انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بي وقفه آزاد بوده ام تا هرگز نتواني از من جزميتي بنا نهي. اگر بخواهي چنين کني، فقط خود را ديوانه کرده اي! ارثيه واقعا وحشتناکي براي محققان بجا گذاشته ام! از حرفهاي من چيزي نخواهند فهميد!! همين خوب است که کسي نميتواند آئين يا کيش خاصي از من بسازد. نه! اين ناممکن است... واژه هايم تو را مي سوزانند، ولي نميتواني هيچ گونه الهيات يا جزميتي از آنها بسازي. ميتواني راهي براي زندگي بيابي ولي نه جزميتي تا با تکيه به آنها موعظه کني. ميتواني شراب شورش را از اين جام بنوشي ولي نميتواني درونمايه اي انقلابي را با تار و پود آنها ببافي. واژه هايم تنها آتش بپا نمي کنند! اينجا و آنجا باروت را نيز چاشني آنها کرده ام تا براي قرنها انفجار ايجاد کنند! بيش از آن که لازم است باروت ريخته ام تا انفجار محتوم باشد! آنکس که ميخواهد از من کيش خاصي بيافريند، کمابيش با هر جمله اي به دردسر خواهد افتاد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آنچه در باره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم (3)  (دفعات بازدید: 22211 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

مسمومیت با الکل       الكل‌ (نام‌ شيميايي‌، اتانول‌) دارويي‌ است‌ كه‌ فعاليت‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ (به‌ويژه‌ مغز) را كاهش‌ مي‌دهد. مصرف‌ طولاني‌ يا بيش‌ از حد آن‌ مي‌تواند باعث‌ اختلال‌ كليه‌ كاركردهاي‌ فيزيكي‌ و ذهني‌ شود و شخص‌ ممكن‌ است‌ در كاهش‌ هوشياري‌ عميقي‌ فرو رود. خطرات‌ زيادي‌ براي‌ فرد دچار مسموميت‌ با الكل‌ وجود دارد:

فرد مسموم‌ بدون‌ هوشياري‌ در خطر استنشاق‌ و خفگي‌ ناشي‌ از موارد استفراغ‌ شده‌ قرار دارد.

الكل‌، رگ‌هاي‌ خوني‌ را گشاد و متسع‌ مي‌كند. اين‌ بدان‌ معني‌ است‌ كه‌ بدن‌ گرما را از دست‌ مي‌دهد و ممكن‌ است‌ افت‌ درجه‌ حرارت‌ ايجاد شود.

ممكن‌ است‌ براي‌ فرد مسمومي‌ كه‌ بوي‌ الكل‌ مي‌دهد، تشخيص‌ غلط‌ گذاشته‌ شود و براي‌ علت‌ زمينه‌اي‌ عدم‌ هوشياري‌ مثل‌ آسيب‌ به‌ سر، سكته‌ مغزي‌ يا حمله‌ قلبي‌، درمان‌ مناسب‌ دريافت‌ نكند.

تشخيص‌

ممكن‌ است‌ موارد زير وجود داشته‌ باشد:

بوي‌ شديد الكل‌

بطري‌ها يا قوطي‌هاي‌ خالي‌

اختلال‌ هوشياري‌، ممكن‌ است‌ فرد مسموم‌ به‌ تحريك‌ جواب‌ بدهد ولي‌ به‌ سرعت‌ بر خواهد گشت‌.

صورت‌ برافروخته‌ و مرطوب‌

تنفس‌ عميق‌ و صدادار

نبض‌ پر و جست‌ زننده‌

كاهش‌ هوشياري‌ در مراحل‌ بعدي‌ عدم‌ هوشياري‌:

ظاهر خشك‌ و پف‌ كرده‌ صورت‌

تنفس‌ سطحي‌

نبض‌ ضعيف‌ و سريع‌

مردمك‌هاي‌ گشاد كه‌ در مقابل‌ نور واكنش‌ ضعيفي‌ نشان‌ مي‌دهند.

اهداف‌

باز نگه‌ داشتن‌ راه‌ هوايي‌

ارزيابي‌ براي‌ بيماري‌هاي‌ ديگر

درصورت‌ لزوم‌، درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌

هشدار!

درصورت‌ هوشيار نبودن‌ فرد مسموم‌، راه‌ هوايي‌ را باز و تنفس‌ را كنترل‌ كنيد؛ آماده‌ باشيد تا در صورت‌ لزوم‌، احياي‌ تنفسي‌ و ماساژ قلبي‌ را اجرا كنيد . در صورت‌ داشتن‌ تنفس‌، فرد مسموم‌ را در وضعيت‌ بهبود قرار دهيد. با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد.

فرد مسموم‌ را تحريك‌ به‌ استفراغ‌ نكنيد.

۱) فرد مسموم‌ را بايك‌ كت‌ يا پتو بپوشانيد تا در برابر سرما محافظت‌ شود.

۲) فرد مسموم‌ را براي‌ آسيب‌ها به‌ ويژه‌ آسيب‌ به‌ سر يا ساير بيماري‌هاي‌ طبي‌ ارزيابي‌ كنيد.

۳) علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد تا فرد مسموم‌ بهبود پيدا كند يا تحت‌ مراقبت‌ يك‌ فرد مسؤول‌ قرار گيرد.

الكل‌ (نام‌ شيميايي‌، اتانول‌) دارويي‌ است‌ كه‌ فعاليت‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ (به‌ويژه‌ مغز) را كاهش‌ مي‌دهد. مصرف‌ طولاني‌ يا بيش‌ از حد آن‌ مي‌تواند باعث‌ اختلال‌ كليه‌ كاركردهاي‌ فيزيكي‌ و ذهني‌ شود و شخص‌ ممكن‌ است‌ در كاهش‌ هوشياري‌ عميقي‌ فرو رود. خطرات‌ زيادي‌ براي‌ فرد دچار مسموميت‌ با الكل‌ وجود دارد:

فرد مسموم‌ بدون‌ هوشياري‌ در خطر استنشاق‌ و خفگي‌ ناشي‌ از موارد استفراغ‌ شده‌ قرار دارد.

الكل‌، رگ‌هاي‌ خوني‌ را گشاد و متسع‌ مي‌كند. اين‌ بدان‌ معني‌ است‌ كه‌ بدن‌ گرما را از دست‌ مي‌دهد و ممكن‌ است‌ افت‌ درجه‌ حرارت‌ ايجاد شود.

ممكن‌ است‌ براي‌ فرد مسمومي‌ كه‌ بوي‌ الكل‌ مي‌دهد، تشخيص‌ غلط‌ گذاشته‌ شود و براي‌ علت‌ زمينه‌اي‌ عدم‌ هوشياري‌ مثل‌ آسيب‌ به‌ سر، سكته‌ مغزي‌ يا حمله‌ قلبي‌، درمان‌ مناسب‌ دريافت‌ نكند.

تشخيص‌

ممكن‌ است‌ موارد زير وجود داشته‌ باشد:

بوي‌ شديد الكل‌

بطري‌ها يا قوطي‌هاي‌ خالي‌

اختلال‌ هوشياري‌، ممكن‌ است‌ فرد مسموم‌ به‌ تحريك‌ جواب‌ بدهد ولي‌ به‌ سرعت‌ بر خواهد گشت‌.

صورت‌ برافروخته‌ و مرطوب‌

تنفس‌ عميق‌ و صدادار

نبض‌ پر و جست‌ زننده‌

كاهش‌ هوشياري‌ در مراحل‌ بعدي‌ عدم‌ هوشياري‌:

ظاهر خشك‌ و پف‌ كرده‌ صورت‌

تنفس‌ سطحي‌

نبض‌ ضعيف‌ و سريع‌

مردمك‌هاي‌ گشاد كه‌ در مقابل‌ نور واكنش‌ ضعيفي‌ نشان‌ مي‌دهند.

اهداف‌

باز نگه‌ داشتن‌ راه‌ هوايي‌

ارزيابي‌ براي‌ بيماري‌هاي‌ ديگر

درصورت‌ لزوم‌، درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌

هشدار!

درصورت‌ هوشيار نبودن‌ فرد مسموم‌، راه‌ هوايي‌ را باز و تنفس‌ را كنترل‌ كنيد؛ آماده‌ باشيد تا در صورت‌ لزوم‌، احياي‌ تنفسي‌ و ماساژ قلبي‌ را اجرا كنيد . در صورت‌ داشتن‌ تنفس‌، فرد مسموم‌ را در وضعيت‌ بهبود قرار دهيد. با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد.

فرد مسموم‌ را تحريك‌ به‌ استفراغ‌ نكنيد.

۱) فرد مسموم‌ را بايك‌ كت‌ يا پتو بپوشانيد تا در برابر سرما محافظت‌ شود.

۲) فرد مسموم‌ را براي‌ آسيب‌ها به‌ ويژه‌ آسيب‌ به‌ سر يا ساير بيماري‌هاي‌ طبي‌ ارزيابي‌ كنيد.

۳) علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد تا فرد مسموم‌ بهبود پيدا كند يا تحت‌ مراقبت‌ يك‌ فرد مسؤول‌ قرار گيرد.

منبع : http://ylym.wordpress.com   ____________
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مسمومیت با الکل
مسمومیت با الکل (که به‌نام مستی ساده هم نامیده می‌شود)، با مصرف اخیر الکل که باعث تغییرات غیرتطابقی حاد رفتاری می‌شود، تعریف می‌گردد.

تشخیص، علایم، نشانه‌ها

در حالی‌که مسمومیت خفیف ایجاد بی‌تفاوتی، پرحرفی، بی‌ثباتی، و اوفوری می‌کند، مسمومیت شدید غالباً به تغییرات غیرتطابقی بیشتری منجر می‌شود. رفتارهائی مانند، پرخاشگری، تحریک‌پذیری، بی‌ثباتی خلق، اختلال قضاوت و اختلال د عملکرد اجتماعی و شغلی از جمله این تغییرات هستند. افراد حداقل یکی از این ویژگی‌ها را نشان می‌دهند: تکلم جویده جویده و نامفهوم، ناهماهنگی حرکتی و عدم تعادل، قدم‌های متزلزل، نیستاگموس، اختلال حافظه، استوپور (stupor) و برافروختگی صورت، مسمومیت شدید می‌تواند منجر به گوشه‌گیری، کندی روانی - حرکتی، فراموش‌های مستی، اغما و مرگ بشود.

عوارض رایج مسمومیت با الکل شامل حوادث رانندگی، آسیب به سر، شکستگی دنده، ارتکاب جرم، قتل، و خودکشی می‌باشند. غلظت الکل خون و اثرهای هر میزان غلظت در جدول زیر نشان داده شده است.

- ارزیابی:

باید ارزیابی دقیق انجام گردد و احتمال هماتوم ساب‌دورال و یا عفونت توأم در نظر گرفته شود. ارزیابی به‌منظور احتمال وجود مسمومیت با سایر مواد را همیشه باید در نظر گرفت. الکل معمولاً با سایر تضعیف‌کننده‌های CNS مانند بنزودیازپین‌ها و باربیورات‌ها مصرف می‌شود. تأثیر تضعیف‌کنندگی چنین مصرفی می‌تواند خطرناک و مهلک باشد.

معاینه مناسب وضعیت روانی بیمار، و تشخیص احتمالات روانی همزمان مستلزم ارزیابی مجدد پس از طی زمان مسمومیت است به‌دلیل اینکه تقریباً تمام علایم روانی ممکن است با مسمومیت الکلی ایجاد شده باشند. سطح الکل خون به‌ندرت در ارزیابی بالینی اهمیت دارد (به‌جز تشخیص مسمومیت) به این دلیل که سطح تحمل در افراد متفاوت است.

- مسمومیت ایدیوسنکراتیک الکل (alcohol idiosyncratic intoxication):

رفتار غیرتطابقی (غالباً به‌صورت پرخاشگری و ستیزه‌جوئی) بعد از مصرف مقادیر کمی از الکل که در اکثر افراد نمی‌تواند ایجاد مسمومیت بنماید (یعنی مسمومیت پاتولوژیک). این حالت ناشایع و مورد مناقشه است. این رفتارها برای شخص موقعی که الکل مصرف نکرده است نابه‌هنجار می‌باشد. افراد دچار آسیب مغزی ممکن است بیشتر در معرض مسمومیت ایدیوسنکراتیک باشند.

جدول اختلال‌هائی که ممکن است در غلظت‌های متفاوت الکل خون مشاهده شود

سطح اختلال احتمالی

۳۰-۲۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش توانائی تفکر و مهارت حرکتی

۸۰-۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر افزایش مشکلات شناختی - حرکتی

۲۰۰-۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر افزایش بی‌نظمی و اختلال‌های قضاوتی بی‌ثباتی خلق

۳۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر نیتساگموس، کلام نامفهوم و جویده جویده، و فراموشی‌های مستی

۳۰۰< میلی‌گرم در دسی‌لیتر اختلال در علایم حیاتی و احتمال مرگ

درمان

۱. اقدامات حمایتی

۲. تجویز مواد مغذی (nutrients) (به‌ویژه تیامین، ویتامین B12، فولات ـ folate)

۳. ممکن است مشاهده به‌منظور بررسی عوارض لازم باشد (مانند ستیزه‌جوئی، اغماء، آسیب به سر، افتادن و زمین خوردن).

فراموشی مستی

دوره‌هائی از مسمومیت که در طی آن بیمار فراموشی کامل و سپس آگاهی و هشیاری را نشان می‌دهد که این علایم تا چند روز به طول بینجامد، که در طی این درمان شخص مسموم و اعمال پیچیده‌ای (مانند رانندگی در مسافت‌های طولانی) را بدون اینکه بعداً آنها را به یاد آورد انجام می‌دهد. اشخاصی که به آسیب مغزی دچار هستند بیشتر مستعد ابتلاء به فراموشی‌های مستی می‌باشند.

مسموميت با متانول
http://www.ravanyar.blogfa.com/post-137.aspx   __________________  .  .  .    الکل - سلامت جنسی(گزارشات و مقالات)       در افرادی که مقدار زياد الکل مصرف می کنند رفتارهای پرخطر جنسی به مراتب شايع تر از افراد ديگر است.منظور از رفتارهای پرخطر جنسی داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم، تعدد شرکای جنسی و برقراری رابطه با افراد پرخطر مانند روسپی ها يا معتادان تزريقی می باشد. اين افراد به تعاقب اين رفتارها خودشان را در معرض بيماريهای لاعلاجی مانند ايدز قرار می دهند.ربط خوردن الکل و مصرف مواد در وقايع تجاوزهای جنسی (چه کسی که اين کار را انجام می دهد و چه کسی که قربانی اين عمل می شود) در گزارش ها به کرات آمده است.حاملگی های ناخواسته و بيماريهای مقاربتی در بين افرادی که از الکل استفاده می کنند بيشتر است.

هميشه بخاطر داشته باشيد که در جايی که نمی شناسيد و از دست کسی که به او اطمينان کامل نداريد هرگز ماده مخدر و يا مشروب الکلی دريافت نکنيد و مواظب نوشيدنی های خود باشيد که موادی داخل آن نريخته باشند، بخصوص برای دختر خانم ها. کم نيستند مواردی که از تجاوزات جنسی و حتی قتل اينگونه افراد در مهمانی ها خبر داده اند.   .  .  .  تاثير کوتاه و دراز مدتی که مصرف الکل و بر روی عملکرد جنسی مرد دارد به چه صورت است؟

مصرف الکل و مواد مخدراز نظر روانی ميتواند در کوتاه مدت به علت برداشتن مهارهای فکری و روحی به فرد احساس اعتماد به نفس بدهد و در نتيجه فرد دچار اين تصور کاذب بشود که بر اثر مصرف اين مواد ميل جنسی اش افزايش پيدا کرده. در صورتی که در دراز مدت در واقع نه تنها باعث کم شدن ميل جنسی می شود بلکه ممکن است به آن مشروب الکلی و يا ماده مخدر هم وابسته شود و مشکلات مضاعف ببار بيايد.

انواع مشروبات الکلی و چگونگی اندازه گيری آن: بطور کلی هر چقدر درصد مقدار الکل يا اتانول در يک مشروب بيشتر باشد يعنی آن مشروب قوی تر است. در کشورهايی که مشروبات الکلی بطور استاندارد توليد می شود اين درصد بر روی بسته يا شيشه آن مشروب الکلی نوشته می شود و فرد می داند چه مقدار الکل دارد وارد بدنش می کند.

خطر خوردن مشروب هايی که بطور قاچاق وارد می شوند و يا خانگی هستند و نمی شود هيچ کنترلی رويشان داشت ممکن است بيشتر باشد.

بطور استاندارد مشروبات الکلی را با واحد و يا يونيت اندازه گيری می کنند مثلا در انگلستان هر ۱۰ ميلی ليتر و يا ۸ گرم الکل خالص يک واحد و يا يونيت حساب می شود. يک ليوان آبجوخوری حاوی آبجوی ۵ درصد نزديک ۴ چهار واحد الکل دارد و يا يک گيلاس بزرگ شراب حاوی دو تا سه واحد الکل می باشد.

۲۵ سی سی ويسکی يا مشروباتی که ۴۰% الکل دارند معادل يک واحد می باشد (۲۵ سی سی حدود يک دهم ليوان) است.

ودکا و عرق، غلظت الکل بسيار بالاتری دارند و مقادير خيلی کمی از آن می تواند بعضی افراد را مست کند. . بطور کلی در جوامع غربی، اگر خانمی در يک نشست بيش از ۴ تا ۶ واحد و آقايی بيش از ۶ تا ۸ واحد الکل بخورد يعنی زياده روی کرده و اگر اين مساله ادامه پيدا بکند سوء مصرف الکل تلقی می شود.

مقدار الکلی که بدن فرد می تواند تحمل کند تا پيش از اينکه به اصطلاح عملکردش مختل بشود و يا به اصطلاح مست بشود از هر فردی به فرد ديگر تفاوت می کند و بستگی به شدت و ضعف مشروب الکلی دارد که خورد است و همينطور قدرت بدنش در تجزيه ماده الکلی.

به همين نسبت مصرف مشروبات الکلی می تواند از نظر جنسی بر روی افراد مختلف تاثيرات متفاوتی بگذارد

در مورد عملکرد جنسی هم در بعضی آقايان تنها نصف گيلاس شراب می تواند به کل نعوظشان را از بين ببرد در حالی که برای فرد ديگر ممکن است دو گيلاس هم اثری نداشته باشد

حتی اگر در موقع برقراری رابطه جنسی الکل نخورده باشيد باز هم اثر تخريبی مصرف الکل در گذشته ميتواند باعث پديد آمدن مشکل نعوظ بشود. در ضمن در افرادی که بطور مرتب مشروبات الکلی مصرف می کنند ممکن است بر اثر آن به بيماری هايی دچار شوند که بر روی عملکرد جنسی شان بطور ثانويه تاثير منفی بگذارد، از جمله فشار خون بالا يا ناراحتی های قلبی.

الکل روی همه مراحل جنسی هم اثر داره.میل جنسی رو شدیدا کاهش میده و نعوظ رو با مشکل مواجه می کنه .

چه مقدار الکل مفيد و چه مقدار آن مضر است، شنيده ام مقدار کمی از آن برای ارتقا عملکرد جنسی مفيد است؟

مقدار معينی در علم روانپزشکی برای اين منظور در نظر گرفته نشده و اين مقدار در افراد مختلف متفاوت است. زمانی که استفاده از مواد مخدر و يا مشروبات الکلی حالت سوء مصرف پيدا ميکنند ميتوانند بر روی عملکرد جنسی و ميل جنسی افراد اثرات بسيار مخربی بر جای بگذارند.

جهت ارتقا ميل جنسی و توانايی جنسی روش های سالم تری وجود دارد که خطرات مصرف اين مواد را هم ندارند و هر فرد با توجه به شرايط خودش ميتواند از آنها بهره بگيرد.

پاسخ به سوال های زير می تواند کمک کند که بدانيد در کجای طيف قرار داريد:

- هيچ وقتی بوده که فکر کنيد من ديگر بايد خوردن مشروبم را کم کنم يا کنترل کنم؟
- کسی از اطرافيانتان تا بحال نوشيدن مشروب شما را زير سئوال برده؟
- هيچ وقت از نوشيدنتان احساس گناه کرده ايد؟
- هيچ وقت صبح مشروب خورده ايد که روزتان را بهتر شروع کنيد و يا سردرد ديشبتان را برطرف کنيد؟

اگر حتی به دو سئوال از سئوالهای بالا پاسخ مثبت داديد يعنی بايد يک فکر جدی برای مصرف الکلتان بکنيد

مشروب - انزال زودرس (گزارش یک تحقیق)
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مراحل جنسی خانمها- اثر الکل       در مورد خانمهايی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند بايد بگويم که به حدی که مصرف اين مواد برای آقايان مخرب گزارش شده ، برای خانمها اينطور نبوده است.

پژوهش ها يافته های ضد و نقيضی در مورد استفاده خانمها از الکل مطرح کرده اند. چند ماه پيش پژوهشی دردانشگاه بيرمنگام انگلستان انجام شد که در آن نتايج ۱۲۲ تحقيق را با هم مقايسه کرده بودند. پژوهشگران می خواستند ببينند چه مواردی ممکن است باعث تشديد درد هنگام دخول در خانم ها و در دوران عادت ماهانه شان بشود.

تمامی نتايج حاکی از اين بود که سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی با اين قضيه ارتباط مستقيم دارد.

از طرف ديگر در بعضی خانمهايی که درد هنگام دخول دارند با نوشيدن مثلا يک گيلاس شراب رابطه کمی راحت تر برقرار می شود بخاطر اينکه مهارهای ذهنی تا حدی برداشته می شوند و عضلات شل تر از حالت عادی هستند (برای شنيدن ايميل مطرح شده در اين مورد به برنامه گوش کنيد).

در مجموع بايد گفت که اگر مصرف الکل را مثبت ديديد مصرف هر از گاه آن در حد قابل کنترل ايرای ندارد اما نه به عنوان درمان کم شدن ميل جنسی، برای اينکه اگر اين کار به صورت عادت در بيايد و يا روی مقدار آن سهل انگاری شود ممکن است عوارض معکوسی داشته باشد.

از جمله مهمترين عوارض جانبی مصرف الکل پيش از رابطه جنسی برای خانم ها اين است که فرد عادت کند که تنها با خوردن مشروب قادر به برقراری رابطه جنسی باشد. در اين افراد به مرور زمان مصرف الکل محدود به زمان رابطه جنسی نمی ماند و فرد ممکن است دچار سوء مصرف الکل بشود.   .  .  .    الکل بنوشید تا س..ک..س خوبی داشته باشید !

از قدیم می گفتند که الکل باعث زوال سیستم تناسلی و پیری زودرس قوای جنسی است. محققان استرالیایی در یافته اند که الکل تاثیر مثبتی روی سیستم تناسلی دارد و باعث می شود فرد س..ک..س بهتری داشته باشد. آنها ۱۵۸۰ داوطلب را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند کسانی که الکل نوشیده اند ۳۰ درصد کمتر از دیگران دچار مشکلات جنسی می شوند. نکته جالب توجه این است که کسانی هم که بدمستی می کنند و به صورت افراطی الکل می نوشند کمتر از کسانی که لب به مشروب نزده اند دچار مشکلات سیستم تناسلی هستند. و عجیب آن که کسانی که قبلا مشروبات الکلی استفاده می کردند واکنون دیگر نمی نوشند بیشترین احتمال را در دچار شدن به بیماری های جنسی دارا هستند.
http://www.news.com.au/story/0,27574...38-421,00.html

مردان اروپائی برای داشتن س..ک..س بهتر به مشروب و مواد مخدر رو می آورند.( بی بی سی)

مردان جوان برای داشتن س..ک..س بهتر به مشروبات الکلی و مواد مخدر رو می آورند . به گزارش یک تیم تحقیقاتی انگلستان یکی از بدترین کشور ها در این زمینه است . بقیه کشورهای اروپايی هم دست کمی از انگلیس ندارند. یک سوم از مردان ۱۶ تا ۳۵ ساله و ۲۳ درصد از زنانی که مورد پرسش قرار گرفتند معتقد بودند که مشروب خوردن باعث بهبود س..ک..س میشود. جوانان در معرض خطر بیشتری برای یک س..ک..س ناسالم قرار دارند برای اینکه معمولا تحت تاثیر مشروبات الکلی یا مواد مخدر اقدام به س..ک..س میکنند...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7389980.stm   .  .  .    تاثير منفي الکل بر روابط همسران       دکتر غلامحسين قائدي روان‌پزشک کلينيک سلامت خانواده و عضو هيات علمي دانشگاه شاهد
تاثير منفي الکل بر روابط همسران

الکل و ساير مواد مخدر از دو جنبه مي‌توانند بر زندگي جنسي فرد تاثير بگذارند.

