انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مذهب برای کسانی است که نم یخواهند به جهنم بروند
ولی اصول روحانی برای کسانی است که تازه از جهنم برگشته اند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و پانزدهم  (دفعات بازدید: 18679 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

جایزه لاسکر
The Lasker A Ward
            در سال 1951 جایزه لاسکر به جمعیت الکلی های گمنام داده شده ، خلاصه ای از مطالب درج شده در اعطای نامه مذکور را در زیر بر نظرتان می رسانیم .
            " بدینوسیله انجمن سلامتی جامعه آمریکا ، جایزه سال 1951 گروه لاسکر را به الکلی های گمنام اهدا می کند . این جایزه بخاطر قدر دانی از روش منحصر به فرد و موفق شما در برخورد با یک مشکل عمومی و اجتماعی قدیمی بنام الکلیسم بشما تعلق می گیرد . تاکید شما بر اینکه الکلیسم یک بیماری است ، آن لکه اجتماعی را که بدامن الکلیسم وارد شده است پاک می کند . شاید روزی تاریخ نویسان از الکلی های گمنام به عنوان یک پدیده بزرگ پیشرفت اجتماعی یاد کنند ، پدیده ای که یک وسیله جدید برای خدمت به اجتماع عرضه کرده است ، وسیله درمانی تازه ایکه بر پایه همبستگی در ابتلا به یک بیماری مشترک بنا شده است و در بهبودی بسیاری از امراض دیگر بشر نیز می تواند موثر واقع شود ."
.
.(215)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
Rain in March, listen to the voices of flowers
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 11:09:35 am »

spring day in March, Shan Handai, the green water. Listen to the joys of Spring Lake dike field, willow qingyang. Would like to gently near, the lustful germinating in the floral concusses to open, will be lonely when you are sad hanging on the branches, let you listen I at heart in the flowers of the notes.
 relies on the bar listening fireworks rain,sac goyard pas cher, far see green grass. By spring nongyi Sheng, listen to the voices of flowers, the flower aroma body smell, feel the spring fluctuation life vigor.
 may March, Jiangnan Spring, Cui ang flowers, branches and flowers swing drag, I seem to see you in the spring in the other. Peered over the edge, like a peach blossom face, Li Yusi hand, such as Liu frivolous, spring like gentle,, in the spring flower in full bloom. The blink of an eye, you turn into a flower floating into my nostrils, gently stick in my heart.
 March south of the Yangtze River, rain gently, the peach blossom falls, lotus pond and willow. Look at the beautiful mountains and rivers, the smell of garden flowers. Listen to the night of rain, the Green Castle Peak water, warm spring day, wake up all everythings.
< p > today, I put to miss you flying in the flowers, the hearts of love for you, spectrum a song of love lyrics, and the voices of flowers,golden goose saldi, gently singing. Time gradually, if you spend together with the sea drift away, stretched out his hands, to keep this March, the permanent hope.
 in March, spring such as silk, silk buckle. The spring breeze tenderness,golden goose outlet, love open the tree. Is the spring from the cold winter, spring rain is moist and dry land, is the spring breeze willow green peach powder.
 cool breeze >
 Xiao night attic rain, spring flower in the morning. In solitude,chaussure air jordan pas cher, the head at the station of the flowers of your shadow, silently staring quietly to the amount.
 March rain smoke wind gently, originality of March, embroidered a grass, cut trees and branches.
 you with the spring, her shoulders amidst the veil, holding a bunch of beautiful and sunny,tn requin pas cher, I remove the winter left desolate. Your summer passion to our spring arms open, with autumn thoughts the mind sees sustenance, winter dreams and entrusted in is the flowers bloom.
 yesterday I stood at the end of the loneliness, see everywhere desolate, no cry sad heart in cold season leaves. Only a blink of an eye,air jordan pas cher, the spring breeze Fuguo cold branches, flowers will in the rain run education, germination incubation, hearts are a wonderful dream.
 night rain, forced open the tree and peach, spring night, sowing green in the trials of a long journey. The Pan American spring tide surging heart, like a flower bud and hope. Yamahana brilliant, keep quiet time of circulation, the depths of the Acacia love, along a paved road sprinkling petals, in a season of flowers keep quiet, lingering affection in the spring flowing.
< p > Mo negative this spring beauties, to hold a wisp of yesterday's attachment, under the peach and plum trees, with the voices of flowers to open the thoughts of the gate.
< p > yesterday still wandering in silence and sorrow of the winter and spring night, blow a desolate, night of spring rain, moisten the heart. I love peaches and plums, covered with branches, let love flowers floating in the spring.
To
Related Articles:

There's al

I'm fine,

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

dfter2x2er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 12
    • bcd855
Millennium - the _822
« پاسخ #2 : 07 آوریل 2016، 04:41:08 pm »

