انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق با درد همراه است – چون رشد را موجب می‌شود. عشق با درد همراه است چون عشق چنین می‌طلبد. عشق با درد همراه است چون عشق دگرگون می‌کند. عشق با درد همراه است، چون در عشق از نو زاده می‌شوی.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: متن فارسی و انگلیسی سنت های دوازده گانه معتادان گمنام  (دفعات بازدید: 1530 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

تجربهء ما در معتادان گمنام نشان داده است .  1 - هر يك از اعضاي معتادان گمنام فقط جزء كوچكي از كلّ است . نتيجتاً معتادان گمنام بايد به حيّات خود ادامه دهد . والا اكثر ما يقيناً خواهيم مرد . بنابر اين منافع مشترك ما در رأس قرار دارد و رفاه فردي بلافاصله بدنبال آن قرار مي گيرد .
2 - در ارتباط گروهيء ما فقط يك مرجع نهائي وجود دارد و آن خداوند مهرباني است كه خود را دروجدان گروه بيان كند ، پيشوايان ما خدمتگزاران صادقند و حكومت نمي كنند .
3 - عضويّت ما بايد تمام افرادي را كه مبتلا به اعتياد هستند در بر گيرد ، بنابراين  به هيچ يك از كساني كه تمائل به بهبودي دارند جواب رد داده نخواهد شد و هرگز عضويّت ما به پول يا تمكّن بستگي نخواهد داشت . وقتي دو يا سه معتاد بمنظور هشياري دور هم جمع شوند ، ميتوانند خود را يك گروه معتادان گمنام بنامند ، مشروط بر آن كه بعنوان گروه به هيچ جا بستگي نداشته باشند .
4 - هر گروه در مورد مسائل مربوط بخود فقط بايد به وجدان گروه مراجعه كند و به هيچ مرجع ديگري جوابگو نباشد ، امّا در صورتيكه اين مسائل بر گروه هاي ديگر نيز تأثير بگذارد ، مشورت با آنها لازم است . هيچ كس يا گروه يا كميته ايالتي هرگز نبايد بدون مشورت با هيأت امناي كميته خدمات عمومي ، به اقدامي دست بزند كه اين اقدام تأثير مهمّي در سرنوشت معتادان گمنام داشته باشد . در مورد اين گونه مطالب منافع مشترك ما اولويت دارد .
5 - هر گروه معتادان گمنام بايد موجوديّت روحاني داشته باشد و تنها هدفش رساندن پيام خود به معتادان دردمند باشد .
6 - مسائل مالي ، ملكي و مرجعيّت بآساني ممكن است ما را از هدف روحاني و اصليء خود منحرف كند ، بنابراين بنظرما هر ملك قابل ملاحظه اي كه واقعاً مورد نياز باشد ، بايد بطور مجزّا بثبت برسد و اداره شود ، تا بدين ترتيب مسائل مالي از روحاني جدا باشد. گروه هاي معتادان گمنام هرگز نبايد وارد هيچ كار تجارتي شوند و اماكن مورد استفاده معتادان گمنام ،مانند كلوپها و بيمارستانهائيكه نياز به محلّ و مديريّت دارند ، بايد جداگانه اداره شوند تا گروه بتواند آزادانه و بدون تعهد در صورت لزوم با آنها قطع رابطه كند . اين گونه مؤسسات نبايد از نام معتادان گمنام استفاده كنند و ادارهء آنها بايد فقط در مسئوليّت كساني باشد كه از نظر مالي مؤسسات مذكور را تأمين ميكنند . براي كلوپها معمولاً مديرانيكه عضو معتادين گمنام هستند ترجيح داده مي شوند ، امّا بيمارستانها و مكانهاي بازسازي بايد كاملاً از معتادان گمنام مجزا باشند و تحت نظر پزشكي اداره شوند . با آنكه گروههاي معتادان گمنام ميتوانند با هركس همكاري كنند ، امّا اين همكاري هرگز نبايد بطور مستقيم به حدّ بستگي و يا تأئيد برسد . گروه هاي معتادان گمنام هرگز نبايد خود را به هيچ چيز وابسته كنند .
