه در حال حاضر مشكل است كه توضیح منطقی ارائه كرد این طیف وسیع اختلالات به طور مشابهی باعث تمایل یافتن به مصرف MDMA می شوند، بیشترین احتمال منطقی این است كه این اختلالات در واقع عواقب باقیمانده مصرف اكستازی باشند. هر چند مطالعات آینده این امر را قطعاً ثابت می كنند.

علاوه بر عوارض روانی دراز مدت، عوارض جسمانی دراز مدتی هم به وجود می آید. دندان قروچه، قفل شدن فك و گرفتگی عضلانی هم در مصرف حاد این دارو و هم دراز مدت پس از قطع مصرف دارو ممكن است رخ دهند. دندان قروچه و قفل شدن فك می تواند باعث سایش و فرسودگی دندان های عقبی شود و درد ها و اسپاسم عضلانی به خصوص در گردن و كمر ممكن است باقی بماند. از دیگر عوارض دراز مدت جسمی می توان از تغییرات ناحیه ای گردش خون در مغز و اختلال تنظیم فشار خون نام برد.مصرف بیش از حد دارو می تواند باعث سمیت حاد در كبد، دستگاه قلب و عروق و مغز شود.

در حال حاضر شواهدی در دست نیست كه MDMA باعث مشكل عمده ای از لحاظ وابستگی جسمانی شود و ظاهراً به این علت است كه با مصرف مكرر MDMA به علت كاهش اثر مطلوب و لذتبخش و افزایش عوارض و اثر نامطلوب و ناراحت كننده فرد میزان مصرف خود را محدود می كند. اما با توجه به ادعا های مشابه در مورد كوكائین و كانابیس (حشیش) كه تجربه دراز مدت خلاف آن را به اثبات رساند در نتیجه گیری قطعی در مورد اكستازی باید احتیاط به خرج داد.در حال حاضر پس از ۲۰ سال عدم استفاده درمانی از اكستازی، بار دیگر توجه به امكان استفاده از آن به عنوان داروی كمك كننده در روان درمانی ها جلب شده است و مطالعاتی در دست طرح ریزی است كه سودمندی احتمالی MDMA را در روان درمانی ها بررسی كند. از جمله در فوریه امسال DEA به دكتر مایكل متیهوفر مجوز فهرست I (Schedule I License) داد تا اكستازی را به طور قانونی به دست آورد و اثرات بالقوه درمانی آن را در روان درمانی اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مورد بررسی قرار دهد.

PTSD یك اختلال اضطرابی است كه در افراد مستعد پس از مواجهه با استرس های شدید مانند فجایع طبیعی، جنگ و انفجارات و مانند آن رخ می دهد. فرضیه این است كه مصرف MDMA در مقادیر كم با كاهش اضطراب بیماران، آنها را قادر كند كه به بیان تجربیات دردناكی كه با آن مواجه بوده اند، بپردازند و روان درمانگر بتواند در جلسات درمانی با آنها ارتباط برقرار كند.در مجموع می توان از همه جنبه ها با این ادعای فروشندگان اكستازی در مورد اینكه اكستازی داروی بی خطر و غیر معتاد كننده است و تجربه لذت و توانایی تعامل با دیگران در مصرف كنندگان را افزایش می دهد، مخالفت كرد.حتی مصرف گاه گاهی اكستازی به مقدار كم می تواند خطرآفرین باشد و مصرف دراز مدت به مقدار زیاد آن علاوه بر احتمال اعتیاد، ممكن است با نقایص روانی و اختلالات جسمی متعدد همراه شود. از همه این ها گذشته مصرف مكرر اكستازی باعث می شود كه به تدریج خاصیت لذتبخشی و تسهیل ارتباط با دیگران ناشی از آن از بین برود.منابع مقاله:

۱.Brain Brefings, Society for Neuroscience Mar.۲۰۰۴.

۲.ThePharmacologyandToxicologyof زecstasyز and related drugs,Harold Kalant , CMAJ,Oct. ۲, ۲۰۰l.۱۶۵(۷).

۳.What are the effects of the drug Ecstasy? A. Munson , Scientific American , Jul.۲۰۰۱.

۴.The Ecstasy factor , Carla Spartos, Village Voice , Mar.۲۰۰۴.

ستاد مبارزه با مواد مخدر   __________________  .  .  .  آمفتامین


● آمفتامین گروه دارویی: محرك سیستم اعصاب مركزی
آمفتامین‌ها، گروهی از مواد محرک مغزی هستند و به نام داروهای مقلد سمپاتیک یا محرک یستم عصبی مرکزی نیز معروف هستند. آمفتامین ها آزادسازی دوپامین را افزایش می‌‏دهند. افزایش دوپامین باعث روانی پریشی می‌گردد.‏
این دارو مصرف ‏پزشکی دارند و تحت نظر روانپزشک برای درمان بیماری های خاص به کار می‌رود.‏و معمولاً به شکل پودر سفید و گاه متمایل به قهوه ای روشن و بلورهای کریستالی ‏شفاف، یا مایع زرد ـ قهوه ای دیده می شوند. گونه‌ای از این مواد گاهی اوقات مصرف آمفتامین‌ها دارای اسامی خیابانی مانند: یخ ( ‏ICE‏ ) سرعت ( ‏Speed‏) ـ شیشه ـ کریستال ‏‏ـ میتسی بوشی ـ تعقیب اژدها ـ شابو ـ سولفات ـ آپرز ـ دانه ژلاتینی ـ یابا ـ تینا ـ ‏شالک ‏Armani‏ و ‏Hermes‏ هستند. گاهی برخی از مواد مخدر (مانند هرویین) به نام ‏آمفتامین به فروش می‌رسد.‏
● شیوه‌ی مصرف:
خوراکی ، بویایی، انفیه، کشیدن، تزریق و سیگاری، در صورت مصرف با ‏مشروبات الکی ممکن است فرد دست به کارهایی بزند که در شرایط عادی هیچ گاه حاضر به انجام آن نیست. خطرناک‌ترین شیوه‌ی مصرف این ماده روش تزریقی آن می‌باشد و‏عوارض زود هنگام‌تری دارد.‏
آمفتامین سریع از راه دهان جذب می شود و آثار آن ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد مصرف‏مداوم آن باعث می شود که فرد در هر بار دوز ( مقدار مواد) مصرف را افزایش دهد.‏
● عوارض
الف) عوارض جسمانی
افزایش ضربان قلب ـ افزایش دمای بدن ـ فشار خون ـ آسیب به رگ‌های مغزی ـ سکته‏مغزی ـ مشکلات تنفسی ـ بی‌نظمی ضربان قلب ـ بی‌اشتهایی شدید ـ خشکی دهان ـ ‏تعریق ـ کاهش اشتها ـ تهوع ـ تخریب سلول‌های مغزی ـ ـ تخریب پایانه‌‏های عصبی و ایجاد ضایعات پوستی مثل آکنه ‏
ب ) عوارض روانی ‏
احساس سرخوشی ـ احساس قدرت دروغین ـ بی خوابی ـ تشنج ـ افزایش انرژی و ‏هوشیاری ـ افزایش تمرکز کاذب ـ احساس خستگی ـ توهم ـ اضطراب ـ دلهره ـ ‏نوسانات خلقی ـ برآشفتگی و تحریک پذیری بالا ـ کاهش کارایی ذهن و حافظه ـ ‏فراموشی. ولی مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عارضه‌ی روانی آمفتامین بیماری به نام روان‌‏پریشی‌ مت آمفتامین است. روان‌پریشی یک حالت مغزی شبیه شیزوفرونیا می‌باشد، و ‏اثرات آن عبارتند از: بی‌قراری شدید اضطراب ، ترس، شک، وحشت ، سراسیمگی، هذیان‌‏گویی، بدبینی ( پارانویا)، عقاید بیش بها داده شده، در حالت بسیار شدید توهم بینایی، ‏شنوایی و لامسه، احساسات ناخوشایند ( احساس گزش توسط حشرات) بروز می‌کند این ‏حالت به علت توهم و بدبینی .
● علایم مسمومیت با آمفتامین ها: ‏
خونریزی شدید مغزی به علت فشار خون، شوک ناشی از افت شدید فشار خون، افزایش ‏بیش از حد دمای بدن، آریتمی قلبی، تشنج، هذیان، کما و مرگ. از مهم‌ترین علل مرگ و میر ‏معتادان آمفتامینی حملات قلبی است. یکی از خطرناک ترین مشکلات آمفتامین مصرف هم ‏زمان آن با سایر مواد مخدر یا داروها ( داروهای ضد افسردگی و ...) است.‏
● علایم بازگیری ( ترک) آمفتامین:‏
اضطراب ـ برافروختگی ـ ترس ناگهانی ـ توهم ـ هذیان ـ تشنج ـ رعشه ـ بی حالی ـ‏خستگی ـ کابوس شبانه ـ بی قراری ـ اختلال خواب ـ سردرد ـ تعریق شدید ـ گرفتگی ‏عضلات ـ گرسنگی و سیر ناپذیری ‏
وابستگی: وابستگی به آمفتامین ها سریع اتفاق می افتد ‏
ـ نکته‌ی مهم: کار بسیار مهم تعیین افرادی است که وابستگی آنها نیاز به درمان دارد.‏
آمفتامین اغلب برای بهبود كارآیی، كاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً ورزشكاران، دانشجویان و رانندگان مسافتهای طولانی، از این مواد استفاده می‌كنند. مصارف طبی آمفتامین‌ها : شامل پرتحركی كودكان، ناركولپسی، چاقی و برخی موارد افسردگی مقاوم به درمان است.
● نشانه‌های سو استعمال:
كسی كه آمفتامین مصرف می‌كند بطور غیرعادی فعال، شاد و بیش از حد حراف است. بی‌قراری و برانگیختگی نیز جیء خصوصیات شخصیتی او میشوند. به غذا بی‌میل نشان می‌دهد و خوابهای غیرطبیعی دارد. ممكن است این دارو را برای دو سه شب بیدار ماندن و سپس خوابیدن به مدت ۴۸ ساعت مصرف كند. نوسانات در رفتار و روحیه او بوجود می‌اید.
● استفاده‌های مجاز:
در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، آمفتامین‌ها را به عنوان كاهش‌دهنده اشتها تجویز می‌كردند. این مورد استعمال به علت خطر وابستگی و سوء استفاده كاملاً قدغن شده است. در حال حاضر برای فعالیت بیش از حد كودكان و خواب‌آلودگی شدید تجویز میشود. مصرف این دارو بدون نسخه ممنوع است.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

مصرف شيشه و افزايش خطر ابتلا به پاركينسون در ميان جوانان       جواناني كه به مصرف شيشه (متاآمفتامين) مي‌پردازند در برابر بيماري‌هاي مغزي ناشي از بالا رفتن سن از جمله پاركينسون حتي در صورت قطع مصرف آن آسيب‌پذير خواهند بود.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري فرانسه، دانشمندان در حالي به اين نتيجه رسيدند كه در حال تحقيق بر فرضيه‌هاي قبلي در اين مورد بودند كه مصرف متاآمفتامين باعث بروز عوارضي مشابه بيماري پاركينسون مي‌شود كه ناشي از عدم توليد يك نوع پروتئين است.
براي اين تحقيق دانشمندان ابتدا در 4 نوبت و در دوره‌هاي 8 ساعته به دو گروه موش‌هاي جوان متاآمفتامين يا يك محلول نمكين را تزريق كردند.
يك گروه از اين موش‌ها داراي حالات عادي بودند اما گروه ديگر با اختلال ياخته‌هاي سلولي مغز ناشي از فاكتورهاي نوروتروفيك روبه‌رو شدند كه در نتيجه توليد پروتئين مربوط به حمايت و ترميم دوپامين‌ها را از دست دادند.
از دست دادن سلول‌هاي عصبي توليد كننده دوپامين يك عامل مهم در ابتلا به بيماري پاركينسون است. موش‌ها در زمان تحقيق 5/2 ماه سن داشتند كه در‌ 12 ماهگي به تدريج با اين علائم روبه‌رو شدند.
«ژاكلين مك گيلتي» از محققان دانشگاه پزشكي كاروليناي جنوبي و از مديران اين تحقيق گفت: "‌اين تحقيقات نشان دهنده عواقب شيوع استفاده از موادي مانند متاآمفتامين در ميان جوانان در طولاني مدت است."
متاآمفتامين كه به شيشيه يا يخ هم مشهور است، يك ماده اعتياد‌آور است كه باعث افزايش هوشياري و اشتها نيز شود. اين ماده به 4 صورت قرص خوراكي، تدخيني، استنشاقي، و تزريقي قابل مصرف است. مصرف طولاني مدت اين ماده مي‌تواند باعث توهم و حملات قبلي شود.
بر اساس تحقيق فدرال صورت گرفته در سال 2004 حدود 12 ميليون آمريكايي تا‌كنون مصرف شيشه را تجربه كرده‌اند. در ميان جوانان هم 2/6 درصد جوانان 17 تا 18 سال در آمريكا گفته‌اند كه دست كم يك بار تجربه استفاده از شيشه را داشته‌اند.
متأسفانه مصرف شيشه در ايران نيز در حال افزايش است اما آمار دقيقي درباره مصرف اين ماده وجود ندارد.
‌محمد اسماعيل عليپور روانپزشك در اين‌باره گفت: «تصور اشتباه اين است كه مصرف شيشه وابستگي را ايجاد نمي‌كند در صورتي كه شخص پس از مدتي وابستگي رواني پيدا كرده و متوجه مي‌شود كه بدون مصرف شيشه توانايي‌هاي فكري و جسمي لازم را ندارد و آن زمان است كه متوجه اعتياد خود مي‌شود.»
رئيس مركز ترك اعتياد تهران ادامه داد: «‌بسياري از اين بيماران در اثر اين اعتياد حتي شغل خود را هم ازدست مي‌دهند. شيشيه در ابتدا باعث افزايش توانايي‌هاي فرد و كم‌خوابي مي‌شود اما همين فرد بعد از قطع مصرف ممكن است ساعت‌ها بخوابد كه همين بي‌نظمي در شرايط زندگي باعث از دست دادن شغل آن‌ها شده است.»   .  .  .    متامفتامین تهدیدی برای بشریت       متامفتامین (Methamphetamine) ماده ای شیمیایی و دارای خواص محرکی مانند آدرنالین است. متامفتامین یا مت (meth)، یک محرک اعتیاد آور بسیار قوی با تاثیر شدید بر روی سیستم عصبی به شمار میرود. مت در میان فروشندگان و مصرف کنندگانش به نامهای کریستال، شیشه و یخ نیز شهرت دارد.

این محرک با موادی ارزان قیمت و به سادگی در لابراتوارهای غیر قانونی تولید میشود و همین امر موجب شده است تا مت یکی از محرکهایی باشد که در همه جا یافت شده و مورد سوء مصرف قرار میگیرد.

