آنچه در باره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم

انجمن های گفتگوی بهبودی

لطفا برای ورود اینجا و یا برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي آنچه زيسته ايم نيست،ياد مي آوريم تا روايتش كنيم.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

صفحه: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   پایین

نویسنده موضوع: آنچه در باره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم  (دفعات بازدید: 48914 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
قسمت دوم مقاله
« پاسخ #60 : 30 آذر 1389، 01:41:17 ب.ظ »

قسمت دوم مقاله       ▪ آقای مهندس دژاكام شما اشاره به باورهای غلط اجتماعی در مورد اعتیاد و فرد معتاد كرده اید ؟ و چرا نادرست است ؟
ـ ببینید ، باور غالب اجتماعی اینست كه شخص معتاد موجودی است ، كثیف ، انگل، دزد ، نفرت انگیز و مجموعه ای از رذائل و خصوصیت های منفی كه در یك انسان می تواند وجود داشته باشد ، در معتاد متجلی است . بر پایه این دیدگاه باید از فرد معتاد حذر كرد و با نفرت و انزجار او را از جامعه دور كرده و یا نابودش ساخت . رفتار اجتماعی با معتادین توام با نفی و طرد ، نفرت و انزجار ، تحقیرو تخفیف و خلاصه به شكل بر خورد با مجرم خطر ناكی است كه عدم اش به از وجود .
اگر چه عوارض ثانویه اعتیاددر بین گروهی از معتادین كه به دلیل فقر و تنگدستی امكان تامین هزینه زندگی خود را ندارند ،سبب می شود كه برای خرج اعتیاد خود دست به هر كاری بزنند ، نسبت به سر و وضع و بهداشت فردی بی تفاوت شوند و در یك كلام مشمول تمام صفاتی كه جامعه به معتادان نسبت می دهد با شند اما این عمومیت ندارند و اكثریت معتادان را شامل نمی شود . معتاد قبل از اینكه یك مجرم باشد یك بیمار است و این رفتارهای غلط اجتماعی و عملكرد نا درست دیگران است كه به جای تلاش برای رفع درد و مرضش ، اورا به وادی خلاف سوق می دهد . خوشبختانه دو سالی است كه در قوانین تجدید نظر شده و به عنوان مجرمیت معتاد به شرطی كه اقدامات درمانی را شروع كرده باشد ، حذف گردیده اما باورهای اجتماعی فرقی نكرده و در زمینه آموزش اجتماعی و بخصوص خانواده ها تلاش چندانی صورت نگرفته است .
برگ زرینی كه در سریال تلویزیونی ، مسافر ، به بینندگان آن عرضه شد شكستن قسمتی از همین باورهای غلط بود. گفتم معتاد هركسی می تواند باشد . یك متخصص ، یك مهندس ، یك پزشك ، یك صنعتگر و الی آخر.
پس چگونه اجتماع همه را با یك چوب رانده و در قالبی پست و حقیر می گنجاند ؟ با این میزان شیوع اعتیاد بین دانشجویان و حتی در شاخه های علوم پزشكی ، اگر امروز به فكر راه چاره باشیم فردا با جماعتی فارغ التحصیل معتاد سرو كار داریم و قبل از آن كه قادر به علاج دردهای مردم باشند ، دیگری باید درد خود آنان را مداوا كند.
▪ پس جناب مهندس ، دوباره به سر خط بر می گردیم و از پایه شروع می كنیم . لطفاً بفرمائید كه اعتیاد چیست ؟
ـ من ۱۷ سال تمام ، اعتیاد را با گوشت، پوست ، استخوان و تمام وجودم لمس كردم . به كلیه حالات و روحیات یك معتاد واقف هستیم .رفتار های اجتماعی از خانواده خودم گرفته تا بستگان ، دوستان و ..... را به خوبی می شناسم . بارها تلاش كردم تا اعتیادم را ترك كنم اما نشد . دست به دامان خیلی از پزشكان شدم .هر روشی كه برای اعتیاد بود تجربه كردم و زمانی كه مستاصل و درمانده شده بودم ، ندائی درونی مرا به خود اورد تا به جای التماس ودست نیاز به سوی این و آن بردن ، خودم ناجی خودم شدم بر پایه یك بینش علمی و اصولی ، به تجزیه و تحلیل اعتیاد پرداختم و به جائی سیدم كه نه تنها اعتیاد هفده ساله را ترك كنم بلكه این سعادت نصیبم شد تا مجموعه سالیان دراز مطالعات و تحقیقاتم را در قالب كتابی به جامعه تقدیم كنم .
اصولاً كسی كه معتاد نبوده ، به هیچ وجه نمی تواند حالات روحی – روانی واحساسی فردی را كه گرفتار دام اعتیاد است به درستی درك كند و چون نمی تواند پس معیار و باورهای او ، تنها القائات و دانسته های ناقصی است كه دركتاب ها خوانده یا در فیلم هاد یده و این ور آن ور شنیده است . با این بینش ، چگونه می توان انتظار داشت كه این فرد ولو پزشك متخصص هم باشد ، بتواند راه علاج و درمان قطعی اعتیاد را به دیگران عرضه كنددر حالی كه چه بسا در دوران تحصیلی واحی هم در زمینه اعتیاد نگذرانده باشد ؟ آنچه كه سبب می گردد كه روش های مختلف ترك اعتیاد كمتر ثمر بخش و مفید فایده باشد ، همین نكته ظریف است . قصدم نفی تلاش ها و زحمات دیگران نیست بلكه آنچه را كه واقاً در عمل می بینیم اینست كه با این روش ها معتاد ظاهراً درمان شده است ولی چندی بعد مصرف مواد را شروع می كند .
بهتر است بگویم كه این روش های مرسوم ترك اعتیاد ، بیشتر جنبه موقتی و دلخوشی دارند تا درمان قطعی و دائمی آن و نتیجه اش شمار روز افزون معتادان است . معتاد به تریاك، امروز ترك می كند و فردا با هروئین شروع می كند . حتی روش هائی مرسوم به ترك اعتیاد در چند روز و ترك تضمینی و ترك یا طب سوزنی و غیره كه در قالب آگهی های مطبوعاتی عرضه می شود ، بیشتر از آنچه از تعداد معتادان بكاهد ، به جمعیت معتادن افزوده است زیرا نا خوسته القا می كند كه ترك اعتیاد كار ساده ای است پس نباید زیاد نگران بود . این بزرگترین بد آموزی در زمینه اعتیاد است كه باید با آن برخورد شدید قانونی شود . من در همینجا به جوانان و خانواده ها هشدار می دهم كه همه این ادعاها ، دروغ وفریبی بیش نیست و بیشتر قصد خالی كردن جیب مردم را دارند تا درمان اعتیاد .
اعتیاد به موادمخدر ، یك نوع بیماری است كه بر اثر عدم آگاهی و توسط خود شخص معتاد بوجود می آید و در طی آن در اثر مصرف مواد مخدر مكانیزم های حیاتی بدن از تعادل طبیعی خارج شده و فعالیت قسمت هائی از آن بصورت اشكار یا پنهان دچار اختلال ، كم كاری و یا عدم فعالیت می گردد .
اعتیاد را باید در سه مقوله جسم ، روان و جهانبینی بررسی كرد . در مبحث اعتیاد جسمانی . علوم پزشكی تحقیقات گسترده و فراوانی به عمل آورده و عوارض جسمی انواع مواد مخدر شناخته شده و مطالعات آكادمیك كاملی برای هر الگوی تخدیری وجوددارد . اما نكته ای كه كمتر در باب اعتیاد به آن پرداخته می شود مكانیزم و سازو كار بدن انسان از نظر بیوشیمی و تغییرات مراكز تولید مواد مخدر طبیعی كه به ان مواد شبه افیونی می گوئیم و عكس العمل های متفاوت بدن در مراحل مختلف اعتیاد است .
كم توجهی به این مطلب سبب گردیده كه در روش های متداول ترك اعتیاد، فرصت برگشت به حالت تعادل اولیه مواد شبه افیونی به بدن فرد معتاد داده نشود . عیب كار در همین جاست . به عنوان مثال در زمینه اعتیاد به تریاك كه خود مجموعه ای از آلكالوئید های مخدر است ، بدن انسان احتیاج به زمانی حدود ده ماه دارد تا بتدریج نیاز طبیعی بدن به موااد شبه افیونی را بازسازی كند . چنانچه در این زمان طولانی نیاز بدن از بیرون تامین نشود ، عوارض شدید روحی و جسمی به جای خواهد گذاشت كه در بسیاری از موارد قابل جبران نیست .
مگر می شود بدنی راكه چندین سال از بیرون مواد مخدر دریافت كرده و در نتیجه تولید مواد شبه افیونی متوتقف و تعطیل شده است به یكباره وادار به فعالیت و تولید دوباره كرد ؟ كسانی كه فكر می كنند با بستن و زندانی كردن معتاد ( روش سقوط ازاد یا بهتر بگویم روش یابوئی – زور درمانی – شلاق درمانی - طناب درمانی ! ) پس از گذشت سه روز اعتیاد بر طرف می شود ، بدانند كه چنین نخواهد شد و این فرد هر زمانی كه آزاد شود و امكان دسترسی به مواد مخدر پیدا كند ، در مصرف آن درنگ نخواهد كرد چون اختیارش دست خودش نیست . چنین روش هائی در مورد یك معتاد یا درواقع یك بیمار ، نوعی جنایت ناشی از عدم درك و آگاهی نسبت به اعتیاد است كه متاسفانه با ساختن یكسری فیلم ها و القائات نا درست ، در ذهن جامعه و مسئولان رسوخ كرده است .
▪ پس با این حساب كسانی كه ادعا می كنندكه مثلاً ظرف یك هفته معتاد را معالجه می كنند دروغ می گویند ؟
ـ البته پزشكان حاذق و شرافتمندی هستند كه در زمینه ترك اعتیاد تلاش می كنند و صادقانه مشكلات و مسائل را با بیمار و همرامانش در میان می گذارند و بی جهت به آنان امیدواری نمی دهند اما كسانی نیز هستند كه با فریب و نیرنگ بیمار را خام می كنند و به قصد سر كیسه كردن به او اطمینان می دهندكه ظرف چند روز كاری خواهند كرد كه برای همیشه اعتیاد را كنار بگذارند . بعد از آنكه اعتماد فرد بیمار جلب شد آن وقت با لطایف الحیل بابت قرص ها ، كپسول و شربت های دست ساز مبالغ گزافی ازوی می گیرند و متقاعدش می كنند به جای مصرف مواد مخدر ، منبعد قرص و كپسول و شربت بخورد . در واقع یك اعتیاد را با اعتیاد دیگر جایگزین می كنند كه عواقب آن بمراتب بدتر و خطر ناكتر از اعتیاد اولیه است . در این خصوص تحقیقات مفصلی به عمل آمده و بطور مشروح در مقاله ای با عنوان ،، مسا له اعتیاد ،، و همینطور،، كتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر ،، مطرح كرده ام و در مبحث روش های ترك اعتیاد ، راجع به این مساله بیشتر صحبت خواهیم كرد .
▪ جناب دژاكام ، در ادامه لطف بفرمائید راجع به مواد شبه افیونی كه در بدن تولید می شود و همچنین روش های ترك و راههای درمان بیماران معتاد برایمان بگوئید .
ـ تا به حال به آنچه كه در مورد اعتیاد به مواد مخدر مطرح شده راجع به عوارض مصرف این مواد بوده خواه عوارض اجتماعی وخواه عوارض فردی روی بیمار معتاد اما كمتر صحبت از عوارض و مضرات ترك اعتیاد شده است . در واقع تمام تلاش جوامع و حتی پزشكان معطوف به آنست كه بیماران معتاد هرچه سریعتر ترك كنند بدون آنكه به عوارض بعد از اعتیاد توجه چندانی شود . آنچه كه بعد از قطع مواد مخدر در بیمار مشاهده می شود ، به عوارض یا عكس العمل های آشكار تعبیر كرده ام .
به عنوان مثال یك بیمار معتاد به تریاك یا هروئین ، بعد از ترك دچار اسهال ، تعریق ، عطسه مكرر ، استخوان درد ، بی خوابی و ... می شود كه برای پزشك و خود بیمار و اطرافیانش قابل مشاهده و تشخیص است . اكثر این عوارض به خودی خود ظرف مدت ۱ تا ۲ هفته بر طرف می گردد . همین مورد اسهال كه اشاره شد ، ناشی از بیماری میكروبی و عفونی نیست و یا درد استخوان بیمار ناشی از روماتیسم نیست و اگر عطسه می كند علت آن سر ماخوردگی نیست و یا بی خوابی بیمار مربوط به اختلالات روحی و روانی نیست بلكه صرفاً در اثر عدم مصرف مواد اختلالاتی در متابولیسم بدن ایجاد شده و در واقع این عدم تعادل هورمونی بدن بیمار است كه باعث این عوارض شده اما در مقابل پزشك متخصص چه می كند ؟
برای كاهش این عوارض داروهائی تجویز می كند كه در عین داشتن تاثیر برای بیماری های خاصی طراحی و ساخته شده اند نه عوارض ناشی از ترك اعتیاد .
واقعیت اینست كه در این مدت ۱ تا ۲ هفته هر گونه دارو درمانی وغیر داروئی جواب مثبت می دهد. آنكه متخصص طب سوزنی است می گوید روش وی بیمار را معالجه كرده است و راست می گوید . آنكه متخصص هیپنوتیزم است عیناً همین ادعا را دارد و اوهم راست می گوید . انكه در این ۲ هفته بیمار را زندانی كرده و شلاق زده او هم مدعی است كه بیمار را معالجه كرده است . همه ظاهراً راست می گویند ولی این خود سیستم بدن انسان است كه پس از گذشت حدود ۲ هفته ، عوارض را تقلیل داده یا خنثی كرده است .
آنچه گفته شد عوارض آشكار ترك اعتیاد و درمان بیمار بود كه اكثر پزشكان تا حدی می دانند و می گویند كه چون بیمار مصرف مواد را قطع كرده و مدت ۲ هفته هم عوارض آنرا كم و بیش گذرانده پس درمان شده و اعتیاد وی برطرف شده است . این مقطع را اكثراً به غلط مرحله سم زدائی می نامند. این واژه غلط سم زدائی همه را گمراه كرده است . از بیماران معتاد گرفته تاخانواده ها ، متخصصین ، مسئولین والی آخر.
مساله سمیت مواد مخدر یك امر نسبی است ، به عنوان مثال خوردن ۱ تا ۵/۱تریاك برای یك فرد سالم ، كشنده ومرگ آور است و در صورت استفاده باید فوراً شخص را به پزشك رساند تا با شستشوی معده و داروهای خنثی كننده اثر تریاك ، به اصطلاح از بدن بیمار سم زدائی شود . وقتی یك شخص معمولی این مقدار تریاك را مصرف كند ، بدنش دچار اختلال و بر هم خوردن تعادل هورمونی می شود اما در مورد یك بیمارمعتاد عكس این قضیه صادق است چون اگر از مواد مخدر مصرف نكند دچار عدم تعادل خواهد شد . هم عوارض و گرفتاری های بیماران معتاد در مرحله ترك از عدم مصرف مواد ناشی می شود نه مصرف مواد .
تا این جا عوارض و عكس العمل اشكار ترك اعتیاد از نظر فیزیكی وفیزیولوژی مطرح شد و فعلاً كاری به روان و جهان بینی نداریم . این عكس العمل های آشكار كمتر از ۵% بار درمان معتاد را شامل می شود . ۹۵% بقیه مربوط به اختلالات یا عكس العمل های پنهان است كه اصلاًبه آن توجهی نمی گردد . از این جهت به آن پنهان می گوئیم كه از نظر شخص بیمار ، پزشك و خانواده مخفی است . البته پزشكانی هستند كه به این مطلب آگاهی كامل دارند و در بعضی كتابهای پزشكی درج شده و موضوع جدیدی نیست .
عكس العمل های پنهان به مواد شبه افیونی بدن انسان مرتبط است . مواد شبه افیونی ، مخدرهای طبیعی هستند و بیشتر توسط سلسله اعصاب مركزی و قسمت های مختلف مغز تولید می شوند و سیستم های ضد درد ، خواب ، شجاعت ، ترس ، پرخاشگری ، شادابی یا خمودگی و كلیه واكنش های روانی را تحت كنترول دارند . مثلاً یك شادابی و نشاط كسانیكه ورزش می كنند در همین ازدیاد ترشح برخی مواد شبه افیونی بدن آنان در مقایسه با سایرین است .
تا سال ۱۹۹۷ میلادی بیش از ۱۲ تركیب شبه افیونی در قسمت های مختلف سیستم عصبی انسان شناخته شده است كه مهمترین آن بتا اندروفین ، متا انكفالین ، لو انكفالین و دینورفین هستند . از آنجا كه ورود مواد مخدر به بدن سبب بی نیازی متا بولیكی به مخدر های طبیعی می شود بنا بر این قسمت های سازنده این تركیبات غیر فعال شده و به تدریج تحلیل رفته و از كار می افتند .
با قطع سریع مصرف مواد ، چون نیازبدن به مواد شبه افیونی از بیرون تامین نمی شود و سیستم های درونی هم از كار افتاده اند پس عوارض كمبود مخدرهای طبیعی در شخص بروز می كند كه عبارتند از : افسردگی ، تنبلی و زود خسته شدن ، گریه كردن ، عدم میل به زندگی ، افزایش میل جنسی توام با ناتوانی جنسی ، بی خوابی ، ترشح بزاق چسبناك ، پرش عضلات دست ها و پاها ، گرفتگی و اسپاسم عضلانی و مواردی دیگر .
اشتباهی كه تاكنون صورت گرفته اینست كه عوارض را عوارض روحی و روانی می پندارند و می گویند كه عوارض جسمی ( عوارض آشكار ) همان ۲ هفته اول بود و حالا این مشكلات مربوط به روح و روان بیمار معتاد است. این برداشت كاملاً نادرست است زیرا این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد نه روان او . سیستم تولید مواد شبه افیونی از كار افتاده و از بیرون بدن هم جایگزین نمی شود در نتیجه مثالاً بیمار افسردگی دارد . اگر این عوارض ناشی از عوارض روانی باشد ، قدر مسلم برای مداوای آن حداقل چند ماهی وقت نیاز است حال آن كه به محض مصرف كمی مواد مخدر و ایجاد تعادل در مواد شبه افیونی مورد نیاز بدن ، فوراً شخص به حالت عادی بازمی گردد .
فردی كه پس از ترك اعتیاد كه ظاهراً دچار اختلالات روانی شده و قصد خودكشی دارد ، به دیگران تهاجم می كند ، اسباب و اثاثیه منزل را می شكند و صد ها خطای دیگر چطور می شود كه با خوردن یك حب تریاك دوباره نرمال و عادی می گردد ؟ این مخدر روی جسم او اثر می گذارد یا روی روان او ؟ غیر از این است كه این عوارض ریشه در جسم بیمار دارد و با رسیدن به تعادل هورمونی ، همه اشكالات به ظاهر روانی برطرف می شود ؟
قبل از ورود به بحث روش های متداول ترك اعتیاد و درمان بیماران معتاد ، دسته بندی انواع بیماران معتاد را بررسی می كنیم . معتادین به سه گروه تقسیم می شوند . اولین گروه كسانی هستند كه به صورت تفننی و تفریحی مواد مخدر مصرف می كنند . این گروه را ما نامزد های اعتیاد می گوئیم . دلیل آنهم اینست كه این افراد تصور می كنندكه مصرف تفننی و گاهگداری مخدر ها خطری ندارد و معتاد نمی شوند اما غافل از ان هستند كه تمام معتادان حرفه ای اول به صورت تفریحی شروع به مصرف مواد كرده اند . اصولاًهیچ آدم عاقلی تصمیم نمی گیرد كه معتاد شود و از فردا شروع به مصرف دائمی مواد مخدر كند بلكه اول گریز می زند بعدی كریز !
نامزد های اعتیاد به تدریج جزو معتادان حرفه ای می شوند و راه گریزی ندارند. دروازه ورود به اعتیاد ، مصرف تفریحی مواد است .
این نامزدها زمانی بخود می آیند كه اسیر دام اعتیاد شده اند . مهمترن و واجب ترین مساله برای این گروه پیشگیری از اعتیاد حرفه ای آنان است . اگر از نظر علمی و عقلی برای این دسته توجیه شود كه قطعاً معتاد خواهند شد آن وقت حواسشان را بیشتر جمع می كنند و دست به عصا راه خواهند رفت و در عملكرد خود تجدید نظر می كنند . دادن اطلاعات و آگاهی های لازم از طریق رسانه های عمومی در مورد اعتیاد ، كمك موثری برای جلوگیری از ادامه راه این گروه به شمار خواهد رفت .

