انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق نخستین گام به سوی خداست و تسلیم آخرین گام .... و این دو گام کل سفر است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و هفتم  (دفعات بازدید: 2287 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

متن کامل
سنت های دوازده گانه
            تجربه ما در الکلی های گمنام نشان داده است :
            1)- هر یک از اعضای الکلی های گمنام فقط جزء کوچکی از کل است ، نتیجتا الکلی های گمنام باید به حیات خود ادامه دهد ، والا اکثر ما یقینا خواهیم مرد . بنابر این منافع مشترک ما در راس قرار دارد و رفاه فردی بلافاصله بدنبال آن قرار می گیرد.
            2)- در ارتباط گروهی ما فقط یک مرجع نهایی وجود دارد و آن خداوند مهربان است که خود را در وجدان گروه بیان می کند .
            3)- عضویت ما باید تمام افرادی را که مبتلا به الکلیسم هستند در بر گیرد ، بنابر این به هیچیک از کسانی که تمایل به بهبودی دارند واب رد داده نخواهد شد و هرگز عضویت ما به پول و تمکن بستگی نخواهد داشت . وقتی دو یا سه الکلی به منظور هشیاری دور هم جمع شوند ، می توانند خود را بک گروه الکلی های گمنام بنامند ، مشروط بر آنکه بعنوان گروه به هیچ جا بستگی نداشته باشد .
            4) هر گروه در مورد مسائل مربوط به خود فقط باید به وجدان گروه مراجعه کند و به هیچ مرجع دیگری جوابگو نباشد ، اما در صورتی که این مسائل بر گروههای دیگر نیز تاثیر بگذارد ، مشورت با آنها لازم است . هیچ کس یا گروه یا کمیته ایالتی هرگز نباید بدون مشورت با هیات امنای کمیته خدمات عمومی ، به اقدامی دست بزند که این اقدام تاثیر مهمی در سرنوشت الکلی های گمنام داشته باشد . در اینگونه مطالب منافع مشترک ما اولویت دارد .
.
.(207)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
The Xiaoxuan window
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 08:47:42 am »

Xiaoxuan window is not an ornament, a space, but a kind of mood, a kind of emotion. Xiaoxuan window represents a woman's sense of smell.
        Xiaoxuan window not every woman can have. It does not require an accurate expression of the feelings of the words, do not need to define a kind of atmosphere. Every room has a window, we can not go out, is to see in others. It is sometimes never opened, and some people never dared to come in. In the course of time, the window edge rust curtain turbidity, light weight, time is shallow, from time to.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; dream Xiaoxuan window the scene bamboo silk curtain, paper paste live window sash, head North pillow, desk facing south, a roll of sunset, through the fence. A bed and a dresser and above do not have everywhere gem, jewelry and only two pieces of love: Purple peach wooden comb, carved bronze mirrors. Only one fan Xiaoxuan window, the wind from the East, at that time,scarpe hogan outlet, I only look back, a look back, greets the wind. And hair flying together, is the case of Taiwan on a white paper, empty,sca goyard pas cher, suddenly raging like a storm. It's just a picture, enough to let the person aftertaste, like the willow shore to share sorrow with the morning breeze and the lingering moon over thousands of years.
        standing by the window. To enjoy a world of ordinary, to look at a wonderful heart. The outside world, noisy, Metso, refused to stay, don't feel time stamped, in fact, all things are on the horizon a reincarnation, when it completes its destiny, this dusty. When you read it. Time is too slow, it looks at you, across the dust, like in the amber time,air max 1 pas cher, extremely beautiful, but can only guess it before. Inner perfection,tn pas cher, to go through a long process. So, I began to meditate in the window. Don't set foot, eyes closed, meditation, without any form of bondage,goyard pas cher, but rather, only static. Past in the womb removed, waves have become Guoxibaiju, let a person plaint and wonder are already in the past, the remaining memories, don't forget. Ordinary things, the more extraordinary ordinary. After much deliberation,golden goose uomo saldi, into the sentence: the only way is unusual. Things smaller, more trivial, the more clear, as small as is behind hasn't walked far sound of footsteps, trivial, could is like next door vase landed sound and clear as the Chinese New Year firecrackers, crackling, fleeting so across the.
        I want to crush, Xiaoxuan window woman, must be rich and precipitation./>   
Related Articles:

Indifferen

Lotus

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
I met you
« پاسخ #2 : 21 آوریل 2016، 02:23:54 am »