7 - گروه هاي معتادان گمنام بايد كاملاً خود كفا باشند و فقط از طريق كمك داوطلبانه اعضاي خود تأمين شوند . بنظر ما همه گروهها ، بايد هر چه زودتر خود را باين هدف برسانند . جمع آوري هرگونه اعانات خارجي چه از طريق گروه ها ، كلوپها ، بيمارستانها و يا مؤسسات ديگر با استفاده از نام معتادان گمنام بسيار خطرناك است . قبول كردن پيشكش هاي بزرگ و هرگونه اعانه اي كه نوعي تعهد بدنبال داشته باشد عاقلانه نيست . اگر موجوديهاي مالي معتادان گمنام ، بدون هدف مشخصي رويهم انباشته شود و مقدار آن از ذخيره معيّني بالاتر رود باعث نگراني ما ميشود . تجربه بارها به ما نشان داده است كه هيچ چيز باندازهء كشمكش هاي مالي و مرجعيّت نميتواند ميراث روحاني ما را به خطر اندازد .
8 - معتادان گمنام بايد براي هميشه غير حرفه اي باقي بمانند . مفهوم حرفه اي از نظر ما مددكاري يا مشاوره با معتادين در مقابل پول و يا بعنوان شغل است . امّا ما ميتوانيم معتادين را استخدام كنيم تا همان خدماتي را انجام دهند كه در صورت نبودن آنها به غير معتادين واگذار ميشود . براي اين گونه خدمات مخصوص ميتوان حقوق مناسب پرداخت كرد ، امّا براي كار دوازدهم قدم معمولي ، هرگز نميتوان مزدي پرداخت .
9 - هر گروه معتادان گمنام به حداقل تشكيلات و سازمان نياز دارد و بهتر است رهبريء گروه بين اعضإ در گردش باشد . گروههاي بزرگ ميتوانند منشي انتخاب كنند . گروههاي بزرگتري هم كه در مناطق پر جمعيّت هستند ميتوانند دفتر مركزي يا دفتر ارتباطات تشكيل دهند . براي اين گونه دفاتر معمولاً يك منشي تمام وقت استخدام ميكنند . هئيت امناي مركز خدمات عمومي ما در واقع كميته خدمات عمومي   معتادان گمنام هستند . آنها نگهبانان سنّّت هاي معتادان گمنام و دريافت كنندگان اعانات داوطلبانهء ما  ميباشند ،از طريق اين اعانات مخارج دفتر خدمات عموميء معتادان گمنام تأمين ميشود . كميته هئات امنااز طرف گروهها اجازه دارد روابط عموميء ما را در مجموع اداره كند و تماميّت و كمال مجلّه اصليء جمعيّت ما را تضمين نمايد . آرمان تماميء اين نمايندگي ها خدمت است و خدمتگزاران مورد اعتماد و با تجربهء ما در واقع پيشوايان حقيقيء ما هستند . آنها از سمت هاي خود بعنوان پايگاه مرجعيّت استفاده نميكنند آنها حكومت نمي كنند و كليد ثمر بخشيء آن احترام به هستي است .
10 - گروهها و يا اعضاي آنها بطريقي كه جمعيّت معتادان گمنام درگير شود هرگز نبايد هيچ عقيده اي در مورد مسائل بحث انگيز خارجي ابراز كنند . بخصوص در مسائل سياسي، مسائل مربوط به موّاد (  تخديري ، سكر آور ، روان گردان ) و فرقه هاي مذهبي ، گروههاي معتادان گمنام با هيچكس هيچگونه مخالفتي ندارند و در مورد اين گونه مسائل نميتوانند هيچگونه عقيده اي ابراز كنند .
11 - برخورد اجتماعيء ما در سطح عمومي بايد با رعايت گمناميء شخصي همراه باشد . بنظر ما اعضاي معتادان گمنام بايد از تبليغات پر سروصدا پرهيز كنند . اسامي و تصاوير ما بعنوان اعضإ معتادان گمنام نبايد از راديو يا فيلم پخش شود . و يا در روزنامه و امثال آن به چاپ برسد . روابط عموميء ما بايد بنا بر اصل جاذبه باشد نه تبليغ . ما هرگز نياز به تعريف از خود نداريم و بهتر است بگذاريم دوستانمان ما را توصيه كنند .
