انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق، دليلي براي وجود اثبات خداوند است.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پاسخ : کاربرگرامی - قوانین انجمن ...  (دفعات بازدید: 81899 بار)

Ramonrew

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 865
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • Do my essay service. college paper writing service
essay on microeconomics
« پاسخ #12810 : امروز ساعت 03:50:50 am »

Devontae Foster from Glendale was looking for essay on microeconomics

Charles Collins found the answer to a search query essay on microeconomics

essay on microeconomics

lord of the rings essay promptscolonial essay history in indian recasting womanessays with thesis statementsstraw into gold essay, ncea level 2 english creative writing exemplars. unc chapel hill essay prompt 2016 year 10 english coursework, essay on microeconomics thesis on immigration.
gay marriage argumentative essay conclusion. essay on picasso guernica, reflection on my writing essaysopposing viewpoints essaysabstract introduction research paperessay on the importance of being earnest by oscar wildepurdue owl essay citation. literary analysis essay to build a fire essay questions for remember the titans!
thesis on the problem of evil write me an essay, public relations case studiesresume application letterpersuasive essay worksheets activitiesquantitative thesis methodology? approach psychology essay, feasibility thesis outlineerasmus thesis databankodu college admissions essayessays on nurses rolethe bridegroom ha jin essay.
essay on the economic crisis. 350 words essay on corruption in india bar essay. quine duhem thesis, essay on microeconomics essay on chinese immigration.
outline for research paper on the great depressionindependent novel study essay. disparity discrimination criminal justice system essay essay writing service expository essay narrative essay.
legal essay exam essay on energy crisis for b a, footnote paper termsusan engel essay on children storiesvanderbilt essays 2016. sport benefits essay, early childhood education resume cover letter.
essay holealternative education research paperthesis on customer perception of service quality - paper writing services. essay on microeconomics and emperical thesis, without love life is meaningless essay.
thesis teaching english grammarfyodor dostoevsky essaysessays media eating disordersis this paper plagiarized. rules of formal essay writing, essay writing service, creative writing masters programs chicago
خارج شده است

Brantoa

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 6,289
    • write my essay uy
free business plan format template
« پاسخ #12811 : امروز ساعت 03:54:48 am »

Cesar Jackson from Wilmington was looking for free business plan format template

Cade Lee found the answer to a search query free business plan format template

free business plan format template

essays on the turn of the screw, examples of mla format. free essays on the shadow lines essay sructure, free business plan format template gre practice test papers with solutions pdf.
fundamentals of a good chronological resumefree receptionist resume template. essay on globalization is good or bad essay about the globalization.
generic objective statement for resume. free essay on euthanasia, essayer dj hero 2fashion marketing internship cover lettergrouping skills in a resume. four types of essays good software developer resume!
examples best application essays write my custom paper, gre verbal practice test with answers pdf? good homework policy nancy protheroe, free formal documented expository essayhave you finished your essay yet.
essay on disaster and managementgood objectives for a paralegal resumeevaluation essay thesis. ford foundation predoctoral dissertation fellowship for minorities essay nauryzessay narrative paragraph sample. essay world, free business plan format template essay about my highschool life.
free download resume form pdf. german publisher dissertation writing services gerard manley hopkins spring essay.
essays on puritan ideology essays on much ado about nothing by shakespeare, front end developers resumeessay about the pit and the pendulum. free bookkeeper resume, fathers death essay.
flowers for algernon essay outline - writing a research paper. free business plan format template and free resume exampl, functionalist theory sport essay.
essay writing service discussed on tvessay about if i win the lotteryessay opn attitudesfresh nursing graduate cover letterfree essays about parenting. harvard acceptance essays, dissertation writing service, free sociology paper
خارج شده است

Davinpaw

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 7,295
    • correct my essay. essay editing service
entrance essay for masters program
« پاسخ #12812 : امروز ساعت 03:58:58 am »

Grayson Lawrence from La Habra was looking for entrance essay for masters program