يکي بعد جسماني و ديگري بعد رواني. بعد رواني اثر خود را هم از طريق خلق فرد و هم از طريق مسايل رفتاري و ارتباط بين فردي نشان مي‌دهد. اتفاقي که مي‌افتد اين است که مصرف الکل و مواد مخدر در کوتاه مدت با برداشتن مهار‌هاي رواني به فرد حس اعتماد به نفس داده و در نتيجه اين تصور ايجاد مي‌شود که ميل جنسي‌اش افزايش يافته است، در حالي که اين‌طور نيست و مصرف اين مواد در درازمدت موجب کاهش ميل جنسي و افزايش وابستگي فرد به آن ماده مي‌شود. ضمن اينکه الکل علاوه بر تاثير روي روان فرد مي‌تواند عوارض کوتاه مدت يا درازمدتي روي عملکرد جنسي داشته باشد. در ابتدا الکل با برداشتن مهارها و کم‌کردن سطح خودآگاهي و از بين بردن اضطراب، به فرد احساس اعتماد به نفس بيشتري مي‌د‌هد و چون خاصيت تضعيف‌کنندگي سطح هوشياري دارد، براي بارهاي اول فرد مي‌تواند زمان طولاني‌تري به رابطه جنسي‌اش ادامه دهد و ديرتر به انزال برسد اما در درازمدت چند اتفاق مي‌افتد. يکي آنکه ممکن است فرد شرطي شود و فکر کند براي آنکه يک رابطه جنسي مناسب داشته باشد بايد حتما الکل مصرف کند و در غير اين صورت رابطه جنسي خوبي نخواهد داشت. اين شرطي شدن در نهايت مشکلات خاصي مانند انزال زودرس و ناتواني جنسي را به همراه خواهد داشت. الکل همچنين مي‌تواند به صورت غيرمستقيم موجب اختلال در عملکرد جنسي افراد ‌شود. به اين شکل که بيماري‌هاي ناشي از مصرف الکل مانند ناراحتي قلبي و فشارخون هم مي‌تواند به طور ثانويه موجب اختلال عملکرد جنسي در فرد شود. همچنين در درازمدت الکل روي کميت اسپرم‌ها در مردان و قدرت باروري آنها تاثير مي‌گذارد. در مورد خانم‌ها اين شرطي شدن براي مصرف الکل ممکن است موجب اختلال در عملکرد جنسي و همچنين موجب وابستگي فرد به آن شده و در زمان بارداري ايجاد اشکال کند

هفته نامه سلامت
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

انزال زودرس - الکل (گزارشات و مقالات)                                                                                 مشروب - عملکرد بهتر عملکرد جنسی آقایان (گزارش یک تحقیق)

نوشیدن چند گیلاس مشروب در روز عملکرد جنسی آقایان را بهبود می دهد

پژوهشگران دانشگاه West Australia دریافته اند که نوشیدن چند گیلاس مشروب   در روز عملکرد جنسی آقایان را بهبود می دهد. ،سستي‌ كمر در این مردان 25 تا   30 درصد کمتر از مردانی است که اصلا مشروب نمی نوشند

http://silvercircle.ie/relationships...etter-s..e..x.html                                                                                                           .
.
.
آيا مصرف الکل پيش از س..ک..س رابطه جنسی را طولانی تر می کند يا خير؟ آيا اين درمان انزال زودرس است؟

بايد بگويم که نه تنها مصرف الکل درمانی برای انزال زودرس نيست بلکه واقعيت   اين است که اگر الکل مصرف کنيد بخصوص اگر بصورت مزمن و خارج از قائده اين   کار را انجام بدهيد اولا به مصرف کردن مشروب الکلی برای داشتن رابطه جنسی   شرطی ميشويد، دوما دچار اختلال انزال زودرس می شويد يعنی اگر در گذشته می   توانستيد با تمرين و به سادگی زمان انزالتان را کنترل کنيد حالا ديگر تحت   تاثير الکل اين توانايی را هم نخواهيد داشت و همچنين اگر اين کار بصورت   مزمن دربيايد با مشکل نعوظ هم روبرو می شويد.

حتی اگر در موقع برقراری رابطه جنسی الکل نخورده باشيد باز هم اثر تخريبی   مصرف الکل در گذشته ميتواند باعث پديد آمدن مشکل نعوظ بشود.

در ضمن در افرادی که بطور مرتب مشروبات الکلی مصرف می کنند ممکن است بر اثر   آن به بيماری هايی دچار شوند که بر روی عملکرد جنسی شان بطور ثانويه تاثير   منفی بگذارد، از جمله فشار خون بالا يا ناراحتی های قلبی. همچنين مصرف   الکل به مقدار زياد و در دراز مدت بر روی کيفيت اسپرم ها و قدرت باروری   مردها هم اثر منفی دارد.        
.
.
.
            نوشیدن الکل می تواند 'از شدت آرتروز بکاهد'                                                                                 هنوز علت اینکه چرا الکل بر این بیماری اثر می گذارد معلوم نیست

محققان می گویند که نوشیدن الکل نه تنها می تواند علائم آرتروز روماتیسمی   را تخفیف دهد بلکه به نظر می رسد که در مجموع از شدت این بیماری نیز می   کاهد.

دانشمندان در دانشگاه شفیلد از دو گروه از بیماران مبتلا و غیرمبتلا به   آرتروز خواستند که اطلاعاتی درباره عادات خود در زمینه نوشیدن الکل ارائه   کنند.

آنها دریافتند که بیمارانی که بیشتر الکل می نوشیدند از درد و تورم مفصلی کمتری رنج می بردند.

متخصصان می گویند که بیماران نباید این یافته را چراغ سبزی برای نوشیدن   بیشتر الکل تعبیر کنند. بیماران این مطالعه بیش از میزان توصیه شده توسط   دولت بریتانیا یعنی حداکثر 10 بار در هفته الکل نمی نوشیدند.

در این مطالعه 873 بیمار مبتلا به آرتروز روماتیسمی با 1004 نفر که به آن مبتلا نبودند مقایسه شدند.

از هر دو گروه خواسته شد بگویند که در یک ماه منتهی به زمان شروع مطالعه چقدر الکل نوشیده اند.

بیماران یک پرسشنامه را پر کردند، مورد عکسبرداری رادیوگرافی و آزمایش خون قرار گرفتند و پرستار مفاصل آنها را معاینه کرد.
  'خسارت کمتر'

دکتر جیمز ماکسول مشاور روماتولوژی و نویسنده اصلی این مقاله در باره نتایج آن توضیح داد.

او گفت: "ما دریافتیم که شدت علائم بیماری در بیمارانی که بیشتر الکل   نوشیده بودند در مقایسه با کسانی که اصلا الکل نمی خوردند یا خیلی کم می   خوردند کمتر بود."

محققان دریافتند که عکس های رادیوگرافی نشان داد که مفاصل آنها آسیب کمتری   دیده بود و آزمایش خون نیز نشان دهنده میزان تورم پایین تر بود و درد و   تورم و ناتوانی کمتری در مفاصل حس می کردند.

آنها می گویند که هنوز نمی دانند چرا نوشیدن الکل از شدت آرتروز روماتیسمی و آسیب پذیری مردم در ابتلا به آن می کاهد.

دکتر ماکسول گفت شواهدی هست که نشان می دهد الکل فعالیت سیستم مصونیت بدن   را کاهش می دهد و این ممکن است مسیرهای گسترش آرتروز را مختل کند.

نویسندگان مقاله می گویند که برای تایید این نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز   است. به علاوه آنها بر لزوم تحقیقاتی برای کشف علت تاثیر الکل بر این   بیماری تاکید کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که الکل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

در مطالعه تازه احتمال ابتلا به این بیماری در کسانی که الکل مصرف نمی   کردند در مقایسه با کسانی که ماهی بیش از ده بار الکل می نوشیدند چهار   برابر بیشتر بود.

اما یک سخنگوی تحقیقات آرتروز بریتانیا، موسسه ای که از تامین کنندگان مالی   مطالعه بود، گفت: "ما نمی خواهیم که مبتلایان به آرتروز روماتیسمی این را   از مطالعه برداشت کنند که باید بروند و شروع به نوشیدن مکرر الکل آن هم به   مقدار زیاد کنند زیرا می تواند برای سلامتشان خطرناک باشد."

او گفت بعضی از معالجات برای این بیماری مانند داروی متوترکسات که سیستم   دفاعی را سرکوب می کند می تواند در صورت مصرف بالای الکل به کبد آسیب   برساند.        
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

پايه مصرف الکل در ايران بالاست!                                                                                 هشدارهاي دکتر شاهين شادنيا دبير انجمن سم‌شناسي و مسموميت‌هاي ايران
  پايه مصرف الکل در ايران بالاست!

اينکه وقتي سخن از اعتياد به ميان مي‌آيد، تنها معتادان به موادمخدر به   ذهن‌مان مي‌رسد و وقتي قرار است آماري از معتادان ارايه کنيم، معتادان به   الکل را از قلم مي‌اندازيم، به اين معنا نيست که در کشورمان معتاد به الکل   نداريم يا به قدري تعداد آنها کم است که نيازي نيست درباره‌شان حرف   بزنيم....

ناديده گرفتن اين افراد به اين دليل است که کار مطالعاتي خاصي روي آنها   انجام نمي‌شود و در حالي که تمام توجه کارشناسان به پيشگيري و مبارزه با   مصرف موادي چون هرويين و شيشه و ترياک معطوف شده و با احداث مراکزي براي   ترک اعتياد به اين مواد مبادرت مي‌ورزند، کمتر توجهي به اعتياد به الکل و   اتخاذ تدابيري براي پيشگيري و درمان اعتياد به الکل صورت مي‌گيرد. اما   بي‌توجهي به اين مساله، چه بسا تعداد معتادان به الکل را در کشورمان افزايش   دهد. نتايج برخي تحقيقات داخلي حاکي از آن است که متاسفانه 25 درصد   دانشجويان کشورمان مصرف الکل را بي‌اشکال تلقي مي‌کنند و اين در حالي است   که شاهد افزايش مسموميت با مشروبات الکلي دست‌ساز در بيمارستان‌هاي تهران   هستيم. دکتر شاهين شادنيا، دبير انجمن سم‌شناسي و مسموميت‌هاي ايران و   سرپرست بخش مراقبت‌هاي ويژه مسموميت بيمارستان لقمان، آمار دقيق‌تري از اين   ماجرا در اختيارمان مي‌گذارد.

سلامت: آقاي دکتر! الکليسم يا اعتياد به الکل چه تعريفي دارد؟ الکليسم   عبارت است از وابستگي فيزيولوژيک و رواني به الکل که موجب بروز بيماري‌هاي   مزمن و ايجاد مشکلاتي در روابط بين فردي، کاري و خانوادگي مي‌شود.

سلامت: شيوع اين نوع اعتياد در کشورمان چه‌قدر است؟خوشبختانه ايران از نظر   اعتياد به الکل در وضعيت مطلوبي نسبت به کشورهاي ديگر قرار دارد اما از   آنجا که آمار دقيق معتادان الکلي ايران هنوز جمع‌آوري نشده، نمي‌توان به   ثابت ماندن اين وضعيت مطلوب و افزايش نيافتن شمار معتادان الکلي کشور چندان   خوش‌بين بود. از طرف ديگر، اگر انجام اقدامات پيشگيرانه از اعتياد به مواد   مخدر، مواد اعتيادآور غيرمخدر، روان گردان‌ها و الکل جدي گرفته نشود، بايد   انتظار داشت که گرايش به مصرف اين مواد و به ويژه الکل با افزايش قابل   توجهي روبه‌رو شود. در عين حال بايد گفت پايه شروع مصرف الکل (غلظت الکل   مصرفي) در جوانان ايراني بالاست؛ به طوري که اين ميزان غلظت الکل مصرفي در   اروپا 3درصد و در کشور ما 40 درصد است! در هر حال، معضل اعتياد به الکل   غيرقابل ‌انکار است و متاسفانه مصرف الکل، پيش‌زمينه بسياري از آسيب‌هاي   اجتماعي محسوب مي‌شود.

سلامت: عمده‌ترين عارضه مصرف مشروبات الكلي چيست؟عمده‌ترين عارضه مصرف   مشروبات الكلي اختلال در عملکرد غده پانكراس (لوزالمعده)، هپاتيت الكلي،   خون‌ريزي دستگاه گوارش ناشي از واريس‌هاي مري، كم‌خوني، سوء‌تغذيه،   عفونت‌هاي ريوي، مغزي و مننژيت است.

سلامت: اين روزها خبرهايي مبني بر افزايش آمار مسموميت با مشروبات الکلي   دست‌ساز در بيمارستان‌هاي تهران گزارش مي‌شود. مصرف اين نوع الکل‌ها چه   عوارضي در پي دارد؟مشروبات دست‌ساز كه توسط افراد سودجو ساخته مي‌شود، حاوي   ناخالصي‌هايي از جمله متيل الكل (الكل چوب) است كه عوارض بسيار خطرناکي   دارد. الكل چوب موجود در مشروبات الكلي دست‌ساز، بسيار سريع از راه مخاط   دهان و دستگاه گوارش جذب مي‌شود. در مراحل اول، به خاطر وجود الكل اتيليك،   علايم خفيف و فقط در حد مستي ايجاد مي‌كند ولي با گذشت زمان، الكل اتيليك   تحت تاثير آنزيم‌هايي مثل آنزيم الكل دهيدروژناز متابوليز شده و ايجاد   فرمالدهيد مي‌کند. در مرحله بعدي اين ماده تحت تاثير آنزيم ديگري به نام   آلدهيدروژناز قرار مي‌گيرد و توليد اسيد فورميك يا جوهر مورچه مي‌كند. اين   اسيد نيز با آسيب رساندن به سلول‌هاي مغزي موجب مسموميت شديد، كاهش سطح   هوشياري و كما و نهايتا مرگ مي‌شود.

سلامت: الکل‌هاي موجود در داروخانه‌ها چه‌طور؟ آن هم مرگبار است؟خب، ‌در   صورت استفاده مكرر از الكل اتيليك يا اتانول كه همان الكل موجود در   داروخانه‌ها است، عوارضي مانند كوچك شدن كبد (سيروز كبدي)، زخم معده و   عوارض گوارشي به وجود مي‌آيد. در عين حال، مسموميت‌هاي شديد، کما و مرگ نيز   ارمغان مصرف همين الکل‌هاي صنعتي است.

سلامت: با اين همه عارضه وخطر، چرا هنوز مرکزي براي درمان اعتياد به الکل   راه‌اندازي نشده؟بله، اين مشکل وجود دارد و متاسفانه به دليل وجود نداشتن   چنين مرکزي، معتادان به الکل نمي‌توانند براي درمان به محل مشخصي مراجعه   کنند و تنها محل مراجعه آنها مطب پزشکان است که در آنجا نيز تنها   قرص‌‌آرام‌بخش دريافت مي‌کنند. شايد از نظر مسوولان مربوطه، راه‌اندازي اين   مراکز جزو اولويت‌ها نباشد اما به اعتقاد من، بايد هر چه زودتر اين امر در   دستور کار وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي به صورت پايلوت در مرحله اوليه   قرار بگيرد. بعضي‌ها علت راه‌اندازي نشدن مراکز درمان اعتياد به الکل را   اشکال قانوني عنوان مي‌کنند و اين در حالي است که مصرف موادمخدر نيز اشکال   قانوني دارد و اگر اين‌گونه فرض شود، راه‌اندازي مراکز درمان اعتياد به   مواد مخدر نيز بايد دچار اشکال قانوني باشد. آسيب‌هاي اجتماعي را بايد ديد و   برايش راه‌حل علمي پيدا کرد.

سلامت: درباره اصول درمان الکليسم هم توضيح مي‌دهيد؟ آيا شخصي که سال‌هاست   الکل مصرف مي‌کند، مي‌تواند اقدام به ترک آن کند؟در شرايطي که اعتياد به   الکل در کشور ما جدي گرفته نمي‌شود، کارشناسان معتقدند برخلاف تصور عموم،   ترک اعتياد به الکل سخت‌تر از ترک اعتياد به مواد افيوني و مواد مخدر است.   متاسفانه هنوز براي درمان الکليسم برخلاف درمان اعتياد به موادمخدر، داروي   جايگزيني وجود ندارد و به همين دليل، دارودرماني الکل چندان موفق نيست و   تنها براي درمان عوارض جسمي اعتياد به الکل در کوتاه مدت مفيد است.   خوددرماني، گروه درماني از طريق گروه الکليک‌هاي گمنام (na) و روان‌درماني   فشرده از عمده روش‌هاي درمان اعتياد به الکل محسوب مي‌شود. البته اگر فردي   پس از مصرف طولاني و زياد الكل، ناگهان آن را قطع كند و يا مقدار مصرف آن   را كاهش دهد، دچار علايم ترك مي‌شود که اين علايم به صورت تعريق، افزايش   ضربان قلب، لرزش شديد دست‌ها، بي‌خوابي، تهوع و استفراغ، توهمات شنوايي و   بينايي و تشنج بروز مي‌کند. به همين دليل بيماراني كه دچار علايم ترك الكل   مي‌شوند، بايد سريعاً تحت نظر پزشك قرار بگيرند و مداوا شوند زيرا در غير   اين صورت خطر مرگ بيمار را تهديد مي‌كند.

سلامت: نقش رسانه‌ها را در آگاه‌سازي و بالا بردن سطح آگاهي مردم جامعه   نسبت به پديده الکلسيم را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ هيچ‌وقت نمي‌توان نقش   رسانه‌ها را ناديده گرفت؛ زيرا بيشترين تاثيرات از طريق همين رسانه‌ها، به   خصوص تلويزيون، بر مردم وارد مي‌شود. سريال‌هاي آموزشي در اين زمينه به   شرطي مي‌توانند آموزنده باشند که پديده الکليسم را به طور موشکافانه‌اي   روان‌شناسي کنند و وجود يک فرد الکلي فقط به صرف ايفاي يک نقش محدود نشود.   مردم جامعه بايد بدانند اعتياد به الکل اگرچه مساله‌اي ظاهرا ساده و قابل   حل به‌نظر مي‌رسد و بسياري تصور مي‌کنند که نوشيدن مشروبات الکلي، اعتياد   نمي‌آورد؛ اما اين تصور کاملا اشتباه است.اين، وظيفه رسانه‌هاست که افراد   را نسبت به اين موضوع آگاه کنند زيرا عوارض مصرف الکل در بسياري از موارد،   غيرقابل بازگشت است.

هفته نامه سلامت
.
.
.
الکل قاتل اسپرماتوزوييدها در جنين پسر است                                                                                 مادراني که طي دوران بارداري خود هفته‌اي 4 تا 5 ليوان مشروبات الکلي   مي‌نوشند پسران خود را نابارور خواهند کرد. گرچه اين موضوع به اثبات رسيده   است که مصرف الکل در دوران بارداري بسيار مضر بوده و مي تواند آسيب هاي   فراواني به جنين بزند تحقيقات اخير نيز بار ديگر جنبه اي ديگر از اين   مشکلات را رو نمايي کرده است.
  به گزارش خبرگزاري فرانسه، تحقيق‌هاي پژوهشگران دانمارکي نشان داده است   مصرف 4 تا 5 ليوان مشروب در هفته طي دوران بارداري کشنده اسپرماتوزوييدها   در جنين پسر است و ميزان اسپرم اين افراد در 20 سالگي کمتر از ميزان   اسپرم‌ها در ديگر افراد بوده و کمتر از يک‌سوم است. طبق اين تحقيق‌ها که   مشروح آن در مجله Human Reproduction منتشر شده است، بررسي روي 347 پسر 18   تا 21 ساله نشان داده است آناني که مادرانشان عادت به مصرف الکل در طول   بارداري داشته‌اند در مقايسه با آن دسته که مادرهايشان مصرف الکل را کنار   گذاشته بود، ميزان اسپرم و کيفيت اسپرماتوزوييدهايشان پايين‌تر بود.
.
.
.
مصرف الکل در بارداری هوش کودک را کاهش می‌دهد                                                                                 یک استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:«مصرف مشروبات الکلی در دوران   بارداری با کاهش هوش و استعداد یادگیری کودک را از پیشرفت در زندگی و   بزرگسالی باز می‌دارد.»
  دکتر حشمت الله ازهر در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری«سلامت نیوز»اظهار   داشت:«مصرف مشروبات الکلی به خصوص در سه ماه نخست بارداری توسط مادر،جنین   را خطر وزن کم، سر کوچک، شکاف در لب بالایی و عارضه لب شکری قرار می‌دهد.»
  وی افزود:«همچنین این کودکان از هوش و حاحظه کمتر، قدرت یادگیری پایین مشکل   در راه رفتن و حرف زدن مواجه هستند و نمی‌توانند مانند دیگر همسالان خود   در زندگی پیشرفت و به مقامات بالا برسند.»
  این متخصص زنان،زایمان و نازایی تصریح کرد:«نوع مشروبات الکلی تفاوتی ندارد   و مصرف آن در دوران بارداری سلامت جنین را به خصوص در 3 ماهه اول به دلیل   تکمیل اندامهای حیاتی به خطر می‌اندازد.»
  ازهر گفت:«در 3 ماهه دوم نیز حرکات جنین به دلیل مصرف مشروبات الکلی کند و   آهسته می‌شود و هنگام تولد با کمبود وزن و مشکلات دیگر مواجه خواهد شد.»
  این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت:«ولیوم و مقدار الکل در   مشروبات مختلف متفاوت است و نمی توان حد مجاز و معینی را برای مصرف آن در   دوران بارداری مشخص کرد و خانمهای باردار باید مصرف حتی مقدار اندک نیز   سلامت جنین را با خطر مواجه می‌کند.»
  وی ادامه داد:«به منظور سلامت جنین و به دنیا آمدن نوزادی سالم و شاداب،   مادران باید قبل از باردار مصرف الکل و سیگار را قطع و روزانه بیش از نیم   ساعت از موبایل استفاده نکنند.»
  ازهر تصریح کرد:«همچنین مصرف الکل توسط پدر نطفه را به دلیل وجود الکل در   ترشحات، ضعیف و مشکلات حاملگی را افزایش می‌دهد و به همین منظور پدر و مادر   باید مشروبات الکلی را 3ماه قبل از تصمیم به بارداری قطع کنند.»
.
.
.
جلو آمدن شکم - نوشیدنی های الکی                                                                                 سلام

آیا این درسته که مصرف نوشیدنی های الکی باعث جلو آمدن شکم میشه؟
.
.
مصرف زیاد نوشیدنی های الکی باعث بزرگ شدن شکم می شود علت آن وجود کالری   زیادی هست که در آنها وجود دارد توصیه شده که اصلا خورده نشه ولی به هر حال   کسانی که تمایل زیادی به خوردن نوشیدنی های الکی دارند گفته میشه که حد   اعتدال را نگه دارند و از دو لیوان کوچک در روز بیشتر مصرف نکنند. این   مسئله شامل آبجو های الکی هم می شود. گزارشات تحقیقاتی آمده که شراب استثنا   این مشکل را ایجاد نمی کند.

چرا مصرف زیاد الکل، سبب جلو آمدن شکم می‌شود؟

یک مطالعه نشان می‌دهد بسياری از مردم از این واقعیت که الکل مقدار زیادی   کالری در بردارد اطلاعی ندارند.از میان هر 10 نفر، 4 نفر از آن‌ها   نمی‌‌دانستند که یک لیوان شراب همان میزان کالری دارد که یک تکه کیک!این   نظرسنجی که در میان دو هزار نفر از بزرگسالان در انگلیس انجام شده است،   بخشی از تلاش دولت برای تحت کنترل در آوردن عادات مردم در نوشیدن مواد   الکلی به حساب می‌آید.این کمپین همچنین می‌گوید مصرف زیاد الکل معمولآ باعث   می‌شود که صبحانه‌ای ناسالم داشته باشید، که همین امر دوباره کمک می‌کند   تا وزنتان بیشتر شود!
  این کمپین در گذشته بر روی پیامدهای دیگری از نوشیدن الکل، مانند شانس ابتلا به بیماری، تمرکز کرده بود.
  برای بررسی همزمان اثر این موضوع بر روی وزن، وزارت بهداشت تحقیقی را انجام   داده است که نشان می‌دهد فردی که به طور معمول 5 لیوان در هفته و یا 250   بار در سال آبجو می‌نوشد، به همان میزان کالری جذب می‌کند که فردی که 221   شیرینی در طول 12 ماه خورده است!«فیل هوپ» (Phil Hope)، وزیر بهداشت   می‌گوید: «نوشیدن الکل به میزانی بیشتر از حد مجاز توصیه شده، می‌تواند اثر   بسیار بدی بر سلامت ما بگذارد، از جمله افزایش دور کمر!».«فقط کالری موجود   در نوشیدنی نیست که ما را چاق می‌کند، بلکه بعد از خوردن این نوع   نوشیدنی‌ها، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب پیدا می‌‌کنیم».«بسیاری از   مردم از خوردن یک لیوان پر از خامه طفره می‌روند، اما در مورد خوردن الکل   چنین فکری نمی‌کنند».«اما میزان کالری یکسان است و در طول زمان، زیاده روی   در مصرف الکل، می‌‌تواند به افزایش وزن منجر شود».