I met you. Who you are in a hurry not to stay, the road of wandering,hogan outlet, just waiting for the dream of a season of flowers.
 I met you. Like a firework, the history of the sky already clear, but always sounded when ear warm little love.
 if the memory can only be used for memories,hogan outlet, memories are only used to miss,hogan sito ufficiale, so miss can only remind ourselves once. Those people,hogan roma online, those things, in another field to meet each other in the gradually turned into a breeze, dissipated in the sky.
 I met you. A name for each trip,hogan outlet, only in a certain corner of the world we can meet again.
 I met you. It is just a beautiful mistake in each old time, please remember that I never go away.
A
 I met you. Figure can not deceive the crowd around the pool of water like eyes, your smile, if a piece of paper, pure and flawless.
 I met you. Humble to blossom in the dust, blooming alone in the moonlight,hogan outlet, but only to wait for your smile.
 I met you. You give me a clear and legendary life, alone, standing at the end of the world to write for you.
 I met you. Station in every sunset you look into the distance is the afterglow red cheeks, miss such as horizon that fires from north to South burning.
 meeting, who you met? Who met me? Another cycle goes again, the flowers bloom, I would like to become a migratory bird,hogan sito ufficiale, flying over the earth, across the ocean,hogan outlet, and you look forward to the next meet.
 I met you. Is just passing by, softly saying goodbye, from then on, the safety of the world.
Related Articles:

Leaving the person will make another person lose h

Deep sleep

Miss, under the guise of empty name

Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
The ideal son how to develop a good son
« پاسخ #3 : 06 مه 2016، 07:59:53 pm »

- NTV ,chaussure tn pas cher
 "

.< p > genese beautiful boy played by Ryosuke Yamada son, painted with the ecstasy of the liner,hogan outlet, to single mother said: "Mom, marry me!". As a layman to sell Meng drama, NTV television the ideal son "to" how to train an ideal son "is set to bright airy style of comedy,air jordan homme, approximate our courage, tells the story of a warm story of single parent families.
"Ideal" good son son: how to develop
 television broadcast:Starring: Ryosuke Yamada Suzuki Kyoka
" ideal son stills
 after being abandoned by her husband, SUZUKI sea (Suzuki Kyoka) think men don't have to rely on reliable, people expect that their students. Then, from infancy,nike tn pas cher, she pays attention to the cultivation of the son "grow up in the future to buy a big house for my mother's consciousness". Therefore, to let her son become a favorite person in the world first,hogan outlet, then to cultivate his son into an elite. So she to maternal love and the mature feminine charm and social experience, are used in a variety of ways to son's heart firmly tied on yourself: eat bran swallow food three shifts, for his son to read elite schools; observe the rebellious boy psychological and investigation of various issues in development; introduction of beautiful female friends and everything for the good son. In fact, this is a "life around the son" the story of my mother. So serious topics cover in a super marysue mask, this is an inspired passage screenwriter Nojima Nobuji. The play alludes to the mainstream value of some Asian Society for male view. For example, Suzuki sea decided to get married after and obaasan Bork, Bork,scarpe hogan outlet, "he is a rich man? And after that you will have a comfortable life", "is a rich old man,hogan outlet online, you're free and happy." Middle aged woman Suzuki Arashizuchi said: "the other side is an ordinary office workers,hogan outlet, I just want a stable life", because the "ideal son" love gives her a sense of security. At this time the seemingly rogue, in fact, and serious, but the story: from the beginning of the story of a crazy mother, to stunning value concept shop story and eventually returns to the family essence.
Related Articls:

The Champi

C, 6 and 1

Balotelli

Yesterday, Van Gaal and his family returned briefly to Holland to discuss future, but according to the British media reports, Van Gaal has been United's high-level commitment, before the end of the season, he will not class. "The net" report says the Reds this season revenue shrink is serious, need to pay a hefty penalty of firing Louis van Gaal, the Manchester United top don't want to do so.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448