But Wangbodang may not have such good luck. "Bodang, Li Mi is really not God, why don't you consider together to Qin Wang Yangming's philosophy,chaussure air jordan soldes, at least we brothers were still together,golden goose outlet, each other can have a care." Qinqiong and limi no friendship, but Wang bodang in wagangzhai worked for so long, each have a righteous brothers,chaussure louboutin pas cher, Qin Qiong can not sit idly by and watch Wang bodang was killed. Qinqiong seems, Li Jiancheng was ten years old can take a innocent and lovely smiling face murder, no human nature, but in the eyes of Li Rongrong, lijiancheng however is always the wearing a dress it is life and death refused to go out,hogan outlet, but as long as heard brother cry, will regardless of whether ran out to coax his awkward child. Since it has been eyeing Li Jiancheng the, qinqiong can only send hope to Li Jiancheng to Li Shimin's feelings, and is still a little time, in order to avoid Li Jiancheng persecution, in addition to take Li Shimin backer, Qin Qiong also not other way. Wang Bodang shook his head gently and calmly said goodbye to his brothers. His feelings of limi never not a courtier to King's loyalty, this feeling, other people don't understand, he never expect someone to understand, just want to make this can not be known the feelings deep in the heart, has been brought to the afterlife. The author wants to say words:], chapter 53 foreordained the Li Jiancheng summoned Wang bodang instead of Orient House, but his eldest daughter Li Wanyan bedroom house Zhaoyang palace. The name is Li mi Tang princes,hogan sito ufficiale, but is in fact a wayside, but also as valuable Luo yi. Palace people all know limi said bluntly, is under house arrest, prisoner, incidentally to Wang bodang also not very seriously, Zhaoyang ectopic Porter Chamberlain did not even bother to give Wang bodang bulletin, refers to a road, let him for the past. Wang Bodang also really himself in the past, while walking, while surprised at their own ability to adapt,tn homme pas cher. A few months ago, he still Xiwei Wagang under one million people on the prime minister, now casually a guard soldier dare bossing him around, he didn't even think too much to bear. As long as Li Mi had good, Wang bodang what can endure,hogan outlet, just not arrogant limi can stand Li Yuan so despise what time. Afternoon sun shone between heaven and a piece of dazzling golden yellow, warm air tipsy, surrounded by an entourage, maids are not, the Zhao Sun Palace are quiet unusually, presumably the princess in the nap. Wang bodang was afraid of waking sleeping beauty of small, intentionally put a light step, not to find someone to ask, listening heard Li Jiancheng's voice coming from a room, gently humming a song, gentle, soft voice like a quilt will be wrapped in the people, encouraging people to sleep. Li Jiancheng is not a good man, and he never cared to be a good man in the eyes of the world, but he is definitely a good husband and a good father. Li Yuan, when the emperor, the first thing is the expansion of the harem, Li Shimin and Li Yuanji their wives and concubines, with the exception of Li Jiancheng remained loyal to the old yellow beads princess a, harm Tanggong to know how much I want to climb a prince of the longchuang Yibudengtian maid in waiting to crush the silver fangs. Even if your prince, Li Jiancheng's role in front of the children forever is only "father", in the Orient House can often see his royal highness prince to,bottes ugg france.Related Articles:

Do an apri

One life i

Snow ink heart thousand.

Lost in the distance, are zhichitianya. Red leaves, fat Ya thin, crazy talk, if I love, I love you, for the smile, if I can, but loneliness accompanied by a shadow of Acacia, writing a reincarnation of the legendary beauty, then gave me a grave security Naixin, I the nickname, leaving tombstone graves hung remember every Qingming, paper money, so leave silently. Frozen three thousand years of Yi Yan, frozen 5000 miss.
خارج شده است

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
    • pqr307
Mood time composition 700 words _3
« پاسخ #3 : 09 آوریل 2016، 08:18:59 pm »