مت به عنوان یک محرک قوی میتواند موجب افزایش هوشیاری (در مقابل خواب آلودگی) و فعالیت جسمانی شده و اشتها را کاهش دهد. بنا به گفته مصرف کنندگان این ماده، هنگام تنفس یا تزریق آن دچار غلیان شدید و زودگذر احساسات شده اند.

اعتقاد بر این است که این فوران احساسی و بیداری ناگهانی، هردو در نتیجه ترشح فراوان هورمون دوپامین (dopamine یک انتقال دهنده عصبی) در مناطقی از مغز که کنترل کننده احساس لذت است، صورت میگیرد.

● تاثیر کاذب اولیه

در ابتدا، تاثیر مت با افزایش یافتن تواناییهای جسمی و فکری همراه است اما برای رسیدن به این "حال ظاهرآ خوب" مقدار مصرف و یا تعداد دفعات مصرف افزایش یافته و احتمال مسمومیت بالاتر میرود. در چنین حالتی شخص مصرف کننده دچار زود رنجی، حمله های خشم، شک و تردید عصبی، افکار وهمی و توهمات شنیداری و دیداری میشود.

تعداد قابل توجهی از جوانان در دنیا - به خصوص در آمریکا که محل اصلی تولید این ماده است، معتاد به مصرف فراوان مت هستند و آمار آنها رو به افزایش است.

قدرت تحمل نسبت به مت با مصرف مداوم آن افزایش یافته و مصرف کنندگان برای رسیدن به نتیجه مطلوب به مصرف مقدار بیشتر مت در دفعات بیشتر میپردازند. در بسیاری از موارد این افراد مدتها بدون غذا و خواب در حالی به سر میبرند که نوعی عیاشی افسار گسیخته به شمار آمده و اصطلاحا "دویدن" یا run نامیده میشود.

در چنین حالتی آنها در یک دوره چند روزه، هر دو یا سه ساعت تا یک گرم دارو را به خود تزریق میکنند و این کار تا زمانی که مواد محرک شخص به پایان برسد یا آنقدر بدحال شده باشد که توان آنرا نداشته باشد، ادامه دارد.

● اثرات مخرب

سوء مصرف شدید مت نه تنها میتواند به التهاب جداره داخلی قلب منجر شود بلکه موجب تباهی روزافزون اجتماعی و شغلی نز میگردد. علائم روان پریشی و مشکلات روحی گاهی تا ماهها و سالها بعد از ترک استفاده مت به قوت خود باقی میمانند.

یکی از مشکلات عمده استفاده از مت در آمریکا، سوء تاثیر آن بر جنین است. تحقیقات گسترده‌ای که در این باره انجام شده نشان میدهد که مصرف مت در دوران بارداری موجب بروز مشکلات عمده ای از قبیل زایمان زودرس، عکس العملهای غیر طبیعی در مادر و حساسیت روحی بسیار شدید میشود. بروز نقصهای مادرزادی در طفل نیز از جمله تاثیرات سوء مصرف مت در دوران بارداری به شمار می آید.

یک خطر بالقوه برای مصرف کنندگان مت امکان مسمومیت با سرب است زیرا استات سرب به عنوان یک تجزیه گر شیمیایی در تولید غیرقانونی مت به کار برده میشود.

▪ گسترش مصرف در سراسر دنیا

آمار نشان میدهد که در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲، میزان مرگ و میر در اثر مصرف بیش از حد متامفتامین تا ۱۲۵ درصد افزایش داشته است. در چند سال گذشته، مصرف این محرک در بین نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

متاسفانه حتا در اینترنت نیز وب سایتهایی نشانی محل تهیه مواد اولیه و همچنین دستور ساخت آنرا در اختیار نوجوانان گذاشته و درواقع آنها را به خرید و تولید "سم" تشویق میکنند. از جمله مواد تشکیل دهنده مت، میتوان به اسید باتری و مواد لوله باز کن (مانند جوهر نمک) اشاره نمود.

یک توضیح کلیدی درباره افزایش مصرف مت، گسترش فرهنگ جنجال برانگیزی و غوغا در میان جوانان است که در آن جوانان مصرف مواد مخدر و محرک را به عنوان روشی برای رسیدن به آزادی شخصی، خود یابی و پذیرفته شدن در میان جمع به کار میبرند.

صرف نظر از موقعیت اقتصادی و پس زمینه اجتماعی، آزمودن مت کریستالی در میان افراد جوانی که از لحاظ اجتماعی فعال هستند هم بسیار معمول شده است.

● استفاده برای لاغری

جوانان در جوامع امروزی درگیر این ایده هستند که باریک اندام بودن زیبا است و زیبایی رمز موفقیت اجتماعی محسوب میشود. طبعا یکی از دلایل مصرف مت هم گمراه شدن جوانان با این نظریه است که مصرف مت موجب لاغری میشود.

البته همینطور هم هست، زیرا نوجوانان با مصرف مت در مدتی اندک به طور قابل ملاحظه ای لاغر میشوند و دلیل آن هم بی اشتهایی ناشی از مت است. اما این کار، روشی بسیار خطرناک برای کنترل وزن به شمار می آید زیرا به محض ترک مت، وزن از بین رفته در کمترین زمان به جای خود بازمیگردد.

نتیجه اینکه این جوانان باز هم به مصرف مقدار بیشتری از مت روی می آورند تا بتوانند با استانداردهای غیر واقعی که توسط رسانه ها و تبلیغات به آنها تحمیل میشود جور دربیایند.

● شیوع در میان نو جوانان

شیوع و شیوه اعتیاد جوانان بیکاری که اغلب اوقات خود را در خیابانها میگذرانند، در هر شهر متفاوت است اما باز هم نسبت به میزان اعتیاد درمیان دانش آموزان مدارس آمار بالاتری دارد.

این افزایش مصرف متناسب با بالا رفتن سن، درست به شرایط روانی دوران بلوغ و حال و هوای نوجوانی مربوط میشود که در آن ارتباط با دوستان و پذیرفته شدن در جمع آنها، بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد.

دوران انتقال از یک دوره تحصیلی به دوره بالاتر همراه با افزایش آسیب پذیری نوجوان هم هست. تعدادی از این نوجوانان که همواره از تاثیرات سوء مواد مخدر آگاه شده اند، مت را به خاطر اینکه نقطه مقابل مواد مخدر است، به عنوان یک ماده محرک و انرژی بخش میپذیرند. در حالی که پس از از بین رفتن اثر ظاهرا مثبت این ماده، بدن با احساسی کاملا متضاد یعنی خستگی جسمی و روحی مواجه میشود که دلیل آن جلوگیری مت از تولید طبیعی آدرنالین در بدن است.

این عدم توازن مواد شیمیایی در بدن موجب بروز حساسیت شدید روحی میشود که در نتیجه برای ایجاد احساس تعادل به مصرف بیشتر مت نیاز خواهد بود. پیامد این چرخه لذت / تنش از دست دادن کنترل در مصرف مت و اعتیاد تمام و کمال به آن خواهد بود.

● همانند دیگر مواد مخدر و محرک

معمولا کسی که معتاد به مت شده است، هرگز به اندازه اولین مرتبه احساس خوشی و سبک بالی نمیکند. با بالا رفتن میزان مقاومت بدن برای رسیدن به احساس خوشی، میزان ماده مصرفی بالا و بالاتر میرود و موجب شدیدتر شدن خطر مسمومیت، کوما و مرگ خواهد شد.

این اعتیاد نیز مانند هر اعتیاد دیگر با همان "بار اول" آغاز میشود و از آنجایی که تحریک مصنوعی مغز اعتماد شخص به مت را افزایش میدهد، مصرف کننده نه تنها به سادگی قادر به ترک آن نخواهد بود، بلکه در صورت ترک هم، لذات زندگی عادی برایش بی معنا شده و امکان ابتلا به افسردگی در او افزایش مییابد.

اهداف او که داشتن دوست، مرتبه اجتماعی و پذیرفته شدن در میان جمع بودند، تنها به مصرف مت محدود میشوند تا جایی که ناخودآگاه فرد، ماده مخدر یا محرک را دیگر چیزی برای ایجاد حس خوشی نمیداند، بلکه آنرا یک "ضرورت" برای ادامه زندگی و گذراندن یک روز پر مشقت دیگر میشناسد.teendrugabuse.us

سایت فریا
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

آشنايي با عوارض جسماني و رواني مصرف آمفتامين       آمفتامين‌ها گروهي از مواد محرك مغزي هستند كه معمولاً به شكل پودر سفيد رنگ و گاهي سفيد متمايل به قهوه‌اي روشن (يا سفيد چرك) مشاهده مي‌شوند.

به گزارش ايسنا واحد علوم پزشكي تهران برخي انواع آمفتامين‌ها داراي مصارف طبي هستند و تحت نظارت كامل پزشك در مواردي چون افسردگي‌ها، اختلالات پرتحركي – كم‌توجهي كودكان و حمله‌هاي خواب مورد استفاده قرار مي‌گيرند. آمفتامين‌ها اغلب براي بهبود كارآيي و ايجاد حالت سرخوشي توسط دانش‌آموزان، دانشجويان و رانندگان مورد سوء مصرف قرار مي‌گيرند.

از جمله‌ نام‌هاي رايج آن مي‌توان به آيس (ICE) / اسپيد (SPEED) / ميستي بوشي (Mitsibushi) و تركيبي از آمفتامين‌هاي جايگزين بنام MDMA تحت نام Ecstasy اشاره كرد.راههاي مصرف:

معمولاً به صورت خوراكي و گاهي همراه مشروبات استفاده مي‌شود. انفيه كردن، تزريق يا تدخين با سيگار نيز از ساير راههاي مصرفي است. شكل تزريقي آن نسبت به ساير انواع آن اعتياد بيشتري ايجاد مي‌كند.آثار مصرف:

همه آمفتامين‌ها به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض يك ساعت علايم آنها شروع مي‌شود. آثار مصرف آمفتامين‌ها ‌١ تا ‌٢ روز طول مي‌كشد. از جمله عوارض جسماني مصرف آمفتامين‌ها مي‌توان به افزايش ضربان قلب و فشار خون، خشكي دهان، تعريق، افزايش انرژي، كاهش اشتها، تهوع و استفراغ و بي خوابي اشاره كرد.

از جمله عوارض رواني آن نيز احساس سرخوشي، احساس قدرت، افزايش توانايي تمركز، نوسانات خلقي، برآشفتگي و تحريك‌پذيري است.

مصرف مداوم آمفتامين‌ها منجر به ايجاد تحمل و وابستگي مي‌شود. به نحوي كه با قطع ناگهاني آنها علائمي همچون تحريك‌پذيري، گرسنگي شديد، اختلال خواب و افسردگي حاد بروز خواهد كرد و در مصارف طولاني مدت، امكان بروز حالات جنون شبيه به اسكيزوفرني وجود دارد.


علايم مسموميت:

خونريزي مغزي در اثر افزايش شديد فشار خون، شوك ناشي از افت شديد فشار خون، افزايش شديد درجه حرارت بدن، بي نظمي در ضربان قلب، اختلال هوشياري، تشنج، اغماء و مرگ.چگونه كمك كنيم؟

آمفتامين‌ها به شدت وابستگي ايجاد مي‌كنند. بيماراني كه علايم جنون (مثل اسكيزوفرني) را نشان مي‌دهند بايد بلافاصله به روانپزشك معرف شوند. بيماراني كه علايم افسردگي حاد را نشان مي‌دهند به خاطر امكان خودكشي بايد به شدت تحت نظارت باشند. بايد به مصرف كنندگان اطمينان خاطر داد كه علائم ترك آمفتامين مشتمل بر خستگي، اضطراب، اختلال خواب و افسردگي حداكثر تا روز چهارم پس از ترك زياد بوده و در عرض يك هفته فروكش خواهد كرد.

معمولاً داروي خاصي براي ترك لازم نمي‌شود. در هنگام ترك بايد بيماران را تشويق كرد تا آب كافي بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف كنند، ورزشهاي آرامش بخش انجام دهند و در هواي آزاد راه بروند.

معمولاً الكل در همراهي با آمفتامين به دليل خواص خواب آلودگي‌اش استفاده مي‌شود.

همچنين آمفتامين‌ها در ادرار ‌٢ تا ‌٤ روز پس از مصرف قابل تشخيص است   .  .  .    كريستال       ترجمه: مريم باب رحمتى

كريستال دى متامفتامين هيدروكلريد يا به زبان عاميانه كريستال يك ماده قدرتمند، اعتيادآور، مخدر محرك و به شكل تركيبى و مصنوعى است.
كريستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كريستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز يافت مى شود.
اين ماده همچنين در خيابان به اسامى «مت»، «تينا» و در بعضى مواقع «آيس» و «شيشه» شناخته شده است.

• چه افرادى از اين ماده استفاده مى كنند ؟
• چطور استفاده مى شود ؟
• تاثير كريستال
• آمفتامين ها و ديگر داروهاى غير قانونى
• كريستال و روابط جنسى
• كريستال و بيمارى هاى عفونى
• وابستگى
• درمان
• علائم ترك
• متامفتامين ها و رانندگى
• چه افرادى از اين ماده استفاده مى كنند ؟
افرادى كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به اين ماده مى آورند. كريستال اغلب به صورت تفريحى در مهمانى ها و براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بيدار ماندن مصرف مى شود.


• چطور استفاده مى شود ؟
مانند ديگر انواع متامفتامين ها، كريستال معمولاً به شكل هاى سيگارت، بلعيدنى، مايع خوراكى يا تزريقى و در موارد نادر حتى به صورت شياف مقعدى استعمال مى شود. كريستال به شكل سيگارت يا تزريقى با شروع و حمله سريع تر بدن آثار تخريب كننده ترى دارد ولى متاسفانه استفاده از نوع سيگار و تنفسى شايع تر است تا جايى كه در انگلستان فروش و عرضه پيپ هايى كه براى استعمال كريستال مورد استفاده قرار مى گيرد ممنوع اعلام شد.


• تاثير كريستال
اثر كريستال هم مانند هر نوع ماده ديگرى در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملى چون سايز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اينكه آيا با ماده ديگرى استفاده مى شود دارد.
همچنين عوامل محيطى تاثير اين ماده را در فرد تحت الشعاع قرار مى دهد.
اينكه فرد به تنهايى يا در جمع و در مهمانى مواد مصرف كرده باشد مى تواند در اين تجربه تاثير بگذارد.

كريستال يا شيشه محرك بسيار قوى است كه فعاليت هاى مركزى سيستم عصبى را سرعت مى دهد. اگرچه گزارش كمى از مرگ و مير ناشى از استعمال مستقيم كريستال شده است ولى بايد اين نكته را مورد توجه قرار داد كه اين ماده بسيار اعتيادآور و نسبت به ديگر آمفتامين هاى ديگر از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحركى آسيب بيشترى به فرد وارد مى كند.

در بيمارانى كه كريستال را به عنوان آمفتامين براى تحمل درد استفاده مى كنند علايم مشابهى با بيماران روانى پارانوئيدى و جنون جوانى مشاهده مى شود.