12 - ما اعضاي معتادان گمنام اعتقاد داريم اصل گمنامي از لحاظ روحاني اهميّت فراواني دارد و ياد آور آن است كه اصول اخلاقي را به غرائض شخصي ترجيح  دهيم . فروتنيء واقعي را در زندگيء خود حقيقتاً رعايت كنيم و هميشه مراقب باشيم كه محبّت هاي بزرگي كه شامل حالمان شده است باعث ضايع شدنمان نشود و تا ابد در حالت شكر گذاري از آفريدگار خود باقي بمانيم .
 
     
 
Twelve Traditions of Narcotics
Anonymous
  "We keep what we have only with vigilance and just as freedom for the individual comes from the Twelve Steps so freedom for the groups depends on knowledge of our Traditions. As long as the ties that bind us together are stronger than those that would tear us apart, all will be well."  When our Traditions are violated, the special love that powers this Fellowship cannot flow. When we feel hatred or tension, a quick look to the Traditions can sometimes identify the cause. Imposing one's will on another in the grip of a powerful emotion is likely to be faulty in some important regards. Best to pray. Spiritual strength is usually accompanied by a sense of calm. More than most people, we need to remind ourselves that God is the real worker of miracles here. At best, we are but instruments of our Higher Power. Seeing the Fellowship as the extension of some officialdom beyond what each of us carries in our hearts is a threat to our freedom. We put recovery and our spiritual needs first. We can tell if something is right or not by looking into our heart. Narcotics Anonymous is the spiritual moment that an addict discovers within themselves the strength to stay clean one more day. When we share this with even one other addict, we activate something we call Narcotics Anonymous. This moment is what we share together in recovery and it is the heart of our program.
 
 
  1. Our common welfare should come first; personal recovery depends on NA unity.
2. For our Group purpose there is but one ultimate authority - a loving God as He may express Himself in our Group conscience, our leaders are but trusted servants, they do not govern.
3. The only requirement for membership is a desire to stop using.
4. Each Group should be autonomous, except in matters affecting other Groups, or NA, as a whole.
5. Each Group has but one primary purpose--to carry the message to the addict who still suffers.
6. An NA Group ought never endorse, finance or lend the NA name to any related facility or outside enterprise, lest problems of money, property or prestige divert us from our primary purpose.
7. Every NA Group ought to be fully self-supporting, declining outside contributions.
8. Narcotics Anonymous should remain forever nonprofessional, but our Service Centers may employ special workers.
9. NA, as such, ought never be organized; but we may create service boards or committees directly responsible to those they serve.
10. NA has no opinion on outside issues; hence, the NA name ought never be drawn into public controversy.
11. Our public relations policy is based on attraction rather than promotion; we need always maintain personal anonymity at the level of press, radio and films.
  12. Anonymity is the spiritual foundation of all our Traditions, ever reminding us to place principles before personalities.   Recovery is an adaptation we make to the reality of our addiction. Recovery has to be learned and doesn't come easily. To protect the groups, whose primary purpose is to carry our message, we have evolved certain customs and ways of doing things that satisfy both our individual need to deal with life on life's terms while carrying a spiritual message. To succeed as a Fellowship we seek to avoid the entanglements that plague countless organizations and structured programs. We keep it simple not because it is easy but because that’s what works best for many people. The atmosphere of recovery is too important to leave to chance. Newer members have to learn how we invoke and maintain the caring yet sensible mood that prevails where the NA spirit is strong and attractive. Too often, where we have grown too far too fast, we have lost this special quality and our meetings and our message suffered. We learn again and again to put our recovery first, as members and as groups.
Traditions characterize a spiritually fit group of recovering addicts who find recovery in Narcotics Anonymous. When Traditions are violated, we have learned that fear has in some way gained a foothold. These fears justify wrongdoings. The only other possibility is simple ignorance. Violating traditions hurts the people involved. The fear makes it seem reasonable and proper for those doing the hurting to feel justified despite the evidence of their eyes and ears. This may be the essence of our insanity, not believing our own witness. If other members are hurting or behaving badly, they need extra love. If we are the ones who care, we are the ones who must pray for the extra grace and opportunity to help them in their difficulty. Newcomers are watchful and they can catch flaws in old-timers as quick as some of our NA scholars can spot a Tradition violation. "If it ain't practical, it ain't spiritual" is an old NA saying that shows how we deal with a good idea if it doesn't appear to be working. To retain a place in the NA program, everything spoken or written must prove its usefulness in the recovery arena. If love and caring are in evidence on the surface, it may indicate love and caring below the surface. If hatred and anger are on the surface, we may need to pray or meditate. If we can't do this, it’s a good sign that our spiritual condition is broken and must be regained before we can go on to anything else.