اشتراک گذاری این موضوع در Askاشتراک گذاری این موضوع در Blinklistاشتراک گذاری این موضوع در Bmarksاشتراک گذاری این موضوع در Del.icio.usاشتراک گذاری این موضوع در Dzoneاشتراک گذاری این موضوع در Diggاشتراک گذاری این موضوع در Facebookاشتراک گذاری این موضوع در Feed Me Linksاشتراک گذاری این موضوع در Googleاشتراک گذاری این موضوع در Liveاشتراک گذاری این موضوع در Magnoliaاشتراک گذاری این موضوع در MySpaceاشتراک گذاری این موضوع در Netvouzاشتراک گذاری این موضوع در Newsvineاشتراک گذاری این موضوع در Oneviewاشتراک گذاری این موضوع در Redditاشتراک گذاری این موضوع در Slashdotاشتراک گذاری این موضوع در Spurlاشتراک گذاری این موضوع در Print Friendlyاشتراک گذاری این موضوع در Meneameاشتراک گذاری این موضوع در Friend feedاشتراک گذاری این موضوع در Squidooاشتراک گذاری این موضوع در StumbleUponاشتراک گذاری این موضوع در Technoratiاشتراک گذاری این موضوع در Tipdاشتراک گذاری این موضوع در Twitterاشتراک گذاری این موضوع در Yahooاشتراک گذاری این موضوع در Google buzz

خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
قسمت سوم مقاله
« پاسخ #61 : 30 آذر 1389، 01:41:47 ب.ظ »

قسمت سوم مقاله       گروه دوم معتادان كسانی هستند كه اعتیاد را دوست دارند و خیال می كنندكه اعتیاد را دوست دارند و خیال می كنندكه اعتیاد برای آنان كاری انجام می دهد و یا در اعتیاد غرق شده اند . این دسته را باید مهار كرد و از رفتارهائیكه سبب تحریك آنان می شود خودداری نمود . آنچه كه در بیست سال گذشته نسبت به این معتادان روا شده نادرست بوده و هر نوع ممانعت و اقدامات بازدارنده سبب تشدید علاقه آنان به اعتیاد گردیده است . با این گروه باید مدارا كرد و به تدریج زمینه های رشد فكری و افزایش دانش و آگاهی های لازم در مورد اعتیادرا برایشان فراهم ساخت .
علاقه مندان به مصرف مواد مخدر را اگر زندان كنندكه كردند، اگر شلاق بزنند كه زدند ، اگر شور آباد و جزیره تبعید كنندكه كردند ، با هر شرایطی دست از اعتیاد بر نخواهند داشت بلكه بیشتر جری خواهند شد. این دسته می گویند : زندانش را كشیدیم ، چرا خودش را نكشیم ؟ كتكش را خوردیم ، چرا خودش را نخوریم ؟
و به محض آزادی از قید و بند ، اعتیاد سابق را با شدت بیشتر ادامه خواهند داد . اگر در زندان باشند با یك سرنگ ۳۰۰ نفر مشتركاً ماده مخدرتزریق می كنند و همه مبتلا به ایدز یا هپاتیت می شوند كه شدند .
اگر در بیرون به آنان سرنگ نفروشند ، كنار بیمارستان ها از سرنگ های مصرف شده استفاده میكنند . نتیجه این تزریقات آن خواهد شد كه یك معتاد عادی در این دسته تبدیل به معتاد ایدزی ، معتاد هپاتیتی ، معتاد مسلول و .... می گردد . كدام بهتر است ؟ یك اعتیاد ساده یا معتادی با هزار درد و مرض كه جامعه را تهدید می كند؟ لزوم بازنگری در قوانین و تصحیح دیدگاه ها در خصوص معضل اعتیاد ، راه كار منطقی و علمی در برخورد با این دسته از معتادان خواهد بود . مسئولان بایدبین بد و بدتر یكی را انتخاب كنند كه تاكنون با زور و قوه قهریه چند نفر از این معتادان را واقعاً ترك داده اند ؟
گروه سوم از معتادان كسانی هستند كه بهر دلیل می خواهند اعتیادشان را ترك كنند و خواستار رهائی ازاعتیاد هستند. اغلب افراد این گروه بار ها با روش های مختلف اقدام به ترك كرده ولی موفق نبوده اند . برای این گروه باید اقدامات درمانی را با روش صحیح و اصولی انجام داد نه روش هائی كه هزارن بار آزموده شده ولی بی فایده بوده است .
▪ آقای مهندس دژاكام ، جامعه بیماران معتاد همواره برای انتخاب یك روش اصولی ، منطقی وعملی جهت ترك واقعی اعتیاد با مشكل روبرو هستند . چه روش هائی برای ترك وجود دارد و روش پیشنهادی شما چیست ؟
ـ امروزه در اكثر كشور های پیشرفته دنیا ، اعتیاد را به عنوان یك واقعیت اجتماعی پذیرفته اند و تلاش می كنند تا توزیع مواد مخدر مورد نیاز بیماران معتاد را از طریق نسخه پزشكان و دارو خانه ها تامین كنند نه این كه به دست قاچاقچیان و اعمال آنان بسپارند تا علاوه بر تقلب و افزودن تركیبات خطر ناك به جای مخدر اصلی ، بزهكاری های اجتماعی و فساد را در جامعه ترویج دهند . در حالی كه قاچاقچیان خرده پا برای تامین خرج اعتیاد و كسب درآمد ، در مد ارس و دانشگاه ها به دنبال مشتریان جدید می گرند و روز به روز به تعداد جوانان آلوده اضافه می كنند، توزیع مواد مخدر توسط سیستم داروئی و تحت نظارت دولت و مراجع ذیصلاح مانع بروز ناهنجاری های اجتماعی بیشتر و كنترل معضل اعتیاد خواهد شد .
علنی تر و آشكار تر می گویم . شایسته است تا مسئولان امر و دولت نظیر بعضی از كشورها ، با گروه بندی مواد مخدر در دسته های ۱- مخدر های سنگین ( تریاك – شیره – هروئین- مورفین – كوكائین ) ۲- مخدر های خطر ناك مصنوعی ساخته شده در لابراتوار ها ( lsd یا اسیدها و ... ) ۳- مخدر های سبك ( حشیش – گراس – چرس و ...) با قدرت و شهامت توزیع بعضی از مواد مخدر را در دست گیرند و توسط داروخانه ها یا مراكز شناخته شده و تحت كنترل نیاز چند میلیون بیمار معتاد را تامین كنند. در كنار آن با آموزش صحیح و اصولی در جامعه ، مانع افزایش شمار معتادان و تشویق و ترغیب بیماران معتاد به ترك اعتیاد شوند .
اگر این كار انجام شود ، می توان با ثبت سوابق معتادان و كنترل میزان مصرف آنان و استفاده از روش های ترك اصولی و علمی اعتیاد ، به شكل مطلوب و بدون اعمال زور و قوه قهریه ، جمع كثیری از این چند میلیون معتاد فعلی را در یك مقطع زمانی كمتر از یك سال نجات داد و بیماران معتاد كه نیازشان به مواد با قیمت ارزان و تحت كنترل دولت تامین می شود ، دیگر نزد قاچاقچی و مواد فروش نمی روند و نسل این انگل ها نیز برچیده خواهد شد .
یكی از باورهای غلط اجتماعی این است كه می گویند معتادان غیرت و اراده ندارند و اگر یك جو اراده در وجود آنان باشد ، اعتیاد خودرا ترك می كنند . این بینش غیرمنصفانه و ضد اخلاق از ذهن كسانی تراوش می كند كه هیچ اطلاع و آگاهی از مساله اعتیاد ندارند . بیماران معتاد نظیر سایر انسان ها دارای اراده و غیرت و شرف هستند . اگرچه اعتیاد بعضی از خصلت های انسانی را تضعیف می كند اما به معنای نفی و عدم وجود این صفات در معتادان نیست .
شاید فقر و تنگدستی و مخارج سنگین اعتیاد سبب شود تا اقلیتی از بیماران معتاد به خفت و خواری و ذلت تن در داده و آلوده خلاف كاری ها شوند اما این مساله عمومیت ندارد و اكثریت از این رذایل مستثنی هستند . ترك اعتیاد به یك دانه جو اراده و غیرت نیاز ندارد بلكه شدت عوارض دردهائی كه یك بیمار معتاد در حین ترك غیر اصولی تحمل كند ، از توان هر انسان صاحب اراده ای هم خارج است تا چه رسد به بدن تخریب شده یك معتاد .
با این مقدمه ، به روش های ترك اعتیاد به مواد مخدر می پردازیم . آنچه كه در این مبحث مطرح می شود شامل اعتیاد به مواد مخدر نظیر تریاك ، هروئین ، شیره ، كوكائین ، مرفین و اكثر مخدر های دارای منشا گیاهی و یا نیمه صناعی است . انواع قرص هائی كه دسته ای از معتادان همراه با مخدر های دیگر و یا به تنهائی مصرف می كنند به دلیل عوارض بسیار خطر ناك قطع مصرف آنها ، بطور جداگانه بررسی خواهد شد .
سه روش متداول ترك اعتیاد وجود دارد :
۱) ترك اعتیاد با قطع سریع مصرف مواد مخدر بدون استفاده از دارو
۲) ترك اعتیاد با قطع سریع مصرف مخدر و استفاده از دارو
۳) ترك اعتیاد به روش سنتی با كاهش تدریجی مصرف مواد مخدر .
۱) در روش اول ، بیمار به یك باره مصرف مواد را قطع می كند بدون آنكه دارو یا تركیبی را جایگزین مصرف مواد بكند . به این روش ترك ؛ سقوط آزاد ؛ یا ترك یابوئی گفته می شود . از این جهت آن را ترك یابوئی می گویند كه در واقع تحمل عوارض و درد های ناشی از قطع سریع مواد به حدی است كه قدرت و توان حیوانی چون یابو را طلب می كند اما بهتر است كه به جای این اصطلاح نامانوس ، از واژه ترك سقوط آزاد استفاده شود .
در روش ترك سقوط آزاد به علت قطع مصرف مواد ، مرحله عكس العمل های آشكار كه ۱ تا ۲ هفته طول می كشد بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود اما نشدنی نیست و كسانی هستند كه این عوارض را تحمل می كنند . بزرگترین عیب این روش اینست كه یك شوك مخرب جسمی و روحی به بیمار وارد می گردد .
سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن ، حدود ده ماه زمان نیاز دارند تا باز سازی شوند لذا پس از گذرا نسختی های دو هفته اول ، مشكلات بی خوابی – افسردگی – كم حوصلگی – گریه كردن – كند ذهنی فراموشی تنبلی – عدم میل به زندگی و غیره در بیماران وجود داشته و طی این مدت شخص قادر به كار كردن نیست و یا راندمان كاری مساعدی ندارد . حتی تجویز می كنن دكه در این در این دوره ده ماهه شخص را بیشتر تنها بگذارندو تختخوابش را جدا كنند .در این مدت به علت عدم تعادل جسمی و روانی ، بیمار نباید تصمیمات سرنوشت ساز بگیرد .
شوك مخربی كه در این روش به بیمار وارد می شود ، سبب می گردد كه بعضی از قسمت های تولید كننده مواد شبه افیونی بدن چه بسا تا آخر عمر هیچ وقت فعال نشود . این مطلب به تائید پروفسور آرتور گایتون رسیده و در عمل ما هم به این تجربه رسیده ایم كه بین كسانی كه با روش سقوط آزاد ترك كرده اند درصد كمی به مرحله تعادل پایدار می رسند و اكثراً دچار عدم تعادل در دراز مدت هستند و یا به تیك های عصبی دچار می شوند .   __________________

اشتراک گذاری این موضوع در Askاشتراک گذاری این موضوع در Blinklistاشتراک گذاری این موضوع در Bmarksاشتراک گذاری این موضوع در Del.icio.usاشتراک گذاری این موضوع در Dzoneاشتراک گذاری این موضوع در Diggاشتراک گذاری این موضوع در Facebookاشتراک گذاری این موضوع در Feed Me Linksاشتراک گذاری این موضوع در Googleاشتراک گذاری این موضوع در Liveاشتراک گذاری این موضوع در Magnoliaاشتراک گذاری این موضوع در MySpaceاشتراک گذاری این موضوع در Netvouzاشتراک گذاری این موضوع در Newsvineاشتراک گذاری این موضوع در Oneviewاشتراک گذاری این موضوع در Redditاشتراک گذاری این موضوع در Slashdotاشتراک گذاری این موضوع در Spurlاشتراک گذاری این موضوع در Print Friendlyاشتراک گذاری این موضوع در Meneameاشتراک گذاری این موضوع در Friend feedاشتراک گذاری این موضوع در Squidooاشتراک گذاری این موضوع در StumbleUponاشتراک گذاری این موضوع در Technoratiاشتراک گذاری این موضوع در Tipdاشتراک گذاری این موضوع در Twitterاشتراک گذاری این موضوع در Yahooاشتراک گذاری این موضوع در Google buzz

خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
قسمت چهارم مقاله
« پاسخ #62 : 30 آذر 1389، 01:42:25 ب.ظ »