گاهى اوقات افرادى كه به استعمال ماده تن در داده اند كريستال را به عنوان آمفتامين (مسكن) مصرف مى كنند. اگر فردى يك بار كريستال را به عنوان مسكن روانى تجربه كند به تجربه مجدد آن علاقه مند مى شود و كم كم به سوى اين ماده كشانده مى شود.

استفاده دوز بالاى كريستال مى تواند موجب آسيب مهلك در رگ هاى مغزى و در نهايت مرگ شود ديگر تاثيرات فيزيكى معمول ناشى از استعمال كريستال شامل: خشكى دهان، افزايش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بيش از اندازه بدن، سرگيجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكى، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سياهى رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان مى شود. استعمال كريستال روى رفتار شخص نيز تاثير مى گذارد: افزايش حركت هاى فيزيكى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار خصمانه، بيخوابى شديد، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانويا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بيش از حد، پرچانگى، تكرار حرف ها و كارهاى ساده، تغيير ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درك،اختلال و بى نظمى در وظايف كليه و ريه، بى اشتهايى و در نتيجه سوء تغذيه و كم وزنى مفرط ،عوارض قلبى. (حمله قلبى و نارسايى قلب به دليل استعمال زياد)


• آمفتامين ها و ديگر داروهاى غير قانونى
مشكلات و تاثيرات ناشى از استعمال تركيب داروها قابل پيش بينى نيست. بعضى اوقات داروهاى كندساز (آن دسته كه فعاليت هاى بدنى را از طريق تاثير بر روى سيستم عصبى مركزى كاهش مى دهد) همانند الكل بنزوديازپين ها به منظور خنثى كردن تاثيرات تحريك كننده كريستال مورد استفاده قرار مى گيرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروى براى اين منظور ممكن است منجر به استفاده مرتب و وابستگى به انواع داروها شود.


• كريستال و روابط جنسى
استفاده از كريستال مى تواند نياز و فعاليت جنسى فرد را به طور غيرعادى افزايش دهد. اين به همراه ديگر تاثيرات استعمال اين ماده ممكن است فرد را به قدرى بى توجه و از خود بيخود كند كه فرد استفاده از وسايل حفاظتى پيشگيرى را فراموش كند و همچنين شخص را وادار به افراط در فعاليت هاى جنسى مى كند كه قطعاً آسيب هاى غيرقابل جبرانى را به همراه دارد و امكان ابتلا به ويروس و ديگر بيمارى هاى مقاربتى را افزايش مى دهد.


• كريستال و بيمارى هاى عفونى
بعضى از داروهاى ضد ايدز مى توانند مانع عكس العمل بدن در تجزيه كريستال شود و اين موجب مى شود تا سطح پايدارى كريستال در سيستم گردش خون طولانى تر و بيشتر شود. استعمال كريستال با استفاده از پيپ يا به شكل سيگارت موجب سوزاندن و بريدن لب ها مى شود كه احتمال سرايت انواع ويروس ها از جمله هپاتيت C را افزايش مى دهد. فضاى استعمال كريستال تزريقى نيز در احتمال آلودگى به هپاتيت C و ايدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و ديگر تجهيزات تزريقى (قاشق، صافى، شريان بند) مشتركاً استفاده شود. اگر مبتلايان به ايدز از كريستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانى استفاده كنند تعداد ويروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.


• وابستگى
خيلى از كسانى كه كريستال مصرف مى كنند اين ماده را وابسته كننده توصيف مى كنند. مصرف كنندگان اين ماده در ابتدا تشويق مى شوند كمى از اين ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانى به دادشان برسد. با توجه به ماهيت وابسته كننده اين ماده فرد از لحاظ روانى و فيزيكى به آسانى به آن وابسته مى شود. شخصى كه از نظر روانى به كريستال وابسته شود بيش از هر چيزى در زندگى طالب آن مى شود. وقتى كه بدن فرد با مخدرها سازگارى پيدا مى كند وابستگى فيزيكى اتفاق مى افتد و در اين وضعيت فرد تدريجاً به عملكرد مواد مخدر در سيستم بدن عادت مى كند. بالارفتن سريع قدرت تحمل و وابستگى نسبت به كريستال و مصرف دوز بالاى اين ماده براى رسيدن به تاثير مطلوب از دلايل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بى نهايتى كه به دنبال مصرف متامفتامين ها در فرد ظهور پيدا مى كند اغلب موجب بروز ميل بيش از حدى براى استفاده بيشتر از اين ماده در شخص مى شود.


• درمان
گزارش شده است كه مردم كمتر طالب كمك هاى حرفه اى و تخصصى براى مشكلات ناشى از استعمال كريستال و متامفتامين ها نسبت به ديگر داروهاى غير قانونى هستند. تحقيقات در زمينه پيدا كردن روش هاى درمانى مناسب براى كريستال و ديگر متامفتامين ها در كشورهاى مختلف دنيا ادامه دارد. درمان ها شامل روش هاى ويژه براى برخورد با مصرف كنندگان متامفتامين ها از ابعاد رفتارى و روانى است.
• علائم ترك
افرادى كه به يك باره استعمال كريستال را قطع مى كنند دچار علائم زير مى شوند:

- افسردگى عصبى، خونسردى و بى علاقگى، خواب طولانى ، به هم ريختگى روحى، كم آوردن انرژى، سراسيمگى، توانايى محدود در دستيابى به لذت ها، اضطراب

افرادى كه كريستال مصرف مى كنند، مى گويند كه نوع افسردگى بعد از مصرف اين مخدر مانند ديگر داروها نيست. نوعى ناتوانى و درماندگى و اختلال در الگوى خواب بر آنها حادث مى شود تا جايى كه توانايى انجام وظايف و كارهاى روزمره فرد را مختل مى كند. اگر شما براى ترك نياز به كمك داريد با يك دكتر مشكل خود را در ميان بگذاريد.


• متامفتامين ها و رانندگى
پس از مصرف كريستال، رانندگى كردن بسيار خطرناك است، رانندگانى كه تحت نفوذ و تاثير اين ماده هستند بيشتر مايل هستند كه ريسك كنند. وقتى تاثير اين مخدر به تدريج از بين مى رود فرد دچار خستگى و گرفتگى شديد مى شود كه اين احتمال خطر را در رانندگى زياد مى كند. رانندگى در هنگامى كه راننده تحت تاثير اين گونه مواد باشد، غيرقانونى بوده و مجازاتى نظير ابطال گواهينامه رانندگى، جريمه و زندانى را در پى دارد.


منبع: Health and wellbeing
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک ،  ‌خطرات و دانستنيها                       
                                                                                                       
کراک ( [/font]crack[/font][/font] ) که گاهي راک (   Rock[/font][/font]   ) نيز ناميده مي شود ، ماده اي محرک است که از  کوکائين به دست مي آيد و   به اشکال مختلف از جمله تدخين ( استنشاق دود ) استفاده مي شود .[/font] [/font][/size][/font]* خطر کراک در چيست ؟[/font] [/font][/size]مطمئناً   يکي از آشناترين جملات در مورد سوء مصرف مواد مخدر و محرک اين است که شخص   به محض استفاده از آن ، ديگر نمي تواند مصرف اين مواد را ترک کند . تنها سه   بار مصرف مقدار بسيار اندکي از کراک ، اعتياد به آن را حتمي خواهد کرد و   پس از اين زمان بسيار کوتاه ، شخص را به شدت به خود نيازمند و وابسته مي   کند .[/font][/size][/font] [/font][/size]تقريبآً   هر گونه حالت تحرک و نشاط روحي و جسمي که توسط مواد اعتيادآور ايجاد شود ،   با حس بيحالي و لختي همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح « پرواز »   شادمانه حاصل از اين سوء مصرف ، بالاتر باشد ، « سقوط » و احساس خماري و   افسردگي پس از آن شديدتر و طولاني تر است .[/font][/size][/font] [/font][/size]اعتياد   از همين جا آغاز مي شود زيرا نياز به فرار از اين حالت ناگوار ، موجب مصرف   مجدد کراک شده و پس از برطرف شدن تأثير اوليه کراک ، حالت افسردگي باز مي   گردد .[/font][/size]
[/size].. و اين چرخه همچنان ادامه مي يابد .[/font]

 
[/font]

  [/size][/size]* چرا آمار توزيع و مصرف کراک بالا است ؟[/font]

 
[/font]

  [/size]فروشندگان   مواد مخدر علاقه بسياري به فروش کراک دارند ، زيرا نه تنها ارزان تر از   کوکائين است و راحت تر به فروش مي رسد ، بلکه مصرف آن هم ساده تر است و به   ظاهر چندان « خطرناک » نمي رسد و از طرفي پنهان کردن آن هم ساده است .[/size]

  [/size]

  [/size]به   اين ترتيب فروش کراک در شهرهاي بزرگ جهان و در مکانهايي مانند ميدانهاي   شهر ، مدارس ، فروشگاههاي بزرگ و ... که پيش از اين براي اين تجارت   مکانهايي بسيار خطرناک محسوب مي شدند ، به شدت افزايش يافته است .
[/size]

  [/size]

  [/size][/size]* يک عمر پشيماني و افسردگي در مقابل ۵[/font] دقيقه لذت ظاهري ![/font][/font]

 
[/font]

  [/size]تدخين کراک براي شخص حس نشاط ظاهري شديدي به دنبال دارد ، که حدود [/font]۵[/font] تا [/font]۷[/font] دقيقه طول مي کشد . اما پس از آن با افسردگي حاد ، احساس بي ارزش بودن و ولع فراواني براي مصرف مجدد اين ماده ، ادامه پيدا مي کند .[/font][/font]

 
[/font]

  [/size]در يک دوره زماني بسيار کوتاه اين ماده کنترل مصرف کننده را در دست مي گيرد و اين الگوي رفتاري به اعتياد شديد مي انجامد .[/size]

  [/size]

  [/size]نياز به مصرف مکرر کراک به دوره هايي که معتادان کراک آنرا [/font]bing[/font][/font]    ( مدت عياشي ) مي نامند ، مي انجامد . در يک دوره مصرف فرد تا جايي که پول   و يا کراک در اختيار دارد و يا تا زماني که به اغما فرو رود به مصرف کراک   ادامه مي دهد .
                                                                ''                             [/t][/t]
[/t]                                                    
[/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]* تهيه مواد از هر طريق ممکن[/font]

 
[/size]

 
[/size]نياز به کراک به هر نياز و وابستگي عاطفي غلبه کرده و فرد معتاد براي تهيه ان به هر جنايت و عمل خشونت آميز دست مي زند .[/size]

 
[/size]

 
[/size]در   ميان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتيادآور ، تهيه « مواد » در بسياري از   مواقع از راه هاي نامشروع و خلاف انجام مي گيرد و بسياري از کساني که به   کراک اعتياد دارند نيز براي برآمدن از عهده مخارج تهيه مداوم آن به روشهاي   خلافکارانه دست مي زنند .[/size]

 
[/size]

 
[/size]اما   نکته پراهميت اين است که دست زدن اين افراد به اعمال خشونت بار و   جنايتکارانه دليل مهم ديگري هم دارد و آن بروز خشونت بار و جنايتکارانه   دليل مهم ديگري هم دارد و آن بروز رفتارهاي شرورانه و پرخاشگرانه ناشي از   بروز بيماري پارانويا ( بيماري سوء ظن ) است که از عوارض مصرف کراک به شمار   مي آيد و در واقع پراختن اين اشخاص به اعمال خشونت بار ، لزوماً به دليل   نياز به پول نيست .[/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]* اثرات رواني مصرف کراک چيست ؟[/font]

 
[/size]

 
[/size]شخصي   که کراک مصرف مي کند به سرعت در حالات و شرايط مختلف رواني در حرکت است که   با خوشي و رضايت فراوان و احساس برانگيختگي و هيجان همراه است ، سپس با کم   شدن اثر اين ماده ، دلتنگي و افسردگي و متعاقب آن زودرنجي ، بي خوابي و   پارانويا بر شخص غلبه مي کند .[/size]

 
[/size]

 
[/size]معتادان   به کراک ، ممکن است حالات رواني اسکيزوفرنيک ، توهم و خطاهاي حس را نيز   تجربه کنند . کساني که مصرف کراک بسيار زيادي دارند در يک [/font]Binge[/font][/font]   ( مصرف ) تمام اين حالات را از سر مي گذرانند ، عده اي از اين افراد در   اثر ابتلا به پارانويا و افسردگي ناشي از مصرف دائم کراک ، دست به خودکشي   يا جنايت مي زنند .[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]* مصرف بيش از حد Overdose[/font][/font] و جنون[/font]

 
[/size]

 
[/size]تدخين   کراک ، به علت مقدار بسيار زياد ماده محرکي که وارد جريان خون و به دنبال   آن به مغز مي کند ، احتمال مصرف بيش از حد و مرگ آور با مسموميت از کوکائين   را هم افزايش مي دهد .[/size]

 
[/size]

 
[/size]نشانه هاي اين دو وضعيت مشابه بوده و شامل تهوع ، استفراغ و تنفس هاي نامرتب ، تشنج و اغما است که مي تواند به مرگ منتهي شود .
[/size]

 
[/size]

 
[/size]مصرف همزمان کوکائين يا الکل با مواد مخدر ديگر ، مي تواند واکنش هاي شديد و مرگ آور به دنبال داشته باشد .[/size]

 
[/size]

 
[/size]مصرف   مداوم کراک ممکن است به جنون کوکائين منجر شود که نوعي حالت رواني دائمي   است و نشانه هاي پارانويا و توهم ديداري و شنيداري است .[/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]* تأثيرات فيزيکي مصرف کراک[/font]

 
[/size]

 
[/size]ابتدايي ترين تأثيرات جسماني کرک ، گلودرد مزمن ، گرفتگي صدا و تنگي نفس است که به برونشيت ( ورم نايژه ) و نفخ ريه منجر مي شود .[/size]

 
[/size]

 
[/size]چشمها درشت شده و شخص هنگام تمرکز براي ديدن هر چيز ، هاله هايي نوراني در اطراف آن مشاهده مي کند . ضربان قلب تا حد [/font]۵۰[/font]   درصد افزايش مي يابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون مي   شوند اين موضوع مي تواند به حمله قلبي ، تشنج و سکته منجر شود .[/font]
[/size] کرک به دليل از بين بردن ميل به غذا خوردن و اجياد بي خوابي ، موجب کاهش وزن شديد و سوء تغذيه مي شود .[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]* چه کساني از کراک استفاده مي کنند ؟[/font]

 
[/size]

 
[/size]هر   چند کوکائين زماني به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت ، اما اعتياد   به کراک محدود به يک گروه سني يا شرايط اجتماعي ، اقتصادي خاص نيست .[/size]

 
[/size]

 
[/size]در واقع کراک ارزان و دسترس است ، لذا مصرف کوکائين را براي همه ممکن ساخته است .[/size]

 
[/size]

 
[/size]در بسياري از کشورهاي پيشرفته جهان ،‌ اعتياد به کراک نه تنها از سن مدرسه ، که از هنگام تولد و توسط مادران معتاد آغاز مي شود ![/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]* چگونه معتادان به کراک را تشخيص دهيم ؟[/font]