life, there are several stages, each stage of the people will have different responsibilities.
 morning, after the sun and into the sunset, night, and consumed everything. One day. Our mood for love, will eventually become the past.
 sunset twilight infinite good, crazy play the beautiful young......
We watched the rising sun
< p > campus, wind in the classmate hair, blowing students laughing, I looked at grade students and their 4 months to the end of middle school life, campus wind, blow their young young. Every time I came back to the classroom class will be after school that always crowded canteen will, from time to time to see those always skipped classes,louboutin soldes, poly together do not know what the students chat. They, the majority of students, but lost their own thing, they do not know how the future will be rough, perhaps they will be lucky, but some people will be lucky for a lifetime? Classroom, the teacher in the above lectures, but I saw many students had a dream will Zhou, a hall class, their unexamined ran outside and laughter. I was walking in the corridors of the old, looking ahead, the first day of the little friends you chase me I chase you, under the shadow of the sun mottled with their lively figure. Sometimes, I want to return to the first day of worry.
 in the mood for love, what did you leave?
 youth, rich and colorful.
 sunset twilight infinite good, crazy play the wonderful boy >
 I'm leaning against the old tree in the corner, thinking about the future. Childhood, I left my innocence, leaving laughter. When I was in primary school,chaussure louboutin pas cher, I left the sound of reading, leaving a picture of gold award. 14 years old, I am now the responsibility of what is it? Dead reading? Game? Dress up? Love? I don't think this is the only one. In the mood for love, should be hard to learn, not dead reading, reading books, this will only lose the wonderful life. Love yourself, cherish own beauty and innocence, love your body. Games necessarily need, after all, people are vulnerable, not little game to soothe the mind, will collapse, when we are not from the simple pretend began? About love, I only know that people love only once, premature flowering will only be premature.
 my mood for love,golden goose sneakers, will leave no regrets. What about your youth? Ask yourself what you will leave?
 youth, no rules. Progressive, progressive, the pursuit of excellence, never satisfied is the best interpretation of your.
< p > youth, you are in the spring green, to disperse the winter,hogan rebel outlet, dress up the earth,air jordan pas cher, give people bring warmth and hope; youth, you are the sunshine of autumn day, clear bright, passionate, give people bring the joy of harvest and; youth, you are brilliant smiling faces of the children, unrestrained, free, secure, bring people joy and vitality,golden goose outlet, youth,air max pas cher, you are forever to the old mentality, "old Zhijian" faith to the people bring happiness and eternal; youth, you are men's soccer kick into the "World Cup" crazy,hogan sito ufficiale, I'm cheering to Beijing's successful Olympic bid, you are advancing with the times, towards the footsteps of a well-off society in an all-round way.
Related Articles:

Moving scene composition _3

So good about _1 Education

Three grade composition do ho

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Tianmenshan Mountain Binglinghua
« پاسخ #4 : 12 آوریل 2016، 11:11:58 pm »

had heard of Binglinghua on Tianmenshan Mountain is a must, but to people who can see.
HTML template on Tianmenshan Mountain Binglinghua
 same >
 car look, white cliff fade frost, with more upward,hogan outlet, frost also gradually increased.
 on the road is also a knot of ice, like a pulley on the shoes, a careless to give you a slip. We are excited like a full of innocence of the children, towards the mountain, against the gods of heaven cried out with a loud voice, shouts resounded through the sky. Friends in Zhangjiajie life for decades, before and have never seen anything so grand icicle, hill and dale, good fortune, good fortune. We chose to put a foot bow, lest these beautiful flowers break,scarpe hogan outlet, this is heaven decorations ah.
 under the cable car, as if standing on the edge of the season. Ho, the tree is full of thick layer of ice, a wide range, as the tree opened flowers, each petal flower is mountain fresh wash, colorless crystals in the tree in, long leaves, slightly curled petals, like the little girl crystal ornaments hanging on the branches,air max tn pas cher, let mountain forest embellished with silver white shy. Through the winter of light and shadow, only to see a vast expanse of whiteness, I seemed to hear ice edge tree flowers and a silver bells, so holy world pass Gospel nature. I am pleased with his tongue, aware of the lost beauty, we took photos with their camera. Although quite a lot of precious trees on the mountain, but all of them are beautiful Binglinghua cover.
About ten minutes walk
< p > to Zhangjiajie on the morning of the second day, good weather for a winter sun Zade, friends to the hotel to pick us up and said look through Tianmen Mountain National Forest Park. We are not the first time to go to Zhangjiajie, Zhangjiajie,louboutin pas cher, most of the attractions have long appreciated, but really did not go to Tianmenshan Mountain. This time we travel to Zhangjiajie, mainly is soliciting contributions, distribution, and grassroots writers exchange, according to the local friends of the argument is grounded. Since my friend is so kind, we have to go with the Lord.
 friend is a special status of the people, he holds the documents let us all the way light. Tianmenshan Mountain high altitude, in the city of Zhangjiajie is not looking to the car, carrying us at the top. Sitting on a cable car,hogan outlet online, cableway at end with heaven, one end is connected to ground, this is a way to heaven. As the car rose higher and higher, overlooking the green vegetation found below,golden goose scarpe, winding road, Huang Bai, hunting and. I thought, if sitting in the car, I do not know how long to sit, and cliff, bending to go around, detours on the side not to say, single risk factor must have been frightening, it is kind of the cable car, which accounted for cheap shortcuts.
< p > this is the way we in deep icicle through,hogan interactive outlet, all kinds of full icicle tree, can be seen everywhere visitors tied red satin, red satin written some simple desire, "God bless me, bless Maosheng sources",air jordan pas cher, "bless peace!"... Those entrusted with the visitors wish red satin like spring azalea, among the trees, hanging in rock crevices, the beautiful Binglinghua against more Mazumdar.
Related Articles:

Good morning, Xinyu 140803 lo

Only for a flower waiting for

In all sor

Spring City fly everywhere, cold fooddongfeng Liu." Desolate tomb filled with shame pain, I have repeatedly told myself not to think, this is not my character, I from the thinking of a normal person to think about things, can be the tomb of the mourning pain, has broken all my insistence.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
11th Five-Year teacher personal development plan />
« پاسخ #5 : 17 آوریل 2016، 10:18:39 am »

HTML template 11th Five-Year teacher personal development plan
 11th Five-Year teacher personal development plan />
  < br / > I basically have the disciplines of basic knowledge and understanding of some advanced curriculum ideas, methods,scarpe hogan outlet, language teaching in more than ten years, can renew their teaching concept, class to change as an opportunity, the teaching can inject new concept of education and teaching. Usually in addition to seriously study materials, painstaking preparation outside and at take stones from other hills, Qiao for their use, adhere to the "people-oriented" concept.

independently carry on a more flexible approach to teaching materials,chaussure louboutin pas cher, have their own ideas, focus on training students to develop good learning and cooperation ability, the learning initiative back to students, to create a space for students,converse femme pas cher. According to the needs of their own design courseware, the use of "classes" to improve the teaching effect.

can often reflect on their own acts of education, to make appropriate changes. To strengthen the safety education of students, to cherish the life education of students.

on Teachers' job seriously, have a strong sense of responsibility,hogan outlet, caring for students, to obey the teacher occupation morality, cooperation, communication consciousness of working groups,hogan interactive outlet, is willing to offer,bottes ugg pas cher.

- promotion space

in the future but also to learn the latest research results, understand the law of education, to study the psychological status of students, the correct use of educational theory in teaching. In the face of classroom teaching should be "better?" This pursuit.

also do in the teaching of language humor, strengthen self-cultivation, to develop reading and learning after strokes written habits, especially the research and exploration of teaching theory and teaching method of modern, to summary and reflection.

in education and scientific research, not only to establish the subject, but also full of practice, strive for achievement,hogan sito ufficiale. Teachers should give full play to the research of fine "

Look at yo

Memories of love

Rich people to explore the spirit of innovation. Learning to seize the key, highlight the blind spots, but also extends the scope of the study, intake; we should not only learn from books, but also learn to practice; it is necessary to to the masses to learn, to learn from the leaders, experts and scholars, but also to the field, other provinces and foreign learning useful experience.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Sabli said, to win such a victory requires three reasons, one can not be. "Our o
« پاسخ #6 : 18 آوریل 2016، 10:04:17 pm »

< p > Changchun Yatai placement into the key to win the final victory,supra pas cher, but Sabrina leach said: "to be honest, you very difficult to study the Guangzhou team this team. If they do have a good time, even if you study for ten days a month, you will not have a lot of the field as a."
Yatai coach analysis defeat Hengda three elements said Hengda remains the strongest | Sabli | Guangzhou Hengda 1-3 Changchun Yatai _ Phoenix Sports
League only count < p > Express News reporter Lin Yang reported. A in the Tianhe stadium away three teams, dates back to July 15, 2012, Guangzhou bodied,scarpe hogan outlet, from last night has 616 days; a road to face rival scored three goals take victory, traced back to April 22, 2010, in the top three, Shenyang Dongjin 3 1:2 defeat Hengda, but the game is played in Zengcheng,hogan outlet, so in the Tianhe stadium, Hengda League haven't lost three goals. No wonder Changchun Yatai coach Sabli said after the game,montblanc plume pas cher, I can't remember which team to score three goals in Guangzhou, won the victory.
 Sabli said, to win such a victory requires three reasons, one can not be. "Our opponent is the best team in the country, not just China, but also the best in Asia. In Guangzhou, to defeat the Guangzhou Hengda, you need three aspects." Sabli said,chaussure jordan pas cher, first of all, the performance of the Guangzhou team is not very good. Second we have to have a good performance, and then we need some good luck. The three points today, we are, each of us fight, adhere to in the end,golden goose outlet, the Guangzhou team performance today is their worst day, when the opponent is not good, while he also played good,air max pas cher, plus a bit of luck,scarpe hogan outlet, I don't remember what the team in Guangzhou to score three goals also win the game, but this is football. "
Related Articls:

two: Shen Xiangfu lost the battle Manager Beijing

Yangzhou's future is not a dream! Be realistic!

the day su

For a newly formed team, losing, losing the ball is a very normal thing. However, we can not only see the hope of victory, but in the process of losing the ball in a row in the process of suffering from the pain of failure, we can only say that the Chinese football is a big misfortune.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Peach blossom love
« پاسخ #7 : 18 آوریل 2016، 10:59:56 pm »