قسمت چهارم مقاله       ۲) روش دیگرترك “ شبه سقوط آزاد “ است . بدین ترتیب كه پس از قطع فوری مصرف مواد و در طول یك هفته اول ، برای كاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می شود .این همان روش رایج بین العملی منجمله در ایران و همچنین اگهی های ترك اعتیاد است . به دلیل نادیده گرفتن زمان ده ماه بازسازی سیستم های تولید مواد شبه افیونی در بدن این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد . مثال علمی آن اینست كه در روش روش سقوط آزاد شخص از بالای ساختمان ده طبقه به پائین می پرد ولی در شبه سقوط آزاد كمی تخفیف داده و ازیكی دو طبقه پائین تر سقوط می كند .
۳) روش بعدی ترك اعتیاد ، كاهش تدریجی مصرف مواد است كه به آن “ ترك سنتی “ گفته می شود و از زمان های قدیم تاكنون مرسوم بوده است . در ترك سنتی ، هر روز مقداری از مصرف مواد مخدر كم می شود تا بتدریج به صفر برسد . مثلاً مقداری تریاك یا شیره را در ظرف آبی حل كرده و سپس به جای مصرف مواد ، روزانه چند پیمانه مشخص از این شربت می خورند و به جای مقدار خورده شده آب می ریزند تا شربت رقیق تر شود .
اگر مقدار مواد مخدر در شربت اولیه طوری انتخاب كه ظرف حدود ۱۵ روز مصرف مواد مخدر به صفر برسد در واقع مشابه ترك سقوط آزاد خواهد بود ولی اگر با حجم و مقدار بیشتر شربت عمل كنند به طوری كه بیش از ۴۰ روز طول بكشد در این صورت نتیجه بهتری عاید شده و عوارض كمتری به جای می گذارد . عده بسیاری ازبیماران معتاد ، از روش ترك سنتی و كاهش تدریجی مصرف مواد استفاده كرده و نتیجه گرفته اند . از روش ترك سنتی برای ترك اعتیاد به هروئین نیز می توان استفاده كرد مشروط بر آن كه بیمار به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از مواد مخدر استفاده نكرده و عوارض خماری آنرا تحمل كند و بعد به جای مصرف هروئین ، از تریاك یا آب شیره استفاده كرده و به تدریج میزان مصرف را كاهش داده و به صفر برساند . سنگین ترین عمل و مصرف بالای هروئین ، پس از ۴۸ ساعت از قطع مصرف مواد با نیم گرم تریاك یا شیره قابل جبران است و البته ۳ تا ۴ روز طول می كشد تا بدن بیمار با تغییر نوع مواد خودرا تطبیق دهد و معمولاً‌پس از یك هفته ، اوضاع عادی می گردد .
هر یك از روش های ترك سه گانه دارای محاسن و معایبی است . به عنوان مثال روش ترك سقوط آزاد برای كسانی كه در ابتدای راه اعتیاد هستند و به طور تفریحی و تفننی از مواد مخدر استفاده می كنند و هنوز سیستم تولید كننده مواد شبه افیونی بدن آنان از كار نیفتاده است خوب جواب می دهد و چه بسا بهترین روش باشد ، اما همین روش برای آن دسته بیماران معتاد حرفه ای كه سالیان متمادی به مصرف مواد مخدر با دوز بالا مشغول هستند نه تنها موثر نیست بلكه اغلب عوارض شدید و غیر قابل جبرانی به جای خواهد گذاشت . بعلاوه برای بیمارانی كه به كار دائم اشتغال دارند ، استفاده از روش سقوط آزاد میسر نیست چون تا ده ماه نمی توانند كار مثبتی انجام دهند .
و یا در روش شبه سقوط آزاد ، اگر چه مصرف دارو سبب كاهش عوارض عكس العمل های آشكار در بیمار خواهد شد لیكن همین تركیبات داروئی بعضاً خطرناك تر از خود مواد مخدر می باشند و دسته ای از آنها بسیار اعتیاد آور هستند . مثال واضح آن هروئین است . این ماده مخدر به عنوان دارو برای درمان اعتیاد اختراع و تولید شد اما در عمل خود به اعتیاد خطر ناك تری بدل گردید و یا انواع و اقسام قرص های آرام بخش و مسكن وهمچنین قرص های روان گردان و توهم زا كه خود سرانه مصرف می گردد ، باعث رواج اعتیاد به قرص در بین بیماران و بخصوص جوانان شده است .
در اینجا به مسئولان ، دست اندكاران ، خانواده ها و مصرف كنندگان این قبیل قرص ها هشدار می دهیم كه عوارض مخرب این قرص ها بدون مجوز پزشك حاذق ، از هر نوع ماده مخدر دیگری بدتروشدیدتراست .بسیاری از عوارض جانبی آنها تا آخر عمر باقی خواهد ماند و ضایعاتی در مصرف كنندگان این قرص ها با دوز و تعداد بالا مشاهده می شود كه حتی از نظر ژنتیكی گریبانگیر فرزندان آنان نیز خواهد شد .وجه اشتراك روش های مرسوم ترك اعتیاد در نادیده گرفتن سیستم های مولد شبه افیونی در بدن انسان و ازكار افتادگی این سیستم ها در اثر اعتیاد است و همین كم توجهی سبب شده تا این روش ها جواب مناسب وقابل قبولی برای ترك اعتیاد ندهد و بسیاری از بیماران معتاد كه با این روش ها قصد ترك داشته اند ، بعد از مدتی بار دیگر اعتیاد مجدد پیدا كنند . خود من به دفعات این روش ها را آزموده و نتیجه این گرفته ام .
روشی را كه بنده به آن دست یافته و در كتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر مطرح كرده ام ، روش جدیدی است كه تاكنون سابقه نداشته و بار اولی است كه در جهان به این شكل منتشر می شود . به همین روش به همان گونه كه مورد استقبال هموطنان قرار گرفته ، با استقبال خارجی هم مواجه شده است و مرتباً هیئت های علمی و تحقیقاتی كه از كشور های دیگر می آیند و با شركت در جلسات كنگره ۶۰ در جمعیت آفتاب و و جمعیت مبارزه با اعتیاد و انجام مصاحبه ، تحقیقات گسترده ای را آغاز كرده اند .
این روش ابداعی روشی بلند مدت است كه بنام روش ترك تدریجی – پله ای یا جهشی نام گذاری شده كه برای خنثی كردن عوارض عكس العمل های آشكار و پنهان ، از درمان داروئی یا خود مواد مخدر استفاده می شود و اصولاً اینكه بیمار مصرف یك نوع ماده مخدر را قطع كند و برای جبران عوارض آن از یكسری دارو استفاده كند كه هر كدام عوارض جدا گانه ای دارند از منطق بدور است . بنده معتقدم كه بهترین دارو برای كاهش عوارض ترك هر ماده مخدری ، خود آن ماده مخدر است !
▪ آقای مهندس دژاكام ، به قسمت حساس مطلب شما رسیدیم و آن روش جدید ترك اعتیاد ابداعی شماست . لطفاً در این خصوص توضیح بفرمائید .
ـ همانطور كه قبلاً گفته شد این روش حاصل چند سال مطالعه و تحقیق راجع به روش های ترك اعتیاد مرسوم و بررسی عوارض آنها روی بیماران معتاد است . خود من در طول ۱۷ سال اعتیاد ، انواع این ترك هارا به شخصه آزموده ام اما نتیجه ای نداشت. قبل از شروع به توضیح این روش ، ذكر مطالبی را ضروری می دانم . اگر در تشریح این روش استفاده از دارو مجاز دانسته شده است منظور داروهای استاندارد تائید شده توسط سازمان بهداشت جهانی ترك اعتیاد است نه دارو هائی نظیر آرام بخش ها ، خواب آو رها ، ضد افسردگی ها ، ضد اسهال ها یا داروهای فشار خون .
این قبیل داروها برای بیماری های خاص در انسان غیر معتاد ساخته شده و در جایگاه خود و تجویز پزشك حاذق می توانند كاربرد مناسب و منطقی داشته باشند ولی اگر از این دارو ها به جای داروی اصلی ترك اعتیاد استفاده شود، همانگونه كه به تجربه و در عمل دیدیم ومی بینیم ، بیمار كمتر موفق به ترك اعتیاد می شود و در بازگشت به اعتیاد ، به دلیل آِشنا بودن به اثرات و خواص این دارو ها ، از آنها به عنوان تشدید كننده اثر مواد مخدر یا جایگزین مخدر اصلی ( به دلیل ارزانی و فراوانی ) استفاده می كند .
امروزه با بیماران معتادی سرو كار داریم كه روزی تا ۲۰۰ عدد و بیشتر از این قرص ها به همراه مواد مخدرمصرف می كنند . چنین حركتی در باور هیچ انسان فهیمی نمی گنجد اما متاسفانه نه تنها واقعیت دارد بلكه نسبناً نیز شایع است . مصرف قرص در این بیماران بر مبنای تعددا نیست بلكه در روز ۱۰ تا ۱۵ بسته ده یا بیست تائی قرص می خورند . عوارض مصرف و حتی عوارض قطع مصرف این قرص ها چندین برابر خطرناك تر از هروئین و تریاك است و انشاء الله در مقاله ای جداگانه ای به بررسی عوارض این قرص ها وروش های ترك آن ها خواهیم پرداخت .
مصرف كنندگان بعضی از انواع قرص ها دچار اغتشاشات شعور می شوند و درك درستی از زمان و مكان ندارند و رفتارها و واكنش های آنان قابل پیش بینی نیست . موارد زنده ای از این بیماران پیش روی ماست كه اطاق پذیرائی را با توالت منزل اشتباه می گیرند و تشخیص حد اقل معیار های اخلاقی را از دست می دهند.ممكن است بدون لباس در انظار ظاهر شوند و یا بجای باز كردن درهای شیشه ای ،باسر داخل شیشه بروند.وضع چنین معتادانی آنچنان وخیم است كه معتادان آخر خطی هروئینی از آنان واهمه داشته و حذر می كنند .آنچه در قسمت روش های شناخته شده ترك اعتیاد گفته شد ، تنها راه های منحصر به فرد نیست و امروزه شاهد ابتكارات فراوان دیگری هستیم ، یكی از این ابتكارات اینست كه بیمار را سه روز بیهوش كرده و در طی این مدت به اصطلاح سم زدائی می كنند و می گو یند دیگر مشكلات جسمی معتاد تمام شده یا آنكه شنیده می شود در كشور های دیگر با جراحی مغز و دستكاری در آن درصدد علاج اعتیاد هستند ! خلاصه معتاد بیچاره موش آزمایشگاهی كسانی شده است كه داعیه ترك او را دارند . حتی اگر این روش های ترك اعتیاد منجر به نابودی یا نقص دائمی در وی شود . واقعاً كه جای تاسف است .
نكته دیگر ، اشاره به یك اشتباه عمومی است كه در مورد معتادان می شود . اغلب افراد در جامعه تصور می كنندكه بیماران معتاد ،مواد مخدر مصرف می كنند تا نشئه شوند و به عالم هپروت بروند . این مطلب شاید تا حدودی در بدو شروع به اعتیاد صادق باشد اما در ادامه وضع فرق می كند . یك معتاد حرفه ای مواد مصرف می كند تا به حالت نرمال و طبیعی برگردد و اگر مصرف نكند دچار عدم تعادل خواهد شد .
اینجاست كه آموزش و نگرش صحیح نسبت به جامعه معتادان سبب خواهد شد تا باورها و القائات غلط ، با مفاهیم منطقی و علمی جایگزین گردد .
روش پیشنهادی من برای ترك اعتیاد روش طولانی مدت است و با حد اقل ضایعات جسمی و روانی ، بیمار معتاد را به سمت ترك دائمی اعتیاد هدایت می كند به طوری كه در انتها ی پله ها ، خود بیمار عجله در دوره ترك دارد و نوعی زدگی نسبت به مواد مخدر پیدا می كند . در این روش چنانچه بیمار به مصرف چند نوع ماده مخدر منجمله مصرف قرص اعتیاد داشته باشد ، ابتدا لازم است ظرف مدت یك هفته تا ۶۰ روز ( متناسب با نوع قرص یا مواد مصرفی ) مصرف چند نوع ماده مخدر را به مصرف یك نوع و ترجیحاً به تریاك تبدیل كند و سپس متوسط مصرف روزانه به مقداری كه بیمار حالت متعادل و نرمال داشته باشد ، تعیین گردد .
پس از مشخص شدن نیاز به مصرف روزانه ، در اولین پله یك پنجم (۲۰% ) این مصرف را كاهش داده و برای مدت سه هفته متوالی با همین مقدار ادامه می دهد . مثلاً اگر متوسط مصرف روزانه ۵ گرم بوده است ، برای مدت سه هفته ۴ گرم مواد مصرف می كند . در اتمام سه هفته اول ، مصرف فعلی را یك چهارم (۲۵%) كم كرده و به سه گرم درروز می رساند و دوباره ۲۱ روز ادامه می دهد و به عبارت دیگر مصرف روزانه خودرا ۴ قسمت كرده و یك قسمت را كنار گذاشته وفقط سه قسمت را مصرف می كند و مجدداً در سه هفته دوم یك چهارم دیگر كم می كند وبه ۲۵/۲ گرم در روز تقلیل می دهد . پله ها را همینطور ادامه داده و در پله شانزدهم ، مصرف روزانه بیمار به ۱% مقدار اولیه ( ۵۰ میلی گرم ) خواهد رسید . خلاصه این مطالب در یك جمله چنین است : پله اول ۲۰% كاهش و بقیه پله ها با ۲۵% كاهش مواد نسبت به مصرف پله قبلی و سه هفته فاصله زمانی بین پله ها .
همزمان با كاهش مصرف روزانه ، تعداد دفعات مصرف نیز بایدكم شود و حتی الامكان به یك بار در روز تقلیل یابد . با این روش ظرف حدود ده ماه بیمار بدون تحمل عوارض جسمی ناراحت كننده می تواند به راحتی اعتیاد خود را كنار بگذارد و ضمناً در این مدت بیمار امكان می یابد تا جهان بینی و نگرش خود را نسبت به مواد مخدر تغییر دهید . در خلال مدت ترك اعتیاد ، سیستم تولید مواد شبه افیونی بدن به تدریج بیدار و فعال می شود و در انتهای دوره معمولاً بیش از ۹۰ % هورمون های مخدر طبیعی توسط بدن تولید شده و بیمار می تواند نظیر افراد سالم به زندگی عادی و بدون اعتیاد ادامه دهد .
مقدار كاهش مصرف مواد در پله اول و دوم نه تنها برای همه بیماران قابل تحمل است بلكه هیچ عوارض سوئی در بر نداشته و در مقابل اثرات مثبت شگرفی دارد . به عنوان مثال یبوست های بیمار كمتر شده و وضع مزاجی بهتری پیدا می كند . رنگ و روی او باز و شاداب ، خوابش درست و فكرش بیدار می شود و از همه مهمتر اعتماد به نفسش بیشتر و قوی تر می گردد چون می بیندكه مصرفش را كم كرده ولی اثر منفی روی او نگذاشته است و كلی خوشحال و امیدوار می شود كه بالاخره می تواند اعتیاد را ترك كند .
نكته مهم در این روش اینست كه در طی مدت ترك اعتیاد ، نفس بیمار از مواد مخدر سیر می شود و شخص به آرامی می آموزد كه اولاً به مواد مخدر به چشم یكد اروی شفابخش نگاه كند و در ثانی با وجودی كه اختیار در مصرف مواد دارد فقط به اندازه تعیین شده مصرف كند نه بیشتر .
اگر بیمار تمایل داشته باشد می تواند به جای مواد مخدر از داروهای استاندارد سازمان بهداشت جهانی استفاده كند . در اینصورت رعایت پله های كاهش مصرف نیز ضروریست و نباید در كوتاه مدت مصرف را به صفر برساند . اما باید توجه داشت كه بهترین دارو برای ترك اعتیاد هر مخدری ، خود همان ماده مخدر است و در مورد اعتیاد به هروئین چون این ماده از مرفین تریاك ساخته می شود لذا تریاك كه حاوی ۳ تا ۲۳ % در صد مرفین است می تواند به خوبی جایگزین داروئی هروئین گردد .
ـ جدول درصد مصرف روزانه تریاك نسبت به مقدار مصرف متوسط اولیه به شرح زیر خواهد بود :
شماره پله / درصد مصرف اولیه
۱ / ۸
۲ / ۶
۳ / ۵/۴
۴ / ۴/۳
۵ / ۵/۲
۶ / ۹/۱
۷ / ۴/۱
۸ / ۱
۹ / ۸
۱۰ / ۶
۱۱ / ۴.۵
۱۲ / ۳.۴
۱۳ / ۲.۵
۱۴ / ۱.۹
۱۵ / ۱.۴
۱۶ / ۱
قیلاً پیشنهاد شد تا دولتمردان و مسئولان امر مبارزه با مواد مخدر و مجلس محترم كه از وضع فعلی شیوع اعتیاد به ستوه آمده و نگران آینده مملكت و جوانان هستند ، با شهامت قدم پیش بگذارند و با توزیع كنترل شده و تحت نظارت بعضی از مخدر های مورد نیاز معتادان ، زمینه ساز مبارزه اصولی با قاچاقچیان و ترویج اعتیاد توسط عمال آنان گردند . در راستای این پیشنهاد ، چناچه صنایع داروئی تریاك را بدون نا خالصی های مرسوم فعلی و صورت قرص یا سایر اشكال داروئی عرضه كنند ، استفاده از روش ترك تدریجی – پله بسیار سهل و آسان تر خواهد شد .
با مراجعه و شناسائی معتادان و تعیین نیاز روزانه آنان در مراجع معتمد و ذیصلاح و استفاده از سیستم توزیع كه مبتنی بر جدول زمان بندی ترك دریجی و پله ای باشد ، اكثر بیماران معتاد ظرف مدت كمتر از یكسال از دام اعتیاد رها خواهند شد . این حركت اصلاً تشابهی با سیستم توزیع تریاك كوپنی در رژیم گذشته ندارد زیرا قبلاً كوپن تریاك برای مادام العمر به معتادان داده می شد ولی در این سیستم بدریج و فقط برای مصرف ده ماهه آن هم به صورت مصرف نزولی و رو به كاهش داده خواهد شد . در مجموع به هر بیمار معتاد تنها معادل ۶۰ تا۷۰ روز مصرف روزانه فعلی سهمیه تریاك داده می شود نه مادام العمر .
بر مبنای محاسبات انجام شده اگر یكبیمار معتاد فرضاً معادل روزی ۵ گرم تریاك از مواد مخدر استفاده می كند ، در انتهای دوره ۳۱۵روزه تریاك تدریجی – پله ای تنها ۳۳۳ گرم تریاك به عنوان دارو مصرف كرده است كه معادل مصرف ۶۶ روز فعلی اوست در حالی كه مصرف در روز ، از ۹۴۵ گرم به ۲۰۰ گرم در كل دوره تقلیل خواهد یافت . برای اعتیاد های سبك تر با متوسط روز ( تقریباً ۵۰ میلی گرم در روز ) از ادامه مصرف مواد خود داری و در طول درمان اعتیاد صرفه جوئی كند اما ترجیح دارد كه با ریتم كاهش یك چهارم مصرف در هر سه هفته جلو برود .
▪ استاد دژاكام در این مصاحبه سپاسگذاریم و آرزو می كنیم در سایه تلاش های شما و همكاران عزیزتان و استفاده از روش ابداعی ارك اعتیاد شما ، هر چه زودتر معضل اعتیاد در كشور سیر نزولی یافته و به سوی جامعه ای عاری از اعتیاد گام برداریم . به عنوان حسن ختام اگر مطلب خاصی مد نظر است بیان فرمائید .
ـ ما هم به سهم خودم از اینكه با حوصله و علاقه فراوان به انعكاس دریدگاه ها می پردازید تشكر می كنم و ضمن آرزوی بهروزی برای گردانندگان هفته نامه امید جوان ، عرض می كنم كه شكوفه های امید ظاهر شده اند و تا تبدیل آنها به میوه راهی نیست .

کنگره ۶۰

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
به معتادان براي ترک اعتياد انگيزه بدهيد
« پاسخ #63 : 30 آذر 1389، 01:42:57 ب.ظ »

به معتادان براي ترک اعتياد انگيزه بدهيد       توصيه‌هاي دکتر پونه کيمياقلم به اعضاي خانواده فرد معتاد

اعتياد يک بيماري جسمي، ‌رواني و اجتماعي است که عوامل فردي، محيطي و اجتماعي در پيدايش آن دخالت دارند. در بسياري از موارد متاسفانه سن شروع اعتياد در اواخر نوجواني يا اوايل جواني است. هر شخصي که از يک ماده اعتيادآور مصرف کند، حتماً به يک فرد سوء مصرف‌کننده آن ماده يا معتاد به آن تبديل نخواهد شد. نشانه‌هاي مصرف در ابتداي استفاده از آن ماده و در هنگام اعتياد به آن متفاوت مي‌باشد. براي آشنايي با اثرات اعتياد، شناسايي افراد معتاد و انگيزه‌بخشي به فرد معتاد، پاي صحبت‌هاي دکتر پونه‌کيميا قلم، روانپزشک و درمانگر اعتياد نشستيم...

سلامت : هنگامي که شخص به مواد مخدر روي مي‌آورد چه حالت‌هايي را تجربه ‌مي‌کند که به آن وابسته مي‌شود؟
در ابتداي مصرف متاسفانه مواد اثر مثبت کاذبي را در توانايي‌‌هاي فرد ايجاد مي‌کند. اضطراب و افسردگي بيمار کاهش مي‌يابد، اعتماد به نفس بيمار زياد مي‌گردد، بازده شغلي و توانايي فکري و انرژي افزايش مي‌يابد. در اين مرحله فرد خود را معتاد نمي‌داند و مواد را پاداش‌دهنده تصور مي‌کند. در اين مرحله معمولاً دايره دوستان و سرگرمي‌هاي فرد شروع به تغيير مي‌کند. کمتر در جمع‌‌هاي خانوادگي حاضر مي‌شود. زمان بيشتري را در خارج از خانه و تنها سپري مي‌کند. شروع مصرف سيگار مي‌تواند زنگ خطري براي خانواده‌ها باشد. با مصرف بيشتر تغييراتي در الگوي خواب بيمار مشاهده مي‌گردد. خلق بيمار متغير مي‌گردد. پرخاشگري و افسردگي و اضطراب برخلاف ابتداي کار تشديد مي‌گردد. افت در وضعيت کاري، تحصيلي، اجتماعي معتاد مي‌تواند ديده شود. مشکلات مالي به علت هزينه مصرف در بعضي افراد ايجاد مي‌گردد. تغييرات در وضعيت جسماني و رسيدگي به ظاهر نيز معمولاً ديده مي‌شود.
سلامت : خانواده در اين ميان چه کمکي مي‌تواند بکند؟
در ابتداي کار شناسايي علل اعتياد بسيار مهم مي‌باشد. فرد معتاد به دلايل مختلفي مي‌تواند دچار اعتياد شده باشد که مي‌تواند شامل مشکلات شخصيتي، رواني به دليل ارتباطات خارج از خانواده باشد. معمولا به دو صورت واکنش در مورد اعتياد افراد داريم: يکي به صورت حمايت بيش از حد از فرد معتاد به صورت عدم طرح کردن و جدي گرفتن اعتياد فرد يا به صورت برخورد بسيار خشن و پرخاشگر و طردکننده با فرد معتاد که عملاً هيچ کدام از اين دو برخورد کمکي در مورد ترک و کنار گذاشتن اعتياد نخواهد کرد. ‌بايد مشکل اعتياد فرد با وي بدون ايجاد حس تحقير و توهين مطرح گردد. براي کنار گذاشتن اعتياد ابتدا بايد علل زمينه ساز آن برطرف گردد. اگر فرد معتاد دچار مشکلات روحي مي‌باشد حتماً از طريق روان‌شناس و روان‌پزشک پيگيري شود. براي ترک بايد با فردمعتاد صحبت شده و از پيشنهادهاي خود فرد استفاده شود. سعي کنيد براي تغيير رفتار و روابط بين فردي بيمار برنامه ريزي کنيد. بايد برنامه مناسب با خواست و تمايل فرد باشد. در مورد مصرف مواد فرد معتاد را راحت نگذاريد. محلي را براي مصرف وي در اختيار وي نگذاريد. با هماهنگي با خودش وضعيت مالي وي را کنترل کنيد. در اين شرايط يادمان باشد که درگيري و عدم اعتماد بيش از حد نه تنها کمک‌کننده نخواهد بود بلکه تمايل بيمار را براي همکاري کم خواهد کرد.
سلامت : چطور فرد معتاد را وادار به ترک کنيم؟
در مورد انگيزه بيمار براي ترک بايد چند اصل را رعايت کنيم: به ياد داشته باشيم فرد فقط در صورت تمايل خودش، قادر به ترک خواهد بود. همچنان که مصرف مواد در آينده نيز انتخاب شخصي فرد مي‌تواند باشد. در مورد آگاهي فرد از عوارض مصرف مواد مطمئن باشيم. براي افزايش انگيزه براي ترک به نشانه‌هاي مصرف، عوارض جسمي، مضرات اجتماعي، خانوادگي، شغلي و بين فردي اشاره کنيم. اين مرحله مهم ترين مرحله مي‌باشد. اعضاي خانواده بايد از تحقير فرد اجتناب ورزند. به توانايي‌‌هاي فرد براي تغيير اشاره کنند و در مورد دستاوردهاي ترک صحبت کنند.
سلامت : درمان معتاد چگونه است؟
فرد معتاد در زمان اعتياد خود بنا به مدت زمان مصرف، نگرش به اعتياد، توانايي مالي و انگيزه براي ترک قطعي راه‌هاي مختلف ترک را امتحان مي‌کند. راه اوليه قطع ناگهاني مواد است که بنا بر ماده مصرفي علايم ترک در چند روز بعد ظاهر مي‌شود و پس از سپري شدن اين مدت علايم رو به کاهش مي‌رود. چنين ترک‌هايي معمولاً مکرر در طول اعتياد تکرار مي‌شود. راه بعدي قطع ناگهاني مواد و کاهش علايم محروميت توسط دارو مي‌باشد که بايد تحت نظر پزشک انجام شود. روش ديگر پاکسازي با داروهاي آنتاگونيست به صورت بستري است که در افرادي که علايم شديد ويا تمايل به پاک شدن سريع دارند، توصيه مي‌شود. متاسفانه مشکل اصلي اين چند راه عود بسيار زياد و عوارض روحي و رواني آنها مي‌باشد که در صورت نظارت پزشک از ميزان آن کاسته خواهد شد. راه ديگري که در حال حاضر روي آن تاکيد بيشتري مي‌شود، ترک، سم زدايي و درمان نگه‌دارنده با داروهاي آگونيست مي‌باشد که در اين روش فشار کمتري به فرد بيمار وارد مي‌شود. بر حسب مدت زمان مصرف، ميزان تخريب فرد، توانايي جسمي ‌و نوع ماده مصرفي درمان به صورت سم‌زدايي يا نگهدارنده توسط درمانگر اعتياد توصيه مي‌شود. ترک با داروتنها جزيي از اين روند درمان مي‌باشد. در کلينيک‌هاي تخصصي ترک اعتياد علاوه بر داروها خدمات خانواده درماني، گروه درماني، روان درماني و پيگيري‌‌هاي مددکاري نيز ارايه مي‌شود و بخش عمده‌اي از موفقيت در کاهش عود منوط به ارايه اين‌گونه خدمات مي‌باشد. فرد معتاد علاوه بر مصرف مواد مشکلات عمده‌اي در کنترل وسوسه، مهارت‌هاي اجتماعي و اختلالات رفتاري نيز دارد که بايد جهت کاهش عود آموزش داده شود و تصحيح گردد. متاسفانه در سال‌‌هاي اخير گروه‌هاي مختلفي داروهاي زيادي را با تبليغات وسيع و وسوسه انگيزي وارد بازار تجاري کرده‌اند که با توجه به اينکه کنترلي در ساخت اين داروها وجود ندارد اثرات آنها نامعلوم مي‌باشد و در هيچ کارآزمايي باليني‌اي اثرات مفيد و مضر اين داروها ارزيابي نشده است، توصيه کلي بر عدم استفاده از اين داروها بدون مشورت پزشک مي‌باشد.