بی بی سی        

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

الكل فرد را نابود، خانواده را متلاشي و جامعه را له مي‌كند                                                                                 رييس بخش icu مسمومين بيمارستان لقمان‌الدوله: الكل فرد را نابود، خانواده را متلاشي و جامعه را له مي‌كند

رييس بخش icu مسمومين بيمارستان لقمان‌الدوله عوارض مصرف الكل را بسيار   خطرناك دانست و به افرادي كه گرايش به اين ماده خطرناك داشته‌اند توصيه كرد   به هيچ وجه از اين مواد استفاده نكنند، زيرا الكل فرد را نابود،   خانواده‌ها را متلاشي و جامعه را له مي‌كند.

دكتر ناصر جلالي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري   دانشجويان ايران، ضمن تقسيم الكلها به دو نوع «معمولي» و «تقلبي» خاطرنشان   كرد: الكلهاي معمولي كه در خانه تهيه مي‌شوند داراي تركيب «اتانول» بوده و   به دليل داشتن ناخالصي‌هايي، باعث عوارض شديد جسماني و حتي مرگ مي‌شوند.

وي با اشاره به فرق الكل معمولي و تقلبي اظهار داشت: الكلهاي تقلبي داراي   تركيب «متانول» بوده و اين نوع الكل براي فرد مصرف كننده نيز عوارض خطرناكي   ايجاد مي‌كند.

رييس بخش icu مسمومين بيمارستان لقمان‌الدوله با اشاره به علايم اين نوع   الكلها گفت: فرد پس از مصرف الكل معمولي يا خانگي دچار حالت پرحرفي، خود   بزرگ‌بيني و در صورت مصرف بيش از اندازه عكس‌العمل فرد كم و باعث بي‌هوشي   وي مي‌شود.

وي عوارض مصرف الكل معمولي را خواب آلودگي، تهوع و استفراغ، اختلالات   رفتاري، عدم هماهنگي بين كارها، اختلالات ديد، لكنت زبان، نارسايي تنفسي،   تشنج و در نهايت مرگ اعلام كرد.

دكتر جلالي همچنين با اشاره به علايم مصرف الكل تقلبي تصريح كرد: مصرف اين   نوع الكل نيز باعث بروز اختلال ديد، كوري، اختلالات متابوليكي و تنفسي   شديد، ضعف، بي‌قراري و تشنج مي‌شود.

وي افزود: در صورتي كه فردي الكل تقلبي (حاوي متانول) مصرف كرده باشد بايد   سريعا اقدامات درماني براي وي صورت گيرد و با دياليز، الكل از سطح خون فرد   خارج شود،

زيرا در غير اين صورت فوت مي‌كند.

وي با اشاره به راههاي ديگر درمان گفت: براي درمان اين افراد همچنين   مي‌توان از «اسيدفوليك»، «تركيب جديد فم پيزول» ‌و «الكل اتيليك» استفاده   كرد.
.
.
.
            كودكان والدين الكلي صدمات زيادي مي‌بينند                                                                                 به گفته كارشناسان، زندگي كودكان در كنار والدين الكلي خود آثار نامطلوب عاطفي،رفتاري و ذهني زيادي روي آنان باقي مي‌گذارد.

به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، مطالعه گروه تحقيقاتي "پريوري ‪   "Priory‬نشان داد كه احتمال الكلي شدن كودكاني كه والدين الكلي دارند چهار   برابر بيشتر است و همچنين خطر اعتياد به مواد مخدر و گرايش به قمار نيز   آنان را تهديد مي‌كند.

"پريوري" يك گروه تحقيقاتي برجسته اروپايي است كه خدمات تخصصي آموزشي در زمينه بهداشت رواني و توانبخشي اعصاب و روان ارايه مي‌دهد.

اين گزارش نشان داد كه ‪ ۵۵‬درصد خشونت‌هاي خانگي در خانه الكلي‌ها روي مي‌دهد.

در تاليف اين مطالعه، اطلاعات در زمينه جنايت، بدرفتاري، ميخوارگي و همچنين مشورت با پزشكان و روانپزشكان مورد تجديد نظر قرار گرفت.

در اين گزارش آمده است مشكلاتي كه كودكان الكلي‌ها در سال‌هاي اول زندگي   خود تجربه مي‌كنند تاثير عميقي در سال‌هاي بعدي زندگي آنها مي‌گذارد.

اين گزارش افزود: بزرگ شدن در يك خانواده الكلي بطور تفكيك ناپذيري با بدرفتاري ارتباط دارد.

حدود ‪ ۵۵‬درصد از خشونت‌هاي خانوادگي در خانه الكلي‌ها روي مي‌دهد و عامل ‪ ۹۰‬درصد موارد بدرفتاري با كودكان الكل است.

اين مطالعه همچنين نشان داده است كه يك سوم دختران الكلي‌ها در خانواده   قرباني ضرب و شتم و يك پنجم آنان قرباني سوء رفتار جنسي بوده‌اند كه اين   ميزان چهار برابر سوء‌رفتارهايي است كه در خانه افراد غيرالكلي روي مي‌دهد.                                                                                       ___________
.
.
.
            الكل، طنز را كور می‌كند                                                                                 افراد معتاد به الكل ازنظر درك و برداشت‌ ذهنی طنز‌‌ها و لطیفه‌ها مشكل   دارند و بیشتر مواقع آنها را جذاب، خنده‌دار یا حتی جالب نمی‌دانند.
  برای همه افراد بسیار بااهمیت است كه شوخ‌طبع بوده و در ضمن، از شنیدن   لطیفه‌ها هم لذت ببرند. به عقیده پژوهشگران، برای شوخ‌طبعی نیز باید از   مصرف مشروبات الكلی دوری كرد چرا كه اعتیاد به الكل و مشروبات الكلی طبع   بذله‌گویی، شوخی و خنده را از افراد می‌‌گیرد و نه تنها سلامتی جسمی آنها   را به خطر می‌اندازد بلكه عوارض نامطلوبی روی شادابی و نشاط می‌گذارد.
  حتما تاكنون مطالب زیادی درباره عوارض متعدد جسمانی الكل و مشروبات الكلی   مطالعه كرده‌اید. در حال حاضر این مطالب به قدری تكراری شده‌اند كه همه ما   می‌دانیم مصرف بیش از حد الكل باعث افزایش خطر وقوع سكته‌های قلبی و مغزی،   افزایش فشارخون، افزایش احتمال تصادفات رانندگی و حوادث مختلف و بسیاری   عوارض نامطلوب جسمانی دیگر می‌شود. این‌بار پژوهشگران عوارض جدید دیگری از   اعتیاد به الكل كشف كرده‌اند كه اگرچه به‌طور مستقیم روی جسم و بدن فرد   معتاد به الكل اثر نمی‌گذارد اما باعث می‌شود كه از زندگی لذت نبرد و دچار   برخی احساسات نامطلوب ذهنی شود.
  ● طنزهای بی‌مزه
  پژوهشگران آلمانی به تازگی تحقیقی را روی ۲۹ فرد معتاد به الكل انجام   داده‌اند كه نتایج بسیار جذاب و در اصل عبرت‌انگیزی را به دنبال داشته است.   براساس این پژوهش، افراد معتاد به الكل ازنظر درك و برداشت‌ ذهنی طنز‌‌ها و   لطیفه‌ها مشكل دارند و بیشتر مواقع آنها را جذاب، خنده‌دار یا حتی جالب   نمی‌دانند.
  در این بررسی كه در یك كلینیك روانپزشكی در شهر بوخوم انجام شد، پژوهشگران   از این معتادان به الكل، آزمون‌های روان‌شناسی مختلفی به عمل آوردند تا   وضعیت خلقی، توانایی‌های ذهنی و هوشی، حافظه و نیز قابلیت‌های روانی -   حركتی آنها را اندازه‌گیری كنند. در ضمن به‌عنوان بخش مهمی از تحقیق ظرفیت و   توانایی افراد معتاد به‌ الكل را در تفسیر و برداشت از جوك، طنز و   لطیفه‌ها نیز مورد بررسی موشكافانه‌ای قرار دادند. در نهایت نتایج حاصل از   این افراد با نتایج افراد عادی كه به الكل معتاد نبودند، مورد مقایسه قرار   گرفت.
  شاید در بین اطرافیانتان، افراد شوخ‌طبع زیادی داشته باشید. حتما این افراد   طی صحبت‌هایشان به كرات از طنزها و لطیفه‌های مختلف استفاده می‌كنند. كمی   فكر كنید. یكی از طنز‌های شایعی كه این افراد استفاده می‌كنند شناسایی   تشابه میان افراد یا اشیای مختلف است. به‌طور مثال حتما از شما پرسیده‌اند   كه شباهت تاكسی‌ و هویج چیست؟
  اگر كمی حس شوخ‌طبعی و هوش خود را به كار بیندازید خواهید فهمید كه تنها   تشابه آنها احتمالا رنگ نارنجی آنهاست. پژوهشگران این طرح هم از این روش   استفاده كردند و برای شركت‌كنندگان گزینه‌های مختلفی مطرح می‌‌كردند تا   تشابه آنها را پیدا كنند. نتایج هم قابل پیش‌بینی بود. افراد عادی در ۹۲   درصد از موارد به وجود شباهت پی بردند. جالب‌ترین یافته مطالعه این بود كه   وقتی برای افراد الكلی طنز یا لطیفه‌ای تعریف می‌شد، اكثرا اعلام می‌كردند   كه این لطیفه برای آنها بی‌مزه بوده یا اصلا منظور از آن را نفهمیده‌اند.
  ● افت هوش و ذكاوت
  از دیگر یافته‌های جالب این مطالعه این بود كه نشان می‌داد در افراد معتاد   به الكل، سطح هوش و ذكاوت افراد كاهش چشمگیری پیدا می‌كند. این افت نه تنها   در حس شوخ‌طبعی و بذله‌گویی افراد به‌طور قابل توجهی نمایان بود بلكه   توانایی‌های آنها در شغل و كارهای روزمره را نیز تحت تاثیر قرار داده بود،   به‌طوری كه این افراد را در محیط كار به افرادی بداخلاق، انعطاف‌ناپذیر،   بی‌ذوق و خسته‌كننده تبدیل كرده بود.
  در ضمن، میزان قدرت حافظه و نیز توانایی انجام فعالیت‌های ذهنی (نظیر   محاسبات ریاضی در ذهن) نیز در آنها كمتر شده بود و كارهای لذت‌بخشی نظیر   خیالبافی و رویا‌بافی نیز در آنها بسیار كمتر از افراد سالم و معمولی دیده   می‌شد. این افراد نه تنها معانی و مفهوم بسیاری از طنزها را درك نمی‌كردند   بلكه واكنش‌های نامناسب نیز نسبت به آنها نشان می‌دادند.
  ● اختلال در ارتباط اجتماعی
  فهم و درك جملات و صحبت‌های دیگران و نیز وضعیت روانی اطرافیان، در برقراری   یك رابطه مناسب با آنها بسیار حیاتی و ضروری است. در اصل بسیاری از   روان‌شناسان، این درك از احساسات و روحیه طرف مقابل را برای افراد به‌عنوان   یكی از بزرگ‌ترین مهارت‌های اجتماعی برمی‌شمرند و آن را بخشی از هوش   می‌دانند. افرادی كه در شناخت وضعیت روحی طرف مقابل خود توانایی بالایی   دارند و در این عملكرد نمره بالایی می‌گیرند، معمولا در روابط اجتماعی خود   بسیار موفق‌تر از دیگران هستند.
  برعكس افرادی كه در چنین آزمون‌ها و شرایطی نمره پایین‌ می‌گیرند، در   ارتباطات اجتماعی خود به شدت به مشكل برمی‌خورند و برخوردها و معضلات آنها   در محیط‌های كاری و غیركاری بسیار زیاد است.
  براساس پژوهش‌ جدید آلمانی‌ها، الكلی‌ها اكثرا از گروه اخیر هستند و   توانایی چندان زیادی در درك وضعیت روانی و احساسات طرف مقابل خود ندارند و   بنابراین نسبت به افراد واكنش مطلوبی نیز نشان نمی‌دهند.
  با این حساب، الكلی‌ها نه تنها به لطیفه‌ها و طنزهای دیگران بلكه نسبت به   تمام احساسات و رفتارهای دیگران به‌طور نامناسب واكنش نشان می‌دهند. این   امر باعث می‌شود كه پس از مدتی فرد الكلی از جامعه طرد و بازگشت او به سطح   عادی فعالیت‌های اجتماعی نیز با مشكل روبرو شود. این افراد نه خود   شوخ‌طبع‌اند و نه از شوخ‌طبعی دیگران لذت می‌برند.
  شدت این مشكل به حدی است كه پژوهشگران آلمانی توصیه كرده‌اند باید برای   چنین افرادی برنامه‌های روان‌درمانی یا رفتاردرمانی منظم با طراحی و الگوی   اختصاصی طرح‌ریزی شود تا به تدریج توانایی بازگشت به یك زندگی اجتماعی   مناسب و مفید برای آنها ایجاد شود.
  پژوهشگران معتقدند تاكنون اكثر تاكیدها و اخطارها درباره الكل، در جهت كاهش   خطرات جسمی آن بوده است. باید به الكلی‌ها اخطار داد كه حتی اگر نگران جسم   خود نیستند باید نگران این باشند كه با اعتیاد به این ماده، باعث می‌شوند   كه دیگر از زندگی لذت نبرند. به عقیده آنها اثرات و عوارض جانبی نامطلوب   الكل بخش مهم‌تری از آثار زیانبار اما نهفته و بی‌سر و صدای الكل را تشكیل   می‌دهد كه تاكنون توجه كافی به آن صورت نگرفته است.‌
  خلاصه اینكه:
  ▪ الكلی ها كمتر از افراد دیگر مفهوم طنزها و لطیفه ها را درك می‌كنند و كمتر از این جملا‌ت لذت می برند.
  ▪ توانایی بذله گویی و شوخی در افراد معتاد به الكل كمتر از دیگران است.
  ▪ الكل علاوه بر انواع آثار نامطلوب و شدید جسمانی، بر بعد روانی افراد نیز اثر منفی دارد.
  ▪ قدرت حافظه و توانایی ذهنی محاسبات ریاضی در الكلی ها، كمتر از افراد دیگر است.

دكتر علی‌ غلامرضانژاد 

روزنامه سلامت
.
.
.

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

يك مطالعه: براي سلامت انسان سوخت الكل از بنزين خطرناكتر است       يك تحقيق كه در آمريكا انجام شده نشان مي‌دهد خودروهايي كه با سوخت الكل اتانول حركت مي‌كنند بيشتر از خودروها و كاميون‌هاي بنزيني در بروز بيماري‌ها و مرگ و مير ناشي از بيماري تنفسي موثرند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از سانفرانسيسكو، "مارك جكوبسون" يك دانشمند هوا در "دانشگاه استنفورد" كه سرپرستي اين مطالعه را بر عهده داشت گفت، مطالعات نشان مي‌دهد اگر همه خودروهاي سواري و كاميون‌ها اتانول‌سوز شوند، مرگ و ميرهاي ناشي از هوا، برابر و يا بيشتر از زماني خواهد بود كه خودروها بنزيني‌باشند.

اين مطالعه، استفاده از اتانول را كه از ذرت و ديگر غلات به دست مي‌آيد و بسياري اميدوارند موجب كاهش آلودگي هوا و كاستن از وابستگي به نفت شود، زير سوال مي‌برد.   .  .  .    نگاهی به عوارض منفی الکلیسم       الکل پس از مصرف خوراکی، سریعاً جذب و در تمام آب بدن توزیع می شود. ۹۰ درصد آن در کبد متابولیزه شده و بقیه از طریق ریه، کلیه و پوست دفع می شود.

مصرف الکل منجر به تشکیل استیل آلدئید می شود و منجر به افزایش NADH می شود و آن نیز منجر به افزایش اسیدلاکتیک و اسید اوریک- هیپرلیپیدمی - هیپوگلیسمی و هیپو پروتئینی می شود. خود استیل آلدئید نیز اثرات توکسیک داشته و منجر به مرگ سلول می شود.

مصرف طولانی الکل باعث کمبود پروتئین، منیزیوم، روی، کلیسم، کوچک شدن مغز، ضعف بینایی، کبد چرب، هپاتیت، فشارخون، کم خونی، بالا رفتن چربی خون و کم شدن پلاکت خون می شود. مصرف طولانی مدت و بیش از اندازه الکل یکی از علل عمده بیماری های کبدی در جوامع غربی است.

مقدار و طول مدت مصرف الکل مهمترین عوامل خطرساز در ایجاد بیماری های کبدی ناشی از الکل هستند که مردان بیشتر مستعد ضایعات کبدی حاصل از الکل هستند که مصرف بیش از ۶۰ تا ۸۰ گرم الکل در روز برای مدت چندسال باعث بیماری های کبدی از جمله سیروز کبدی است.

در حالی که خانم ها در معرض خطر بالقوه بالاتری برای ابتلا به بیماری های کبدی با مصرف ۴۰ - ۲۰ گرم الکل در روز هستند.

● علائم مسمومیت با الکل

سطح خون الکل ارتباط مستقیمی با علائم و نشانه های بالینی دارد. با افزایش سطح خونی، گفتار مبهم، عدم تعادل و آهستگی یا نامنظمی حرکات چشم ایجاد می شود.

در سطح خونی بالاتر دپرسیون «CNS» و اختلال عملکرد مخچه دیده می شود که با کاهش تنفس، استفراغ، پرحرفی، خواب آلودگی، رفتار بدون کنترل و در بعضی افراد ممکن است دچار رفتار تهاجمی شدید شود. مصرف طولانی مدت و بیش از اندازه الکل منجر به ضایعات کبدی به سه صورت می شود:

۱) کبد چرب

۲) هپاتیت الکلی

۳) سیروز کبدی کبد چرب اولین و شایع ترین پاسخ کبد به افزایش مصرف الکل است که باعث تجمع چربی در سلول های کبدی، اطراف ورید ها و باعث تغییرات گسترده عملکرد کبد در جهت چرب شدن و درهم ریختن ساختمان سلول های آن توسط چربی ها می شود که ممکن است با ضایعات کبدی پیش رونده همراه باشد.

علامت اصلی هپاتیت الکلی صدمات سلول های کبدی است که با دژنراسیون بالونینگ (Ballooning) نکروز نقطه ای (Spotty) که اغلب در موارد شکوفایی بیماری یافت می شود و پیش زمینه سیروز کبدی است.

● خصوصیات بالینی کبد چرب

بزرگی کبد (هپاتومگالی) اغلب بااحساس ناراحتی در ربع فوقانی راست شکم، دردناک در لمس، حالت تهوع و زردی همراه است و ممکن است بسیاری از بیماران بدون علامت باشند. و در آخر سیروز الکلی حاصل از مصرف طولانی مدت الکل است که با سایر انواع ضایعات کبدی حاصل از الکل شامل کبد چرب الکلی و هپاتیت الکلی همراه است.

سیروز الکلی از دیدگاه تاریخی به آن سیروز لانگ (Laennecصs Cirrhoiss) اطلاق می شود که شایع ترین نوع سیروز است که در امریکای شمالی و بسیاری از بخش های اروپای غربی و امریکای جنوبی یافت می شود که باعث از بین رفتن سلول های کبدی می شود و در بسیاری از موارد علائم بیماری شروع بی سر و صدایی دارد.

به آهستگی طی هفته ها و ماه ها پیشرفت می کند، بی اشتهایی و سوءتغذیه به کاهش وزن و کم شدن توده عضلات اسکلتی فرد منتهی می شود. بیمار ممکن است به راحتی دچار کبودی، احساس ضعف فزاینده و خستگی شود و باعث اختلال سلول کبدی و فشارخون شامل زردی و خونریزی از واریس های معده و مری شود. یافته های شایع دیگر شامل طحال بزرگ است و ممکن است موهای بدن مردها بریزد یا بزرگی سینه ها و آتروفی بیضه ها در آنها مشاهده شود که در خانم ها گاهی نامنظمی عادت ماهیانه مشاهده می شود و نهایتاً اکثر بیماران مبتلا به سیروز الکلی کبدی پیشرفته در کمای کبدی می میرند.

● درمان

سیروز الکلی بیماری خطرناکی است که نیاز به مراقبت های پزشکی طولانی و دقیق دارد. درمان بیماری های کبدی زمینه ای عمدتاً حمایتی است. درمان اختصاصی در جهت کنترل عوارض خاص بیماری از قبیل خونریزی واریس ها، معده و مری و آسیت است.

دکتر کمال قضابانویی

روزنامه شرق   .  .  .    مصرف الكل به ديد رانندگان آسيب مي‌رساند       محققان موفق به كشف نحوه تاثير مصرف نوشيدني‌هاي الكلي بر كاهش و آسيب توانايي راننگي كردن شدند.

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا به نقل از شبكه‌ خبري بي‌بي‌سي، مصرف نوشيدني‌هاي الكلي نه تنها قدرت تصميم‌گيري و تعادل را دچار اختلال مي‌كند بلكه توانايي قضاوت عميق را نيز از بين مي‌برد از اينرو رانندگاني كه از اين نوشيدني‌ها استفاده مي‌كنند اغلب نمي‌توانند فاصله‌ها را به درستي تشخيص دهند و در نتيجه تصادف مي‌كنند.

نتايج اين پژوهش‌ها براي مجله علوم روانشناسي منتشر شده است.

در شرايط عادي يك راننده بايد بتواند در مورد فاصله يك درخت يا خودروي ديگر از اتومبيل در حال حركت خودش تصميم‌گيري كند.

به گفته محققان ديد دوربين دو چشمي براي درك عميق از اين امر ضروريست. براي ديدن اشياء به طور واضح ما بايد چشم‌هايمان را حركت دهيم به طوري كه تصوير مورد نظر در محل دقيق گودي لكه زرد در كره چشم قرار گيرد.

اين حركات چشم از طريق 2 سيستم شامل سيستم حركت سريع و سيستم حركت آرام چشم امكانپذير مي‌شود. حركات سريع چشم به بيننده امكان مي‌دهد كه نگاه خود را به سمت نقطه‌اي كه تمايل دارد بياندازد و حركات آرام به فرد اجازه مي‌دهد تا حركت اشيا را دنبال كرده و بر روي لكه زرد ثابت كند تا در حال حركت نيز بتواند اشيا را صحيح و در محل دقيق ببيند.

