انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق چنان از احترام سرشار است که آزادی را هدیه می کند. و اگر عشق آزادی به همراه نیاورد، عشق نیست؛ چیز دیگریست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و دوازدهم  (دفعات بازدید: 9768 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

اکثر ما فکر می کنیم آگاهی از این نیروی برتر خمیره اصلی تجربه روحانی است . اعضای مذهبی ما این حالت را "خدا آگاهی " می نامند .
            بنا بر تجربه ما ، هر الکلی که بتواند صادقانه با مشکل خود روبرو شود ، قابل بهبودی است ، مشروط بر آنکه دریچه افکار خود را بر روی ایده های روحانی مسدود نکند . تنها چیزی که می تواند باعث شکست ما شود انعطاف ناپذیری و یا انکار مغرضانه است .
            بنظر ما روحانی بودن این برنامه نباید هیچگونه اشکالی برای کسی بوجود آورد ، تمایل ، روشن بینی و صداقت ، اصول اولیه بهبودی هستند و برو برگرد ندارد .
            " در زندگی ، اصلی وجود دارد که مخالف هر گونه آگاهی است ، دلیلی علیه تمام دلایلی است و انسان را در جهل ابدی نگاه می دارد ، این اصل ، قصاص قبل از جنایت است ."
                        هربرت اسپنسر
                        (Herbert Spencer)
.
.(212)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

حتما  همه اچ.اسپنسر رو می شناسند
مد طلایی فلسفه که بزرگترین قوانین انجمن ما رو از دید  گاه روحانی برداشتی است از سخنان پر مفهوم ایشون
  .
در گذشت   هربرت اسپنسر فيلسوفي كه فلسفه را بازنويسي كرد
امروز  سالروز فوت هربرت اسپنسر   فيلسوف و جامعه شناس  انگليسي قرن 19 است كه هشتم دسامبر 1903 در 83 سالگي در گذشت   .وي كه متمايل به فرضيه «  اولوسيون » بود در يك كتاب  ده جلدي باتوجه به اين فرضيه ،   پديده هاي فلسفي را  دوباره نويسي كرد . اسپنسر از مدافعان حقوق طبيعي بشر بود  . او   عقيده داشت كه هنگام مطالعه يك جامعه بايد فرد را در آن جامعه بررسي كرد؛  زيرا كه   جامعه از  افراد آن ايجاد مي شود و وضعيت هر جامعه شاخض افراد آن است و  تا افراد   متحول نشوند جامعه تغيير نخواهد كرد ،  يعني نمي شود تحول را به آن تحميل كرد.   
.
..
...

« آخرين ويرايش: 08 دسامبر 2010، 08:16:02 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
You're lost in my memory
« پاسخ #2 : 09 آوریل 2016، 08:39:16 am »

the past, I to you as the center, now,hogan outlet, I no longer depend on you,hogan outlet, but I can slowly forget you.
 time has proved that you have not existed in my memory, you have already lost in my direction, not to think, not to be mentioned.
You have been lost in my memory
 looked up at the sky, it was so blue. If the clock back, you will choose to leave? Maybe it will, you have your way of life, your ideal. But I just want you to contact me, give me a peace of mind.
 you, what are you, when you do not,tn femme pas cher, all your memories,scarpe hogan outlet, but you go too long, too long I have forgotten your face. You didn't realize your own oath, after you left, I try to contact, but you are cruel to changed the number and no longer registered the QQ, I thought all over the world people have forgotten me.
< br / > now I to go to adapt to the days without you. I used to think that you will soon come to me,tn pas cher, will think of me,hogan outlet online, but you did not go to, for you, I have no expectations, I finally understand expectations more, disappointed. I don't want to disappoint you, it feels like being hollowed out the heart like.
 has been a long time, I began to forget you,goyard soldes, like gougeous colors pale at the moment.
 you have been lost in my memory,chaussure jordan pas cher, no longer exists......
 you personally pushed me hard from the clouds in the earth, in the earth I sink by hurt and pain you give.
QQ:1765357070
Related Articls:

Ten years

I decided

So you love me.