We do this by going to our sponsor and home group and admitting our need for help. We try to recall what we did as newcomers to get back in touch with the basics that worked for us before we knew what living clean was all about. As we recover from our obstinate opinions, we regain flexibility and spiritual balance. Solutions begin to appear and again we realize that we are safe in recovery. We need to instruct each other in the Traditions. Sometimes we tell the newcomers to only focus on the Steps. However, for someone who is suspicious of the program and uneducated in being a part of a functional group, learning about the Traditions provides relief. Our Traditions give us information about our structure and explain the guidelines to principled behavior. We are careful to avoid using our knowledge of the traditions as rules for others. The usefulness of the Traditions is in learning to guide ourselves and make the right decision for the right reason. We can share our feelings and experiences with others without seeking to dominate or control. Because recovery is an inside job, the principles of the Traditions deal with the outside issues. They help us find ways to be useful as instruments of a loving God and avoid conflicts with others.
Anonymity helps us look at the reality of a thing instead of the labels. So much in life comes to us promising one thing and delivering another. Authentic and real, life presents itself to us as it is. The trick is in being of sound mind and being able to believe the evidence of our senses. Since we are anonymous, we go by self-evident truth rather and authoritative truth. It is what happens and not just who did it. Traditions describe a reality. Awareness of this reality allows a group to relate to other groups effectively and maintain good relations within the group. When we say, "It's good enough" too often, we'll come up short in our Traditions. While Tradition violations may be hard to see at the time, the results are visible when a group becomes dispirited. When a group loses its spirit, no one feels like doing anything to help the group. Words are not kept. If you miss a meeting, you feel like, "So what..."
Due to the nature of our illness, we need special rules to underlie our meetings and services. These rules are implicit in our Traditions and enable the principles of our Steps to be applied more consistently. The first rule is to not allow ourselves to be divided by apparent differences against our many real similarities. We identify these similarities and let go of comparisons that would emphasize our differences. The second is to share what we feel from our higher power when considering or discussing what we do in NA. The third is to include the members of NA by open information and direct participation in any process having to do with NA. Personal commitment in these areas alone will eliminate many of the problems that seem insolvable once they get started. People feel left out, fear is generated, facts get distorted and soon we are at war with our brothers and sisters. We learn to treasure certain values. Among these values are:
 
 
 
  1. Trust bonding addict to addict.
2. Loyalty: Acts of contribution and protection.
3. Submission to the Spiritual Life
4. Courage to Change
5. Caring and Sharing
6. Spiritual Humility
7. Courage to Try
8. Sincerity: Honest Intentions
9. Integrity: Honest Actions
10. Perseverance and Good Faith
11. Conscious Contact with our Higher Power
12. Living Clean
  Vigilance is paying attention to what is going around you and accepting responsibility for your part in everything. This does not mean that, for example, if someone talks too long in a meeting, then you interrupt them immediately. Show a little compassion. Our rooms are full of people who used to talk too long. We may learn to pause and consider why it's such a big deal. Ask yourself questions, like: "Why do I care? What is he doing that annoys me, and what do I do that is like that? Do I feel I am a failure if someone in my proximity doesn't do well or as much as I expect of him? Do his shortcomings really reflect on the me or the group?" It is our experience that we have trouble accepting in others the aspects of our character that we are unwilling to accept or change for ourselves. Further, when we accept or change those aspects of our character, we will likely become detached or uninterested in those who display those aspects - unless they want help or are sharing their experience with us (this is when fellowship outside the rooms comes in handy).
 
 
  A member shares, "For example, my issue with gossip is not that it violates the last tradition; it is that I can't stand it when people try to con me or get the facts wrong. (I hate it when people con me because I was such a con - and I was so good at it. When people don't do it well, I want to challenge them to one more round of 'The Game' so I can show them that I will win. Fact is, I lost the last few rounds...) I also get very annoyed when people call me up to bitch at me for something I didn't do - and won't accept that someone lied to them about what happened or didn't have all the facts so that they jumped to the wrong conclusion. In my recovery, people stopped gossiping around me when I stopped judging other people and when I stopped talking with anyone but the person I was trying to learn about. I know that people still gossip about me, but it doesn't bother me. All of my friends know they can tell me about myself to my face or can disagree (because they have). I have learned along the way to say, 'I was wrong' and 'I don't know' and 'you'll have to ask him.' Anyone who is not involved in my life and anyone who bases what they think about me on the past is dealing with the disease - theirs and mine. I have changed. If they judge me without the facts or stay away because they are afraid to talk to me, they are limiting themselves - not me. I will continue to recover (grow and change) in the atmosphere of love and acceptance that my home group gives me because of who I am, not in spite of who I am. Yet, the first step is that I have to accept who I am. I have to admit it, accept it, ask for help if I want to change it, and move on through life.