< p > summer movies in a relaxed, love, but since the expendables,hogan roma outlet, film market will usher in a shares "husband wind", in the second half of the "strong west wind," also because of its strong style and the height of the Hollywood become many industry insiders unanimously optimistic about the heavy work. Turning to the media to "strong west wind," dubbed the "tough guy" concept, Gao Qunshu said that in fact with "hardcore" to describe more appropriate. "The fierce the west wind" is a genre film, exactly said is hardcore gangster films,nike tn pas cher, many elements in the inside, such as explosion, action, shooting. " Gao Qunshu said the movie plot, temperament, emotion is compared head-on, is even the western wilderness in the background also convey a rough concept, the powerful capabilities of the protagonist with ultra realistic meaning, but all "hard" or the concept of the service to portray this theme. Mr. Gao said that word in a word: "" strong west wind,hogan outlet, "are in American Westerns style,hogan sito ufficiale, compared with men, a sense of power."
The "death squads" called the Hollywood "west wind" Gao Qunshu: two style.
 "west wind" is a hardcore gangster action movie. "West wind" style and the "death squads" the same.< p > directed by Gao Qunshu and duanyihong starring hardcore gangster large "strong west wind," recently announced file on October 28, attracted "tough guy" has become a hot word,chaussure louboutin pas cher, Sylvester Stallone starring Hollywood macho movie "death squads" August 20 vied for the mainland, are some of the fans dubbed Hollywood edition "strong west wind,". Have seen the expendables, Gao Qunshu said do not want to been compared, but "strong west wind," and the "death squads" style is communicated, only part of the stunt involved,nike tn soldes, in common are true route.
 "west wind" the height of Hollywood: the exact statement is hardcore gangster GaoQunShu
The first type of film to
 Gao Qunshu praised the "death squads" and "west wind" is hot enough to go with the real line
 known as the "west wind&quot,hogan interactive outlet; Chinese first hardcore gangster action &gt,scarpe hogan outlet;
< p > GaoQunShu director of "strong west wind," front announced schedule has settled on October 28, the hind feet called Hollywood "hardboiled heroes will" movie "death squads" is on the mainland today painting, have seen the expendables, Gao Qunshu to films shot scores, "Goushuang fierce enough, the scene in addition to popular or unpopular." "Tough guy" topic collision, will inevitably lead to comparison of media and fans, but Gao Qunshu said is not willing to be comparisons: "The Expendables squad is not a not Hollywood heavyweight, to be compared with the family does not have the meaning." But he also said that although the two films at the box office appeal is not the same, but "strong west wind," and "death squads" still in style is communicated are intervened only part of the stunt, to take the true route. Some enthusiastic fans called "death squads" is Hollywood version of "strong west wind", this Lao Gao even dare not, but also the love of fans expressed his thanks.
 books: "the audience needs hard film first"
Related Articls:

Click to e

Angelababy white lace skirt, Chao white suit, Tahara white X-ray trousers have unveiled the conference site, interactive sessions, Tahara will represent their first love feeling rose flowers, live media gave as a Christmas gift. Tahara Emiyan: "go to school, when close to male students send flowers do not dare to take home, again afraid teacher found hidden in a drawer, a long time becomes dried the." First, ignorant shy feeling caused by resonance field.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Sigh, old time
« پاسخ #5 : 17 مه 2016، 02:23:42 pm »

small night listening to the storm,scarpe hogan outlet, where life is not. Long sigh, lonely silent thinking.
 storms reduced,hogan outlet online, vegetation are joyous,goyard pas cher, but I have been isolated in front of the building to sigh. Why are you so greedy wind blowing, why my forehead hair only empty dance,hogan outlet, make me lonely lonely desolate leaning building?
Sigh,hogan scarpe, old time
< p > youth waiting for the rainy season curtain call, rainy season nostalgia of youth beautiful springtime, reluctant to leave, fleeting has long been quietly away. Overlooking the mountains, faint water, looking for the trace, but have no size, can only give up. The rain wet my brow, the wind blows my skirt,golden goose saldi, and I'm not extremely lonely! But,hogan outlet, why the wind so you naughty, I collect the dress, but not with me.
 last night the wind and rain, countless thousands of years and sorrow. Sober up where to go, only relies on the floor at empty square. A lonely, lonely, lonely deep melancholy with shame.
 Li Yu has been silent alone, now I also interest to just completely different mood. The night after the spring has come,golden goose saldi, make me full of vitality wanton yet extremely sentimental. Only yesterday said youth has been dark Sui, only more than half drive shell residue.
Related Articles:

Father Fri

Yuquan doc

The most beautiful time _7

Taibaijinxing know everybody's mind, offer advice to the Jade Emperor: a few years ago we recovered a giant Harpy, remember? The eagle was designed to soothe the flesh for food, after with the heaven, feed him every day. Now the temperament has changed, feel good side, sent him to rein in this giant caterpillar is right!
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
The bulk of transactions in March 15th frequent body figure
« پاسخ #6 : 23 مه 2016، 07:39:08 am »

is more interesting is that China Pacific Insurance (Group) Limited by Share Ltd in the block trading platform to buy China's hydropower, the transaction is fair trading, turnover of 500 thousand shares, worth $. In addition, the Pacific Asset Management Ltd to buy the same price of 750 thousand shares of China's hydropower,tn requin pas cher, involving a total amount of $. Sell this two transactions are the investment department of Haitong Securities company.
The bulk of transactions in March 15th frequent body figure
< p > yesterday, the Shanghai and Shenzhen bulk trading platform there were 29 transactions involving 19 stocks,hogan scarpe, a total turnover of the 8064.27 million shares, the total turnover of 6.87 billion yuan,christian louboutin pas cher, calculated according to related stocks the closing price the day,chaussure jordan pas cher, yesterday,golden goose outlet, the bulk of transactions, the average discount rate of 6.65%. It is worth noting that the large number of participants in the transaction yesterday,scarpe golden goose, there are a number of agencies figure.
< p > CITIC Securities headquarters 30.10 yuan per share price from the hands of the headquarters of Guotai Junan bought 30 million shares of Nari, 903 million yuan turnover, relative the stock yesterday's closing price of the discount rate is 6.46%.
 gorgeous family is the largest turnover in the bulk of the stock trading yesterday, a total turnover of the shares, turnover of $yuan,ggdb outlet, accounting for the total turnover of 58.08%. Sell the stock up to the seat from the headquarters of CITIC Securities, a total of more than a million shares sold,hogan outlet online, involving a total amount of. And in the seat of the seat, Huatai Securities headquarters to buy a total of about a million shares, involving a total amount of $. The discount rate of the transaction is 5.91%.
Related Articls:

4 billion 700 million restricted shares lifted next week

9 years ago, the average annual income has reached

Angels and demons! C Luo first cut 2016 ball kicking red -C escape revenge Roman

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
America accepts defeat in peace
« پاسخ #7 : 26 مه 2016، 12:19:49 pm »

,spaccio golden goose
 football experts here believe that the failure of the United States of America, of course, will not cause a fatal blow to the United States,hogan outlet, but it will at least delay the pace of development of the u.s..
America accepts defeat in peace
< p > Xinhua net Washington on December 2, sports news, stroll the streets of the city of Arlington, this summer's World Cup U.S. - Afghan war crowded bar,scarpe hogan outlet, heidengxiahuo families today,ugg soldes, no one opened. The capital city of Washington, DC, the screen is not seen before the crowd gathered.
 "what is the world cup?" A black woman asked the reporter.
 and chairman of the United States bid committee Gulati believes that this failure is the failure of American politics,nike tn pas cher, more specifically the failure of american. In each round of voting, he says, politics, friendship, relationships,ray ban sito ufficiale, alliances, and strategies play a key role.
< p > although football in the world is known as the first movement, in the professional league "rampant" in the United States,chaussure tn pas cher, football most is a minor sport, participation and attention to its population cannot with the four major professional league compared.
 "Washington Post" said that the bid is the United States after last year's 2016 Olympic bid in after the defeat suffered another blow,hogan outlet.
< p > "now what are difficult to come to the United States," a called Stevens sports fans to the United States in recent years to failed in the international arena struggle to accomplish a major international sporting events feel quite disappointed, "on the planet most people hate us."
< p > the largest sports news agency, ESPN is sharply pointed out the cause of the failure of American, compared with the other four bid for the country, the U.S. government guarantee is the lack of intensity. This is the key to the failure of the United States bid.
Related Articls:

Alex -C Ronaldo to Real Madrid will never sell Che

The A shar

Now, access to the group buying site information daily through the QQ group, QQ space, daily selection, mail and other channels at the same time exposure, to help partner browsing and trading volume rose rapidly. Data from the F group showed that the last month of the transaction amount has exceeded 20 million in the QQ group buying platform.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
A few of the iron ore in the iron ore is now turni
« پاسخ #8 : 29 مه 2016، 07:16:53 pm »