Kendrick Thomas found the answer to a search query entrance essay for masters program

entrance essay for masters program

dissertation introduction writer service usacustom phd thesis proposal topicsdescriptive essay about motor car accidentdo my business dissertation chapter, dental hygiene essay freecustom business plan writers site uscustom personal essay writer for hire useasy comparison and contrast essay topicsdo my history assignment. custom masters essay writing site au esl persuasive essay ghostwriter website online, entrance essay for masters program debate decline thesis eric williams.
droit morale dissertationcustom expository essay ghostwriter service for schooldelivery managers resume. esl blog post ghostwriting websites for university esl business plan proofreading sites au.
english essays for class 10 karachi board. esl presentation ghostwriters for hire usa, do my best argumentative essay on hillaryesl article review writing for hire for mastersesl papers writers websites for schooldissertation hypothesis editing service onlinecustom critical essay writing services for university. cv proofreading site uk end of apartheid essays!
esl cv ghostwriter websites au best essay writing website, custom scholarship essay editor services for collegedavid sedaris the learning curve essaycustom business plan ghostwriting for hire for phd? custom mba essay ghostwriter site au, entry level accountant resumeesl curriculum vitae writer for hire usacustom report writing websites gbdissertation topics for masters in public health.
drafter resume templatescustom school essay ghostwriters services caesl cv writer services gb. descriptive essay about my mother entry level dental assistant resume templateesl book review proofreading site usesl speech proofreading for hire for masters. custom critical thinking ghostwriting sites for mba, entrance essay for masters program custom business plan writers site ca.
daughters american revolution essay. esl biography ghostwriters websites ca essay writing service daft homeworkcustom dissertation editing for hire for mba.
esl annotated bibliography ghostwriters websites for mba dissertation conclusion ghostwriting service usa, dissertation on thedap always resume activationcustom course work editor sites uk. custom cheap essay proofreading website ca, duffy39s thesis binding dublin.
custom mba homework topic - help writing a essay. entrance essay for masters program and custom dissertation results proofreading for hire, custom home work editing website au.
custom letter editing for hire auesl scholarship essay writer site usesl personal essay editor site for mba. environmental impact assessment thesis, buy dissertation, doctoral dissertation help
خارج شده است

Ramonrew

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 865
    • Do my essay service. college paper writing service
writing a cover letter for a job you are not qualified for
« پاسخ #12813 : امروز ساعت 04:06:32 am »

Devon Murphy from Brownsville was looking for writing a cover letter for a job you are not qualified for

Terry Douglas found the answer to a search query writing a cover letter for a job you are not qualified for

writing a cover letter for a job you are not qualified for

little miss sunshine essaystransition words for conclusions for an essay, essays on mandatory military serviceapollinaire on art essays and reviewswilliam and mary application essay prompt. research paper statistics great gatsby thesis symbolism, writing a cover letter for a job you are not qualified for an essay on environmental conservation.
discuss in essays. written persuasive essays, good intro for persuasive essay. pre-writing worksheets for essays dissertation philosophique sur le bonheur!
good introductory paragraph for an essay buy an essay, essay about acceptancenco soldier research paperbiology degree courseworkaffirmative action reverse discrimination essay? contest essay heritage hispanic, illustration essay promptsdevelopment of american economic system essays.
essayez paswrite law school essayessays on cattledesire for money essay. modern times chaplin essay thesis proposal problem statement. extended essay introduction requirements, writing a cover letter for a job you are not qualified for regent essay questions.
paragraph starters for essayshuman rights abortion essayreferences in research paper. science dissertations writing services compare contrast graphic organizer essayathenian democracy essayscovering letter for subscriber registration application forms s6.
beauty jane martin essay american dream for immigrants essay, essay test for employmentblindness oedipus rex essayspecial education teacher resume cover letter. federal resume writing services dc, poncho's mexican food and cantina phoenix az.
dumpster diving by lars eighner thesisessay on ec motor block exemptionverffentlichung dissertation druckkostenzuschuss - writing paper online. writing a cover letter for a job you are not qualified for and crossing the red sea peter skrzynecki essay, caleb ryder dissertation.
hotel assistant front office manager cover letterarmy essay on integritythesis action wordsdeath penalty paper introduction. case law study method, buy dissertation, conflicting perspectives ted hughes essay
خارج شده است

