آنچه در باره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم

معتادان گمنام (Narcotics Anonymous) > معتادان گمنام (Narcotics Anonymous)

آنچه در باره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم

<< < (24/26) > >>

رضا - اینترنت:
Tweet
اعتیاد های نوین(غیر داروئی )       به نقل از webmd

ترجمه : مترجم افتخاری جعفر پاک نیت

عادتهای رفتاری مثل خرید، س..ک..س، حتی ایمیل، مانند مواد مخدر و الکل، دوپامین به مغز منتشر میکنند که موجب حس خوشایندی میشود. چون این مخدرها بطور طبیعی از طریق آزمایشات پزشکی فابل تشخیص نیست، بیمه هیچگونه وجهی برای درمان آن پرداخت نمیکند. اما این بدان معنا نیست که زندگی شما توسط این عادتها ضایع نشود.

من به خرید کردن معتاد شده بودم- میامی، خیابان 26، راچل دیاز

از چند سال قبل خریدهای حریصانه من شروع شد. بعد از یک ازدواج ناموفق بتازگی مادر شده بودم. بعنوان مدیر خرید و فروش مسکن کار میکردم ، کار من خیلی پر اضطراب بود. خرید به من قدرت میداد- بطوریکه احساس میکردم که اگر از آن ویترین زیبا خرید کنم، شاد خواهم شد. اما خیلی زود آن چیزها در نظرم زیبائی خودشان را از دست میدادند. ظرف یکماه 1200 دلار برای پوشاک خرج کرده بودم، 150 جفت کفش داشتم، 35 تا کیف پول داشتم، 25 تاعینک آفتابی داشتم. هر دو گنجه بزرگ لباسهایم پر بود از لباس که هنوز برچسبشان،رویشان بود، اما هر وقت گنجه را باز میکردم، میگفتم چیزی برای پوشیدن ندارم.

اعتیادهای جدید
بدون قرص نمیتونم صبح رو شب کنم- نیورک سیتی- خیابان 25- سرنا جمز
یک شخص مضطرب هستم- مشکلی که تحت الفظی میتوان گفت، شبها مرا بیدار نگه میدارد. وقتی در مقطع دبیرستان درس میخواندم، برای آرامش، NyQuil یا Tylenol PM مصرف میکردم- تمام کلاسهای صبح را در خواب بسر میبردم. دانشجوی رتبه A بودم، اما والدین من توجه زیادی به این مسئله نداشتند. وقتی وارد دانشگاه شدم، بخاطر از دست دادن کلاسهایم نمیتوانستم بهره چندانی ببرم، چون(Clonazepam) Klonopin مصرف میکردم، که یک آرامبخش بود. روز بعد برای تحریک تاثیرات آن، قهوه پشت قهوه مصرف میکردم. تمام شب را با دوستانم هر ساعت یک قرص بهمراه نوشیدنیهای کوکتل مصرف میکردم. در راهروی ساختمان محل زندگیم گذران میکردم. آخرین باری است که داروهایم را با هر چیز قوی ترکیب میکنم.

پس از اینکه فارغ التحصیل شدم، یک شغل PR (روابط عمومی) پیدا کردم و تا آخر چند مشتری خارجی داشتم. در حال حاضر باید تا ساعت 6 صبح بیدار باشم، بعضی صبحهای خیلی زود باید با کشورهای خارجی کنفرانس تلفنی داشته باشم. این یک مشکل بزرگی بود چون واقعا نمیتونستم قبل از ساعت 2 یا 3 صبح بخوابم. برای ساعتها تو رختخوابم دراز میکشیدم و در ذهنم یادداشت برمیداشتم، گفتگوهائی رو که باید با افراد داشته باشم، مرور میکردم- هیچگاه کاملا مطمئن نبودم که آیا این گفتگوها واقعا اتفاق خواهند افتاد یا واقعا این رویاها بوقوع خواهند پیوست یا نه. به این ترتیب برای اینکه بتونم آرامشی داشته باشم Lunesta مینداختم، اگر چه باعث میشد دهنم مزه آهن بده و واقعا منو مست کنه. باید 100 درصد آماده میشدم و صبح بیرون میرفتم، بنابراین برای مقابله با خستگی یدونه Adderall مینداختم که بعضی اوقات منو عصبی میکرد. هر چند ساعت در بیرون از خونه پکی به سیگار میزدم. Red Bull میخوردم (نوعی نوشیدنی الکلی)، اما فقط باعث میشد فشار خونم بالا بره. به هر حال، در حال حاضر روزانه 7 تا نوشابه رژیمی میخورم. میدونم که یک معتاد به مواد محرک هستم. در مورد این موضوع به هیچ یک از همکارانم چیزی نگفتم- نمیخوام فکر کنند که من به همه چیز وابستگی دارم. آنها نمیتونند درست درک کنند. آنها برای سختی تا صبح بیرون از رختخواب خوابیدن من، فقط شکوه میکنند. اما هیچ نظری ندارند که در مورد افراد مثل من چقدر سخته. اکثر روزها حس میکنم که دارم روی ژله قدم میزنم. اگه چیزی نندازم، قادر به انجام هیچ کاری نیستم.

داروخانه Cowgirl
نشانه های اینکه شما یک معتاد هستید:

نگه داشتن قرص در کیف یا کشوی میز برای روز مبادا.
یک سال است که داروی نشاط آور یا قرص خواب میخورید اما هنوز از نشانه های بیماری خود رنج میبرید.
برای سر حال نگه داشتن خودتان پزشک های خود را عوض میکنید.
روشهای پزشکی- مشاوره ای برای ترک عادت

به rehab, detox یا برنامه 12 مرحله ای بپیوندید.
Naltrexone نشانه های ترک دارو را از بین میبرد، بعضی اوقات بجای ضد درد(OxyContin, Vicodin) تجویز میشود.

اعتیادهای جدید

روزی 100 بار ایمیلهایم را چک میکنم –نیویورک سیتی، خیابان 26 ارین کلرک

یک هنرپیشه هستم. امروزه casting calls (انتخاب هنریشه) اغلب بصورت آنلاین ارسال میشود، بطوریکه اگر بخواهید کار کنید ، باید به سایتهای اینترنتی متصل باشید. دو سال قبل، ایمیلی دریافت کردم در خصوص انتخاب یک هنرپیشه که در همان روز برگزار میشد، اما من نتوانسته بودم آن پیام را ببینم و بسیار دیر شده بود. از آن به بعد در یک ترسی زندگی میکنم که اگر ایمیلهایم را چک نکنم، فرصتی را از دست خواهم داد.

بارها و بارها به صندوق پستی ام سر میزنم، گاهی 100 بار در روز. در حال حاضر 75 درصد از اوقاتم رادر اینترنت بسر میبرم، ایمیلهایم را چک میکنم، به وب سایتها، فیس بوک و فضا های مجازی سر میزنم. دوباره برمیگردم و تمام آنها رو دوره میکنم. در بسیاری از شبها تا ساعت 4 صبح بیدارم و این کارهارو انجام میدم. حتی بخاطر آنلاین بودنم وقت نمیکنم تست هنر پیشگی بدم. اکنون، برایم دشوار است که راه دیگری را برای ارتباط انتخاب کنم- مانند زمانیکه پیامی از مدیر یک برنامه دریافت کردم که گفت فوری برگردم، و من هم در عوض به او ایمیل زدم. البته که او هرگز بسمت من نخواهد آمد.

این برای من راحت تره پشت کامپیوتر بشینم تا اینکه با گفتگوهای کوتاه معامله داشته باشم. چند ماه قبل، قول داده بودم تا برای یکی از دوستانم، اجرا داشته باشم، اما در آخرین لحظات تصمیم گرفتم در خانه بمانم و وب گردی کنم. من بندرت با بهترین دوستانم صحبت میکنم و اگر هم بکنم از طریق فیس بوک صورت میگیره. اتکای خودم به اینترنت و تاثیرات اونرو روی روابطم، رو به درمانگرم گفتم، اما مطمئن نیستم که کاهشی در این امر رخ بده. شکستهای فراوانی در اهداف تلویزیونی و فیلم داشتم، با اینحال تلفنم را خاموش کرده ام که بتونم ایمیلهام رو چک کنم.

49 ٪ زنان در سنین 18 تا 34 سال، بخاطر اینترنت به مدت دو هفته از س..ک..س صرف نظر میکنند.

آویزون دستگاه CrackBerry شدید ؟
برخی از 21 میلیون نفری که وارد اینترنت میشوند از طریق دستگاه کوچک CrackBerry این کار را انجام میدهند. یک زیر مجموعه از آنها اجبارا برای چک کردن نامه های الکترونیکی استفاده میشود- در حمام، هنگام معاشقه، حتی هنگام س..ک..س. برای این دسته افراد، دریافت یک ایمیل حکم شوک همان dopamine را در برنده شدن در میز blackjack دارد.
متخصص اعتیادهای مجازی دکتر David Greenfield میگوید، بخش عمده ای از آن چیزی که از طریق BlackBerry بدست می آورید، مهم نیستند، مانند نامه های spam یا تماسهای dog groomer، اما یکبار بر حسب اتفاق یک موفقیت خوشایندی بدست میآورید، مانند حواله ای از یک مشتری مهم یا کسی که دوستش دارید مبنی بر اینکه شما برنده جایزه بزرگی شده اید. این امید به بسیاری خطور میکند که کسی واقعا نیاز دارد یا میخواهد شما بعنوان دوست مکاتبه ای اینترنتی او باشید.

من دارم دوره نقاهت اعتیاد پورنو را طی میکنم

تعداد دوستان کمی در کالج دارم، و پسرها کاملا به من بی توجه هستند. دوران بیکسی زندگی من بود، بنابراین داخل اینترنت میشدم و مدام پورنو میدیدم. در آنجا موارد کنجکاو کننده فراوانی در مورد بدن انسان مشاهده میشد، و من واقعا هیجان زده میشدم. هرگز بطور جدی دوست پسر نداشتم، ولی به مردی که از من درخواست دوستی میکرد، وانمود میکردم که دوست دختر کسی هستم.

تا تابستان گذشته بطور جدی به پورنو معتاد نشده بودم. معلم یک مدرسه متوسطه هستم، و رئیس من در آن هنگام مرا بسیار تحقیر میکرد، او مخوف بود، همیشه منو بی ارزش خطاب میکرد. یک شب به خانه آمدم، یک آگهی روی اینترنت دیدم که حاوی 6 ساعت پورنو بود. شب بعد 8 ساعت بود. خیلی زود عادت کردم که هر شب پورنو ببینم و استمناء رو تجربه کنم. کاملا دیوانگی بود، خصوصا چون ارزان و سهل الوصول بود. ساعت 4 بعد ازظهر بسرعت به خانه میآمدم، پرده هارو میکشیدم، چراغهارو خاموش میکردم، در حالی که لب تاپم رو دست داشت ، روی مبل دراز میکشیدم و تا روز بعد به پناهگاهم میرفتم.

وظایفم را نمیتوانستم در محل کارم انجام دهم، زیرا بسیار خسته بودم، و نمیتوانستم به مردی بدون تصور برهنگی او نگاهش کنم. با ترس زندگی میکردم زیرا میترسیدم افراد مدرسه مسیحیانی که درآنجا کار میکردم به این موضوع پی ببرند (بدیهی است، مناسب نبود اگر پی میبردند که یک معتاد به پورنو به کودکانشان درس میدهد). از آن اطراف با یک شرمندگی و اضطراب دائمی عبور میکردم. کدام زن به پورنو اعتیاد دارد ؟

سر انجام، جرئت کردم با کشیش کلیسای خودم صحبت کنم، و او مرا به یکی از زنان حاضر در کلیسا که با مسائل اعتیاد پرنو آشنا بود معرفی کرد. هرگز تصور نمیکردم زنی هم مثل من وجود داشته باشد. او شریک پاسخگوئی من بود. فیلتری روی کامپیوتر من نصب کردیم که فقط او رمز عبور آن را میدانست. تقریبا یک ماه بدون پورنو پشت سر گذاشتیم و به ماه نوامبر رسیدیم. مادر بزرگ من فوت کرده بود، و من با غم کنار آمده بودم، و محتاج یک آرامش بودم، بطوریکه برای دیدن هر برنامه ای پول پرداخت میکردم. اما داشتم یاد میگرفتم که با شریک پاسخگوی خودم صادق باشم. اکنون 40 روز از آخرین پورنوئی که دیده بودم میگذشت، و دوستان نزدیک من تصمیم داشتند با من جشن بگیرند. هدف من پشت سر گذاشتن 100 روز دیگر است و سپس در تعطیلات لذت ببرم. این چیزی بود که من رو با انگیزه نگه میداشت.

هر ماه 9.4 میلیون زن از سایتهای تفریحی بزرگسالان دیدن میکنند.

اگر نفس شما درخواست یک مشکل بزرگ شیطانی بکند، چه پاسخی میدهید:

به قید کفالت آزاد شده اید، باید در منزل بمانید و فیلمهای با نشاط ببینید.
شما تحریک جنسی نمیشوید مگر خود را درگیر پورنو کنید.
بخود قول داده ائید هرگز دوباره وارد سایتهای جنسی نشوید.

من یک معتاد در حال بهبود پورنو هستم

با رعایت این موارد عادت به دیدن پورنو را کنترل کنید:

یک نرم افزار فیلتر کننده روی کامپیوتر خود نصب کنید.
کامپیوتر خود را در معرض دید اعضای خانواده قرار دهید.
کمتر تنها باشید- برای این کار راه حل پیدا کنید.   .  .  .  آزمایش اعتیاد(اخبار)       آنچه درباره آزمايش اعتياد نمي‌دانستيد

آزمايش‌هاي تشخيص اعتياد در گفتگو با دکتر پونه کيمياقلم، روانپزشک و درمانگر اعتياد - دکتر مجيد سلطاني

آشايد اگر از آزمايش‌هاي اعتياد با شما صحبت کنيم و شما هم آدم سالمي باشيد که حتي يکبار نيز سيگار را تجربه نکرده‌ باشيد، از ما دلگير شويد. اما اگر بدانيد که براي گرفتن سوء پيشينه، همه افراد بايد آزمايش اعتياد بدهند شما هم متقاعد خواهيد شد که داشتن اطلاعات از چنين آزمايش‌هايي واقعا کمک‌کننده است. به همين بهانه به سراغ دکتر پونه کيمياقلم، روانپزشک و درمانگر اعتياد رفتيم تا با اين آزمايش‌ها بيشتر آشنا شويم...