الكل هر دوي اين سيستم‌ها را مختل كرده و به آنها آسيب وارد مي‌كند.   __________________
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اثرات مخرب مصرف توام الکل و دارو       از مضررات مصرف نوشابه های الکلی هرچه گفته شود بازهم کم است. در اینجا می خواهیم راجع به تاتثر متقابل مصرف این نوشابه ها هنگامی که در حال مصرف دارو هستیم صحبت کنیم.
بله این واقعیت دارد که بسیاری از داروهایی که پزشکان برای بیماران خود تجویز می کنند در مقابل الکل از خود واکنش های نا مناسب نشان می دهند و احتمال بیشتر شدن بیماری یا بوجود آمدن جراحت های جدید را افزایش می دهد. بررسی های انجام شده نشان میدهد که دست کم ۲۵ درصد از پذیرش فوریت های پزشکی در ایالات متحده به این مسئله مربوط می شود.
همچنین آمار نشان می دهد که درصد بالایی از مرگ و میرهای اورژانسی بخاطر مصرف توام نوشابه های الکلی با انواع مواد مخدر می باشد.
در ایالات متحده بیش از ۲۸۰۰ نوع داروی متداول وجود دارد که معمولا" پزشکان آنها را برای بیماران خود تجویز می کنند، همچنین آمار نشان می دهد پزشکان حدود ۱۴ بیلیون نسخه دارو در سال برای مردم در ایالات متحده تجویز می کنند.
با کمال تاسف باید گفت که در آمریکا حدود ۷۰ درصد از مردم بالغ گه گاه الکل مصرف می کنند و ۱۰ درصد از مردم نیز بصورت روزانه به مصرف مشروبات الکلی می پردازند.
در این میان آمارهای گرفته شده از بیمارستان ها و مراکز درمانی نشان می دهد که بدن ۶۰ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان در جامعه مصرف کننده الکل، از خود نسبت به مصرف الکل واکنش نشان میدهند. کافی است این آمار ساده را با حالتی که دارو نیز مصرف شود ترکیب کنید خواهید دید که رقم اعلام شده برای فوریت های پزشکی (۲۵%) کاملا" منطقی و صحیح می باشد.
مشکل بزرگ دیگر در ایالات متحده آن است که بر اثر مصرف بیش از حد الکل، سالخوردگان بتدریج نیاز به ترکیب الکل با سایر مواد مخدر را پیدا می کنند و به این ترتیب به خطرات احتمالی که می تواند گریبانگیر آنها شود می افزایند.
با وجود آنکه جمعیت بالای ۶۵ سال در ایالات متحده حدود ۱۲ درصد می باشد اما همین جمعیت محدود، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از کل بیماران فوریت پزشکی در آمریکا را تشکیل می دهند.
داروها برای تاثیر گزاری وارد خود می شوند و توسط جریان خون به محلی که باید در آنجا بیشترین اثر را بگذارند می رسند و در آنجا تاثیر لازم را بر آن عضو یا بافت مورد نظر می گذارند. سپس به تدریج بر اثر فعالیت و تحولات درونی بدن تاثیر آنها کمتر و کمتر می شود.
الکل هم عینا" مانند دارو عمل می کند با این تفاوت که مقصد نهایی آن بطور مشخص مغز انسان می باشد. تاثیری که مصرف توام این دو می تواند بگذارد آن است که الکل می تواند در جریان حرکت دارو در بدن اختلال ایجاد کند.
یک اشکال می تواند آن باشد که میان الکل و دارو برای گردش در جریان خون و رسیدن به عضو مورد نظر، یک رقابت بوجود آید.
بنابراین با توجه به میزان مصرف الکل ممکن است دارو به هیچ وجه اثربخشی لازم را نداشته باشد و یا برای اثربخشی آن مجبور شویم مقدار استفاده از آن را زیاد کنیم. معمولا" بیماران سرخود با مشاهده این موضوع میزان مصرف دارو را بالا می برند بدون توجه به آنکه مصرف زیاد این دارو ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشد.
خطر بزرگ دیگر آن است که داروی مصرفی ممکن است رفتار الکل را در بدن تغییر دهد که در آنصورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به مغز و بدن انسان وارد آید.
لازم به ذکر است که در حالت کلی آنزیمهای فعال شده توسط الکل در بدن میتوانند بسادگی به جگر و سایر اعضای بدن انسان جراحت های جبران ناپذیر وارد کنند.

آسمان پارس   .  .  .    بروز مشكلات بعد از عمل جراحي در بيماران الكلي بيشتر است       بيماران الكلي بعد از جراحي ها بيشتر از ساير بيماران دچار خونريزي، سرايت بيماري و اختلال در ريتم ضربان قلب و اختلال در بهبود زخم ها مي شوند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته متخصصان انستيتو شاديته، بيماران الكلي بعد از انجام جراحي بر رويشان بطور قابل ملاحظه اي بسيار بيشتر دچار استرس مي شوند و تا حدود سه روز بعد از عمل، ميزان بالايي از هورمون استرس يعني كورتيزول در خون آنها مشاهده مي شود.
بنابراين گزارش، كورتيزول باعث ضعيف شدن سيستم ايمني بيماران الكلي مي شود و بدين ترتيب مشكلات بعد از عمل جراحي در آنها افزايش مي يابد. تاثير ضعيف كنندگي سيستم ايمني توسط الكل با مصرف منظم الكل ايجاد مي شود.
براساس اين گزارش، پزشكان معالج بايد به الكل به عنوان يك فاكتور خطرساز قبل و بعد از عمل جراحي توجه كنند   .  .  .    الكل و مضرات آن       تــمـام الـكل هـا داراي ايـن خواص مي بـاشنـد:

1- الكل در دماي اتاق يك مايع شفاف ميباشد.

2- چـگالي الكل از آب بيشتر بوده و سريـعتـر ازآب تبخير ميگردد. اين ويژگي الكل را تقـطير پذيرميكند.

3- الكل بسهولت در آب حل ميشود.

4- الكل قابل اشتعال ميباشد.

روشهاي توليد الكل متفاوت ميباشد:

1- از تخمير حبوبات و ميوه ها (مانند آبجو)

2- از تقطيرحبوبات و ميوه ها (مانند ودكا، ويسكي، جين)

3- از تـغـيير شـيميايي در سوختـهاي فسـيلي هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت ( الكل صنعتي )

4- از تركيـب شيـميـايي مـنوكســيد كربن و هيدروژن (مانند متانول و الكل چوب).

الـكـل موجود در مشروبات الكلي از نوع اتيل الكل (اتانول) مي بـاشد. مـيـزان اتـانـول در برخي مشروبات الكلي اين چنين است:

آبجو: 4 الي 6 درصد

شراب: 7 الي 15 درصد

شامپاين: % 8 الي 14 درصد

مشروبات الكلي تقطير شده همچون جين، ودكا، ويسكي:40 الي 95 درصد

نحوه جذب الكل در بدن

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ

پـس مـصرف الـكـل در حـدود 20 درصـد آن از طـريق معـده جذب شده و 80 درصد مابقي در روده كوچك جـذب بـــدن ميگردد. سرعت جذب الكل و ميزان قدرت مست كنندگي آن به عوامل زير بستگي دارد:

1- پر و خالي بودن معده: چون بيشتر الكل مصرفي ازطـريــق روده كوچك جذب بدن ميگردد، بنابراين اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دريچه معده براي هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـكل بـه روده كــوچك كند مي گردد و مـدت بيشتري الكل در معده باقي ميماند.

2- وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بيشتر باشد، ديرتر تحت تاثير الكل قرار ميگيرد زيرا الكل پس از ورود به جريان خون در آب كل بدن حل شده و در واقع توزيع ميگردد. بـنـابـراين افراد سنگين وزن تر به خاطر آب بيشتر در بدنشان، ديرتر تـحت تاثير الكل واقع ميشوند.

3- چربي بدن: به علت آنكه الكل قادر به حل شدن در چربي نميباشد، هـر چـه مـيزان چربي بدن بيشتر باشد، فرد بيشتر تحت تاثير قرار مي گيرد. عـكس مـوضـوع نـيز صـدق ميكند افراد عضلاني ديرتر تحت تاثير قرار ميگيرند.

4- جنـســيت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـيـر قــرارمي گيـرند حـتـي اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن اين اسـت كـه ميـزان چـربـي بــدن زنان بيشتر از بدن مردان ميباشد. همچنين بافت عضلاني در زنان كمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنين فاقد آنزيم تجزيه كننده الكل بوده(دي هيدروژناز) كه به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل كرده و نقش تجزيه الكل را بعده دارد. همچنين زناني كه از قرصهاي ضد بارداري استفاده مي كنند، بيـشتر تحت تاثير الكل هستند بـه عـلت آنـكـه قرصـهاي ضـد بارداري متابوليسم الكل را كاهش ميدهند.

5- غلضت الكل: هر چه غلظت الكل بيشتر باشد، جـذب آن بيـشتـر و سـريـعتر است.

6- سرعت نوشيدن، محـيط مـصرف (خانه، ميـهمانـي، محل كار)، خـستگي ( چون كبد آنزيم كمتري توليد ميكند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الكل را افزايش ميدهند) نيز در سرعت جذب الكل و تاثير آن، موثر ميباشند.

7- اگر الكل همراه با ديگر قرصهاي روانگران (اكستازي) مـصرف گـردند قدرت سركوبگري الكل افزايش يافته و ميتواند بسيار خطرناك باشد.

8- افراد الكلي: افرادي كه بطور مستمر الكل مصرف مي كنند، نسـبـت به آن مقاومت پيدا كرده و در واقع بدنشان به مصرف الكل سازگاري پيدا مي كند. بـنابـراين بـراي ايـجاد حالت مستي به الكل بيشتري نياز دارند زيرا:

كبدشان در پي سازش، آنزيم تجزيه كننده بيشتري ترشح ميكند فعاليت نورونهاي دستگاه عصبي و مغزشان افزايش مي يابد راه هاي دفع الكل، اثرات زيانبار كوتاه مدت و بلند مدت...

راه هاي دفع الكل

الكل از 4 طريق دفع ميگردد:

كـليـه 5 درصـد الـكل را از طريق ادرار از بـدن خارج مي كند ششـهـا 5 درصـد الـكـل را از طـريـق بـاز دم خـارج مي كنند مقدار بسياراندكي از طريق تعريق دفع ميگردد قسمت اعظم الكل توسط آنـزيمـهاي كـبد اكسيد شـده و به اسـيـد استـيـك، دي اكسيد كربن و آب تبديل مي گردد

بطور متوسط يك انسان معمولي قادر است 15 ميلي ليـتـر الـكل را در طـي يـك ساعت دفع كند.

ميزان غلظت الكل خون

با اندازه گيري ميزان الكل موجود در خون فرد ميتوان تعيين كـرد چه ميزان فرد تحت تاثير الكل مي باشـد. در زيــر حالات ايجاد شده در فرد بر اساس ميزان درصد الكل درون خون بيان گرديده است:

مرحله نشاط آور (%0.12-0.03): افزايش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعي تر مي شـود، دقـتـش كـاهش مـي يـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل مي گردد، معمولا اولين جمله اي كه به ذهنش ميـرسـد را بـيان ميكند، در حركات ظريف مانند نوشتن دچار مشكل مي شود.

مـرحله برانگيختگي (%0.25-0.09): خـواب آلـوده، در درك و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشكل مي گردد، واكـنش وي در بـرابـر مـحركات كاهش مي يابد، حركات بدن ناهماهنگ مي شـود، بـيـنايـي مخـتـل مـي شــود. حـس چشايي و شنوايي كاهش مي يابد.

مرحله سرگشتگي (%0.30-0.18): فرد گيج و مـبهوت است، شـايـد نـدانـد كجاست و مشغول چه كاريست، سرگيجه دارد و تلوتلو مي خـورد، بـيـش از حد احـساساتي، خشن و يـا مـهربان مـي گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را ديـرتـر احسـاس ميكند، حركات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شيئ كه به سـمتـش پرتاب ميگردد نيست.

مرحله بهت (%0.4-0.25): قادر به حركت نيست، به محـركات واكنش نشان نمي دهد، قادر به نشستن و ايستادن نيست، استفراغ مي كند، مـمكن است بيهوش گردد.

مرحله كما (%0.50-0.35): فرد بيهوش است، احساس شديد سرما،تنفس كم عمق و آهسته ميگردد، ضربان قلب كاهش مي يابد، امكان مرگ وجود دارد.

مرحله مرگ: ميزان 0.50 درصد و يا بيشتر الكل در خون سبب مرگ مي گردد.

اثرات كوتاه مدت الكل بر بدن

ارتـباطهاي بين سلولهاي عصبي تداخل كرده و فــعـالـيـت گـذرگاه هاي مـحـرك عـصبـي را ســركـوب و گـذرگاه هـاي بازدارنده عصبي را افزايش مي دهـد. در كـل يك سركوبگر دستگاه عصبي مي باشد. اتساع مردمك چشم، افزايش ضـربان قـلب، بـي خـوابـي، تـهـوع و اسـتفراق، سرگيجه،احـساس بـي قـراري، خستـگي و اضطراب، جـريـان خـون ســطحي افزايش يافته كه موجب تعريق بدن ميـشود امـا

جريان خون عضلاني را كاهش داده و موجب درد عضلاني ميـگردد. اعتـماد بنفس و شجاعت فرد افزايش مي يـابـد.

كنترل رفتاري كاهش يافـتـه و مـمـكن اسـت فرد دست به عملي زده و يا حرفي بزند كه بعدا پشيمان گردد. فرد اجتماعي تر مي شود. تـعادل بدن كاهش مي يابد، قوه تشخيص فرد كاهش مي يابد، واكنش هاي كند به محركات. چـون سبب دفع آب بدن ميگردد، ايجاد تشنگي و نياز به دفع ادرار افزايش مييابد. مـيـدان ديـد فرد كاهش يافته و گويي دچار نزديك بيني مي گـردد و تنـها اشـيـاء و افراد نزديك بخود را ديده و به آنها توجه ميكند.

اثرات بلند مدت(افراد الكلي)

از دست دادن حافظه، تغيير شخصيت، اختلال در سيستم عصبي،مشكلات پوسـتـــي، اسهال، سوء تـغـذيـه، مشـكـلات مـالي و خـانـوادگـي، رفتـار خـشونت آمـيــز، اضـطـراب و افسردگي شديد، آسيب به مخاط بيني، آسيب دائمي به كبد و مغز، سرطان سيـنه، حنجره، لب و مري، سقط جنين، ناباروري، بي ميلي جنسي، زخم معده، فشـار خــون بالا و سكته قلبي، كم خوني، تورم كبد، اختلال در سيستم ايمني بدن،خود كشي.

نكته: در صورت مصموميت فرد به الـكل، نه نـوشيـدن قـهـوه و يـا دوش آب سـرد و ديــگر اعمال كارساز نمي بـاشد. تـنها زمان نياز است تا الكل بطور كامل از بدنشان دفع گردد. اين زمان معمولا 10 ساعت بطول مي انجامد. در صورت مصموميت شديد حتما بيمار را به بيمارستان منتقل كنيد.

در پايان به خاطر بسپاريد كه الكل يك سم ميباشد و نه يك نوشيدني نشاط آور.

به نقل از سایت مردمان   .  .  .    ترك مصرف نوشيدني‌هاي الكلي باعث افزايش ضريب هوشي مي‌شود       دانشمندان با انجام آزمايش‌هاي اخير خود بر روي موش‌هاي آزمايشگاهي دريافته‌اند كه ترك مصرف نوشيدني‌هاي الكلي باعث افزايش ضريب هوشي اين جانور مي‌شود. به گزارش روزنامه ديلي ميرور اين بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه رشد سلولهاي عصبي مغز موش با توقف مصرف الكلي دو برابر حد طبيعي مي‌شود.دانشمندان مي‌گويند اين امكان وجود دارد كه اين بهبود حالت در همين شيوه پس از توقف مصرف الكل در مورد انسان نيز اتفاق بيفتد.دكتر كيم نيكسون، استاد داشگاه كاروليناي شمالي در اين رابطه خاطرنشان كرد: ‌فقدان الكل به مدت يك هفته در بدن موش رشد سلولهاي مغزي جانور را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهد. قطع مصرف اين ماده با گذشت هفته‌ها، ماه‌ها و سالها فعاليت‌هاي متابوليكي مغز را باز مي‌گرداند و آزمايش‌هاي مفهومي نشان دهنده بازگشت عملكرد سلول‌هاي اين عضو است. براي مدت‌هاي طولاني متخصصان اعصاب معتقد بودند كه تعداد سلول‌هاي مغزي انسان از آغاز تا پايان زندگي ثابت است اما مطالعات اخير نشان داد كه در افراد بزرگسال امكان توليد سلولهاي جديد وجود دارد. مصرف مشروبات الكلي بويژه به صورت قصد باعث نقص فعاليت‌هاي ذهني و كاهش عملكردهاي مغز مي‌شود.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

نيمي از مردان روسيه در نتيجه مصرف مشروبات الکلي مي ميرند       مجله طبي لاسنت انگليس در تازه ترين مقاله خود آورده است: مسموميت ناشي از مصرف مشروبات الكلي تقلبي ، سبب مرگ بيش از نيمي از مردان روسيه در سن كار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در آسياي ميانه، بر اين اساس تيمي پزشکي از انگلستان، علت مرگ مردان 24 تا 54 ساله در شهر ايژفسك روسيه را در طي سالهاي 2003 تا 2005 مورد بررسي قرار داده و دريافتند که علت مرگ 43 درصد از اين مردان، مصرف زياده از حد الكل و مصرف مشروبات تقلبي بوده است.

دانشمندان انگليسي معتقدند: شهر ايژفسك يك نمونه کوچک مي‌باشد و اوضاع در ديگر شهرهاي روسيه بحراني تر است.

در اين مقاله تاکيد شده است: به رغم رشد اقتصادي سالهاي اخير در روسيه، همچنان بسياري از مسائل اجتماعي و بهداشتي در اين کشور لاينحل باقي مانده است.   .  .  .    داروي جديد درمان «الكليسم» موسوم به «كامپرال» به تصويب سازمان غذا و داروي آمريكا رسيد       داروي جديد درمان «الكليسم» موسوم به «كامپرال» به تصويب سازمان غذا و داروي آمريكا رسيد كه اميد‌ تازه‌اي براي كمك به مصرف‌كنندگان الكل است. كامپرال با نام شيميايي «اكامپروسات» براي بيماراني كه به طور فعال الكل مي‌نوشند و يا مواد ديگري علاوه بر الكل استفاده مي‌كنند، فايده چنداني در بر نخواهد داشت. سازمان غذا و داروي آمريكا (fda) در مورد اين دارو توصيه كرده است كه بيمار بايد الكل استفاده نكند و استعمال مواد غير مجاز ديگر را نيز ترك كند تا دارو مؤثر باشد.مكانيسم عمل دارو به طور كامل شناخته نشده اما به نظر مي‌رسد اين ماده با طبيعي كردن مشكلات دو مسير شيميايي مغز علايم محروميت الكل را كاهش مي‌دهد.در آمريكا دو داروي «آنتابيوز» و «نالتركسن» براي درمان الكليسم تصويب شده بود و اين دارو نيز به جمع داروهاي درماني در زمينه الكليسم پيوست.   .  .  .    جایی برای ترک الکل       مستی در فرهنگ ها و جوامع بشری ناپسند تلقی می شود. در ادیان ابراهیمی، مومنان از نوشیدن شراب نهی شده اند. در قوانین رانندگی کسی که پشت فرمان نشسته است نباید تحت تاثیر الکل باشد. دانش پزشکی مصرف مداوم نوشابه های الکلی را منشاء بیماری های مختلفی می داند و افشای استعمال الکل توسط بازیگران، ورزشکاران و مخصوصاً سیاستمداران تاثیر بدی روی محبوبیت آنها خواهد گذاشت.
در کشور ما نام استعاری مشروبات الکلی ام الخبائث به معنای مادر پلیدی ها است، از آن گذشته شارع مقدس آن را حرام کرده است. با این حال در مطلب امروز به این مساله می پردازیم که اگر کسی یا غیرمسلمانی که به دلیلی گرفتار الکل شده چطور می تواند از دست آن نجات پیدا کند؟
از حدود یک دهه قبل انجمن های ترک مواد مخدر فعالیت های خود را آغاز کردند و در سال های اخیر توانستند به موفقیت هایی دست یابند. همزمان دیدگاه جامعه نسبت به مقوله اعتیاد نیز تغییراتی پیدا کرد و باعث شد روش هایی متفاوت با رویکردهای قبلی مجال بروز پیدا کنند. روش کاری مشترک این انجمن ها بر برخورداری دسته جمعی و بدون استفاده از دارو استوار است که با به اشتراک گذاشتن تجربه ها تقویت می شود. در کشورهای خارجی قبل از به وجود آمدن گروه های ترک مواد مخدر موسوم به معتادان گمنام (na) گروه هایی برای ترک الکل فعالیت می کردند که به الکلی های گمنام (aa) شهرت داشتند. هنوز هم در برخی جوامع تعداد گروه های الکلی گمنام بیشتر از معتادان گمنام است. در ایران گروه های متعددی برای ترک مواد مخدر به فعالیت می پردازند و دفاتر و اردوگاه های خود را در نقاط مختلف برپا کرده اند، اما پیدا کردن انجمن ترک الکل دشوارتر است.
با کمک جمعیت خیریه تولد دوباره موفق می شویم با مسوول یکی از این گروه ها در غرب تهران تماس بگیریم و او برای گفت وگو ما را به جلسه گروه دعوت کرد.
جلسه در قسمتی از پارک که به آلاچیق شباهت دارد، برگزار می شود. اعضای گروه حدود ساعت ۵ عصر جمع می شوند ولی «کاوه» و «حامد» دو نفر که سابقه بیشتری در ترک دارند و ارشد گروه محسوب می شوند یک ساعت زودتر آمده اند. کاوه دیگر به سوابق خود افتخار نمی کند. او زمانی که از الکل استفاده می کرد مصرف خیره کننده یی داشت و به همین خاطر در میان دوستانش شهرت پیدا کرده بود . حامد اندام نیرومندی دارد و متولد یکی از محلات مشهور تهران است. او سال های طولانی از عمر خود را در محیطی که شرب خمر رفتاری رایج محسوب می شد گذرانده است. حامد پس از اعتیاد به الکل وارد تهیه و توزیع مشروبات الکلی هم شد. شباهت آنها این است که از سنین نوجوانی خوردن الکل را آغاز کرده و بلافاصله به آن وابسته شده اند. شباهت دوم هم اینکه در دوران کودکی در محیط اطراف خود الکل را شناخته اند.
روزگار خوش زیاد ادامه پیدا نکرد و عوارض مصرف الکل کم کم بروز کردند. حامد در یک رشته ورزشی به طور جدی فعال بود و حتی در مسابقات شرکت می کرد ولی «خیلی مراقب بودم که به ورزشم لطمه نزند و توی باشگاه کسی خبردار نشود ولی کم کم خودش را با پف کردن زیر چشم ها نشان داد. بعد عضلاتم شل و بدنم ضعیف شد. شریکم هم به خارج از کشور رفت و روند تولید دچار مشکل شد. در ورزشی که مهارت داشتم، افت کردم ولی باز هم می خوردم تا روزی که دچار خونریزی معده شدم و رفتم دکتر. دکتر گفت اگر ترک نکنی کارت تمام است. من هم برای ترک کردن بدترین و آسیب رسان ترین روش را انتخاب کردم. یعنی مقدار مواد مخدرم را بالا بردم. نتیجه اینکه به تریاک معتاد شدم و تا مدت ها با آن درگیر بودم. ولی کار درست این بود که به تنهایی الکل را کنار می گذاشتم.»
حامد وابستگی زیادی پیدا کرده بود «وقتی نمی خوردم، دچار تشنج می شدم. با کوچک ترین تحریکی حتی یک نگاه عصبی می شدم و از جا می پریدم. پرخاشگر و بدبین می شدم. وقتی هم که می خوردم وزوز گوش و سرگیجه و تاری دید می آورد.
ترس از مردن و چند عامل دیگر باعث شد که حامد الکل را ترک کند که البته روش درستی را برای این کار در پیش نگرفت ولی کاوه با ماجراهای پیچیده دیگری درگیر شد. او می گوید؛ «درست در اوج پول جمع کردن، شریکی که در آذربایجان داشتم سرم کلاه گذاشت. از این طرف در ایران هم به خاطر معاملات غیرقانونی جریمه شدم. رفتم آذربایجان که طرف را پیدا کنم فرار کرده بود. بعد از کلی دردسر خبرش را از شهر گنجه گرفتم. در سرمای زمستان رسیدم به خانه اش و سر خیابان منتظر شدم تا بیرون بیاید، تا نصفه شب منتظر ماندم ولی خماری الکل بالا زد. هر کاری کردم نتوانستم مقاومت کنم. تا بروم خودم را بسازم و برگردم طرف فرار کرده بود. اگر معتاد الکل نبودم می گرفتمش. خراب و ورشکست برگشتم.» اولین تغییر از اینجا شروع می شود «وقتی به باکو رسیدم، خانم منشی شرکت که وضعم را دید من را به جلسه ترک الکل برد. آنجا برای اولین بار الکلی های گمنام را دیدم. گفتند با صدای بلند بگو چند وقت است الکل نخورده یی. گفتم ۴ ساعت است که پاکم. همه تشویقم کردند. از آن جلسه که بیرون آمدیم خانم منشی من را به جلسه دیگری برد. آنجا ۸ ساعت پاک بودم همین طور پیش رفت و تا ۱۵ روز لب به الکل نزدم. به ایران که رسیدم ارتباطم با جلسات قطع شد و دوباره مشروب خوردم ولی حالم خیلی بد شد. به خاطر آن ۱۵ روز پاکی واکنش بدنم به الکل تغییر کرده بود. رفتم سراغ برادرم و چند شب توی مغازه اش خوابیدم. پول و کار و خانواده ام را از دست داده بودم. یادم هست ظهر یک روز تعطیل تنها توی مغازه نشسته بودم. کرکره پایین بود. صدای اذان آمد. یاد گذشته ها افتادم. زدم زیر گریه، مشروب نداشتم، تریاک داشتم که ریختم توی چاه. حال خودم را نمی فهمیدم. فردا صبح برادرم آمد گفت؛ چرا شیشه ها را شکسته یی؟ چرا دستت زخمی شده؟ بعد گفت که مادرمان سفره نذری پهن کرده است. دوباره گریه ام گرفت. طرف ظهر راه افتادم و رفتم دفتر یکی از گروه های ترک اعتیاد. اول گفتند اردوگاه دیگر جا ندارد ولی بعد از ماجراهایی بالاخره اسمم را نوشتند. رفتم اردوگاه و آنجا ترک را شروع کردم.»
کم کم اعضای جلسه جمع می شوند و کاوه شروع برنامه را اعلام می کند. بعد از یک سری مقدمات تمام اعضای گروه که با اسم کوچک خطاب می شوند اعلام پاکی می کنند. پاکی ها از ۵ سال که به کاوه تعلق دارد و ۴ سال که مدت پاکی حامد است تا چند روز نوسان دارد. عضو جدیدی که به گروه پیوسته است معرفی می شود. بیست و چند سال دارد و هر روز مشروبات الکلی می خورده است. تمام گفت وگوهای جلسه در مورد مضرات الکل است و هر کس از آسیب هایی که به خاطرالکلی بودن به خودش و دیگران زده است صحبت می کند. اساس جلسات ترک مواد اعتیادآور بر این فرض استوار است که اعتیاد به دلیل تماس و تایید گروهی دیگر از مصرف کنندگان تقویت خواهد شد و اگر مصرف کننده در میان حلقه یی از کسانی باشد که رفتار معکوس یعنی ترک مواد مخدر را تشویق و ترویج می کنند می تواند با استفاده از تجربیات آنها انگیزه بیشتری برای ترک پیدا کند. صحبت کردن در این جلسات اجباری است و کسی نباید ساکت بماند. حامد می گوید؛ «کسی که مست است دقیقاً می داند کجاست و چه کار می کند ولی جلوی خودش را نمی گیرد. یک بار با بچه ها دور هم نشسته بودیم. یکی از دوستانمان با سر و صورت آشفته و کتک خورده آمد. دسته جمعی به قصد انتقامجویی راه افتادیم. بچه ها زنجیر و چوب داشتند. من یک قمه بلند برداشته بودم که آلت قتاله خطرناکی است. وسط دعوا قمه را از غلاف کشیدم. مست بودم. همه حتی دوستان خودم فرار کردند. دور خودم می چرخیدم و قمه را تاب می دادم. هیچ کس جلو نمی آمد. دقیقاً می دانستم اگر نوک قمه به هر کس بخورد بیچاره می شوم ولی الکل آدم را منگ می کند. خدا رحم کرد که اتفاقی نیفتاد و با آمدن پلیس ماجرا ختم شد وگرنه الان اعدام شده بودم.»
تقریباً در هیچ کدام از معدود جلسات الکلی های گمنام ایران، الکلی خالص حضور نداشته است و عمده افراد در کنار الکل به مصرف مواد مخدر هم می پردازند. تجربیات دوران ترک هم مشترک هستند. پس از دو ساعت گفت وگو جلسه به پایان می رسد و اعضا با حلقه زدن و گرفتن دست های یکدیگر دعای پایانی را می خوانند. هوا تاریک شده است و کاوه برگه های صورت جلسات را جمع می کند. یک سوال باقی مانده است. آن خانم منشی که کلاس های ترک الکل را به تو معرفی کرد چی شد؟ کاوه برگه ها را درون کیفش می گذارد و می گوید؛ «ازدواج کردیم الان هم به خاطر کمک و حمایت او ترک کرده ام. حالا هم فکر می کنم وظیفه دارم برنامه الکلی های گمنام را دنبال کنم تا شاید چند نفری هم با این جلسه ها مثل من الکل را ترک کنند.»