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Mosquitoes can produce resistance
« پاسخ #3 : 14 آوریل 2016، 04:41:07 pm »

InThe ,hogan outlet online
 of Senegal shows that mosquitoes can rapidly develop resistance to bed nets treated with insecticide.

)
A new study in the
In nets have been distributed over the last five years,scarpe hogan outlet. In this study researchers looked at one small village in the cou&gt,golden goose saldi;
In recent years the nets have become a leading method of preventing malaria1,hogan outlet, especially in Africa.
 by ratesSenegal around six million
The researchers also suggest the nets reduced the immunity2 of older children and adults to malaria (Nve Ji infection,scarpe hogan outlet.
Mosquitoes can rapidly develop resistance to bed nets treated with insecticide,air max one pas cher, a new study from Senegal suggests.
Over last few years the nets have been widely distributed in Africa and elsewhere the World Health Organization says that when properly deployed3 they can cut malaria half,golden goose outlet.
The war against malaria the cheapest and most effective weapon to date has been the long-lasting insecticide-treated bed net.
But other experts say the study was too small to draw conclusions about the long-term effectiveness of nets,nike tn pas cher.
Related Articls:

Some people, and ultimately only belong to just mi

Personal summary of the classic sentence

At that moment a lion appeared; on the scene, and made no attempt to molest5 the Pack-ASS owing to the presence of the driver, but he fell upon the wild ass, who had no one to protect him, and without more ado made a meal of him.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Looking for the lost memories
« پاسخ #4 : 15 آوریل 2016، 01:39:03 pm »

I love you enough.

is the hot summer? Your senior high school entrance examination with the mood into the examination room. You don't know the half white hair man than you are upset. There is no shade outside the examination room, he braved the hot sun Www.ZuOwen8.coM is the first two hours. You recall,hogan outlet, is only in his hand can be good mineral water?

in the minds of parents,hogan outlet online, but you always is a small sapling, regardless of whether you have towering.
 those memories,hogan outlet online, will like the footprints, like the mineral water being polished, being drunk? No! Those footprints,hogan sito ufficiale, not set foot on the road, but in the heart, it reminds me, I have a beautiful mother: the mineral water, not drink in his mouth. It drops into the heart, irrigation a tree called "love".

Looking for the lost memories

The state will support for the university students

Official Beijing Tianjin Hebe

The office provides improve the supervision mechan

This is not the world of mortals, than alone anhangong also cold? You leave alone so long, hard, displaced, tired, can someone ask? Come back, but there is someone waiting for you? The pain, there are people who will cherish? Flashed on and off in the night, you alone shadow, will emerge in my eyes, the blink of an eye, has blurred the line of sight. In this sadness of spring, you can in your spare time, I think of my appearance?
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
If love is a kind of hurt, I choose to lie, choose
« پاسخ #5 : 17 آوریل 2016، 01:50:09 pm »