هفته نامه سلامت

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
اهمیت نقش تغذیه و اثرات ورزش در ترک اعتیاد
« پاسخ #64 : 30 آذر 1389، 01:44:23 ب.ظ »

اهمیت نقش تغذیه و اثرات ورزش در ترک اعتیاد       ترک اعتیاد ، شامل تغییر عادات و رفتار منفی به نوع مثبت است .

تغذیه مناسب ، استراحت آرامش و ورزش ،نقش مهمی در انجام این تغییر به طور موافقت آمیز دارند. انتخاب درست و سالم مواد غذائی ، برای رسیدن به شیوه سالم زندگی ،اهمیت دارد.
معتادین به دلیل عدم توجه به برنامه غذائی خود ،دچار اختلالات گوارشی متعددی مثل :اسهال ، یبوست ،عدم توانائی در هضم درست غذاها به همراه کاهش اشتها میباشند . در نتیجه ، این افراد دارای نیازهای تغذیه ای خاصی هستند.
غذای این افراد باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد تا بتواند بافت ها و اندامهای از بین رفته بدنشان را مجددا بسازد و عملکرد سیستم عصبی و گوارشی را بهبود بخشد
هرمعتادی در آغاز ترک خود به شدت با میل به مصرف مواد مخدر و الکل درگیر است و با آن دست و پنجه نرم میکند . تحقیقات نشان داده است ،داشتن رژیم غذائی حاوی انواع خوب پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا و غنی از کربوهیدرات مرغوب ، در ترک اعتیاد ، نسبت به سایر رژیمها میل به مصرف مواد مخدر را به مقدار زیادی کاهش میدهد.
غذاها بر روی اخلاق و رفتار فرد نیز اثر دارد کمبود مواد مغذی مثل اسیدفولیک و ویتامین های گروه B به همراه کمبود اسیدهای آمینه ، خطری جدی برای سلامتی فرد هستند . مصرف شکر و کافئین ( قهوه ) باعث تغییرات رفتاری نا مطلوبی می شود بنابرین نباید در مراحل اولیه ترک اعتیاد مصرف شود یا به مقدار کم مصرف شوند.مصرف مواد مخدر و الکل باعث عدم توانائی بدن در فرآیند صحیح دو اسید آمینه مهم ،تیروزین و تریپتوفان می شود . این دو اسید آمینه مهم ، مسئول تولید نوراپی نفرین دوپامین و سرتونین در بدن میباشند این ترکیبات انتقال دهنده های عصبی هستند که برای پایداری احساس هوشیاری ذهن و داشتن حالات شادابی و طراوت ،لازمند .
تیروزین ، پیشساز انتقال دهنده های عصبی نوراپی نفرین و دوپامین است که این انتقال دهنده ها ، سطح هوشیاری و تیزهوشی فرد راا فزایش می دهد .این اسید آمینه غیر ضروری در غذاهای غنی از پروتئین مثل انواع گوشت قرمز و سفید ، غذاهای دریائی و خمیر سویا (TUFA ) وجود دارد .
اسید آمینه تریپتوفان برای تولید سرتونین لازم است ،سرتونین اثر آرامش دهنده در فرد دارد و باعث خواب راحت و آرام می شود . این اسید آمینه در مواد غذائی مثل موز ، شیر ،تخمه های آفتابگردان ، و گوشت بوقلمون وجود دارد .
مطالعات تغذیه ای نشان داده است که تغذیه افراد در مراحل ترک اعتیاد باید به صورت "کروز کنترل " ( cruise control ) باشد، یعنی افراد باید وعده های غذائی را بصورت متناوب و مقدار کم بخورند تا بیش از پیش مقدار انرژی بدن و عادات رفتاری صحیح خود را حفظ کنند .

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

عوارض اعتیادبه مواد مخدر( اخبار و گزارشات)       عوارض اعتياد به مواد

الف - عوارض فردي :

از دست دادن زيبايي ، کاهش ميل جنسي ، سوء تغذيه و کاهش وزن ، تيره شدن رنگ پوست ، افسردگي ، اختلال خواب ، اختلال رواني شديد و پايدار ، بيماريهاي قلبي و ريوي ، از بين رفتن سلولهاي مغزي ، ابتلا به عفونتهاي خطرناک چون ايدز و هپاتيت ،‌ مسموميت و مرگ

ب - عوارض خانوادگي :

مشکلات شغلي و تحصيلي ، خشونت در خانواده ، طلاق ، کاهش درآمد و فقر ، بي کفايتي در انجام وظايف خانوادگي ، غفلت از فرزندان

ج - عوارض شغلي :

از دست دادن آينده شغلي ، اخراج و بيکاري

کاهش کارآيي ، سوانح و حوادث حين کار

د - عوارض اقتصادي و اجتماعي :

ضعف پايبندي به اصول اخلاقي و مذهبي ، فقرو بي خانماني ، بيکاري ، انواع جرائم مثل سرقت ، فحشا ، تجاوز ، قتل ، صرف هزينه جهت مراکز درمان معتادين ، صرف هزينه جهت نيروي انتظامي و زندان   .  .  .  .  (عوارض اعتياد بر سلامت جسمي و رواني فرد)

1- كاهش وزن

2- سوء تغذيه

3- اختلالات گوارشي متعدد

4- آسيب هاي عضلاني

5- اختلالات كبدي و كليوي

6- عفونت هاي خطرناك ( هپاتيت و ايدز )

7- اختلالات قلبي – عروقي

8- سكته هاي قلبي و مغزي

9- آتروفي مغز و از بين رفتن سلولهاي مغز

10- ناتواني جنسي و عقيمي

11- اختلال خواب

12- افسردگي

13- اختلالات رواني شديد و پايدار

14- از دست دادن زيبايي

15- تيره شده رنگ پوست

16- از بين رفتن سلولهاي مغزي و كوچك شدن مغز

17- مسموميت و مرگ

18- پيري زود رس در فعاليتهاي مغزي

19- دچار توهم و خيالات شدن

20- بوي بد دهان و پوسيدن دندانها

21- آسم و تشديد بيماريها و عفونتهاي روده اي

22- سقط جنين و مرده زايي

23- تولد كودك نارس

24- كاهش وزن و هوش نوزاد

25- سرطان ريه و ضايعات هوشي

26- ضعيف شدن سيستم ايمني بدن   .  .  .  .  سوء تغذيه‌
آسيب‌ رساندن‌ ناخودآگاه‌ به‌ خود يا ديگران‌ به‌واسطه‌ اثرات‌ روان‌گردان‌ مواد
از دست‌ شغل‌ يا خانواده‌
آسيب‌ برگشت‌ناپذير به‌ اعضاي‌ بدن‌
مرگ‌ در اثر افراط‌ در مصرف‌ مواد
زنداني‌ شدن‌

عواقب‌ مورد انتظار
با اراده‌ قوي‌، مراقبت‌ پزشكي‌ مناسب‌، و حمايت‌ خانواده‌ و دوستان‌ مي‌توان‌ بر اين‌ مشكل‌ فائق‌ آمد. البته‌ توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ امكان‌ افتادن‌ مجدد به‌ دام‌ اعتياد وجود دارد و متأسفانه‌ زياد هم‌ اتفاق‌ مي‌افتد.
عوارض‌ احتمالي‌
بيماري‌هاي‌ آميزشي‌، كه‌ در معتادان‌ بيشتر اتفاق‌ مي‌افتد.
عفونت‌هاي‌ جدي‌، مثل‌ آندوكارديت‌ (عفونت‌ قلب‌)، هپاتيت‌، يا مسموميت‌ خون‌ به‌ دنبال‌ تزريق‌ مواد با سرنگ‌هاي‌ غير استريل‌ و آلوده‌   .  .  .  .  عوارض اعتیاد

اعتياد ، ويرانگر و خانمان برانداز
مصرف مواد مخدر منجر به عوارض جسمي ، رواني ، خانوادگي ، اقتصادي و اجتماعي مي شود .

* عوارض جسمي اعتياد :

مصرف مواد مخدر منجر به سوء تغذيه ، مشکلات گوارشي و کبدي ، مشکلات ريوي و ... مي شود .

مصرف مواد مخدر منجر به تغييرات ظاهري نامطلوب از جمله تيره شدن پوست و زرد شدن دندانها مي شود .

ابتلا به بيماري هاي عفوني ديگر مانند عفونت کبدي ، عفونت پوستي ، آبسه و عفونت قلبي در بين معتادان شايع بوده و ابتلاء به بيماري ها در جمعيت معتادان رو به افزايش است .

روش مصرف تزريقي در ۱۶ درصد معتادان مشاهده مي شود و رو به افزايش است .

اکثر معتادان تزريقي ، تزريق غيربهداشتي دارند .

حدود نيمي از معتادان تزريقي سابقه استفاده از سوزن و سرنگ مشترک با ديگران را دارند .

درصد بالايي از معتادان تزريقي ابتلا همزمان به هپاتيت c,b دارند .

در ايران ۶۴ درصد مبتلايان به ايدز را معتادين تزريقي تشکيل مي دهند .

در جمعيت معتادان تزريقي در هر ۷۲ نفر يک نفر مبتلا به ويروس ايدز است ، در حاليکه در جمعيت عادي از هر ۱۰۰۰۰ نفر يک نفر آلوده است .

تعداد متوفيان از سوء مصرف مواد هر ساله سيرصعودي داشته و از رقم ۱۰۵ مورد در سال ۷۳ به ۳۱۸۴ در سال ۸۱ رسيده است . در حاليکه تعداد واقعي بيش از اين ارقام است ، چون بسياري از مرگ و ميرها نياز به نظريه پزشکي قانوني ندارند .

بيش مصرف مواد مخدر يکي از علل عمده مرگ ناشي از مصرف مواد غيرقانوني است .

* عوارض رواني اعتياد

مصرف مواد مخدر مي تواند منجر به عوارض روانپزشکي از قبيل افسردگي ، اضطراب ، اختلالا خواب ، مشکلات جسمي ، اختلالات حافظه و شناخت و جنون شود .

مشکلات روانپزشکي در ۹۰ درصد معتادين به مواد افيوني ديده مي شود .

حدود يک سوم تا نيمي از افراد سوء مصرف کننده يا وابسته به مواد افيوني افسردگي اساسي دارند .

احتمال مرگ بر اثر خودکشي در سوء مصرف کنندگان مواد ۲۰ برابر جمعيت عمومي است .

* عوارض خانوادگي اعتياد

مصرف مواد مخدر يکي از علل شايع طلاق است .

مصرف مواد باعث افزايش خشونت مي شود .

۵۰ درصد معتادان روابط جنسي نامشروع داشته اند .

مشکلات رواني کودکان کاملاً به سوء مصرف مواد در والدينشان وابسته است .

مشکلات معيشتي در خانواده معتادن بالاست . بيش از ۲۰ درصد معتادان بيکار هستند و ميانگين درآمد معتادان تنها ۵/۱ تا ۲ برابر هزينه مصرف آنها را تشکيل مي دهد .

معتادان عمدتاً منابع هزينه مصرف مواد مخدر خود را از خانواده تأمين کرده اند .

* عوارض اقتصادي اعتياد

مصرف مواد مخدر موجب کاهش نيروي مولد و افزايش نيروي مصرف کننده جامعه مي شود .

بيش از ۹۰ درصد معتادان را مردان تشکيل مي دهند .

بيش از ۸۰ درصد معتادان ۲۰ تا ۴۵ ساله اند .

بيش از ۲۰ درصد معتادان بيکار هستند .

ميانگين مخارج ماهيانه مصرف مواد ۳۵ هزار تومان است .

ميانگين درآمد معتادان تنها ۵/۱ تا ۲ برابر هزينه مصرف مواد آنان است .

مصرف مواد مخدر منجر به صرف هزينه براي نيروي انتظامي ، نيروي قضايي ، سازمان زندانها و وزارت بهداشت و درمان مي شود .

عوارض اجتماعي اعتياد

انواع جرائم مثل سرقت ، فحشا ، خشونت ، تجاوز و قتل در مصرف کنندگان مواد مخدر شايعتر است .

ساير کشورها

- ۳۰/۱۳ درصد از زنداني ها اظهار داشته اند که جرمشان براي کسب پول براي خريد مواد بوده است .

- ۵/۴ درصد ديگرکشي ها مرتبط با مواد نارکوتيک بوده است .

- ۳۲ درصد تصادفات منجر به مرگ هنگامي که راننده تحت تأثير ماده بوده است رخ داده است .

طبق آمار

- ۴۵ درصد کل زندانيان به جرم اعتيادو قاچاق مواد مخدر زنداني هستند و ۱۵ درصد بقيه زندانيان هم به نوعي در ارتباط با مواد مخدر مرتکب جرم شده اند .

- بيشترين جرائم در مصرف کنندگان مواد ، خريد و فروش مواد ، ضرب و جرح و سرقت است .

- در بين سال هاي ۸۱-۱۳۶۷ حدود ۲ ميليون نفر ورودي زندانيان به دليل مواد مخدر بوده است .

- در رابطه با مبارزه با مواد مخدر بيش از ۳۳۰۰ نفر شهيد و ۱۰۰۰۰ نفر جانباز شده اند .   .  .  .  خطرات اعتياد

اعتياد به مواد مخدر اثرات مخربى بر سلامت جسمى و اجتماعى افراد دارد. استفاده از مشتقات ترياك (هروئين، مورفين و خودترياك) فرد را در معرض خطر تشنج، نارسايى تنفسى، ذات الريه، اغماء، شوك و مرگ ناشى از مصرف زياد قرار مى دهد.

استفاده از مواد تزريقى فرد را در معرض ابتلا به بيمارى هاى خطرناكى مانند ايدز، هپاتيت ها (انواعى از التهاب هاى كبد) و ساير بيمارى هاى منتقله از راه خون قرار مى دهد كه از راه سوزن و سرنگ هاى اشتراكى انتقال مى يابند. حتى اگر فرد معتاد از سوزن هاى اشتراكى استفاده نكند، اعتياد تزريقى او را در معرض ورود مستقيم ميكروب ها به خون و ايجاد بيمارى هاى كشنده اى مانند التهاب دريچه ها و پوشش داخلى قلب و آبسه هاى ريوى قرار مى دهد. مواد مخدر اغلب حاوى ناخالصى هايى هستند كه آسيب هاى جبران ناپذيرى به اعضاء حياتى مانند ريه ها، كبد، كليه ها و مغز مى زنند. با توجه به آنكه ترك يكباره اعتياد عوارضى مانند تشنج، درد شديد عضلانى، دل دردهاى شديد، اسهال، استفراغ و بيقرارى ممكن است به همراه داشته باشد، ترك اعتياد بايد تحت نظر پزشكان و كارشناسان مجرب انجام گيرد تا ميزان موفقيت آن افزايش يابد.   .  .  .  .  رزندان افراد معتاد مشكلات بيشتري را تجربه مي‌كنند

نتايج يك بررسي نشان مي‌دهد فرزندان پدران معتاد در زمينه‌هاي مختلفي همچون شكايات جسماني ،مشكلات اجتماعي ،رفتارهاي بزهكارانه ،انزواطلبي و رفتارهاي پرخاشگرانه مشكلات بيشتري را تجربه مي‌كنند.

بر اساس اين تحقيق كه توسط دكتر "حبيب آقا بخشي"،دكتر "حسن پاشا شريفي" و دكتر "ليلا رحيمي" انجام شد،مقايسه دو گروه دختران و پسران پدرهاي معتاد نشان مي‌دهد كه اين دو گروه از لحاظ تاثير پذيري از اعتياد پدر در شاخص‌هاي مورد بررسي تفاوتي ندارند.

يافته‌هاي اين پژوهش نشان مي‌دهد كه نبايد مساله اعتياد را مشكلي فردي تلقي كرد بلكه لازم است در بررسي تبعات اعتياد افراد،به تاثير پذيري اطرافيان ،بخصوص كودكان و نوجوانان توجه خاص شود.