 
[/size]

 
[/size]يک نشانه ابتدايي سوء مصرف کراک ، جدايي ناگهاني جسمي ، روحي فرد از کانون خانواده و تغيير رفتار چشمگير اوست .[/size]

 
[/size]

 
[/size]هر   چند بسياري از نشانه هاي زير با مشکلاتي چون اختلالات احساسي يا گذراندن   دوران سخت بلوغ مشابه است ، اما هرگز نبايد احتمال مصرف مواد محرک يا مخدر   را از نظر دور داشت :[/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      تغييرات بارز در شخصيت و رفتار[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      از دست دادن توجه و تمرکز[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      کاهش وزن[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      ناپديد شدن لوازم قيمتي خانه و نداشتن توضيح قانع کننده براي مقدار پول خرج شده[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      رفت و آمد با افراد معتاد[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      آشفتگي چشمگير[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      رفتار کينه توزانه با افراد خانواده و دوستان[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      برنامه خواب نامنظم[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      بي توجهي به آراستگي ظاهري[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      پارنويا شديد ( سوء ظن شديد )[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      بي قراري[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      اضطراب [/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]۵  نشانه هشدار دهنده[/font][/size]

 
[/size]

 
[/size]به گفته معتادن به کراک حالات زير در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرک بروز مي کنند :[/size]

 
[/size]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      نگراني و بيقراري براي تهيه مجدد کراک[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      افسردگي شديد[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      فقدان انرژي و بي اشتهايي[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      بي خوابي[/font]

 
[/size][/size]    *[/font]

 
[/size]

 
[/size][/size]      داشتن احساساتي متناقض از عشق و نفرت نسبت به خود [/font]

 
[/size]

 
[/size]آيا راه حلي هم وجود دارد ؟[/size]

 
[/size]

 
[/size]بله   ، با اين شرايط که شخص معتاد با‌آگاهي از مراحل مختلف سم زدايي ،   دارودرماني ، شرکت در جلسات و اين مطلب مهم که ترک اعتياد بازگشت به زندگي و   تولدي دوباره خواهد بود ، به مراکز درماني معتبر مراجعه کند .[/size]

 
[/size]

 
[/size]دوستان   و خانواده اين افراد بايد شرايط ناگوار آنها را درک نموده ودر اين راه از   پشتيباني او دريغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقيت و در زمان کوتاه   تري به حالت طبيعي بازگردد .
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کوکائین و کراک چیستند؟                       
                                                                                                       
كوكایین، آلكالوئید اصلی برگ كوكا است كه از برگهای بوته ای به نام ([/font][/size]Ergthroxglom Coca[/font][/size]) بدست می آید، كه مركز اصلی رویش آن آمریكای جنوبی است. كوكایین به عنوان ماده موثر در سالهای [/size]۶۰- ۱۸۵۹[/size][/size]م. از برگ كوكا مجزا و استحصال شد. كراك را نیز از كوكایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال [/size]۱۹۸۵[/size][/size]م. به بازار شهر نیویورك عرضه كردند.
[/size]   كراك خطرناكترین ماده اعتیاد آوری است كه تا كنون به بازار آمده و به حدی   وابستگی آور است كه یك بار مصرف آن، فرد را معتاد می كند. از نظر طبقه بندی   فارماكولوژی، محرك سیستم اعصاب مركزی است.[/font]

  [/size]كوكایین   پودر سفید نرم شفاف كریستالی با طعمی تلخ است كه اغلب با پودر تالك، یا   ملین ها یا شكر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق، تزریقی، خوراكی یا   دود كردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می كنند.[/size]

  [/size]دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق [/size]۳۰[/size] تا [/size]۱۰۰[/size][/size]میلی گرم است و [/size]۱۰[/size] تا [/size]۲۵[/size][/size]میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد.
[/size] كوكایین بی حس كننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود.[/font]

  [/size]نامهای خیابانی آن [/size]Coke[/size] مخفف كلمه كوكایین ([/size]Cocaine)[/size]، [/size]Candy[/size] (شیرینی) ، [/size]Nose[/size] (بینی) ،[/size]Snow[/size] (برف) ، [/size]Happy[/size] (خوشحال، خوشبخت) و [/size]Dust[/size] (مواد گردی، گرد و خاك) می باشد.[/size]

  [/size]استعمال   كوكا قرنها است در كشورهای هند، پرو و بولیوی معمول بوده، برگهای رنگ كوكا   را برای لذت و خوش بودن می جوند، مردم این كشورها برای قادر شدن به انجام   كارهای سخت و جدی و راه رفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی از جویدن كوكا یاری می   گیرند.[/size]

  [/size]تا آنجا كه به تاریخچه كوكا مربوط می شود، این عادت در میان ساكنان كوه های آند رایج بوده است. در تابوت های ([/size]Huacas[/size]) باستانی پرو، مجسمه های در حال استعمال كوكا كشف شده اند.
''                             [/t][/t]
[/t]                                                    
[/size] روشن ترین علامتی كه بر چهره معتادان كوكا دیده می شود فرو رفتگی گونه هاست كه در اثر مكیدن برگ كوكا به وجود می آید.[/font]

 
[/size]●کراک[/size]

 
[/size]▪اثرات كوتاه مدت:[/size]

 
[/size]اثرات   كوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان كوتاهتر، احساس افزایش   انرژی، چابكی و سرخوشی زیاد می كند، از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است   از: افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمك   چشم، پریدگی رنگ، كاهش اشتها، تعرق شدید، تحریك و هیجان، بی قراری، لرزش   به خصوص در دستها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حركات، اغتشاش دماغی،   گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و   مرگ.[/size]

 
[/size]در   حالت قطع ماده نیز افسردگی شدید حادث می شود. ناخالصی كوكایین خیابان اغلب   موجب حساسیت و آلرژی شدید می شود كه معمولا با آب ریزش بینی و بی خوابی   شدید همراه است.
[/size]   در مسمومیت حاد با كوكایین، فرد مصرف كننده دچار بی قراری و تشویش، هیجان،   شوریدگی فكر و اختلال تنفسی می گردد. ضربان، تنفس و فشار خون فرد افزایش   می یابد.[/font]

 
[/size]▪اثرات دراز مدت:[/size]

 
[/size]از   جمله اثرات بلند مدت آن از دست دادن وزن بدن، یبوست، بی خواب، ضعف جنسی،   دپرسیون تنفسی، اشكال در ادرار كردن، تهوع، كم خونی، رنگ پریدگی، تعرق   شدید، دردهای شكمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارشی، سردرد، لرزش   دست ها، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، آب ریزش دائمی   بینی، ایجاد زخم، آماس و جوشهای پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم   مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، اضطراب، بی قراری، تشنج پذیری شدید،   سوء ظن، گیجی، اختلالات درك زمان و مكان، رفتار تهاجمی، تحریك پذیری شدید،   افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خود كشی، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص   بینایی، شنوایی، و لامسه)، افكار هذیانی، و گاهی اشتهای كاذب و سرانجام   ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایكوز و كوكایین.[/size]

 
[/size]تحمل   و ایجاد وابستگی كوكایین مشابه آمفتامین است وابستگی شدید روانی ایجاد می   كند كه این وابستگی در عصاره كوكایین یعنی كراك شدیدتر می باشد.[/size]

 
[/size]در   آزمایشاتی كه برای تحقیق پیرامون اثر كوكایین بر روی موش و میمون انجام   شده، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترك از جمله ضعف شدید، بد خوابی،   افسردگی، تحریك پذیری، گرسنگی زیاد دیده شده است.
[/size]

 
[/size]مصرف   كننده، كراك را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه   از راه كشیدن با پیپ استعمال كند، دیگر نمی تواند از مصرف آن خودداری كند و   باید پی در پی آن را استعمال نماید. خیلی سریع جذب ریه گشته و به مغز می   رسد و حالت تهاجمی به مصرف كننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب، افزایش فشار   خون می شود، به گونه ای شدیدتر از كراك پدیدار می گردد. اصولا فردی كه   كراك مصرف می كند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم كرده است.[/size]

 
[/size]            [/size]

 
[/size]                                    ستاد مبارزه با مواد مخدر     
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

كراك " جديدترين ماده مصرفي بين معتادان ايلام است                        
                                                                                                       
مسوول مراكز خودمعرف بهزيستي ايلام گفت: كراك جديدترين ماده مصرفي بين معتادان اين استان است. [/font] "   ايوب مروتي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: اين ماده   شيميايي خشك كه در تركيب آن از قرصهاي فاسد استفاده شده از خردادماه سال   جاري وارد اين استان شده است. [/font] وي   ادامه داد: اين ماده به سبب اينكه فاقد هر گونه بوي نامطبوع و خاص بوده   مصرف را راحت كرده و موجب شده روند گرايش افراد به اين ماده افزايش يابد. [/font] وي اضافه كرد: كراك به دليل اينكه بعد از مصرف سريع اثر كرده و اثر آن كوتاه مدت بوده موجب مصرف مداوم افراد مي‌شود. [/font] مروتي   اظهارداشت: اين مواد به سبب تقاضاي زياد از راه‌هاي مختلف وارد استان شده و   بيشتر در بين گروه سني ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬سال توزيع مي‌شود.[/font]
   
  به گفته وي، مصرف اين ماده عوارض و زيانهاي فراواني از جمله فراموشي زياد، پرخاشگري و توهم بدنبال دارد.
   
  وي اظهارداشت:از مجموع ‪ ۱۸۰‬معتاد مراجعه‌كننده به‌مراكز خودمعرف بهزيستي در سال جاري بيشتر آنان مصرف‌كننده كراك بوده‌اند.
   
  وي ترياك، هشيش، هروئين و شيره را از ديگر مواد مصرفي بين معتادان ايلام عنوان كرد.
   
  به گفته مروتي، مراجعه‌كنندگان به مراكز   خودمعرف در طول چهار ماه دوره درمان و سم زدايي را طي كرده و سپس تحت نظر   اين مركز دره درمان را طي مي‌كنند.
   
  بر اساس اعلام مسوولان، حدود سه هزار نفر در استان ‪ ۶۲۰‬هزار نفري ايلام به صورت عادت و تفنني مواد مخدر مصرف مي‌كنند.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

مركزتحقيقات اعتياد درخصوص استفاده‌معتادان ازماده اعتيادآور"كرك"هشدار داد                        
                                                                                                       
معاون   مركز تحقيقات اعتياد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي از ورود ماده‌اي   نسبتا جديد با عنوان "كرك" به بازار مواد اعتياد آور كشور خبر داد و آن را   خطري براي معتادان برشمرد. [/font] دكتر   "هومان نارنجي ها" امروز در يك نشست مطبوعاتي كه به منظور ارايه نتايج   تحقيقات مركز آموزشي و پژوهشي سوء مصرف و وابستگي به مواد (موسسه داريوش)   برگزار شد،زمان ورود اين ماده را بر اساس اظهارات درمانگران حدود يكسال پيش   دانست. [/font] وي   گفت:اين ماده بر خلاف نام آن ،مشابه كرك و يا كوكائين موجود در بازارهاي   اروپا نيست ،بلكه اين ماده به گروه اپيوئيدها اختصاص دارد و همان هروئين   خالص است كه با قيمتي بالاتر در بازار عرضه مي‌شود. [/font] دكتر   نارنجي‌ها تصريح كرد:قاچاقچيان مواد مخدر با ترفندهايي ماده هروئين را كه   مصرف آن در كشور قبيح است به شكل جديد ارايه نموده‌اند تا در كنار اسم گول   زننده و اثر بخشي بيشتر آن جوانان و مشتريان مواد قبل مانند ترياك و شيره   را راحتتر به سمت مصرف اين ماده سوق دهند. [/font] وي   به معتادان و خانوده آنها هشدار داد كه مصرف اين ماده به سهولت امكان پذير   است و علاوه بر اين اثرات آن بر اعضا و جوارح انسان به مراتب مخربتر از   مواد قبلي است.[/font]
   
  دكتر نارنجي‌ها افزود:بر اساس اظهارات   متخصصان و درمانگران اعتياد ميزان وابستگي به اين ماده به مراتب بيشتر از   ترياك و هروئين و ترك آن نيز دشوارتر مي‌باشد.
   
  وي تاكيد كرد:بهتر است درمانگران و   خانواده‌ها بجاي استفاده از واژه "كرك" از نام واقعي اين ماده يعني همان   "هروئين"استفاده كنند تا جوانان كشور نيز به تصور اينكه "كرك" ماده‌اي جديد   است و با هروئين تفاوت دارد به مصرف آن گرايش پيدا نكنند.
   
  وي با ببان اينكه مصرف "كرك" بسيار به   راحتي انجام مي‌گيرد و مثل ساير مواد مخدر نياز به زمان زياد ندارد   گفت:بيشتر جوانان ‪ ۲۰‬تا‪ ۳۰‬سال از مصرف‌كنندگان اين ماده اعتياد آور   هستند.
   
  وي افزود:وابستگي و اعتياد به اين ماده مخدر نسبت به ساير مواد مخدر بيشتر است.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک ارزان قیمت جوان ها را به مرگ می کشاند                        
                                                                                                       
تولید   کنندگان این مواد ارزان برای اینکه سود بیشتری به جیب بزنند، درجه خلوص   مواد را پائین می آورند و مواد دیگری به آن اضافه می کنند. که این مواد   بعضی اوقات زیان های بسیار بیشتری نسبت به مواد مخدر دارد.
نوعی از کراک که با قیمت ارزان در اختیار جوان ها قرار می گیرد، باعث اضمحلال بدن و پوسیدگی عضلات شود.
حتما   شنیده اید که پلیس وقتی یکی از معتادان به کراک را دستگیر کرده و می   خواسته او را به زور وارد اتومبیل کند، در این درگیری ساده گوش و دست معتاد   پاره می شود. این پوسیدگی ناشی از استفاده نوع نامرغوبی از کراک است که   ماده ای شیمیایی به آن اضافه شده است.
[/font]

● کراک ایرانی همان هروئین است
کراک   نام تجاری ماده ای است که در اروپا از کوکائین گرفته می شود. این ماده   سرخوشی بسیار بالایی به وجود می آورد. سرخوشی و خیال پردازی در نگام مصرف   این ماده آنقدر بالاست که معتاد با وجود اینکه مثل مصرف هروئین وابستگی   جسمی به این ماده ندارد، وسوسه های روحی رهایش نمی کند و نمی تواند آن را   ترک کند.
کراکی که از کوکائین گرفته می شود در ایران قیمت بسیار بالایی   دارد و هر گرم از آن حدود ۵۰ هزار تومان است پس در اختیار قشر محدودی قرار   دارد. در ایران این کراک در میهمانی های خاص و جمع های خصوصی استفاده می   شود.
اما کراک در ایران از هروئین گرفته می شود. این کراک را نمی توان   جزو مواد روان گردان به شمار آورد. کراک ایران در واقع همان هروئین است که   خلوص بالاتری دارد.
آنچه جوان ها مصرف می کنند حد اکثر ۵ درصد هروئین است بقیه آن شیر خشک و یا گرد قند است البته کراک درجه خلوص بالاتری دارد.
از   آنجایی که جوان ها دنبال تجربه چیزهای تازه هستند، تولید کنندگان این مواد   برای هروئین نام تازه ای پیدا کرده اند که بهتر آن را بفروشند. بعضی ها هم   با توجه به سابقه کراک اصلی که در اروپا استفاده می شود، فکر کرده اند که   این ماده روان گردان است و آن را استفاده کرده اند. اما سر تعدادی از مصرف   کنندگان کراک بلای بدتری آمده است.
● وقتی کرم ها بیدار می شوند !
آمار دقیقی از کسانی که به دلیل استفاده کراک نامرغوب که ترکیبات شیمیایی دارد دچار پوسیدگی عضلانی شده اند در دست نیست.
                                 