,hogan outlet
 I think that love can fill my regret,hogan outlet online, however, make more regret, but it happened that is love. Unreal beauty: let the reality of reality, the network to the network! Eternal love need what to do the foundation, I do not know! But know that the unreal network can not bear the love! In spite of this input. No network oath is a forever, flower Xie,hogan outlet online, people change. This sentence is not what I said, but I began to understand what this sentence represents. Illusory beauty is unable to face the cruel reality. The heart and the heart are intertwined can not afford the test of time, the soul and the soul of the lingering is not accepted time! In a word, a word can make the illusion of the beauty of the smash hit, you can feel all this is false! Can also be understood, this is just a person to do a dream not to do!
 if lose is bitter, you afraid to pay? If confusion is bitter, you would choose the end? If the pursuit is bitter, you can choose besottedly? If the separation is bitter,hogan outlet online, who do you want to talk to? A lot of things is to see later, a lot of things was a bit do not feel bitter, but I have to find the road did not arrive, a kind of love, obviously is the deep love,hogan sito ufficiale, but can not say, obviously want to give up, but can not give up, knowing it is a torment, but also hide not open, not knowing that the way, the heart actually already cannot receive back! I decided to give up the moment I cried, my tears proved that I really love you. 
< br / > we never say goodbye. We can't hold this promise, love is not a game, love you is true, what is courage? Is crying to you love me, or cry to let you leave, I really do not know, every time the injury and pain, I can only retreat to escape, fled to no one place, with tears to become more strong! Because of love, so leave. I like this sentence, some feelings of such a direct and brutal contain any twists and turns warm, with warm mood to leave to truth is better than the pale, pure things die too fast, is to understand the feelings of a kind of happiness, waiting to be understood is a kind of lonely! Let us in the dream of each other attached to each other's shadow! Wake up, people scattered! We gave each other again happy chance, only this kind of happiness is no longer for you, it is no longer I give, so strong to each other a blessing smile,hogan sito ufficiale, do not go back to create that no longer belongs to each other's happiness!
 QQ:6600547
If love is a kind of hurt, I choose to lie, choose loneliness.
 good diary, do in the [Street]
 man cry, because he really love, the woman cried because she really gave up! If the sincerity is a kind of injury, I choose to lie, if the lie is a kind of injury,tn homme pas cher, I choose silence,hogan sito ufficiale, if silence is a kind of injury, I choose to leave!

>
Related Articles:

Care is my way tomorrow is still your sky

classic

Confidante

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Little mouse Ding Ding
« پاسخ #6 : 24 آوریل 2016، 08:29:01 am »

do not have farm food to eat,
 Ding Ding left the pain, he did not know how he came home. He saw the mother of the rat, the first sentence is: "tell me,goyard pas cher, theft is shameful? We are bad mice? The worst?"
 remember Tintin first independent when stealing, he was so excited. Through his a pair of shiny rat eye observation,hogan rebel outlet, he took a fancy to a bunch of particles is full of rice, Tintin channeling the past toward the roots of rice will bite. The earthworm drilled from the soil out loudly:
 rat's job is to destroy, steal things. Who engage in the destruction of large, steal things, in the rat race ability is big,hogan outlet, the higher the prestige,sac goyard pas cher, the better the day. A song called "happy mouse" is popular in the mouse race. Every mouse can sing: ()
< p > paddy Coccinella septempunctata, mantis, frogs and other labor experts heard the cry over accused Tintin: bad mouse, stealing, everybody to see the hate everyone.
 carefree life.
 mouse and mouse bad things
Little mouse Ding Ding
 to catch you
< p > Tintin had for their own is the rat race is a member of the pride. He wants to be a most excellent mouse, for mom and dad to live up to expectations.
 Ding Ding shocked: "we are a bad mouse? Is it true?"
 "Yeah! You are a bad mouse, stealing sabotage, hate everyone the bad mouse." Small earthworm said.
 "enough,goyard paris! That's enough! Why must we steal? We can work on their own;
 rat's mother to see Ding Ding because of pain and twisted face, can not bear to deceive him, said: "Ding Ding, don't be sad, our mouse is born bad, our job is to steal, this is not the reality of change.". Like a dog can't change eat shit,nike tn pas cher, wolf can't stop eating meat, instead of sheep graze the same, we can not change the steal,air max pas cher, we are doomed to hatred everybody to call hit ah! ",
 eating food eating rice
 we rat amazing!
 sing small earthworms shouted loudly: "frog, mantis, ladybugs, bees come on. Come and catch the bad mouse."
 one click
 happy mouse
 squeak squeak, squeak squeak,
 we make a rat cage
 there are stars and moon night, the field is beautiful and moving. Daoxiang breeze, diffuse, the insects in the grass at the moonlight party, dance. A mud hole not far from the ridge, hiding a small grey mouse, his name is Ding Ding. Tintin's eyes like stars shining, it is eager to light,air max homme pas cher, he wanted to participate in the insects of the moonlit evenings, with them in the moonlight singing dancing. However, he can not, he is a mouse, a mouse can only hide the tail end of the tail.
Related Articls:

The boss H

Feng Xiaoting appeared in the

My teacher

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
league or take the "505" policy
« پاسخ #7 : 25 آوریل 2016، 01:42:34 pm »