در اين تحقيق،آزمودني ها، ‪ ۱۴۶‬كودك ساكن تبريز در مقطع سني ‪ ۱۲‬تا ‪۱۸‬ سال بودند كه نيمي از آنها داراي پدر معتاد و نيمي داراي پدر غير معتاد بوده‌اند.

نتايج پژوهش نشان داد كه وضعيت رواني و اجتماعي فرزندان پدران معتاد با وضعيت رواني فرزندان غير معتاد تفاوت چشمگيري دارد.

دراين تحقيق فرزندان پدران معتاد در پنج محور گوشه‌گيري ،شكايات مشكلات اجتماعي،رفتاربزهكارانه و رفتار پرخاشگرانه مورد بررسي قرار گرفتند كه نتايج نشان داد اين افراد در پنج محور مورد بررسي مشكلات بيشتري را تجربه مي‌كنند.

بر اساس اين تحقيق ،اين كودكان داراي عزت نفس پايين و خودكم بيني هستند و از رفتارهاي گوشه‌گيري و انزوا به عنوان ابزارهايي براي انطباق با محيط استفاده مي‌كنند.

اين كودكان حيطه وسيعي از مشكلات رفتاري ،عاطفي،شناختي و اجتماعي از خود بروز مي‌دهند.

سطوح بالاي استرس و تعارضات خانوادگي،خشونت،والدگري ناكافي،تماس كم والد و فرزند و نيز غفلت و سوء رفتار والدين از مواردي است كه مي‌تواند در بروز رفتارهاي پرخاشگرانه،رفتارهاي بزهكارانه و مشكلات اجتماعي كودكان اين قبيل از خانواده‌ها موثر باشد.

بر اساس اين تحقيق كودكان وابسته با والدين معتاد يا اصطلاحا "بچه هاي اعتياد " كودكاني هستند كه در محيط پرورشي خود با پدر و مادر يا يكي از اعضاي معتاد خانواده خود همزيستي دارند.

اين كودكان لزوما معتاد يا مجرم نيستند بلكه در دايره‌اي بيمار و ناهنجار گرفتار آمده و در آن نشو و نما مي‌يابند و از نظر رفتارهاي اجتماعي به شدت در معرض آسيب قرار دارند.

نتايج اين تحقيق كه توسط دكتر "حبيب آقا بخشي"،دكتر "حسن پاشاشريفي" و دكتر "ليلا رحيمي" انجام شده در جديدترين شماره فصلنامه علمي و پژوهشي "مددكاري اجتماعي" به چاپ رسيده است.

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
تریاک - سلامت جنسی
« پاسخ #66 : 30 آذر 1389، 01:53:40 ب.ظ »

تریاک - سلامت جنسی       ۲۲ سال است که ترياک و وافور ميکشم و ميل جنسی ام را از دست داده ام. توانايی جنسی دارم اما ميل شروع رابطه جنسی را ندارم. آيا راهی برای درمان اين مسئله بجز ترک کردن هست؟

يک دليل مشکلی که شما داريد اين است که مصرف ترياک بدليل اينکه خاصيت مهارکنندگی بر روی مغز دارد در نهايت باعث کاهش ميل جنسی هم می شود و در حالی که به کشيدن ترياک ادامه می دهيد بسيار دشوار است که ميل جنسی تان را بدست بياوريد.از جنبه ديگر، اشخاصی که ترياک مصرف می کنند معمولا سطح انرژی بدنشان کم تر است که اين می تواند باعث احساس رخوت در شما بشود و اينکه تمايلی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشيد چون به هرحال رابطه جنسی رابطه جسمی است و نياز به انرژی دارد.اگر نمی خواهيد مصرف مواد مخدر را ترک کنيد می توانيد از مواد نگهدارنده که مخدرهايی هستند با عارضه جانبی کمتر مانند متادون وبوپرنورفين (در داخل ايران) استفاده کنيد.بخصوص بوپرنورفين که اثر مهارکنندگی کمتری بر روی مغز دارد ميتواند در مواردی اينچنين مفيد تر باشد.اين مواد را می توانيد در ايران از کلينيک هايی به نام کلينيک درمان نگهدارنده دريافت کنيد که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند و بصورت دولتی و خصوصی وجود دارند.
در چند ماهه اخير حتی اين داروها در داخل ايران توليد می شود و در سراسر کشور قريب به ۴۰۰ کلينيک مشغول به کار هستند. در خارج از کشور می توانيد به پزشک عمومی مراجعه کنيد تا شما را راهنمايی کنند.   .  .  .  خانواده ترياک

متاسفانه ترياک و ساير مواد هم‌خانواده آن مانند کراک، هرويين سوخته و شيره به علت معضلات فرهنگي که در جامعه ما وجود دارد و کمي آگاهي مردم و اطلاع‌رساني نکردن مناسب در اين زمينه خيلي وقت‌ها به صرف داشتن يک رابطه جنسي خوب مصرف مي‌شوند. درست است که اين مواد در کوتاه مدت سبب عملکرد بهتر جنسي و برطرف شدن زود انزالي مي‌شوند ولي در دراز مدت مي‌توانند اشکالات عمده‌اي را ايجاد کنند. متاسفانه براي مدت زيادي قرصي به نام ترامادول که از مشتقات ترياک است در بازار وجود داشت که برخي از افراد براي درمان خود از آن استفاده مي‌کردند. غافل از اينکه اين ماده به شدت افراد را وابسته کرده و بعد از مدتي همان مشکلاتي که از نظر جنسي با ترياک داشتند با اين قرص هم پيدا مي‌کردند. در حال حاضر نيز متاسفانه آگاهي افراد نسبت به اين قرص کم است و نمي‌دانند که قرص و آمپول اين ماده چه تبعات منفي‌اي از نظر جنسي بر فرد خواهد گذاشت. بحث ديگر استفاده از مشتقات ترياک است که سبب سستي و رخوت در افراد مي‌شود و انرژي را در فرد مصرف کننده کم مي‌کند، در نتيجه اين افراد تمايلي به برقراري رابطه جنسي نداشته و انرژي ايجاد و ادامه آن نيز از بين مي‌رود.  .  .  .  ز دوستانم بسيار شنيده ام که مصرف شيره که از مشتقات ترياک است بر نيروی جنسی به طور محسوسی می افزايد، و علاوه بر اينکه ميل جنسی را زياد می کند انزال را هم به تاخير می اندازد. تمام دوستانی که اين تجربه را کرده اند متفق القول هستند بجز بنده که اصلا امتحان نکرده ام. نظر شما چيست؟

استفاده دراز مدت از شيره و ترياک خطر وابسته سازی شما را به اين مواد به همراه دارد و در ضمن ممکن است از طريق کند کردن واکنش مغز و کم کردن حس لامسه مدت زمان نعوظ را طولانی تر کند. اما در دراز مدت اثرات جانبی چون کم شدن ميل جنسی و وابسته شدن به اين مواد را می تواند به همراه داشته باشد.

در ضمن نه تنها شيره نمی تواند نيروی جنسی را افزايش دهد بلکه با کم کردن انرژی کلی بدن می تواند انرژی جنسی را به حدی پايين بياورد که اصلا رمقی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشيد.

پس مصرف اين مواد به اثر کوتاه مدت آن اصلا نمی ارزد. بهتر است يک راه اساسی برای رسيدن به زندگی جنسی که می خواهيد را دنبال کنيد نه راه هايی که عوارض جانبی به اين جدی می تواند داشته باشند.

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

ناگفته‌هاي شربت ترياك       گفتگو با دکتر آذرخش مکري معاون آموزشي مركز ملي مطالعات اعتياد و مجري طرح شربت ترياک
ناگفته‌هاي شربت ترياك

شايد بارها عباراتي مثل ترک اعتياد در 3 روز و سم زدايي با روش فوق سريع را در تبليغات بعضي مجلات و روزنامه‌ها و روي برخي پوسترها بر ديوارهاي شهر ديده باشيد و با خودتان گفته باشيد که پس چرا با وجود چنين امکاناتي هنوز هم شاهد اعتياد بسياري از جوانان‌مان هستيم؟ اما از اين قبيل حرف‌هاي تبليغاتي که بگذريم، پزشکان مي‌گويند که روش‌هاي مطمئني براي ترک انواع موادمخدر و محرک وجود دارد....

شربت ترياک يکي از جديدترين و بحث‌برانگيزترين داروهايي بوده که نام آن با همين منظور در محافل علمي مطرح شده است. گفتگوي اين هفته ما با دکتر آذرخش مکري، معاون آموزشي مركز ملي مطالعات اعتياد كشور و مجري طرح شربت ترياك، را در همين رابطه بخوانيد.
سلامت: چه شد که تصميم گرفتيد از شربت ترياک براي درمان اعتياد استفاده کنيد؟

اين دارو به صورت محدود در دنيا براي ترك اعتياد نوزاد مادران معتاد استفاده مي‌شود اما كاربرد آن براي درمان اعتياد افراد بالغ براي نخستين بار در ايران تجربه مي‌شود. مراحل پژوهش شربت ترياك يا دارويي كه به نام «اپيوم تينگچر» معروف است،‌ با حمايت ستاد مبارزه با مواد مخدر در مركز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شد و در حال حاضر امكان اجراي آن در جامعه وجود دارد.

سلامت: اثربخشي آن در ترک اعتياد چگونه به اثبات رسيد؟

يك گروه محدود 60 تا 70 نفره از افرادي كه تحت درمان در dic‌ها (مراكز درمان گذري اعتياد) بودند، به اضافه چند نفر در خود مركز مطالعات اعتياد تحت درمان با شربت ترياك قرار گرفتند و نكات مثبت و حتي منفي آن از نظر درماني، اجتماعي و اقتصادي بررسي شد.

سلامت: چه نکات مثبتي دارد؟

يكي از نكات مثبت شربت ترياك اين است كه معتادان به مواد افيوني خيلي راحت به مصرف اين ماده گرايش پيدا مي‌کنند و چون شناخت كاملي از اين ماده دارند از مصرف آن احساس رضايت مي‌كنند و به همين علت، ماندگاري روي شربت ترياک براي اين معتادان بالاست و قطعا زماني كه اين ماده عرضه شود، تعداد زيادي از معتادان علاقه‌مند خواهند بود كه آن را مصرف كنند و روي اين درمان مي‌مانند. نكته مثبت ديگر شربت ترياك اين است كه تنظيم دوز مصرف آن خيلي راحت است. در عين حال، طول عمر، خواص ماده و عوارض آن خيلي شبيه ماده ترياك است و به همين علت، اكثر معتادان با آن آشنا هستند. ضمن اينكه عوارض جانبي متادون مثل خواب‌آوري را ندارد.

سلامت: آيا شربت ترياک فقط براي ترک معتاداني که ترياک مصرف مي‌کنند، کاربرد دارد؟

هر دارويي در حوزه ترک اعتياد براي نوع ماده مخدر خاصي جواب مي‌دهد؛ مثلا گروه هدف متادون، معتادان تزريقي و هروييني و گروه هدف شربت ترياك معتادان به ترياك هستند. البته استفاده از شربت ترياك براي درمان اعتياد به انواع مواد مخدر از جمله كراك و شيشه هم کاربرد دارد.

سلامت: اين درست است که بگوييم شربت ترياک شيوه درماني مناسبي براي معتاداني است که به متادون جواب نمي‌دهند؟

خب، موارد کاربرد شربت ترياک با شربت متادون متفاوت است اما اين شيوه درماني در نوزادان معتاد داراي والدين معتاد و کساني که به متادون پاسخ مناسب نداده‌اند توصيه‌ مي‌شود. در عين حال، از مهم‌ترين موارد کاربرد شربت ترياک، استفاده از آن در معتادان مسني است که تعويض ماده مخدر يا ترک آن براي‌شان دشوار است.

سلامت: عرضه شربت ترياك در سطح جامعه هيچ نگراني‌اي براي شما به دنبال ندارد؟
نگراني‌اش اين است كه ممكن است شربت ترياك به دست افرادي بيفتد كه براي درمان از آن استفاده نمي‌كنند و صرفا به منظور تفريح و تفنن آن را سوء‌مصرف مي‌كنند و اينجاست كه مساله نظارت بسيار دقيق در توزيع اين شربت مطرح مي‌شود. مساله بعدي تبعات اجتماعي توزيع شربت ترياك در جامعه است؛ اينكه توزيع اين دارو چه تغييري در ذهنيت مردم درباره اعتياد به وجود مي‌آورد و آيا ممكن است حساسيت و نگراني مردم از اعتياد در محله‌شان كم شود.
سلامت: در مورد ساختار خود شربت چه‌طور؟

برخي معتادان مي‌گويند مزه شربت ترياك تلخ است و با خوردن آن حالت تهوع پيدا مي‌كنند اما هنوز اين عوارض را به خوبي نمي‌دانيم و در حال تحقيق هستيم و بايد ببينيم چه‌قدر از اين مشكلات قابل حل است.

سلامت: اصلا شربت ترياک در چه مراکزي و چگونه توزيع مي‌شود؟
كلينيك‌هايي كه تجربه بيش از 2 سال فعاليت در زمينه ساير درمان‌هاي نگه‌دارنده دارند، به شرط داشتن مشاوره‌هاي روان‌شناسي و روان‌درماني و ارايه اين خدمات مي‌توانند درخواست شربت ترياك كنند. البته ميزان مراكزي كه مي‌توانند مجوز توزيع شربت ترياك بگيرند بستگي به تعداد مراكزي دارد كه بتوانند اين شرايط را ايجاد كنند. از طرفي چون شربت ترياك دارويي است كه امكان نشت آن وجود دارد و امكان سوء‌مصرف آن هست به كلينيك‌هايي مجوز داده مي‌شود كه دقت و تجربه بيشتري دارند.
سلامت: آيا سخت ‌كردن شرايط دريافت مجوز توزيع شربت ترياك براي كلينيك‌ها موجب عدم رغبت كلينيك‌ها براي دريافت مجوز نمي‌شود؟

شرايط مشكل براي دادن مجوز كلينيك كمك به آنهاست و آنها را از يك مركز توزيع دارو به مركزي تبديل مي‌كند كه مشاوره مي‌دهد و مددكاري دارداما به طور کلي نظارت بر نحوه توزيع شربت ترياك به عهده وزارت بهداشت است.

هفته نامه سلامت

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مروری بر تریاک ( گیاه شناسی ، علائم اعتیاد ، تاریخچه )       تریاک چیست ؟

ترياك به شكل ماده قهوه اي تيره رنگ به گونه دلمه شده مانند پلاستيك وجود دارد. ترياك شيره الكالوييد داري است كه از تيغ زدن گرز خشخاش و لخته شدن شيره خشخاش نارس بدست مي آيد.

آشنایی با گیاه و چگونگی تهیه تریاک :
تخمدان حاوي دانه هاي خشخاش، بيضي شكل است كه گلبرگهاي صورتي رنگ دارد. وقتي اين گلبرگها رو به پژمردگي مي رود، با تيغ زدن تخمدان نارس، عصاره شيري رنگي شروع به تراوش مي كند كه در مجاورت هوا به صورت (دلمه) شده پس از گذشت يك شبانه روز به رنگ قهوه اي و گاهي سياه در مي آيد و به حالت صمغي چسبيده بر جدار خارجي تخمدان باقي مي ماند كه آن را تراشيده و جمع آوري مي كنند.
اين گياه را در انگليسي ((Papaver Somniferom)) و خشخاش را ((Poppy)) و در فارسي كوكنار و دانه هاي خشخاش را به انگليسي ((Poppy Seeds)) و صمغ جمع آوري شده را ترياك كه از ترياكا (Theriaca) يوناني گرفته شده و در عربي افيون، ابيون، ترياق، درياق و در انگليسي ((Opium)) مي نامند، ابيون يا افيون نيز از ريشه يوناني اپيون ((Opion)) اقتباس شده است .

تاریخچه تریاک :
تاريخچه ترياك بوته خشخاش از گياهان آسياي صغير بوده است. (مارسل گرانيرد وايه) (Marcel Granin Doyeux) معاون سابق بخش كنترل مواد مخدر در سازمان ملل متحد، متخصص و دارو شناس و نزوئلايي در اين باره گفته است كه:

(در لوحه هاي سومري متعلق به سه يا چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح مطالبي پيرامون گياه ترياك نوشته شده و آن را (گياه شادي بخش) ناميده اند. متون آشوري، مصري و يوناني در مورد استفاده ترياك در زمانهاي قديم مطالب بسياري دارند).

در كتاب اديسه هومر آمده است كه (النا) (Elena) همسر شاه (منلائو) شربتي به (تلماكو) (Telemaco) داد. از جستجوي بي حاصل پدر غمگين بود، (مروفه) (Morfer) خداي رويا و خيال در داستانهاي اساطيري يونان – گل خشخاش بدست مي گيرد.

هرودت، ارسطو و هيپوكرات در كتابهايشان از ترياك بسيار سخن گفته اند. زنان مصري از شربت ترياك براي فرونشاندن خشم و تسكين غم استفاده مي كرده اند، از زمان (ارسطو) تا (ويرژيل) شاعر رومي و ديگر نويسندگان يونان و رم همواره از خشخاش و ترياك سخن گفته اند.

صحبت از آن، در قرون وسطي نيز ادامه يافت.برخي مطالعات نشان مي دهد، اين ماده در قرن هشتم (ميلادي) در هند رايج شده و عده اي عقيده دارند، سابقه استفاده از آن در هند به دروازه قرن قبل از لشكر كشي اسكندر مقدوني مي رسد.به نظر مي رسد اولين تركيب دارويي ترياك در قرن ۱۶ ميلادي به دست آمد و آن را به نام كاشف سوئيسي اش ناميدند كه دكتر پاراسلوس بود.(Claudanum Para cel si), (Dr. Paracelsus)
يك پزشك انگليسي به نام توماس سيدنهام (Thomas Sydenham) كه افلاطون انگلستان ناميده شده، نيز در قرن هفدهم م. داروي جديدي را با ترياك تهيه كرد.
در قرن نوزدهم م. بسياري ديگر از فرآورده هاي آن ( مورفين ، كدئين و… ) كشف گرديد.

گيـــــاه خشخاش از ناحيــــــه آسياي صغير به يونان منتقـــــل شده، اگـــــر چه در بعضـــي منــــابع آمــــده است كه در اروپـــــا مجـــــارها اولين ملتي هستند كه با گياه خشخاش آشنا شده اند و گياه شناسان اين كشور، اين آشنايي را از هزار و دويست سال قبل از ميلاد به بعد مي دانند.

ولي هومر شاعر نابينا و حماسه سراي يوناني كه احتمالا ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مي زيسته در آثار خود از گل خشخاش ياد مي كند كه در باغهاي شهر روم كشت مي شده و چون يونانيان زمان سقراط يعني حدود چهار صد سال قبل از ميلاد از تاثيرات طبي ترياك سخن گفته اند، مي توان گفت كه حداقل آشنايي يونانيان با تاثيرات طبي مخدرها به چند صد سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گرددبقراط در چهار صد سال قبل از ميلاد مسيح و نئوفراست در همان تاريخ از ترياك براي درمان اسهال و رفع درد استفاده مي كرده اند.از نوشته هاي پاپيروس بر مي آيد كه مصري ها از زمانهاي قديم (اپيوم) استعمال مي كرده اند و اسم (Thebaica) مشتق از شهر (Thebes) است كه در آنجا خشخاش نيز مي كاشتند.