                                                                ''                             [/t][/t]
[/t]                                                    
اما نمونه های زیادی از آن دیده شده است.
یکی از این جوان ها در روزهای پایانی زندگی اش به درخواست خودش در آکواریومی شیشه ای گذاشته شد تا جوان ها از دیدن او عبرت بگیرند.
این آکواریوم در ... نصب شده بود و پوسیدگی بدن و کرم هایی که گاهی روی پوست و گاهی زیر پوست حرکت می کردند به خوبی قابل تشخیص بود.
جوان دیگری که پلیس آن را گوشه یکی از خیابان ها پیدا کرده بود. نیمی از صورتش را از دست داده بود.
   کرم ها صورت او را به طور کامل تخلیه مرده بودند و از پلکش بیرون می   آمدند. فیلمی از این جوان که پزشکی در حال بررسی جسد اوست از طریق اینترنت و   موبایل دست به دست میان جوان ها چرخیده است.
ماده شیمیایی موجود در   این کراک باعث می شود باکتری هایی که پس از مرگ فعال می شوند و بدن را می   پوسانند در زمان زنده بودن سلول های بدن هم به این کار ادامه دهند.
خوشبختانه ترس از ابتلا به اضمحلال عضلانی و بیداری کرم ها باعث شده است که جوان ها نسبت به مصرف کراک احتیاط بیشتری به خرج بدهند.
● مصرف کنندگان مواد روان گردان باور نمی کنند معتادند
هر   روز نام های تجاری تازه ای برای مواد یا قرص های روان گردان گذاشته می شود   اما حقیقت این است که ترکیب اصلی و خاصیت همگی بسیار نزدیک به هم است.

وابستگی   روحی و روانی این مواد به جای وابستگی های جسمی مواد اعتیاد آور جسمی باعث   شده آنها باور نکنند که معتاد هستند و متاسفانه زمانی این حقیقت را می   پذیرند که ترک اعتیاد و بازگشت به حالت اولیه برایشان بسیار دشوار است چون   دچار بیماری های روانی و تغییرات شخصیتی می شوند.
حقیقت این است که این   مواد شیمیایی تاثیر بد تری نسبت به مواد اعتیاد آور گیاهی مثل هروئین   دارند. قرص های روان گردان بر اساس الگوهای مغز و از ماده ای به نام   متاندفتامین ساخته می شود. ما در بخشی از مغز ماده فتامین داریم و ماده ای   که از خارج بدن به آن وارد می شود باعث سرخوشی می شود.
این ماده بعد از   جنگ جهانی دوم و برای تقویت روحیه مردم تولید شد اما بعد از مدت کوتاهی با   مشاهده اثرات آن استفاده از آن متوقف شد و دوباره حدود سی سال است که   استفاده از آن رایج شده است. معتادان به مواد روان گردان باید با اتکا بر   جلسه های روان گردانی اعتیاد ذهنی خود را به این داروها از بین ببرند. هر   دوره درمان بین ۳۰ تا ۵۰ جلسه است و در کنار آن یک ماده جایگزین به عنوان   دارو تجویز می شود.
 
 
   
 
 
 
 
 
   سایت دکتر ظهرابی 
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

كراك دومين مخدر مرگ‌آور در كشور                          
                                                                                                       
آسيب‌ها - كراك با 70 درصد تخريب و اعتياد جسمي، سومين ماده مخدر پرمصرف و دومين مخدرمرگ آور در كشور است.
جانشين دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: كراك بعد از  ترياك و هروئين ‌در رتبه سوم شيوع مصرف در كشور قرار دارد.

  [/font]
به   گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با مواد مخدر، محمدرضا جهاني با   اشاره به عوارض شديد جسمي مصرف كراك، افزود: كراك با 70 درصد تخريب جسمي،   بعد از شيشه حاوي تركيبات هروئين كه 90 درصد آسيب جسمي دارد، دومين ماده   مخدر مرگ‌آور در كشور و در دنياست.[/font] جانشين   دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به تركيبات كراك،   اظهار كرد: كراك اصلي يا اوليه يعني كراك حاوي كوكائين اصلا در ايران وجود   ندارد، بلكه كراك فعلي كه در ايران ساخته مي‌شود، هروئين فشرده با درصد   هرويين بالاست كه اين امر آسيب‌هاي جسمي اين ماده را به نسبت كراك اصلي به   شدت افزايش مي‌دهد، زيرا هروئين بافت‌هاي داخلي بدن را تا حد زيادي تخريب   مي‌كند. [/font] وي   با اشاره به آغاز شيوع مصرف كراك در كشور از حدود 6 سال پيش، درباره عوارض   شديد عفوني مصرف كراك، تاكيد كرد: سرعت تخريب بافت‌هاي داخلي بدن در   معتادان تزريقي، بسيار بيشتر از معتادان خوراكي يا استنشاقي است و با توجه   به اين امر در محل تزريق معتاداني كه كراك را با تزريق مصرف مي‌كنند،   آبسه‌هايي ايجاد مي‌شود كه اين آبسه‌ها به دليل رعايت نكردن بهداشت لازم در   معتادان دچار عفونت شديد ‌شده كه اين عفونت‌ها از محل آبسه‌ وارد بدن   مي‌شود.[/font]
   
  جهاني همچنين تصريح كرد: مصرف هر گونه   ماده مخدر، سيستم دفاعي بدن را به شدت تضعيف مي‌كند كه اين عارضه نيز در   افزايش عفونت بدن به ويژه در معتادان تزريقي كراكي، بيشتر قابل توجه است.
....
                                
[/t][/t]
[/t]
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک دام جدید قاچاقچیان                        
                                                                                                       

«دستش   از ناحیه آرنج، کبود و باد کرده است و زردآبه باریکی از آرنجش به سمت مچ   دستش جاری و خشک شده و منظره دل خراشی را پدید آورده است.
دقیق تر که   می شوم، خون مردگی تا بالای بازویش کشیده شده است و به جایی ختم می شود که   دیگر زیرآستین کوتاه لباسش پنهان می شود. نزدیک تر که می شوم، آثار کبودی و   تزریق مکرر روی دستش مشهود است. رنگ پریدگی در چهره اش دیده می شود و بیش   از آن که زنده باشد، مرده ای بیش نیست.»
این تصویری است که از یک معتاد به کراک می توانید در ذهنتان تجسم کنید.
[/font]
»
کراک،   خطرناک ترین ماده اعتیاد آوری است که تاکنون به بازار آمده است و به حدی   وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند.
کراکی که در ایران عرضه می شود با نوع اصلی آن تفاوت دارد و در واقع همان هروئین فشرده است که به جای کراک فروخته می شود.
دکتر   هومان نارنجی ها، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی   در این باره می گوید: کراک موجود در ایران با همان چیزی که به این نام در   اروپا عرضه می شود، متفاوت است. آن چه در ایران عرضه می شود، به گروه مواد   شبه افیونی (اپیوئیدها) اختصاص دارد و همان هروئین خالص است.
براساس آن   چه که کارشناسان و متخصصان مطرح کرده اند، ترک آن چه در ایران به عنوان   کراک عرضه می شود، بسیار دشوار و گاه غیرممکن می شود.
آمارها حاکی از   آن است که در دو سال گذشته، مواد جدید مخدر نظیر کراک، شیشه (کریستال) به   ویژه نورفین واکسستی، ۱۵ درصد مواد مصرفی در کشور رابه خود اختصاص داده   اند.
● کرم زدگی در بدن کراکی ها
گفته می شود بدن افراد معتاد به   کراک پس از مدتی کرم می زند و مشکلا ت و مسائل فراوانی برای این افراد پدید   می آید و به دلیل تحلیل رفتن بافت های بدن، چرک و عفونت سراسر بدن این   معتادان را فرا می گیرد.
دکتر محمد رضا حامدی نیز به این مسئله اشاره   می کند و می گوید: به دلیل این که سیستم دفاع بدن در معتادان به کراک، ضعیف   می شود، عفونت هایی در محل تزریقات آن پدید میآید که به مرور زمان به محل   تجمع حشرات درمحل تزریق تبدیل می شود.
دکتر حامدی در ادامه می گوید:   کراک تولید شده در ایران عوارض بسیار زیادی نسبت به کراک تولید شده درغرب   دارد. زیرا کراک تولیدشده در کشورهای توسعه یافته از ترکیب گیاه کوکائین   استخراج می شود و به مراتب از عوارض کمتری، نسبت به آنچه در ایران ساخته می   شود، برخوردار است. کراک در ایران غالبا در شرایط غیربهداشتی و با درصد   ناخالصی بالا و از ترکیب هروئین و مواد توهم زا ساخته می شود و به همین   دلیل بسیار خطرناک است.
[/t][/t]
[/t]                                                    
چرا که یکی از دلا یل اعتیادآوری بسیار زیاد هروئین و کریستال این است که سریع به مغز می رسد.
دکتر   محمداسماعیل علیپور درباره مصرف کریستال می گوید: بیشتر کسانی که کریستال   مصرف می کنند، در ابتدا احساس سرخوشی و نشئگی می کنند، همراه با این   سرخوشی، بدن گرم و دهان خشک می شود و فرد در دست ها و پاهای خود احساس   سنگینی می کند. در مواقعی نیز مصرف کننده دچار حالت تهوع و استفراغ و بی   قراری شدید می شود. بعد از این حالا ت اولیه، ممکن است تا چند ساعت حالت   سرگیجه پیش آید. در این وضعیت تمامی اعمال مغز تحت تاثیر آثار این ماده   قرار می گیرد و دچار نابسامانی می شود. حرکات قلب کند شده و تنفس در مواردی   آن چنان آهسته می شود که گاه منجر به مرگ می شود.
● ترفند جدید قاچاقچیان
سودجویان   و قاچاقچیان موادمخدر به دلیل عدم علا قه و ترس جوانان از حالا ت و علا ئم   جسمی و روحی و روانی معتادان به هروئین و متعاقب آن کاهش تقاضا برای مصرف   هروئین، اقدام به تبلیغات گسترده ای در بین جوانان کرده اند، مبنی بر این   که موادمخدر جدید به نام کراک وارد بازار ایران شده و مورد قبول تمام   جوانان دنیا به خصوص اروپایی ها و آمریکایی ها است.
به دلا یل مختلف،   شماری از جوانان که از مواد مخدر سنتی قدیمی مثل تریاک، حشیش و شیره خسته   شده بودند و به خصوص طبقه مرفه که این مواد را متعلق به قشر پایین جامعه   قلمداد می کردند، اقدام به خرید و مصرف این ماده مخدر که همان هروئین فشرده   است و با نام مستعار «کراک» وارد بازار شده بود، نموده اند و این موضوع در   همین مدت کوتاه آمار معتادان به هروئین را دوباره در ایران افزایش داده   است.
بر این اساس در چند سال گذشته به دلیل نفرت عمومی از هروئین و   عوارض وحشتناک این ماده بر افراد مصرف کننده، سیستم مافیای قاچاق مواد مخدر   و کارتل های بزرگ بازاریابی، نام های مهیج و جذاب و جدیدی برای هروئین   انتخاب کرده اند که «شکار اژدها» و «غبار فرشته» از آن جمله اند و آخرین   نام فریبنده این ماده را نیز «کراک» گذاشته اند.
● عوارض کراک و کریستال
دکتر محمدرضا حامدی می گوید: اولین اثر مصرف مداوم کریستال یا کراک، اعتیاد و وابستگی بیش از حد به آن است.
   اعتیاد بیماری مزمنی است که توام با اجبار درونی برای یافتن مواد و   تغییرات سلول شیمیایی و مولکولی مغز است. کریستال در عین حال، سبب به وجود   آمدن تحمل و وابستگی جسمی بسیار شدید می شود که در نتیجه آن فرد، زمان و   انرژی بیشتری را صرف به دست آوردن این ماده می کند.
وی افزود: با بروز   اعتیاد، هدف اصلی زندگی فرد مصرف کننده به دست آوردن و مصرف مواد خواهد   بود. در واقع کریستال یا کراک به معنای واقعی کلمه سبب تغییرات بارز در مغز   و رفتار می شود وقتی که وابستگی جسمی به کراک به وجود می آید، بدن فرد به   حضور این ماده در بدن عادت می کند، به گونه ای که اگر مصرف آن به یک باره   قطع شود، علایم محرومیت بروز می کند. این علایم معمولا چند ساعت پس از   آخرین مصرف نمایان می شود که شایع ترین آنها، بی قراری، درد استخوان و   عضلات، بی خوابی، اسهال، استفراغ و حرکات غیرارادی در پاها است.

دکتر   محمدرضا حامدی در ادامه اظهار داشت: تا مدت ها تصور بر این بود که وابستگی   و اعتیاد جسمی، علایم محرومیت و تلاش فرد برای رهایی و کاهش این علایم،   علت اصلی اعتیاد فرد است. اما هم اکنون روشن شده که این تنها دلیل نیست.   چرا که در موارد متعددی ثابت شده که اشتیاق فرد برای مصرف دوباره، می تواند   هفته ها و ماه ها پس از از بین رفتن علایم ترک، به وجود آید.
وی   افزود: همین نکته در مورد کریستال یا کراک هم صدق می کند. در واقع کریستال   یا کراک همانند هروئین نه تنها مغز را به خود وابسته می کند، بلکه با   وابسته کردن روان فرد در وی، میل دایمی برای مصرف مواد را پدید می آورد. از   عوارض دیگر اینکه، این مواد باعث کاهش تنفس می شود. این عمل از طریق   تغییراتی که در فعالیت سلولی، شیمیایی مغز به وجود می آید، رخ می دهد.
حامدی   در خاتمه اظهار داشت: به علت غلظت بالای هروئین در کراک و وابستگی شدید   تر، درمان در این گروه باید جدی ترگرفته شود. درمان و سم زدایی در مصارف   کوتاه مدت بسیار موفق عمل می کند، به شرط اینکه درمان کاهش وسوسه، به صورت   غیردارویی و با استفاده از داروی «تالترکسون» به دقت پیگیری شود.
 