سلامت : آزمايش‌هاي ترک اعتياد با چه هدفي انجام مي‌شوند؟
آزمايش‌هاي ترک و بررسي وضعيت اعتياد، قادرند حضور ماده مصرفي و مورد نظر را در ترشحات بدن رد يابي کنند.

هدف از انجام تست‌هاي آزمايشگاهي اعتياد از ديد درمانگر، کمک به پيگيري روند درمان بيماران است. اين تست‌ها براي آشکار ساختن دروغ مصرف کنندگان مواد مخدر تهيه نشده‌اند و کاربرد آنها در جهت مچ‌گيري، به هيچ‌وجه اخلاقي و مجاز نيست. تنها در صورتي که خود فرد داوطلب باشد، درمانگر مجاز به انجام اين آزمايش‌ها است. تست‌هاي مختلف شناسايي مواد در هر کشور، بسته به قوانين آن کشور کاربردهاي متفاوت دارد. براي مثال، انجام تست مورفين به هنگام ازدواج و در بعضي مشاغل، در کشور ما مجاز شمرده شده است. در حال حاضر با توجه به پيشرفت‌هاي زياد در علوم آزمايشگاهي، تست‌هاي مختلفي در آزمايشگاه‌ها موجود است. اين تست‌ها شامل تست مورفين، حشيش و محرک‌ها از جمله آمفتامين، شيشه، بنزوديازپين‌ها، متادون، کدئين و... است.
سلامت : آيا جواب اين آزمايش‌ها صددرصد اعتياد فرد را نشان مي‌دهد؟
نه! هيچ تست تشخيصي عاري از خطا نيست. به اين معني که مي‌تواند مواردي را به اشتباه مثبت تشخيص دهد و مواردي را نيز گزارش نکند. در مورد تست‌هاي مواد مخدر نيز چنين تداخلاتي وجود دارد. براي مثال، مصرف قرص ايبوبروفن مي‌تواند به غلط تست حشيش را مثبت کند يا مصرف آنتي‌بيوتيک‌هايي خاص (از جمله آموکسي‌سيلين) با تست هروئين و کوکايين تداخل دارد و يا مصرف ضددردها، آنتي‌هيستامين‌ها و آب‌نبات‌هاي سرد (قرص‌هاي مکيدني براي سرماخوردگي) مي‌تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامين شود. ترکيبات بي‌حس‌کننده در دندانپزشکي (از جمله نواکائين) نيز در تست کوکائين مشکلاتي را ايجاد خواهد کرد.
سلامت : سوالي که افراد هميشه مي‌پرسند اين است که اگر داروهاي ضد افسردگي مصرف کنيم، آيا جواب آزمايش اعتيادمان مثبت مي‌شود يا خير؟
برخلاف عقايد رايج، مصرف داروهاي ضدافسردگي و ضداضطراب و خواب‌آورها، با وجود تشابه علايم ايجاد شده اصلاً با تست‌هاي تشخيصي مواد تداخلي ندارند و افراد بدون دغدغه و طبق تجويز پزشک مجاز به استفاده از اين دارو‌ها هستند.
سلامت : درباره تداخلات دارويي هم بفرماييد؟
تداخل مهمي که با تست مورفين وجود دارد، قرص‌ها و شربت‌هاي حاوي کدئين هستند که به مدت حداقل دو روز با تست غربالگري مورفين قابل رديابي هستند. البته پس از مثبت شدن تست مورفين، با تست‌هاي اختصاصي و تفکيکي به راحتي مي‌توانيد از نوع ماده مصرفي مطلع گرديد. توصيه مي‌شود که افراد انتخاب شده براي انجام تست، به منظور برطرف شدن هرگونه شبهه، حداقل دو روز قبل از انجام تست مخدر از مصرف هر نوع فرآورده کدئين‌دار خودداري کنند.
سلامت : گفته‌ مي‌شود که مي‌توان به آزمايش‌هاي اعتياد کلک زد و آنها را برعکس نشان داد! نظر شما چيست؟
متاسفانه براي پنهان کردن مصرف مواد و کسب نتيجه منفي در تست، راه‌هايي رايج شده و به کار مي‌رود. براي مثال، گاهي افراد دست به ترقيق نمونه مي‌زنند که به راحتي با بررسي کراتين و ميزان اسيديته ادرار قابل تشخيص است. به‌طور کلي بايد بگوييم که با انجام تست‌هاي معتبرتر که در بعضي مراکز اختصاصي انجام مي‌شود، اين شيوه‌ها نيز کمکي نخواهد کرد.
سلامت : آيا مي‌توان سيگاري بودن افراد را هم با آزمايش سنجيد؟
نيکوتين موجود در سيگار، مدتي پس از مصرف به مواد مختلفي تبديل مي‌شود. بعضي از اين مواد به مدت طولاني‌تري در بدن باقي مي‌مانند که از طريق ادرار نيز قابل رديابي هستند. بر اين اساس تست‌هاي ادراري ساده‌اي معرفي شده‌اند که دو تا چهار روز پس از مصرف سيگار قدرت رديابي متابوليت‌ها را دارند. استفاده از اين روش‌ها هنوز به طور کامل در کشور ما متداول نشده است.

رديابي مواد مخدر در خون و ادرار

راه‌هاي بررسي اين مواد از طريق ادرار، پلاسماي خون، بزاق و عرق است. در حال حاضر همه اين مواد در ادرار قابل رديابي هستند. بسته به ماده مصرفي مدت زمان پيگيري اين مواد متفاوت است. البته بايد بدانيم که اين زمان‌ها تقريبي مي‌باشند و در افراد مختلف با توجه به ويژگي‌هاي فردي مانند سن، ميزان متابوليسم، حجم توده بدني، تناوب مصرف و ميزان ماده مصرفي مي‌تواند کمي متغير باشد و در نظر گرفتن اين موضوع نکته مهمي است. مدت زمان رديابي اين مواد در خون و بزاق کمي کمتر است.

در ابتدا از معرف‌هاي کاغذي ادرار استفاده مي‌شود که در صورت مثبت بودن، جهت تاييد تشخيص از روش‌هاي تخصصي‌تري همچون گاز کروماتوگرافي و اسپکترومتري و راديوايمونواسي استفاده مي‌شود. هر کدام از اين روش‌ها مزايا و معايب خاص خود را دارند اما معمولاً در بدو امر مورد استفاده قرار نمي‌گيرند.

تا کی قابل رد یابی است

حشيش : از 1 روز تا 4 هفته
هروئين: 3 تا 4 روز
کوکائين: 2 تا 4 روز
متادون: 3 روز
مورفين: 2 تا 3 روز
pcp يا گرد فرشته : 3 تا 8 روز
شيشه (آمفتامين) : 1 تا 3 روز
الکل: 3 تا 5 روز
بنزوديازپين‌ها (ديازپام، اگزازپام و...) : 3 روز تا 3 هفته

به نقل از هفته نامه سلامت  .  .  .  با مثبت شدن آزمايش نمي‌توان بلافاصله انگ اعتياد به فرد زد

دبير انجمن آسيب‌شناسي ايران گفت: «با مثبت شدن آزمايش نمي‌توان بلافاصله انگ اعتياد به فرد زد زيرا عوامل متعددي از جمله مصرف برخي داروها مانند آسپيرين كدئين و استامينوفن كدئين مي‌تواند موجب نتيجه مثبت كاذب در آزمايش شود.»دكتر محمدرضا جلالي ندوشن كه به مناسبت برپايي «دهمين همايش سالانه آسيب‌شناسي ايران» كه اول تا سوم آبان ماه امسال در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت، افزود: «هرچند مي‌توان با آزمايش‌هاي پيشرفته و تخصصي كدئين را از ساير مواد مخدر افتراق داد اما توصيه مي‌شود چند روز پيش از آزمايش پيش از ازدواج و حتي آزمايش‌هاي استخدامي كه به منظور سلامت فرد از نظر ابتلا به اعتياد از افراد دريافت مي‌شود از خوردن داروهاي مسكن از جمله آسپيرين كدئين و آستامينوفن كدئين خودداري شود.»
  .  .  .        آزمایش اعتیاد غیر قابل اعتماد     خانمی که کپی نتیجه آزمایش یک سال قبلش را به همراه دارد با فریاد به مسوول آزمایشگاه می گوید: آزمایش شما نشان نداد که همسر من معتاد است، اما بعدها متوجه شدم که تریاک مصرف می کند و من هم نتوانستم ترکش دهم.او اضافه می کند: ظاهراً همسرم آن زمان هم معتاد بوده، پس چرا آزمایش شما این را نشان نداده است؟
مصرف مواد مخدر جزو ناهنجاری های اجتماع محسوب می شود، بنابراین دور از انتظار نیست اگر مصرف کنندگان این مواد که برای ازدواج یا حتی برای استخدام مراجعه می کند سعی در مخفی نگه داشتن آن کنند.
اکثر متخصصان علوم آزمایشگاهی معتقدند این مواد جزء بدن فرد نمی شود و مانند هر چیز دیگری که وارد بدن می شود، به تدریج از بدن خارج می شود. بنابراین اگر کسی به خودش فرصت دهد و از مصرف مواد خودداری کند، نتیجه آزمایش او منفی خواهد شد، به عبارت دیگر جواب منفی فقط نشان دهنده وضعیت فرد در چند هفته یا چند روز اخیر است، بنابراین خانواده ها خصوصاً در موارد ازدواج، نباید با اتکا به این آزمایش، مهر تایید روی فرد بزنند و بررسی های رایج در عرف را رها کنند.
یکی از آزمایش های سنتی اعتیاد، آزمایش ادرار است که روش حتمی و دقیق نبوده و فرد می تواند با استفاده از مصرف مواد شیمیایی ویژه ای نتیجه آزمایش را تغییر دهد یا با ترقیق نمونه، سعی در پنهان کردن مصرف مواد وکسب نتیجه منفی در تست کنند، البته روش های دیگری برای آزمایش اعتیاد وجود دارد که با اطمینان بالا می توان از آنها بهره گرفت. 
دکتر عباس فتوحی، متخصص علوم آزمایشگاهی با اشاره به اینکه درسال های اخیر اعتیاد یکی از دلایل اصلی طلاق و متلاشی شدن خانواده ها شده است گفت: با توجه به اینکه معتادان به روش های از بین بردن مواد مخدر در خون آشنایی کافی دارند، توصیه می شود در زمینه ازدواج، خانواده ها دقت لازم را داشته باشند و تنها به جواب آزمایش اعتیاد اعتماد و اکتفا نکنند.
دکتر حسین غلامی، رئیس اداره مدیریت آزمایشگاه های بهداشتی کشور نیز با توصیه به دستگاه های دولتی و خانواده ها مبنی بر اینکه اعتماد کامل به آزمایش های اعتیاد نداشته باشند، گفت: تشخیص اعتیاد از مواردی است که با آشنایی معتاد به راه های خنثی کردن آزمایش به سختی صورت می گیرد و در بسیاری از آزمایشگاه ها پرونده معتادانی که در آزمایش خون و ادرار خود تقلب کرده اند وجود دارد و برای شناسایی معتادان به دنبال اجباری کردن آزمایش اعتیاد درباره تمامی مواد مخدر هستیم. 
غلامی افزود: در زمان حاضر تشخیص اعتیاد به تریاک و مورفین و هرویین در دستور کار آزمایشگاه هاست، در حالی که با توجه به افزایش و تنوع مخدرها آزمایش تمامی مخدرها باید در آزمایشگاه ها انجام گیرد.
شاید شنیده باشید که یکی از روش های مخفی کردن اعتیاد، سم زدایی فوق سریع هم هست. براساس برخی آگهی های ترک اعتیاد، در صورت استفاده از شیوه های سم زدایی فوق سریع در عرض چهار ساعت، ۲۴ ساعت تا پنج روز اثری از مواد در بدن فرد دیده نخواهد شد. حال باید پرسید با وجود این مراکز، خانواده ها چگونه می توانند به آزمایش های ترک اعتیاد افراد اعتماد کنند؟
با وجود مخالفت بسیاری از کارشناسان درمان اعتیاد باتبلیغات برخی مراکز درمانی، این مراکز به صورت وسیعی تبلیغات خود را انجام می دهند در حالی که هیچ یک از ارگان های ذی ربط نظارت کافی بر عملکرد ترک اعتیاد چهار ساعته ندارند.
منشی یکی از مراکز ترک اعتیاد در چهار ساعت، درباره تضمین سم زدایی فوق سریع می گوید: «مرکز ما تعداد زیادی مراجعه کننده دارد و کارکنان برخی شرکت ها به دلیل اینکه هر چند وقت یک بار مورد آزمایش ترک اعتیاد قرار می گیرند با مراجعه به مرکز و استفاده از روش سم زدایی فوق سریع تا هفت روز هیچ نوع موادی در بدنشان دیده نمی شود.
                 »
او این پاسخ ها را می دهد بدون اینکه هیچ مسوولیتی در قبال خانواده ها و جامعه در گفته هایش حس شود، این در حالی است که به گفته کارشناسان، در واقع سم زدایی فوق سریع راهی برای گمراه کردن دیگران است و به خانواده ها هشدار می دهند که یکی از کاربردهای سم زدایی فوق سریع، از سر گذراندن تست اعتیاد برای مواردی از قبیل ازدواج است.
مراجعه کننده ای که برگه جواب مثبت در دست دارد به مسوول آزمایشگاه می گوید: من نه تنها مواد مصرف نمی کنم بلکه تا به حال سیگار هم نکشیده ام و حاضرم دوباره نمونه بدهم تا ثابت شود که شما اشتباه کرده اید. 
بعد از پرسش وپاسخ های متعدد مشخص می شود که وی چند روز قبل، به دلیل کمردرد، یک قاشق از شربت گیاهی قهوه ای رنگی را مصرف کرده که باعث اشتباه شدن جواب آزمایش او شده است.
مسوول آزمایشگاه یادآوری می کند در اغلب داروهای شربت مانند که در عطاری ها موجود است و به عنوان ضد درد تجویز می شوند ترکیبات تریاک به کار رفته است و از مصرف آنها باید پرهیز کرد.
مورد دیگری، فردی بود که اظهار می کرد یکی از بستگان نزدیک وی در خانه مواد مخدر مصرف می کند ولی تا به حال خودش مصرف نکرده، چطور آزمایش اومثبت شده است؟ با همین توضیحات، جواب سؤال این فرد روشن است، افرادی که در معرض استنشاق مستقیم دود ناشی از مواد مخدر هستند، تاحد زیادی در معرض آلودگی قرار دارند و ممکن است نتیجه آزمایش آنها مثبت شود.
دکتر پونه کیمیا قلم، روانپزشک و درمانگر اعتیاد با اشاره به موارد بالا گفت: هیچ تستی عاری از خطا نیست. به این معنی که می تواند مواردی را به اشتباه مثبت تشخیص دهد و مواردی را نیز گزارش نکند.  در مورد تست های مواد مخدر نیز چنین تداخلاتی وجود دارد، به طور مثال مصرف قرص ایبوبروفن (مسکن ضددرد) می تواند به غلط تست حشیش را مثبت کند یا مصرف آنتی بیوتیک هایی خاص باتست هرویین و کوکایین تداخل دارد یا مصرف ضد دردها، آنتی هیستامین ها وآب نبات های سرد (قرص های مکیدنی برای سرماخوردگی) می تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامین شود و ترکیبات بی حس کننده در دندانپزشکی نیز در تست کوکایین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.
[/t][/t][/t][/td][/tr][/table]