Like seaworn
When
 but in that night,
 with the incomparable paper try to write this world love and blessings.
 willing to give her life,
 "mantra."
 suddenly one day, one asked a speaking acquaintance:
< p > however, to write in the last night,air jordan pas cher, why said you like bowls, before is not said to the others, like Manju Shah Ed Mo, had a sigh of peach swirling? Why his hobby will then not firm, don't really very amorous indulgence?
 "why?"
 Yi,tn requin pas cher,
 to early spring, quietly thinking, hard to touch every flower, ask yourself what love is what. Finally, I smiled, original has been, I only love a flower, only to her is like emanating from the bones.
< p > flower, is like reading a poet, read the story of how, they fall in love with what poets, as will be to amorous Haizi abandon desolate feeling Nalan, and for the miserable situation of Gu Cheng betray buried in the soul of Shanhaiguan, fell in love with Mandala just because she doesn't touch the sacred, obsessed with the other shore flower, just because she is distressed florid and story,hogan outlet, but in the United States again painful feelings also produced not the soul resonance,louboutin pas cher, peach blossom only is not the same, as long as at the thought of the peach blossom will unconsciously hanging on smile.
 refuses to forget,
 "what love flowers?"
Peach blossom love HTML templates
, the peach blossoms in depth one, or the seat, or lying, or look up and sigh,hogan olympia outlet, or bow meditation. That is how the dull and silent, not the reality of the scramble and intrigues, the wind gently with, a light incense,tn requin pas cher, a little tenderness.
 quietly falling,
 or living thousands of miles away in the mountains, daily meditation, chanting, sweep in front of peach leaves. Early in the morning,nike air max pas cher, stand Taolin, see a broken wings of butterflies and how hides in peach, enjoying the sun gentle; Haoyuedangkong night, leaning against the tree and sat, quietly count how many flower, how many stars in the sky. Stay after flowering, collect daily to sweep the flower, with the white scarf wrapped up, before the Buddha placed on the desktop, let her accept the baptism of the most devout, before the bloom next year, she took to a named Ruoshui River, let her in the cleanest way with the wave.
 to do voice singing cuckoo lament this life meet and know each other,
 love Yi,
 "Buddha mandala is believed, should be her ethereal attracted me."
When

because of too much love, always put their own destiny and the fate of the peach blossom together. My word "Yi",scarpe hogan outlet, suggesting that the peach blossom for our life a vagabond fate. For life we have no absolute right to choose, so we have to leave flowers and flowers, so, in the history of the reincarnation of wandering, waiting for the arrival of the fate of the next.
Related Articles:

Essay _18

Lost forev

Only in the dream forget the guest can enjoy a moment of joy.
I always think this poem is suitable for me. Li Yu, I have never known you, but your words hit my heart. Think that TV in the circle, take me back to the distant past. Or are you south of the palace, or your Bianjing mansion. In fact, it does not matter, as long as you meet, there is no need to have too much talk. Only let me pass you by the moment, I will be grateful, I offer my life the most true smile.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Because there is love in this world - a letter to my parents
« پاسخ #8 : 21 آوریل 2016، 04:02:19 am »

&nbsp,hogan roma outlet; &nbsp,hogan sito ufficiale; Cixi third experimental primary school five;
 hello.
Because there is love in this world - a letter to my parents
 son: Zhou Zixiang
 twelve years ago that winter, you use the tears and excitement, in exchange for my birth. But you have a heavy duty on your shoulders -- take care of me. Total hours that you take care of me is perfectly justified. Now, let me with a star there kneeling sheep milk grace, crows are feeding the filial piety "thanks to you.
 thank you, my mother. When I first started kindergarten, had cried Naozhuo to mother to buy me a pack of color pens, mother gave me to buy, I took it to scribble. You can wipe the unknown to the public has been ruined wall brush. Mother, do you remember? And obsessed with football, cling to their mothers to buy football, bought,hogan outlet, but the neighbor's window play broken, me in the side of eating and drinking, you have apologize for my apology, mother, do you still remember? Rainy day, you come to pick me up, the umbrella is always on my side, I also take for granted the side said smile, no matter you that already soaked shoulder. Mother, mother, only your love for the child has not changed, only your love for the children is eternal. You do not want our return, you are sent by God, is kind, the most beautiful angel, you are always on our every child with a heart of kindness. Your face is wrinkled, traces of hard for me. Your hand is the cocoon, traces of hard for me. But you also put a love child of the heart, worried about your son!
< p > I can't your kindness and love to me down with the pen records, also cannot say that you do for me what kindness most, because your kindness to me is does not exist the maximum and minimum. Because no matter big or small, you have to pay for my love is equal......
 I wish you health and happiness forever!
 grateful heart,air max 95 pas cher, thank you, with my life, the flowers bloom, let me have the courage to do my own...... Again sing this song, the heart is still rippling your care for me.
 thank you, my father. From small to large, you hit me,scarpe hogan outlet, scold me, it is my love. Care for me, hurt me, that is my love. Do something, whether right or wrong, will always find that you have been behind me in silence, never say a word. You and your mother, as I have been silent to clean up, to help me clean up the battlefield". Thank you, father. Your hands are rough, it is your love for me. Thank you,golden goose sneakers, father,nike tn pas cher, please take a rest!
 drops of gratitude to the sea, because the sea so that it will never dry; flowers grateful for the green leaves, because the green leaves make it so beautiful; birds appreciate the blue sky, because the blue sky let it fly freely...... This world because of your concern,hogan sito ufficiale, will have our return.