 
   
 
 
 
 
 
 
   نویسنده : سروش ارشاد 
 
 
   روزنامه مردم سالاری 
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

کراک؛ کابوس شب‌های جوانی                        
                                                                                                       
مصرف   موادمخدر از ۱۰۰ سال پیش با ورود تریاک به ایران جای خود را در بین   میانسالان جامعه باز کرد و در مدت زمان کوتاهی به ماده‌ای مدرن نسبت به چپق   و قلیان تبدیل شد.
هنوز چند سالی از مصرف تریاک با زغال و منقل نگذشته   بود که با صنعتی شدن جامعه، مصرف موادمخدر نیز از شکل طبیعی و سنتی خارج   شد و الگوی تازه‌ای پیدا کرد.
الگویی که امروزه کراک نام دارد و سن   مصرف را به شدت کاهش داده است به‌طوری که آسیب‌شناسان اجتماعی نسبت به مصرف   آن در ۲ سال اخیر بارها هشدار داده‌اند و «محمدحسین فرجاد» آسیب‌شناس در   این زمینه گفته است: میزان مصرف کراک به شدت در میان گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال   در حال افزایش است و این امر به‌طور حتم میزان
مرگ و میر را در   سال‌های آتی افزایش خواهد داد چرا که براساس آمار مرکز تخصصی ترک اعتیاد   تهران، کراک در بین جوانان به صورت ماده‌ای کم‌خطر با میزان نشئگی بالا   معرفی شده و ۹۵ درصد از مصرف‌کنندگان آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند   چرا که از نظر کارشناسان سم‌شناسی کراک در اصل انرژی‌زا و شادی‌آور بوده و   هیچ‌گونه اعتیادی را در مصرف‌کننده به وجود نمی‌آورد. اما کراکی که در   ایران توزیع می‌شود کراک اصل نبوده و در آزمایشگاه‌های مخفی و خانگی کشور   با فشرده کردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی تهیه می‌شود و   در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی‌توان از آن هروئین خالص به دست آورد   کراک تولید می‌شود. بنابراین خلاف تصور مصرف‌کنندگان کراک از تبلیغات نوع   خارجی نوع ایرانی آن اعتیادآور بوده و طی یک ماه اول مصرف دائم از آن مقدار   مصرف به ۳ یا ۴ برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به   ۱۰بار در روز افزایش پیدا می‌کند.
[/font]

تدخین   کراک برای شخص حس نشاط ظاهری شدید یا به اصطلاح «پرواز شادمانه» به وجود   می‌آورد که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد   واحساس بی‌ارزش بودن و ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می‌یابد و در   مراحل بعد ترک اعتیاد را مشکل می‌سازد و بیشتر به همین علت است که معتادان   به کراک کمتر اقدام به ترک آن
می‌کنند . در سال گذشته از تعداد معتادان   مراجعه‌کننده به مرکز تخصصی ترک اعتیاد تهران ۲۴ درصد معتاد به کراک بودند   درحالی که آمار معتادان تریاک به ۵۹ درصد می‌رسید و این آمار از نظر   آسیب‌شناسان اجتماعی بیانگر شرایط سخت ترک برخلاف سهولت مصرف آن است و یکی   از دلایل اصلی مصرف این ماده توسط طیف وسیعی از جوانان ساده بودن مصرف آن   است که حتی در مکان‌های عمومی و خودروی شخصی با استفاده از فندک و نی و   سنجاق قابل استفاده است.
بنابر این سهولت در مصرف کراک میزان مصرف آن را افزایش داده و به تبع آن کشفیات آن نیز رقم بالایی را به خود اختصاص داده است.
سال   گذشته سردار «حمیدرضا حسین‌آبادی» مدیرکل مبارزه با موادمخدر نیروی   انتظامی میزان کشفیات کراک را ۳ تن و ۱۵۰ کیلو اعلام کرد و متعاقب آن   مسوولان آگاهی به پیامدهای سوء مصرف آن در افزایش جرایم اشاره کردند و   سرهنگ «علی تواضعی» مدیرکل مبارزه با جرایم جنایی آگاهی نیروی انتظامی گفت:   نقش مخدرهای صنعتی در ارتکاب جرایم بیش از گونه‌های سنتی بوده و براساس   آمار دست‌کم دو برابر سایر مواد است. بنابر این با توجه به نگرانی‌های   مسوولان از شیوع روزافزون ماده صنعتی کراک، به‌نظر می‌رسد این مساله ابعاد   گسترده‌تری به خود بگیرد.
● مرگ ناگهانی معتادان کراک
هر چند اثرات   کوتاه‌مدت کراک مشابه‌ آمفتامین است و در مدت زمان کوتاه‌تری فرد احساس   چابکی و سرخوشی مفرط می‌کند اما پس از آن منجر به بروز عوارض جسمانی و حتی   مرگ مصرف‌کننده می‌شود. دکتر جلالی فوق‌ تخصص سم‌شناسی درباره عوارض کراک   به می‌گوید: کراک نوعی مواد از الکائیدهای دسته کوکائین است که اصل آن   انرژی‌زا و شادی‌آور است.
اعتیاد به کراک در کشورهای صنعتی محدود به یک   گروه سنی با شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس   بودن این موادمخدر را همگانی کرده است. البته در ایران بیشتر گروه سنی ۱۷   تا ۲۵ سال به آن گرایش دارند.
   کراک ماده‌ای است که خوشی و نشئگی آن چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد و بعد از   مدت کوتاهی خوشحالی روز اول را به مصرف‌کننده نمی‌دهد و فرد برای به دست   آوردن خوشی روز اول مصرف خود را زیاد می‌کند به‌طوری که در ماه سوم و چهارم   هر دو ساعت یک‌بار اقدام به مصرف کراک می‌کند. این فوق‌تخصص سم‌شناسی   می‌افزاید: تزریق کراک آخرین مرحله برای کسب خوشی بیشتر است که عوارض   جسمانی و روانی جبران‌ناپذیری برای معتاد به همراه دارد. تزریق به شدت مغز،   کبد و قلب را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب التهاب این اعضا می‌شود.   تحت‌تاثیر عوارض منفی کراک تمام اجزایی که در تماس مستقیم با دود کراک   هستند ذره‌ذره نابود شده و می‌پوسند.
اجزای داخلی بدن عفونت می‌کند و   در برخی موارد دیده شده مصرف‌کنندگانی که به مدت طولانی از این ماده   استفاده می‌کنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است که اجزای بدن از هم جدا   می‌شوند، یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح «کرم» می‌زند.
                                 
                                                                ''                             [/t][/t]
[/t]                                                    

جلالی   در مورد مرگ ناگهانی معتادان کراک معتقد است: محرومیت چند هفته‌ای یا   چندماهه یک معتاد کراک از این ماده او را نمی‌کشد بلکه استفاده مجدد پس از   یک دوره زمانی، موجب مرگ معتاد می‌شود چرا که با ایجاد مسمومیت تعداد   تنفس‌ها را کاهش داده و خواب معتاد را عمیق‌تر می‌کند و در اکثر اوقات   شاهدیم که این افراد حین مصرف در خرابه‌ها و دستشویی‌های اماکن عمومی   می‌میرند.
از نظر او، ترک کراک تنها به‌وسیله روش سم‌زدایی فوق‌سریع   URD میسر است و روش‌های دیگر ترک کراک از قبیل استفاده از دارو و قرص‌های   ترک در این مورد چندان تاثیرگذار نیستند.
● کراک ،معلول معضلات اقتصادی ـ اجتماعی
باتوجه   به میزان شیوع کراک در میان نسل جوان، به‌نظر می‌رسد اعتیاد به کراک بر   عکس جوامع صنعتی صرفا جنبه تفریحی نداشته و عوامل اجتماعی ـ اقتصادی در   گسترش آن دخیل بوده‌اند. دکتر محمدمهدی رحمتی، جامعه‌شناس، علت عمده
گرایش   جوانان را به کراک، مشکلات اقتصادی می‌داند و می‌گوید: وضعیت اقتصادی حاکم   بر هر جامعه‌ای در بروز مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی تاثیر عمیقی دارد،   به‌طوری که اگر نابرابری در توزیع فرصت‌ها افزایش یابد و جوانان نتوانند   به‌راحتی به فرصت‌های مطلوب اجتماعی دست پیدا کنند، گرایش به مصرف موادمخدر   و الکل برای تسکین دردهای اجتماعی بیشتر و بیشتر می‌شود و در این میان   گروه‌های سنی زیر ۲۰ سال بیشتر از بقیه، هنجارهای پذیرفته‌شده اجتماعی را   زیر پا می‌گذارند و از آنجا که در جامعه فعلی ایران، فرصت‌های اجتماعی   بسیار محدود است و همه جوانان امکان تحصیل ندارند، هرچند ظرفیت دانشگاه‌ها   افزایش یافته اما تب و التهاب کنکور از دیپلمه‌ها به لیسانسه‌ها منتقل شده   است و همچنان یک نوع استرس و ترس از عدم موفقیت در بین جوانان وجود دارد.
تحصیلکرده‌های   دانشگاهی هم که چند سال پول و انرژی خود را صرف تحصیل می‌کنند، بعد از   مدتی سرخورده می‌شوند چون هیچ شغلی برای آنها تعریف نشده است.
در‌واقع زیرساخت‌های اجتماعی متناسب با افزایش جمعیت رشد نکرده‌اند و جوان امروزی سرگردان و بی‌پناه مانده است.
این   جامعه‌شناس می‌افزاید: وقتی جامعه نتواند امکانات رشد یک جوان را فراهم   کند، کمبودها و مشکلات حالت‌های مختلفی را به‌وجود می‌آورند که افزایش   کجروی‌ها یک شکل آن است.
بنابراین جوان برای فرار از مشکلات و تسکین   آلام خود، کراک را به‌عنوان آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه برای کسب لذت   انتخاب می‌کند. هرچند مسوولان در پیشگیری و مبارزه با این معضل اهتمام   می‌ورزند اما این برخوردها تنها برخورد با معلول‌هاست.

● ۱۳/ ۷ درصد دانش‌آموزان در معرض مستقیم اعتیاد
هنگامی   که بیشترین تبلیغات قاچاقچیان و فروشندگان مخدرهای صنعتی با عنوان‌هایی   همچون بی‌خطر‌بودن، اعتیادآور نبودن و... در کنار ارزانی و آسانی تهیه آنها   قرار می‌گیرد، طبیعی است که درصد زیادی از جوانان جامعه به مصرف آن مبادرت   ورزند.
سرهنگ علی سماواتی، رئیس مرکز آموزش پلیس مبارزه با موادمخدر   می‌گوید: هم‌اکنون از ۱۰ میلیون دانش‌آموز سراسر کشور ۱۳/۷ درصد آنها در   معرض مستقیم اعتیاد قرار دارند.
   این در حالیست که به گفته محمد موسی‌زاده، کارشناس، آشنایی جوانان با کراک   در دوره دبیرستان و گاه در دوره راهنمایی صورت می‌گیرد و تبلیغ کلامی   مواد، منجر به استفاده از آن می‌شود.
در سال‌های گذشته بیشتر مراجعان   کلینیک‌های ترک اعتیاد را میانسالانی تشکیل می‌داد که به تریاک و هروئین و   نمونه‌های مشابه اعتیاد داشتند، در حالی که امروزه به گفته احسان تاج‌زاده   مدیر یکی از کلینیک‌های مرکز تهران بیشتر مراجعان جوانان کم‌سن و سالی   هستند که همراه خانواده‌هایشان برای سم‌زدایی می‌آیند و نزدیک به ۶۷درصد   این افراد معتادان به مواد صنعتی هستند که نیاز به سم‌زدایی‌های فوق‌سریع   دارند و در حقیقت چهره معتادان و نوع اعتیادشان کاملاً عوض شده و این   نگران‌کننده است.
امید.م یکی از این مراجعان کم‌سن و سال این کلینیک   است که تنها ۱۵ سال دارد و به گفته مادرش مصرف موادمخدر را از ۱۲ سالگی و   با مصرف حشیش شروع کرده است و در حال حاضر به کراک اعتیاد دارد و وضعیت   روحی و جسمی خوبی ندارد.
او تاکید می‌کند که پسرش توسط همسالان خود معتاد شده و گاهی برای تهیه مواد همراه دوستانش دست به کارهای خلاف می‌زد.
مدیر   کلینیک نمونه این مورد را ۲۲ نفر در عرض ۴ ماه اعلام می‌کند و می‌گوید:   معتادان به کراک در رفتارهای خود تغییرات بارزی را نشان می‌دهند که از جمله   آنها عبارتند از: از دست‌دادن توجه و تمرکز، کاهش وزن، ناپدید‌شدن لوازم   قیمتی خانه، آشفتگی، برنامه خواب نامنظم، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری،   پادرانویای شدید، بی‌قراری و اضطراب.
بنابراین کراک، شخصیت معتادان را متزلزل کرده و بار روانی آن به‌مراتب بیشتر از سایر مواد دیگر است.
 
 
   
 
 
 
 
 
   مجله خانواده سبز
[/td][/tr][/table]
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

ترک کراک crack                                                                                 کرك (Crack) كه گاهي راك (Rock) نيز ناميده ميشود، ماده اي محرك است كه   از تصفيه كوكائين به دست مي آيد و به اشكال مختلف تدخين (استنشاق دود)   ميشود.
   
  اما کراکی که در ایران رایج است از مشتقات هروئین است و در صورتی که بصورت علمی تولید شود از تصفیه هروئین به دست می آید .
   
  كراك ماده‌اي بي‌بو است، مصرف آن راحت است و با يك فندك در هر جايي كه باشي   مي‌تواني مصرف كني؛ درست برخلاف مصرف ترياك و يا هروئين است.
   
  کراک موجود در  ایران:
   
  كراك جديدترين ماده مصرفي بين معتادان ایران است. اين ماده شيميايي خشك كه   در تركيب آن به جای کوکائین و هروئین از قرصهاي فاسد استفاده می شود.
  اين ماده به سبب اينكه فاقد هر گونه بوي نامطبوع و خاص بوده مصرف را راحت كرده و موجب شده روند گرايش افراد به اين ماده افزايش يابد.
   
  جالب است که بدانید تنها سه بار مصرف مقدار بسيار اندكي از كرك موجود در   بازار ایران ، اعتياد به آن را حتمي خواهد كرد و پس از اين زمان بسيار   كوتاه، شخص را به شدت به خود نيازمند و وابسته ميكند.
   
  در حال حاضر كراك در بين گروهي از جوانان ایران شايع شده و به دومين ماده   مصرفي معتادان تبديل شده است. متأسفانه این شیوع بالا به دلیل تفكر اشتباهي   است كه در بين جوانان به وجود آمده است . در بين جوانان، اين ماده به صورت   ماده‌اي كم‌خطر با ميزان نشئگي بالا معرفي شده و ۹۵درصد از مصرف‌كنندگان،   آن را به اسم روان‌گردان مي‌شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص مي‌شود كه   كراك ماده‌اي بسيار اعتيادآور است.
   