رضا - اینترنت:
Tweet
اولين نشانه‌هاي اعتياد را بشناسيد       گود رفتن چشم‌ها، تغيير در اندازه مردمك چشم، خشكي شديد دهان و در نتيجه نوشيدن زياد چاي، دچار شدن به يبوست حاد و مزمن و ميل بيش از حد به خوردن ميوه از علايم اوليه ظاهري ابتلا به اعتياد است

خواب‌آلودگي بسيار زياد آن‌گونه كه رخت‌خواب فرد تبديل به بستر بيمارستاني شده و به طور شبانه‌روز پهن است، دچار شدن به فراموشي آني به طوري كه فرد معتاد يك حرف را چند بار و مكررا تكرار مي‌كند بدون اينكه خود متوجه باشد، ظاهر شدن پي در پي جلوي آينه براي اطمينان از مرتب بودن وضع ظاهري و تابلو نبودن چهره كه شستن مكرر دست و صورت در طول شبانه روز و اصلاح زود به زود صورت نيز از همين حساسيت ناشي مي‌شود. خوش رفتاري بي‌علت و بي‌سابقه با اعضاي خانواده‌ و كاهش ايرادگيري از افراد خانواده‌ و گذشت از خطاهاي آنها نيز از ديگر علايم اوليه اعتياد است.

افراد معتاد در اوقات كاملا نامناسب تمايل به خروج از خانه دارند و همچنين نسبت به حضور در جمع‌هاي خانوادگي و برخورد مستقيم با افراد خانواده‌ علاقه نشان نمي‌دهند، خاطرنشان كرد: «مصرف شديد سيگار در افراد يا افزايش مشاهده ته و خاكستر سيگار در محيط خانه اعم از روي مبلمان، درون كاسه توالت، سطل آشغال و يا حتي در آشپزخانه از جمله در بشقاب‌ها از ديگر علايمي است كه در مورد ابتلا به اعتياد افراد بايد مورد توجه قرار گيرد   .  .  .  09628 خط ملي مشاوره اعتياد شد

سامانه تلفني 09628 براي ارايه مشاوره رايگان به متقاضيان در حوزه اعتياد راه‌اندازي شد.

به گزارش سلامت، خط ملي مشاوره اعتياد با هدف ارايه خدمات رايگان مشاوره‌اي در زمينه‌هايي چون امور پيشگيري،کاهش آسيب و درمان اعتياد، معرفي نزديک‌ترين مرکز درماني به متقاضيان و در مجموع معرفي کليه خدمات قابل ارايه‌ در کشور در حوزه اعتياد، طي تماسي از سوي مصري ، وزير رفاه و تامين اجتماعي و با حضور جانشين دبير کل ستاد مبازره با مواد مخدر و رييس سازمان بهزيستي راه‌اندازي شد.

بر اساس اين گزارش، 30 مشاور براي ارايه خدمات به متقاضيان در قالب خط ملي مشاوره رايگان تلفني در زمينه اعتياد، دوره آموزشي لازم و مورد نياز در اين حوزه را سپري کرده‌اند که براي پاسخگويي به متقاضيان، در 17 پايگاه در سه شيفت کاري از هشت صبح تا 8 شب آماده پاسخگويي به هموطنان هستند. قراراست طي سه ماه آينده اين خط به صورت شبانه‌روزي خدمات ارايه کند.

مصري در مراسم افتتاح سامانه ملي مشاوره اعتياد از عطار، مديرکل پيشگيري بهزيستي که در محل اين سامانه در ساختمان شماره پنج آموزش و پرورش از طريق ويدئو کنفرانس با اين مراسم ارتباط داشت، در مورد اينکه آيا مراکز ارايه رايگان خدمات درمان اعتياد نيز در کشور وجود دارد، پرسيد و عطار در اين زمينه گفت: «مراکز يارانه‌بگير دولتي درمان اعتياد در کشور فعال هستند که از پنج هزار تا 50 هزار تومان و به طور متوسط 25 هزار تومان براي يک دوره درماني شامل 15 روز سم‌زدايي و شش ماه پيگيري دريافت مي‌کنند.»

به نقل از هفته نامه سلامت  .  .  .  مشكلات آميزش جنسي معتادان       مشكلات جنسي معتادان
تعداد زيادي از معتادان.. مصرف مواد مخدر را در ابتدا با انگيزه افزايش توانائي جنسي مصرف ميكنند. يكي از اثرات مواد
مخدر اين است كه انزال را به تاخير مي اندازد. احتما لا يكي از مكانيسم هاي اين اثر فعالين مهار كننده مواد مخدر بر لوكوس سرلوئوس در ساقه مغز است. اين اثر باعث كاهش رها شدن نور اپي نفرين مي شود. و فعاليت سيستم سمپاتيك نيز جزء اساسي
در انزال است. بنا براين در ابتداي مصرف مواد مخدر تاخير انزال باعث طولاني شدن زمان مقاربت ميشود.. طولاني شدن زمان
نزديكي به چند ديلي مطلوب تلقي مي گردد.
يكي از دلايل مهم عدم آگاهي افراد از روابط جنسي سالم است. ميدانيم كه چرخه فعاليت جنسي زن و مرد متفاوت است. مردان با سرعت بيشتري به اوج لذت جنسي يا ارگاسم ميرسند.. رسيدن به ارگاسم در بسياري از زنان ديرتر از مردان ايجاد ميشود.. از سوي ديگر رسيدن به ارگاسم در بيشتر زنان نيازبه تحريك كليتوريس دارد و تحريك وازن به تنهائي باعث ارگاسم نميشود. پس در يك رابطه جنسي طبيعي لازم است كه مرد قبل از شروع نزديكي ... مدتي را صرف پيش نوازي نمايد.. اين پيش نوازي باعث ميشود كه زن به سكوي ارگاسمس نزديك شود و از سوي ديگر كليتوريس نيز كه معمولا در حين مقاربت به حد كافي تحريك نمي گردد مورد تحريك واقع شود و در نتيجه پس از دخول ارگاسم زن نيز تقريبا به زمان ارگاسم مرد نزديك ميشود.. و رابطه جنسي با رضايت طرفين ختم ميشود.

عدم وجود آموزش صحيح در مورد روابط جنسي باعث ميشود..كه بسياري از زوجها همين اطلاعات ساده را نيز نداشته باشند. بنابراين از سوئي عدم ارضاء زن باعث نارضائي او از رابطه جنسي ميشود.. و از سوئي تصور غلط مرد باعث ميشود او خود را به دليل ارضاء سريع و عدم توانائي در ارضاء شريك جنسي دچار ناتوائي جنسي فرض كند. متاسفانه كمتر پيش مي آيد كه افراد براي مشاوره در مسائل جنسي به متخصصان مراجعه كنند. اين افراد از كساني كه به اندازه خودشان ناآگاهند كمك مي خواهند..و بسياري از اين مشاوران نا آگاه نيز مصرف ترياك را راه حل مشكل مي دانند. بنا براين مرد شروع به مصرف ترياك ميكند.. غافل از اينكه خيلي زود اين سوء مصرف كه در ابتدا فقط محدود به زمان رابطه جنسي است به سرعت به زمانهاي ديگر نيز سرايت ميكند.. و بتدريج وابستگي به مواد مخدرپيش مي آيد. نكته مهم اينجاست كه مصرف مدام مواد مخدر كاهش ميل جنسي
و حتب ناتواني جنسي ايجاد ميكند. بنابراين دقيقا آنچه پيش مي آيد مخالف چيزي است كه مورد انتظار بوده است.

برخي افراد نيز واقعا دچار اختلالي هستند كه انزال آنها از حد طبيعي زودتر ايجاد ميشود و حتي قبل از دخول دچار انزال ميشوند. اين حالن انزال زودرس نام دارد. اين اختلال هم به طريقه داروئي و هم از طريق تكنيكهاي رفتار درماني (behaviroral s..e..x therapy) قابل درمان است. اما متاسفانه بسياري از بيماران راه درست مقابله با بيماري را نميدانند و به جاي مراجعه به روانپزشكان يا متخصصان ديگري كه اين اختلالات را درمان ميكنند به سوي مصرف ترياك يا استفاده از مخدر هاي ديگر يا مصرف خود سرانه داروها و مواد قاچاق و غير قانوني روي مي آورند. كه بسياري از اين مواد اعتياد آورند و عوارض سوء جدي نيز به همراه دارند.

پس از ترك اعتياد يكي از علل عود نيز همين مسائل جنسي است. فردي كه مدتها معتاد بوده و انزال ديررسي داشته پس از
ترك اعتياد دچار انزال زودرس مي شود. بنا براين لازم است كه درمانگر هم با بيمار وهم با شريك جنسي او در اين مورد
صحبت كند.. .و به آنها آموزشهاي لازم را ارائه دهد و حتي در صورت لزوم براي حل مشكل دارو تجويز كند. در غير اينصورت بي توجهي به همين مساله موجب خواهد شد كه يك ترك اعتياد موفق دچار شكست شود.

انزال زودرس- تریاک
.  .  .  .    رابطه جنسي

بسياري از معتادان با ديگر افراد رابطه جنسي برقرار ميكنند. ممكن است بين اعتياد و فحشا جهت كسب مخارج اعتيادرابطه
وجود داشته باشد و يا ممكن است در معاشران اين افراد بي بند و باري جنسي بيش از جمعيت عادي قابل مشاهده باشد.
در غياب اين رفتار ها هم.. وجود ارتباط محدود جنسي.. همسران آنها و در نتيجه فرزندان آينده آنها را با خطر بالاتري از سرايت ويروس مواجه ميسازد. در ضمن احتمال انتقال ويروس با تماس جنسي مقعدي چندين برابر بيش از تماس جنسي
وازينال است.بنا بر اين بايد مراجعان تشويق شوند كه حتما در تمام ارتباط هاي جنسي شان از كاندوم استفاده كنند. بهتر است
در كنار توصيه به استفاده از كاندوم نكات زير توضيح داده شود.
نحوه استفاده از كاندوم
استفاده از كاندوم نبايد تنها محدود به زمان انزال گردد.. بلكه قبل از آن نيز ضروري است.
بايد مراقب بود كه كاندوم پاره نشود
دخول نمي بايست بيش از انتهاي كاندوم انجام شود.   .  .  .    چه مدت پس از ترك (آخرين مصرف) بصورت طبيعي ميشود(زمان انزال)   .  .  گزارشی در این زمینه نداریم.. ولي
دوره اثر شیمیائی این مواد که در اصل جنبه درمانی دارند... زیاد نیست..شاید چند ساعت.. اما چون مصرف مداوم این داروها
باعث اختلال دائمی سیستم عصب اینها شده است.. ترمیم مشکلات عصبی و بهبود مشکلات جنسی زمان زیادی لازم داره ویا شاید هم ممکن نباشه..چون همانطور که میدانید.. امکان بهبود کامل معتادان .. فقط در 10% داوطلبان ترک اعتیاد وجود دارد   .  .  رفتار های جنسی پس از درمان اعتیاد در فرد بهبود می یابد

ایسنا:مدیر کل اداره ایدزوزارت بهداشت با بیان اینکه پس از درمان اعتیاد , رفتار های جنسی در فرد افزایش می یابد , هشدار داد : معتادان نباید پس از درمان رها شوند.دکتر صداقت معتادان تزریقی را بزرگترین عامل گسترش ایدز در کشور خواند و گفت:
به نظر می رسد با درمان اعتیاد ، امکان بروز رفتار های جنسی در فرد افزایش یابد بنا براین باید علاوه بر درمان , رفتار جنسی
سالم را به معتادان آموزش دهیم تا بتوانند در موقعیت های حساس از خود محافظت کنند.