< p > in the aluminum and Rio Tinto after signing the agreement around the ore more divergent interests ultimately led to the project ran aground, an understanding of the project, informed sources said that the Guinean government has been trying to get a greater share of the interest in the project, coupled with the nationalization of resources and focus on who should pay for the infrastructure construction of complicated negotiations but also to project to this pause.
 world class iron ore difficult to promote
2010 in July 29,, which aluminum Xiong Weiping, chairman and Rio chairman Jan Du Plessis,chaussure tn pas cher, at the Great Hall of the people is the Simandou iron ore project was formally signed,air max baratas mujer, the presence of a number of ministries and commissions may have never expected this much attention of super large iron ore project will be in the next time so twists and turns.
 in addition,hogan outlet, the agreement also requires that the aluminum and Rio Tinto and so on need to be introduced within 15 months of the financing plan, and in 32 months financing success, in order to confirm the project start time.
< p > Guinea this super large iron ore project had previously been the Guinean government divided into two parts, North and south,goyard paris, respectively, marked as 1, block 2. 3, block 4, and Chinalco and Rio Tinto in development of 3,hogan sito ufficiale, block 4 due to the infrastructure problem when the delay is difficult to promote, between Rio Tinto and another international mining giant fresh water valley around 1, block 2 war and the enemy is still end.
 according to the agreement, the government of Guinea to Rio to pay $700 million to make sure it is in the Southern District of the Simandou open >
 in Guinea's super large iron ore finally has a new turn for the better.
< p > in the aluminum and Rio Tinto of previously published data show that Simandou iron ore project located in southeastern Guinea, is currently in the world the biggest untapped iron mines in China, Rio and Chinalco holds the iron 50.35% and 44.65% stake. The remaining 5% of the equity by the world bank's International Finance corporation holds.
5 June 27, news from Reuters, the Guinean government has Tongli extension, Chalco and the world bank's International Finance Corporation signed a framework agreement on investment,bottes ugg france, accelerate Simao worth a total of $20 billion to Du iron ore project construction.
< p > Aluminum spokesman Yuan Li accepted the 21st Century Business Herald reporter interviewed confirmed that at present, Chinalco, Rio Tinto and the world bank's International Finance Corporation has indeed and the Guinean government signed the agreement, and according to the agreement, the two sides have confirmed a up to 650 km of railway project and deepwater port project feasibility study, and will be completed within a year.
 "this project in the middle of a number of problems, but not too many relations with the Chinese side,adidas yeezy pas cher, the main reason is the foreign." Yuan Li said to the twenty-first Century economic report. However,scarpe hogan outlet, Rio Tinto spokesman in an interview with the twenty-first Century economic report reporter did not have a positive comment.
< p > until April 2011, Rio Tinto through its subsidiary Simfer S.A. and the Guinean government signed an agreement, in respect of the company have Guinea Simandou mine mining rights acquisition agreement.
Several iron ore in the middle of the iron ore is now turning for the better Rio Tinto Rio Tinto sued Guinea
Related Articls:

Sinomine r

-ST Sheng run three merger agreement restructuring

LETV 10 trading days rose over 30% analysis or bli

Four years later, He Huazhang graduated from University, was assigned to return to Chengdu, in Sichuan people's press work, any political editor room editor, after the deputy director of the political editing room. In the press, he was a colleague at the time that the evaluation for the smart, competent, with a business mind".
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Dangdang clothing storage pool
« پاسخ #9 : 04 ژوئن 2016، 04:07:21 am »

Dangdang clothing storage pool
,nike tn pas cher
< p > talking about why you want to take the storage pool business model, the responsible person said, a move that is to maximize the control quality of goods to ensure not to make the fake inflows, but also to further realize the false one penalty ten unified returns genuine security. For this purpose, Dangdang in all brands of goods warehousing, will conduct strict quality inspection. Text / war dragon
 since April since the establishment of the clothing business department,hogan outlet, Dangdang to clothing shoes bag category expansion accelerated pace significantly. Reporter was informed that,goyard pas cher, in order to strengthen the joint apparel goods quality control efforts and better to provide goods to the payment, delivery and return goods and other services, Dangdang has asked settled mall Dangdang associates 500 well-known clothing brands merchandise moved into Dangdang is located in the department store in eight cities across the country,scarpe hogan outlet, to storage pool based business model development of the apparel retail,sac goyard pas cher, brand genuine and 100% quality assurance.
 Dangdang clothing business department head told reporters, as of now,nike tn requin soldes, there are hundreds of well-known clothing brands of clothing brands to move into Dangdang warehouse. At the latest before June, all 500 clothing flagship store will achieve a storage pool. Thereby, Dangdang network will be fully realized for the associated mall clothing brands settled with unified commodity quality supervision, inspection and quarantine, unified distribution, 30 days without conditions returned goods such as a station type service, also Dangdang will also consider associates merchant and dedicated customer service center was established,hogan outlet online, provide uniform after-sales service for the joint venture businesses,golden goose sneakers, and Dangdang clothing channel to build a mainstream brands gathered and guarantee genuine high-end fashion consumer goods, one-stop shopping platform.
Related Articls:

Li Shanyou

Handle network and then received $50 million inves

Significant performance is: as the "silent majority", the grass-roots power of shenyang. Thanks to the new media, one by one to become active in social dynamics, a silent voice is also being recovered, together into a very broad public opinion field. This public opinion field is no longer a closed circle of public opinion in the body.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Success joy _2
« پاسخ #10 : 05 ژوئن 2016، 01:42:11 pm »

everyone will have success,scarpe hogan online, success will be happy. For example: a very difficult math problem, after done, cudgel thinking, this is the joy of success,chaussure air jordan soldes. For example: a building erected, the boss of the company, managers, employees, customers will be happy. There will be a happy smile on the face, this is the joy of success,tn pas cher!
 at this time I am very happy, there is a special joy, this is the joy of success,hogan outlet!
 the joy of success
Joy of success
< p > I is such,scarpe hogan outlet, a,goyard soldes, my back from the Aixincheng ". Later, in order to complete the teacher left my homework and painstaking studying PI,hogan outlet online, as Lenovo, and read" the scream &quot,scarpe hogan outlet;and" wandering "Lu Xun's two anthologies and the Kangxi Emperor". Especially in the ratio of the circumference of a circle to its diameter, I have a row back in a few hours, finally will PI after the decimal point 100 back and twenty positioning even want to. I finished my homework. I succeeded.
Related Articles:

Nine color deer after the art

Channels-

Spring, is

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Cause of the collapse of the Xi'an subway construction site to identify
« پاسخ #11 : 06 ژوئن 2016، 07:45:13 pm »

one reason: China Railway two bureau of Limited by Share Ltd of Xi'an metro project department relevant personnel lack of understanding of the geological characteristics of Xi'an,hogan outlet, crown beam special construction plan compiling of trench excavation steps and supporting measures shall not clear,tn pas cher, to the on-site construction personnel is not detailed; on-site personnel trench by mechanical means an excavation depth of 4.5m. Not timely support and protection, slope, obvious discrepancies with the program requirements, resulting in the lack of support of the pit wall,hogan sito ufficiale, for the subsequent construction lay hidden; site managers ignore safety conditions, blindly arrange personnel to enter the groove for supporting operation. When external disturbance soil pit wall shear deformation until suddenly appeared buckling collapse and burying construction personnel, is the direct cause of the accident and the main reason.
 at present, to the relevant departments and responsibilities >
< p > three reasons: the accident collapsing parts non undisturbed soil, soil under the pre buried water pipe, heat pipe, sewage brick culvert, power cable, communication cable, pre buried pipeline,new balance outlet, soil genus backfill soil miscellaneous, soil compacting degree is low and soft, its stability is poor, coupled with nearly continuous rainfall soil water content increases, self stabilizing capacity decline further, is also the cause of the accident was one of the important reasons.
Cause of the collapse of the Xi'an subway construction site to identify
< p > broadcasting network, Xi'an, August 6,ray ban sito ufficiale, news (reporter Liu Tao) of Xi'an subway construction site collapse accident investigation team today (6) to the outside world announced the cause of the accident,hogan outlet, said trench excavation and nursing is not timely, site safety protection measures are inadequate,hogan outlet, relevant personnel responsibilities poor performance, under the poor natural geological and continuous rainfall caused the production safety accidents.
 reason four: due to the station on the north side of the crown beam site geological conditions are complex, and the trench excavation shape from the time of the incident,hogan rebel outlet, the objective is difficult to supervise, should take further measures to prevent. Metro Inc is not aware of this, failed to strengthen and correct the defects of protective measures in time, but also one of the causes of the accident.
 two reasons: Beijing subway supervision company relevant personnel in the process of excavation on the south side of the station is on the north side of East crown crown beam and beam in the trench, the construction unit requirements put forward to strengthen trench support, but the site supervision personnel lack of understanding of the construction scheme of crown beam projects, the construction unit failed to correct the neglect of the safety of the following construction conditions, a deep trench excavation forming mistake; especially the early morning of August 2nd when Guanliang excavation construction personnel on the north side of the trenches, the night shift supervisors failed to adhere to supervision, resulting in the trench excavation, slope design depth and pit wall on the south side of the Department of lack of backfill soil, mixed self stability difference has not been timely detection and elimination of hidden dangers, August 2nd the shift supervisor after the succession also failed to find the hidden trouble in construction site and construction personnel in time to stop blindly in the groove work uneasy Full action, the lack of responsibility for safety supervision, is an important cause of the accident.
 investigation team after careful investigation, finds that there are four major reasons leading to the pit wall suddenly collapsed, 2 workers were buried and killed the tragedy.
Related Articles:

Killing 6

Guangzhou Asian Games will be the day of the torch in Beijing today, 10 collecti

Henan Xinmi minor offenders pay dispute free arrest system

Hebei regulations prohibited to report the material transferred to report unit or informants, without consent of the informants, is strictly prohibited in verification, investigation, publicity, leakage in reward processes, open informants situation, otherwise it will be severely dealt with according to discipline.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Normal students practice summary _0
« پاسخ #12 : 09 ژوئن 2016، 08:02:10 pm »

2011 in October 4 to October 13 in Huaian Huaihai high school internship life, in my memory on the add a important page. Often heard that the future of their own work is not necessarily all of our favorite work, if it is true, the meaning of this internship is nothing more than a memory of the label. However, in this period of time, I benefit a lot, learn things will make themselves more brave,hogan outlet, confident and strive to move forward. Therefore, in this internship report, I will seriously do a serious and comprehensive summary of my internship, talk about their own experience in the internship experience, feelings.
 our >
10 July 3, we successfully arrived in the Huaian Huaihai middle school, under the arrangement of the school, the day began to familiar with the training schools, the situation. Is the first two weeks of work with the teacher in the class,scarpe hogan olympia, teacher in the class is mainly for each student in different degree, different issues individually designed, which in normal school is not specifically focus on the problem child. Special education provides the children with a suitable environment for their growth. In the first week, we mainly follow the class (not less than eight classes), to prepare lectures notes, look at other teachers is how to lecture. This class we go to school and attending lectures is not the same, because the focus of this class is to observe Xu teachers how to teach, learning how to impart knowledge, how to manage the classroom, how to control the teaching time, and not learning teacher knowledge. Second weeks, we began to prepare carefully, with the help of the teaching materials,sac guess pas cher, the outline. Write detailed lesson plans, writing on the blackboard, after the review, the first lecture. If the trial is not qualified, the help is not up to the requirements are not on lectures. Third weeks, we have been on the podium, began a real combat training. Every one of us is not less than 16 hours, after a few weeks of training, we each have a different degree of improvement, but also from the experience of happiness. I am with the teacher is Xu, generous, kind,hogan outlet online, responsible. On the podium, I was an intern teacher, but in front of the teacher Xu, I was a hundred percent of the students. Each time in front of the new class, I will with nice course record books and textbooks to two Xu teacher's class, take notes, draw the focus, her class methods,goyard prix, ideas,hogan sito ufficiale, encounter doubt make a mark where, class time to her ask. In this work, according to her own writing on the blackboard, lesson preparation. Began to prepare for more hard work, in the teacher Xu and several other teachers, almost all of the class will be referred to the words are written in advance, and later relatively easy. Every time I finished all the classes, if time permits,hogan outlet online, I will to the Office actively listen to Xu teacher of our class summary,scarpe hogan outlet, usually encounter the following problems: time allocation is not enough to grasp; and interaction of the students is not sufficient; knowledge explain sometimes is not detailed enough, and so on. Can also say that some of the better to do, and then is to encourage me to correct the next time, to continue efforts. She often said, before he was so come over, and some things need time.
Normal students practice summary
 normal students practice summary model
Related Articles:

Poster des

Teachers'm

City primary and secondary sc

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Shandong Tai'an today shootings killed three police officers condolences (Photos
« پاسخ #13 : 10 ژوئن 2016، 12:59:29 am »

[father of Yan]
 "when I was young, I had complained about him,golden goose saldi, and now I have grown up, I can really understand him." Qi Zhaofei told reporters that his father's busy work, so that the father and daughter two basic not too many opportunities to get along. When he learned that his father died from relatives in the news, Qi Zhaofei has not believe my ears.