;
 dear mom and Dad:
Related Articls:

Agent Agency

Securities Law of the people's Republic of China (two) _19

The customs at the place of destination shall accept the electronic declaration in advance, and shall handle the formalities of transition, cancellation25 after verification, acceptance of documents, examination and release, etc. after the goods have been carried to the surveillan CE area of the Customs at the place of destination.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Between the classmate joke joke
« پاسخ #9 : 22 آوریل 2016، 04:01:04 am »

I: brother, we're both wearing uniforms?
 2B roommate said: a little less toilet taste ~
 roommate: you can't change a brand rubber band? You can't take a barrel against the wash,scarpe hogan outlet? You won't be a bucket with an egg? Don't you know that half a yard shoe?
 I'm actually speechless,air max pas cher...
 I said, "I'm really not as good as you are!"
< p > 2, I: life unhappy Mo too, rubber band tie their hair twice loose three circle tight,ugg soldes, bath switch to left broke a frozen snapping to the right a little hot die,sac goyard pas cher. &lt,hogan outlet online; p< p > instant noodles a bucket of unsaturated two barrels of too much support, buy shoes 37 bigger 36 smaller, air conditioners to sleep does not cover the cold quilt cover the heat, AUO above lover under (Note: friends but not to the awkward stage lover).
: my roommate B books to you too ugly to read
 you will not only cover the air conditioner on the body? You won't catch people own reason lianrenweiman
?
 roommate: &quot,tn requin pas cher;you than the beast beast!"
: I * * * *...
Between the classmate joke joke
 go shopping today, outside the school took root, I suddenly feel the smell of smoke is wrong, there is no roommate asked.
 I: "so I'm like you!"
!
, A: 4 roommate ugly people should read more books.
 5, because the school does not allow smoking, every time is smoked in the toilet.
 on the edge of another bully impatient: "you also help you find the reason, is to give your face!"
 me: "it is a little bit more than you!"
 roommate: "you are a beast!"
< p > 3, junior high school, a lot of high school bully,nike tn pas cher, one day, I met a group of: fuck you dare tell me Zhuangshan! Don't want to live is not?,
 1, roommate: "you even animals are not as good as!&quot,nike tn pas cher;
Related Articles:

Looking fo

Compromise is the perfect wor

The classi

We are in the interaction of external relations and in the quiet inner solitude, body sense the value of their own sense of presence, the one and only lived your life. If not active, not passive, whether you are willing or not willing, we used to deep and external relations or interactions or kink or investment or payable in, to the maximum tension and elasticity show that both strange and familiar with your own, embodies the contradictory and harmonious self existence, aware of the high spirited and low self pulsation.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Miss the hometown of smoke tail.
« پاسخ #10 : 22 آوریل 2016، 11:18:43 am »

I was walking in the autumn, some cold weather with a slight coolness. That pile of abandoned straw burning out some fireworks. The lay out neither fast nor slow this autumn thoughts. It is a long time the nursery rhymes and songs. ". We went to the city a moment between. The smoke and firewood pulled away. Looking back in the face, a pile of fire enough to burn from the heart of the missing. The inexplicable impulse is never abandon, vine flowers such as fireworks, guaman and smoke haunted your homesickness. In Weibei mountain I again turned away from classical taste. Again and again refused to the taste of the pain. Rivers that dusk fire burn again rose to memory, singing in the soul of the top dance......
 the village is next to the village,hogan outlet online, and the field is in the field. The path leads to the path. So careful, so warm and unrestrained. Even if there is no harvest in the countryside, in the fall is also a period of precipitation of a fun. The hard life of the elderly, thinking, autumn,hogan outlet online, but the rest of the terrace is hoe. The film be barren and put off the field, often have a hare and a dog shadow flash. Father carrying his mother more than once in the east of the village ditch dam reclamation, ready for next year, and what the pagoda,goyard soldes, or cypress, peas or something. Mother grumble: not to mind taking the trouble at home to have a shortage, also at the time? Oh, what about Hu?! In the smoke Xunran dusk. My mother is from a smoke smoke to another man.
 orchard dying vine and spicy food entanglement constantly pulls out a bunch of flowers and thin melon.
's mother is always the most unlucky person,hogan sito ufficiale, it was getting dark,air max pas cher, still looking for lunch without father. Smoke from kitchen chimneys are scattered all over the entire village of nerve, father still in the ditch and busy as a bee, Shaanxi opera exposed its plot. The father was finally found by his mother. To avoid a tongue.
 this is the fall of the evening.
 we are birds of the same migration and drifting in this land, with a sad wings and dreams everywhere collision and habitat.
 those rushing to the depths of the soil of the villagers, like my parents, they can not read has disturbed the life of land.
< p > in the field of sound and the roar of the dormant gradually, Qiuchong around naughty out a piece of news boiling,hogan sito ufficiale, it played a summer morning glory flowers, but also the day price, drum cheek arm, poor wind does not stop, and in the evening, still unsatisfied.
< p > in the thoughts of the tail again and again is cut the wind, in the information superhighway brings distant variable Zhichi era,mont blanc plume pas cher, smoke more and more short, we gradually intentionally or unintentionally refused it. It stood in the corner of Lai refused, stepped willowy step, paste it on the cement road,hogan rebel outlet, blocking my way home. But I can't see if it's a part of the country I used to be. I can't refuse it, it will not be refused, that is wound in essence of life spell, secret throughout your life at any stage.
< p > I also often birds like to stay cloud, pleasing to the eye look at hometown appearance, any sign of trouble are affects the heart and soul of the movement.
Related Articles:

Four seaso

I say to you in the earth

The stars light traveler

Fortunately, later three mule pull support things pass by the folks also join the pad road work, about 30 minutes, good basic pad, vehicle barely passed the dangerous section of the road. The driver from the trunk of the car to help us together road pad folks per person a bottle of mineral water, the villagers laughed while yelling mule toward the direction of home to continue the journey.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Frugal grandma
« پاسخ #11 : 23 آوریل 2016، 04:25:05 pm »

there is one thing,nike tn pas cher, is to open the heating. Day biting cold wind, I was shivering with cold, along the way,hogan sito ufficiale, the in the mind wants to go home to have central heating, endure the home immediately. But when I got home, I opened the door, I am disappointed, without heating, grandmother wearing a thick down jacket sitting on the sofa watching TV, I immediately asked: "grandma, such a cold day why not open heating? Grandma smiled and said: "wearing points is not cold, children shouldn't motionless open central heating,hogan outlet online, costs too much electricity, I listen to the Du mouth not happy to answer:" grandma, don't save, not can not afford electricity. My grandma told me that she was so angry. At this time,goyard prix, my father just come back, seeing and hearing all this, smiled and took her by the hand and said: "Mom, now living standard increased,hogan outlet, your old man's house to enjoy, never so save and spend the money or to spend". Listen to the father's persuasion, grandma this just face smile, we also Dole the father picked up the remote control "drop" a sound and heat.
 oh! This is my grandma,converse femme pas cher!
's life is very frugal, usually eat if I put off the table rice should I pick it up and told me not to waste.
;
&nbsp,spaccio hogan outlet;       the first grade: Lin Qianying
Frugal grandma
< p > I have an amiable grandmother. She has a black head of hair,air max femme pas cher, a pair of small eyes, but bright and face nor any wrinkles with stains, looks very young. But grandma has a characteristic is "thrifty", let me tell you about it!
 <
Related Articls:

Outing _0

Salute to

Looking fo

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Phoenix Entertainment News < / strong > following the sun nan draws back the mat
« پاسخ #12 : 24 آوریل 2016، 08:40:42 am »

Phoenix Entertainment News < / strong > following the sun nan draws back the match, the titles of alleged plagiarism, recently in the third quarter "I am singer reoccurrence of the storm, a named" Li Yanzhi "users through the micro Bo published a long article, accused of" I am a singer "program group under the salary lasted nearly six months without and said Hunan Satellite TV although rejected her Promo but plagiarized her creative. In this regard, I am a singer, director Hong Tao responded that never said not to pay,golden goose outlet, but the procedure takes a certain period of time, as plagiarism plagiarism, there is no basis for".