رضا - اینترنت:
Tweet
استفاده از ترياك به عنوان دارو       با سلام
من با خانومي نامزد هستم.بعد از مدت ها متوجه شدم كه گاها از ترياك به عنوان دارو مثلا براي تسكين سرفه و ناراحتي ناشي از سرما خوردگي استفاده مي كنند.من از اين موضوع خيلي متاسف شدم حالا سوال من اينه كه اين طور مصرف(به مقدار بسيار ناچيز و بدون نا خالصي)چه تاثيري مي تونه بر سلامتش داشته باشه
با تشكر   .  .    دوست عزيز اينهمه دارو و پزشك متخصص در دسترس هست يعني ديگه درمان قحط بوده كه ايشون از ترياك استفاده كرده؟ حتما دقيق شو ببين قضيه چي هست . به نظر من سرفه و سرما خوردگي و ... هيچ دليل موجهي براي استفاده از ترياك نيست   .  .  .  اعتياد به قرص مسكن و مضررات آن و تاثير بر ازدواج       سلام
خواستگاري دارم كه ميگه به نوعي قرص مسكن اعتياد پيدا كرده .اين قرص رو به توصيه ي يكي از همكاراي داروسازش براي بر طرف كردن سردردهاش استفاده كرده (الان سردرد نداره)و در مقطعي به روزي 17 قرص هم رسيده و به تدريج كمش كرده الان 5 تا در روز مصرف ميكنه .متاسفانه اسم قرص رو به من نميگه
از ظاهر و رفتار و حركاتش اصلا مشكلي ديده نمي شه.گويا شبها وقت خواب اين قرصا رو مصرف ميكنه.( به مدت تقريبا 1 سال)
بيماري يا نشانه هاي بيماري رو نداره ولي نگران كه روي كبدش تاثير گذاشته باشه
اين قرصا رو از داروخانه تهيه ميكنه (دانشجوي دارو سازيه)
من اصلا با اين نوع اعتياد آشنايي ندارم
سوال من از شما اينه كه آيا اين اعتياد رو ميشه ترك كرد؟
بعد از ترك ممكن هست دوباره شروع كنه؟
اين جور اعتياد چقدر جديه؟
اثرات بدي روي بدن مي تونه گذاشته باشه؟
اصلا ازدواج با همچين آدمي درسته؟
از راهنماييتون خيلي ممنونم

اضافه كنم كه ديدم 2 تا قرص ضد اضطراب هم ميخوره   .    اسم قرص ترامادول هست   .  .  .  درمان اعتیاد به ترامادول مثل درمان تریاک و کراک و هروئین هست... منظور اینکه محققان معتقدند که همان زمانی که معتاد وقت برای اعتیادش گذاشته به همان زمان هم وقت برای درمان لازم داره.و تمام فراز و نشیب های درمان های معمول اعتیاد شامل این مسئله هم میشود  .  .  .  تفاوت عادت و اعتیاد       « عـادت » و « اعتــیاد » دو اصطلاح و عنوانی هستندكه در افكار عمومی به غلط مشابه و معادل هم در نظر گرفته می‌شوند در صورتیـكه اختلاف كلی و اساسی با هم دارند .

« عـادت » و « اعتــیاد » دو اصطلاح و عنوانی هستندكه در افكار عمومی به غلط مشابه و معادل هم در نظر گرفته می‌شوند در صورتیـكه اختلاف كلی و اساسی با هم دارند .

« عادت » در اصل عبارتست از تطابق موجود زنده با محیط زیـست یا شرایـط جدید و بی‌سابقه كه در انسان انواع مختلف وجود داشته و در كتاب « معمای عادت » طرح جدیـدی در مورد تعریف و تقسیم‌بندی آن ارئه گشته و « عادت » بر چهار گروه اصلی بشرح زیر تقسیم شده‌اند :

۱) « عادت روحی » كه عبارتست از تطابق روحی و معنوی با مسائل و موضوعات و كلیه پدیده‌های جدید و بی‌سابقه‌ایـكه با آنها انس و عادتی از پیش وجود نداشته تا آثار معنـوی حاد آنها از بین برود ؛ از قبیل خبر خوش یا ناخوش مهمی كه در ابتدا انـسان را بشدت متأثـر نموده و تحت تأثیر خود قرار میـدهد ، مانند اثرات خبر فوت پدر یا مادر و نزدیكان مورد علاقه یا خبر موفقیت در كنكور ورودی دانشگاه و یا خبر اصابت جایـزه بزرگی در قرعه‌كشی و غیـره . به مرور زمان كه خبر كهنه میـشود ( انسان ضـمن انس گرفتن به آن عادت كرده ) اثرات روانی آن از بین میرود .

۲) « عادت عضوی » عبارتست از عادت دادن عضوی از اعضاء بدن بكار و فعالیت منظم و مداوم غیرارادی معینی كه قبلاً‌ از روی علم و آگاهی و دخالت شـعور و اراده انسان صورت میگرفته ولی پس از تمرین و تكرار كافی میتواند بطور خودبخودی و غیر ارادی و ناآگاه نیز انجام گیرد ، مانند عادت دادن انگشتان به حروف ماشین تایپ یا عادت دادن دستها و پاها بكارهای معینی مانند دوچرخه سواری و راننـدگی یا به هنرها و صنایع .

۳) « عادت غریزی » عبارتست از عادت عضوی مشخصی كه به اقتضـای فطری و ناآموخته از بدو حیات در اعضاء وسـلولها و نسوج معینی بوجود آمده و همان خـصوصیات عادت نامبرده دو فوق را داراست مانند كار قلب و كلیـه‌ها و ریـه‌ها و فعالیتهای درونی اعـضاء و نـسوج و سلولهای داخلی بدن كه بطور غیر ارادی و منظم انجام میگیرد .

۴) « عـادت حیاتی » عبارتست از تـطابق بدن مـوجود زنده ( تطابق بیولوژیكی ) با شرایط جدید محیط زندگی بخصوص از نظر عوامل فیزیكی وشیمایی مانند تـطابق بدن با گرما و سرما ( عامل فیزیكی ) یا با رژیم‌های غذائی و داروئی مختلف ( عامل شیـمیائی ) یـا با آب و هواهای مختلف ( عامل فیـزیكی و شیمیائی توأم ) .

در استعمال دارو بمدت دراز ( و هر نوع تركیبات شیـمیائی مختلف در حد تحمل بدن ) نوعی تطابق بیـولوژیكی بوجود می‌آید كه در صورت قطع استعمال آن دارو یا ماده شیمیائی معین و بخصوص ( مانند استعمال طولانی داروهای مسـكن یا خواب آور ) ممكنست اختلالات فیزیكی و شیمیائی و بدنبال آن اختلالات فیـزیولوژیكی و بیولوژیـكی محسوس و گاهی غیرقابل تحمل در شخص بوجود آید زیرا بدن در اثر عادت به آن دارو و تطابق با شرایـط مربوط بمصرف آن به یك اعتدال مجازی موقتی رسیـده كه با حذف آن ، اعتدال بدن بر هم میخورد و شخص موقتاً‌تحت فشار خاصی قرار میگیرد زیرا بدن مستقیماً به آن دارو عادت كرده و خو گرفته است كه ایـن امر در مورد مواد مخدر بسیـار سخت و از تمام انواع عادات بیـولوژیكی یاحیاتی ( تطابق بیـولوژیكی ) دردناكتر و غیرقابل تحمل‌تر است .

« اعتیـاد » عبارتست از تطابق بدن با هر دارو یا ماده شیمیائی خارجی غیرلازمی بمدت طولانی كه یكی از انواع عادات حیاتی یا عادات بیولوژیـكی محسوب میگردد . استعمال مداوم و طولانی مواد مخدر منجر به ایـجاد سخت‌تریـن انواع عادات حیـاتی در بدن میشود كه همان « اعتیـاد به مواد مخدر » میـباشد .

تـریـاك یا تغییر « عـادت » عموماً سهلتر و سریعتر و بـدون عوارض سخت بوده و به مانند ترك اعتیاد با مـشكلات بزرگ روبرو نمیگردد ، در حالیكه « اعـتیاد » علاوه بر لطمات سنگین جانی و خـسارات مالی بسیـار و آماده كردن بـدن به انـواع بیـماریهای جسمی و روحی گوناگون ، از نظر تـرك و رهائی با مشكلات بزرگ و گاهی با زحمات و مشقات و سختـی‌ها و نامـلایمات بیشتری همراه است ولی البته نباید فراموش كنیم كه « ترك اعتــیاد غیر ممكن نیست » و چون عنوان « اعتــیاد »‌ از طرفی اكثراً با « عادت »‌قابل اشتباه بوده و در تمام موارد نمیتواند مطابق با واقعیـت امر در استعمال طولانی داروهای مختلف و مواد ، صدق و تطابق نمایـد از اینروست كه در سالهای اخیر از طرف محافل علمی و پزشكی تعاریف دیگری انتخاب گردیده كه بیش از هعمه تعاریـف سازمان بهداشت جهانی كاملتر و جامع‌تر و مطمئن‌تر و نیز قابل استفاده در تمام جهات استعمال مداوم داروها ( اعم از مخدر و غیره ) بوده و آن انتخاب عنوان « وابستگی به دارو » است.

ستاد مبارزه با مواد مخدر   .  .  .  قرص های شادی بخش       تعریف
اکستاسي(ecstasy) يک داروي روان گردان مصنوعي از دسته داروهای محرک , با دو خاصيت تحريکي شبه آمفتامين و توهم زاي شبه LSD است .نام هاي خياباني اين ماده XTC ,قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسي متامفتامين با بطور مخفف MDMA است . اين ماده براي سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد . از اعضاء دیگر خانواده اکستاسي, میتوان آمفتامین و کوکائین را نام برد.

سابقه مصرف
در جنگ جهانی اول انگلیسی ها این دارو را برای سربازانشون تهیه کردند تا در جنگ احساس شادی کنند, بعد از جنگ هم یک مدتی مصرف کردند ولی چون در یک سال 15 نفر تلف شدند, دارو جمع آوری شد. مجددا در سال 1980 تولید دارو در اروپا شروع شد, و از آن زمان به بعد تولید غیر رسمی این دارو در بعضی کشور ها ادامه دارد. بطور کلی میتوان گفت مصرف این قبیل دارو از دهه 1980, به ویژه در مجالس رقص و کلوپ ها افزایش یافته است.

مکانیزم دارو:
تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که MDMA در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند . واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد مي کند

عوارض دارو
این داروباعث احساس شدید خوب بودن و افرایش انرژی, بالا رفتن خلق, بیش فعالی(overactivity) , پر حرفی, بی خوابی, اضطراب وخشکی دهان و بینی میشود. مردمک ها متسع شده, ضربان قلب و فشار خون بالا رفته و در دوز های بالا بد کار کردن ریتم قلبی و کاهش فشار خون ممکن است دیده شود. فعالیت بیش از حد ممکن است باعث از دست رفتن آب بدن شده بالعکس نوشیدن آب فراوان برای جبران کم آبی میتواند باعث تجمع آب در بدن شود. گاهی بیماران احساس غیر طبیعی دال بر احساس حرکت حشرات در زیر پوست دارند(formication).

مشکلات مصرف طولانی
مصرف طولانی مقادیر زیاد این داروها میتواند منجر به اختلال درک و تفکر شود. به ویژه در مورد آمفتامین ممکن است رفتار های بدبینانه بیمار گونه ای همراه با هذیان های گزند و آسیب ,توهمات شنوائی و بینائی و گاهی رفتار های تهاجمی ایجاد کند. معمولا این حالت 1-2 هفته پس از قطع دارو رفع میشود. اما گاه ماه ها طول میکشد.. در برخی از این موارد به جای جنون داروئی اشتباها تشخیص بیماری جنون حقیقی گذاشته میشود. ممکن است افسردگی نیز به دنبال مصرف طولانی داروهای محرک دیده شود. ecstasy در صورت مصرف مکرر میتواند به اعصاب بدن که از مغز و نخاع به همه جای بدن گسترش یافته اند, آسیب جدی و دائمی ایجاد کند.

عوارضی مشابه کوکائین و آمفتامین:
مشکلات روانشناختي مانند تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از MDMA دیده میشود. . علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق ,افزايش ضربان قلب و فشار خون, خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي است. افرادي که پس از مصرف MDMA دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جانبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود . تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از MDMA به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد . MDMA داراي ساختار و اثر اتي مشابه متا آمفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود. تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد .

تحمل به دارو
داروهای محرک فورا تحمل ایجاد نمیکنند. مجموعه علائم محرومیت از دارو اغلب پر دردسر بوده و شامل خلق پائین و کاهش انرژی میباشد.

در مان
مصرف افراطی دارو مستلزم مصرف داروهای آرام بخش و کنترل افزایش د مای بدن و کنترل بد کار کردن ضربان قلب است. علائم بدبینی را میتوان یا یک داروی ضد جنون کنترل کرد.   .  .  .  اکستاسي

اکستاسي يک داروي روان گردان مصنوعي با دو خاصيت تحريکي شبه امفتامين و توهم زاي شبه lsd است نامهاي خياباني اين ماده xtc قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسي متامفتامين با بطور مخفف mdma است . اين ماده براي سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد .

تأثيرات اکستاسي بر سلامتي

تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که mdma در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند .

واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد مي کند .

بسياري از استفاده کنندگان از mdma با عوارضي مشابه عوارض کوکائين وامفتامين به قرار ذيل روبرو خواهند شد :

مشکلات روانشناختي مانند ؛ تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از mdma .

علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق

افزايش ضربان قلب و فشار خون خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي

مشاهده شده است افرادي که پس از مصرف mdma دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جانبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود .

تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از mdma به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد .

Mdma داراي ساختار و اثر اتي مشابه متامفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد .   .  .  .  اکستاسي

اکستاسي يک داروي روان گردان مصنوعي با دو خاصيت تحريکي شبه امفتامين و توهم زاي شبه lsd است نامهاي خياباني اين ماده xtc قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسي متامفتامين با بطور مخفف mdma است . اين ماده براي سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد .

تأثيرات اکستاسي بر سلامتي

تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که mdma در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند .

واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد مي کند .