محمد سرابی

روزنامه اعتماد   .  .  .    تحقيق پژوهشگران‌آمريكايي درموردتاثيرتبليغات برروي ميزان‌مصرف مشروبات‌الكلي       پژوهشگران آمريكايي روزدوشنبه‌اعلام كردند:جوانان ونوجوانان تحت تاثير تبليغات براي مشروبات الكلي، مشروبات بيشتري مصرف مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري رويترز از شيكاگو، "لسلي سنديدر" سرپرست اين تحقيق از دانشگاه "كنتيكت " كه در نشريه "بيماريهاي كودكان و جوانان" منتشر شده ،نوشته است:جوانان در سنين ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۶‬سالگي با هر تبليغ اضافي مشروبات الكلي كه در هر ماه مشاهده كنند ، يك درصد مصرف مشروبات الكلي خود را افزايش مي‌دهند.

يافته‌هاي اين تحقيق كه درفواصل سالهاي ‪ ۱۹۹۹‬تا ‪ ۲۰۰۱‬برروي ‪ ۱۸۷۲‬جوان و نوجوان و به طورتصادفي صورت گرفته ،مغاير با استدلال صنعت مشروبات الكلي است كه فقط افراد بزرگسالي كه مشروبات الكلي مي‌نوشند به‌تبليغات آن اعتنا دارند.

براساس يك يافته‌ديگراين تحقيق ،افرادي كه دراين نظر سنجي شركت كردند اظهارداشتند، باهر دلار اضافي كه‌بر روي تبليغات مشروبات الكلي در رسانه‌هاي جمعي مشخصي هزينه شود ،آنان سه درصد درماه مشروبات الكلي بيشتري مي‌نوشند.

در بازارهايي كه بشدت براي مشروبات الكلي تبليغ مي‌شود با اختصاص هر ‪۱۰‬ دلار در هر ماه ، نوشيدن مشروبات الكلي در سن ‪ ۲۵‬سالگي به ‪ ۵۰‬بار در ماه افزايش مي‌يابد.

اين تحقيق عرضه تبليغات را در چهار رسانه تلويزيون، راديو، مجله و تابلوهاي تبليغاتي اندازه‌گيري كرده است .

"سيندر" در اين تحقيق نوشت : " اين نتايج همچنين مغاير باادعاهايي است كه اين تبليغات به ميزان نوشيدن مشروبات الكلي جوانان ارتباطي ندارد و فقط به افراد مسن تروكساني كه‌به سن قانوني نوشيدن مشروبات الكلي رسيده‌اند تاثير مي‌گذارد."
"ديويد جرنيگان"، از دانشگاه "جورج تاون " واشنگتن در مقاله‌اي درباره اين تحقيق دراين نشريه نوشت:اين تحقيق نخستين نوع درارتباط دادن استفاده جوانان از مشروبات الكلي با تدابير هزينه‌هاي صنايع توليدكننده مشروبات الكلي در زمينه تبليغات است.

وي نوشت : اين تحقيق سووالاتي در زمينه بحثهاي صنايع توليدكننده مشروبات الكلي در زمينه اينكه حدود ‪ ۱/۸‬ميليارد دلار در سال هزينه‌اي كه از سوي آنها براي تبليغات صرف مي‌شود ،هيچ تاثيري بر روي افراد كم سن و سال ندارد را مطرح مي‌كند.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

كمبود شادي عامل گرايش به موادمخدر و مشروبات الكلي است       ايرنا: يك محقق روان‌شناسي مي‌گويد:< گرايش جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر و مشروبات الكلي و ناهنجاري‌هاي اجتماعي ناشي ازافزايش افسردگي وكمبود عنصر شادي در زندگي‌ ‌آنان است‌.>
زهره لطيفي كارشناس ارشد روان‌شناسي گفت: <بايد جوانان و‌ ‌نوجوانان را مجهز كنيم كه خودشان عامل افزايش شادي در خودشان باشند و شادي را در‌ ‌شركت در پارتي‌هاي ناسالم استفاده از مشروبات الكلي، مواد مخدر و روابط ناهنجار‌ ‌جستجو نكنند.> ‌ وي افزود: <بايد آنان را به اين باور رساند كه با شادي‌هاي مفرح اجتماعي و مطابق‌ ‌با موازين اسلامي مي‌توانند سلامت روح و جسم خويش را تامين كنند.> وي توضيح داد: <شادماني تركيبي‌است از عاطفه مثبت، رضايت از زندگي و نبود عواطف‌ ‌منفي مانند افسردگي و اضطراب كه در جهان امروزي يكي از بخش‌هاي مهم كيفيت زندگي‌ ‌را تشكيل مي‌دهد   .  .  .    سن شروع مصرف سيگار و الكل در معتادان زير ‪ ۱۹‬سال است       معاون مركز تحقيقات اعتياد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت: بر اساس نتايج يك تحقيق بيشتر معتادان كشور در سنين زير ‪ ۱۹‬سالگي مصرف سيگار و الكل را آغاز مي‌كنند.

دكتر "هومان نارنجي ها" در گفت و گو با خبرنگار گروه علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود: در تحقيقي با عنوان "روش ارزيابي سريع وضعيت سوء مصرف مواد" ‪ ۶‬هزار معتاد در سه حوزه مراكز درماني دولتي و خصوصي، زندانها و معتادان خياباني مورد بررسي قرار گرفتند.

مجري اين تحقيق گفت: بر اساس نتايج اين تحقيق نزديك به ‪ ۸۵‬درصد معتادان دخانيات مصرف مي‌كنند و دراين بين حدود ‪ ۷۰‬درصد آنها مصرف سيگار را در سنين زير ‪ ۱۹‬سالگي آغاز كرده‌اند.

دكتر نارنجي‌ها افزود: همچنين بر اساس نتايج اين تحقيق حدود ‪ ۳۰‬درصد معتادان الكل مصرف مي‌كنند كه حدود ‪ ۶۵‬درصد آنها در سن زير ‪ ۱۹‬سالگي مصرف الكل داشته‌اند.

وي گفت: براساس ديگر نتايج اين تحقيق، حدود ‪ ۱۵‬درصد معتادان تزريقي، تزريق را از سن زير ‪ ۲۰‬سال شروع كرده‌اند، حدود ‪ ۳۵‬درصد آنها بين ‪ ۲۰‬تا‪۲۴‬ سال و حدود نيمي از معتادان تزريقي در سنين زير ‪ ۲۵‬سالگي تزريق را آغاز كرده‌اند.

دكتر نارنجي‌ها اضافه كرد: بيشتر معتادان اولين محل شروع تزريق آنها با فراواني ‪ ۲۵‬درصد در منزل خودشان بوده و بعد از آن ‪ ۲۲‬درصد در منزل دوستان و ‪ ۲۰‬درصد از آنها براي اولين بار در مهماني دوستان تزريق كرده اند.

وي گفت: بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق حدود ‪ ۶۳‬درصد از معتادان تزريقي عمل تزريق را دوستانشان براي آنها انجام مي‌دهند.

وي يادآور شد: حدود ‪ ۲۶‬درصد از معتادان بصورت مشترك سرنگ و سرسوزن را استفاده مي‌كنند و اين رقم در زندانها بالاتر از ساير حوزه‌ها بوده است.

وي با بابيان اينكه بيشتر معتادان تزريقي در ناحيه دست تزريق مي‌كنند افزود: حدود ‪ ۱۱‬درصد از آنها در رگ گردن تزريق مي‌كنند و بين ‪ ۱۵‬تا‪ ۲۰‬درصد از آنها ديگر هيچ رگ سالمي براي تزريق ندارند.

دكتر نارنجي‌ها تصريح كرد: يافته‌هاي ديگر اين تحقيق نشان مي‌دهد از بين كل جمعيت معتادان كشور ‪ ۶۱/۵‬درصد از آنها اقدام به درمان كرده‌اند و حدود نيمي از آنها چهار سال بعد از مصرف مواد به درمان روي آورده‌اند.

وي گفت: در اين تحقيق شاخص‌هاي اجتماعي، اقتصادي و جغرافيايي معتادان نيز مورد بررسي قرار گرفت و نتايج اين بررسي نشان داد معتادان بطور يكساني در اين سه حوزه پراكنده‌اند.

دكتر نارنجي‌ها افزود:بر اساس نتايج اين تحقيق اعتياد تمام لايه‌هاي اجتماعي را گرفتار كرده است ولي بي‌خانمانها و فقيران آنها به علت اينكه در سطح شهر پراكنده هستند بيشتر به چشم مي‌خورند.

در اين تحقيق كه توسط مركز آموزشي و پژوهشي سوء مصرف و وابستگي به مواد (موسسه داريوش) انجام شده است تعداد ‪ ۶‬هزار معتاد در سه حوزه مراكز درماني اعم از مراكز درماني خصوصي و مراكز درماني دولتي، زندانها و معتادان خياباني مورد بررسي قرار گرفته است.   .  .  .    تصورات نادرست درباره الكل       جام جم آنلاين: انگليسي ها براي پنهان كردن اين واقعيت كه از افسردگي رنج مي برند به مشروبات الكلي پناه مي برند.
به گزارش گاردين به نقل از گزارش بنياد بهداشت رواني ، افزايش نسبت افراد الكلي نسبت مصرف الكل در 50 سال گذشته به دو برابر افزايش يافته نشان اين است كه اين مردم مي كوشند شخصا ناراحتي هاي روحي ، رواني خود را برطرف كنند در حالي كه با اين كار ناخواسته مشكلات خود را تشديد مي كنند.
تحقيق انجام شده براي بنياد فوق نشان مي دهد يك دهم مردم انگليس حدود پنج ميليون نفر هر روز مشروب الكلي مي خورند. همين نسبت مردم مي گويند اين كار را مي كنند تا از احساس اضطراب و افسردگي خود كم كنند و قطع مصرف الكل براي آنان خيلي سخت است.
اين تحقيق همچنين نشان مي دهد برخلاف تصور، فقط 3 درصد از جمعيت 18 تا 34 ساله انگليسي مشروب الكلي مي نوشند در حالي كه اين نسبت براي افراد بالاي 55 ساله 15 درصد است.
براساس اين تحقيق احتمال اين كه افراد داراي اختلالات روحي رواني دائم الخمر باشند دو برابر مردم عادي است.
70 درصد مرداني كه خود را مي كشند پيش از اين كار مشروب الكلي خورده اند.
تحقيق فوق نشان مي دهد 40 درصد افراد به الكل رو مي آورند تا كمتر احساس اضطراب كنند، 26 درصد براي اين كه از افسردگي خلاص شوند و 30 درصد براي اين كه مشكلات خود را فراموش كنند.
حدود 88 درصد از بيش از هزار نفري كه از آنان نظرسنجي شد گفتند ترك كامل الكل براي آنان دشوار است.
آمار دولت انگليس نشان مي دهد 38 درصد مردان و 16 درصد زنان اين كشور بيشتر از ميزان توصيه شده(!؟) الكل مصرف مي كنند و 1.1 ميليون نفر در انگليس وابسته به الكل (دائم الخمر) هستند.
اندرو مك كولوك ، رئيس بنياد بهداشت رواني انگليس گفت : مردم براي اين مشروب الكلي مي خورند تا با مشكلات روحي و رواني و موقعيت كه نمي توانند با آنها كنار بيايند غلبه كنند و از اضطراب و افسردگي خلاص شوند.
گاردين مي افزايد: اما استفاده از الكل براي از بين بردن اضطراب و نگراني موثر واقع نمي شود زيرا الكل مي تواند اعصاب انتقالي را كه مغز به آنها نياز دارد تا از اضطراب افكار نگراني آور خلاص شود، ضعيف كند. به اين دليل است كه بسياري از مردم پس از بدمستي بشدت احساس اضطراب و نگراني مي كنند.
اين گزارش در هفته ملي افسردگي در انگليس انتشار يافت.   .  .  .    درون مغز یک فرد الکلی چه می‌گذرد ؟       ممکن است هیچ وقت نتوانیم بفهمیم مغز یک فرد الکلی چگونه کار می کند ، اما روز به روز بیشتر با تاثیرات الکل بر مغز آشنا می شویم . در آخرین تحقیقات انجام شده ، دانشمندان توانسته اند تاثیرات مخرب الکل را بر بخشی از مغز که رفتار و احساسات را کنترل می کند آشکار کنند .
یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کوئینزلند استرالیا نشان داده است الکل، عملکرد صدها ژن موجود در آمیگدالا را به شدت کند می کند و احتمالا به همین دلیل است که افراد الکلی از اختلالات رفتاری مانند افسردگی یا بدخوابی رنج می برند . این یافته همچنین می تواند توضیح دهد چرا بازپروری الکلی ها معمولا بی نتیجه است و آنها دوباره به الکل روی می آورند .آمیگدالا یکی از کلیدی ترین بخش های سیستم احساسی مغز است که همانند یک واسطه بین پیام های عصبی ورودی و پاسخ های رفتاری عمل می کند. زیست شناسان عقیده دارند این قسمت نقشی اساسی در نیاز مغز به مواد مخدر ایفا می کند . پیش از این ، تصاویر فعالیت های مغزی نشان داده بود آمیگدالای افراد الکلی نسبت به مردم عادی فعالیت بیشتری دارد . بر این اساس رزماری کرایگر و پیتر ویلس ، پژوهشگران واحد تحقیقات الکل دانشگاه کوئینزلند تصمیم گرفتند بررسی کنند آیا عملکرد ژنهای آمیگدالا در افراد الکلی و سالم هم تفاوت دارد یا خیر . آنها با بررسی مغز شش فرد الکلی و مقایسه آنها با مغز افراد سالم متوجه شدند ۷۷۲ ژن ، عملکرد متفاوتی دارند و از این میان ، حدود ۶۶ درصد ژنها عملکرد بسیار پایین تری دارند. این تغییرات به پایین آمدن کیفیت کارکرد سلولهای عصبی ، تخریب در سیستم تولید انرژی این سلولها ، سریع تر شدن چرخه شیمیایی الکل در مغز ، افزایش آسیب پذیری مغز نسبت به اعتیاد و تغییراتی در ساعت زیستی بدن منجر می شود .یکی از جالب ترین یافته های کرایگر و ویلس ، اثر الکل بر ژنی است به نام ژن ساعت per۳ که در چرخه ساعت زیستی بدن فعالیت می کند . آنها نشان داده اند این ژن در افراد الکلی آسیب های زیادی می بیند و موجب اختلالات خواب و افسردگی می شود . آنها همچنین نشان داده اند یک گیرنده احساسی در آمیگدالا به نام گیرنده کانابینوید یک که در مقابله با رفتارهای اعتیادآمیز نقش مهمی بر عهده دارد ، عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان می دهد و به همین دلیل است که آسیب پذیری الکلی ها برای اعتیاد مجدد به الکل بسیار بالاست .
دانشمندان از تعداد بسیار زیاد ژنهای آسیب دیده در مغز افراد الکلی و اثرات گسترده این ژنهای معیوب شگفت زده شده اند ، اما معتقدند آسیب های الکل بر مغز بسیار فراتر از یافته های گروه دانشگاه کوئینزلند است . از این رو آنها می خواهند در مطالعات گسترده تری بفهمند آسیب دیدگی ژنهای مغز چه تغییراتی را در تولید پروتئین ها ایجاد می کند . کرایگر و ویلس نتوانسته اند نشان دهند اثرات مخرب الکل در تمام آمیگدالا وجود دارد یا اینکه فقط بخشی از آن آسیب می بیند ، ولی به خوبی نشان داده اند این بخش از مغز بدترین آسیب ها را در اثر استعمال مداوم الکل متحمل می‌شود .

منبع : NewScientist.com

روزنامه همشهری
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اكثر زنان از مضرات مهم نوشيدني‌هاي الكلي بي‌اطلاع هستند       يك تحقيق انگليسي نشان داد:
اكثر زنان از مضرات مهم نوشيدني‌هاي الكلي بي‌اطلاع هستند

پژوهشگران مي‌گويند؛ زنان نسبت به مضرات مصرف الكل و مهمترين خطري كه اين نوشيدني براي سلامتي آنها دارد، بي‌اطلاع و ناآگاه هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، نتايج يك پژوهش حاكي از آن است كه اكثر زنان نمي‌دانند يكي از مهمترين و بزرگترين خطرات مصرف الكل ارتباط اين نوشيدني با سرطان سينه است.

در حالي كه اكثر زنان مي‌دانند مصرف الكل مي تواند سبب بروز بيماري كبد و يا سرطان كبد شوند اما اكثريت آنها نمي‌دانند كه مصرف نوشيدني‌هاي الكلي سبب بروز سرطان سينه نيز مي‌شود.

اين تحقيق كه در انگليس بر روي 2000 مرد و زن صورت گرفته، وزير بهداشت اين كشور را متعجب كرده است.

بر اساس آمار از هر پنج زن انگليسي تنها يك نفر از رابطه بين مصرف الكل و افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه آگاهي دارد.

اين در حالي است كه در اين كشور حدود چهار ميليون زن به طور افراطي الكل مصرف مي‌كنند.

به گفته پژوهشگران؛ هرچند فاكتورهاي بسياري در ابتلاي زنان به سرطان سينه نقش دارند اما يكي از راه‌هاي مهم براي پيشگيري، پرهيز از مصرف نوشيدني‌هاي الكلي است.

طبق آمار، هر ساله بيش از 45 هزار مورد جديد ابتلا به سرطان سينه در انگليس مشاهده مي‌شود و تقريبا از هر 9 بيمار يك نفر جان خود را از دست مي دهد.   .  .  .    زنان الكلي ديرتر باردار مي‌شوند       پژوهشگران هشدار دادند:
زنان الكلي ديرتر باردار مي‌شوند

پژوهشگران هشدار دادند: مصرف الكل منجر به تاخير در بارداري در زنان مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران در دانشكده پزشكي دانشگاه واشنگتن اطلاعات به دست آمده از دو گروه از دوقلوهاي استراليايي را در اين تحقيقات مورد تجزيه و تحليل قرار داد.

يك گروه از اين دوقلوها بين سالهاي 1893 تا 1964 بدنيا آمده بودند كه 3 هزار و 634 نفر آنها دختر و 1880 نفر آنها پسر بودند.

گروه دوم نيز بين سالهاي 1964 تا 1971 بدنيا آمدند كه 3 هزار و 381 نفر از آنها دختر و 2 هزار و 748 نفر آنها پسر بودند.

در اين پژوهش سابقه وابستگي اين زنان و مردان به الكل در طول عمرشان و سني كه صاحب اولين فرزندشان شدند،‌مورد مقايسه قرار گرفت.

نتايج تحقيقات نشان داد كه وابستگي به الكل مي‌تواند باعث بروز اختلالات توليد مثلي و بارداري در بين نوجوانان و بزرگسالان شود.

اين پژوهش در مجله «مصرف الكل: پژوهش باليني و تجربي» منتشر شده است.

اين پژوهشگران تاكيد كردند كه تاثيرات نامطلوب مصرف الكل روي توان توليد مثلي در زنان بسيار شديدتر و بيشتر از مردان است.

آنها هشدار دادند: زنان نوجوان و كم سن و سالي كه الكل مصرف مي‌كنند بيشتر با اختلالات عادت ماهانه و بارداري‌هاي ناخواسته مواجه مي‌شوند.   __________________  .  .  .    اختلال‌هاي مصرف الكل       • خلق افسرده
• عصبي شدن
• بي خوابي
• عوارض جسمي مصرف الكل (زخم معده، گاستريت،بيماري كبدي)
• حوادث وجراحات ناشي از مصرف الكل
نكته: ممكن است گاهي اوقات مصرف الكل را منكر شوديا مقدار آن را كم‌تر از معمول گزارش كند.
• مشكلات قانوني يا اجتماعي ناشي از مصرف الكل (مشكلات زناشويي، ‌ازدست دادن شغل)
• علايم بازگيري الكل (تعريق، لرزش، كسالت صبحگاهي، توهمات و تشنج)
• خانواده ممكن است زودتر از بيمار تقاضاي كمك كند (براي مثال تحريك‌پذير بودن در منزل، ازدست دادن شغل)
نماهاي تشخيصي
نشانه‌هاي مصرف مضر الكل
مصرف زياد الكل
تداوم مصرف باوجود صدمه جسمي واضــــح (براي مثال بيماري كبدي، خون‌ريزي گوارشي)،‌ صدمه رواني (نظير اضطراب وافسردگي ) ياعواقب اجتماعي (نظير از دست دادن شغل)
نشانه‌هاي وابستگي به الكل
مشكل در كنترل كردن مصرف الكل
علاقه وافر به مصرف الكل
تحمل (نوشيدن مقادير زياد الكل بدون ظاهرشدن مسموميت )
بازگيري (اضطراب، لرزش، تعريق پس ازقطع مصرف )
براي برخي بيماران كه فاقد موارد بالا مي باشند، كاهش مصرف الكل ممكن است مطلوب باشد.
تشخيص افتراقي
علايم اضطراب يا افسردگي ممكن است با مصرف زياد الكل رخ دهد. درصورتي‌كه اين‌گونه علايم پس از دوره ترك نيز ادامه يابند، به بخش مربوط به: افسردگيF۳۲ و اضطراب منتشرF۴۱.۱ مراجعه كنيد.
همچنين مصرف الكل مي‌تواند اختلال‌هاي ديگري نظير ترس از مكان‌هاي عمومي، ‌ترس‌هاي اجتماعي و اختلال اضطراب منتشر را پنهان كند. به همين دليل است که افرادي که اضطراب اجتماعي دارند براي فائق آمدن بر مشکلشان به مصرف الکل روي مي آورند. افراد مبتلا به PTSD نيز اين‌چنين هستند. به طور کلي اختلال‌هاي مصرف الکل با ساير اختلال‌هاي روان‌پزشكي Comorbidity بالايي دارد.