در ژاپن تا قرن پانزدهم ميلادي گياه خشخاش كشت نشده بود، در دايره المعارف بريتانيكا آمده كه ترياك در قرن هفتم قبل از ميلاد مسيح در چنين كشت مي شده و به وسيله تركها و عربها در قرون ۶ و ۷ به چين برده شده و تا قرن هفدهم ميلادي براي تسكين دردها و به طور محدود مورد استفاده بوده است. در قرن هيجدم م. مصرف دارويي ترياك در دنيا حدود ۱۷۰۰ تن بود.
ترياك خام (طبيعي) به صورت گلوله، چانه، قرص، قالبي، آجري و حتي به صورت پودر عرضه مي گرديد و در قديم براي تسكين درد به طور مايع و جامد استفاده مي شده است.
در ايران، پزشكان عالي قدري مانند شيخ الرييس ابوعلي سينا (۳۷۰ – ۴۲۷ ه. ق) و ابوبكر محمد بن زكرياي رازي (۲۵۱- ۳۱۳ ه. ق) از ترياك در مواد گوناگون بيماري ها استفاده كرده اند و در اشعار شعرايي كه پس از اين دو دانشمند مي زيسته اند، به موارد طبي ترياك اشاراتي شده است.
اگر چه خوردن ترياك در چيــــن معمول بود، ولي دود كردن و كشيدن ترياك از آمريكاي شمالي به چين رسيد و رايج گرديد.

بعضي از مــــردم تــــرياك را با توتون مخلوط مي كردند، و بزودي كشيدن ترياك به حدي بين مردم گسترش يافت و عمومي شد كه حتي به درباريان هم سرايت كرد و به عنوان يك مشكل بزرگ اجتماعي چين در آمد كه در سال ۱۷۲۹ م. توسط امپراطور (يانگ چينگ، ۱۷۳۵ – ۱۷۲۳ م.) ممنوع اعلام شد.فروش و كشيدن ترياك ممنوع گرديد و موقتا به تجارت ترياك لطمه زد.

با وجود اين لطمه، كمپاني انگليسي هند شرقي به كشت ترياك در ايالت بنگال هند ادامه داده و آن را در سال ۱۷۷۵ م. به وسيله (ناركي وارن هستينگ) كه از صورت يك كارمند ساده به حكمراني كليه املاك انگليس در هند رسيده بود، در انحصار خود گرفت و او اين ماده را با نرخي ارزان و مقدار فراوان عرضه مي كرد.
كمپاني ، خود مستقيما در چين فعاليت فروش نداشت و ترياك را به بازرگانان بزرگ و خصوصي چين در ساحل تحويل مي داد و بازرگانان ياد شده آن را در بازارهاي چين به فروش مي رساندند، و در ازاي فروش ترياك، طلا و نقره و گاهي هم چاي، كتان، ابريشم به نمايندگان كمپاني تحويل مي دادند.
مقدار ترياكي كه كمپاني ياد شده در سال ۱۷۲۹ م. به چين داده، ۲۰۰ صندوق بود كه در سال ۱۷۶۷ م. به ۱۰۰۰ و در سال ۱۸۲۰ م. به ۱۰۰۰۰ و از ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۸ م . به ۴۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.
در ماه مارس ۱۸۳۹ م. امپراطور وقت، (لين چه هسو) را كه مردي قاطع بود به كانتون فرستاد و او پس از گفتگوهاي بي نتيجه با تجار خارجي و چيني دستور داد بيش از ۲۰۰۰۰ صندوق كه حاوي حدود يك ميليون و نيم كيلو ترياك بود، مصادره شود.

صندوقها را به ساحل بردند و (لين) شخصا در ميان ابراز احساسات مردم، آنها را آتش زد، آتشي كه ۲۰ روز روشن بود.

به موازات انگليس ها و همراه با آنها پرتغاليها و ديگر كشورهاي غربي حتي ايالات متحده آمريكا از تركيه و هند ترياك تهيه كرده و به تجارت آن در چين مي پرداختند. مشكل ترياك سرانجام منجر به جنگهاي ترياك در سالهاي ۴۲- ۱۸۳۹ م . و ۶۰- ۱۸۵۶ م. شد.

در فاصله جنگ هاي اول و دوم، تجارت ترياك در چين از ۵۰۰۰۰ به ۶۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.در ســــال ۱۹۰۷. (چينگ) توانست جلوي ورود ترياك را به داخل چين بگيرد و تا سال ۱۹۱۷ م. ورود تــرياك از هند به چين ممنوع بود ولي چيني ها خود مبادرت به كشت خشخاش در داخل كشورشان كردند.با وجود ممنوعيت هـــاي فرمانروايان چين، در اوايل جنگ جهاني اول باز هم بيش از هفتاد ميليون كيلو ترياك وارد چين شد.

گويا در سال ۱۹۳۷ م. حدود ۴ ميليون نفر چيني به ترياك معتاد بوده اند كه نامشان ثبت شده بود و در سال ۱۹۳۸ م (مائو) رهبر حزب كمونيست چين مي شود.
در دهه هاي ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ م مبارزه شديد عليه اعتياد و درمانهاي اساسي و گسترده براي معالجه اعتياد در چين جريان داشته و اين كشور تجربيات با ارزشي در اين زمينه دارد.

هم اكنون در ناحيه يونتان در جنوب غربي چين كه در مجاورت برمه، لائوس و تايلند (مثلث طلايي) قرار دارد، كشت خشخاش براي استفاده دارويي مجاز است و همين امر موجب بقاي اعتياد در اين ناحيه شده و ضمنا گزارش شده ترياك از اين منطقه تا حدودي به صورت غير قانوني از بنادر چين به هنگ كنگ و غيره قاچاق مي شود.تاريخچه ترياك در ايران
در ايران كشت ترياك در دوره سلسله صفويه براي مصرف داخلي كه در ايران گسترش سرسام آوري داشته، تا حدي كه بعضي از پادشاهان اين سلسله هم معتاد بودند، ولي با دقت در اشعار شعراي پيش از اين تاريخ گويا ايرانيان پيش از اين دوره هم ترياك خواري داشته اند.
تاورنيه و شاردن كه در زمان صفويه از ايران ديدن كرده اند، مي نويسند:

(خوردن ترياك و كوكنار در ايران رايج است).فرير (Freyer) طبيب و جراح كمپاني انگليسي هند شرقي كه در سال ۱۰۸۷ ه. ق از ايران ديدن كرده، در سفر نامه خود مي نويسد: “ايرانيها هر وقت بخواهند كيفور شوند، ترياك مصرف مي كنند”

و اضافه مي نمايد: ” كه معتادين مي توانند مقدار زيادي از اين ماده مصرف كنند بدون آنكه ناراحتي پيدا نمايند و آنها حالتي شبيه به مستي پيدا مي كنند و در بين آنان ضرب المثلي وجود دارد كه مي گويند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان ترياكي هستند”.استعمار انگليس پس از به زانو در آوردن هند، بر آن شد كه ميان لندن و هندوستان خط ارتباطي تلگراف برقرار كند و براي اين هدف مي بايست از ايران بهره مي گرفت.

بنابراين، موضوع را به ناصر الدين شاه گوشزد كرد و آن را عملــي ساخت و از اين رو سيم بانان و كارگران هندي خط ارتباطي، از بزرگترين عوامل گسترش و آمــــوزش ترياك كشي در ايران گرديدند و خراسان دروازه ترياك كشي شد، به طوري كه از سال ۱۲۳۰ ه. ش پيشقراولان قاچاقچيان اين ماده مخدر در لباس دراويش هندي در خراسان و كرمان پراكنده شدند و به ترياك كشي پرداختند.
اين سوداگران انگليسي بودند كه از يكسو به طور غير مستقيم سعي در تشويق كشت و توليد بيشتر ترياك نموده و از سويي ديگر ترياك كشي را در سطح گسترده اي در سراسر ايران گسترش دادند تا بتوانند سلطه خود را در كشور هاي تحت استعمار بيشتر كنند.

بنابراين همراه با رشد استعمار در جوامع در حال توسعه، كشت خشخاش و اعتياد به ترياك نيز در روستــاهاي ايران متداول گشت و خريد و فروش آن معمول گرديد و از آنجا كه انگليسي ها ترياك ايران را به قيمت خوبـــي مي خريدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و ديگر محصولات كشاورزي كشيدند و قسمت زيادي از كشتزارهاي گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوري كه ترياك به صورت يكي از مهم ترين كالاهاي صادراتي ايران در آمد.
ماژوري نومي مورخ انگليسي در اين مورد در كتاب (شرق ميانه) مي نويسد: ” از ۲۶ ولايت ايران در ۱۸ ولايت آن ترياك كاشته مي شود و……..”.از طرفي براي كشت خشخاش كشاورزان و كارگران هنگام گرفتن شيره خشخاش از آن مي خوردند و به آن عادت مي كردند. سرانجام در ۱۳۲۹ ه. ش رژيم وقت به منظور كنترل ترياك و در واقع حفظ منابع مادي خود قرارداد “انحصار ترياك” را به تصويب مي رساند.

هر چند اين قانون ظاهرا در جهت كاهش ميزان مصرف اين ماده و مبارزه با آن وضع گرديده بودن ولي عملا مردم را به ترياك كشي دعوت و تشويق مي نمود، زيرا در بخشي از اين قرارداد مقرر گرديده بود كه دولت موظف است سوخته ترياك را پس از مصرف، جمع آوري كند و در ازاي هر مثقال سوخته ترياك مبلغي هم به عنوان حق الزحمه به تحويل دهنده پرداخت نمايد.

بدين گونه ملاحظه مي گردد كه چگونه استعمار خارجي و ايادي داخلي آن در تار و پود اين ملت رخنه مي كنند و مردم را به اسارت مواد مخدر در مي آورند.در سالهاي جنگ جهاني دوم و پي از آن قاچاق مواد افيوني و اعتياد به آن رواج بيشتري پيدا مي كند، تا آنكه در سال ۱۳۳۴ ه. ش قانون منع كشت خشخاش و جلوگيري از مصرف غير طبي ترياك از تصويب مجلس گذشت و در سال ۱۳۴۸ دولت وقت، قانون منع كشت خشخاش را لغو كرده و قانون كشت محدود خشخاش و سهميه كوپن ترياك را جايگزين آن نمود.

ولي كليه اقدامات دولت وقت، ظاهري بود و رژيم نه تنها سعي جدي در از بين بردن و حتي محدوديت آن اعمال نمي داشت، بلكه عوامل استعمار خارجي و داخلي نيز به نوعي در گسترش اعتياد مي كوشيدند.

آنچه قابل ذكر مي باشد اين است كه در سال ۱۳۱۱ ه. ش. (زمان سلطنت رضا خان) هشت شيره كش خانه به طور رسمي در محله باغ فردوس كنوني داير بود كه نام آنها را دارالعلاج يا شفا خانه گذاشته بودند!!خلاصه آنكه استعمال ترياك در دوران قاجاريه، در زمان خاندان (پهلوي) گسترش يافت و علاوه بر ترياك، مصرف هرويين نيز معمول شد كه اين ماده را در حدود سال ۱۹۶۰ م. (۱۳۳۹ ه. ش) يك دارو ساز ايراني از آلمان به ايران آورد.انواع ترياك
۱- ترياك خام, كه عبارت از شيره خودبخود غليظ شده گرزهاي خشخاش است كه بدون توجه به ميزان آن, جز براي بسته بندي و ارسال, دستكاري ديگري در آن نشده باشد.
۲- ترياك عمل شده (پرورده), طبق تعريف لاهه, ترياك پرورده محصولي است كه از ترياك خام با يك رشته عمليات مخصوص حل كردن, جوشاندن, بودادن و تخمير بمنظور تبديل آن به عصاره براي استعمال غير طبي تهيه مي شود.

- ترياك پزشكي, ترياكي كه مقدار آن (دوز) مشخص بوده و براي مصارف درماني و پزشكي كاربرد دارد. و در صنايع داروسازي هر كشوري آن را بصورت گرد يا دانه هاي ريز درآورده و يا با مواد بي اثر مخلوط كرده و مورد مصرف قرار مي دهند.
مشتقات ترياك در ترياك حدود ۲۵ نوع آلكالوئيد وجوددارند كه ۶ نوع آن بيشتر از بقيه در ترياك يافت مي شوند كه عبارتند از : مورفين (۳ تا ۲۳درصد), كدئين (۵/۰درصد), پاپاورين (۱/۰درصد), نارسئين(۱/۰درصد), ناركوتين (۷درصد), تبائين (۳/۰درصد).
هرچه مقدار مورفين موجود در ترياكي بيشتر باشد مي گويند آن ترياك داراي مرغوبيت بيشتري است. مقدار مورفين در ترياكهاي بازرگاني ۶ تا ۱۴ درصد مي باشد.
نحوه مصرف ترياك ترياك به صورت خوردن، كشيدن يا تزريقي مورد مصرف قرار مي گيرد. ترياك از نظر طبقه بندي فارماكولژي، تضعيف كننده فعاليتهاي سلسله اعصاب مركزي است.

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

تریاك چیست و چگونه بدست می آید؟       تریاك به شكل ماده قهوه ای تیره رنگ به گونه دلمه شده مانند پلاستیك وجود دارد. تریاك شیره الكالویید داری است كه از تیغ زدن گرز خشخاش و لخته شدن شیره خشخاش نارس بدست می آید. تخمدان حاوی دانه های خشخاش، بیضی شكل است كه گلبرگهای صورتی رنگ دارد. وقتی این گلبرگها رو به پژمردگی می رود، با تیغ زدن تخمدان نارس، عصاره شیری رنگی شروع به تراوش می كند كه در مجاورت هوا به صورت (دلمه) شده پس از گذشت یك شبانه روز به رنگ قهوه ای و گاهی سیاه در می آید و به حالت صمغی چسبیده بر جدار خارجی تخمدان باقی می ماند كه آن را تراشیده و جمع آوری می كنند.
این گیاه را در انگلیسی ((Papaver Somniferom)) و خشخاش را ((Poppy)) و در فارسی كوكنار و دانه های خشخاش را به انگلیسی ((Poppy Seeds)) و صمغ جمع آوری شده را تریاك كه از تریاكا (Theriaca) یونانی گرفته شده و در عربی افیون، ابیون، تریاق، دریاق و در انگلیسی ((Opium)) می نامند، ابیون یا افیون نیز از ریشه یونانی اپیون ((Opion)) اقتباس شده است.
●تاریخچه تریاك
بوته خشخاش از گیاهان آسیای صغیر بوده است. (مارسل گرانیرد وایه) (Marcel Granin Doyeux) معاون سابق بخش كنترل مواد مخدر در سازمان ملل متحد، متخصص و دارو شناس و نزوئلایی در این باره گفته است كه:
(در لوحه های سومری متعلق به سه یا چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح مطالبی پیرامون گیاه تریاك نوشته شده و آن را (گیاه شادی بخش) نامیده اند. متون آشوری، مصری و یونانی در مورد استفاده تریاك در زمانهای قدیم مطالب بسیاری دارند).
در كتاب ادیسه هومر آمده است كه (النا) (Elena) همسر شاه (منلائو) شربتی به (تلماكو) (Telemaco) داد. از جستجوی بی حاصل پدر غمگین بود، (مروفه) (Morfer) خدای رویا و خیال در داستانهای اساطیری یونان – گل خشخاش بدست می گیرد.
هرودت، ارسطو و هیپوكرات در كتابهایشان از تریاك بسیار سخن گفته اند. زنان مصری از شربت تریاك برای فرونشاندن خشم و تسكین غم استفاده می كرده اند، از زمان (ارسطو) تا (ویرژیل) شاعر رومی و دیگر نویسندگان یونان و رم همواره از خشخاش و تریاك سخن گفته اند. صحبت از آن، در قرون وسطی نیز ادامه یافت.
برخی مطالعات نشان می دهد، این ماده در قرن هشتم (میلادی) در هند رایج شده و عده ای عقیده دارند، سابقه استفاده از آن در هند به دروازه قرن قبل از لشكر كشی اسكندر مقدونی می رسد.
●گیاه خشخاش
به نظر می رسد اولین تركیب دارویی تریاك در قرن ۱۶ میلادی به دست آمد و آن را به نام كاشف سوئیسی اش نامیدند كه دكتر پاراسلوس بود.(Claudanum Para cel si), (Dr. Paracelsus)
یك پزشك انگلیسی به نام توماس سیدنهام (Thomas Sydenham) كه افلاطون انگلستان نامیده شده، نیز در قرن هفدهم م. داروی جدیدی را با تریاك تهیه كرد.
در قرن نوزدهم م. بسیاری دیگر از فرآورده های آن ( مورفین ، كدئین و... ) كشف گردید.
گیـــــاه خشخاش از ناحیــــــه آسیای صغیر به یونان منتقـــــل شده، اگـــــر چه در بعضـــی منــــابع آمــــده است كه در اروپـــــا مجـــــارها اولین ملتی هستند كه با گیاه خشخاش آشنا شده اند و گیاه شناسان این كشور، این آشنایی را از هزار و دویست سال قبل از میلاد به بعد می دانند. ولی هومر شاعر نابینا و حماسه سرای یونانی كه احتمالا ۶۰۰ سال قبل از میلاد می زیسته در آثار خود از گل خشخاش یاد می كند كه در باغهای شهر روم كشت می شده و چون یونانیان زمان سقراط یعنی حدود چهار صد سال قبل از میلاد از تاثیرات طبی تریاك سخن گفته اند، می توان گفت كه حداقل آشنایی یونانیان با تاثیرات طبی مخدرها به چند صد سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.
●گیاه خشخاش
بقراط در چهار صد سال قبل از میلاد مسیح و نئوفراست در همان تاریخ از تریاك برای درمان اسهال و رفع درد استفاده می كرده اند.از نوشته های پاپیروس بر می آید كه مصری ها از زمانهای قدیم (اپیوم) استعمال می كرده اند و اسم (Thebaica) مشتق از شهر (Thebes) است كه در آنجا خشخاش نیز می كاشتند.
در ژاپن تا قرن پانزدهم میلادی گیاه خشخاش كشت نشده بود، در دایره المعارف بریتانیكا آمده كه تریاك در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح در چنین كشت می شده و به وسیله تركها و عربها در قرون ۶ و ۷ به چین برده شده و تا قرن هفدهم میلادی برای تسكین دردها و به طور محدود مورد استفاده بوده است. در قرن هیجدم م. مصرف دارویی تریاك در دنیا حدود ۱۷۰۰ تن بود.
تریاك خام (طبیعی) به صورت گلوله، چانه، قرص، قالبی، آجری و حتی به صورت پودر عرضه می گردید و در قدیم برای تسكین درد به طور مایع و جامد استفاده می شده است.
در ایران، پزشكان عالی قدری مانند شیخ الرییس ابوعلی سینا (۳۷۰ – ۴۲۷ ه. ق) و ابوبكر محمد بن زكریای رازی (۲۵۱- ۳۱۳ ه. ق) از تریاك در مواد گوناگون بیماری ها استفاده كرده اند و در اشعار شعرایی كه پس از این دو دانشمند می زیسته اند، به موارد طبی تریاك اشاراتی شده است.
اگر چه خوردن تریاك در چیــــن معمول بود، ولی دود كردن و كشیدن تریاك از آمریكای شمالی به چین رسید و رایج گردید. بعضی از مــــردم تــــریاك را با توتون مخلوط می كردند، و بزودی كشیدن تریاك به حدی بین مردم گسترش یافت و عمومی شد كه حتی به درباریان هم سرایت كرد و به عنوان یك مشكل بزرگ اجتماعی چین در آمد كه در سال ۱۷۲۹ م. توسط امپراطور (یانگ چینگ، ۱۷۳۵ – ۱۷۲۳ م.) ممنوع اعلام شد.
فروش و كشیدن تریاك ممنوع گردید و موقتا به تجارت تریاك لطمه زد. با وجود این لطمه، كمپانی انگلیسی هند شرقی به كشت تریاك در ایالت بنگال هند ادامه داده و آن را در سال ۱۷۷۵ م. به وسیله (ناركی وارن هستینگ) كه از صورت یك كارمند ساده به حكمرانی كلیه املاك انگلیس در هند رسیده بود، در انحصار خود گرفت و او این ماده را با نرخی ارزان و مقدار فراوان عرضه می كرد.
كمپانی ، خود مستقیما در چین فعالیت فروش نداشت و تریاك را به بازرگانان بزرگ و خصوصی چین در ساحل تحویل می داد و بازرگانان یاد شده آن را در بازارهای چین به فروش می رساندند، و در ازای فروش تریاك، طلا و نقره و گاهی هم چای، كتان، ابریشم به نمایندگان كمپانی تحویل می دادند.
مقدار تریاكی كه كمپانی یاد شده در سال ۱۷۲۹ م. به چین داده، ۲۰۰ صندوق بود كه در سال ۱۷۶۷ م. به ۱۰۰۰ و در سال ۱۸۲۰ م. به ۱۰۰۰۰ و از ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۸ م . به ۴۰۰۰۰ صندوق افزایش یافت.
در ماه مارس ۱۸۳۹ م. امپراطور وقت، (لین چه هسو) را كه مردی قاطع بود به كانتون فرستاد و او پس از گفتگوهای بی نتیجه با تجار خارجی و چینی دستور داد بیش از ۲۰۰۰۰ صندوق كه حاوی حدود یك میلیون و نیم كیلو تریاك بود، مصادره شود. صندوقها را به ساحل بردند و (لین) شخصا در میان ابراز احساسات مردم، آنها را آتش زد، آتشی كه ۲۰ روز روشن بود.
به موازات انگلیس ها و همراه با آنها پرتغالیها و دیگر كشورهای غربی حتی ایالات متحده آمریكا از تركیه و هند تریاك تهیه كرده و به تجارت آن در چین می پرداختند. مشكل تریاك سرانجام منجر به جنگهای تریاك در سالهای ۴۲- ۱۸۳۹ م . و ۶۰- ۱۸۵۶ م. شد.
در فاصله جنگ های اول و دوم، تجارت تریاك در چین از ۵۰۰۰۰ به ۶۰۰۰۰ صندوق افزایش یافت.
در ســــال ۱۹۰۷. (چینگ) توانست جلوی ورود تریاك را به داخل چین بگیرد و تا سال ۱۹۱۷ م. ورود تــریاك از هند به چین ممنوع بود ولی چینی ها خود مبادرت به كشت خشخاش در داخل كشورشان كردند.
با وجود ممنوعیت هـــای فرمانروایان چین، در اوایل جنگ جهانی اول باز هم بیش از هفتاد میلیون كیلو تریاك وارد چین شد.گویا در سال ۱۹۳۷ م. حدود ۴ میلیون نفر چینی به تریاك معتاد بوده اند كه نامشان ثبت شده بود و در سال ۱۹۳۸ م (مائو) رهبر حزب كمونیست چین می شود.
در دهه های ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ م مبارزه شدید علیه اعتیاد و درمانهای اساسی و گسترده برای معالجه اعتیاد در چین جریان داشته و این كشور تجربیات با ارزشی در این زمینه دارد.هم اكنون در ناحیه یونتان در جنوب غربی چین كه در مجاورت برمه، لائوس و تایلند (مثلث طلایی) قرار دارد، كشت خشخاش برای استفاده دارویی مجاز است و همین امر موجب بقای اعتیاد در این ناحیه شده و ضمنا گزارش شده تریاك از این منطقه تا حدودی به صورت غیر قانونی از بنادر چین به هنگ كنگ و غیره قاچاق می شود.
●تاریخچه تریاك در ایران
در ایران كشت تریاك در دوره سلسله صفویه برای مصرف داخلی كه در ایران گسترش سرسام آوری داشته، تا حدی كه بعضی از پادشاهان این سلسله هم معتاد بودند، ولی با دقت در اشعار شعرای پیش از این تاریخ گویا ایرانیان پیش از این دوره هم تریاك خواری داشته اند.
تاورنیه و شاردن كه در زمان صفویه از ایران دیدن كرده اند، می نویسند: (خوردن تریاك و كوكنار در ایران رایج است).
فریر (Freyer) طبیب و جراح كمپانی انگلیسی هند شرقی كه در سال ۱۰۸۷ ه. ق از ایران دیدن كرده، در سفر نامه خود می نویسد: "ایرانیها هر وقت بخواهند كیفور شوند، تریاك مصرف می كنند" و اضافه می نماید: " كه معتادین می توانند مقدار زیادی از این ماده مصرف كنند بدون آنكه ناراحتی پیدا نمایند و آنها حالتی شبیه به مستی پیدا می كنند و در بین آنان ضرب المثلی وجود دارد كه می گویند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان تریاكی هستند".
استعمار انگلیس پس از به زانو در آوردن هند، بر آن شد كه میان لندن و هندوستان خط ارتباطی تلگراف برقرار كند و برای این هدف می بایست از ایران بهره می گرفت. بنابراین، موضوع را به ناصر الدین شاه گوشزد كرد و آن را عملــی ساخت و از این رو سیم بانان و كارگران هندی خط ارتباطی، از بزرگترین عوامل گسترش و آمــــوزش تریاك كشی در ایران گردیدند و خراسان دروازه تریاك كشی شد، به طوری كه از سال ۱۲۳۰ ه. ش پیشقراولان قاچاقچیان این ماده مخدر در لباس دراویش هندی در خراسان و كرمان پراكنده شدند و به تریاك كشی پرداختند.
این سوداگران انگلیسی بودند كه از یكسو به طور غیر مستقیم سعی در تشویق كشت و تولید بیشتر تریاك نموده و از سویی دیگر تریاك كشی را در سطح گسترده ای در سراسر ایران گسترش دادند تا بتوانند سلطه خود را در كشور های تحت استعمار بیشتر كنند.
بنابراین همراه با رشد استعمار در جوامع در حال توسعه، كشت خشخاش و اعتیاد به تریاك نیز در روستــاهای ایران متداول گشت و خرید و فروش آن معمول گردید و از آنجا كه انگلیسی ها تریاك ایران را به قیمت خوبـــی می خریدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و دیگر محصولات كشاورزی كشیدند و قسمت زیادی از كشتزارهای گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوری كه تریاك به صورت یكی از مهم ترین كالاهای صادراتی ایران در آمد.