بسياري از استفاده کنندگان از mdma با عوارضي مشابه عوارض کوکائين وامفتامين به قرار ذيل روبرو خواهند شد :

مشکلات روانشناختي مانند ؛ تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از mdma .

علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق

افزايش ضربان قلب و فشار خون خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي

مشاهده شده است افرادي که پس از مصرف mdma دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جانبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود .

تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از mdma به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد .

Mdma داراي ساختار و اثر اتي مشابه متامفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد .   .  .  .    ناخالصي‌هاي افزوده شده مهمترين معضل قرص‌هاي روانگردان " اكس " است
مسوول واحد علمي پروژه تاپكس در تبريز گفت: ناخالصي‌هاي افزوده شده مهم- ترين و نگران‌كننده ترين معضل قرص‌هاي روان‌گردان اكس است.

خانم ليلا مقبولي روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، افزود: در هرويين، ‪ ،lsd‬كافئين، گچ و مواد بي‌هوش‌كننده مثل كتامين از جمله افزوده شده‌هاي ناخالص به مواد روانگردان است كه چنين قرص‌هايي را تبديل به موادي محرك و در عين حال توهم‌زا مي‌كند.

وي، به علل افزايش مصرف قرص‌هاي روان گردان اشاره كرد و تصريح كرد: مهم- ترين عوامل افزايش مصرف فشار همسالان، مقبوليت در جمع، كنجكاوي، فرار از تنش‌هاي روزمره زندگي، تجربه حالات خوشايند، ارزاني قيمت، ناآگاهي از عوارض سهولت مصرف و دسترسي آسان است.

مقبولي، با بيان اين مطلب كه اثرات قرص‌هاي اكس بعد از مصرف در افراد مختلف عوارض متعددي دارد، اظهارداشت: هر قرص براي هرشخص تحت هر شرايطي با هر تركيبي اثر يكساني ندارد كه عمده‌ترين دليل آن وجود ناخالصي‌ها، تفاوت دزهاي مواد تركيبي و سابقه مصرف است.

وي تصريح كرد: از نظر علمي ثابت شده است كه حتي مصرف يك عدد قرص نيز براي يك فرد مي‌تواند كشنده باشد.

اين كارشناس اضافه كرد: مصرف همراه مواد ديگر مثل الكل مي‌تواند عوارض و اثرات ايجاد شده را تشديد كند.

مقبولي گفت: مهمترين شكل رواني كه پس از مصرف قرس اكس بروز پيدا مي‌كند افسردگي شديد در روز دوم يا سوم است كه ممكن است به‌حدي شديد باشد كه باعث خودكشي فرد گردد.

وي، تپش شديد قلب، افزايش فشار خون، تعريق زياد، دفع متابوليت‌هاي ضروري بدن، اسپاسم عضلاني، كم آبي شديد، توهم بينايي، كاهش قدرت درك فواصل، بي اشتهايي، گشادي شديد مردمك چشم و علايم گوارشي را ازجمله عوارض زودرس مصرف قرص‌هاي اكس عنوان كرد.

طرح "تاپكس" براي پيشگيري از رواج مصرف قرص‌هاي روانگردان و ارتقاي سطح آگاهي و نگرش دانشجويان براي نخستين بار در كشور توسط دانشگاه علوم پزشكي تبريز در اين شهر اجرا مي‌شود.

اين طرح در سه فاز اجرا مي‌شود كه در فاز اول و دوم دانشگاه علوم پزشكي و تبريز و درفاز سوم اماكن عمومي تبريز را شامل مي‌شود كه روند پژوهشي طرح مزبور سه ماه به طول انجاميده كه توسط اعضاي كانون سلامت رفتار دانشگاه علوم پزشكي در حال اجرا مي‌باشد.

رضا - اینترنت:
Tweet
قلیان و پیپ-عوارض(اخبار و گزارشات)       عضو انجمن بدون دخانيات:
نيكوتين در قليان10 برابر از هروئين اعتيادآور تر است
70 درصد افراد زير 20 ساله ايراني در سفره‌خانه‌هاي سنتي از قليان استفاده مي‌كنند

عضو هيات مديره انجمن زندگي بدون دخانيات با اشاره به اين كه ميزان نيكوتين در قليان ‌١٠ برابر از هروئين اعتيادآور تر است‌، گفت: ‌متاسفانه ‌٧٠ درصد افراد زير ‌٢٠ ساله ايراني در سفره‌خانه‌هاي سنتي از قليان استفاده مي‌كنند. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر آذري امروز به مناسبت آغاز هفته دخانيات در يك نشست خبري با اشاره به هزينه بالاي كنترل و ترك دخانيات در دنيا گفت:‌ در هيچ جاي دنيا تنها دولت نمي‌تواند اين هزينه را عهده گيرد، بلكه بايد در اين ارتباط از مشاركت‌هاي مردمي استفاده كنيم. وي گفت:‌ در گذشته ‌٥٠ ميليارد نخ سالانه در كشور وارد مي‌شود كه از اين ميزان ‌١٢ ميليارد را شركت دخانيات و ‌٣٨ ميليارد نخ آن به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شد؛ در حال حاضر شركت دخانيات مدعي است كه در حال حاضر ‌٣٠ ميليارد نخ به صورت قانوني به كشور وارد مي‌شود. وي ادامه داد: در چهل‌و نهمين اجلاس روساي دانشگاههاي علوم پزشكي مصوب شد كه يك واحد درسي تحت عنوان دخانيات در نظر گرفته شده است. وي ادامه داد: براي قانون جامع كنترل دخانيات ستادي براي مبارزه آن در نظر گرفته شده است كه هنوز رئيس اين ستاد مشخص نشده است كه وزير بهداشت باشد يا شخص رييس جمهور. دكتر آذري گفت: طبق طرح جهاني بررسي استعمال دخانيات نوجوانان، ‌١/٣ درصد نوجوان ‌١٥-13 ساله سيگاري هستند كه ‌٨/٤ درصد پسران و ‌٢/١ درصد را دختران تشكيل مي‌دهد. عضو هيات علمي انجمن زندگي بدون دخانيات افزود: ‌١/١٤ دهم درصد نوجوانان ‌١٥-13 ساله قليان مصرف مي‌كنند كه ‌٩/١٨ درصد پسران و ‌٩/٩ دختران در يك ماه گذشته از قليان مصرف كرده‌اند. وي تصريح كرد: در منطقه مديترانه شرقي ‌٨/١٧ درصد، آسياي جنوب شرقي ‌٨/٢٢ درصد نوجوانان ‌١٥-13 ساله قليان مي‌كشند. وي ادامه داد: صد درصد دختران سيگاري در خانه و ‌٧٥ درصد پسران سيگاري در خارج از منزل سيگار مصرف مي‌كنند. دكتر آذري گفت: ‌استان كرمان كمترين آمار سيگاريها را به خود اختصاص داده است. وي تصريح كرد: طي موافقتي كه با وزارت آموزش و پرورش انجام داديم قرار است كه مطالبي در خصوص كنترل دخانيات در مطالب درسي دانش‌آموزان قرار گيرد. به گزارش ايسنا، دكتر غلامرضا حيدري عضو هيات مديره جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات در ادامه اين نشست با اشاره به اين كه امسال سازمان بهداشت جهاني نگاه ويژه‌ و خاصي را براي گروه پزشكي قائل شده است، افزود: پزشك به عنوان فردي كه مورد قبول افراد جامعه است همواره مي‌تواند بيشتر براي افراد اثرگذار باشد. وي تاكيد كرد: آگاهي به افراد كه از سطح علمي بالا برخوردارند بايد در اولويت مبارزه با استعمال دخانيات قرار گيرد. وي با بيان اين كه طبق تحقيقات انجام شده مصرف سيگار در جامعه پزشكي برابر با مردم عمومي جامعه است، خاطر نشان كرد: پرستاران مرد بالاترين رقم و ماماها كمترين مصرف سيگار را به خود اختصاص داده‌اند. دكتر حيدري با بيان اينكه هيچ برنامه آموزشي در خصوص ترك و كنترل سيگار براي پزشكان در كشور وجود ندارد افزود: متاسفانه اكثر پزشكان قبل از ورود به دانشگاه سيگاري شده‌اند. عضو هيات مديره جمعيت مبارزه با دخانيات با بيان اينكه صد درصد جامعه پزشكي به مضرات سيگار آگاه هستند اظهار كرد: پزشكان فكر مي‌كنند كه براي خودشان اتفاقي نمي‌افتد و علت مهم و اصلي آن وجود نيكوتين كه يك ماده اعتياد آور است باعث عدم ترك افراد مي‌شود. وي با بيان اينكه مركز ترك دخانيات در ايران كه اولين مركز ترك دخانيات در خاورميانه محسوب مي‌شود، ادامه داد: در حال حاضر ‌٤٥ مركز ترك دخانيات در كشور وجود دارد كه ‌٥ مركز آن در تهران و ‌١٥ مركز از اين ‌٤٥ زير نظر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هستند. وي با اشاره به محدوديت بودجه در اين زمينه در وزارت بهداشت گفت: در سال گذشته تنها ‌٨٠ ميليون تومان براي كليه برنامه‌هاي كنترل دخانيات به اين اداره داده شده است. عضو هيات مديره جمعيت مبارزه با دخانيات افزود: در سال گذشته چهار مركز ترك سيگار توسط اجلاس دانشگاه‌ها ايجاد شده است. دكتر حيدري در خاتمه خاطرنشان كرد: طبق تحقيقات انجام شده ‌٧٥ درصد زنان تمايل به كشيدن سيگار ملايم و ‌٨٠ درصد آن تمايل به سيگار خارجي و ‌٦٠ درصد آنها سيگاري‌هاي غير قانوني و قاچاق مصرف مي‌كنند.   .  .  .    هشدار دبيركل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات:
رشد ميكروب «آسپرژيلوس» در تنباكوي قليان ايرانيان

دبيركل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات اعلام كرد:‌ نتايج آزمايش كشت تنباكوي قليانهاي مصرفي در كشور رشد ميكروب «آسپرژيلوس» و 2 نوع كوكسي گرم مثبت را نشان داد. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر مسجدي شب گذشته در مراسم اختتاميه هفته بدون دخانيات كه در سالن اجتماعات بيمارستان قلب تهران برگزار شد، با اشاره به وجود 4 كمپاني در دنيا كه توليد كننده 90 درصد سيگار دنياست، گفت: به عنوان مثال ايران براي ورود كوچكترين وسيله حفاظتي از سل از سوي آمريكا تحت تحريم است، اما ورود سيگار به راحتي در حال انجام است. وي افزود: شركت bat، 15 درصد بازار دخاني مصرفي دنيا را دارد و 300 نوع سيگار را توليد مي‌كند كه در نظر دارد براي جلب مشتري سيگاري با نام مكه توليد كند. اين شركت داراي 85 كارخانه در 66 كشور دنياست و سالانه 777 ميليارد نخ سيگار توليد مي‌كند و سود خالص آن در سال 2002، حدود11 ميليارد و 379 ميليون پوند بوده است.   .  .  .    هشدار يك متخصص قلب ـ عروق:
مصرف قليان و پيپ از نظر مضرات تفاوتي با سيگار ندارد

يك متخصص قلب و عروق اعلام كرد: مصرف قليان و پيپ هيچ تفاوتي با مصرف سيگار ندارند، بلكه علاوه بر مضرات سيگار، زيانهاي خاص خودش را نيز دارد. دكتر هاشم كازراني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا ـ منطقه كرمانشاه ـ با اعلام اين خبر اظهار كرد: به عنوان مثال سرطان زبان در افرادي كه به مقدار فراوان پيپ مي‌كشند، ثابت شده است. وي در خصوص توتون‌هاي ميوه‌اي نيز گفت: در توتون‌هاي ميوه‌اي مواد معطري افزوده مي‌شود كه شناخته شده نيست و اين مواد ممكن است در آينده مسائل خاص خودش را داشته باشد. اين متخصص با بيان اينكه هر نوع ماده مخدري كه منشاء آن تنباكو باشد براي بدن زيان‌آور است، به ايسنا گفت: موادي كه بر اثر دود حاصل از تنباكو به داخل بدن منتقل مي‌شود، باعث بيماريهاي قلبي ـ عروقي مي‌شوند. كازراني در پايان خاطرنشان كرد: به اين دليل كه سيگار سهل‌الوصول‌تر است و فرد در طول روز و در هر شرايط و مكاني مي‌تواند سيگار بكشد، آثار آن مشخص‌تر است.   .  .    هشدار يك متخصص قلب ـ عروق:
مصرف قليان و پيپ از نظر مضرات تفاوتي با سيگار ندارد

يك متخصص قلب و عروق اعلام كرد: مصرف قليان و پيپ هيچ تفاوتي با مصرف سيگار ندارند، بلكه علاوه بر مضرات سيگار، زيانهاي خاص خودش را نيز دارد. دكتر هاشم كازراني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا ـ منطقه كرمانشاه ـ با اعلام اين خبر اظهار كرد: به عنوان مثال سرطان زبان در افرادي كه به مقدار فراوان پيپ مي‌كشند، ثابت شده است. وي در خصوص توتون‌هاي ميوه‌اي نيز گفت: در توتون‌هاي ميوه‌اي مواد معطري افزوده مي‌شود كه شناخته شده نيست و اين مواد ممكن است در آينده مسائل خاص خودش را داشته باشد. اين متخصص با بيان اينكه هر نوع ماده مخدري كه منشاء آن تنباكو باشد براي بدن زيان‌آور است، به ايسنا گفت: موادي كه بر اثر دود حاصل از تنباكو به داخل بدن منتقل مي‌شود، باعث بيماريهاي قلبي ـ عروقي مي‌شوند. كازراني در پايان خاطرنشان كرد: به اين دليل كه سيگار سهل‌الوصول‌تر است و فرد در طول روز و در هر شرايط و مكاني مي‌تواند سيگار بكشد، آثار آن مشخص‌تر است.   .  .  .    عوارض ناشي از استعمال پيپ شديدتر از مصرف سيگار است.