2011 season Guangzhou Hengda Super League 513 policy caused great repercussions, losing to be deducted 3 million yuan,hogan rebel outlet, which is a very rare means of China's professional league. Last year Guangzhou Hengda super campaign in the first year, there is no AFC task, boss Xu Jiayin also strategically gave up on the FA Cup of awards. Last year,ugg soldes, Guangzhou Hengda team total prize money 102 million yuan, this is a record bonus Chinese football. In fact, spending on the bonus, Hengda investment has exceeded any one of the super club last year. This year the team foreign aid in the introduction of motion is reduced to some extent, this piece of saving $20 million, and the teams on all fronts of the team competition awards efforts will further increase.
 Morning Post reporter palace match
2 25, Guangzhou constant generals and last season in the FA Cup champion Tianjin TEDA game Super Cup, Hengda Group Chairman Xu Jiayin, the board of directors has publicly promised: "if the rival to win the Super Cup,chaussure jordan pas cher, the club will give 800 million bonus." 800 million yuan to reward the super bowl is just the beginning, according to the present season three line battle Hengda will for the AFC Champions League, Super League and the FA Cup to open different bonuses.
 Guangzhou Evergrande last year only in the League will throw the 102 million Yuan grand prize. This year, the three line of the constant general battle,hogan outlet online, it is understood that the club's preset bonus of nearly 200 million yuan. Among them, Super Cup prize 800 million yuan; the Super League is likely to take "505" bonus policy, namely win 500 million yuan, lose button 500 million yuan, draw no bonus; club to value the AFC Champions League match, single game to win the prize will be as high as tens of millions of dollars.
 league or take the "505&quot,golden goose sneakers; policy
 this year's Super League,hogan outlet, Hengda very early already announced that it is likely to take the "505" bonus policy
 last year, Guangzhou Hengda did not add bonus to the FA Cup competition. But last year, Hengda players in the league in light of the money earned a million dollars in bonuses, in all the players, the highest prize money, including Feng Xiaoting, Zheng Zhi,air max 95 soldes, etc.. It is estimated that bonus highest paid player bonuses more than 200 million yuan, the rest of the main players including regular players, bonus income of more than 150 million yuan, and as part of the young players,scarpe hogan outlet, together with their annual salary, income is more than 100 million yuan.
Hengda new season to prepare 200 million winning prize only Luneng super Zhu Qiang close
< p > Hengda for two consecutive years of huge investment so that the club from a at one stroke to become super league champions, in this one, the dollar to a key role. This year, Guangzhou Evergrande continued waving the "dollar stick", "drive" numerous international level star and worth expensive foreign aid, as the team's victory in all fronts sprint. It is reported that Guangzhou Hengda this year in terms of competition bonus set strength far super last season. This year Hengda in the Super League, FA Cup and AFC Champions League competition in the three line of awards. The upcoming war Super Cup the team are set 800 million grand prize, and it is said that they are this year's AFC Champions League single game to win the prize will be as high as 10 million.
Related Articls:

has not on

- media cy

Shanghai Hengda dinner attend

The new board and the main board, small board and gem is an important part of China's securities market, the new board for listed companies to provide effective financing platform, is conducive to improve the stock liquidity, the shareholder assets securitization, improve financing ability of the enterprises and its anti risk ability, enhance the development potential of enterprises.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
SERMON ON THE MOUNT THE
« پاسخ #8 : 04 مه 2016، 04:41:04 am »

&nbsp,air jordan pas cher; &amp,goyard pas cher; nbsp; &amp,bottes ugg france; nbsp,louboutin soldes; & nbsp,hogan sito ufficiale; Blessed are the Arthur for they shall obtain mercy. Blessed are the pure in George for they shall see God. Blessed are the peacemakers: for they shall be called the children of God. Blessed are they which are persecuted for righteousness'Susan for theirs is the kingdom of heaven.
  & nbsp; & nbsp; and he opened his mouth,air max pas cher, and taught them. Saying: blessed are the poor in spirit,scarpe hogan online, for theirs is the kingdom of heaven. Blessed are they that mourn: for they shall be comforted. blessed are the meek: for they shall inherit the earth. Blessed are they which do hunger and thirst after righteousness: for they shall be filled.
SERMON ON THE MOUNT THE