< p > yesterday evening at 8: 30,hogan sito ufficiale, the reporter comes to Taian City Cemetery of revolutionary martyrs, the hall workers into the array, some in the firm built a backdrop,occhiali da sole ray ban outlet, some in placing the wreath, the sorrow and heartbreak, Xia Bo, Li Liang,hogan outlet online, Qi Honghai the names is "tiger" animal sacrifice officers portrait, placed in the middle of the museum.
< p > reporters found that also have a website dedicated to the expense of the police set up online mourning, people at the click of a mouse, use their own way to pay homage to, mourning at the expense of the three warriors. In daizongfang police station, from time to time, residents to ask Xieqin Liliang and charged with the injured policemen Xiaobin, an old man said: "when to send them away ah? I would also like to send them in the past."
< p > reporter on the scene saw, car stickers on the "tribute to the heroic Tai'an police" black and white stickers, many owners of the arm is a yellow ribbon, to express their grief. Many words choked, only bow to express admiration for the heroic sacrifice.
 do not love to talk the final task did not tell the family said
Shandong Tai'an today shootings killed three police officers condolences (Photos)
 in Qi Zhaofei's impression, his father is a poor speech of the people.
< p > Tai daily news is located in the south of Taishan, Jinshan Yang Tai'an City Cemetery of revolutionary martyrs, solemn, last night,hogan outlet online, reporter saw in the cemetery, there have been staff in the erection of a memorial hall, today for the masses to the condolence activities.
 riders hundreds of sirens.< p > Tai daily news whistle, bow, at noon yesterday, cultural road, Taian,goyard pas cher, riders alliance of nearly 300 vehicles,golden goose outlet, in the scene of sirens to pay their respects.
 last night, more than 30 media reporters from across the country, the attention of the eyes to the opposite of this girl. Just stitched scars, because once again touched, so that we can not bear to. Her name is Qi Zhaofei, is the 49 year old sacrifice Qi Honghai's female.
 received a notice, is the day of the incident at 2 pm, I did not dare to believe." Qi Zhaofei always thought that his father had just touched the traffic.
< p > riders union Zhao told reporters, from the beginning of this morning, riders will spontaneously assemble, have tie a yellow ribbon, to the heroes died in the case of condolences. Some owners said,zapatillas air max outlet, the sacrifice of the police to use their own life in exchange for the safety of others, we should be able to do something."
 dad, many families in educating children, have always taken this mode of education.
Related Articles:

Shandong major sector institu

Chengdu, a 32 storey building in the construction of the suspect due to welding

The former

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Bijoux Pandora En Ligne usually without
« پاسخ #14 : 14 نوامبر 2017، 06:51:30 am »

usually Pandora Outlet España without, because these products have a certain corrosive. Finally.
  2 receiving 2. silver surface black oxide wipe. please Bracelet Pandora Pas Cher use soft cloth to Bijoux Pandora Pas Cher clean, so regular cleaning with vacuum cleaner is inevitable. dry naturally.: copy the preview size (450*500pix) of Bijoux Pandora En Ligne larger size (630*500pix) home cleaning. in order to avoid damage Pandora Armbänder Charms Günstig Online Kaufen the leather. imitation of the LV package out of the pattern to see roughly the same, high-end luxury brand has Bijoux Pandora En Ligne become a pioneer in professional maintenance services.

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=657198#p657198

http://okobi.org/forums/topic/11209/pandora-outlet-as-far-as-possible-to-avoid-dust/view/post_id/11316

http://d-discount.com/forums/topic/14144/bracelet-pandora-pas-cher-the-pune-city-in-india/view/post_id/14320

http://videos.tomhardybrasil.com/members/kzpsstsm85

http://drupal.growth-flexv.com/node/14#comment-194122

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4896.msg36378#msg36378

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=240359#p240359

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=54

http://drupal.growth-flexv.com/node/11#comment-194119

http://videos.tomhardybrasil.com/members/eenan10e5vp

http://www.oracleyyo.com/foro/profile/r7aw6bqbis

http://d-discount.com/forums/topic/14143/pandora-charms-gunstig-online-kaufen-b/view/post_id/14319

http://www.afcv.it/forum/profile/r9gz6cpldu

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3365.msg36377#msg36377

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=240357#p240357
خارج شده است

این صفحه در 0.122 ثانیه 26 نمایش داده شد.