عوارض ناشي از استعمال پيپ و سيگار برگ شديدتر از مصرف سيگارهاي معمولي است .
پژوهشگران يک مرکز دانشگاهي در انگلستان با بررسي روي هفت هزار و 110 مرد ميانسال دريافتند بروز بيماريهاي قلبي عروقي ، افزايش فشار خون و سکته مغزي و انواع سرطانهاي مرتبط با مواد دخاني در افرادي که پيپ و يا سيگار برگ مي کشند بسيار بيشتر از ديگر افراد جامعه است .

بر اساس گزارش اين پژوهشگران اعلام کردند استعمال يک وعده پيپ و يا يک نخ سيگار برگ معادل 19 نخ سيگار معمولي براي سلامتي انسان مضر است .

گفتني است وجود اسانس هاي شيميايي به عنوان طعم دهنده به انواع توتونهاي مصرفي در پيپ ها و قليان ها نيز باعث افزايش شيوع آلرژي ها و بيماريهاي تنفسي در افراد مصرف کننده مي شود .

رضا - اینترنت:
Tweet
انزال زودرس- تریاک       سلام
لطفا در رابطه با مصرف مواد مخدر(در حد كم) و تاثير آن بر دير انزالي توضيح دهيد
با تشكر   .  .    دوست عزيز
من از ديد پزشكي نميدونم دقيقا جه تاثيري روي اندامها ميگذاره اين مواد ولي اينو ميدونم كه نه تنها تاثيرات منفي از لحاظ فيزيكي روي بدن ميگذاره بلكه اثرات سويي هم روي روان و تمايلات روحي ميگذاره و از اونجاييكه در قضيه مسايل سكسي هماهنگي جسم و روان هر دو در روند و كيفيت انزال (دير رس و زود رس ) موثره بنابراين اثرات منفي به جا ميگذاره .   .  .    اگه منظورتون زود انزالی هست... بعضی ها به غلط برای مشکل زود انزالیشون از این ماده استفاده می کنند. و متاسفانه یکی از روش های اعتیاد در کشور ما هم همین مسئله هست.

....اين موارد فرد را تا حدي به اصطلاح خمار ميکند و آرامش خاصی را بر وي حاکم مي سازد. در نتيجه ديگر از هيجان و اضطراب خبري نخواهد بود ضمن اينکه اين حالت با کند کردن قدرت تمرکزي مغز بروي اطراف باعث مي شود که مغز نتواند خود را مدام بروي يک منطقه متمرکز کند. در نتيجه تمام اين تاثيرات باعث مي شود که انزال بيشتر طول بکشد. اين راه نيز به اعتقاد من مضحک و کاملاٌ بي مصرف تلقي مي گردد. اينکه رابطه بر قرار کنيد اما کاملاٌ خمار به آن ادامه بدهيد خارج از در نظر گرفتن مسائل جانبي استفاده از اين موارد (چه خوب و چه بد! ) چيزيست که بطور کلي خنده دار و فاقد فايده توصيف خواهد شد...

.... از شایع‌ترین مشکلات جنسی زودانزالی میباشد که اغلب مردان یا به آن دچار هستند یا فکر میکنند مبتلا هستند به این ترتیب که بیش از حد طبیعی از خود انتظار دارند. یکی دیگر از مشکلات در این رابطه این است که فرد در صورت داشتن مشکلات جنسی به جای اینکه به پزشک متخصص این امر مراجعه کند با دوستان خود مشورت میکند و آنها نیز در اکثر موارد مقدار خیلی کمی مواد مخدر (تریاک) تجویز میکنند وفرد بیمار نیز با اجرای این نسخه تا چند ماه به هدف خود دست میازد، اما بعد از گذشت کمتر از یک سال به غیر از اینکه به اعتیاد دچار میشود، بلکه به کلی این احساس خود را از دست میدهد...   .و  .  .    سوال:

از دوستانم بسيار شنيده ام که مصرف شيره که از مشتقات ترياک است بر نيروی جنسی به طور محسوسی می افزايد، و علاوه بر اينکه ميل جنسی را زياد می کند انزال را هم به تاخير می اندازد. تمام دوستانی که اين تجربه را کرده اند متفق القول هستند بجز بنده که اصلا امتحان نکرده ام. نظر شما چيست؟

جواب:
استفاده دراز مدت از شيره و ترياک خطر وابسته سازی شما را به اين مواد به همراه دارد و در ضمن ممکن است از طريق کند کردن واکنش مغز و کم کردن حس لامسه مدت زمان نعوظ را طولانی تر کند. اما در دراز مدت اثرات جانبی چون کم شدن ميل جنسی و وابسته شدن به اين مواد را می تواند به همراه داشته باشد.

در ضمن نه تنها شيره نمی تواند نيروی جنسی را افزايش دهد بلکه با کم کردن انرژی کلی بدن می تواند انرژی جنسی را به حدی پايين بياورد که اصلا رمقی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشيد.

پس مصرف اين مواد به اثر کوتاه مدت آن اصلا نمی ارزد. بهتر است يک راه اساسی برای رسيدن به زندگی جنسی که می خواهيد را دنبال کنيد نه راه هايی که عوارض جانبی به اين جدی می تواند داشته باشند.   /  /  /    كاهش ميل جنسي در مردان

ميزان ميل جنسي طبيعي در هر فرد متفاوت است. در صورتي كه هميشه ميل جنسي كمي داشته‌ايد، به ندرت استمنا مي‌كنيد يا به ندرت احساس برانگيختگي جنسي به شما دست مي‌دهد، ممكن است علت فقط اين باشد كه ذاتاً ميل جنسي شما كمتر از بقيه است. كاهش ميل جنسي اغلب علت رواني دارد اما ممكن است ناشي از بيماري‌هايي باشد كه مقدار هورمون جنسي تستوسترون را كاهش مي‌دهند.
علل میل جنسی کم مردان (مقالات)
http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=373

20 سرد كننده جنسي مردان
چرا بايد سرد كنندهاي جنسي مردان را بدانيم :

مردان موجوداتي هستند ذاتا خشن، دليل اين خشن بودن را ميتوان در تاريخ جستجو كرد، وقتي كه مردان از قديم الايام ( نه حالا در عصر فمنیسم ! ) وظيفه داشتند تا كارهاي سخت را انجام بدهند، درنتیجه نياز به روحيه و جسمي خشن داشتند تا بقا بشريت حفظ شود، چون اگر اين نبود و مردان با زنان يكسان بودند، ديگر هيچ خانه اي ساخته نميشد، هيچ غذايي شكار نميشد و تا به الان نسل بشريت به احتمال زياد منقرض ميشد ! لذا ميبينيم كه اين ویژگی خشن بودن، ویژگی مثبتي است و براي حفظ بقا و تكامل بشريت بايد در كنار روحيه آرام زنان قرار گيرد.

فمنیست ها و زن سالارها : « به این خروس نگاه کنید، آیا بدون آن تاج و دمش خروس می شود؟ پس چرا خیال می کنید که با چیدن دم و تاج مردان میتوانید خوش بخت شوید و مطمئن هم باشید که مرداتان مرد باقی مانده است و زندگی تان در امنیت تمام گرم گرم شده است ؟ »

مردان، ذاتا به دليل همين روحيه شان به دنبال فرمانفرمايي هستند، فرمان فرمايي كه به مرد در روابط خانوادگي اش احساس قدرت بدهد، اشتباه نكنيد كه قدرت به معناي ديكتاتوري یا استبداد و یا حتی پدر سالاری صرف نيست ! بلكه قدرت به اين معنا است كه مرد بايد در روابطش با جنس مخالف احساس كرامت و موثر بودن بكند، براي فهم اين جملات بايد به اين مثل از يك استاد روانشناسي دانشگاه تهران اشاره كنم كه ميگفتند: « مرد بايد در خانه پادشاه و زن نخست وزير باشد » يعني اينكه با وجود اينكه مرد بايد فقط يك مقام تشريفاتي در درون خانه داشته باشد و اصل كار در دست ديگري باشد اما بايد كرامت و ابهت مرد درخانه حفظ شود تا اين خانه به يكي از گرم ترين و زيبا ترين عواطف انساني آراسته شود. ( ملاک از مثل نخست وزیر و پادشاه، کشورهای مشروطه ای همچون انگستان است، پس اشتباه نکنید ! )

همان طور كه زنان براي شكوفايي احساسات و عواطفشان نياز به امنيت در روابطشان هستند، مردان نيز به فراخور طبيعتشان نيازمند، ابهت اند تا بتوانند احساساتشان را بروز دهند و به شكوفايي مطلوبي كه ميتواند بزرگترين تضمين هاي امنيتي را به زنان بدهد برساند، لذا مشاهده ميكنيم كه همواره اگر بخواهيم بهترين حالت را در روابط زناشويي داشته باشيد بايد از معادله ( دادن احساس احترام و ابهت به مردان = گرفتن احساس امنيت و تعهد برای زنان ) استفاده كنيد، سرد كننده هاي زير اين معادله را برهم ميزنند و نتيجه اش اين ميشود كه مردتان، يا از شما زده شود و به شما در خفا خيانت ميكند، يا كار را براي هميشه تمام كند و شما را طلاق دهد و يا دربهترین حالت اگر آدم با اخلاق و با ایمانی باشد. با اينكه از شما متنفر است تا آخر عمر شما را تحمل ميكند و شما را از آنچه كه در روابط زناشیویی نيازمندش هستيد و حقتان است، محروم سازد.

سرد كننده هاي جنسي مردان :

خانمهاي عزيز از نحسي اين ۲۰ عمل بپرهيزيد، زيرا عواقبش در نهايت گريبان گير خودتان خواهد شد ! ( از ما گفتن )

1- زنهايي كه به گونه اي رفتار ميكنند كه گويي از سكس و معاشقه خوششان نمي آيد.

2- زنهايي كه هيچ وقت شروع كننده نيستند.

3- زنهايي كه نسبت به بدن مردها شناخت كافي ندارند.

4- زنهايي كه بار رسيدن به اوج نقطه جنسي را به مرد شان واگذار ميكنند.

5- زنهايي كه در رخت خواب مثل پليس رفتار ميكنند ( آخ دردم گرفت ، آروم باش، لباسم رو اين طوري در آر! ، يه ذره بيا اين طرف، نه، آهان الان درست شد، تندش كن، حالا يواش بشو، اه تو هيچي تو نمی فهمي همش به فكر خودتي ؟! )

6- زنهايي كه مثل جسد در رختخواب بي حركت و بي عكس العمل ميباشند.

7- زن هايي كه در رختخواب زياد حرف ميزنند.

8- زنهايي كه زياد مراقب بهداشت و زيبايي خود نيستند ( موهاي زهار بلند، پاهاي پشمالو، دهان بد بو، سبيل ! ، بوي عرق متعفن، لباسهاي نامرتب، رژيم غذايي ناسالم، موهاي بيش از حد آرايش شده و تافت خورده، فرج هاي بد بو !، پيه شكم، پوست هاي ترك خورده، صورتهاي ماست مالي شده و پوشيده از خروارها كرم پودر و رژ لب !، ناخن هاي شكسته و پوسته پوسته شده، لاك ناخن ورق شده و … )

9- زنهايي كه خودشان از ظاهر و قيافه خود خوششان نمي آيد و مرتبا خودشان را پايين مي آورند و تحقير ميكنند ( مسلم است كه اگر خودتان را پايين بگيرد پايين هم مي آييد و اگر بالا بگيريد بالا ميرويد، ديگر توضيحي ندارم جز اينكه به؛ خودتان اعتماد داشته باشيد و هرگز جلوي همسرتان خودتان را پايين نياورید كه اگر بكنيد، خودتان كرديد كه لعنت بر خودتان باد ! )

10- زنهايي كه بيش از اندازه به ظاهر و قيافه خودشان حساس اند.

11- زنهايي كه دوست ندارند معاشقه دريافت كنند.

12- زنهايي كه به هنگام بوسيدن زياد از زبانشون استفاده ميكنند.

13- زنهايي كه بيش از حد جدي هستند.

14- زنهايي كه بيش از حد به مردشان وابسته هستند.

15- زنهاي احمق و سطحي ( یا به اصطلاح ژورنالیستی زرد ! )

16- زنهايي كه فقط به وضع مالي و اقتصادي مرد اهميت ميدهند.

17- زنهايي كه با استفاده از بدن و جنسيت خود ، مردها را بازي ميدهند.

18- زن هايي كه مدام از نامزد يا همسر قبلي شان صحبت ميكنند.

19- زن هايي كه به لحاظ جنسي خود انگيخته نيستند.

20- زن هايي كه لباس زير كهنه زشت ميپوشند.

منبع : The Secrets About Men / Barbara De Angelis Ph.D.   .  .  خصوصیاتی که شعله تحریک جنسی آقایون را خاموش می کند

خانم ها آیا می دانید که چه چیزهایی شعله جنسی آقایون را خاموش می کند؟ خیلی چیزها البته ممکن است رفتار یا خصوصیتی که شعله جنسی یک مرد را خاموش می کند، برای مرد دیگر اینطور نباشد. بعد از انجام تحقیقات مختلف، ما به این نتایج رسیده ایم. در این مقاله لیستی 10 موردی از مهمترین چیزها و رفتارهایی که تحریک جنسی آقایون را متوقف می کند، گرد آورده ایم. خانم ها همیشه به یاد داشته باشید ممکن است همه این موارد شعله تحریک همسر شما را خاموش نکند اما در هر حال از جمله متداولترین مسائلی است که می تواند منجر به آن شود.

1. زن هایی که مثل پلیس های ترافیک عمل می کنند.