  لازم به ذکر است ۹۰درصد از مصرف‌كنندگان كراك، زير ۲۴سال هستند. و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است.
   
  در ایران فشرده‌كردن هروئين در آزمايشگاه‌هاي خانگي‌اي انجام مي‌شود كه هيچ   كدام استاندارد نيستند. و هر آزمايشگاهي بسته به نوع امكانات و سليقه   توليدكننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر (هر   نوع داروي آرام‌بخش و كورتن ) را به این ماده اضافه می کنند . بنابراين   عوارض ناشي از مصرف كراك با انواع‌ مختلفش، در هرد فرد می تواند بسیار   متفاوت از دیگران باشد.
   
  کراک های موجود در کشور ایران ۱۵۰ برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر ، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ های فجیعی می شود.
   
  كراك در بين جوانان ایران به صورت ماده‌اي كم‌خطر با ميزان نشئگي بالا   معرفي شده و ۹۵ درصد از مصرف‌كنندگان آن را به اسم روان‌گردان مي‌شناسند   چرا كه از نظر كارشناسان سم‌شناسي كراك در اصل انرژي‌زا و شادي‌آور بوده و   هيچ‌گونه اعتيادي را در مصرف‌كننده به وجود نمي‌آورد. اما كراكي كه در   ايران توزيع مي‌شود كراك اصل نبوده و در آزمايشگاه‌هاي مخفي و خانگي كشور   با فشرده كردن هروئين بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردي تهيه مي‌شود و   در برخي موارد نيز از ضايعاتي كه نمي‌توان از آن هروئين خالص به دست آورد   كراك توليد مي‌شود. بنابراين خلاف تصور مصرف‌كنندگان كراك از تبليغات نوع   خارجي نوع ايراني آن اعتيادآور بوده و طي يك ماه اول مصرف دائم از آن مقدار   مصرف به ۳ يا ۴ برابر روز اول مصرف رسيده و تعداد دفعات مصرف روزانه به   ۱۰بار در روز افزايش پيدا مي‌كند.
   
   
   
  مشتقات هروئین:
   
  هروئين به چهار گروه تقسيم مي شود،
   
  گروه اول همان مرفين است يعني قبل از اينکه عمل استيلازاسيون روي آن انجام گيرد.
   
  گروه دوم را هروئين خياباني با درصد خلوص بين ۳ تا ۷ درصد که به هروئين   خاکستري نيز معروف است نام برد و گفت: اغلب معتادان از اين نوع هروئين   استفاده مي کنند كه خطر جاني براي مصرف كنندگان در پي دارد.
   
  گروه سوم هروئين آزمايشگاهي با درصد خلوص بين ۶۰ تا ۷۰ درصد نام برد که   امروزه قاچاقچيان به منظور فريب معتادان و مصرف کنندگان به آن عنوان کراک   داده اند. درواقع آنها با اين عنوان اعلام نمودند که مصرف کنندگان کراک مي   تواند ساير مواد را به راحتي ترک نموده و ترک کراک راحت تر از ساير مواد   مخدر مي باشد.
   
  نوع چهارم هروئين تزريقي با درصد خلوص بالاي ۹۵ درصد است که در گذشته به آن   اشک خدا گفته مي شد و امروزه آن را هروئين کريستال مي نامند.
   
  گفتني است،‌ كراك كه از مشتقات هروئين است ميزان وابستگي و مضرات آن به مراتب بيش از مواد مخدر ديگر است.تاريخچه مصرف كرك:
   
  اعتياد به كراك ،شيشه و كريستال بسيار شديدتر و سريع‌تر از اعتياد به   ترياك، هرويين،موادمخدر ديگر و روانگردانها مي باشد و ترك آن بسيار مشكل‌تر   است.
  در هر جامعه‌اى پس از شيوع مواد اعتيادآور و مشاهده عوارض سوء آن، ميل به   مصرف آن در افراد كم مى‌شود و در شرايط كنونى نيز هروئين به عنوان ماده   مخدر خطرناك و خانمان‌سوز در جامعه جا افتاده است. بنابراين قاچاقچيان با   تغيير رنگ، ظاهر و نام اين ماده مخدر سعى در ايجاد بازار فروش كرده‌اند. تا   جايى كه با آزمايش بر روى حدود ۳۰ نمونه از كراك‌هاى مصرفى با قيمت هر گرم   ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان مشخص شد اين مواد كراك واقعى نبوده، بلكه هروئين است.   در حاليكه كراك واقعى نوعى از كوكائين است و قيمتى چندين برابر اين رقم را   دارد و نام صحيح آن كرك (CRACK ) مي باشد،قيمت هر گرم آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰   هزار تومان و قيمت هر كيلو از آن حدود ۱۵۰ ميليون تومان است كه فعلا به   صورت محدود در كشور هاي آمريكائي و توسط افراد مشهور و سرمايه داران بزرگ   قابل مصرف مي باشد و در آسيا و كشور هاي ديگر به صورت محدود وجود دارد.
  در اين بين نه تنها قاچاقچيان سنتي سعى در نابود كردن نوجوانان و جوانان   دارند بلكه تبليغ موادمخدر صنعتى به سايت‌هاى اينترنتى نيز رسيده است و هم   اكنون حدود ۱۶ هزار سايت اينترنتى وابسته به عناصر نامشروع ، قاچاقچيان   مدرن اين مواد هستند.
  كركى كه هم اكنون در ايران مورد استفاده قرار مى‌گيرد و با نام كراك شناخته   مي شود، واقعى نيست و در حقيقت نوعى هروئين غليظ شده(هروئين فشرده) است كه   قيمت آن هم يك دهم قيمت واقعى‌اش است و چهار تا شش ثانيه پس از مصرف   اثراتش شروع مى‌شود. مصرف اين ماده از كمترين مقدار توسط فرد در طول يك ماه   به ده برابر افزايش پيدا مى‌كند تا جايى كه فردى كه روزى يكبار مصرف   مى‌كرده مجبور است هرچند ساعت يكبار اين كار را تكرار كند.
  كراك برخلاف ديگر مواد مخدر بدون بو و مصرف آن بسيار ساده است. حتى اگر اين   ماده در حضور اعضاى خانواده مصرف شود هيچ كس متوجه آن نخواهد شد.
   
  کوکائين و کراک چي هستند؟
  كوكايين، آلكالوئيد اصلي برگ كوكا است كه از برگهاي بوته اي به نام   (Ergthroxglom Coca) بدست مي آيد، كه مركز اصلي رويش آن آمريكاي جنوبي است.   كوكايين به عنوان ماده موثر در سالهاي ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ كوكا (تصوير ۱)   مجزا و استحصال شد. كراك را نيز از كوكايين تهيه و در اواخر تابستان و   اوايل پاييز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نيويورك عرضه كردند. كراك خطرناكترين   ماده اعتياد آوري است كه تا كنون به بازار آمده و به حدي وابستگي آور است   كه يك بار مصرف آن، فرد را معتاد مي كند. از نظر طبقه بندي فارماكولوژي،   محرك سيستم اعصاب مركزي است.
   
  كوكايين پودر سفيد نرم شفاف كريستالي با طعمي تلخ است كه اغلب با پودر   تالك، يا ملين ها يا شكر مخلوط مي شود و معمولا به صورت استنشاق، تزريقي،   خوراكي يا دود كردن و گاهي هم به طريق پاشيدن روي دستگاه تناسلي مصرف مي   كنند.
   
  دود معمولي آن براي انفيه و استنشاق ۳۰ تا ۱۰۰ ميلي گرم است و ۱۰ تا ۲۵   ميلي گرم آن براي تزريق استفاده مي گردد. كوكايين بي حس كننده موضعي است و   به ندرت براي برخي از اعمال جراحي استفاده مي شود.
   
  نامهاي خياباني آن Coke مخفف كلمه كوكايين (Cocaine)، Candy (شيريني) ،   Nose (بيني) ،Snow (برف) ، Happy (خوشحال، خوشبخت) و Dust (مواد گردي، گرد و   خاك) مي باشد.
  كراك آسيايي از كوكائين ساخته نشده است. كراك امروزي موجود در كشور ما كه   در حال تخريب مصرف‌كنندگان جوانش است، فقط فرمول قوي‌تري از هروئين است!
   
  كراك ايراني خطرناك تر از كراك خارجي !
  در برخي موارد نيز از ضايعاتي كه نمي توان از آن هروئين خالص بدست آورد   كراك توليد ميشود ، اين كراك يكي از قويترين مواد مخدر محسوب شده و بشدت   اعتياد ايجاد ميكند بطوريكه طي يكماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به ۳   يا ۴ برابر روز اول مصرف رسيده و تعداد دفعات مصرف روزانه به ۱۰ بار در روز   (تقريبا ً هر ۲ ساعت يكبار) ميرسد .
  كراك بسيار كوچك است؛ از نخود كوچكتر. به‌اندازه يك عدس حتي يك دانه ماش را   به نوك سنجاق مي‌چسبانند و همين ‌اندازه مي‌تواند بارها با يك سنجاق داغ   ديگر مورد استفاده قرار گيرد.
   
  اين ماده مخدر صنعتي بدليل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به ساير مواد   مخدر باعث جذب مصرف كنندگان ساير مواد مانند ترياك گرديده است چرا كه مصرف   كراك به قدري آسان است كه فرد در مدت ۵ دقيقه حتي در دستشوئي و با استفاده   از فندك و ني يا لوله و سنجاق مي تواند آنرا مصرف كند.
   
  تقريبا هرگونه حالت تحرك و نشاط روحي و جسمي كه توسط مواد اعتياد آور ايجاد   شود، با حس بيحالي و لختي همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح   “پرواز” شادمانه حاصل از اين سوء مصرف، بالاتر باشد، “سقوط” و احساس خماري و   افسردگي پس از آن شديدتر و طولاني تر خواهد بود.
   
  اعتياد از همين جا آغاز ميشود زيرا نياز به فرار از اين حالت ناگوار، موجب   مصرف مجدد كرك شده و پس از برطرف شدن تاثير اوليه كرك، حالت افسردگي باز   ميگردد…و اين چرخه همچنان ادامه ميابد.
   
  كراك چطور در ايران رواج پيدا كرد؟
   
   خيلي از معتادان، وقتي به  (ساقي) هميشگي خود مراجعه مي‌كردند تا ترياك،   هروئين يا مواد مشابه را تهيه كنند، با اين جنس تازه مواجه مي‌شدند كه قوي،   سريع و راحت بود و مهم‌تر از همه ارزان‌قيمت بود.
   
  اين مادة جديد به سرعت بازار مصرف را از آن خود كرد و هنوز هم با سرعت در   حال پيشروي است. جمعيت مخاطب آن نيز بيشتر در سنين ۲۰ تا ۳۰ سال هستند، هر   چند كه قسمتي از معتادان قديمي را هم به خود جذب كرده است.
   
  روش‌هاي گسترش
   
  جنس جديد معمولا با استفاده از سه روش عمده گسترش پيدا مي‌كند. كراك هم   براي رواج بيشتر در ميان جوانان از هر سة اين روش‌ها استفاده كرد.
   
  اول اين‌كه كساني كه به هروئين اعتياد دارند و مي‌خواهند با كمك يك مادة   ديگر، آن را ترك كنند، نوع مصرف را تغيير مي‌دهند، در حالي كه ماده جايگزين   به مراتب خطرناك‌تر از اولي است.
   
  دومين روش گسترش، اين است كه براي تسكين عوارض مواد محرك يا توهم‌زا كه   معمولا در پارتي‌ها مصرف مي‌شوند، مي‌توان از جنس جديد استفاده كرد. اين   توصيه‌اي است كه بچه‌هاي اهل «توهم» به هم مي‌كنند تا سردرد و تنش‌هاي ناشي   از آن را كاهش دهند. معمولا هم تصور مي‌كنند كه اعتيادآور نيست. مشكل   اين‌جاست كه بلافاصله وابستگي ايجاد مي‌شود، زيرا اين مادة جديد، از مواد   مشابه اعتيادآورتر است.
   
  سوم اين‌كه غير از مدل لباس و آرايش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت يك «مد»   از كشورهاي غربي تقليد مي‌شود. بنابراين اگر ماده‌اي كه در غرب رايج است   به ايران بيايد،‌ به جهت حفظ كلاس و كسب پرستيژ، بازار مصرف تضمين‌شده‌اي   دارد. جواناني هستند كه بنگ و حشيش و ترياك را نشانة عقب‌ماندگي و كريستال و   آيس و اسيد را نشانة پيشرفت مي‌دانند.
   
  جواناني كه سابقة مصرف كراك دارند، آن را به تكه‌هاي سفيداب سنتي تشبيه   مي‌كنند با ظاهري سنگ‌مانند ولي متخلخل، سست و سفيد رنگ كه هيچ بوي خاصي   ندارد.
   
  كراك به صورت تدخيني و تزريقي، مصرف مي‌شود، در مدت بسيار كوتاهي اثر مي‌كند. حتي مراحل تزريق آن هم ساده‌تر است.
   
  اين ويژگي‌ها باعث شده كراك در پارتي‌ها و جمع‌هاي دوستانه، بيشتر رواج   پيدا كند. دختران هم مصرف‌كنندة آن هستند و اگرچه به مقدار كمتري نشئه   مي‌شوند، ولي وابستگي بيشتري پيدا مي‌كنند. آن‌ها كه به دوستان خود به فرما   مي‌زنند استفاده از كراك را بعد از مصرف كريستال يا اسيد پيشنهاد مي‌كنند   تا اثر محرك را كمتر كند.
   
   
   
  چگونه معتادين به كرك را تشخيص دهيم؟
   
  از جمله نشانه هاي اعتياد به كراك مي توان به :تغييرات بارز در شخصيت و   رفتار، از دست دادن توجه و تمركز ، كاهش وزن، ناپديد شدن لوازم قيمتي خانه و   نداشتن توضيح قانع كننده براي مقدار پول خرج شده ، رفت و آمد با افراد   معتاد، آشفتگي چشمگير، رفتار كينه توزانه با افراد خانواده و دوستان   ،برنامه خواب نامنظم ، بي توجهي به آراستگي ظاهري ، پارانويا شديد (سوء ظن   به همه) ،بي قراري و
  يك نشانه ابتدايي سوء مصرف كرك، جدايي ناگهاني جسمي / روحي فرد از كانون   خانواده و تغيير رفتار چشمگير اوست. هرچند بسياري از نشانه هاي زير با   مشكلاتي چون اختلالات احساسي يا گذراندن دوران سخت بلوغ مشابه است، اما   هرگز نبايد احتمال مصرف مواد محرك يا مخدر را از نظر دور داشت :
   
  تغييرات بارز در شخصيت و رفتار
  از دست دادن توجه و تمركز
  كاهش وزن
  ناپديد شدن لوازم قيمتي خانه و نداشتن توضيح قانع كننده براي مقدار پول خرج شده
  رفت و آمد با افراد معتاد
  آشفتگي چشمگير
  رفتار كينه توزانه با افراد خانواده و دوستان
  برنامه خواب نامنظم
  بي توجهي به آراستگي ظاهري
  پارانويا شديد (سوء ظن به همه)
  بي قراري
  اضطراب                                                                                       ______
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

قسمت دوم مقاله       چرا هر روز آمار توزيع و مصرف كرك در جامعه بالاتر می رود ؟
فروشندگان مواد مخدر علاقه بسياري به فروش كرك دارند زيرا نه تنها ارزان تر از كوكائين است و راحت تر به فروش ميرسد، بلكه مصرف آن هم ساده تر است و به ظاهر چندان “خطرناك” نميرسد و از طرفي پنهان كردن آن هم ساده است.