اطلاعات مورد نياز براي بيمار وخانواده
۱) وابستگي به الكل يك بيماري جدي است. قطع يا كاستن از مصرف الكل فوايد رواني وجسمي را به همراه دارد.
۲) نوشيدن الكل در طي حاملگي مي‌تواند به كودك صدمه بزند.
۳) دربرخي موارد مصرف مضر الكل، ‌حتا اگر علايم وابستگي وجودنداشته باشد، ‌كاهش يا قطع مصرف هميشه مطلوب است .
۴) براي بيماراني كه دچار وابستگي به الكل هستند، هدف فقط ترك الكل است.
۵) عود مصرف امري شايع است. کاهش ياقطع مصرف اغلب نيازمند اقدامات مکرراست. نتيجه اقدام، بستگي به انگيزه واعتماد به نفس بيمار دارد.
مشاوره با بيمار وخانواده
۱) براي كساني كه خواهان توقف فوري هستند:
• روز مشخصي رابراي توقف مصرف تعيين كنيد.
• با بيمار در مورد روش‌هاي اجتناب از مصرف و همچنين راه‌هاي مقابله با موقعيت‌هاي مشكل (نظير برخوردهاي اجتماعي يا حوادث استرس آور) به بحث بپردازيد.
• براي كمك به بيمار درجلوگيري از مصرف الكل، ‌درباره روش‌هايي براي كنار آمدن با حوادث استرس آور بدون استفاده از الكل ويا طرز برخورد و پاسخ‌گويي به دوستاني كه هنوز الكل مي‌نوشند، طرح‌هاي خاصي ارايه دهيد.
• اعضاي خانواده يا دوستاني را كه از قطع مصرف الكل حمايت مي‌كنند، شناسايي كنيد.
۲) درصورتي‌كه كاهش مصرف الكل هدفي عاقلانه تر به نظر مي رسد،( يا درصورتي‌كه تمايلي به قطع ندارد):
• درباب هدفي معين براي كاهش مصرف با وي مذاكره كنيد (همچون اين‌كه بيش از دوبار در روزالكل مصرف نكند ودرهر هفته دوروز از مصرف الكل احتراز كند).
• به بحث درمورد استراتژي‌هاي احتراز يا كنار آمدن با موقعيت‌هاي خطرناك (همچون موقعيت‌هاي اجتماعي، حوادث استرس آور ) بپردازيد.
• به معرفي روش‌هاي مراقبه شخصي و رفتارهايي كه متضمن مصرف بي خطرتر الكل مي‌باشند بپردازيد (همچون محدود كردن زمان، نوشيدن آهسته تر الكل ).

۳) براي بيماراني كه درحال حاضر علاقه‌مند به قطع يا كاستن از مصرف نيستند:
• آن‌ها را طرد يا سرزنش نكنيد.
• مشكلات طبي ويا اجتماعي ناشي از مصرف الكل را برايشان روشن كنيد.
• براي آينده قرار ملاقاتي بگذاريد تا دوباره به بحث درمورد نوشيدن الكل بپردازيد.
• برخوردي غير داورانه داشته باشيد.
۴) سازمان‌هاي خودياري (همچون ( Alcoholics Anonymous اغلب مفيد مي باشند.
درمان دارويي
براي بيماراني كه از علايم بازگيري خفيف رنج مي‌برند:
پايش مكرر
‌حمايت
‌اطمينان بخشي
مصرف مايعات به حدكفايت وتغذيه مناسب كافي بوده، نياز به دارو نمي‌باشد.
بيماراني كه سندرم بازگيري را درحد متوسط نشان مي دهند:
نيازمند مصرف هم‌زمان بنزوديازپين هستند.
سم زدايي دراكثر اين موارد مي‌تواند به صورت سرپايي ودرمنزل انجام شود.
در مواردي كه بيماردر خطر سندرم بازگيري پيچيده است:
(براي مثال: سابقه تشنج يا دليريوم ترمنس، ‌مصرف بسيار زياد و تحمل فراوان سومصرف مواد مشخص چندماده، اختلال رواني يا جسماني همراه وشديد) و حمايت اجتماعي نيز ندارد يا اين‌كه در خطر خودكشي است، سم‌زدايي بايد به صورت بستري انجام شود.
- مصرف كلرديازپوكسايد به ميزان ۱۰ ميلي گرم توصيه مي‌شود. دوز اوليه را بايدبراساس شدت علايم بازگيري تجويز كرد و محدوده اين دوزاژ را مي‌توان از ۵تا ۴۰ ميلي گرم چهارباردرروز درنظر گرفت. تجويز چنين مقاديري مستـلزم نظارت نزديك وماهرانه پزشك است.
گرچه از رژيم درماني زير به صورت فراگير استفاده مي‌شود، با اين وجود انتخاب دوزاژ وطول مدت درمان منوط به شدت وابستگي به الكل وعوامل فردي (همچون وزن، جنس و عمل‌كرد كبد) است:
روزاول ودوم: ۳۰-۲۰ ميلي گرم QDS
روزسوم وچهارم: ۱۵ ميلي گرم QDS
روزپنجم: ۱۰ ميلي گرم QDS
روزششم: ۱۰ ميلي گرم QDS
روزهفتم: ۱۰ ميلي گرم BD
تجويز داروهاي بيمار بايد توسط خانواده صورت گرفته ودر دست بيمار نباشد. درغير اين‌صورت سومصرف بنزوديازپين يا مصرف بيش از اندازه آن محتمل خواهد بود.
مصرف تيامين (۱۵۰ ميلي گرم درروز، دردوزهاي منقسم ) به صورت خوراكي به مدت يك‌ماه توصيه مي‌شود. از آن‌جايي كه تيامين خوراكي ناكافي است، درصورت بروز علايم زير، بيمار را به سرعت به مركزي برسانيد كه امكان تزريق وريدي اين ويتامين رادارا هستند.
آتاكسي، گيجي، اختلال حافظه، دليريوم ترمنس، كاهش درجه حرارت، افت فشار خون، افتالموپلژي (فلج عضلات چشمي) يا ازدست دادن هوشياري.
- نظارت روزانه در طي روزهاي اول الزامي است. پس از آن مي‌توان دوز دارو را تنظيم و ارزيابي كرد كه آيا بيمار دوباره مصرف الكل را ازسرگرفته است يا خير و يا اين‌كه آيا علايم بازگيري جدي وجود دارد. اضطراب وافسردگي اغلب همراه با مصرف الكل وجوددارد. بيمار ممكن است جهت درمان اين دواختلال به طور خودسرانه از الكل استفاده كرده باشد.
- چنانچه علايم افسردگي واضطراب با گذشت يك ماه از قطع مصرف همچنان باقي بود يا افزايش يافت به بخش افسردگي F۳۲ و اضطراب منتشر F۴۱.۱ مراجعه كنيد. در درمان افسردگي براي چنين مواردي داروهاي ‎مهاركننده جذب سروتونين (SSRI) همچون فلوكستين برداروهاي ضدافسردگي سه حلقه اي ارجح هستند، چراكه داروهاي گروه دوم با الكل تداخل دارند.
- از آن‌جايي كه احتمال سومصرف بنــزوديازپين‌ها دراين موارد بالا است، استـــفاده از اين داروها دردرمان اضطراب توصيه نمي‌شود.
- دي سولفيرام ممكن است در بعضي موارد درتداوم ترك الكل كمك كننده باشد، اما نيازي به استفاده معمول نيست.

مشاوره با متخصص
بازگيري شديد از الكل (همراه با توهم وناپايداري سيستم عصبي خودكار) ممكن است نياز به بستري دربيمارستان واستفاده ازدوز بالاتر داروهاي ضداضطراب داشته باشد.
درصورت وجود اختلال روان‌پزشكي شديد يا بقاي علايم اختلال روان‌پزشكي پس از سم زدايي وقطع مصرف، مشاوره با روان‌پزشك را مدنظر قرار دهيد.   .  .  .    دارو درمانی بیماران مبتلا به اعتیاد الکلی       الکلیسم، بیماری مزمنی است که در صورت درمان نشدن، می‌تواند تهدید کننده حیات باشد و در صورتی که درمان نشده باقی بماند، مانند امراض کشنده مزمنی چون دیابت، فشارخون بالا و آسم، عوارض متعددی را ایجاد کرده و فرد را تا پایان عمر گرفتار می‌کند...
علایم غیراختصاصی الکلیسم عبارت‌اند از: بی‌خوابی، افسردگی، اضطراب، مشکلات گوارشی، اختلالات عملکرد جنسی، تشدید نشانگان پیش از قاعدگی و افزایش فشارخون پورت. با وجود شیوع به مراتب کمتر الکلیسم در کشورهای شرقی، هر عضو از جامعه درمانی کشور، باید سابقه مصرف الکل را در مورد بیماران تصادفی، مبتلایان به اختلالات خوردن، افسردگی، اختلالات اضطرابی و تجاوزات جنسی و جسمی‌ به‌طور دقیق بررسی کند.
● عوامل مستعدکننده
اضطراب، عاملی مستعد کننده برای اعتیاد به الکل است؛ در واقع فرد بیمار از این ماده برای تطبیق دادن خود با شرایط اضطراب‌زا استفاده می‌کند. سابقه هرگونه سوء‌استفاده جسمی‌، جنسی و روانی، فاکتورهای مستعدکننده دیگر است.
هر چند که زنان مصرف الکل را در دوزاژ کمتری در مقایسه با مردان شروع می‌کنند، فاصله نوشیدن نخستین دوز الکل و اعتیاد به الکل در آنان کوتاه‌تر از مردان است و بیشتر از مردان از عوارض جسمی ‌و روانی الکلیسم رنج می‌برند. مرگ ناشی از الکلسیم در زنان، به وقوع عوارضی مانند بیماری‌های قلبی و کبدی، خودکشی و تصادفات مرتبط است. حتی در صورتی که زنان دوز کمتری از الکل را مصرف کرده باشند و طول مدت ابتلا به الکلیسم در آنان کوتاه‌‌تر باشد، میزان تخریب ارگان‌ها در آنها بیشتر است. فارماکوکینتیک الکل نیز در زنان و مردان متفاوت است. در صورت مصرف دوز یکسانی از الکل در مردان و زنان، غلظت خونی بالاتری در زنان مشاهده خواهد شد؛ در نتیجه، زنان به مسمومیت به الکل مستعدترند.
● بیماری‌های همراه
در نتیجه الکلیسم، ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی‌عروقی، مغزی، کبدی، ضعف عضلانی، بیماری‌های استخوانی، فشارخون بالا، سکته مغزی، سرطان و اختلالات متابولیک افزایش می‌یابد. آسیب کبدی ناشی از الکلیسم نیز در هر دو جنس شایع است، اما آسیب کبدی در زنان زودتر و به دنبال مصرف دوز کمتری از اتانول ایجاد می‌شود.
هر دو گروه مردان و زنان مبتلا به الکلیسم، بیشتر از افراد عادی جامعه در معرض خطر شکستگی‌های استخوانی هستند. الکل اثر مستقیم بر استخوان و سلول‌های استخوانی و اثر غیرمستقیم بر دستگاه آندوکرین بدن دارد و موجب تحلیل عضلانی می‌شود که میزان آن وابسته به دوز است. خوشبختانه آتروفی عضلانی ناشی از مصرف الکل مانند آتروفی مغزی ناشی از آن، پس از قطع مصرف برگشت‌پذیر است.
مصرف الکل خطر ابتلا به انواع گوناگون سرطان را افزایش می‌دهد، از جمله سرطان‌های دستگاه گوارش، سر و گردن و سرطان پستان. شیوع سرطان پستان در زنان الکلی، ۴۰ درصد بیشتر از زنان عادی جامعه است، به‌طوریکه این خطر به ازای هر ۱۰ گرم افزایش میزان الکل مصرفی روزانه، تا ۹ درصد افزایش می‌یابد.
● دارودرمانی الکلیسم
هنوز هم برخی متخصصان بر این عقیده‌اند که الکلیسم یک اختلال شخصیتی است و نه یک بیماری قابل درمان. به هر حال در کنار دارودرمانی برای این بیماران، روان‌درمانی و رفتاردرمانی باید وجود داشته باشد.
داروهایی برای درمان مرحله حاد نشانگان محرومیت و نیز برای درمان نگهدارنده پیشنهاد می‌شوند. مرحله حاد نشانگان محرومیت علایم متعددی دارد که البته همگی این علایم در همه بیماران ظاهر نمی‌شوند. اختلالات هشیاری، مشکلات شناختی، اختلالات ادراک در مدت زمان کوتاه، افزایش شدید دمای بدن، فشارخون بالا، تاکی‌کاردی، تعریق فراوان و تهوع از جمله این علایم هستند. این علایم ممکن است طی محرومیت از مصرف الکل یا کمی ‌دیرتر مشاهده شوند.
نخستین دارویی که به عنوان خط اول درمان نشانگان محرومیت معرفی شده، آرام‌بخش‌های خواب آور بویژه بنزودیازپین‌ها هستند. زنان به بنزودیازپین‌ها بیشتر پاسخ می‌دهند، در نتیجه ممکن است دوزاژ دارویی کمتری نیاز داشته باشند. در کل، برای درمان علایم نشانگان محرومیت در مقایسه با اختلالات اضطرابی، دوز بالاتری از بنزودیازپین مورد نیاز است. نارکولپتیک‌ها (‌هالوپریدول، کلوپرومازین، پرومازین) ممکن است در ترکیب‌درمانی با بنزودیازپین‌ها مفید واقع شوند. آگونیست‌های آدرنرژیک مانند کلونیدین نیز همراه با داروهای مذکور به خصوص در کنترل فشارخون بالا و تاکی‌کاردی مفیدند.
از سوی اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا، سه دارو به عنوان درمان اصلی و نگهدارنده الکلیسم پیشنهاد شده‌اند: دی‌سولفیرام، نالترکسون و آکامپروسات.
دی‌سولفیرام داروی چندان محبوبی نیست و کسانی که دی‌سولفیرام مصرف می‌کنند، حتی اگر مقدار بسیار کمی الکل بنوشند، دچار واکنش‌های بسیار ناخوشایندی می‌شوند. در واقع، تداوم پرهیز از الکل تنها پس از بروز عوارض ناخوشایند به دنبال مصرف دوباره آن حاصل می‌شود. عوارض ناخواسته شامل ضعف و طعم فلزی دهان است، اما ممکن است مشکلات جدی‌تری مانند افزایش میزان آنزیم‌های کبدی یا مسمومیت کبدی، افسردگی و مشکلات روانی به دنبال داشته باشد.
نالترکسون، دارویی است که میزان تمایل به الکل را کاهش می‌دهد. هم‌چنین احتمال عود بیماری را کم می‌کند؛ هرچند مصرف آن با بروز عوارضی مانند تهوع، دل‌پیچه، اشک‌ریزش، بی‌قراری، درد استخوان یا مفصل و میالژی همراه است. از آنجا که احتمال دارد مصرف نالترکسون موجب آسیب سلول‌های کبدی شود، تجویز آن در مبتلایان به هپاتیت حاد و نارسایی کبدی ممنوع است. برخلاف انتظار، مصرف شکل تزریقی نالترکسون با بروز همان اثرات ناخواسته و حتی شدیدتر از شکل خوراکی همراه است.
آکامپروسات در بیماران مبتلا به الکلیسم با اختلال اضطرابی، بدون سابقه خانوادگی و سن شروع بالای بیماری‌، گزینه بهتری است. آکامپروسات تمایل به مصرف الکل را کاهش داده، توانایی مغزی را بهبود می‌بخشد. شایع‌ترین عوارض ناشی از مصرف آکامپروسات عبارت‌اند از: اسهال، عصبی شدن و ضعف.
به هر حال با وجود این که سه داروی مذکور در درمان الکلیسم موثر شناخته شده‌اند، نباید برای برطرف کردن مشکلات رفتاری ناشی از این بیماری، داروهای روان‌پزشکی را فراموش کرد. ترکیب این داروها با داروهای روان‌پزشکی تا ۲۰ درصد احتمال ترک دایم الکل را در این بیماران افزایش می‌دهد.

دکتر شیرین میرزازاده

هفته نامه سپید   ______________
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

وابستگي (اعتياد) به الكل       الكل يكي از شايعترين مواد مورد سوء مصرف در در دنياست. وابستگي (اعتياد) به الكل اغلب با عنوان الكليسم ناميده مي شود. الكل موجود در مشروبات الكلي اتانول نام دارد و از تخمير ميوه، سبزي و دانه هاي گياهي به دست مي آيد.

مشروبات الكلي ميزان متفاوتي از الكل را دارند. (برای مثال آبجو ۵% ، شراب ۱۰-۱۵% و ويسکی و عرق حدود ۴۰% الکل دارد.) . مشروبات الکلی به صورت بی رنگ يا به رنگهای متفاوتی توليد می شوند.

بعضي از افراد نيز الكل طبي راكه مايعي بي رنگ است ومصارف پزشكي دارد را با نوشابه هاي مختلف مخلوط مي كنند.

نوع ديگري از الكل كه از چوب بدست مي آيد متانول است كه الكل صنعتي ناميده ميشود. با توجه به سهولت دسترسي به اين ماده و ارزان بودن به كرات مورد سوءمصرف واقع ميشود كه ممکن است به كوري، ‌اغماء و حتي مرگ منجرگردد.

آثار مصرف :
عوارض جسماني: كاهش فشارخون، احساس گرما، تلو تلو خوردن هنگام راه رفتن.
عوارض رواني: رفتار نامناسب، پرحرفي يا كم حرفي، حرف زدن نامربوط،‌ معاشرتي شدن يا گوشه گيري و پرخاشگري، اختلال تعادل و ناتواني انجام حركات ظريف، اختلال در توجه و حافظه.

عوارض طولاني مدت:
اختلال خواب، بيماريهاي معده (زخم معده)، درگيري مري و كبد، سوءتغذيه، افزايش فشارخون و خطر سكته قلبي و مغزي، ضعف عضلاني، ناتواني جنسي و تأخير در انزال، توهمات شنوايي، فراموشي پايدار، افزايش خطر سرطانهاي سر و گردن و دستگاه گوارش.

علائم ترك:
چنانچه فردي پس از مصرف طولاني و زياد الكل ناگهان آن را قطع كند يا مقدار آن را ناگهاني كاهش دهد، به طور متوسط پس از ۸-۶ ساعت علائم زير بروز خواهد كرد:
تعريق، افزايش ضربان قلب، لرزش شديد دست ها، بي خوابي، تهوع و استفراغ، اضطراب، تشنج، توهمات شنوايي و بينايي.
چگونه كمك كنيم؟
بمنظور پيشگيري از ايجاد فراموشي ناشي از مصرف طولاني مدت الكل ، هر فرد الكلي بايد روزانه ۱۰۰ميلي گرم ويتامين ۱b (تيامين) مصرف كند و بايد به مصرف كننده توصيه كرد كه ميزان مصرف روزانه يا هفتگي خود را ثبت كند.

حداقل دو روز در هفته استفاده نكند، از مشروبات الكلي با درصد الكل كمتر استفاده كند يا به صورت رقيق شده مصرف كند. چنانچه فرد دچار مسموميت شديد با الكل شده باشد به منظور حمايت تنفسي و توجه به آب و املاح و حرارت بدن نظارت پزشکی ضروري است.

چنانچه قصد ترك الكل را داشته باشند، نظارت روانپزشك براي شروع داروهاي مسكن و جلوگيري از بروز هذيان ضروري است.

ساير اطلاعات:

۷۲ ساعت تا يك هفته پس از قطع مصرف ناگهاني امكان بروز تشنج و حالتهاي هذياني شديدي كه ممکن است منجر به مرگ شود، وجود دارد كه نظارت تخصصي را در اين دوران الزامی مي كند .   .  .  .    مصرف الكل خطر ابتلا به سرطان پروستات را تشديد مي‌كند       محققان استراليايي تاكيد كردند مصرف نوشيدني‌هاي الكلي خطر ابتلا به سرطان پروستات را تشديد مي‌كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين پژوهشگران هشدار دادند احتمال بروز سرطان پروستات در مرداني كه الكل مصرف مي‌كنند 20 درصد بيشتر از مرداني است كه از مصرف اين قبيل نوشيدني‌ها خودداري مي‌كنند.

انستيتو ملي تحقيقات دارويي استراليا در اين باره گزارش داد كه اين يافته‌ها بر اساس بازبيني نزديك به 36 پژوهش مختلف روي الكل و سرطان پروستات بدست آمده است.

پژوهشگران خاطر نشان كردند اين خطر در دوران ميان‌سالي حتي بيشتر مي‌شود و با افزايش مقدار مصرف الكل افزايش مي‌يابد.

سرطان پروستات عبارت است از وجود سلول‌هاي سرطاني در غده پروستات كه به علت افزايش آندروژن و غدد فوق كليوي بروز مي‌كند و باعث انسداد در دستگاه ادراري مي شود. علت اين سرطان دقيقا مشخص نيست اما زمينه ژنتيكي،‌عوامل هورموني، رژيم غذايي، عوامل شيميايي سرطان زا در بروزاين سرطان موثر هستند.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه سياه پوستان آمريكايي به دليل فاكتور ژنتيك بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌شوند. هم چنين احتمال بروز سرطان پروستات با بالا رفتن سن بيشتر مي‌شود و تغييرات هورموني در اين زمينه نقش دارند. به علاوه متخصصان تاكيد دارند كه مصرف زياد چربي با ايجاد تغيير در متابوليسم كلسترول و استروئيد، احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد.

از سوي ديگر تماس با فاكتورهاي شغلي و محيطي خطر بروز سرطان پروستات را تشديد مي‌كند براي مثال كارگراني كه با كودها، ‌بافتني‌ها و لاستيك و يا بطري‌هاي حاوي كادميوم و هم چنين ويروس‌ها در تماس هستند بيشتر به اين بيماري مبتلا مي‌شوند   .  .  .    مصرف مشروبات الكلي خطر ابتلا به سرطانها را تشديد مي‌كند       كارشناسان هشدار دادند: مصرف مشروبات الكلي خطر ابتلا به سرطان بويژه سرطانهاي كبد و روده را تشديد مي‌كند.
راشل تامپسون مدير برنامه‌ريزي علمي در صندوق تحقيقات سرطان جهاني هشدار داد: مصرف مشروبات الكلي از هر نوعي كه باشد خطر ابتلا به سرطان روده را 18 درصد و سرطان كبد را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد.

به گزارش ایسنا، اين متخصص تحققات سرطان تاكيد كرد: وقتي متوجه مي‌شويد كه سالانه شمار زيادي از مردم انگليس به انواع مختلفي از اين سرطانها مبتلا مي‌شوند با مطالعه بيشتر درمي‌يابيد كه علت اين امر مصرف الكل است. بديهي است كه مصرف اين مواد حتي در مقادير بسيار اندك تاثير قابل توجه و جبران ناپذيري روي بدن بر جاي مي‌گذارد.

بر اساس آمار اين صندوق جهاني؛ سالانه بيش از 3 هزار مورد ابتلا به سرطان كبد در انگليس تشخيص داده مي‌شود كه همين تعداد نيز در سال بر اثر ابتلا به سرطان كبد جان خود را از دست مي‌دهند.

علاوه براين شواهد علمي مستدلي وجود دارد كه نشان مي‌دهد؛ مصرف الكل خطر ابتلا به انواع ديگري از سرطانها مانند سرطان سينه، ‌دهان، مري و حنجره را افزايش مي‌دهد.   .  .  .    تماس جنين با الكل، تمايل به مصرف اين ماده را در دوران بلوغ افزايش مي‌دهد       تماس جنين به هر شكلي با الكل در دوران بارداري تمايل به مصرف الكل را در سالهاي آتي زندگي و دوران بزرگسالي افزايش مي‌دهد.
محققان در پژوهشي بر روي موشهاي آزمايشگاهي دريافته‌اند؛ وقتي جنين موش در معرض مقادير اندكي الكل قرار مي‌گيرد، پس از تولد و بويژه در دوران بلوغ تمايل زيادي به استفاده از اين ماده پيدا مي‌كند.