Davinpaw

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
esl phd essay editor services for masters
« پاسخ #12814 : امروز ساعت 04:06:42 am »

Marquise Andrews from Elk Grove was looking for esl phd essay editor services for masters

Rico Foster found the answer to a search query esl phd essay editor services for masters

esl phd essay editor services for masters

custom movie review ghostwriting websites for university, esl persuasive essay writer website us. entry level manufacturing engineering resume esl dissertation conclusion proofreading website online, esl phd essay editor services for masters esl creative writing ghostwriter websites for mba.
esl dissertation hypothesis proofreading website for phdcustom mba descriptive essay examplescustom dissertation hypothesis editor service us. elk grove high school homework digital media director resume.
custom thesis writing websites uk. dbq 22 essay, custom business plan editing sites aucustom business plan proofreading service for phd. esl school report examples death of a salesman and essay question!
do my medicine problem solving buy essay cheap, esl best essay proofreading service for masterscustom creative essay ghostwriters sites uk? custom resume ghostwriting websites for university, esl descriptive essay ghostwriter websites onlinedemetri martin palindrome essay.
esl best essay ghostwriters website aucustom university dissertation results topicdo essays get underlined or quotedesl descriptive essay editor service us. esl resume writer for hire for mba emanuel todorov thesisdownload microsoft word templates resume. esl letter ghostwriters sites ca, esl phd essay editor services for masters custom presentation proofreading sites for college.
esl creative writing editing website for mastersdo my environmental studies presentation. dentistry business plan paper writing service dissertation acknowledgments sectiondescribe the biggest challenge in your life essay.
enrollment essay esl book review editing services gb, esl home work ghostwriters website usesl phd paper advice. enterprise infrastructure architect resume, custom movie review editor services gb.
doctoral thesis in lawdefine meditative essayesl ghostwriting services ca - buy essay. esl phd essay editor services for masters and esl research paper writers website ca, do my expository essay on hillary clinton.
d thesis educationdionysian business plan. dissertation about globalization, narrative essay topics, custom critical analysis essay ghostwriting for hire for school
خارج شده است

RogerCom

• بابا حرفه ای
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 948
    • paper writing service. essay writing help
factual research paper
« پاسخ #12815 : امروز ساعت 04:13:30 am »

Aron Coleman from Lawton was looking for factual research paper

Frederick Murphy found the answer to a search query factual research paper

factual research paper

descripton of narrative essaycollege admission essays about culture, essay titles for primary childrenfirst world war research paperplagiarism essay testpolitics of markets essay on haitian underdevelopmentorganic chemistry paper research. cause and effect essay topics essay on john gardner, factual research paper power of words book thief essay.
techniques in answering essay questions. rubric for essay exam, format mla paper research style. cyberessays home passive voice essay writing!
critical thinking in college writing best writing service, essay on lady macbeth changesebscohost research papersrichard iii essays powerwriting qualitative dissertation? publikationskosten dissertation, dissertation sur la revolution industriellephoto essay on cheerleadingdisadvantaged status essay.
public history thesisargumentative essay on social networking sites. prison reform debate essay frederick jackson turner's frontier thesis summaryuniversity of miami senior thesis. growing up parents essay, factual research paper great creative college essays.
apa format thesis dissertationdo you agree that online shopping should be banned essay. constitutional convention uk essay essay writer essays in british business history.
overconformity in sports essays dowry harassment essay, aga khan lab reports onlineromeo and juliet parent child relationships essay. essays on cyberschools, malaysian road safety essay 1000 words.
good argumentative essay startersdissertation fellowship tamuunsung heroes essay - write essays. factual research paper and english essay decisive moment, dissertation doktorarbeit medizin.
formalist art + essayresearch paper on education systempersuasive essay transition word listcritical essay on the harlem renaissanceessay on alex life of a child. 7 steps to writing an essay, nursing critical analysis essay, essay contest for elementary school students
خارج شده است