"A key thing here is that not all the things that people say and not all the things I have trouble accepting are 'defects,' 'shortcomings,' or 'bad.' I have had more trouble accepting that I am lovable than any other aspect of my existence. Similarly, I had a lot of trouble accepting that I have a good sense of humor; I am sweet (I still don't know what that means, but I've accepted it), I am attractive, and that I am an aggressive, powerful, intelligent, well-educated, well-bred woman. Most of those things have been pretty obvious to everyone I've ever known in my life, but, by the time I got clean, I was ready to club anyone who dared mention any of it. I was angry, serious (check Webster for the definition of 'sober'), scowling, dressed in drab clothes that would hide an evidence of gender, self-effacing and actively doing anything else that would convince any sane person to avoid trying to deal with me. The contradiction was obvious and off-putting. Fortunately, I found NA, where they recognized me as one of their own, and I found a way to change. For me, it wasn't enough to quit using. If I was going to be the same person, I would have kept using. It was the loneliness and the depression that drove me to change and recover, not the need to be acceptable to the courts or to my family. A major portion of my recovery has been based on stubborn (read 'vigilant'). I kept coming back and kept working on myself. When people pissed me off or I couldn't deal with something in my life, I'd search the Basic Text for clues to the path of change. When people did things to hurt me (it wasn't all self-inflicted pain), I re-examined my role; for example, I learned to pay attention to what attracted me to men and realized that the key aspect of character that I found (past tense) attractive (read sexy) was street smarts: power, violence, and manipulation. If he could make me believe anything, then I would get involved because I thought 'you're special,' when directed to me, would always be a lie. Eventually, as I learned what about me was special, I became less interested in men who lie well and became more interested in men who share the interests and qualities I enjoy. Another aspect of vigilance has to do with the typical addict's difficulty with accepting the positive or productive. Normally, 'we keep what we have only with vigilance' is interpreted to mean that we must be cautious and wary, policing meetings, and service committees, and slapping the hands of those who stray outside the guidelines. A more positive interpretation is to find the meeting that is warm, loving, and where people are changing -- and support their group.
"In my recovery, I have joined groups with the intent of 'saving' or fixing' by making sure the traditions are followed, getting only 'good' speakers, and drafting friends to attend by constantly reminding them of the meeting's lack of support. Those meetings didn't change much and neither did I. I found my Home Group when I'd missed the meeting, and two other addicts asked where I had been. They said they missed me. I decided to change my Home Group. When I told my old group, they complained because they had just spent money on my anniversary cake. (Guilt, shame, blame, judging, manipulation, and moralizing didn't get us much when we were on the streets - it won't get us much in the rooms either.) My 'new' Home Group consisted of me and one other addict who joined at about the same time. The people who had missed me relapsed and disappeared for a while. The two of us held every position, everything got done, and we didn't announce anything about lack of support during other meetings. We did invite sponsees to join our meeting. We did welcome newcomers and made sure they had phone numbers. We did make plenty of coffee and spent a lot of time outside the meeting sharing our recovery with each other and anyone else who wanted to join in. Anyone who bitched about how it 'should' be done was invited to accept responsibility for service in that vein, and we patiently (read quietly and gently) supported them as they learned or when they disappeared for a while. We did love and accept each other.