اين موشها نسبت به بوي الكل از خود واكنش نشان مي‌دهند و به طرف آن كشيده مي‌شوند. استيون يانگنتوب از دانشكده پزشكي نيويورك آپ استيت سرپرستي گروه محققان را در اين پژوهش برعهده داشته است.

اين محققان تاثيرات اجتماعي و رفتاري موشهايي را كه در تماس با اتانول بودند در دوران بلوغ و بزرگسالي مورد بررسي و مطالعه قرار دادند. پس از دستيابي به نتايج فوق، محققان همين يافته را بين موشها و انسانها مورد مقايسه و ارزيابي قرار دادند.

آنها دريافتند كه جنين انسان نيز مانند جنين موش از تماس با الكل در دوران جنيني تاثير مي‌پذيرد.

به گزارش ایسنا، محققان تاكيد كردند: اين يافته مي‌تواند يك ويژگي ريشه‌اي را در تمام گونه‌هاي پستانداران نشان دهد به اين معني كه براي جنين اين جانداران پذيرش و جذب شدن به سوي منابع غذايي كه مادر در دوران بارداري استفاده مي‌كرده است بسيار مهم و نكته‌اي قابل توجه و بررسي است.

جزئيات اين تحقيق در مجله «عملكردهاي رفتاري و مغزي» منتشر شده است.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

بنیاد الكلی های گمنام       NA برداشتی از AA یا Alcoholics Anonymous است. بنیاد «الكلی های گمنام» یا AA به وسیله دو الكلی به نام های بیل ویلسون و دكتر باب اسمیت پایه گذاری شد.

حمید ابراهیم زاده:«من افشین هستم یك معتاد، یك ساله كه پاكم.» صدا زیر درختان كهنسال پارك و در سایه روشن برگ های سبز و پرطراوت آن افتاد و بعد ساكت شد. تمام آنهایی كه اطراف این پسر ۲۵ساله بلندقد و شیك پوش نشسته اند لبخندی بر لب دارند و در نگاهشان هیچ نشانی از حسادت و حسرت نیست. امروز جشن تولد است. تولد یك سالگی افشین ۲۵ساله. تنها جایی كه می توان چنین جشن تولدی را برگزار كرد میان اعضای گروه «معتادان گمنام» است.
«Narcotics Anonymous» كه به اختصار NA نامیده می شود همان گروهی است كه در ایران با نام «معتادان گمنام» مشهور است. NA را می توان یكی از بزرگترین NGOهای دنیا قلمداد كرد كه در رسیدن به اهداف خود موفق بوده است. تنها چیزی كه برای عضویت در NA نیاز است «آرزوی قطع مصرف مواد مخدر» است. در این گروه ها اعضا یكدیگر را به صورت منظم ملاقات می كنند تا به همدیگر برای پاك ماندن كمك كنند. «پاك» به معنی پرهیز شخص از مصرف هرگونه موادی است كه حالت جسمی و ذهنی انسان را دگرگون می كند. عضویت در NA رایگان است و این گروه هیچ گونه حق عضویتی ندارد.
NA برداشتی از AA یا Alcoholics Anonymous است. بنیاد «الكلی های گمنام» یا AA به وسیله دو الكلی به نام های بیل ویلسون و دكتر باب اسمیت پایه گذاری شد. ویلسون طی تجربیات شخصی اش پی برد كه الكلی ها می توانند به وسیله به كارگیری پایه های روحانی به صورت چشمگیری بهبود یابند. در بسیاری از «الكلی های ناامید» تجربیات مذهبی و روحانی باعث بازگشت آنها به سوی بهبودی و قطع مصرف الكل بوده است. راهی كه به وسیله بنیانگذاران AA مطرح شد براساس حل مشكل دیرینه آنها در اعتیاد به الكل یعنی نداشتن اطمینان، سرخوردگی و بی ایمانی بود. «جیمی كینون» در اواخر دهه ۴۰ میلادی NA را كه برداشتی از اصول و مرام AA بود پایه گذاری كرد. برنامه NA به طور رسمی در سال ۱۹۵۳ میلادی در لس آنجلس پایه گذاری شد كه ابتدا به صورت یك حركت كوچك به كار خود ادامه می داد در حالی كه امروز به عنوان یكی از بزرگترین و قدیمی ترین سازمان های ترك اعتیاد در دنیا شناخته می شود. در ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۳ آنها نامه ای از بیل ویلسون بنیانگذار AA دریافت كردند كه می توانند از اصول و سنت های «الكلی های گمنام» استفاده كنند ولی نه به اسم AA. بعد از آن سازمان رسما نامش را به NA معتادان گمنام تغییر داد. گروه NA در اوایل تاسیس به شدت تحت فشار بود. قانونی در آمریكا هرگونه نشست و برگزاری میتینگ به وسیله معتادان را جرم تلقی می كرد. بنابراین NA كه براساس گردهمایی معتادان شكل گرفته بود عملا غیرقانونی بود. در اوایل تشكیل این گروه بسیاری از معتادان در اطراف محل برگزاری نشست ها نگهبانی می دادند تا به وسیله پلیس دستگیر نشوند در حالی كه امروز بیش از ۲۱۵۰۰ گروه ثبت شده NA با بیش از ۳۳۵۰۰ نشست هفتگی در ۱۱۶ كشور دنیا وجود دارد.
افشین باید حرف بزند. برای این جمعی كه همگی درد مشترك دارند. از رنج ها، سختی ها، شادمانی ها و نگرانی هایش در این یك سال بگوید، یك سالی كه در آن به گفته خودش «نه دوباره كه برای اولین بار متولد شدم». در این جمع انگار هیچ نیازی به گفتن نیست. همگی حتی با كوچكترین اشاره حرف های همدیگر را می فهمند. افشین می گوید: «تنها جایی كه سرم را بالا گرفتم و بدون احساس شرم، بدون اینكه نگران پیش فرض ها و هزار و یك جور فكر دیگر باشم گفتم من یك معتادم كنار دوستانم در این گروه بود. جایی كه همه می فهمیدند كه اعتیاد یك بیماری است.»
گروه های NA اعتیاد را به عنوان یك بیماری پیشرفته كه اثرات آن بر روی تمام زندگی معتاد از نظر جسمی، ذهنی، احساسی و روحی مشاهده می شود تعریف می كنند. از نظر این گروه معتاد كسی است كه زندگی می كند برای مصرف و مصرف می كند برای زندگی. به زبان خیلی ساده یك معتاد كسی است كه زندگی اش تحت اختیار مواد مخدر است. یك معتاد از یك بیماری سه بعدی جسم، روح و روان در عذاب است. با این حال NA هیچ راهكاری برای ترك فیزیكی ندارد.
هر معتادی می تواند به وسیله یكی از روش های شناخته شده یا با معرفی آنها به یكی از كمپ های ترك اعتیاد به ترك فیزیكی بپردازد. هدف اصلی NA ایجاد تغییرهای رفتاری و كار كردن روی باورهای شخص معتاد برای در ترك نگه داشتن اوست. اصلی ترین مشكل معتادان بعد از ترك فیزیكی احساس ناامنی، پوچی و خلاء ناشی از ترك مواد مخدر است. NA به وسیله كمك درمانی یك معتاد به معتاد دیگر و در اختیار گذاشتن تجربه ها سعی در پر كردن این خلٲها دارد. نشست های منظم كه به وسیله گروه های NA تدارك دیده می شود پایه اصلی عضویت در NA است. در این نشست ها سعی و كوشش در انتقال تجربیات و ایجاد ارتباط نزدیك با معتادان است. تفاوت این گروه با گروه های دیگر در كوشش ویژه آن در برقراری یك شبكه دوستی از گروه هایی است كه همدیگر را دوطرفه حمایت می كنند. به نظر NA بیماری اعتیاد می تواند در طول برنامه دوازده قدمی NA متوقف شده و بهبود یابد. در این دوازده قدم هیچ اشاره ای به استفاده از دارو نمی شود. این قدم ها با انتقال تجربیات روحانی و ارتباط برقرار كردن با «قدرت برتر» و تحت تاثیر قرار دادن عقده های روحی و روانی به بهبود معتاد كمك می كنند. علائم بیماری اعتیاد شامل عقده های روحی، اضطراب و ترس های درونی است. معتادان اغلب برای اولین بار زمانی وارد NA می شوند كه به انتهای «امید زندگی» خود رسیده اند. وقتی كه كاملا احساس بی برنامگی، پوچی، سستی و تخریب شدگی می كنند. احساسی كه تلخ تر از زندگی در زندان و حتی مرگ است. استفاده از مواد مخدر و وابستگی افراطی به آن بسیاری از معتادان را به قهقرا و آرزوی «لحظه ای پاكی» می رساند، چیزی كه می تواند آنها را به زندگی جدیدی راهنمایی كند. مهمترین عامل در پیوستن به برنامه بهبودی NA احساس ضعف و ناتوانی شخص در برابر مواد مخدر است به همین علت به شدت توصیه می شود تا زمانی كه شخص معتاد خود به این باور نرسیده از اجبار وی در پیوستن به این گروه اجتناب شود.
نشست های این گروه به دو نوع باز و بسته تقسیم می شود. هر كسی می تواند در نشست های باز شركت كند ولی نشست های بسته محدود به كسانی است كه اعتیاد دارند. نشست ها در محل های گوناگونی شكل می گیرند مانند پارك ها، مراكز گروهی و خلاصه هر جایی كه بتوان در آن نشستی برگزار كرد. جلسات اغلب به صورت به اشتراك گذاشتن عقاید و انتقال تجربیات برگزار می شود. جایی كه هر كسی می تواند عقاید شخصی خود را به عنوان یك معتاد با بقیه در میان بگذارد. در بسیاری از جلسات نیز وقت خاصی به برگزاری سالگرد تولد روز پاك بودن یكی از اعضا اختصاص می یابد. شخصی كه به مدت زمان معینی پاك بوده است به وسیله اعلام این موضوع به گروه تشویق می شود. در برخی نشست ها برای سالگرد پاك بودن مدالیون یا تراشه های كوچكی كه مدت زمان پاك بودن آنها بر روی آن درج شده است به اشخاص هدیه می شود.«ما اینجا جمع شدیم تا شاخ غول اعتیاد را بشكنیم.» افشین كه دیگر هیچ نشانی از یك معتاد ندارد هنوز هم در معرفی خود می گوید: « افشین هستم، یك معتاد.» و در توجیه این موضوع این را یك یادآوری می داند كه هرگز فراموش نكنند با قطع ارتباط با گروه و در تنهایی باز هم به ورطه اعتیاد خواهند افتاد.خدمت كردن یكی از اصلی ترین قسمت های پروسه بهبود در NA است. خدمت «كار درست كردن برای دلیل درست» است و بهترین مثال برای نشان دادن حسن نیت، چیزی كه پایه اساسی رهایی در برنامه NA است.خدمت كردن می تواند به سادگی حضور در یك نشست یا جواب دادن به یك تلفن باشد. برای حفظ آنچه داری باید آن را به دیگران ببخشی. این شعاری است كه پایه و اساس خدمت كردن را توجیه می كند. هر كسی با در اختیار گذاشتن تجربیات و توانایی های خود به دیگران در واقع خود را در فرآیند بهبودی به مراتب بالاتر و سطح ایمن تری می رساند. «مهم نیست كه چه اندازه خوار و ذلیل بوده ایم، ولی ناظر فایده تجربیات خود برای دیگران خواهیم بود.» در این فرآیند «احساس بیهودگی و افسوس برای خود» از بین خواهد رفت.

در این جمعی كه از دور و از پشت عینك های سیاه و سفید شاید نامتعارف و بسیار عجیب و غریب به نظر برسد متعارف ترین و زیباترین روابط در جریان است. هر كسی دوست دیگری است و بی هیچ چشمداشت و با تمام وجود انرژی و وقت خود را صرف دیگران می كند. افشین زندگی پرفراز و نشیبی داشته است ولی خودش می گوید: «هیچ تحولی در من به اندازه تحول روحانی كه با اصول NA صورت گرفت قابل توجه نیست.» آدم پرخاشگر، عصبی و بی قیدی كه هیچ اعتقاد معنوی نداشت امروز بدون ارتباط با «قدرت برتر» و بدون مهربانی نمی تواند زندگی كند و همه اینها را مدیون دوازده قدم NA می داند. قدم هایی كه با تحت تاثیر قرار دادن وجدان انسان سعی در یك بیداری روحانی دارند. آدم هایی كه اینجا جمع شده اند نه به گذشته تاسف می خورند و نه می خواهند آن را فراموش كنند. بلكه با تكیه به نیروی درونی خود كه هیچ گاه آن را نشناخته بودند به دنبال یافتن راه جدیدی برای زندگی هستند.گروه معتادان گمنام هیچ فرقه و مسلك مذهبی نیست. این شیوه تنها یك برنامه روحانی برای بهبود بیماری اعتیاد است. در برنامه NA توسعه دادن یك ارتباط نزدیك با «قدرت برتر» بسیار مهم است. این شیوه توصیه می كند كه اعضا درك خود را از «قدرت برتر» ملاك عمل قرار دهند. تنها راهبرد پیشنهادی گروه این است كه این قدرت «محبوب» نگهدارنده و بزرگ تر از قدرت شخصی آدم ها است. اعضا كاملا آزادند تا فهم و تصور خود را از «قدرت برتر» كه برای آنها كارایی دارد در نظر بگیرند. اساس كار روحانی NA بر كار كردن دوازده قدم است كه معمولا به كمك یك راهنما كه قبلا این قدم ها را كار كرده است انجام می گیرد.
قدم ها به معتادان برای دست یافتن به یك هوشیاری روحانی، احساسی و فكری كمك می كند. قدم های ابتدایی كه به قدم های روحانی مشهورند بسیار مهم اند و در بالا بردن توانایی های شخص در مهار اعتیاد بسیار موثرند. در سه قدم ابتدایی آمده است: «۱ ما پذیرفتیم كه در مقابل مواد مخدر عاجزیم و زندگی مان غیرقابل كنترل شده است. ۲ به این باور رسیده ایم كه نیروی برتر از ما می تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند. ۳ تصمیم گرفته ایم كه اراده و زندگی مان را به مراقبت خداوند به آن گونه كه او را درك می كنیم بسپاریم.» این عبارات تنها سرفصل های قدم ها هستند و هر كدام از این قدم ها توضیحات بسیار كاربردی و عملی دارد كه با قرار گرفتن در فرآیند بهبودی و عمل به آنها شخص معتاد از مواهب آن بهره مند می شود.در این میان كمك رهجویان به همدیگر از اساسی ترین قسمت های پیشرفت در به كارگیری دوازده قدم است. به همین سبب توصیه شده كه اعضای «معتادان گمنام» یك راهنما برای خود پیدا كنند. یك راهنما عضوی از NA است كه به دیگر اعضا به وسیله درمیان گذاشتن تجربه ها و توانایی ها، امیدها و انتظاراتی كه در راه بهبودی باید از خود داشت و ارائه راهنمایی هایی در راستای دوازده قدم كمك می كند.در قدم های چهارم و پنجم شخص ترازنامه ای اخلاقی، جست وجوگرانه و بی باكانه از خود تهیه می كند و چگونگی دقیق خطاهایش را در مقابل خداوند خود و یك انسان دیگر كه اغلب راهنمای خود است اقرار می كند. این اقرار باعث نوعی تصفیه روانی می شود. رهجو در این حالت با در میان گذاشتن خطاهایش نوعی سبكی روحی و روانی را تجربه می كند و در واقع پالایش روحی می شود و برای مراحل بعدی طی طریق روحانی خویش آماده می شود. در قدم های ششم و هفتم شخص با آمادگی كاملی كه از طی مراحل قبل به دست آورده از خداوند درخواست می كند تا كلیه نقایص و كمبودهای او را مرتفع سازد. در قدم های هشتم و نهم رهجو فهرستی از نام كسانی را كه به آنها آزار رسانده است تهیه كرده و سعی می كند در هر كجا كه امكان دارد از آنها جبران خسارت نماید. در قدم دهم رهجو به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه می دهد و هرگاه در اشتباه باشد سریعا آن را می پذیرد. اما شخص معتاد كه اینك به توانایی های بالقوه خود پی برده و مراحل بسیار سختی را از نظر روانی طی كرده است قدم های یازدهم و دوازدهم را برمی دارد تا به آزادی اندیشه و رستگاری روح برسد. در این قدم ها رهجو كوششی را برای تعمق هرچه هشیارانه تر و ارتباط نزدیك تر با پروردگار انجام می دهد و تلاش می كند تا آنچه را خداوند می خواهد دریابد و به انجام برساند و در نهایت به یك بیداری روحانی كه در اثر این قدم ها به آن دست یافته برسد و پیام NA را به معتادان دیگر برساند.
طی تمامی این مراحل شخص رهجو باید از نظر مصرف مواد مخدر «پاك» باشد.در نگاه افشین آرامش خاصی موج می زند. لبخند می زند و می گوید: «ما یاد گرفته ایم كه فقط برای امروز زندگی كنیم و مشكلات همه عمر را به یك باره بر دوش نكشیم.» یكی از دلایل گرایش به اعتیاد احساس ناامنی، نارضایتی و زودرنجی است. افشین با اشاره به آدم های رنجدیده و مایوسی كه وارد NA می شوند، می گوید: «ما سعی می كنیم كه دیگر از مردم و ناامنی اقتصادی وحشتی نداشته باشیم. ما از خدا می خواهیم كارهایی را كه نمی توانیم به تنهایی انجام دهیم برای ما انجام دهد.» افشین كه لباس شیك و زیبایی پوشیده، می گوید: «هر عضو NA سعی می كند لباس مناسب بپوشد، آرام صحبت كند، رفتار مودبانه داشته باشد، انتقادپذیر باشد، عیب جویی نكند و فقط خودش را تغییر دهد نه دیگران را.» این تحولات بیرونی سرآغاز تحولات درونی است.NA نمونه ای از اشتراك دردها و تجربیات انسان هایی است كه از هر اجتماعی طرد شده اند و تنها جایی كه آنها را با همان هویت اصلی و بدون سرزنش می پذیرد گروه همدردان شان است. جایی كه او را به واسطه معتاد بودن سرزنش نمی كنند و مجوز ورود هر كس به این جمع تنها آرزوی قطع مصرف مواد است. گمنامی یكی از سنت های روحانی NA است. اعضا در جلسات تنها خود را با نام كوچك معرفی می كنند. هیچ رهجویی نسبت به دیگری برتری ندارد و هیچ معتادی قادر به بهبودی نیست مگر با دوستی و پیروی از اصول روحانی. بنیاد «معتادان گمنام ایران» از دوازده سال پیش فعالیت خود را در ایران آغاز كرده است و تقریبا امروز در سراسر شهرهای ایران و حتی در بسیاری از روستاها مراكز و گروه های NA به فعالیت مشغولند كه با مراجعه به سایت nairan.org می توان از ساعت و محل برگزاری جلسات در هر شهر اطلاع حاصل كرد.
«آدم معتاد نیازمند توجه است.» افشین با حرارت خاصی صدایش را بلند می كند كه «بزرگترین هدف هر گروه NA رساندن پیام به معتادانی است كه هنوز رنج می برند. پیام معتادان گمنام این است: راه دیگری هم برای زندگی وجود دارد.» افشین با اطمینان خاصی كه در نگاه و كلامش موج می زند می گوید: «ما قول می دهیم هر معتادی می تواند ترك كند و آرزوی استفاده از مواد مخدر را فراموش كند و راه جدیدی برای زندگی بیابد. فقط اگر خودش بخواهد.»

روزنامه شرق   .  .  .    مادران الكلي، نوزادان مبتلا به شكاف كام و دهان بدنيا مي‌آورند       پژوهشگران انستيتو ملي سلامت آمريكا در پژوهش تازه‌اي دريافتند كه مادران الكلي، نوزادان مبتلا به شكاف دهان به دنيا مي‌آورند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا،‌ احتمال بروز شكاف كام و شكاف دهان در نوزاداني كه مادران آنها بويژه در ماه‌هاي نخست بارداري الكل مصرف مي‌كنند، دو برابر افزايش پيدا مي‌كند.

با توجه به نتايج اين تحقيق و نيز بررسي‌هاي پيشين بر روي اثرات مخرب الكل روي نوزادان، پژوهشگران توصيه مي‌كنند كه زنان جدا بايد از مصرف الكل به هر شكلي در دوران بارداري پرهيز كنند.

دلايل اصلي اين عارضه هنوز نزد پژوهشگران مشخص نيست اما آنها بر اين باور هستند كه هم فاكتورهاي ژنتيكي و هم محيط زيستي هر دو در اين زمينه نقش دارند. نتايج مطالعات اخير در مجله آمريكايي اپيدميولوژي منتشر شده است.

مطالعات قبلي نيز نشان داده است كه الكل مي‌تواند به مغز و قلب نوزاد آسيب وارد كند. بارداري در برخي از زنان باعث نمي‌شود كه آنها الگوي زندگي خود را تغيير دهند اما متاسفانه اين زنان غافل هستند كه نوزاد يا جنين به طور كلي وابسته به مادرش است و بنابراين قطعا تحت تاثير نوشيدني‌ها و خوردني‌هايي است كه مادر مصرف مي‌كند كه به تناسب انتخاب مادر اين تاثير مثبت يا منفي خواهد بود   .  .  .    الکليسم در گفتگو با دکتر آذرخش مکري، روان‌پزشک اعتياد       بسياري از عوارض الکل، برگشت‌ناپذيرند

چند هفته‌اي است که سريال «مرگ تدريجي يک رويا» از تلويزيون پخش مي‌شود. اين سريال از معدود برنامه‌هايي است که به صورت گذرا به پديده الکليسم پرداخته و ستاره اسکندري، بازيگر نقش ساناز، نقش فردي معتاد به الکل را ايفا کرده است. همان‌طور که در اين سريال نيز مشهود است، الکل ماده‌اي است که وضعيت جسمي و ذهني فرد را تغيير مي‌دهد و مي‌تواند موجب از دست دادن کنترل بر رفتار شود و همچنين اعتيادآور است. در عين حال، تحقيقات نشان مي‌دهد که متاسفانه 25درصد دانشجويان کشور، مصرف الکل را بدون اشکال مي‌دانند و تنها به تازگي پروتکل کنترل درماني يا چگونگي آموزش‌هاي پيشگيرانه از مصرف آن تبيين است. دراين‌باره گفتگويي با دکتر آذرخش مکري، روان‌پزشک، انجام داده‌ايم که خلاصه‌اي از آن را پيش‌رو داريد.