ماژوری نومی مورخ انگلیسی در این مورد در كتاب (شرق میانه) می نویسد: " از ۲۶ ولایت ایران در ۱۸ ولایت آن تریاك كاشته می شود و........".
از طرفی برای كشت خشخاش كشاورزان و كارگران هنگام گرفتن شیره خشخاش از آن می خوردند و به آن عادت می كردند. سرانجام در ۱۳۲۹ ه. ش رژیم وقت به منظور كنترل تریاك و در واقع حفظ منابع مادی خود قرارداد "انحصار تریاك" را به تصویب می رساند. هر چند این قانون ظاهرا در جهت كاهش میزان مصرف این ماده و مبارزه با آن وضع گردیده بودن ولی عملا مردم را به تریاك كشی دعوت و تشویق می نمود، زیرا در بخشی از این قرارداد مقرر گردیده بود كه دولت موظف است سوخته تریاك را پس از مصرف، جمع آوری كند و در ازای هر مثقال سوخته تریاك مبلغی هم به عنوان حق الزحمه به تحویل دهنده پرداخت نماید. بدین گونه ملاحظه می گردد كه چگونه استعمار خارجی و ایادی داخلی آن در تار و پود این ملت رخنه می كنند و مردم را به اسارت مواد مخدر در می آورند.
در سالهای جنگ جهانی دوم و پی از آن قاچاق مواد افیونی و اعتیاد به آن رواج بیشتری پیدا می كند، تا آنكه در سال ۱۳۳۴ ه. ش قانون منع كشت خشخاش و جلوگیری از مصرف غیر طبی تریاك از تصویب مجلس گذشت و در سال ۱۳۴۸ دولت وقت، قانون منع كشت خشخاش را لغو كرده و قانون كشت محدود خشخاش و سهمیه كوپن تریاك را جایگزین آن نمود. ولی كلیه اقدامات دولت وقت، ظاهری بود و رژیم نه تنها سعی جدی در از بین بردن و حتی محدودیت آن اعمال نمی داشت، بلكه عوامل استعمار خارجی و داخلی نیز به نوعی در گسترش اعتیاد می كوشیدند.
آنچه قابل ذكر می باشد این است كه در سال ۱۳۱۱ ه. ش. (زمان سلطنت رضا خان) هشت شیره كش خانه به طور رسمی در محله باغ فردوس كنونی دایر بود كه نام آنها را دارالعلاج یا شفا خانه گذاشته بودند!!
خلاصه آنكه استعمال تریاك در دوران قاجاریه، در زمان خاندان (پهلوی) گسترش یافت و علاوه بر تریاك، مصرف هرویین نیز معمول شد كه این ماده را در حدود سال ۱۹۶۰ م. (۱۳۳۹ ه. ش) یك دارو ساز ایرانی از آلمان به ایران آورد.

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

قسمت دوم مقاله       ●انواع تریاك
۱- تریاك خام, كه عبارت از شیره خودبخود غلیظ شده گرزهای خشخاش است كه بدون توجه به میزان آن, جز برای بسته بندی و ارسال, دستكاری دیگری در آن نشده باشد.
۲- تریاك عمل شده (پرورده), طبق تعریف لاهه, تریاك پرورده محصولی است كه از تریاك خام با یك رشته عملیات مخصوص حل كردن, جوشاندن, بودادن و تخمیر بمنظور تبدیل آن به عصاره برای استعمال غیر طبی تهیه می شود.
۳- تریاك پزشكی, تریاكی كه مقدار آن (دوز) مشخص بوده و برای مصارف درمانی و پزشكی كاربرد دارد. و در صنایع داروسازی هر كشوری آن را بصورت گرد یا دانه های ریز درآورده و یا با مواد بی اثر مخلوط كرده و مورد مصرف قرار می دهند.
●مشتقات تریاك
در تریاك حدود ۲۵ نوع آلكالوئید وجوددارند كه ۶ نوع آن بیشتر از بقیه در تریاك یافت می شوند كه عبارتند از : مورفین (۳ تا ۲۳درصد), كدئین (۵/۰درصد), پاپاورین (۱/۰درصد), نارسئین(۱/۰درصد), ناركوتین (۷درصد), تبائین (۳/۰درصد).
هرچه مقدار مورفین موجود در تریاكی بیشتر باشد می گویند آن تریاك دارای مرغوبیت بیشتری است. مقدار مورفین در تریاكهای بازرگانی ۶ تا ۱۴ درصد می باشد.
●نحوه مصرف تریاك
تریاك به صورت خوردن، كشیدن یا تزریقی مورد مصرف قرار می گیرد. تریاك از نظر طبقه بندی فارماكولژی، تضعیف كننده فعالیتهای سلسله اعصاب مركزی است.
●علائم مصرف تریاك
مهمترین علائم مصرف تریاك و مشتقات آن عبارتند از : ۱- خواب آلودگی با حضور ذهن, ۲- تسكین درد, ۳- انبساط خاطر و آرامش, ۴- احساس گنگ و مبهم به زمان و مكان, ۵- بخواب رفتن با آرامش و تخیلات مطبوع, ۶- سستی اراده و ضعف حركات فعاله و ۷- كاهش امیال جنسی.
●تریاك پرورده
اثرات دلپذیر و آرامش بخش مواد مخدر بسته به مصرف دارو و تحمل شخص بمدت چهار تا شش ساعت ادامه می یابد و پس از آن مرحله خماری فرا می رسد كه بصورت خمیازه و آبریزش از بینی, بیقراری, بی اشتهائی, افسردگی, تهوع و استفراغ می باشد.
بعد از كشیدن به اصطلاح چند "بست" تریاك, توجه فرد بر روی خودش متمركز شده و گرایش شدیدی به آرامش پیدا می كند. درحقیقت اعصابش آرام و اراده اش سست شده و در تفكر و خیال فرو می رود و از معاشرت با دیگران تا حدودی پرهیز می كند و از وزن و زمان و فضا آزاد می شود. و دگرگونی در جهت یابی زمانی- فضائی در وی ایجاد می شود. مصرف تریاك سبب می شود تا گذشته وآینده فرد با هم مخلوط شده و مجموعه "حال" را برایش ایجاد نماید و از زمان آزاد گردد.
شخص معتاد به تریاك در خیال واهی خود پس از استعمال تریاك احساس می كند كه دارای روشن بینی زیاد و قدرت فهم و قضاوت هوشیارانه و بینش و ادراك اصیل از دنیای اطرافش می باشد و از این كه بدون هیچ سعی و كوششی دارای این حالت در تفكر و تصور گردیده ابتدا تعجب می كند. ولی رفته رفته در حالت كیف فرورفته و احساس خوشی و خوشبختی به وی دست می دهد و درنتیجه نسبت به محیط اطراف خود بیگانه و بی تفاوت می گردد.
با توجه به مطالب ذكرشده, فرد معتاد به تریاك به سهولت می تواند, ساعات شبانه روز را با بی خوابی و رویاهای رضایتبخش ادامه دهد. و بتدریج در وی وابستگی و بندگی ایجاد شود و در فواصل بست یا پیپ ها این فرد انرژی خود را از دست داده و اندوهگین و بی حوصله می شود و حالت یكنواختی در صدا و كندی در حركاتش نمایان می شود.
لاغری و ضعف عمومی در معتادان به تریاك رفته رفته شدیدتر می شود و ضایعات فیزیكی و روانی و اجتماعی فرد بتدریج زیادتر شده و موجب زوال و نابودی فرد می شود. یعنی با گذشت زمان تحمل فرد به مقدار مصرف تریاك بیشتر می شود و فواصل آن نیز كمتر شده و گروهی نیز در پایان به هروئین روی می آورند. از نظر اجتماعی, اگرچه معتادان سنتی به تریاك در هر نقطه كشور همچنان به فعالیت خود اجباراً ادامه می دهند ولی از هم پاشیدگی خانواده در اغلب موارد نتیجه اولیه این نوع اعتیاد محسوب می شود. مصرف مزمن داروهای مخدر توسط مادر در حین حاملگی كه شامل تریاك و مشتقات آن و آمفتامین ها و باربیتوراتها می باشند برای جنین مضر است و سبب دیسترس داخل رحمی و كم وزنی نوزاد و گاهاً مرگ جنین و نوزاد می شود و در مواردی كه مادر حامله معتاد تمایل و سعی در ترك اعتیاد را دارد بایستی سقط زودرس را انجام داد.
●مصرف بیش از اندازه ( Overdose)
مصرف بیش از حد، موجب اختلالات سیستم تنفسی گردیده و تنفس به كندی و آهستگی صورت می گیـــرد و در نهایت احتمالا متوقف شده و به مرگ منجر می شود. استفاده تریاك همراه با الكل می تواند، بسیار خطرناك باشد.
●درمان و ترك تریاك
اكثریت معتادان به مواد مخدر بویژه تریاك، تمایل به ترك اعتیاد به صورت تدریجی و در منزل و بویژه زیرنظر پزشك را دارند. بدین منظور یك روش ساده و مفید در زیر عنوان می‌گردد كه بسیاری از معتادان قادر به ترك آن بوده و تعداد زیادی از معتادان نیز از طریق درمان سرپائی و درمانگاهی با همین روش اعتیاد را ترك كرده اند و خوشبختانه هیچ خطری نیز دربر نداشته‌است. در این روش ابتدا بایستی فرد معتاد به تریاك، در طی ۱۵ روز و هر روز مقدار كمی از میزان تریاك مصرفی روزانه‌اش را كم كند و پس از ۱۵ روز به یك حد می‌نیمم برسد، سپس با تجویز ۴ داروی زیر كه بیشتر جهت درمان علائم و نشانه‌های ترك اعتیاد بكار می‌رود و نوعی جایگزینی خفیف نیز می‌باشند می‌توان در مدت ۱۰ روز، وی را از اعتیاد نجات داد (درمجموع ۲۵ روز). داروهای مصرفی عبارتند از: ۱- استامینوفن كدئین كه در روز اول به میزان ۶-۳ عدد و برای ۳ بار در روز مصرف گردد كه علاوه بر جایگزین شدن مقادیری از كدئین بجای تریاك مصرفی، می‌تواند علائم درد بدن و ناراحتی و سردرد ناشی از ترك اعتیاد را بطور چشمگیر كاهش دهد و سپس از روز دوم تا ۱۰ روز می‌تواند روزانه حدود ۳ عدد از استامینوفن كدئین‌دار را مصرف نماید.
۲- مپروبامات و یا داروهای خانوادهٔ باربیتوریكها : كه جهت تكانهای عضلانی و مسائل روحی و عصبی و عضلانی می‌توانند مفید واقع گردند كه در روز اول روزانه ۳ عدد و روزهای دوم و سوم روزانه ۲ عدد و سپس تا روز دهم روزانه ۱ عدد.
۳- قرص دیفنوكسیلات كه بدلیل اسهال و اختلالات گوارشی حاصله از ترك اعتیاد بصورت روزانه ۳-۱ عدد و برحسب نیاز به مدت ۱۰ روز تجویز گردد.
۴- قرص دیازپام دو عدد روزانه بصورت ۱ عدد دیازپام ۵ میلی‌گرمی در صبح و یكی در شب مصرف گردد.
و برای سایر علائم حاصله از ترك اعتیاد باید داروی مربوط به آنرا تجویز نمود. مثلاً اگر فرد دچار استفراغ و تهوع شد باید از داروهای ضد استفراغ استفاده كرده و یا اگر تغییرات فشارخون و مسائل قلبی پیداكرد داروهای مربوط به آنها را تجویز نمود. مصرف قرص یا آمپول كلرپرومازین و فنوباربیتال در صورت نیاز می‌تواند بسیار مفید باشد. مصرف سایر داروهای ترك اعتیاد و رفع سندرم ترك اعتیاد نیز می‌تواند در هر مقطعی از ترك اعتیاد مورد استفاده قرارگیرد.
افراد معتادی كه تمایل به ترك اعتیاد دارند اگر زیرنظر پزشك اقدام به ترك نمایند بسیار موفق‌ترند و جای هیچگونه اضطراب و نگرانی از مسائل ترك اعتیاد باقی نمی‌ماند زیرا پزشك مربوطه برحسب نیاز می‌توان به تزریق سرم و یا تجویز داروهای مورد نیاز اقدام نماید.
مصرف اغذیه پرانرژی و مایعات ضروری همراه با ورزشهای روزمره و مراقبت خانوادگی و تفریحات سالم و شادی‌بخش از ضروریات و اقدامات واجب در روزهای ترك اعتیاد می‌باشند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