به اين ترتيب فروش كرك در شهرهاي بزرگ جهان و در مكانهايي مانند ميادين شهر، مدارس، فروشگاههاي بزرگ و … كه پيش از اين براي اين تجارت مكانهايي بسيار خطرناك محسوب ميشدند، به شدت افزايش يافته است.

اثرات تخريبى مصرف موادى همچون شيشه، كريستال و كراك بين ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر ترياك و هروئين بر روى مغز و اعصاب مي باشد.
كراك شديدا فرد مصرف كننده را دچار خواب آلودگي «چرت» ميكند . مصرف مداوم اين ماده مخدر در كوتاه مدت (مدت يكسال ) اثرات مخرب جبران ناپذيري در بدن فرد مصرف كننده اعم از عفونت اجزاي داخلي بدن ، پوسيدگي دندانها ، سرطان حنجره و ريه ، نابودي ريه و كبد ايجاد ميكند

مصرف كننده، كراك را چه به طريق استنشاق يا پاشيدن روي توتون و ماري جوانا و چه از راه كشيدن با پيپ استعمال كند، ديگر نمي تواند از مصرف آن خودداري كند و بايد پي در پي آن را استعمال نمايد. خيلي سريع جذب ريه گشته و به مغز مي رسد و حالت تهاجمي به مصرف كننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب، افزايش فشار خون مي شود، به گونه اي شديدتر از كراك پديدار مي گردد. اصولا فردي كه كراك مصرف مي كند، ديگر بر خود تسلط ندارد و گويا خودي خود را گم كرده است.

کراک، هروئینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی يك گرم کراک از ۱۰ تا ۱۰۰گرم هروئین ساخته شده ولی قیمت آن هم‌قیمت هروئین و در بعضي مواقع، به مراتب ارزان‌تر از هروئین است. اعتیاد آن نسبت به هروئين بسیار شدیدتر و فوری‌تر و ترك آن بسیار مشكل‌تر است.

کراک ماده مخدر جدیدي است؛ یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده. نوجوانان نمی‌دانند که بدتر از هروئين است بنابراین وحشتی که از هروئين دارند از كراك ندارند و اکثرا خیال مي‌كنند کراک چیزی در حد قرص‌های روان‌گردان و اکستازی است. به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این عامل شروع اعتياد و علت فاجعه است.

مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص‌های اکستازی است که اگرچه در بلندمدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند. تبلیغات زیادی که شبانه‌روزی علیه قرص‌های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند.

کراک بر خلاف هروئين، تریاک، حشیش و… بدون بوست و مصرف آن بسیار ساده و بدون نیاز به وسایل حجیم و صرف وقت است و فرد می‌تواند در حمام یا توالت، ظرف کمتر از ۱ الی ۲دقیقه مصرف كند.

کراک بسیار کوچک است؛ از نخود کوچکتر. به‌اندازه يك عدس حتی يك دانه ماش را به نوک سنجاق می‌چسبانند و همین ‌اندازه می‌تواند بارها با یک سنجاق داغ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین جاسازی آن بسیار ساده و خانواده‌ها به‌سادگی نمی‌توانند آن را کشف کنند؛ چیزی شبیه يك تکه گچ از دیوار کنده‌شده و به‌ اندازه يك ماش كه توجه هیچ کس را جلب نمي‌كند.

معتاد به ترياك می‌تواند سال‌ها زنده بماند و زندگی عادی داشته باشد؛ حتی کار كند و خانوده‌اش را سرپرستی کند.حتی معتاد هروئین نيز اگر به طرف تزريق كشيده شود می‌تواند ۱۰ تا ۲۰سال زنده بماند اما معتادی که ۳ماه بعد از مصرف کراک تا ۳۰کیلو از وزن بدنش کم می‌شود آیا بیش از ۲سال زنده می‌ماند؟

نشانه های هشدار دهنده در هنگام مصرف کراک
به گفته معتادين به كرك حالات زير در هنگام برطرف شدن آثار ماده محرك بروز ميكنند :

نگراني و بيقراري براي تهيه مجدد كرك
افسردگي شديد
فقدان انرژي و بي اشتهايي
بي خوابي
داشتن احساساتي متناقض از عشق و تنفر نسبت به خود

اثرات رواني مصرف كرك چيست؟
شخصي كه كرك مصرف ميكند به سرعت در حالات و شرايط مختلف رواني در حركت است كه با خوشي و رضايت فراوان و احساس برانگيختگي و هيجان همراه است، سپس با كم شدن اثر اين ماده، دلتنگي و افسردگي و متعاقب آن زودرنجي، بي خوابي و پارانويا بر شخص غلبه ميكند.عوارض اجتماعی کراک:

در ميان افراد معتاد به هر گونه ماده اعتياد آور، تهيه “مواد” در بسياري از مواقع از راههاي نامشروع و خلاف انجام ميگيرد و بسياري از كساني كه به كرك اعتياد دارند نيز براي برآمدن از عهده مخارج تهيه مداوم آن به روشهاي خلافكارانه دست ميزنند.راه حل ترک کراک چیست ؟مانند هر ماده مخدر دیگر کراک را هم می توان ترک کرد :

روش ترك كراك با متادون است، براى مرحله سم‌زدايىنیز پروتكل‌هاى درمانى متفاوتى وجود دارد.
سه درمان دارويي، سم‌زدايى فوق سريع urd كه درد و خماري ندارد و رفع علائم ترك، درمان رفتارى و شناختى و درمان‌هاى اجتماعى و خانوادگى نیز مورد استفاده قرار مى‌گيرد.
اما اگر فردی واقعا قصد دارد قبل از مرگ از شر این افیون خلاص شود باید بداند كه شخص معتاد با آگاهي از مراحل مختلف سم زدايي، دارو درماني، شركت در جلسات و اين مطلب مهم كه ترك اعتياد، بازگشت به زندگي و تولدي دوباره خواهد بود، به مراكز درماني معتبر مراجعه نمايد. همچنین دوستان و خانواده اين افراد بايد شرايط ناگوار آنها را درك نموده و در اين راه از پشتيباني او دريغ نورزند تا شخص معتاد بتواند با موفقيت و در زمان كوتاه تري به حالت طبيعي باز گردد.

والدین مراقب باشید:

مواد مخدر و اعتياد به آن خطرناكترين پديده جامعه امروزي بحساب مي‌آيد كه جز تباهي، نابودي، بيماري، پشيماني و مرگ چيزي به دنبال نخواهد داشت.
نتيجه و عاقبت افرادي كه به مصرف مواد مخدر رو مي آورند بايد درس عبرتي براي افراد ديگر بخصوص جوانان باشد تا بخاطر شادي‌ها، خوشي‌ها و اثرات زودگذر و تحت تاثير دوستان ناباب هرگز حتي فكر مصرف آنها را نيز به خود راه ندهند.
معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بيكاري، اختلافات خانوادگى و همچنين كنجكاوى از عوامل مصرف مواد مخدر در بين نوجوانان و جوانان ذكر مى‌شود به همين دليل خانواده بايد در مقابل فرزندانشان به سوالات كنجكاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را كنترل كنند.

هچنین مواظب پول توجيبى فرزندانتان باشيد. پول توجيبى زياد در سيگارى شدن نوجوانان تاثير بسيار زيادى دارد، همچنين قرار گرفتن در جمع دوستان ناباب و نداشتن قدرت «نه» گفتن آنها را به سوى مصرف مواد مخدر مى‌كشاند.
وقتى نوجوانان به مصرف مواد مخدر روى مى‌آورند پس از مدتى دچار افسردگى شده و خودشان را از ديگران جدا مى‌كنند همين رفتار باعث مى‌شود كه محيط مدرسه كم‌كم برايشان خسته كننده شده و در نهايت از درس و تحصيل ترد مى‌شوند.
حتى در بسيارى به دليل اينكه فكر مى‌كنند راهى براى بازگشت ندارند، دست به خودكشى مى‌زنند.

دکتر ولی پور روانپزشک
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

مركزتحقيقات اعتياد درخصوص استفاده‌معتادان ازماده اعتيادآور"كرك"هشدار داد       معاون مركز تحقيقات اعتياد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي از ورود ماده‌اي نسبتا جديد با عنوان "كرك" به بازار مواد اعتياد آور كشور خبر داد و آن را خطري براي معتادان برشمرد.

دكتر "هومان نارنجي ها" امروز در يك نشست مطبوعاتي كه به منظور ارايه نتايج تحقيقات مركز آموزشي و پژوهشي سوء مصرف و وابستگي به مواد (موسسه داريوش) برگزار شد،زمان ورود اين ماده را بر اساس اظهارات درمانگران حدود يكسال پيش دانست.

وي گفت:اين ماده بر خلاف نام آن ،مشابه كرك و يا كوكائين موجود در بازارهاي اروپا نيست ،بلكه اين ماده به گروه اپيوئيدها اختصاص دارد و همان هروئين خالص است كه با قيمتي بالاتر در بازار عرضه مي‌شود.

دكتر نارنجي‌ها تصريح كرد:قاچاقچيان مواد مخدر با ترفندهايي ماده هروئين را كه مصرف آن در كشور قبيح است به شكل جديد ارايه نموده‌اند تا در كنار اسم گول زننده و اثر بخشي بيشتر آن جوانان و مشتريان مواد قبل مانند ترياك و شيره را راحتتر به سمت مصرف اين ماده سوق دهند.

وي به معتادان و خانوده آنها هشدار داد كه مصرف اين ماده به سهولت امكان پذير است و علاوه بر اين اثرات آن بر اعضا و جوارح انسان به مراتب مخربتر از مواد قبلي است.

دكتر نارنجي‌ها افزود:بر اساس اظهارات متخصصان و درمانگران اعتياد ميزان وابستگي به اين ماده به مراتب بيشتر از ترياك و هروئين و ترك آن نيز دشوارتر مي‌باشد.

وي تاكيد كرد:بهتر است درمانگران و خانواده‌ها بجاي استفاده از واژه "كرك" از نام واقعي اين ماده يعني همان "هروئين"استفاده كنند تا جوانان كشور نيز به تصور اينكه "كرك" ماده‌اي جديد است و با هروئين تفاوت دارد به مصرف آن گرايش پيدا نكنند.

وي با ببان اينكه مصرف "كرك" بسيار به راحتي انجام مي‌گيرد و مثل ساير مواد مخدر نياز به زمان زياد ندارد گفت:بيشتر جوانان ‪ ۲۰‬تا‪ ۳۰‬سال از مصرف‌كنندگان اين ماده اعتياد آور هستند.

وي افزود:وابستگي و اعتياد به اين ماده مخدر نسبت به ساير مواد مخدر بيشتر است   .  .  .    "كراك" ، هرويين خالص       در چند سال اخير ماده‌اي با نام "كراك" وارد بازار شده كه در حقيقت همان هرويين با درجه خلوص بالاست.

"كراك" كرم رنگ و شبيه گل كمرنگ است كه آن را معمولا بر روي سوزن يا سنجاق گذاشته و با حرارت دادن، با لوله مي‌كشند و هنگام استعمال بويي از آن استشمام نمي‌شود.

در اوايل، مصرف‌كنندگان نمي‌دانستند كه اين ماده هرويين است زيرا از گذشته براي مصرف‌كنندگان ترياك، هرويين يك خط قرمز تلقي مي‌شد كه به راحتي سراغ آن نمي‌رفتند.

اما آمدن ماده‌اي با نام جديد كراك كه علايم خماري ترياك را برطرف مي‌كرد، باعث شد كه عده‌اي ندانسته پا به وادي هرويين بگذارند.

اين عده كه حاضر نبودند به هرويين آلوده شوند، ندانسته به مصرف موادي روي آوردند كه بدتر از هرويين است و همان هرويين خالص است.

دكتر سيد "محمدعلي حريرچيان" درمانگر اعتياد درباره خطر اعتياد به كراك و علايم و عوارض محروميت از آن روز دوشنبه در گفت‌وگويي با خبرنگار علمي ايرنا گفت: كراك واقعي فرم "كشيدني" كوكايين است كه خيلي نسبت به كراك‌هاي ايران، گران قيمت تراست و بر عكس كراكي كه در ايران استفاده مي‌شود فاقد مرفين است، لذا علايم آن نيز فرق مي‌كند.

وي مي‌گويد خانواده‌ها بايد مراقب باشند زيرا از آنجا كه كراك بو ندارد فرد مي‌تواند در هر جايي كه بتواند از آن استفاده كند.

اين درمانگر اعتياد مي‌گويد خروج مكرر فرد از منزل و رفت و آمد با دوستان ناباب از علايم هشداردهنده براي والدين است تا مراقب فرزندانشان باشند.


** علايم و عوارض محروميت از كراك:
دكتر حريرچيان مي‌گويد علايم و عوارض محروميت از كراك دردهاي عضلاني و شكمي، دل پيچه، عطسه، آبريزش بيني، اشك ريزش، خميازه، سيخ شدن موها، افت فشار خون و پايين افتادن ضربان قلب است.


** درمان:
دكتر حريرچيان مي‌گويد "متادون" و "بوپر نورفين" براي درمان كراك تجويز مي‌شود.

او مي‌گويد اين داروها كمك مي‌كند كه علايم محروميت از مصرف مواد مخدر (مرفين) به حداقل كاهش يابد و وسوسه و تمايل به ماده مخدر تا حدود زيادي كنترل شود.

اين درمانگر اعتياد مي‌گويد چنانچه بيمار از انگيزه و اراده قوي براي ترك اعتياد خود برخوردار باشد، اثر ضد وسوسه داروهاي ياد شده به حداكثر مي‌رسد.

دكتر حريرچيان مي‌گويد كساني كه هرويين و كراك مصرف مي‌كنند همراه آن از حشيش نيز استفاده مي‌كنند.

"حشيش" ماده‌اي است كه از نوعي گياه شاهدانه گرفته مي‌شود.

وي مي‌گويد يكي از خصوصيات اصلي اين مواد، توهم زا بودن آن است، مثل توهم بينايي و شنوايي.

دكتر حريرچيان مي‌گويد حشيش ماده مخدر نيست، ماده‌اي توهم زا است و مخدر اصطلاحي است كه براي موادي كه ماده موثره آنها مرفين است به كار مي‌رود.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست
 

این صفحه در 0.212 ثانیه 25 نمایش داده شد.