: آقاي دکتر، الکليسم يا اعتياد به الکل چه تعريفي دارد؟
الکليسم عبارت است از وابستگي فيزيولوژيکي و رواني به الکل که موجب بروز بيماري‌هاي مزمن و ايجاد مشکلاتي در روابط بين فردي، کاري و خانوادگي مي‌شود.: اين نوع اعتياد چه‌قدر در کشورمان شيوع دارد؟در حقيقت ايران از نظر اعتياد به الکل در وضعيت مطلوبي نسبت به کشورهاي ديگر قرار دارد اما از آنجا که آمار دقيق معتادان الکلي ايران هنوز جمع‌آوري نشده است، نمي‌توان به ثابت ماندن اين وضعيت مطلوب و افزايش نيافتن شمار معتادان الکلي کشور چندان خوش‌بين بود. از طرف ديگر، معتادان به الکل نمي‌توانند به هيچ مرکزي براي درمان مراجعه کنند و تنها محل مراجعه آنها مطب پزشکان است که در آنجا نيز تنها قرص‌‌آرام‌بخش دريافت مي‌کنند. در عين حال، معضل اعتياد به الکل غيرقابل ‌انکار است و متاسفانه مصرف الکل، پيش‌زمينه رشد اعتياد و بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي است. : با توجه به اين موضوع، چرا هنوز مراکز درمان اعتياد به الکل راه‌اندازي نشده است؟
به هر حال، از ديدگاه مسوولان مربوط، راه‌اندازي اين مراکز جزو اولويت‌ها نيست اما به اعتقاد من، بايد هر چه زودتر در دستور کار وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي به صورت پايلوت در مرحله اوليه قرار گيرد. بعضي‌ها علت راه‌اندازي نشدن مراکز درمان اعتياد به الکل را اشکال قانوني عنوان مي‌کنند و اين در حالي است که مصرف موادمخدر نيز اشکال قانوني دارد و اگر اين‌گونه فرض شود، راه‌اندازي مراکز درمان اعتياد به مواد مخدر نيز بايد دچار اشکال قانوني باشد. آسيب‌هاي اجتماعي را بايد ديد و براي آنها راه‌حل علمي و درست پيدا کرد.: چه عواملي در اعتياد به الکل در افراد نقش دارند؟
دسترسي به الکل تنها دليل مصرف الکل نيست. بلکه ده‌ها عامل ديگر مانند انگيزه مصرف، طبقه اجتماعي مصرف کننده، شرايط وهدف مصرف، مصرف به صورت تنها يا گروهي و همچنين وجود اختلال رواني در مصرف کننده يا مصرف مشروبات الکلي براي تفريح در اين زمينه نقش دارند. در اين ميان، عوامل شخصيتي (مانند وابسته بودن، عصبانيت، جنون و سرخوشي، افسردگي)، تاثيرات خانوادگي، عوامل ارثي، فشار اجتماعي يا فرهنگي براي مصرف الکل، بروز بحران‌ها در زندگي و شايد اختلالات شيميايي در بدن، از جمله عوامل اعتياد به الکل به شمار مي‌آيد.: اعتياد به الکل چه تاثيراتي بر سلامت روان افراد دارد؟
اگر تاثيرات جسماني الکل را کنار بگذاريم و بخواهيم به تاثيرات اعتياد به الکل بر روان بپردازيم، بايد به اين نکته اشاره کنيم که مصرف الکل موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار مي‌شود و در فرد معتاد عوارضي مانند رفتارهاي نامناسب، پرحرفي يا کم‌حرفي، بي‌ربط حرف زدن، گيجي و حواس‌پرتي، پرخاشگري، گوشه‌گيري يا معاشرتي شدن بيش از حد، نداشتن قدرت تصميم‌گيري، اختلال خواب و.... ايجاد مي‌کند و حتي در صورت مصرف زياد مي‌تواند انگيزه خودکشي در فرد ايجاد کند. : نظر شما درباره تعامل با ستاد مبارزه با موادمخدر براي ورود به موضوع الکل چيست؟
اين را بايد به صورت يک پديده طب داخلي و پزشکي ببينيد. شبکه‌هاي قاچاق و توزيع و آن جمعيتي که استفاده مي‌کنند، دو گروه متفاوت‌اند و احساس من اين است که ستاد احتمالا به علت مسايل اجرايي در حال حاضر تمرکز زيادي روي هروئين و مواد افيوني گذاشته که کاملا هم درست است. اما اين مساله ديگري است. کساني که در طب گوارش و به ويژه بيماري‌هاي کبدي و عمومي پزشکي هستند، بر پيشرفت تکنولوژي پيشگيري از مصرف الکل و اعتياد به آن تاکيد دارند.: آيا کاهش مصرف الکل، سياست‌گذاري خاصي را مي‌طلبد؟
اين کار سياست‌گذاري لازم ندارد. وقتي تکنولوژي درماني اعتياد وجود داشته باشد، مردم هم ياد مي‌گيرند. پزشکان و روان‌شناسان از من مي‌پرسند که درمان افسردگي اين است، درمان اسکيزوفرني اين است، درمان الکليسم کدام است؟ ما مي‌‌گوييم که درمان خاص خود را دارد. جواب آنها هم اين است که ما در دوره آموزش خود، اين را ياد نگرفته‌ايم. در واقع براي اينکه آموزش‌هاي دوره درماني اعتياد به الکل وجود داشته باشد، شايد سياست‌گذاري کلان مطرح نباشد. مانند اينکه وقتي يک بيماري جديد يا يک عفونت جديد شايع مي‌شود، پزشکان مي‌گويند کاش ما هم بلد بوديم و مراکز درمان اينها هم بود يا اين دارو را هم براي درمان اين بيماري در کشور داشتيم. اين ديگر به سياست‌گذاري کلان برنمي‌گردد. ما بايد تا جايي که مي‌توانيم سيستم درمان اعتياد (اعتياد به تمام مواد اعتيادآور) را آکادميک کنيم و قدرت علمي و اجرايي خود را بالا ببريم که خيلي هم هزينه ندارد.: درباره درمان الکليسم هم توضيح مي‌دهيد؟ آيا شخصي که سال‌ها است الکل مصرف مي‌کند، مي‌تواند اقدام به ترک کند؟
متاسفانه هنوز براي درمان الکليسم برخلاف درمان اعتياد به موادمخدر، داروي جايگزيني وجود ندارد و به همين دليل، دارودرماني الکل چندان موفق نيست و تنها براي درمان عوارض جسمي اعتياد به الکل در کوتاه مدت مفيد است. خود درماني، گروه درماني از طريق گروه الکليک‌هاي گمنام (aa) و روان‌درماني فشرده از عمده روش‌هاي درمان اعتياد به الکل محسوب مي‌شود اما متاسفانه هيچ يک از اين روش‌هاي درماني توسعه پيدا نکرده است. : نقش رسانه‌ها را در آگاه‌سازي و بالا بردن سطح آگاهي مردم جامعه نسبت به پديده الکلسيم چه‌قدر مهم مي‌دانيد؟ برنامه‌هاي تلويزيوني مانند سريال مرگ تدريجي يک رويا که البته به صورت جزيي به اين مساله پرداخته، چه‌قدر بر‌ آگاه‌سازي مردم موثر است؟
هيچ‌وقت نمي‌توان نقش رسانه‌ها را ناديده گرفت زيرا بيشرين تاثيرات از طريق همين رسانه‌ها به خصوص تلويزيون بر مردم وارد مي‌شود. سريال‌هاي اين چنيني هم به شرطي مي‌توانند آموزنده باشند که پديده الکليسم را به طور موشکافانه‌اي روان‌شناسي کنند و وجود يک فرد الکلي فقط به صرف ايفاي يک نقش نباشد. مردم جامعه بايد بدانند اعتياد به الکل معضل به ظاهر ساده و قابل حلي است و بسياري بر اين باورند نوشيدن مشروبات الکلي، اعتياد نمي‌آورد و اين وظيفه رسانه‌ها است که افراد را نسبت به اين موضوع آگاه کنند زيرا عوارض مصرف الکل در بسياري از موارد، غيرقابل بازگشت است.

هفته نامه سلامت   _________________
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

تاکيد محققان بر نقش الکل در بروز سرطان دهان       سلامتيران: محققان به تازگي از ارتباط ژني ميزان خطر سرطان دهان و مصرف الکل خبر دادند.
به گزارش خبرگزاري راشين تودي، نتايج مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد که ژن‌هايي که در سرعت الکلي شدن افراد تاثير دارند، بر خطر ابتلاي آنها به سرطان دهان،حنجره يا گلو نيز موثرند. نتايج اين تحقيق که در نشريه ژنتيک نيچر به چاپ رسيده بر اساس مطالعه روي تقريبا چهار هزار مورد سرطان و بيش از پنج هزار فرد سالم از اروپا و آمريکاي لاتين به دست آمده است.به گفته محققان، اگرچه گونه‌هاي بسياري از ژن‌هاي دهيدروژناز الکل وجود داردکه تا حدي ميزان آاسيب پذيري افراد را به مصرف مشروبات الکلي تعيين مي‌کند اما در حقيقت در افراد سالم هيچ ‌يک از اين گونه‌هاي ژني با مقدار الکل مصرفي ارتباطي ندارند و رابطه‌اي ميان ژن‌ها و عادات مربوط به مصرف الکل نيست. به همين دليل، ژن‌ها تاثيري بر خطر سرطان در ميان ‌افراد ديگر ندارند.   .  .  .    مصرف روزانه الکل خطر ابتلا به سرطان ريه را هفت برابر مي‌کند       واحد مرکزي خبر: پژوهشگران ژاپني مي‌گويند افراد سيگاري که مقدار زيادي مشروبات الکلي نيز مصرف مي‌کنند، خطر ابتلاي خود به سرطان ريه را به شدت افزايش مي‌دهند.

به گزارش آسياويژن، گروهي از پژوهشگران مرکز ملي سرطان با مطالعه روي نزديک به 46 هزار مرد 40 تا 69 ساله در ده نقطه ژاپن به مدت 14 سال دريافتند، افرادي که روزانه به طور ميانگين بيش از 360 ميلي ليتر ساکي مي‌نوشند، 1/7 برابر بيش از افرادي که گاهي ساکي مي‌نوشند، در معرض ابتلا به سرطان ريه هستند. نوشيدن الکل در مرداني که سيگاري نيستند، به افزايش خطر ابتلاي آنان به سرطان کمک نمي‌کند. تائيچي شيمازو، از مرکز ملي سرطان گفت، نتايج تحقيقات اخير حاکي از آن است که سيگار کشيدن بزرگ‌ترين عامل در ابتلا به سرطان ريه در افراد سيگاري است اما اين خطر براي افراد سيگاري که هر روز مقدار زيادي مشروبات الکلي مي‌نوشند، بيش از ديگران است.   .  .  .    کشف ژن اعتياد به الکل و کوکايين       در ادامه تلاش براي اثبات منشا ژنتيک اعتياد به الکل و همچنين کوکايين، پژوهشگران به تازگي کشف کردند که يکي از اين ژن‌ها، ژن گيرنده تاکي کينين است که روي بازوي کوتاه کروموزوم 4 قرار دارد. اين ژن نشان مي‌دهد که چرا در بعضي از خانواده‌ها اعتياد شديد به الکل و کوکايين، به صورت جداگانه و يا همزمان وجود دارد و به روش‌هاي معمول درمان پاسخ نمي‌دهد.
دکتر تاتيانا فرود، مدير بخش تحقيقات ژنوميک دانشگاه اينديانا مي‌گويد: «به دو علت، مهم است که در پي ژن‌هاي عامل بروز اعتياد به مواد گوناگون باشيم. اول اينکه بيماراني که به الکل و کوکايين معتادند شناسايي کنيم تا روش‌هاي درماني دقيق‌تري را براي آنها به کار گيريم. دوم اينکه توانايي شناسايي افراد در معرض خطر را داشته باشيم تا از دوران نوجواني با مداخله‌هاي رفتاري بتوانيم از سوءمصرف مواد از سوي آنان پيشگيري کنيم.»
دکتر دانيله ديک، استاديار روان‌پزشکي و روان‌شناسي و ژنتيک انساني و مولکولي دانشگاه ويرجينيا مي‌گويد: «چند سال گذشته، دوران باورنکردني کشف ژن‌هاي گوناگون رفتاري انسان بوده است و هم اکنون علاوه بر کشف ژن‌هاي جديدتر، مشخص مي‌شود که چه ميزان از اين ژن‌ها تکثير يافته و چقدر تنوع در اين ميان وجود دارد. همين موضوع ثابت مي‌کند که چرا افراد گوناگون به شيوه‌ها و اشکال متعدد به موادي مانند الکل و کوکايين معتاد مي‌شوند. براي مثال، در سنين گوناگون، اعتياد با شدت‌هاي متفاوت و هم‌زماني اعتياد با بيماري‌هاي روان و اعتياد به چند دارو در يک زمان.»
اين مطالعه، بخشي از تحقيقات وسيع‌تري است درباره اعتياد به الکل و مواد با منشا ژنتيک و دانشمندان اين موسسه پژوهشي در دانشگاه اينديانا قصد دارند تا منشأ ژنتيک اعتياد به مواد ديگر را روي کروموزوم‌هاي گوناگون بيابند و اين ژن يعني ژن گيرنده تاکي کينين، بهترين مورد براي تحقيقات بيشتر است.
دکتر تاتيانا فرود، مدير تحقيقات مي‌گويد: «اين مطالعات از اين نظريه که ژن‌هاي زيادي با عملکرد مختصر و منحصر به فرد وجود دارد، حمايت مي‌کند. به علاوه، اين مطالعه نشان مي‌دهد که فنوتيپ يا تظاهر بيروني گوناگوني براي اعتياد وجود دارد؛ مانند اعتياد به الکل و کوکايين يا مواردي مانند آن که با منشأ ژنتيک است و مي‌توان از اين موضوع فهميد که يک ژن ممکن است با ابتلا به بيماري‌هاي متعدد، براي مثال اعتياد و بيماري‌هاي روان و رفتار در ارتباط باشد.»   .  .  .    آغاز مصرف الکل در سنين پايين، خطر وابستگي به اين ماده را در زنان افزايش مي دهد       نتايج يک تحقيق جديد نشان داده است: زناني که در سنين نوجواني و پايين، مصرف الکل را آغاز مي کنند، در معرض خطر وابستگي شديد به اين ماده قرار مي گيرند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، در طول اين مطالعات پژوهشگران دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن در سنت لوئيس دريافته اند که زنان متولد شده قبل از سال 1944 در آمريکا از سن 20 سالگي مصرف الکل را آغاز کردند.

از سوي ديگر، زناني که بعد از اين سال متولد شدند مصرف الکل را از سن 17 سالگي آغاز کردند و اين گروه 50 تا 80 درصد بيشتر در معرض خطر وابستگي به الکل قرار داشتند.

دکتر ريچارد آ. گروکزا استاديار روانشناسي و محقق اول اين پژوهش گفت: در ابتدا خاطرنشان کرده بوديم که زنان آمريکايي در زمينه ميزان روي آوردن به الکل و وابستگي به آن از مردان پيشي گرفته اند و هم اکنون دريافتيم که آغاز مصرف الکل در سنين پايين مي تواند علت اين روند رو به افزايش را در زنان توجيه کند.

وي افزود: زمان شروع مصرف الکل يک عامل قوي پيش بيني کننده در وابستگي به الکل است. بر اساس نتايج تحقيقات ما در بين افرادي که مصرف الکل را از سن 17 سالگي يا کمتر آغاز مي کنند از هر سه نوجوان يک نفر در سنين بالاتر به اين ماده وابسته مي شود. در حالي که اين آمار در بين افرادي که پس از 21 سالگي به الکل روي مي آورند به يک نفر از هر 10 نفر مي رسد.

اين پژوهشگران روند رو به رشد جدي در مصرف الکل و وابستگي به آن را در بين زناني که بين سالهاي 1944 تا 1983 متولد شده بودند، در مقايسه با زنان متولد شده بين سالهاي 1934 تا 1944 مشاهده کردند.

براي انجام اين مطالعات جديد، پژوهشگران اطلاعات بدست آمده از دو تحقيق روي مصرف الکل را با يکديگر مقايسه کردند.

اين دو تحقيق شامل تحقيق ملي اپيدميولوژيک الکل بين سالهاي 1991 و 1992 و نيز تحقيق ملي اپيدميولوژيک بر روي مصرف الکل و مشکلات مربوطه طي 10 سال بعد از تحقيق اول، بودند.

برخي از مطالعات قبلي نشان داده بود که وابستگي به الکل مي تواند يک پيش زمينه ژنتيکي داشته باشد در حالي که در مطالعه اخير مشخص شد که تغييرات ژنتيکي به تنهايي نمي تواند علت افزايش وابستگي به الکل را در زنان توجيه کند.

دکتر گروکنرا در اين باره تاکيد کرد: از آنجا که ژنها در طول يک دوره کوتاه زماني نمي توانند تغيير کنند، لذا ژنتيک نمي تواند علت اين وابستگي باشد.

نتايج اين تحقيق جديد در نشريه الکلسيم تحقيقات باليني و تجربي منتشر خواهد شد.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

الكل ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهد       جام جم آنلاين: کساني که الکل زياد مصرف مي کنند و زياد سيگار مي کشند ، شش تا هفت سال زودتر از غيرسيگاري ها و غير الکلي ها به بيماري آلزايمر مبتلا مي شوند.
به گزارش واحد مرکزي خبر ، طبق مطالعاتي که پژوهشگران شيکاگو صورت داده اند ، داشتن ژني هم که فرد را در برابر اين بيماري مستعد مي کند ، سن ابتلا را کاهش مي دهد.

بدترين حالت موجود ترکيب اين سه يعني مصرف الکل ،سيگار و داشتن ژن عامل است. در اين حالت سن ابتلا هشت سال و نيم زودتر خواهد بود.

در مطالعه جديد ، مصرف الکل نزديک به پنج سال سن ابتلا را پايين مي آورد و دود کردن بيست نخ سيگار در روز حدود سه سال سن ابتلا را به جلو مي اندازد.فرد اگر گونه چهار ژن «آ پي او اي» را نيز داشته باشد سه سال ديگر زودتر مبتلا خواهد شد.   .  .  .    زندگي كودكان در كنار والدين الكلي خود آثار نامطلوب عاطفي،رفتاري و ذهني زيادي روي آنان       بي.بي.سي، :زندگي كودكان در كنار والدين الكلي خود آثار نامطلوب عاطفي،رفتاري و ذهني زيادي روي آنان باقي مي‌گذارد.
به گفته كارشناسان، زندگي كودكان در كنار والدين الكلي خود آثار نامطلوب عاطفي،رفتاري و ذهني زيادي روي آنان باقي مي‌گذارد.

به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، مطالعه گروه تحقيقاتي “پريوري ‪ “Priory‬نشان داد كه احتمال الكلي شدن كودكاني كه والدين الكلي دارند چهار برابر بيشتر است و همچنين خطر اعتياد به مواد مخدر و گرايش به قمار نيز آنان را تهديد مي‌كند.

“پريوري” يك گروه تحقيقاتي برجسته اروپايي است كه خدمات تخصصي آموزشي در زمينه بهداشت رواني و توانبخشي اعصاب و روان ارايه مي‌دهد.

اين گزارش نشان داد كه ‪ ۵۵‬درصد خشونت‌هاي خانگي در خانه الكلي‌ها روي مي‌دهد.

در تاليف اين مطالعه، اطلاعات در زمينه جنايت، بدرفتاري، ميخوارگي و همچنين مشورت با پزشكان و روانپزشكان مورد تجديد نظر قرار گرفت.

در اين گزارش آمده است مشكلاتي كه كودكان الكلي‌ها در سال‌هاي اول زندگي خود تجربه مي‌كنند تاثير عميقي در سال‌هاي بعدي زندگي آنها مي‌گذارد.

اين گزارش افزود: بزرگ شدن در يك خانواده الكلي بطور تفكيك ناپذيري با بدرفتاري ارتباط دارد.

حدود ‪ ۵۵‬درصد از خشونت‌هاي خانوادگي در خانه الكلي‌ها روي مي‌دهد و عامل ‪ ۹۰‬درصد موارد بدرفتاري با كودكان الكل است.

اين مطالعه همچنين نشان داده است كه يك سوم دختران الكلي‌ها در خانواده قرباني ضرب و شتم و يك پنجم آنان قرباني سوء رفتار جنسي بوده‌اند كه اين ميزان چهار برابر سوء‌رفتارهايي است كه در خانه افراد غيرالكلي روي مي‌دهد.   .  .  .    موثر بودن پرهیز طولانی مدت الکل در رفع اختلالات درکی       مجله “‪& Experimental Research‬ ‪ “Alcoholism Clinical‬:افرادي كه الكل مصرف مي‌كنند پرهيز طولاني مدت مي‌تواند بسياري از اختلالات ادراكي عصبي را در آنها برطرف كند.
تحقيقات بسياري آثار زيانبار الكل را بر روي مغز و فعاليتهاي مغزي نشان داده است. اكنون مطالعات جديد نشان مي‌دهد افرادي كه الكل مصرف مي‌كنند پرهيز طولاني مدت مي‌تواند بسياري از اختلالات ادراكي عصبي را در آنها برطرف كند.

محققان دانشكده پزشكي دانشگاه “استنفورد” اقدام به انجام ارزيابي‌هاي عصبي رواني بر روي ‪۹۶‬ شركت‌كننده كردند.

محققان اين افراد را به دو گروه تقسيم كردند. در گروه اول ‪ ۴۸‬فرد نوشيدن الكل را براي مدت طولاني كنار گذاشته بودند و در گروه دوم كه گروه شاهد ناميده مي‌شد ‪ ۴۸‬فرد هم سن گروه اول اصلا الكل مصرف نمي‌كردند.

افراد گروه اول براي مدت شش ماه تا ‪ ۱۳‬سال از مصرف اين ماده پرهيز كردند كه بطور ميانگين ‪ ۶/۷‬سال است.

عملكرد اين افراد در ‪ ۹‬زمينه انعطاف پذيري ادراكي، توجه، حافظه فعال شنوايي، حافظه آني ، حافظه تاخيري، عملكرد رواني حركتي، زمان واكنش، پردازش فضايي و مهارت‌هاي زباني ارزيابي شد.

“جرج فين” نويسنده اين مطالعه گفت: توانايي‌هاي ادراكي و ذهني الكلي‌هاي ميانسال كه به مدت شش ماه تا ‪ ۱۳‬سال نوشيدن الكل را كنار گذاشته‌اند با هم سالان و هم جنسان غيرالكلي بجز در توانايي پردازش فضايي تفاوتي نداشت.

وي افزود: عملكردهاي حافظه كوتاه مدت و بلند مدت، برنامه ريزي، فراگيري، درك مطلب و غيره از جمله مواردي هستند كه با كنار گذاشتن نوشيدن الكل بهبود يافتند.

به عبارت ديگر، اين افراد مي‌توانند از يك خانه، كار و زندگي اجتماعي طبيعي برخوردار شوند و بايد بتوانند عملكرد ادراكي طبيعي داشته باشند.

اين يافته‌ها در شماره سپتامبر مجله “‪& Experimental Research‬ ‪ “Alcoholism Clinical‬منتشر شده است.   .  .  .    رابطه نوشيدن الکل با خطر مرگ       پژوهشی جديد که روی مصرف کنندگان نوشابه های الکلی در بريتانيا انجام گرفته، نشان می دهد که هر چه ميزان مصرف الکل در جوانان بيشتر شود، احتمال مرگ نيز بالا می رود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، بر اساس نتايج اين پژوهش که در نشريه “برتيش مديکال” آمده است، حتی کسانی که الکل را در حد متوسط مصرف می کنند، نسبت به کسانی که اصلا الکل نمی نوشند، بيشتر احتمال دارد که در نتيجه ابتلا به سرطان های مختلف مانند سرطان کبد و يا در اثر تصادفات و خشونت ها، جان خود را از دست بدهند.

در گذشته نتايج تحقيقاتی منتشر شد که نشان می داد مصرف الکل در حد متعادل، سبب پيشگيری از بيماری های قلبی می شود.

ولی پژوهش اخير نشان می دهد که نتايج مثبت مصرف متعادل الکل تنها در مردان و پس از سن ۳۵ سالگی ديده می شود.

اين تحقيقات که توسط انجمن تحقيقات پزشکی بريتانيا صورت گرفته اند، توصيه می کند که مردان، و به ويژه زنان، بايد مصرف الکل خود را کاهش دهند.   .  .  .    بيش از 50 درصد زنان انگليسي در دوران بارداري الکل مصرف مي کنند       نتايج مطالعات جديد نشان داده است: بيش از نيمي از زنان انگليس هنوز در دوران بارداري خود الکل مصرف مي کنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين آمار به رغم تلاش هاي مسوولان در زمينه آگاه سازي و هشدار به مادران درباره تاثيرات منفي بلندمدت مصرف نوشيدني هاي الکلي در دوران بارداري روي کودکان، هم چنان در انگليس مشاهده مي شود.

براساس اطلاعات تازه اي که از سوي مرکز خدمات بهداشت ملي ارائه شده، مادراني که سن آنها بيشتر است نسبت به مادران جوان به مصرف الکل در دوران بارداري تمايل بيشتري دارند.

پژوهشهاي مختلف و گسترده نشان داده است که مصرف نوشيدني هاي الکلي در دوران بارداري مي تواند ضريب هوشي کودکان را کاهش و باعث بروز اختلالات جدي در قدرت تمرکز شود. همچنين مشکلات جدي ديگر در طول زندگي و دوران بزرگسالي اين کودکان بوجود آورده و سلامت آنها را تهديد کند.

علاوه بر اين، احتمال گرايش و تمايل کودکان مادران الکلي در سنين بزرگسالي به مصرف اين قبيل نوشيدني ها و هم چنين بروز مشکلات مربوط به مصرف مواد مخدر و گرايش به مشکلات رفتاري ضد اجتماعي در سالهاي بزرگسالي بسيار بيشتر است.

به گفته متخصصان؛ سندرم الکل جنيني که در اثر مصرف الکل در دوران بارداري بروز مي کند منجر به بروز مشکلات شديد در يادگيري، ضعف هوش و ويژگي هاي خاص چهره اي و مشکلات رشدي مي شود.

در تحقيقات بخش اطلاعات مرکز خدمات بهداشت ملي انگليس، 55 درصد از زنان اين کشور تاييد کرده اند که در حين بارداري الکل مصرف مي کنند.

همچنين اين تحقيقات نشان داده است که 61 درصد از مادران 35 سال به بالا اظهار داشته اند که در دوران بارداري الکل مصرف مي کردند در حالي که اين رقم در بين مادران زير 20 سال به 47 درصد کاهش مي يابد.
خارج شده است

این صفحه در 0.167 ثانیه 25 نمایش داده شد.