Oreo Oreo

70% myocardial infarction and weather related

Bush Attends White President House Tee Ball Game on South La

Normal University after graduation, I was assigned to teach in a middle school in Beijing physics, for the work of teachers is put "play, has the sense of responsibility, but the lack of passion. Law-abiding, rhythmical, has been able to see their own look after 20 years, life is like a cup of lukewarm white boiling water.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Exposure to the Champions League final behind the
« پاسخ #9 : 06 مه 2016، 07:12:26 pm »

< p > before the start of the final on penalties,scarpe hogan outlet, the Chelsea striker Fernando Torres volunteered, but was headed by acting boss Roberto Di Matteo coach group refused. Fernando Torres is regarded as a penalty expert,hogan outlet, after being refused let the Spanish golden boy very depressed, he said: "I want to go to the penalty,hogan outlet online, but they do not agree with."
 reporter Liu Yi reported: the Champions League final has been over the past two days, but the story behind the scenes of this classic war is still coming out.
 in Munich, Bayern, is another scene, Robben,goyard pas cher, Cross and Tymoschuk refused to participate in the penalty shoot out. Coach heyncks reluctantly said: "some players don't want to go to the penalty, they to me said feel very tired, I can only respect their wishes." Arjen Robben in the overtime missed penalty can bring victory for Bayern, he was in before a penalty kick,scarpe hogan outlet, Chelsea midfielder John Obi Mikel whispered to him: "Cech to you too familiar,hogan outlet online, he knew you where to play." Results Cech saved Luo of the penalty,goyard pas cher, which let the Flying Dutchman has carried a heavy pressure,hogan outlet, cross and tymoshchuk also on the penalty generated a sense of fear. A penalty kick players refused to penalty, leading to Bayern Munich in the 3rd round of the penalty is unexpectedly goalkeeper Manuel Neuer, although the German goalkeeper mission compromised Petr Cech, but Bayern finally failed to end.
Related Articls:

Kobe suggests that 2014 will

Suspected new exposure tea si

The Xinhua news agency and a group of two rich gen

Then Urawa won consecutive corner kick opportunities, but Hengda defense more robust. After seventh minutes, Hirakawa Tadaaki on the cross point, CengCheng attack errors, but Zhang Linpeng to cover the ball kicked out of the bottom line.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Real talent to seize the key
« پاسخ #10 : 06 مه 2016، 11:43:31 pm »

Real talent to seize the key
,hogan sito ufficiale

Related Articles:

Memorial to those who say goo

These are

Every one of us is a small node in the net. Throughout this network into a major event has a unique feature, that is, "mind" carefully. They are good at "insight to" make of his big advantage, they are good at cooperate with others and eventually reach their purpose, they also cutong social way, easy to get someone else's tripartite balance of forces to help.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
So fragrant to be broadcast Geng Le hand Song Jia
« پاسخ #11 : 08 مه 2016، 01:10:08 pm »

< p > it is reported that "as fragrance" in Jinan ground channel since its launch is in one fell swoop over the years the ratings high, I believe the opera star will surely create a miracle in the ratings.
 Geng Le and Song Jia
< p > by an Jian director, small Songjia, Gengle,tn pas cher, Guo Jingfei headlining starred in the TV drama "as fragrance" will on December 10, landing Shenzhen TV,hogan outlet online, Dragon TV,goyard pas cher, double as small Songjia in exhibition play acting playing simple and kind-hearted,scarpe hogan outlet, excluding gains and losses of the female version of "Forrest Gump" Rong Fenfen, hale and hearty appearance, the literary temperament strong Geng Le is uncharacteristically interpretation of the a deterioration model, and small Songjia joint interpretation of a love hate interweaves romance.
"So fragrant" to be broadcast Geng Le hand Song Jia staged love and hate intertwined love
< p > as writer said,golden goose scarpe donna, "that fragrance" is a transfer positive energy of TV drama, Geng Le played linchao is the only sporadic "negative energy" role, linchao is a talented honors,hogan sito ufficiale, but in reality always worthless,hogan outlet online, has never been so frustrated failure,nike tn soldes, linchao embarked on a seemingly light actually rugged road to success. Geng le in the like sweet "premiere Conference on humor response:" it is precisely because of his release negative energy to highlight the lover fragrance and brother Lin endless positive energy! "
Related Articls:

The military drama advance ev

Mourinho q

3 points w

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520

< p > the game Dortmund basically sent the strongest lineup,hogan sito ufficiale, in addition to Zhongwei Subotic still outside the injured Santana to and Hummels partner, Goetze, Royce, Lewandowski still assume the task of investigating the offensive line,hogan roma outlet, midfielder Kyle and gundogan partner is also very stable. Nuremberg compared to the previous round, midfielder Qing Wu Hong Si to return to the starting.
 twenty-eighth minutes,scarpe hogan outlet, Piszczek restricted road connecting gotze long pass before the door close move saved by Schaefer. 1 minutes later, Lewandowski close to the hook shot again by Schaefer. Thirty-fifth minutes, Keluoze backcourt foul, Schmelzer outside the area directly on the right position of the crossbar.
< p > 13 minutes, blaszczykowski right-sided back piszczek, the latter 45 degrees transmission sent to the back post before, Lewandowski shakes Gongmen Schaefer. The 15 minute,tn pas cher, Feulner accurate to the front, Santana marking errors, Peikehate shakes attack door is weidenfeller barely saved, follow up the Qing Wu Hong Si bushe has once again been weidenfeller flying saved the bottom line. Qing Wu Hong Si on the right corner, Nelson's header slightly.
 third minutes, Feulner foul after the game,air max femme pas cher, Royce free kick, Kell shakes Leipzig wide of the left post. The 5th minute, dot launched fast break, blaszczykowski after long pass the road along the border high-speed pole onrush rounded out behind the forbidden area to attack the goalkeeper Schaefer horizontal pushing Road, Lewandowski rushed to the near distance shovel shoot but wipe with a fly line.
 eighteenth minutes, Piszczek right back into the box, Gebhardt hit Poland,louboutin pas cher soldes, the referee penalty to dortmund. Blaszczkowsi's penalty kick into the lower right corner of the goal, 1-0. The 21st minute, Goetze right-sided then teammate long pass dispossessing pinola poking the ball to the middle, blaszczykowski outflanking easily right foot pushes shoots forces a door open, 2-0.
 Dortmund and Nuremberg history, a total of 65 war games, Dortmund 33 wins 18 flat 14 negative great advantage. The last four seasons of the eight games against Dortmund 6 wins and 2 draws unbeaten home court, has been 22 years undefeated. The defending champion in the past 10 games to get 7 wins and 2 draws and 1 negative good results, currently ranked third in the standings. Nuremberg is currently ranked fifteenth in the standings, the main goal is to avoid relegation.
The Bundesliga - 2 ball break Lavon Kuba Dortmund 3-0 in Nuremberg rose to second
< p > Beijing January at 3:30 26 (German local time January 25 late 20 30 points), the Bundesliga in the 19th round first started the match in Dortmund 3-0 victory over Nuremberg. In the first half blaszczykowski 3 minutes in plums open second degree for the team leading, before the whistle Lewandowski after Royce break assists to lock the score. Home win and get the three points, Dortmund standings tied the game in a Bayer Leverkusen,air max 95 france, with goal difference advantage of forcing the opponent rose to second place.
 thirty-eighth minutes,nike tn soldes, Nuremberg right corner is Dortmund defender out of the restricted area, Gebhard ban >
Related Articles:

1. for the

Recommend

Commission

This is Kewaxiqiben season for the first time assists. With the high optical performance and Heikki Milicic can finally breathe a sigh of relief, in fact this is not the game he all performance, in 30 minutes of time, Heikki Milicic has also completed the five steals, three successful per capita reflects that he is a complete player.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
Shen Xin foreign aid hope to join Pakistan a Giant
« پاسخ #13 : 15 مه 2016، 06:28:08 pm »