من فقط تریاک می کشم!       ● معنی آن اینست که:
ـ من حالا حالاها خیال ترک ندارم.
ـ فکر می کنم خیلی راحت هر وقت که بخوام، می تونم ترک کنم
ـ با داروهای گیاهی آشنا هستم و براحتی می تونم با آن ترک کنم.
ـ سابقه چندین بار قطع مصرف چند روزه تا چند ماهه را داشتم، بدون اینکه درد یا ناراحتی داشته باشم و یا درد مشکلات آن را فراموش کردم
ـ داروهایی رو می شناسم که هنگام ترک تریاک می شه از آنها استفاده کرد.
ـ در خانواده ای بزرگ شده ام که افراد آن همه تریاک مصرف می کنند.
ـ فکر می کنم از نظر روحی و روانی وابسته نیستم و یا وابستگی روحی و روانی از نظر من مهم نیست و مطمئنم از عهده آن بخوبی بر میام
ـ نمی دونم اعتیاد چیست و تصور می کنم اعتیاد یعنی اینکه باید موقع ترک درد داشته باشم.
ـ به نظرم تریاک اثر داروئی و خوب دارد.
ـ با مصرف کنندگان هروئین و کراک ارتباط زیادی دارم و بطور مدام وضعیت آنها را مشاهده می کنم.
علت:
ـ احتمالا بیمار در مرحله قبل از وابستگی، یعنی سوء مصرف مواد قرار دارد.
ـ گروههای همنشین بیمار همانند خود بیمار تریاک مصرف کرده و ارتباطات عاطفی و اجتماعی قوی بین آنها برقرار است.
ـ ارتباط زیاد و یا تماس زیادی با مصرف کنندگان مواد خطرناکتر مانند کراک و هروئین دارد و بطور کلی در محیط بسیار آلوده ای تردد دارد
ـ بیمار در وضعیت انکار وابستگی خود قرار دارد.
ـ بیمار دارای اعتماد به نفس زیاد از حد و یا دارای خود بزرگ بینی است.
ـ بیمار اطلاعات و تصورات غلطی درباره اعتیاد و مشکلات روانی و جسمانی آن دارد.
ـ بیمار در محیط بسیار آلوده ای تردد داشته و با افراد دارای اعتیاد شدید ارتباطات زیادی دارد.
ـ بیمار احتمالا دارای یک بیماری مزمن جسمی و یا روانی است و یا تصور می کند بیماری جسمی خاصی دارد.
● پزشک
همانطور که قبلا گفته شد اعتیاد به ماده یا رفتار خاصی، بیشتر یک بیماری روانی است و اگرچه شدت یافتن آن تحت برخی شرایط مصرف صورت می گیرد؛ اما نمی توان گفت لزوما همیشه مواد دارای اثر تخدیر کنندگی ضعیف تر، اعتیاد خفیف تری دارند. شدت اعتیاد روانی با موارد ذیل افزایش می یابد:
۱) نوع ماده مصرفی
۲) شدت اثر تخدیر کنندگی یا نئشگی
۳) طول مدت مصرف
۴) روش مصرف(بطور مثال روش تزریق، شدت اعتیاد را از خوراکی و روش خوراکی آنرا بیشتر از روش تدخینی افزایش می دهد. روش مصرف دماغی از نظر شدت نئشگی تقریبا با روش تزریق برابر است ولی به نظر می رسد از نظر شدت بخشیدن به اعتیاد روانی، از روش تزریق ضعیف تر باشد.)
۵) تعداد دفعات ترک
۶) وجود بیماری جسمی(ناتوان کننده و یا مزمن)
۷) ابتلا به برخی بیماریهای روانپزشکی، خصوصا اختلالات اضطرابی، اختلالات شخصیتی و ...
۸) وجود ناهنجاریهای خانوادگی(سابقه مصرف سیگار یا مواد مخدر از طرف والدین و یا سایر اعضا خانواده و یا فامیل، طلاق و ...)
۹) مشکلات و ناهنجاریهای اجتماعی: سوابق بزهکاری، زندان، بیکاری، دوستان و همسالان آلوده و ...
۱۰) جنسیت مونث(خانمها استعداد بیشتری برای اعتیاد شدیدتر دارند.)
۱۱) سن شروع به اعتیاد پائین تر(ابتلا به اعتیاد، در سنین پائین تر، معمولا وابستگی شدیدتری را بدنبال دارد.)
بنابراین ملا حظه می شود که تنها نوع ماده نیست که شدت اعتیاد را افزایش می دهد، بلکه عوامل دیگری نیز باعت تشدید روند وابستگی روانی به مواد مخدر می شوند. لازم به ذکر است این عوامل با شواهد و دلائل مبنی بر شدت بیماری اعتیاد بیمار، تفاوت دارد. حال آیا می‍ توان گفت آقای ۳۵ ساله ای که مدت ۲۰ سال است تریاک را هم خورد و هم می کشد، کار خود را چندین بار عوض کرده و تا کنون بارها ترک و مجدداعود نموده و احتمالا بارها با همسرش بر سر همین موضوع مشاجره داشته است وضعیت بهتری نسبت به آقای ۳۵ ساله ای دارد که کلا سه ماه است کراک مصرف نموده و کل مدت مصرف وی نیز همین سه ماه بوده و در طی این سه ماه نیز ترک نداشته است. مثال فوق یکی نمونه های زنده ای است که اینجانب بارها و بارها در طی درمان مشاهده نموده ام و بر حسب تجربه، به خانواده بیمار اول تذکرات لازم را مبنی بر شدید بودن بیماری اعتیاد وی داده ام، ولی در برخی موارد با جملاتی نظیر جملات فوق از سوی بیمار همسر و یا بستگان بیمار مواجه می‍ شدم، بستگانی که خود نقش اصلی را در کشمکش چندین ساله با بیمار بر سر ترک اعتیادش داشتند. البته این دیدگاه که مثلا اعتیاد مصرف کننده تریاک از مصرف کننده کراک یا هروئین خفیف تر است ممکن در برخی موارد صدق نماید ولی نمی توان آن را به همه بیماران تعمیم داد و چه بسا مانند آقای ۳۵ ساله دوم، علیرغم مصرف ماده خطرناکتر شدت اعتیاد وی بدلیل مدت کوتاهتر و سایر عوامل زمینه ای خفیف تر باشد. بنابراین قدرت تخدیر کنندگی ماده مصرفی، تنها یکی از فاکتورهای تعیین کننده شدت بیماری است که می تواند تحت تاثیر سایر عوامل تشدید اعتیاد، اثر آن کمرنگ شود.

سایت آتیه   _________

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

رابطه تدخین تریاک با عملکرد ریه       ● زمینه:
در ایران تدخین تریاک یکی از شایع ترین طرق مصرف این ماده در میان معتادین به آن است.
● هدف:
مطالعه به منظور تعیین تاثیر تدخین تریاک بر آزمون های عملکرد ریوی انجام شد.
● مواد و روش ها:
در این مطالعه مورد-شاهدی، دو گروه ۲۵ نفری از مردان ۳۰ تا ۵۰ ساله بررسی شدند. گروه مورد به تریاک تدخینی معتاد بودند که ۲۲ نفر سیگار به اضافه تریاک و ۳ نفر فقط تریاک مصرف می کردند و گروه شاهد ۲۲ نفر سیگاری و ۳ نفر غیرسیگاری بودند که تریاک مصرف نمی کردند. این دو گروه مورد اسپیرومتری قرار گرفتند و نتایج دو گروه مقایسه شد.
● یافته ها:
مصرف تریاک به صورت تدخینی اثر اضافی بر روی کاهش عملکرد ریوی افراد گروه مورد نداشت. این اثر چه در گروه سیگاری معتاد به تریاک و چه در گروه غیر سیگاری معتاد به تریاک مشاهده نشد. فشار خون سیستولی در گروه معتادین نسبت به گروه غیر معتاد به تریاک کاهش معنی داری را نشان داد (p=۰.۰۳۱). همچنین حجم ذخیره بازدمی (erv) به طور معنی داری در گروه معتادین بیش از گروه غیر معتاد به تریاک بود (p=۰.۰۰۶).
● نتیجه گیری:
مصرف تریاک تدخینی اثر کاهنده بر آزمون های عملکرد ریوی نداشت.   __________________

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

شربت ترياک موثر است يا بي‌اثر؟       سوال «سلامت» از مسوولان وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر:
شربت ترياک موثر است يا بي‌اثر؟

درحالي ‌كه ستاد مبارزه با مواد مخدر از راه‌اندازي خط توليد صنعتي شربت ترياك از نيمه دوم سال و البته با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خبر مي‌دهد، مسوولان وزارت بهداشت مي‌گويند که تاثيرپذيري اين شربت تاييد نشده است. با وجودي که پيشنهاد شربت ترياك به عنوان درماني براي معتادان به ترياك، طرح جديدي نيست و در گذشته براي درمان معتادان به ترياك از تنتور ترياك استفاده مي‌شد به تازگي بحث‌هاي جديدي در مورد اين روش درماني براي ترک اعتياد به ترياک مطرح و صحبت‌هاي ضد و نقيضي در اين مورد شده است...

دکتر حسن امامي‌رضوي، معاون سلامت وزارت بهداشت به خبرنگار هفته‌نامه سلامت در خصوص تاييد يا عدم تاييد شربت ترياک در وزارت بهداشت مي‌گويد: «اثربخشي شربت ترياك كه در حال حاضر در بازار عرضه مي‌شود مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيست.» وي معتقد است اين شربت بايد در وزارت بهداشت به تاييد نهايي برسد و سپس در شرايط خاص و بين افراد محدود توزيع شود. معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اينکه اين شربت در مراحل بررسي قرار دارد، يادآور مي‌شود: «وزارت بهداشت تاکنون هيچ اظهارنظري در خصوص تاييد اين شربت نداشته و هنوز مورد تاييد واقع نشده است.» وي مي‌افزايد: «محققان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تحقيقات علمي روي شربت ترياك را آغاز كرده‌اند و روند انجام اين تحقيقات شش ماه ادامه خواهد شد.» وي خاطرنشان مي‌کند: «پس از استخراج نتايج اين تحقيقات، ميزان اثرپذيري شربت ترياك اعلام خواهد شد.»

دکتر امامي‌رضوي: موافق عرضه شربت ترياک در بازار نيستيم

معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اينكه شربت ترياك به ميزان زيادي توليد و در بازار وجود دارد، مي‌گويد: «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي موافق عرضه شربت ترياك در بازار نيست و اين عرضه را اقدام درستي نمي‌داند.» امامي‌رضوي يادآور مي‌شود: «به‌طور معمول محصول توليدي، پس از انجام تحقيقات لازم و بررسي نتايج آن در بازار عرضه مي‌شود.» وي ادامه مي‌دهد: «شربت ترياك مخصوص معتادان ترياكي است و اكنون مكان‌هاي لازم براي انجام اين تحقيق روي تعداد مشخصي از معتادان ترياكي مشخص شده است.» معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تصريح مي‌کند: «اگر ثابت شود كه اين دارو موثر است، پروتكل درماني آن تدوين خواهد شد.» امامي‌رضوي مي‌افزايد: «آنچه مسلم است شربت ترياك كاربرد حداكثري ندارد با اين حال وزارت بهداشت مطالعه اين شربت را در دستور كار قرار داده است.» وي مي‌گويد: «درباره اينكه شربت ترياك چقدر براي بهبود معتادان تاثير دارد، تحقيقات وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشكي تهران در حال شروع شدن است.» به گفته وي، جلساتي هم با مسوولان ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره دلايل تاخير آغاز اين پروژه داشتيم كه نشان داد دلايل تاخير اين پروژه چندان موجه نبود. وي مي‌افزايد: «گروه هدف براي توزيع شربت ترياك فقط يك گروه از معتادان است كه معتادان ترياكي هستند و اين شربت در دسترس همه معتادان نيست.»

معاون وزير بهداشت خاطرنشان مي‌کند: «اگر ثابت شود كه اين دارو موثر است مرحله بعد تدوين پروتكل درماني آن است كه مانند پروتكل درماني متادون تدوين مي‌شود و باز هم احتمال دسترسي همه معتادان به اين دارو وجود نخواهد داشت.» وي يادآور مي‌شود: «حداقل 6 ماه ديگر براي انجام اين پروژه زمان نياز داريم و سال آينده وزارت بهداشت مي‌تواند درباره اين شربت نظر نهايي خود را اعلام كند.» وي مي‌گويد: «شربت ترياك كاربرد حداكثري ندارد با اين حال وزارت بهداشت مطالعه اين شربت را در دستور كار قرار داده است.»

دکتر صفاتيان: اين شربت در هيچ مرکزي توزيع نشده است

مدير کل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز به خبرنگار هفته‌نامه سلامت مي‌گويد: «شربت ترياک هنوز در هيچ مرکزي توزيع نشده و ورود اين دارو براي درمان معتادان به ترياک به بازار تحت شرايط خاص، براي بيماران خاص و از طريق مراکز خاص از نيمه دوم سال آغاز خواهد شد.» دکتر سعيد صفاييان در ادامه مي‌افزايد: «در حال حاضر شربت ترياک در پايلوت قرار دارد و اثربخشي آن در حال تحقيق و بررسي است. طبق توافقات صورت گرفته و بعد از برگزاري جلسات متعدد با مسوولان وزارت بهداشت مقرر شد که با بودجه‌اي که ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختيار وزارت بهداشت قرار مي‌دهد مراحل تحقيقاتي روي اثربخشي شربت ترياک از سوي اين سازمان انجام شود. طبق اين توافق صورت گرفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و نظام پزشکي بايد حداکثر تا 20 روز آينده نتايج بررسي‌هاي صورت گرفته را اعلام کنند.» وي اظهار مي‌کند: «در اين طرح تحقيقاتي که تنها روي معتادان به ترياک صورت مي‌گيرد، مراحل ترک هزار معتاد مورد پژوهش و تحقيق قرار گرفته است.»

مديرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر ابراز مي‌کند: «اثربخشي شربت ترياک تاکنون رد نشده است و هنوز وزارت بهداشت نتايجي را به صورت رسمي اعلام نکرده است. ضمن اينکه طبق آخرين نتايج کسب شده از شربت ترياک به عنوان يک درمان مناسب ياد شده است» وي اضافه مي‌کند: «شربت ترياک يک روش درماني براي معتادان است، همانند متادون که براي ترک معتادان به هروئين در نظر گرفته شده بود. اين شربت يک درصد مرفين و چند درصد الکل دارد و فاقد ساير الکالوئيدهاي موجود در ترياک است.»

دکتر لنکراني: شربت ترياک يک مخدر است

دکتر کامران باقري لنکراني، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز به خبرنگار هفته‌نامه سلامت، مي‌گويد: «موضوع شربت ترياک بايد در وزارت بهداشت به صورت کامل و جامع مورد بررسي قرار گيرد تا بتوانيم نظر خود را مبني بر توزيع يا عدم توزيع آن اعلام کنيم.» وي مي‌افزايد: «در حال حاضر بحث شربت ترياک به عنوان يک پروژه تحقيقاتي در حال بررسي است و هنوز به نتيجه قطعي در اين زمينه نرسيده‌ايم.» وي معتقد است: «استفاده از شربت ترياك، نيازمند مطالعه و پژوهش بيشتر است و نمي‌توان بدون پژوهش و در نظر گرفتن مولفه‌هايي در اين باره تصميم‌گيري كرد.» به گفته وزير بهداشت، شربت ترياک خود يک ماده مخدر است و براي فرد مصرف‌کننده حالت سرخوشي ابجاد مي‌کند به همين دليل بايد از همه جهات مورد بررسي قرار گيرد. لنکراني يادآور مي‌شود: «در طرح تحقيقاتي خود به اين موضوع نيز توجه خواهيم کرد که افراد واجد شرايط براي اين کار در نظر گرفته شود زيرا تمام معتادان نمي‌توانند از آن استفاده کنند.» وي خاطرنشان مي‌کند: «در صورت تاييد اين شربت از سوي وزارت بهداشت اجازه توزيع همگاني آن را نمي‌دهيم و به صورت محدود و براي افراد خاصي در نظر گرفته مي‌شود و در دسترس عموم نخواهد بود.» وزير بهداشت مي‌افزايد: «بحث شربت ترياك، صرفا يك مساله درماني نيست و بايد جنبه‌هاي اجتماعي آن هم در نظر گرفته شود. با اين حال، اين تصور اشتباهي است كه روزي شربت ترياك در داروخانه‌ها عرضه خواهد شد و ما قطعا با چنين كاري مخالفيم.» وي خاطرنشان مي‌کند: «فعلا با توجه به مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر، پروژه تحقيقاتي شربت ترياك در حال انجام است و ما منتظر نتايج اين تحقيق هستيم. برداشت ما اين است كه شربت ترياك نمي‌تواند يك راهكار كلي براي اعتياد باشد و بايد براي گروه‌هاي خاص، در شرايط خاص و با اعمال محدوديت‌هاي قانوني توزيع شود، اينكه خيال كنيم، شربت ترياك را مي‌توان در داروخانه‌ها توزيع كرد و هر كس مي‌تواند استفاده كند، تصور اشتباهي است و ما قطعا با آن مخالفيم.»

خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

شربت ترياك با مداخله روانشناسان بهترجواب مي دهد       معاون آموزشي مركز مطالعات ملي اعتياد كشور گفت: شربت ترياك در معتاديني كه از خدمات مشاوره و روان درماني استفاده مي كنند اثر بخشي بيشتري دارد به گونه اي كه حتي تا دوبرابرمراكز درماني بدون مشاوره نتيجه داده است.
آذرخش مكري درگفتگو با خبرنگارسلامت نيوزافزود: ازسال هشتاد و چهار پژوهش هاي به منظور اثربخشي شربت ترياك برروي معتادين در مركز ملي مطالعات اعتياد انجام گرفت كه دراين طرح تحقيقاتي،‌ دو هزار نفر شركت داشتند.

وي بيان داشت: شربت ترياك برروي معتادين به ترياك به علت اينكه ريشه مشترك دارند و داروي انتقالي محسوب مي شود بيش ازبيماران هروئيني ها تاثير درماني دارد.
معاون آموزشي مركز مطالعات اعتياد كشور حداقل دوره لازم براي ترك اعتياد را شش تا دوازده ماه اعلام كرد و متذكر شد: برخي از معتادين بعد از مدتي شربت ترياك را ترك وبه مصرف ماده مخدر خود برگردند كه مهمترين عارضه جانبي آن محسوب مي شود و اين درحالي كه تاكنون عوارض ناخواسته و خطرسازي مشاهده نشده است.

وي با اعلام اينكه روزانه برتعداد معتادين كه مايل به استفاده ازشربت ترياك براي ترك اعتياد خود هستند افزوده مي شود تصريح كرد: به طور مثال امروز سي نفر از معتادين،‌ شربت ترياك را براي ترك اعتياد خود انتخاب و ثبت نام كردند.

معاون آموزشي مركز مطالعات اعتياد كشور با اظهار اينكه درقالب يك طرح پژوهشي،‌ انواع دوزهاي ثابت و كاهش ياينده شربت ترياك بررسي شد.گفت: هم اكنون ده مركز درماني معتادين با استفاده ازشربت ترياك در شش استان كشورراه اندازي شده است.

وي اظهارداشت: شربت ترياك،‌ترياك خالص ندارد بلكه بخش عمده اي از مواد آن توسط فرايند پالايشي دركارخانه هاي داروسازي استخراج شده و مابقي به صورت محلول در مخلوط آب و الكل در آمده است.

مكري با اشاره به اينكه نتيجه دوز كاهش يابنده بسيار بهتر از دوز ثابت بوده است عنوان كرد:‌ بسياري از بيماران دوازده ماه پس از دوز تدريجي مصرف شربت ترياك موفق به ترك و مصرف نكردن اين شربت شدند.

وي با بيان اينكه درحال حاضر شربت هاي موجود درايران داراي يك درصد مرفين است گفت: درصورت حمايت ستاد مبارزه با مواد مخدر مي توان پاسخگوي سي هزار تا پنجاه هزار مراجعه كننده ديگر هم باشيم.   __________________

خارج شده است
صفحه: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   بالا

Google PageRank

این صفحه در 0.922 ثانیه و 26 گزارش ایجاد شده است.