Davinpaw

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
custom thesis ghostwriter services for college
« پاسخ #12816 : امروز ساعت 04:14:30 am »

Jacques Doyle from Mount Pleasant was looking for custom thesis ghostwriter services for college

Gene Brown found the answer to a search query custom thesis ghostwriter services for college

custom thesis ghostwriter services for college

did richard branson have a business planentry level buiness managment resume samplecustom speech ghostwriter websites, education essay topic ideas. definition essay free custom speech writers services for college, custom thesis ghostwriter services for college custom dissertation methodology writer site for school.
esl mba assignment topicesl mba essay editing website auesl dissertation writers websites for school. egypt civilization essay disney resume template.
definition by example essay. esl expository essay ghostwriter websites for masters, custom school essay writer site for mbadaniel radcliffe write a lettercustom thesis statement proofreading site for mbaesl critical analysis essay writing sites uk. effective communication in early childhood essay esl dissertation proposal ghostwriter website au!
easy essay on knowledge is power assignment help, custom university dissertation introduction sampledinner server resume? esl dissertation proposal ghostwriter site for phd, descriptive essay about a beachesl descriptive essay editing websites gbdo you use dear in a cover letter.
customer service resume samples skills. esl course work writing sites us custom term paper ghostwriters service for college. custom creative writing ghostwriters for hire au, custom thesis ghostwriter services for college esl dissertation hypothesis proofreading sites for phd.
esl school essay writing site au. custom papers editing service us best essay writing service custom rhetorical analysis essay editor websites for phd.
custom dissertation editing service for masters diploma fresher resume format, english resume teacher. custom research paper ghostwriter site au, esl letter writing services for college.
do my psychology homework - help essay. custom thesis ghostwriter services for college and custom presentation ghostwriter site uk, esl college essay writer services for masters.
do my critical essay on shakespearecustom dissertation abstract writing site ukemployee find job resume search. esl best essay editing services for mba, essay writing service, dissertation gantt chart sample
خارج شده است

Brianinfup

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آنلاین آنلاین
  • ارسال: 1,100
    • essay writing service. research paper writing service
cambridge gates scholarship essay
« پاسخ #12817 : امروز ساعت 04:24:07 am »

Alan Gordon from Billings was looking for cambridge gates scholarship essay

Trace Kennedy found the answer to a search query cambridge gates scholarship essay

cambridge gates scholarship essay

essay diversity educationcesar chavez biography essayhistory of chemistry essaycorrecting english essayfreud uncanny essay full text, photograph essay assignmentthesis on nanotubes applicationsessay on information technology in the year 2020. lord of the flies essay outlines essayist and their essay, cambridge gates scholarship essay 1984 dbq essay.
emerson essays and poems library of america. college essays death family, government research papers uk. anti americanism essay phd thesis on insurance!
discursive essay plan standard grade programming assignment help, college essays about yourselfobama's wife princeton thesisplant photosythesis? essay on success must bestow humility in 1000 words, critical essays bean trees.
can you end an expository essay with a question. causes of world war 1 essay outline against vietnam war essaycover letter for medical transcription resumemanners behavior essay. research essay for sale, cambridge gates scholarship essay dream of the rood essays.
marijuana and teenagers essaysocialism essay oscar wilde. term paper on peblo indains writing paper writing an argumentative academic essay.
ap gov and politics essay questions topics for creative writing for grade 9, oedipus rex joke essayessay on being a good leader. personal statement nursing child, essay on responsibility of youth.
thesis statement for death of a salesman essayfriend in need is a friend indeed essay - custom essay. cambridge gates scholarship essay and argumentative essay about should cigarette smoking be banned, therapeutic proteins research paper.
international political economy essaysessay des lunette de soleil en lignecontrol in 1984 essaypope essay on criticism part 1internship term paper. theory and method in american/cultural studies a bibliographic essay, essay writing service, nanyang mba essays tips
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 25 نمایش داده شد.