یعنی زنهایی که حین عمل جنسی از مردشان می خواهند کاری را انجام دهد. مثلاً می گویند، لباسم را آرام دربیار، حالا گردنبندمو دربیار، نه نه نه اینقدر تند، با دستت موهامو نوازش کن، و و و.... بله خیلی از خانم ها هستند که موقع س..ک..س چنین رفتاری دارند. در تحقیقاتی که ما انجام دادیم مردها واقعاً از این رفتار متنفر بودند. البته ابراز احساستان درمورد س..ک..س بااینکه مثل یک پلیس ترافیک دستور بدهید، خیلی فرق می کند.

2. زنهایی که در بستر، بی تحرک هستند (واکنش نمی دهند).

کاملاً واضح است که این کدام دسته از خانم ها می باشند. خیلی از زنها هستند که فقط در تختخواب دراز می کشند و بقیه کارها مسئولیتش با مرد است. قدیم عرف به این شکل بوده است اما امروز اصلاً برای هیچ مردی قابل قبول نیست. مردها دوست دارند خانمشان به آنها واکنش دهد. این مهمترین شکایتی بود که در این تحقیقات مردها از خانم هایشان داشتند.

3. زنهایی که به خودشان نمی رسند.

این مسئله بیشتر مربوط به خانم های متاهل است. خیلی از ما اینطور هستیم. بعد از ازدواج چندان به خودمان رسیدگی نمی کنیم. چند نفر از شما تا به حال این جمله به ذهنتان خطور کرده که "الان دیگر زنش هستم لازم نیست تحت تاثیرش بگذارم."؟ مطمئن باشید نظر مردها چیز دیگری است. در این تحقیقات، مردها از زنهایی که خودشان را ول کرده و دیگر رسیدگی های لازم را به خودشان نمی کنند، بدگویی می کردند. مثلاً اصلاح نکردن بدن، درست نکردن موها، پوشیدن لباسهای زیر پاره، بوی بد دهان، رسیدگی نکردن به ناخن ها و از این قبیل. پس کمی برای خودتان وقت بگذارید و همیشه خودتان را مرتب و سرحال نگه دارید.

4. زنهایی که مداوم از خودشان و بدنشان بدگویی می کنند.

باید یاد بگیرید که جسمتان را دوست داشته باشید. این شوهرتان را خیلی تحریک می کند. آنها از اینکه بخواهید مدام در مورد نواقص و اشکالاتتان غر بزنید خسته می شوند.

5. زنهایی که فقط به وضعیت مادی مرد توجه دارند.

میدانم که خیلی از شما ممکن است بگویید که این آخرین چیزی است که به ذهنتان خطور می کند. اما خیلی از زنها هم هستند که فقط به خاطر پول مرد با او همخوابه می شوند. مردها واقعاً از این رفتار متنفر هستند و مطمئناً حق هم دارند. این خیلی سنگدلانه است.

6. زنهایی که درمورد دوست پسرهای قبلیشان حرف می زنند.

این مسئله برای مردها بسیار ناراحت کننده است و آیا می توانید حق را به آنها ندهید؟ خواهشاً تاریخچه روابط خودتان را با مردهای دیگر برای خودتان نگه دارید. اگر شما هم جای او بودید، مطمئناً دوست نداشتید بایستید و او از دوست دخترهایش برایتان تعریف کند.

7. زنهایی که لباس زیر های زیبا نمی پوشند.

مردها اصلاً شبیه هم نیستند و سلیقه آنها در لباس زیر هم شبیه به هم نیست. همه چیز به سلیقه مرد شما بستگی دارد. پس با خود او در این باره صحبت کنید و ببینید او چه دوست دارد. طبق تحقیقات، لباس زیر نقش بسیار مهمی در تحریک مردها دارد.

8. زنهایی که خیلی در بستر حرف می زنند.

این مسئله کمی برای من عجیب بود چون اصلاً نمی توانم به ذهنم راه بدهم که ممکن است فکر کنید، صحبت کردن درمورد پرداخت قبض ها می تواند باعث تحریک همسرتان در تخت شود. اما خیلی افراد هستند که این رفتار را دارند و خیلی از مردها این را بعنوان یکی از مهمترین رفتارهایی که تحریک جنسی آنها را متوقف می کند، گزارش کرده اند.

9. زنهایی که تظاهر می کنند.

مطمئنم همه ما یکی دو بار هم که شده اینکار را انجام داده ایم. دربرخی از مراحل زندگی برای اینکه مردمان فکر نکند اشکالی دارد، نقش بازی کرده ایم. اما برای او بهتر است که به او حقیقت را بگویید و بگویید که فعلاً حال و حوصله س..ک..س ندارید تا اینکه بخواهید برایش تظاهر کنید. خیلی اوقات زنها آنقدر فکر و خیال در سرشان است که نمی توانند روی آن موضوع تمرکز کنند و حوصله س..ک..س ندارند و بنابر تحقیقات اکثر مردها می توانند این مشکل شما را بپذیرند. پس دفعه بعدی که حوصله س..ک..س نداشتید، به جای نقش بازی کردن حقیقت را به همسرتان بگویید.

10. زنهایی که هیچوقت شروع کننده س..ک..س نیستند.

این رفتار هم از جمله رفتارهایی است که قدیم کاملاً طبیعی بوده است. قدیم این مردها بودند که همیشه باید س..ک..س را شروع می کردند و اولین حرکات را انجام می دادند اما در این دنیای جدید، همه چیز فرق کرده است. مردهای ما دوست دارند که هر از گاهی هم خانمشان شروع کننده باشد. اینکار برای خیلی از خانم ها سخت است چون از آن اول تصورشان این بوده که نباید خودشان را پایین بکشند و پیشقدم شوند. اما من این اطمینان را به شما می دهم که بااینکار نه تنها خودتان را کوچک نمی کنید، بلکه همسرتان را هم به ادامه رابطه بیشتر تحریک می کنید.  .  .  .    كاهش ميل جنسي مردانه

دكتر جمشيد اليست ، داراي برد تخصصي بيماريهاي كليه و مجاري درار

كمبود هورمون مردانه حدود 5-4 ميليون مرد را در امريكا سالانه مبتلا مي كند . از اين گروه متأسفانه فقط 5% مورد درمان قرار مي گيرند . در بزرگسالان يكي از علل شايع تشخيص ندادن كمبود هورمون مردانه بعلت اشتباه كردن علائم كمبود هرومون با « علائم پيري » و يا افزايش سن است . مثلاً كمبود ميل جنسي را در مرد 50 ساله اكثراً مربوط به افزايش سن مي دانند در حاليكه اكثر اين افراد كمبود هورمون مردانه دارند . بعد از سن 30 سالگي بطور متوسط هر سال 2-1% از ميزان هورمون كم مي شود و بالاخره در سنين بالاتر به كمبود محسوس با علائم كامل مي رسد .

اگر به سئوالات زير جواب مثبت مي دهيد مطمئن باشيد كه در اكثر موارد از كمبود هورمون مردانه رنج مي بريد .
- آيا به كبود ميل جنسي مبتلا شده ايد ؟

- آيا انرژي يا نيروي بدني شما كم شده است ؟

- آيا قد شما كوتاه تر شده است ؟

- آيا احساس افسردگي و غمگيني مي كنيد ؟

- آيا از مواهب زندگي خود لذت نمي بريد ؟

- آيا قدرت جنسي شما كمتر شده است ؟

- آيا بعد از شام فوراً احساس خواب آلودگي مي كنيد ؟

- آيا در انجام وظايف كاري روزانه خود دچار اشتباه مكرر مي شويد ؟

درمان كمبود هورمون مردانه باعث برگشت هورمون به سطح طبيعي و برطرف كردن اكثر علائم آن است . در مردان مسن درمان باعث افزايش تحكيم استخوان ، كم شدن كلسترول بد و افزايش كسترول خوب و بهتر شدن قدرت جنسي مي گردد .

درمان با هورمون زيان هاي خاص خود را نيز دارد و بايد حتماً تحت نظر متخصص انجام گردد و گرنه باعث عوارض وخيم در پروستات و ساير عوارض شديد ديگر مي گردد . درمان كمبود هورمون بصورت قرص و تزريق موحود است و هر كدام عوارض و مزاياي خود را دارد و در زمان درمان پزشك متخصص راجع به كليه درمان هاي موجود به گفتگو مي پردازد و بهترين درمان را براي هر بيمار انتخاب مي كند .
مطالعات طولاني و دقيق در دانشگاه هاي معتبر ثابت كرده است كه درمان كمبود هورمون مردانگي در افرادي كه به اين بيماري مبتلا شده اند باعث بهتر شدن خلق و خو ، رضايت بهتر از توانايي جنسي ، و افزايش رضايت و شادماني از زندگي روزانه و افزايش نيرو و قدرت بدني و افزايش حافظه و دقت در كارهاي روزانه مي گردد . روي اين اصل اگر بعد از سن چهل سالگي به هر كدام از علائم ذكر شده در سوالاتي كه در بالا ذكر شده جواب مثبت داده ايد با متخصص در اين رشته گفتگو كنيد وبا مصرف داروهاي جديد طبيعي و با تغيير در نحوه زندگي و روش فكري خود از پيري زودرس جلوگيري كنيد .   .  .    فقدان و يا كاهش ميل جنسي :
دلايل كاهش يا فقدان ميل جنسي در هر دو جنس عبارتند از :
دلايل روانشناسي مانند هيجان ، اضطراب ، ترس از ناتواني و ترس از انتقاد ، سابقه سوء استفاده جنسي ، مشكلات شخص با اطرافيان بخصوص همسر و براورده نكردن انتظارات فرد توسط شريك جنسي و غيره .

اختلالات هورموني :
افزايش مسئوليت ها و تغييرات شرايت زندگي . فاكتورهاي زيادي در ارتباط جنسي طبيعي دخالت دارند در صورت مهيا نبودن هر يك از فاكتورها در ارتباط جنسي اختلال وارد مي شود . افراد پر مشغله تمايلات جنسي كمي دارند يك انسان خسته بي حوصله و بي ميل جنسي مي گردد كه در اين شرايط طبيعي است . بالا رفتن سن روند پيري نه تنها باعث تغييرات هورموني مي شود بلكه بر روي مغز نيز اثر مي گذارد و باعث كاهش ميل جنسي نيز مي گردد .

درمان :
درمان شامل برطرف نمودن مشكلات روانشناسي و علل زمينه اي تا حد امكان مي باشد . بعضي از داروهايي كه ادعا مي شود باعث افزايش ميل جنسي مي گردند عبارتند از قطره و قرص گياهي آفروديت .   .  .  .    سوال:
آیا داروی وجود داره که میل جنسی رو در مردا پایین بیاره. لطفا نام و نحوه مصرف دارورا (در صورت وجود) بنویسید
جواب:
اگر مجرد هستید:
علت اینکه از نیروی جنسی درون خود رنج میبرید را نگفته اید. خیلی ها آرزو میکنند که نیروی بیشتری داشته باشند بهرحال حدس میزنم امکان پاسخ دادن به غریزه جنسی را نداشته باشید وبه شما فشار میاورد ولی سعی کنید بین غریزه جنسی و اعتقادات خود یک تعادل منطقی برقرار کنید و یکی را فدای دیگری نکنید.. چون ممکن است از نظر روحی روانی به شما لطمه بزند. بهر حال شما اگر مجرد هستید میتونید از توصیه ذکر شده استفاده کنید , میتونید به روشهایی که در ذیل این پاراگراف نوشته شده توجه کنید..و در عین حال اگر خیلی زیاد احساس قلیان جنسی میکنید اشکالی ندارد اگر گاهی خود ارضایی کنید...( البته به تعداد کم و به فواصل زیاد)

اگر متاهل هستید:
این مسئله بسیاری از آقایان است که احساس نیاز جنسی شان بیشتر از همسرشان است.بعضی به خود ارضایی پناه میبرند بعضی متاسفانه به محیط بیرون خانه پناه میبرند و بعضی نیز سعی در سرکوب نیازشان میکنند که به نظر نمیرسد هیچ کدام صحیح باشد...بهتر است در چنین شرایطی با همسر صحبت شود که س..ک..س یک روز در میان را بسیاری ازصاحب نظران توصیه کرده اند و در واقع میتوان ادعا کرد که ارضا نیاز جنسی مردان یکی از وظایف زناشویی زنان است که اگر صحیح انجام نشود ممکن است به کیان خانواده آسیب جدی وارد شود... اگر در این مرحله همسر متقاعد نشود باید زن و شوهر به اتفاق هم به مشاور مسائل جنسی مراجعه کنند

معمولا اقداماتی که انجام میشود برای افزایش قوای جنسی هست ولی گاهی صحبتهایی از این روشها برای کاهش میل جنسی میشود.این روشهایی که ذکر میشود ممکن است که رنگ و بوی مذهبی داشته باشد ولی دیده شده که مفید بوده است
بعضی ازمطالب( نه همه مطالب) این قسمت از یکی ازوبلاگهای مذهبی اقتباس شده که در پایان مقاله به آن وبلاگ اشاره میشود.