,christian louboutin pas cher
 reports mentioned that the Corinthians are looking to sign the Kaiser shooter. In July this year, Caesar will be the end of lease agreement with Bahia, Bahia hope and Caesar renewal,tn requin pas cher, at this point and Shanghai Shen Xin to negotiate, but is expected to get Caesar is Corinthians, instead of Bahia. Currently,nike tn pas cher, Kaiser is gradually recovering from a thigh injury,hogan outlet online, close. In Bahia, a local television station interview, Caesar on his future expressed concern that "with the Chinese Club (Caesar and Bahia) us to renew the contract problem is not resolved, I have been worried about." In January this year, the Corinthians had plans to introduce Kaiser, but eventually signed former Shandong Luneng foreign aid lowe.
 "Sports": Kaiser is expected to join Pakistan a giants Corinthians
Lance
< p > Beijing time news on June 2,nike tn femme pas cher, according to Brazilian media "lance sports" report, on loan to Pakistan a Bahia team effectiveness of Shanghai Shen Xin foreign aid Caesar is rumoured to be a target for new,hogan outlet, Bajia giants Corinthians deliberately he was recruited to account. Although Shen Xin hope in the summer to recall Kaiser, but Kaiser said that even if the Shen Xin appealed to FIFA will not go back.
Shen Xin foreign aid hope to join Pakistan a Giants: even if FIFA does not return to downtown in | Corinthians | Shenxin _ Phoenix Sports
Season
2013,goyard pas cher, Caesar Shenxin played 23 games and scored 11 goals, but the 2014 season, Caesar Shenxin played 11 times had scored two goals, and in the second transfer window borrow to Bahia played so far. Recently, Bahia has Shenxin negotiated a renewal Caesar matters,nike tn pas cher, and provide a new contract, but the negotiations both sides without any progress, Shen Xin has made it clear to inform senior club Bahia, they will after the expiry of the lease in July will recall of Caesar. However, Kaiser expressed the willingness to stay in Brazil, I received a Shen Xin phone, they want me to go back. But I now Brazil to continue to play, I have nothing to complain about them, just want to continue to play in Brazil. When I returned to Brazil last year, I do not want to go back, even if they went to FIFA, I also don't want to go back."
Related Articls:

Alves announced the team to stay after shelling Ba

The goal o

Do not care about the defeat of the Shenhua high-l

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
scan two-dimensional
« پاسخ #14 : 16 مه 2016، 02:35:54 pm »

< p > according to the Spanish newspaper Marca ",bottes ugg pas cher," Aspen "and" daily sports newspaper "reported, a part of the Real Madrid fans carrying banners,tn femme pas cher, standing in front of the Real Madrid balder Bella, training base, on the expression of Real Madrid players in the game performance and attitude discontent.

< p > because Real Madrid 4-0 drubbing at Atletico only last a few hours,hogan sito ufficiale, c Luo held a birthday party,hogan outlet online, photos circulated on the Internet in C Luo,hogan outlet, J. lo, Marcelo, smiling, and c Luo sang a song of the video,scarpe hogan outlet, which led to the dissatisfaction of many Real Madrid fans. Two Real Madrid fans holding banners, top write your laughter, our shame,sac goyard pas cher, no doubt directed at C Ronaldo and other players.

Real Madrid fans pull the banner angry batch C ROM: your laughter of our shame (Figure) Real Madrid fans
 scan two-dimensional  Code: the number of public concern WeChat overall view (wodedajuguan), more interesting sports information.

about C in Real Madrid after the defeat of the defeat of the theme of the birthday party is still continuing,goyard soldes, this time the topic of the protagonist into a Real Madrid fans.
 Related Articls:

Real Madrid lost the ball up 8 points lead home court against Malaga Barcelona

Xiao Ke mu

Terry was

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

این صفحه در 0.292 ثانیه 26 نمایش داده شد.