< p > himself as an independent director Li Yanzhi in their own micro blog released called "lose beautiful long articles, tells the story of his by Hunan Satellite TV invited to the third quarter the singer produced propaganda films,nike tn pas cher, but the other side has been in arrears of the ins and outs of her salary. Li Yanzhi said, October 2014 Hunan satellite TV, "I am a singer" program group "director Wang" invited her for the third season of "I'm a singer" program making propaganda films. Because take a fancy to Hunan Satellite TV platform, Li Yanzhi removed from the reward, hope to technology in exchange for their movies aired on a large platform. She said he repeatedly asked to sign a contract,nike tn pas cher, and the surname Wang has been delayed the advance of nearly 5 million cost of shooting production. However,hogan outlet, in distance commercials broadcast three or four days time, Hunan Satellite TV rejected her film,hogan outlet, aired on January 2,goyard pas cher, "I'm a singer 3" propaganda film,hogan outlet online, part of a copywriter and creative is from her creation.
"3" storm reoccurrence singer! Accused wages for half a year
<br: "i="" am="" a="" singer"="" in="" adults="" storm
Call > Li Yanzhi themselves repeatedly and director Wang Mou, but each other a few times to her sent to another of the Hunan Satellite TV producer, director, although keep in touch, but has been in arrears cost of her advance. Li Yanzhi also said that Hunan Satellite TV to cheat more than she a, the show a lot of concept poster is often find outsourcing team to make, but sometimes the other side will take someone else's ideas in his team, just because they did not dare to offend the Hunan Satellite TV "so most chose to Renqi sufferance."
Reporters call the
 "I am the director Hong Tao singer", he stressed: "we never say no to pay this money,nike tn pas cher, just take the program will take some time. Li Yanzhi don't know in case we don't blindly pay this money is not true." Hong Tao said that in March 25th, Li Yanzhi was still with the production of the contract thing, but it is claimed that they do not want to pay, "this is a distortion of the truth, we have been discussing the contract thing." For the problem of plagiarism, Tao said: "plagiarism is completely unfounded, mutatis mutandis, she said, copying is what, we will also list their original exchanges such a screenshot of the picture, for people to distinguish between right and wrong."
Related Articls:

The annual salary of 2 million people invited nati

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
window
« پاسخ #13 : 24 آوریل 2016، 11:08:49 pm »

Collection of the author: reproduced lost source: this site finishing time: 2008-10-01 read: online submission< p > he is also listen to others to say,golden goose scarpe, Xiaohui had been laid off, in their own street window to the base of the cement steps, window opened a small general store. Selling alcohol,hogan outlet online, sell sugar tea, sell the children blowing balloons......
  he felt should not be so xiaohui. How can you do that?

helplessly see her shop window rain ride and the rain ride and hang the red Lvlv cartoons, and he hesitated before. Honestly speaking,hogan outlet, he didn't want to disturb her quiet life now. < br / > he put the car by the side of the road,hogan outlet online, slowly place a cigarette,goyard pas cher, see there is a sixteen year old girl approached her window, as if to buy chewing gum, or such as chocolate snacks. He admitted, at the moment the window must have, is not happy he was unsure.

he originally did not want to and accosted her,hogan outlet online, I do not know how, at the sight of her, unexpectedly couldn't help but blunt light in her "Hey!" One voice.

I looked up, first one leng! Then, picked up the child left the window......

he did not understand at the moment I,air jordan pas cher, let him wait for the window, or ask him to go away?
     he almost didn't hesitate to tell her: < br / > "yesterday,spaccio hogan outlet, I spent the day at home, where not to!"

Related Articls:

]In the name of love, love you

People's Liberation Army set up new standards for

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Too many tears, too many helpless, supports me
« پاسخ #14 : 25 آوریل 2016، 07:35:39 pm »

I still have no sleep tonight. Let my tears run down my face. To tell the truth,tn femme pas cher, I don't like to shed tears at all.
      there is no noise, no intrigues, no oppression, no bully. I know, I really can't adapt to the life in this big city.
      "
      behind my careless, I also have a soft heart, a good heart. I just love the way to cover up their own.
      I know, I ate much loss. I don't know, but sometimes I don't say love.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; I don't want everyone sees through my mind, I just hope all people think I am careless,scarpe hogan outlet, than to know me better.
      through so many years, I still feel unable to adapt to the. Adapt to the society, to my own.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; that is one's own wishful thinking in everyone's heart,golden goose saldi, everyone is not a fool, heart to understand, but sometimes I don't like to say.
      all the time,scarpe hogan outlet, I was all my thoughts of the careless. But sometimes I have in my heart I have a lot of questions.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; I prefer the simple, happy life, even if life has ups and downs,hogan outlet, total than shuaxinyan good.
      for myself, for the society, for the people I love. Too many tears, too many helpless,hogan outlet, support me to go to the present.
      I don't know how to go in the future, but I'm really tired of everything. I just want to stay away from the big city life, go to a remote small mountain village, live a quiet life.
      sometimes, I really can't control my tears. Cause I know how it hurts, how sad I am.
      she said, tears ran down my face again. The tears are hot, but my heart is cold.
      if it does not stay, I will choose their own way of life. Even simple,hogan outlet, just for myself,nike tn pas cher, not for anyone.
Related Articles:

Son, you are no longer in class

My pain I

together w

At noon, the sun is violent, usually lively silence basketball abnormal, petals and sunlight scattered is not cleaned, on the floor of a desolate beauty. Watch, the pointer to rotate quickly. Basketball as a jumping wizard, did not have a little tired, but I was tired. But I still continue, I love this feeling, can be presumptuous to sweat, can find a free. A little boy walked into the basketball court with his mother, on the other hand, holding a basketball.
خارج شده است

این صفحه در 0.097 ثانیه 26 نمایش داده شد.