1-غذاهای گرم مثل شکلات و...کمتر مصرف کنید
2-حرارت زیاد در رختخواب هم موثر است( منظور اینکه باعث افزایش میل جنسی میشود)
3-چیز هایی مثل الکل , سیگار , کافور, ورزش زیاد, داروهای اعصاب و غیره در کاهش نیروی جنسی موثر است. اما بهرحال سیگار و مصرف بیش از حد الکل نیز برای بدن ضرر دارد.
4-سعي كنيد به هنگام خواب شكم شما بيش از حد معمول پر نباشد
5-از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب كنيد
6- از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده جدا" خودداري كنيد و به محض مواجه شدن با اين امور چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كنيددوستان انقدر اينترنت مطالب خوبي داردکه لزومي ندارد تصاوير منحرف را نگاه کنيد
7- از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي جنسي وتحريك كننده و فكر كردن در اين امور جدا" پرهيز كنيد
8-از خوردن موادغذايي كه محرك است مانند : خرما، پياز، فلفل ، تخم مرغ ، گوشت قرمز،غذاهاي پرچرب ، حتي المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كنيد
9--قبل از خواب حتما" مثانه خود را تخليه نماييد
10-از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز كنيد ( به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن )
11-هيچ گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكنيد
12- از دست ورزي اندام جنسي خود اجتناب كنيد و به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي دست ورزي نكنيد مخصوصا هنگامي که در رختخواب هستيد
13- هرگز به رونخوابيد
14-به منظور تخليه انرژي زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد
15- هيچ گاه بيكار نباشيد و براي اوقات فراغت خود برنامه داشته باشيدو آن را با مطالعه ، ورزش ، زيادت عبادت کتاب و ...پر كنيد
16- هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نباشيد
17- هرگاه مورد هجوم افكار جنسي واقع شديد، در مكان خلوت و دور از نظر ديگران بسر نبريد بلكه در مجالس عمومي وارد شويد و در آنجا به سر بريد بهترين روش پيشنهادي در اين حالت اين است که به دوستانتان تلفن زده وبا انها مدتي صحبت کنيد
18- هفته اي يكي دو روز روزه مستحبي بگيريد و اگر توان آن را نداريد روزه اخلاقي بگيريد؛ يعني ، ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا راكاهش دهيد و به حداقل خوراك اكتفا كنيد
19- با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشيد و از سخنان ملايمت آميز با آنها خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام با آنها اجتناب ورزيد
20- هيچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي نمانيد، حتي براي آموزش و ...
21- قرآن زياد بخوانيد و درباره معاني آيات آن فكر كنيد
22-.تا قبل از اينکه شما را خواب نگرفته به رختخواب نرويد (سعي کنيدزمانيکه ميخواهيد به رختخواب برويد با خواندن کتاب يا تماشاي تلويزيون افکارجنسي را از خوددور کنيد).به محض بيدار شدن رختخواب را ترک کنيد
23-.اگر قصد استحمام داريدو مورد حجوم افکار جنسي واقع هستيداز استحمام خودداري کنيد
24-بعضی داروها میتوانند میل جنسی را کم کنند: الکل- مواد محرک- مواد مخدر-آرام بخش ها- ضد افسردگی ها- ضدجنون ها- ضد تشنج ها- ضد پارکینسون ها
25-گفته شده که داروی cyproterone acetate میتونه میل جنسی را کم کنه: البته این توضیح را هم بدم که:
این داروی هورمونی هست که معمولا برای کسانی داده میشه که تمایلات جنسی زیادی دارن و دچار انحراف جنسی شده اند.
قرص های 50 میلی گرمی دارد که بهتر است برای شروع آن روزی دوبار شروع کنیم پس از 4 هفته در صورت لزوم .. و تا ایجاد آثار درمانی روزانه تا 6 عدد هم میتوان مصرف کرد.( البته برای پرموئی زنان هم استفاده میگردد). این دارو را نباید در کسانی که افسردگی شدید دارند یا بیماری حاد کبدی دارند و یا سرطان دارند و یا سابقه ترومبوز و آمبولی دارند مصرف شود. همینطور در درصدی از مصرف کنندگان ممکن است این دارو عوارضی ایجاد کند که شامل اینها است: کاهش تعداد اسپرم ها و حجم منی, نابار وری, چروکیده شدن لوله های تولید کننده اسپرم مردانه , بزرگ شدن پستانهای مردانه( گذرا)...

26- گشنیز: چند روز متوالی روزانه 30 گرم آب گشنیز خام تناول شود. یا اینگه گشنیز به آلت مالیده شود, یا اینکه روزانه و در غذای روزانه از گشنیز استفاده شود
27-عدس: مقداری عدس پخته لااقل روزی یکبار با غذا میل شود   .  .    علل کاهش میل جنسی مردان

اختلالات التهابي:
التهاب پبشابراه-پروستات-سمينال وزيكوليت-سيستيت-سوزاك-سل
اختلالات endurance
نارسائي ميوكارد-آنزين صدري-نارسائي تنفسي- آنمي- لوسمي- بيماري متابوليك-ساير بيماريهاي سيستميك
اختلالات غددي:
بيماريهاي هيپوتالاموس- بيماريهاي آدرنال- بيماريهاي تيروئيد- كم كاري غدد جنسي- ديابت قندي- سندرم كلاين فلتر-سندرم ترنر
اختلالات مكانيكي:
دفرميتي مادرزادي- بيماري pyronie - چاقي مشخص-هيدروسل- phimosis
اختلالات عصبي:
ديس اوتونومي- نروپاتي محيطي- تومور يا قطع شدگي نخاعي- اسكلروز آميوتروفيك جانبي- ماتيپل اسكلروز-اسپاينا بيفايدا-سيرنگوميلي
اختلالات انسدادي عروق:
آترواسكلروز- artritis- پرياپيسم( نعوظ غير طبيعي دردناك)- ترومبوز- آمبوليسم
داروها و مواد شيميائي:
الكل- مواد محرك- مواد مخدر-آرام بخشها- ضد افسردگي ها- ضدجنون ها- ضد تشنج ها- ضد پاركينسون ها- ضد فشار خون ها

اختلالات رواني

افزايش سن   .  .  .    علل ضعف قواي جنسي مي تواند موارد زير باشد:
الف- تغذيه كم كالري و فقر ويتامينها و مينرالها به ويژه ويتامينهاي c و e كه نقش بسيار مهمي در سلامت دستگاه جنسي ايفا مي كنند. لازم است بدانيد كه 90 درصد مايع مني مرد شمامل ترشحات پروستات و مابقي اسپرم و اسيد اسكوربيك ( ويتامين c) و قند ميوه ( فروكتوز ) مي باشد فلذا ويتامين c نقش بسيار ويژه اي دارد. در مورد تغذيه به نداي بدنتان گوش فرا دهيد كه چه چيزي از شما مي طلبد. همان نياز بدن شماست. اما موادي كه در اين مورد توصيه ميشود عبارتند از :
1- تخم مرغ 2- خرما 3- ميوههاي ترشي همچون پرتقال-گوجه-كيوي كه سرشار از ويتامين سي هستند. و اما معجون ويژه من( معجون 9 جادو) كه معتقدم واقعا معجزه مي كند به قرار زير است :
1- ابتدا يك مخلوط كن آماده نموده و مواد زير را در آن ريخته و بگذاريد خود هم بخورد تا حالت نه سفت نه رقيق به خود بگيرد::
1- شير ( نه خيلي زياد) 2- خرما بدون هسته 3- پسته4-گردو 5-بادام شيرين 6- پودر نارگيل7-موز 8- شكلات خالص 9-عسل
مواد فوق را به مدت كافي در مخلوط كن هم زده و سپس نوش جان نماييد. نتيجه اش را براي من گزارش كنيد!
( فقط مراقب باشيد زيرا اين معجون شتاب موتور شما را بسيار افزايش ميدهد!)
اتفاقا
به تازگي معجونهايي به سوپر كاركتها آمده كه تركيبي از عسل و پسته و گرد و ... غيره است كه بسيار مقوي است . خامه عسلي و شير عسل هاي هلندي نيز توصيه مي شود.
اين كه جنوبيها خيلي شهوتيند به غير از نژاد آنها تغذيه آنها در ايجاد اين حالت موثرند. فلافل و سمبوسه كه در تهران هم زياد شده نيز بسيار موثر است.
روزانه يك ليوان از آن كافي ست.
ب- خستگي بيش از حد : استراحت كافي امر بسيار مهمي در نيرو گرفتن قواي جنسي ست. سعي شود همراه همسر خود به مسافرت برويد .

ورزش سنگين و منظم مثل بدنسازي و شنا و .... را نيز فراموش ننماييد كه در افزايش قواي بدني و بالنتيجه قواي جنسي موثر است.

لازم به ذكر است اين فرمول براي كساني ست كه از ضعف هنگام و پس از رابطه رنج ميبرند. انزال زودرس و سريع ارضا شدن البته مقوله اي جداگانه است كه در يادداشت بعدي مورد بررسي قرار مي گيرد.
البته اين را هم بگويم كه موارد فوق در رفع اين معضل بسيار موثرند   .  .  .    نقش تنفس عمیق در کنترل میل جنسی

پیشاپیش تأکید می کنیم که کنترل به معنی " سرکوب" نیست.

میل جنسی یکی ازموهبت های الهی وازنعمت های خدادادی شماست برای تنازع بقا. حتی میل جنسی را یکی ازنیروهای درونی وحیاتی بشرمی دانند که اگرکنترل وتعدیل شود، یک رکن موفقیت به حساب می آید.

" ناپلئون هیل" روان شناس مشهوردرکتاب معروف خود " بیندیشید و ثروتمند شوید" ، میل جنسی را یکی از سه ضلع موفقیت می داند.

آنچه ما درصدد کنترل آن هستیم، میلی است که هدفدارنیست ودرجهت مثبت قرارندارد.

همه ی امیال، مثبت ومفیدند. همه ی امیال، موهبت الهی اند اما به شرط آن که مهارشان کنیم وبه کنترلشان درآوریم وازآن ها درست استفاده کنیم. افراط درارضای میل جنسی و کنترل نکردن آن، هم تعادل عصبی شما را برهم می زند وهم ازبخش عظیمی ازنیروهای حیاتی و قوای مغیاطیسی شما می کاهد. جالب این که میل جنسی تنفس را تند وسطحی می-کند.

هربارکه میل جنسی، نه درجهت مثبت ودرست ، درشما طغیان کرد، یک شیوه ی کنترل، آن است که مکان ووضعیت خود را تغییردهید وچند نفس عمیق بکشید. ما " پیاده روی تند همراه با تنفس های عمیق" را دراین مواقع به شما توصیه می کنیم.   .  .  .    عضو هيات علمي پژوهشكده ابن‌سينا:
مردان براي بهبود عملكرد هورمونهاي جنسي از مصرف كافئين بپرهيزند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

گياهان دارويي جهت باروري عمومي و در رفع مواردي از قبيل عدم تعادل هورموني، ناتواني جنسي (ضعف جنسي)، تعداد كم اسپرم، حركت كند اسپرم، التهاب پروستات، واربكوسل و ... مي‌توانند تاثير مثبتي داشته باشند. به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، مهناز حيدري كارشناس ارشد سم‌شناسي و عضو هيات علمي پژوهشكده ابن‌سينا جهاد دانشگاهي با بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: برخي از گياهاني كه مي‌توانند مؤثر واقع شوند عبارتند از شنبليله، زنجبيل، گزنه، تمشك، موز، گل كلم، ‌پياز، فلفل قرمز و سبز، موسير، تخم كدو، كاسني سالادي، شيرين بيان،‌ اسفناج و انبه. وي ادامه داد:‌ با توجه به اينكه حدود 30 درصد موارد نازايي مربوط به مردان است در برخي موارد درمان كلينيكي به همراه درمان طبيعي به بيماران توصيه مي‌شود. گفتني است كه هدف از درمان طبيعي (رژيم غذايي مناسب، داروهاي گياهي، مكمل‌ها و ...) در ناباروري مردان، بهبود كميت و كيفيت اسپرم و بهداشت مناسب توليد مثل در مردان است. درمان گياهي با استفاده از گياه يا بخشي از آنها (ريشه، گل، ساقه، برگ، ميوه، پوست و دانه و ...) جهت درمان بيماري قلبي، گوارشي، پوستي، كبدي، كليوي، توليد مثلي و غيره استفاده مي‌شود كه سبب برگشت بهبودي و سلامتي مي‌شود. وي افزود: درصد موفقيت در اثر مصرف گياهان دارويي براي هر فردي قابل پيشگويي نيست و استفاده از گياهان دارويي داراي اثرات جانبي بسيار كمي شامل سردرد، خستگي، تهوع و آلرژي است. مهناز حيدري در پايان ضمن تاكيد بر تاثير تغذيه مناسب و سالم بر سلامت، بهداشت توليد اسپرم و عملكرد هورمونهاي جنسي، مصرف رژيم غذايي طبيعي غني از سبزيجات، ميوه‌هاي تازه، غلات، حبوبات، آجيل و دانه‌ها را توصيه كرده و اظهار داشت كه از رژيمهاي غذايي حاوي راديكالهاي آزاد، چربي‌هاي اشباع شده و روغنهاي هيدروژنه، الكل و كافئين بايستي خودداري شود.   .  .  .  مشکل تمایل جنسی پایین را چگونه میشه حل کرد؟

تمایلات جنسی مثل تمایل به غذاست، همینطور که آدم باید اشتهاش به غذا خوب باشه باید تمایلات جنسیش هم خوب باشه. بعضی از وقتها اتفاقاتی می افته که باعث میشه که تمایلات جنسی کم بشه. این اتفاقات دو نوع هست یکی مربوط به ذهن میشه، مثلا پدر مادرها بچه هاشون را در سنین پایین ار ارتباطات جنسی ترسوندن، مثلا گفتن که گناه داره یا بد هست و یا بدلیل فرهنگ حاکم مرد سالاری در جامعه بعضی از دختران ما با جنسیت زنانه خودشون مشکل دارن.

بعضی از اوقات مشکلات روانی دیگه مثل افسردگی باعث پایین آمدن شدید تمایلات جنسی می شود و از همه مهمتر دوست نداشتن همسر هست، اگر میزان علاقه پایین باشه تاثیر مستقیمی بر روی رغبت زوج در تماس جنسی خواهد داشت. هرگونه مشکلی که برای زوج مشغله ذهنی ایجاد کنه مانند مشکلات اجتماعی، اقتصادی و یا دعواهای خانوادگی باعث بروز مشکل در تمایلات جنسی خواهد شد. داشتن روابط صلح آمیز راه حل خیلی از مشکلات خواهد بود.

عاملی دیگه باعث پایین آمدن شدید تمایلات جنسی میشه مشکلات فیزیکی است مانند بیماریهای دیابت، سل و هر چیزی که جسم را به خودش مشغول بکنه و یا درمانهایی که تاثیر بگزاره بروی سیتمهای هرمونی بدن

کنترل

[0] صندوق پستی

[#] صفحه بعدی

[*] صفحه قبلی

Go to full version