"Vigilance is as much about attraction, loving and caring, as it is about strength and persistence. Our Home Group one year later had about 15 members, with at least 8 present for any given group conscience. In my personal recovery, when I see someone who has something I want, the first things I do are introduce myself and tell them what I see. If they seem open to sharing what they have (they may be defensive, if they haven't yet accepted their positive qualities), then I ask for their phone number and when we might be able to spend some time. I ask direct questions and about specific things, like: How do you keep from acting out when you're so horny that you can't see straight? (Don’t be around members of the opposite s..e..x, be honest and share about it, accept that it's ok, get lots of hugs from everybody, look for other things that might be triggering me to act out with a 'fix'). I don't expect them to read my mind, explain to them everything I know and have done about the issue (because if they have what I want, they'll know, and I'll bore them to tears.) I don't argue with them. I don't get angry with them for being happy, joyous and free - or in a healthy relationship, or working a great job, or whatever. Another way to be vigilant is to read everything about NA that you can get your hands on -- and read it again. I still often see things in the Basic Text that I didn't see before. And I may find some answers in a service manual or another addict's sharing in writing that I wasn't even aware I needed. In regard to personal issues, I check with my sponsor, read, and share at meetings. If that doesn't bring me peace, I write about it. THEN I start calling everyone and babbling. (Of course, I learned this from trying to do it in opposite order for a few years.)
"In service, I searched for answers to current service issues by studying the Traditions. Next, I ask for help from others who have gone before me, and try out what I've learned. Thing is, by then, I'm usually enthusiastic enough to have a lot of energy to the work, and I've attracted a few other addicts who want to help. I've learned that 'should' and 'could' mean it's not time or it's not necessary. 'It should be this way' or 'they could have' is blaming and judging. This is not vigilance rather it is blaming and judging. People do what they can and learn lessons by scraping their knees and elbows. They have to suffer if they want to suffer - trying to get in the middle of it means I'll probably suffer too. Yet, vigilance (and loving) means I will be watching, on the ready, and taking the first opportunity to help when they are ready to accept help."
  We know that addicts will test our love and spiritual strength. We also know that many addicts who haven’t reached the same level of desire will exercise their pain within our ranks. It is up to the members with the desire for recovery and the ability to admit the need for help to provide the strength and love required in order for the recovery process to work. It is easy to underestimate the experience and courage we have developed as a Fellowship. Many people think spiritual principles are just words on a page, meant to sound good without practical value or useful application. Nothing could be further from the truth. The truth we share has withstood all the assaults the disease of addiction could throw at us.
While we come from all backgrounds, we have in common our pain, despair and hopelessness. What holds us together is our common desire for recovery. Narcotics Anonymous is the applied love, experience and hope of a Fellowship that has been succeeding against all odds while the disease of addiction rages and tears apart any who fall into fear, disbelief or manipulation. Our honesty is no luxury - it is a necessity. Those who abandon the Traditions, abandon themselves from the help that gives them a new life on a daily basis. Reality enforces the Traditions in terms of the way things are. Many come to get clean in NA. We have found a place for every addict with a sincere desire for recovery. Sometimes very damaged and disadvantaged addicts are able to achieve ongoing recovery while others better educated and smarter in ways are unable to make their surrender. There is no way for the program to work for us unless we want it to work. The openness of our hearts to change is controlled by our desire and others respond to our need on an instinctual level. They help provide whatever they can to help someone who is honest about their need, willing to try what works for others and open-minded enough to listen to our message. We need all the help we can get. Usually our need for help is to deal with life as things begin to get better for us. We have become so good at dealing with disaster, we have to learn and relearn to function in everyday reality. Many of us continue to create trouble in our lives long after the drugs are removed. These are the reasons we cannot drift of into a dream of normalcy and have to arrange to offset our fear and disbelief everyday.
Our emphasis on giving, service, and helping others points us in the direction we usually need to grow towards. It makes us open to change by giving us first hand experience of help roles and that makes it easier for us to accept help from others. When we give a lot, we are more open to receive. It is easier to believe there are no 'strings' attached to help we receive in recovery when we realize we are giving selflessly. Our meetings are learning centers where we model what we have learned and practice being our real selves in the company of others who have our disability and will help us reach the goals we set for ourselves. To a great extent, our Traditions control the social and spiritual rules that govern group behavior and make our special way of life possible. It is not that we are against individualism; we have learned that our individual breakthroughs need to be constantly shared and processed by our friends in recovery to maintain the spiritual support we need as we grow. Getting out of touch cuts our lifeline. If we can pray and meditate, we can pray to be used as instruments and await the strength and guidance that always comes when we pray for it.
   
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,469
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,469
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
خارج شده است
 

این صفحه در 0.125 ثانیه 26 نمایش داده شد.